PEKING BIVAKKEERT MASSAAL OP STRAAT Syrisch-Palestijns akkoord Behandeling gevaarlijke stoffen moet aan banden Onderzoek zwangere vrouwen Amin geeft geen schadevergoeding aan Britse Aziaten Stap op weg naar einde strijd in Libanon? DODEN IN ULSTER Communisten in Italië hebben lot kabinet in handen Aardbeving geen toeval UPPSALA (Reuter, ANP) - Een recente golf van aardbe vingen is veroorzaakt doordat de continenten van Afrika en India zich in noordelijke rich ting bewegen en tegen Europa en de Himalja drukken. Dit heeft een Zweedse weten schapper, dr. Markus Baath, gisteren verklaard. Dr. Baath, directeur van het Zweedse seismologisch insti tuut, zei: "Tussen mei en juli bewogen de Afrikaanse en In diase landmassa's merkbaar noordwaarts, respectievelijk tegen Europa en de Himalaja drukkend en een reeks bevin gen veroorzakend". Hij zei: "Na de aardbeving in noord-Italië van 7 mei hebben wij een lange reeks bevingen waargenomen, die allen op de schaal van Richter een kracht van rond zeven hadden, met epicentra eerst in de Ionische zee, daarna Sowjet- Oezbekistan, Sumatra en Nieuw-Guinea". De heer Ritzema, op de afde ling geofysica van het KNMI in de Bilt, deelt niet volledig de mening van de Zweedse ge leerde. Volgens hem is de be weging van de gehele aarde en het uiteenscheuren van ocea nen een continu proces dat zich over miljoenen jaren uit strekt Geleidelijk aan ont staat in bepaalde gebieden een zodanige spanning dat deze tot ontlading komt. Volgens de heer Ritzema kun je niet zeggen dat het dit jaar ernstiger is met de aardbevin gen dan andere jaren. PEKING (AFP/DPA/Reuter) - Kalm, gedisciplineerd en zonder de geringste paniek heeft de mil joenenbevolking van Peking, Tien Tsin en andere steden van de Chinese Volksrepubliek ge reageerd op de zware aardbeving die zich in de nacht van dinsdag 1 op woensdag voordeed. Dit blijkt uit ooggetuigenberichten van de verschillende Westerse corres pondenten in de Chinese hoofd stad. In enkele uren tijds heeft de bevolking van Peking gisteren haar woonhuizen ontruimd. Ze bivakkeert de komende dagen op straat, op last van de autoriteiten die nog meer aardschokken vre zen. Inmiddels is in de getroffen gebieden een massale reddings operatie op gang gekomen. Daarbij is het buitenlandse waarnemers opgevallen dat dit zeer doeltreffend gebeurt door het soepel samengaan van Chi nees improvisatietalent en cen traal geleide voorbereiding Hoewel de Chinese Volksrepu bliek nooit verliescijfers onthult werd gisteren in een ongebruike lijk openhartig officieel bericht gesproken van "grote verliezen aan levens en eigendommen". De stad Tangsjan (in de provincie Hopei). die een miljoen inwoners telt, lijkt het zwaarst getroffen. Volgens ooggetuigen is de stad praktisch volledig verwoest en lijkt het aantal doden vele dui zenden te bedragen. De Neder landse regering heeft een tele gram van medeleven aan de Chi nese autoriteiten gestuurd. De bewoners van Peking hebben zich gisteren met miljoenen op de straten van de Chinese hoofdstad geïnstalleerd, daarbij gebruik makend van al hun spitsvondig heid om in korte tijd een noodon- derkomen te bouwen. De meeste gezinnen bouwden tenten van plastic tafellakens en tentkleden die ze met behulp van touwen en bamboestokken over bedden en ander huisraad spanden. In een paar uur tijd waren toiletruimten opgericht. Kantines en kleine restaurants bleven geopend. Uit Chinese bron werd vernomen dat de bevolking zeker drie tot vijf dagen buitenshuis zal moeten verblijven, uit vree$ voor nieuwe aardschokken. Het lot van de bewoners van Peking was giste ren iets draaglijker doordat de zon zich weer boven de Chinese hoofdstad liet zien. De eerste dag na de aardbeving was een bijzon dere kwelling door een wolk breuk die Peking overspoelde en door talrijke - en soms nog krach tige - schokken die op de eerste grote beving volgden. Gistermiddag zag men in Peking talrijke autobussen en vrachtau to's met gewonden aankomen. De voertuigen droegen het nummerbord van de provincie Hopei waar het epicentrum van de aardbeving lag. Ze reden naar een groot ziekenhuis in de hoofd stad en van de gewonden die men zag hadden sommigen reeds eer ste hulp ontvangen. Vanuit de Chinese hoofdstad was duidelijk te constateren dat de reddingsoperatie op zeer grote schaal wordt uitgevoerd. Oogge tuigen zagen vele konvooien mi litaire voertuigen die in de rich ting van de zwaarst getroffen ge bieden reden, en amfibievoertui- gen ter vervanging van verwoeste bruggen. Een deel van de voer tuigen was afgeladen vol met mi litairen, gewapend met veldtele foons en automatische geweren. Een ander deel vervoerde gepre fabriceerde woningen, over spanningen voor bruggen, schoppen, houwelen, dakbedek king en keukengerei. In dit ver band lijkt het erop dat aan de Chinese bevolking is gevraagd een bijzondere daad van solidari teit te stellen. Men meent bij voorbeeld te weten dat de rant soenen rijst per inwoner zijn ver laagd om te kunnen voldoen aan de plotselinge behoefte van de bevolking die het ergst door de ramp is getroffen. Verder zag men in Peking vrachtwagens met dekens vertrekken bij een groot hotel voor buitenlanders. China heeft gisteren al van verschil lende kanten hulp aangeboden gekregen De Verenigde Staten lieten via hun verbindingsbureau in Peking weten humanitaire bij stand te willen verlenen voor de slachtoffers van de aardbeving. De Britse regering bood hulp aan in de vorm van medische bij stand. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Wald- heim, bracht in een telegram aan premier Hwa Kwo-Feng zijn me deleven over en verklaarde zich bereid deel te nemen aan de po gingen van de Chinese bevolking de getroffen steden opnieuw op te bouwen. De vereniging "hulp van het vrije China" op Taiwan besloot gisteren tijdens een spoed bijeenkomst een cam pagne te beginnen tot solidariteit met de slachtoffers in de volksre publiek. Een woordvoerder in Taipeh zei dat geld, medicamen ten en rijst zullen worden verza meld om via internationale hul porganisaties te worden gedistri bueerd onder de slachtoffers. Zo brachten veel inwoners van Peking de nacht op straat door, beducht voor nieuwe aardschokken. NAIROBI (Reuter) - President Idi Amin van Oeganda heeft gisteren verklaard dat Engelsen in Oeganda welkom zijn on danks het besluit van Londen de diplbmatieke betrekkingen te verbreken, maar dat van on derhandelingen over schade vergoeding voor de dertigdui zend Aziaten met Britse natio naliteit die vier jaar geleden Oe ganda moesten verlaten nu geen sprake meer kan zijn. De meesten van hen zijn indertijd naar Engeland gegaan. Sinds dien voerde de Britse regering onderhandelingen met Amin om schadevergoeding te krij gen voor de honderden Aziati sche families die have en goed in Oeganda moesten achterla ten. De waarde van hun bezit tingen wordt geschat op enkele niljo ponden tientallen sterling. In een uitzending van radio- Kampala werd gezegd dat En geland de diplomatieke banden verbrak op het moment dat de regering van Oeganda op het punt stond de schadevergoe dingsonderhandelingen af te ronden. „Dit hoofdstuk is nu afgesloten en dat is met de schuld van min regering", zo had president Amin volgens radio-Kampala gezegd in een boodschap aan de secrataris-generaal van het Gemenebest, Shridath Ramp hal van Guyana. Hij verzocht hem afschriften van deze bood schap te zenden aan koningin Elizabeth en de secretaris generaal der Verenigde Naties, Kurt Waldheim. BELFAST (AP) - Bij een bomont ploffing in een drukbezocht cafe in Belfast zijn gisteren twee personen om het leven gekomen en raakten 30 anderen gewond, aldus is mee gedeeld door een woordvoerder van het Britse leger. De legerwoordvoerder zei dat de bom misschien naar binnen is ge smokkeld door een geregelde be zoeker omdat de twee „bom- wachters", die voor de deur een oogje in het zeil hielden, verklaar den geen enkele verdachte persoon het café te hebben zien binnengaan. Gisterochtend werd bij een contro lepost van het Britse leger in Be- ssbrook in het district Armagh een vrijwillige politieagent uit Noord- Ierland door een Britse soldaat doodgeschoten. De agent had met een andere soldaat ruzie gekregen en werd toen neergeschoten. Twee andere politieagenten zijn ernstig gewond geraakt door een booby trap bom in Lurgan, het district Armagh. BRUSSEL - Het ophalen, sorteren, transporteren, behandelen en ops laan van giftige en gevaarlijke af valstoffen moet Europees worden gereglementeerd. De Europese commissie, het „dagelijks bestuur" van de EG, heeft aan het Europees parlement en de ministerraad een richtlijn voorgesteld, waarin alle lidstaten worden verplicht maatre gelen te nemen om zo veel mogelijk te voorkomen dat giftige en gevaar lijke afvalstoffen worden gevormd, om tot een zo veel mogelijk op nieuw gebruiken van deze stoffen te komen en om de bestaande gif tige en gevaarlijke afvalstoffen zonder gevaar voor mens of milieu te verwijderen. De wetgevingen die momenteel in de verschillende lidstaten van kracht zijn hebben niet alle de zelfde draagwijdte In Belgibestaat de wet van 22 juli 1976, die de con trole op het opslaan, het vervoer en de behandeling van giftige afval re gelt In Nederland heeft het parlement op 11 februari van dit jaar de "wet chemische afvalstoffen" goedge keurd. Zelden slaat de wetgeving op het geheel van giftige en gevaar lijke afvalstoffen. In Luxemburgen Ierland bestaan helehiaal geen wet telijke voorzieningen De Europese Commissie is daarom van mening dat er een regeling moet worden ge troffen op Europese schaal In het voorstel van de commissie worden als giftig en gevaarlijk be schouwd alle stoffen die arseni cum, kwik, cadmium, thallium, be ryllium, chroom, lood, antimonium en fenolen bevatten. Ook c.vaniden organische halogeenverbindingen, gechloreerde oplosmiddelen, aro matische oplosmiddelen, ether, teer en nog andere chemische pro- dukten zijn giftig en gevaarlijk. De lijst werd samengesteld door een groep van deskundigen uit de ne gen lidstaten van de gemeenschap. Het ongecontroleerd achterlaten, opslaan of behandelen van al deze stoffen moet door de lidstaten bij wet worden verboden. Elk land, zo stelt de Europese Commissie voor, duidt een instan tie aan, die het inzamelen, het transport en de bewerking van het afval organiseert en controleert. Al leen deze instantie is bevoegd om de installaties aan te wijzen die de afvalstoffen mogen behandelen. Het vervoer van giftige en gevaar lijke afvalstoffen wordt aan strenge regels onderworpen. De kosten van de hele operatie moeten gedragen worden door degene die het afval produceert of levert. De commissie voorziet de oprich ting van een commissie, die de be- palimgen van de richtlijn moet aanpassen aan de ontwikkeling van de techniek. Om tot een zo groot mogelijke coördinatie van het be leid binnen de gemeenschap te komen, moeten alle lidstaten de commissie meedelen hoe zij de be handeling van de afvalstoffen or ganiseren en om de drie jaar verslag hierover uitbrengen DAMASCUS (DPA, UPI) - Syrië en de Pa lestijnse bevrijdings organisatie (PLO) heb ben gisteravond een akkoord getekend dat een eind moet maken aan hun drie maanden oude conflict in Liba non. Men spreekt zich uit voor een staking van het vuren in geheel Li banon door alle par tijen. Zolang de gekozen president Ehas Sarkis nog niet in functie is, zal een te vormen Syrisch momitè onder leiding van een vertegenwoordiger Arabische Liga toezien op het be stand en met de hulp van de Arabi sche veiligheidsstrijdkrachten binnen tien dagen alle gewapende strijdkrachten verwijderen. Syriërs en Palestijnen willen een gesprek tussen alle groepen in Li banon onder voorzitterschap van president Sarkis die 23 september in functie treedt. Het gesprek moet ten doel hebben hervormingen vast te stellen die samenwerking door alle partijen mogelijk moeten ma ken. Alle groepen moeten vervolgens streven naar de vorming van een regering van nationale eenheid die de overeengekomen hervormingen zal uitvoeren. Afgesproken is de overeenkomst van Cairo van 1969 toe te passen die de betrekkingen tussen Libanezen en Palestijnen regelt. De Palestij- nen mogen zich volgens die over eenkomst niet met Libanese zaken bemoeien. Het akkoord is getekend door (3e Syrische minister van Buiten landse Zaken Chaddam en het hoofd van de politieke afdeling van de PLO Kaddoemi. De moeilijkheden tussen Syrië en de Palestijnen ontstonden toen Sy rië in de burgeroorlog in Libanon tussenbeide kwam en de rechtse strijders steunde. Einde oorlog De Libische premier Jalloed maakte bekend dat het akkoord was gesloten. Hij zei dat een over eenkomst tussen de Syrische rege ring en de PLO zou kunnen leiden tot het einde van de burgeroorlog in Libanon die al 16 maanden duurt. Bij het bekend worden van het nieuws uit Damascus over het be reiken van een akkoord flauwden de gevechten in de Libanese hoofd stad af. Het was het internationale Rode Kruis ook gisteren niet moge lijk de ongeveer 1000 gewonden uit het Palestijnse vluchtelingenkamp Tel Al-Zaatar aan de rand van Bei roet te evacueren. Het kamp wordt al meer dan vijf weken door leden van rechtse milities beschoten. Volgens de Libische premier, zal PLO-leider Jasser Arafat nog deze week naar Damascus komen en het akkoord eveneens ondertekenen. Radio-Damascus meldde nog dat volgens het gesloten akkoord Syrië beloofde de "Palestijnse aanwezig heid in Libanon te garanderen, de soevereiniteit van Libanon ge waarborgd werd en de strijdende partijen in Libanon werden aan gemoedigd de hervormingen in te i die zij nodig achtten". In Italiaans gifgebied ROME (DPA, Reuter) - Alle zwan gere vrouwen uit het door TCDD- gif getroffen gebied bij Milaan is gisteren door de overheid aange zegd zich te laten onderzoeken in een speciale kliniek. Men maakt zich in Italië ernstig ongerust over de mogelijkheid dat het gif geneti sche afwijkingen kan veroorzaken. Een expert had de bevolking in het getroffen gebied reeds enkele da gen geleden geadviseerd zich te onthouden van gemeenschap of in ieder geval daarbij een voorbe hoedmiddel te gebruiken. De komende dagen zullen nog eens 500 mensen uit de getroffen streek worden geëvacueerd. Het afgelo pen weekeinde verhuisden al 200 mensen tijdelijk naar elders. Het gif, identiek aan de door Amerika in Vietnam gebruikte ontblader- ingsmiddelen, kwam ruim twee weken geleden vrij na een bedrijf songeval in de chemische fabriek te Seveso. Aanvankelijk hanteerden de Ita liaanse autoriteiten een onder scheid tussen een zone a, waar het gevaar voor besmetting acuut zou zijn, en een zóne b, waar de mensen minder risico zouden lopen. Die grens is niet langer te trekken, want ook in de laatstgenoemde zóne zijn hier en daar gifconcentraties geme ten die de toelaatbaar geachte aanzienlijk te boven gaan Een plan om de toplaag van de ge troffen stukken grond weg te bran den met napalm is door de regio nale overheid verworpen. Dit om dat de chemische neven-effecten van napalm plus TCDD onmogelijk kunnen worden voorspeld. Een nog voorlopige conclusie van de in het gebied werkzame artsen leert dat lever- en nierklachten waarschijnlijk alleen voorkomen bij mensen die rechtstreeks besmet vlees of groenten hebben gegeten. ROME (AP Reuter) - Kabinetsfor mateur Giulio Andreotti heeft gis teravond een geheel uit christen democraten bestaande minder heidsregering gevormd, waarvaft de overlevingskansen afhangen van de stellingname van de com munistische partij. De regering, Italië's 36ste na de Tweede Wereldoorlog, moet ten minste op de stemonthouding van de communisten kunnen rekenen wil zij de motie van vertrouwen in het parlement overleven. De com munistische partij heeft gezegd dat zij haar standpunt zal openbaren nadat zij het programma en het ka binet van Andreotti onder de loep heeft genomen. Andreotti heeft voor zijn program met de communisten overleg ge pleegd en zijn kabinet komt tege moet aan de belangrijkste commu nistische eisen. Emilio Colombo, de minister van Financiën die door de communis ten verantwoordelijk wordt gesteld voor de economische crisis in Italië is geen nieuwe post toebedeeld. Ook Mariano Rumor, de vroegere minister van Buitenlandse Zaken, is niet in de nieuwe regering opge nomen. Op hem hebben de com munisten hevige kritiek geleverd vanwege de rol, die hij bij de Ita liaanse Lockheed-affaire zou heb ben gespeeld. Andreotti heeft ook de scheidende premier Aldo Moro, die als hij niet premier was vaak als minister van Buitenlandse Zaken werd aange steld, uit het nieuwe kabinet gela ten. Andreotti stelde wel de eerste vrouwelijke minister in Italië aan. De portefeuille van minister van Arbeid gaat naar mevrouw Tina Anselmi. Arnaldo Forlani, een vroegere secretaris-generaal van de christen-democratische partij, ver huisde van Defensie naar Buiten landse Zaken. De nieuwe minister van Defensie wordt Vito Lattanzio.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9