In najaar cursus archiefonderzoek voor "amateurs" Bezwaren tegen de Sumatrabrug bij de Kroon V@®ff LEIDEN Service gemeentearchief steeds groter i LEIDEN - In het Gemeente-archief aan de Boisotkade wordt dit najaar begonnen met een cursus archiefonderzoek. De opzet is dat belangstellenden die in het verleden de cursus oude handschriften voor gevorderden hebben gevolgd, nu onder leiding van archivaris Rudi Maanen archiefstukken bekijken over een tevoren bepaald onderwerp. Aan het einde van de cursus, die op twaalf avonden wordt gegeven, worden de resultaten van het onderzoek wellicht gepubliceerd. Maanen heeft de deelnemers aan de cursus oude handschriften een briefje gestuurd met inschrijffor mulier en heeft een drietal onder werpen voorgesteld: de vermo gensverhouding aan het eind van de zestiende eeuw, de economische plaats van de Leidse regerings kringen (veertig raden, vroed schappen) en als laatste mogelijk heid de problemen rond het schou tambt in de zestiende eeuw. De ar chivaris voelt zelf het meest voor het eerste onderwerp. "We hebben in het arqhief een groot aantal co- hieren die inzjcht geven over de be lastingheffingen die in de zestiende eeuw door de staten aan de steden werden opgelegd om de oorlog te bekostigen. De stad liet die belas ting dan weer door een bepaalde groep burgers betalen. De cohieren zijn boeken waarin de heffingen werden bijgehouden. Er is nooit onderzoek naar gedaan op het ar chief en er bestaat ook nauwelijks literatuur over, dus het leek me een aardig onderwerp. Vereist is na- In 1972 werd begonnen met het or ganiseren van een cursus oude handschriften. "Mijn collega Le- verland leidde die cursus en deed dat met veel enthousiasme. De be doeling was om regelmatige bezoe kers van de lees- en studiezaal van het archief met de cursus een steuntje in de rug te geven, wat van pas komt bij het bekijken van stu diemateriaal. Daarna werden op nieuw een beginnerscursus, maar ook een gevorderdencursus ge houden." Opvallend was dat zich onder de cursisten van het afgelopen jaar in verhouding tot voorgaande jaren veel academici bevonden. "Voor het onderzoek dat we gaan doen wel een voordeel", vindt Maanen, "omdat dan op een hoger niveau gewerkt kan worden en het werk meer een wetenschappelijk karak ter kan dragen. Dat geeft een even tuele eindrapportage meer waar de." Het komend jaar wordt er niet op nieuw begonnen met een begin- Rudi Maanen in het depot waar de gegevens voor het onderzoek zijn opgeslagen nerscursus handschriften. Archi varis Leverland is dit jaar niet in de gelegenheid en Maanen heeft ge noeg aan de lessen archiefonder zoek en zijn eigenlijke opdracht: de inventarisatie van de archieven van gemeente en gemeentediensten uit de periode van 1575 tot 1851. Hij is daar al vier jaar mee bezig en om de zaak af te ronden heeft hij nog zeker een dergelijke periode nodig. Op dit moment heeft zijn ïnventarisa- tiewerk tijdelijk neergelegd om samen met zijn collega Leverland te werken aan een boekje over de geschiedenis van de Leidse veem arkt. dat uitkomt bij de opening van de nieuwe Runderhal, die op het terrein van de Groenoordhal wordt gebouwd."Het is moeilijk om men sen van buiten af voor de cursuslei ding aan te trekken. Dat zou ie mand moeten zijn met ervaring in archiefwerk, een collega van een andere archiefdienst dus eigenlijk, maar die hebben meestal zelf werk genoeg. Gebrek aan geld speelt na tuurlijk ook wel een rol." Personeelstekort is een probleem dat de plannen van de dienst om meer naar buiten te treden her haaldelijk doorkruist. Tijdens de jongste vergadering van de raads commissie voor het archief wees het hoofd van de dienst, mr. Dow ner, op de moeilijkheden bij het be vredigend opvangen van bezoekers van de studiezaal en ook van de scholen, die het archief in het kader van het projectonderwijs in toene mende mate bezoeken. Een oplos sing is door gebrek aan geld voor lopig niet voorhanden. Aan de cursus, die in het najaar be gint kunnen twaalf geïnteresseer den mee doen. De kosten bedragen 25 voor twaalf avonden. Deel name is echter alleen mogelijk voor degenen, die de cursus oude hand schriften voor gevorderden hebben gevolgd. Toenemend bezoek van scholieren tuurlijk dat mensen al ervaring hebben met het lezen van hand schriften en dat de begeleider het een en ander van sociaaleconomi- sche geschiedenis afweet." Het gemeente-archief doet de laat ste jaren, overeenkomstig een ten dens die zich op meer plaatsen in het land aftekent, steeds meer om het bezit toegankelijk te maken voor grote groepen burgers. Zo worden er jaarlijks twee tentoon stellingen georganiseerd. Dit voor jaar was er één gewijd aan de So ciale Zorg in Leiden, in het najaar staat een expositie over de Leidse grachten en walkanten op het pro gramma. Treinverkeer tussen Leiden en Alphen drie uur lang gestremd LEIDEN - Het treinverkeer tussen Leiden en Alphen aan den Rijn is gisteravond drie uur lang gestremd geweest. Omstreeks zeven uur be merkte de machinist van de trein uit Leiden op het station van Alp hen dat er een stuk draad in de stroomafnemer van zijn trein zat. Vermoed werd toen dat de trein een stuk van de bovenleiding had mee genomen. Nader onderzoek met een rail wagen van de NS wees uit dat dit niet het geval was, zodat om streeks kwart voor elf het treinver keer kon worden hervat Tussentijds zette de NS een aantal autobussen in, met het gevolg dat de reizigers van Leiden naar Alp hen en terug wel enige vertraging ondervonden. Een woordvoerder van NS deelde vanochtend mee dat nog steeds niet duidelijk is waar het stuk draad in de stroomafnemer van de trein vandaan kwam. Moge lijk is het een stuk van een onder steunende draad geweest. Met deze draden wordt de bovenleiding ge steund. Rijnzichtbrug nacht dicht LEIDEN - De Rijnzichtbrug zal worden afgesloten in de nacht van zaterdag 1 op zondag 2 augustus voor alle verkeer. Dit in verband met onderhoudswerkzaamheden aan het brugdek van deze brug tus sen de Morsweg en de Haagweg. Het verkeer zal worden omgeleid via Morssingel, Steenstraat, Kort Rapenburg, Noordeinde en Kans op hardere acties LEIDEN - „We geven ze een week de tijdEn als er dan nog niets gebeurd is, gaan we gewoon verder met onze acties. Alleen zal het dan wel wat harder wordenWat we nu hebben gedaanwas nog netjes". Aldus een van de winkeliers van de Steen straat die vanochtend de straat met vliko-bakken en auto's een dik hal fuur blokkeerden om aan hun grie ven over de verkeersmaatregelen uiting te geven. De winkeliers wil len dat de autobussen uit de Steen straat verdwijnen, althans de bus sen die in de richting van het sta tion gaan. Al een halfjaar geleden maakten ze dat kenbaar tegenover B. en W., maar volgens de winke liers stoort het college zich op geen enkele manier aan hun bezwaren. De maatregel om de bussen van beide kanten door de Steenstraat te laten gaan, werd indertijd geno men nadat de Turfmarktbrug voor het verkeer was afgeslotenFoto: de afzetting op de Nieuwe Beesten markt bij het kruispunt met de Steenstraat. Deze week heeft de Werkgroep Fiets/ENWB een route uitgestip peld door het polderland in de rich ting van Boskoop. De route die on geveer 35 kilometer lang is, is van een beschrijving voorzien door het ivrv gebleven wipmolen met stel ling in ons land Bij Hazerswoude-Dorp richtin gaanwijzer nr. 4236 slaan we links-af. Aan de rechterkant passeren we een Ned. Herv Kerk. Deze dateert uit 1646. Van 1941-1942 heeft men de toren en m de jaren '46 tot '49 het gehele kerkgebouw gerestaureerd Hot meubilair is in renaissancestijl gemaakt We rijden als maar rechtdoor op deze weg met in het begin aan een kant en later aan beide zij den boezemwater. Het achter liggend polderland ligt veel la ger In het water kan men hier en daar de kleine witte bloeme tjes van de waterranonkel zien. We rijden tot de Loete Hier hebben we de volgende moge lijkheden; aan het eind links af en vlak daarna rechts af en voor de spoorlijn weer linksaf; ofwel links af. dan rechts-af en hier het kleinste fietspaadje aan de andere kant van de sloot ne men. Wij deden dit laatste Het pad is erg smal en in het begin vrij slecht Wij rijden zo langs boomkwekerijen. Bos koop is hier immers niet ver vandaan De wegkanten zijn pas gemaaid Bij een oude boomstronk veel zwarte nachtschade, een piant met een wit stervormig bloe metje en een geel hartje De en zijn giftig duizendknoop-familie het zikskruid met zijn roze 1 pen en knoppige duizendk met witte knoppi n. Ook t Achter de weelderige be groeiing van deze oude boer derij aan de Hazerswoudse Rijndijk zit het zeshoekig kamhuisje verscholen. er hoge planten met een pyra- midevormige pluim, en blade ren gelijkend op een ganzevoet het melganzevoet. Op het eind van dit pad moeten we over een klein sluisje, en rondom een huis lopen: dit is een poldergemaal uit 1915. In de plassen voor dit gebouw zagen we een paar futen waarvan bij een fuut drie jongen op de rug zaten Verderop zien we nog een zu a- We verlaten Leiden via de Hoge Rijndijk. Na de bierbrouwerij Heineken gepasseerd te zijn, zien we parallel aan de weg een brede sloot met verschillende mooie oeverplanten. Makkelijk te herkennen is het pijlkruid, genoemd naar de vorm van het blad, dat veel overeenkomst vertoont met het voorste deel van een pijl Grote waterweegbree heeft grote le- pelvormige bladeren en een pluim van boven elkaar ge plaatste kransen van kleine bloempjes. Tussen de groene oeverbegroeiing kan men hier en daar veel egelskop vinden De vrouwelijke bloempjes die tesamen ook een rondje vor men, zitten onder de manne lijke stuifmeelbolletjes. Elk bloemetje heeft een draad vormige stempel, waaraan een puntje overblijft dat bij rijping hard en scherp wordt. Het doet denken aan een opgerolde egel Een eindje verderop wordt de sloot onderbroken door een weg naar de boerderij "Laan- lust". De bewoner van huis nr 62 heeft in zijn achtertuin, vanaf de Hoge Rijndijk goed te zien, een klein model stellingmolen gebouwd. Van de originele mo len bestaat alleen de onder bouw nog. Geheel vreemd is de belangstelling van de bouwer niet. Zijn vader was molenaar en zelf werkt hij ook in een mo len. Met deze hobbymolen wil hij zelf houtjes gaan zagen We vervolgen de Hoge Rijndijk Aan beide kanten van de weg zien we prachtige boerderijen Vele zijn nog volop in gebruik als boerenbedrijf, andere wor den uitsluitend als woonhuis gebruikt, zoals nr. 69. Deze boerderij is een der mooiste aan deze weg. Ze is ruim 400 jaar oud en heeft, toch wel uniek voor deze omgeving, een karnhuisje waarin door middel van een rondlopend paard vroeger kaas gekarnd werd. Vanaf de weg is het moei lijk te zien door omringende begroeiing. Bij wegwijzer nr. 1104 gaan we rechtsaf de Gemeneweg op tot Hazerswoude-Dorp De weg kant is gemarkeerd door bo menrijen Aan het begin van de weg een jonge aanplant essen, later afgewisseld door wilgen en populieren Tussen de ho gere bomen zijn elzen bosjes en hagen van liguster Hierin valt meteen de haagwinde met zijn witte klokvormige bloemen, in de volksmond pispotjes ge noemd, op In de sloot plaatselijk een tapijt van watergentiaan, met blade ren kleiner dan die van waterle lies en een geel bloemetje. Deze plant gedijt alleen in zoet water en verbreidt zich zo snel dat een sloot makkelijk dichtgroeit. Dit is hinderlijk voor de boeren. Hier en daar zien we in het wa-, ter meerkoeten, zwarte vogels met een witte bles, met hun jongen; deze zijn nog grijs zwart met een lichtere borst. Aan de rechterkant passeren we een wipwatermolen van 1816 Met "het Haantje" aan de Geesp bij Weesp is dit de enige over- ook al geeft een verkeersbord een doodlopende weg aan. Rechtsaf de bocht vervolgend komen we langs de Gouwe Ook langs deze weg is pas ge maaid Op het eind zien we een essen aanplant met als onder- begroenng groot hoefblad, dui zendblad, smeerwortel, rode klaver, vogelwikke en valse kamille We gaan over een spoorlijn en brug heen tot in Alphen Van hieruit kunnen we op de volgende manieren terug naar Leiden; via de provinciale weg langs Avifauna-Hoge Rijndijk; ofwel de Rijn oversteken en langs de andere zijde via Lei derdorp-Lage Rijndijk Vanaf deze weg kunnen we ook via de polder terugkeren door bij de richtingsaanwijzer 4423 recht saf te slaan richting Hoogmade en later Leiderdorp-Lage Rijn dijk te vervolgen W i hopen dat u veel plezier aan deze loute beleefd Groeperingen De vier groeperingen- wijzen erop dat er geen openbare discussie is geweest over de vraag of De Waard wel industriegebied moet worden, wat van invloed had kunnen zijn op de ontsluiting. Men vreest verder dat de fietsroute langs de Lage Rijndijk in het gedrang zal komen. Ook hebben de groeperingen be zwaren tegen de procedure, waarbij enige vorm van inspraak bij de planning zou hebben ontbroken. De bezwaarden vinden tenslotte dat het plan voor de bouw van de Sumatrabrug helemaal moet wor den herzien. Daarbij zou de plaats van de brug opnieuw moeten wor den bekeken, er zou een volledige inspraakprocedure moeten komen en er zouden tekeningen moeten worden gemaakt voor een smallere brug LEIDEN - Vier Leidse groeperin gen hebben bij de Kroon een ver zoek ingediend om het besluit van de gemeenteraad tot de bouw van de Sumatrabrug te vernietigen. Het zijn de Stichting Wijkcomité De Kooi, Het Zijlkwartier Leiderdorp, De Werkgroep Milieubeheer aan de Leidse Universiteit en de Vereni ging Milieudefensie kerngroep Leiden e.o. De Sumatrabrug zou de toekom stige verbinding moeten worden over de Oude Rijn tussen de Suma- trastraat en de Admiraalsweg. De brug, voor de bouw waarvan een l7l7@jp) <ate aantal panden aan de Lage Rijndijk zal moeten wijken, is vooral ge wenst als ontsluiting voor het in dustriegebied De Waard In hun bezwaarschrift voeren de vier groeperingen aan dat de hui dige plannen voor de bouw van de Sumatrabrug in strijd zijn met het algemeen belang Als bezwaren noemen ze o.m. dat de brug qua af metingen (vierstrooks) niet aan sluit op de omliggende, zeer smalle twee-strooks straten en dat het (zware) verkeer door de brug zal toenemen, waardoor de wijk in tweëen zal worden gesneden. Er zal dan een gedeelte ontstaan waar een groot aantal scholen, het zwembad en andere voorzieningen liggen en een gedeelte waar voornamelijk gewoond wordt Een dergelijke si tuatie vindt men onaanvaardbaar. Ook wordt er gevreesd dat door deze brug het sluipverkeer zal toe nemen en dat er in „deze tamelijk rustige wijk" een ongewenste ver keerssituatie zal ontstaan. Boven dien wordt de vestiging van onge wenste vuile industrie door de brug bevorderd, aldus de bezwaarden.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3