LEIDSCH DAGBLAD Van Agt blijft aan Moskou richt meervoudige kernkoppen op W.-Europa MINDER KAZEN vandaag ♦3 alles Vlieland Evacuatie gewonden Beiroet uitgesteld MASSIEF EIKEN SLAAPKAMERS VRIJDAG 30 JULI 1976 OPGERICHT I MAART I860 34999 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Brief aan Tweede Kamer DEN HAAG (SP) Minister Van Agt (Justitie) blijft op zijn post. Hij deelt dit vandaag in een brief aan de Tweede Kamer mee. Een van de overwegingen die tot dit besluit hebben geleid is, dat hij het abortusbeleid als ambteloos bur ger niet meer zou kunnen beïnvloeden. Van Agt heeft er de tijd voor geno men om voor en tegen van een af treden af te wegen. In de brief die hij 22 juni aan minister-president Den Uyl en de Tweede Kamer stuur de over zijn handelen in de zaak van de abortuskliniek Bloemenhove in Heemstede, liet hij iedereen in onze kerheid over de vraag of hij aan zou blijven. Een situatie scheppend die door zijn collega's niet erg werd ge waardeerd omdat een crisis als een swaard van Damocles boven het ka binet bleef hangen. Van Agt heeft in de affaire Bloe menhove de pin op de neus gekregen omdat het hem niet gelukt is de kli niek definitief te sluiten. Na de klacht van een Duitse vrouw die na een abortusbehandeling een Explosieven op Franse spoorbaan PARIJS (UPI) De Franse po litie heeft vijf kisten met explosie ven gevonden op de spoorbaan tus sen Lyon en Marseille, nadat een plaatselijke stationschef een dreig brief had ontvangen. Volgens berichten in de Parijse pers stond in deze brief, dat de ex plosieven by wijze van waarschu wing waren geplaatst. Als er echter aiet vóór 10 augustus een niet nader genoemde geldsom zou warden be taald, zou de spoorlijn worden op geblazen. aldus de dreigbrief. Buitenlanders uit Peking PEKING Buitenlandse zaken tweede, onopgemerkt gebleven vrucht lieden in Peking hebben rerloor liet Justitie een deel van-de het advies gekregen de Chinese iJ spoedig mogelijk te Twee miljoen schade bij brand in Veghel VEGHEL (ANP) Een grote brand heeft gisteravond vanaf half zeven huisgehouden in een winkel centrum in het zuidelijk deel van Veghel. Omwonenden ontdekten grote vlam men in een supermarkt. In een mum van tijd stond deze supermarkt in lichterlaaie. Tegelijkertijd sloeg de brand over op een hobbyshop, een groentezaak en een verf winkel. De brandweer toog er met vier wagens od af en zette zestien stralen en een wa terkanon in. Omstreeks kwart voor 8 gisteravond kon de waarnemend brandweercommandant het sein brand meester geven. Het nablussen zou tot middernacht voortduren. De schade wordt door de rijkspolitie te Veghel geschat op rond twee mil joen of meer gulden. De oorzaak van deze brand is nog niet bekend. De districtsrecherche van de rijkspolitie te 's-Hertogen- bosch stelt een onderzoek in. apparatuur in beslag nemen en daarna werden ook de toegangen ver zegeld. Actievoerende vrouwen ver braken de zegels echter en Van Agt tchrok er op het laatste moment voor terug om de kliniek met geweld te laten ontruimen. Dat de justitie haar taak niet heeft kunnen uitvoeren, zat hem erg hoog. yerloven Turkse militairen ingetrokken ANKARA Tot nader order zijn in Turkiie alle militaire verloven inge trokken, zo is vandaag in Ankara vernomen. Deze maatregel hangt sa men met de missie van het Turkse vaartuig „Seismic-1", dat in de in ternationale w ateren van de Egei- sche zee naar olie zoekt. Griekenland maakt hier bezwaar tegen. hoofdstad 2 laten om te ontkomen i we aardbeving die de Chinese autori teiten verwachten. De zakenlui, over wegend Britten. Fransen, en Japan ners, kamperen in tenten in de vroe gere „verboden stad" van Peking. De Chinese autoriteiten hebben hen aan geraden minstens twee weken weg te blijven, omdat ze binnen die termijn een nieuwe aardschok verwachten. Zie ook pagina 9. Fanny Blankers- Koen Sporthal in Hoofddorp HOOFDDORP - Fanny Blan- kers-Koen, de atlete die in 1948 ons land vertegenwoordig de bij de toen gehouden Olym pische Spelen, is akkoord ge gaan met het voorstel van B. en W. van de gemeente Haarlem mermeer om de in september in Hoofddorp te openen sporthal naar haar te noemen. Fanny Blankers-Koen woonde destijds in Hoofddorp, waar ze haar sportieve loopbaan begon. LEIDEN De winkeliers van de Steenstraat hebben vanochtend met vliko-bakken en auto's hun straat een half uur lang afgezet. Ze wilden hiermee protesteren tegen het autobusverkeer dat van twee kanten door de Steenstraat rijdt. De icinkeliers vinden dat hun straat hierdoor te zwaar belast wordt. Vanochtend omstreeks half negen trokken de winkeliers twee vliko-bakken dwars over de Steenstraat en zetten ter hoogte van het kruispunt de Nieuwe Beestenmarkt af met personenauto's Hierdoor ontstond een ware verkeerschaos: tegenover het Lido-theater vormde zich een lange rij auto bussen en op de Beestenmarkt kwam het verkeer volkomen vast te zitten. Om negen uur kwamen com missaris Van Voorden en hoofdinspecteur Cornelissen van de Leidse politie poolshoogte nemen. De actie werd toen beëindigd. Foto: de Steenstraat tijdens de afzetting. Zie verder pagina Leiden. DIERLIJK PLEZIER WASHINGTON (Reuter) Washington heeft gemeld dat de Sowj et-Unie is begonnen met de installatie van raketten voor middelbare afstand met meervoudige kernkoppen die op West- Europa zijn gericht. bijna 3.000 ng) tafels stoelen *TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten m Meubelfabriek Oisterwijk Toonzaal: Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 01891-4670. Ma t/m za 9-18 uur. Vrijdagavond tot 21 uur. Uw kopje koffie staat klaar. Enkele buien Zon op: Export van aardappelen niet beperkt HILVERSUM (SP) Minister mr. A. van der Stee van Landbouw en Visserij ziet geen heil in maatrege len die de exportvraag naar Neder landse aardappelen zouden beperken er daarmee de binnenlandse con sumptieprijs minder snel zouden doen stijgen. Met zulke maatregelen moet men, naar zijn mening voor zichtig zijn. ook al is het, gezien de tegenvallende oogst in heel Europa, zonneklaar dat de aardappel dit na- Jaar en in de komende winter en voorjaar duur betaald zal worden. „We leven binnen een geïntegreer de landbouwmarkt", aldus de minis ter „en het is ondenkbaar de export van aardappelen naar bijvoorbeeld Duitsland te stoppen. Commercieel gezien zou zo'n exportverbod ook uiterst „stom" zijn: de aardappelpro- duktie in Duitsland is de laatste Ja ren te onzen gunste teruggelopen." De 600 raketten zijn meest opgesteld aan de westgrens van de Sowjet- Unie. De meervoudige kernkoppen kunnen afzonderlijk op verschillende doelen worden afgeschoten. De wapens vallen niet onder de over eenkomsten ter beperking van de strategische kernwapens (SALT), al dus Amerikaanse functionarissen. De melding staat in een rapport van de Amerikaanse commissie voor wa pencontrole en ontwapening dat door president Ford aan het Congres is gezonden. Volgens het verslag zijn de Russen begonnen met de modernise ring van hun raketten en rusten zij ze uit met meervoudige kernkoppen, de zogenoemde Mirv's (multiple in dependent targettable re-entry vehi- Bekend was dat de Sowjet-Unie hebben ee kilometer. De Verenigde Staten hebben in Euro pa wel de Pershing-raket waarop Mirv's kunnen worden geplaatst. Mirv's testte voor gebruik op inter- Men veronderstelt dat de Sowjet- continentale ballistische raketten die Unie op zijn intercontinentale ballis- op de Verenigde Staten zijn gericht, tische raketten tot 12 kernkoppen maar vandaag wordt voor het eerst kan installeren, gemeld dat Mirv's zijn geïnstalleerd op raketten die gericht staan op de landen van de Noordatlantische ver dragsorganisatie (NAVO). Bekend is dat de Sowjet-Unie be schikt over 100 SS-5 Skeanraketten met een bereik van 3.700 kilometer en 500 SS-4 Sandal met een bereik van 1.900 kilometer. Sommige raketten zyn ook geïnstal leerd ten oosten van de Oeral en ge richt op China, zo is in kringen van de inlichtingendienst in Washington VOGELS van kanarie met zang tot papegaai met een spreek- garantie VISSEN van goudvis tot de flit sende kleuren van tropi sche vissen KINDER- kort- en langharige ca- DIEREN via's, hamsters en leuke dwergkonij ntj es. Bezoek (mèt uw kinderen) onze speciale diere n-afdelingen. Rün 50, telefoon (071)-120834 Amerika heeft geen raketten die ver gelijkbaar zijn met de SS-4 en SS-5, maar Frankrijk heeft ongeveer 18 ra ketten voor middellange afstand. ZU DEN HAAG (SP) De Nederlandse kaasproduktie is in de droge zo mermaanden van dit jaar lager geweest dan de fabrikanten zich hadden voorgesteld. In de „commissie produktiebeheersing kaas" waren zij overeengeko men om in de weken van 3 mei tot 7 augustus samen niet meer te produceren dan gemiddeld 7.300 ton per week. 2 procent meer dan in de overeenkomstige periode van vorig jaar. Nu ziet het er echter naar uit, dat de total* produktie in cteze veertien weken 2.000 ton beneden de overeengekomen hoeveelheid zal blijven. 22 PAGINA'S De tegenstellingen zijn schril tijdens de Olympische Spelen van Montreal. In fel contrast met de verrichtingen van de bronzen waterpolo- P'oeg 'die gisteren in Neder land terugkeerde) bijvoor beeld staan de prestaties van de Oranje atleten. Eltjo Schutter zal aan de tienkamp iu Montreal bittere herinne ringen overhouden. De 22-ja- rige Nijmegenaar raakte gis teren op de 400 meter, het laatste nummer van de eerste dag, geblesseerd aan het lin kerdijbeen. Hij bleef een poosje op de baan staan om z(jn d(j te masseren, liep toen toch door en finishte in de tijd van 2 minuten 20.43 se conden. Toch wilde Schutter nog van geen ophouden we ten. „Als het aan wij ligt ga ik door. Maar trainer Jaap Noordenbos voelt daar nau welijks iets voor. „Zo wordt het een martelgang en dat is natuurlijk niet de bedoeling". Ook voor Evert Hoving viel het doek. H(j toonde te wei nig lef op de 1500 meter en werd uitgeschakeld. Moed toonde wel de al afgeschre ven Irena Szewinska. De Poolse won de 400 meter in de wereldtijd van 49.29. De Laga-vier doet pas van zich spreken nu het roeitoer- nooi al tot het verleden be hoort. Het kwartet dat in Montreal maar weinig succes boekte kreeg, zo meldt de Volkskrant, gisteren huisar rest van chef de mission Bram Leeuwenhoek. Volgens Leeuwenhoek zou er sprake zijn geweest van wangedrag, reden waarom de roeiers het Olympische dorp niet meer mogen verlaten. PAGINA 11-13-14 Va FNV boos op CNV. BEIROET (AFP) Het interna tionale Rode Kruis heeft vandaag de evacuatie van gewonden uit het zwaar gehavende Palestijnse kamp Tel Al-Zaatar aan de rand van Bei roet opnieuw uitgesteld. Volgens een woordvoerder gebeur de dit op verzoek van de leider van de rechtse nationale liberale partij, Camille Chamoen, die zei meer tijd nodig te hebben voor de regeling van een bestand waarover eind vo rige week al in beginsel overeen- a^et ,-teiA e\devy stemming was bereikt. Volgens een woordvoerder van het Rode Kruis zal nu morgen een be gin worden gemaakt met het weg halen van de gewonden. Bij wijze van „proef" zal men pogen met twee ambulances en vijf vrachtauto's veertig tot vijftig gewonden te eva cueren. De toegang tot het kamp zal met een bulldozer moeten wor den vrijgemaakt. FOGGIA (AFP) Zes gewapende mannen hebben bij een overval op een bank in het Zuiditaliaanse Fog- gia juwelen ter waarde van ongeveer f3.2 miljoen buitgemaakt. De eigenaars van de sieraden had den de kostbaarheden enkele dagen tevoren in de kluis laten opbergen, omdat zij met vakantie gingen. Om rustig te kunnen werken hadden de overvallers het gehele personeel ge kneveld. Kooreman Slaapkamers, Nieuwe Rijn 13A Leide Telefoon 071—122144. In alle vroegte kivam vanochtend een deel van de waterpoloploegdie in Montreal brons behaalde op Schiphol aan. Ondanks het vroege uur waren er fans aanwezig om vlnr.Buunk, Trumbic, Smits, Boeg - schoten en de masseur van de ploeg, in de bloe men te zetten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1