Bloem en Jacobs niet in finale Resultaat bij de dressuur valt tegen Verliezers zoeken 'n beetje troost Muys terug bij kanobond Kilometer te lang voor kano-duo mo h8#at VRIJDAG 30 JULI 1976 SPORT MONTREAL - Het eten blijft on aangeroerd die avond, verstilt op het bord tot een smakeloze brij, terwijl bij Michael McCallum de tranen over de wagen vloeien; de vernedering hem nog doet trillen omdat die hoofdscheidsrechter - corrupt moet hij zijn geweest, om gekocht - hem laat verliezen van die Duitser. Hij heeft hem toch alle hoeken van de ring laten zien, hij is toch veel sterker, wat moet hij nu, hij komt van Jamaica, zijn bronzen medaille is gestolen, ze zijn zo arm thuis, brons betekent een betere baan, aanzien, prestige. Door Pim Stoel Hij is pas 20 jaar, alleen, nu zijn ba zen ergens ver in Montreal om grof geld zitten te gokken, wordt mee genomen door de Nederlandse hockeyer Bart Taminiau naar de discotheek in het dorp, krijgt een glas, wordt getroost. En Taminiau kan later zeggen dat vergeleken met de misere van McCallum zijn eigen zorgen veel minder zijn. Wat niet weg neemt dat de Nederlandse hockeygemeen- schap een geslagen indruk maakt, zeker van niets meer, nu de finale is gemist; vol angst voor de confron tatie met de Pakistanen. Maar die angst is wederzijds, geen lach weerklinkt meer in de kwartieren van de door Australische kracht ge sloopte hockeycraks uit het verre oosten, ze sloffen somber naar de eetzaal; kruipen vroeg in bed, maar kunnen net zoals de oranjeklanten de slaap niet vatten. Die woelen tot drie uur 's nachts, staan dan maar weer op, gaan wat eten. Waarom is het misgegaan, waarom? Taminiau begrijpt het niet. Hij wordt in de kleedkamer na het verlies tegen Nieuw-Zeeland gehuldigd, het is zijn 75e interland, maar de plech tigheid is sober, de feestvreugde gering. Hij haalt later de schouders op. Dat ene doelpunt direct nadat oranje heeft gescoord, het is zijn fout, hij stapte te vroeg in, maar wat wil je, ze mogen hem niets aanre kenen, hoeveel ballen heeft hij niet van de lyn gewerkt terwijl een Leefers faalt, Bolhuis, Litjens ook. Ineens, zomaar. Onbegrijpelijk. Wat jammer, het is zijn laatste toer nooi, hij heeft zo gehoopt op zilver en nu wordt het wellicht niet eens brons. Paul Litjens heeft het er minder moeilijk mee, filosofeert over de grenzen die in zo'n toernooi telkens worden verlegd naarmate de prestaties beter worden. Ze zijn toch gekomen om bij de eerste vijf te eindigen, maar hij geeft het toe, het eventuele brons zal straks voor hem toch ook geen heldere klank meer hebben. Hij faalde tegen Nieuw-Zeeland, ziet in zijn dromen de strafcorners over en naast gieren, wil zijn team- maten niet bekritiseren; het ging niet, ook niet met hem. Hij is tens lotte meegenomen voor de straf corners, ze moesten zitten. Hij ziet een lichtpunt, mag dinsdag uitkomen in de internationale su- jerstarwedstrijden in Vlaardingen, minimale vergoeding 1000 dollar, belastingvrij, want de amateursta- tus laat het tekenen van geen kwi tantie toe. Een andere superstar moet verstek laten gaan, zit moede loos in het dorp, Ingrid Munneke- Dusseldorp. Zegt zacht dat bij haar net die morgen de ziekte van Pfeif fer is geconstateerd, daarom ging ze natuurlijk zo rot in haar finale, ze roeit toch aanvankelijk op kop en ineens wil het niet meer. Nu kan ze eindelijk eens geld verdienen met de sport, 1500 minimaal als super star en nu moet ze rusten, maan denlang uitzieken. Kijkt, zittend in het zonnetje hoe Lasse Viren lang sloopt, vol energie, die Finse loop crack wiens bloed schijnt te krui pen waar het niet gaan mag, maar die zich niets aantrekt van alle kri tiek; glimlachend reclame maakt met zijn nieuwe spikes, zich dik door de fabrikant laat betalen. Vandaag de 5000 meter hoopt te winnen, zoals de Amerikaan Dwight Stones voorspelt dat hij het hoogspringen zal winnen, dat hij de concurrentie zal slopen. Hij zal het onder het gefluit van het publiek moeten doen, omdat hij heel open hartig de Frans-Canadese samen leving bekritiseert; roept dat die lui een puinhoop van de Spelen heb ben gemaakt, dat je niet eens be hoorlijk kan oefenen zonder risi co's op blessures, dat het Olym pisch stadion nog lang niet gereed is eigenlijk: dat het dorp een ramp is. Hoe moet het met zijn sexleven, denken ze misschien dat hij z'n vriendinnen mee naar die kamer gaat nemen, opdat zijn elf teamge noten getuige kunnen zijn van de voorstelling? Woedende reacties van officiële zijde. Meneer Stones kan springen vandaag'dankzij de ijver van de Ca nadese bouwvakkers. Tientallen hebben het leven gelaten bij het concretiseren van die ingewik kelde conceptie, opdat Dwight Stones nu de greep naar het goud zal mogen doen; laat hij dat vooral niet vergeten Daarbij, in het dorp is ruimte zat voor afzonderingen nu dagelijks 100 atleten afreizen, de zakdoeken vol worden gehuild, want de ver broedering, vooral tussen de ver slagenen is opvallend groot, het af scheid zwaar. Niet voor de Roe meense roeier Walter Lamertus overigens die glimlachend politiek asiel vraagt, 20 jaar oud, de indruk maakt als een kind zo gelukkig te zijh met zijn nieuwe vaderland; al leen nog even aannemelijk moet maken .gat hij thuis yervolgd zal worden op grond van ras, geloof of politieke overtuiging voordat hij voorgoed mag neerstrijken in zijn nieuwe vaderland. Een betere voor lopige behuizing krijgt dan de groep sociaal zwakkeren die nu al maanden in een schoolgebouw in Montreal huizen, het genadebrood eten met als onverwacht extraatje vandaag de inhoud van een hoge hoed, wanneer dichters uit Mon treal hun geesteskinderen op straat voorlezen en het publiek gul geeft omdat het volgens de poëten be stemd is voor die groep die door de stad vergeten is. Dit alles temidden van de miljardendans rond het langzaam dovende Olympische Vladimir Kolev was in de halve finale van het zwaarweltergewicht zo hard tegen de vuist van de Cubaan Aldama aangelopen, dat hij geheel versuft weggedragen moest woraen. Cuba en VS beheersen het boksen MONTREAL - De zwaarge wicht bokser Teofilo Stevenson lijkt op weg naar zijn tweede Olympische titel, iets wat geen zwaargewicht voor hem ooit haalde. De Cubaan had geen moeite met de Amerikaan MONTREAL - Arend Bloem en Lo Jacobs hebben, zoals werd gevreesd, de halve finales van de duizend meter k-2 klasse niet gehaald. In de herkansing gisterenavond, waarin ze al even slecht voeren als in de serie in de morgen, werden ze vierde en voorlaatste Dat was juist onvoldoende om over te gaan. Johnny Tate. Cuba en de Ver enigde Staten zijn de best ver tegenwoordigde landen in de boksfinales. Elk heeft nog zes kansen op goud. Stevenson besliste de partij tegen Tate al in de eerste ronde. Een rechtse hoek van de Cu baan bleek teveel voor de Ame rikaan, die enkele seconden wankelde en toen in de hoek neerviel. Het was voor Tate de eerste keer, dat hij door knock out verloor. Stevenson komt in de finale uit tegen Mircea Si mon uit Roemenië, die Clarence Hill van de Bermuda's op pun ten versloeg. Simon heeft in ie der geval de positie van under dog tegen de atletisch ge bouwde Stevenson. De tweede knock-out in de halve finales kwam ook van een Cubaanse vuist. In het zwaarwelterge wicht raakte Andres Aldama de Bulgaar Vladimir Kolev zo hard dat deze enkele minuten versuft bleef liggen. De doktoren moes ten eraan te pas komen om Ko lev weer enigszins bij te bren gen. Zij verwijderden zijn mondbeschermer, opdat de Bulgaar beter kon ademhalen. In de finale is Tadija Kacar uit Joegoslavië de tegenstander van de zo hard stotende Alda- Lo Jacobs (links) en Arend Bloem in actie tijdens de K2-wedstrijden. Zij haalden de halve finale niet. MONTREAL - Karei Muys, de voormalige trainer van de Ne derlandse kano-bond, die in 1969 bondscoach van West- Duitsland werd, komt terug naar Nederland. Hoogstwaar schijnlijk als coach van de „Dat ik naar Nederland kom, staat voor honderd procent vast,,, aldus de 44-jarige Muys in Montreal. „Ik schat de kans dat ik met de kanobond en het NOC tot overeenstemming kom op 80 procent. In dat geval zou ik in het najaar de kanovaarders al incidenteel kunnen trainen. Per 1 januari aanstaande zou ik dan in vaste dienst kunnen trainen. Muys verliet destijds Neder land met een bloedend hart. Hij meende het tegenover zijn ge zin niet langer te kunnen ver antwoorden lucratieve aanbie dingen uit het buitenland - on der meer uit Mexico en West- Duitsland - af te slaan. Hij was destijds tegen een in verhou ding zeer geringe vergoeding in dienst van de NKB. De kano bond kon hem evenwel slechts steeds een contract voor maar één jaar aanbieden, gezien de subsidies die jaarlijks werden verstrekt. Daaruit moest im mers het salaris van de coach worden betaald. Zo zeer voelde hij zich één met „zijn" bond dat de keiharde coach bij zijn afscheidsreceptie in het CIOS te Overveen de emoties bij zijn dankwoord niet meer kon bedwingen.„Het be langrijkste motief van mijn ver trek uit Duitsland is", zo lichtte hij toe, „dat mijn dochter die nu veertien jaar is gaat verduitsen. En dat wil ik niet. Ze zit nu op het gymnasium en op dit moment moesten we be slissen. Ik heb in West- Duitsland natuurlijk veel meer sociale zekerheid. Daar ben ik in dienst van de overkoepe lende sportfederatie. Mocht ik met de kanobond en^ het NOC geen overeenstem ming bereiken, dan kom ik in een andere functie. Welke, daarover laat ik me liever nu nog niet uit". Maar heel even heeft het erop gele ken dat de Nederlanders zich zou den plaatsen. Op de 250 meter-lijn lagen ze derde achter Frankrijk en Roemenië. Toen echter, halver wege de race, de Amerikanen Bruce en Peter Deyo hen passeer den was het pleit snel beslist. Ze vielen nog verder terug en gingen als vierde, met de Mexicanen vlak achter zich, door de finish. Een zeer slecht gevaren serie in de morgenuren was de voorbode voor de uitschakeling van de Nederlan ders op de 1000 meter. Was angst de oorzaak? Het blijft een vraag. Al is bekend dat voor Bloem en Jacobs de kilometer niet de afstand is waarop zij het meeste succes heb ben. Een zekere angst bekruipt hen vaak rond de 800 meter. Waar de anderen dan aan de eindsprint denken ervaren de Nederlanders te vaak dat hun krachten al vrijwel verbruikt zijn en dat een versnel ling tot de onmogelijkheden be hoort. „Ik was er al bang voor", zei Anton Geurts, chef d'equipe van de mini kano-afvaardiging, nadat een vijfde plaats zijn ploeg naar de herkan sing had gebracht. „De 1000 meter is hun afstand niet. In het begin ging het te langzaam. Ze heten een te groot gat vallen. Dat maak je later nooit meer goed". Bedremmeld De slag werd inderdaad in de start al verloren. De boot scheen stil te liggen op het moment dat de zeven tegenstanders wegspoten. „Van de start moeten we het juist hebben", zou later ook Arend Bloem be dremmeld zeggen. Daarna knalden ze van ons weg. Ik wist niet hoe ik het had. We hebben gewoon slecht gevaren. Het ging in het begin veel te langzaam. We hadden zeker zes seconden sneller moeten zijn. Voor Nederland is 3 min 42,88 seconden een mooie tijd. Hier zien ze je daar mee niet eens staan". Als zevende passeerden Nederlan ders de 250 meterlij n. Het verschil met de Zweden Anders en Lars Andprsson, die toen in derde posi tie voeren, bedroeg toen al meer dan drieënhalve seconde. Halver wege was weliswaar de zesde plaats bereikt, doch de achterstand op de Zweden was inmiddels gegroeid tot precies vijfenhalve seconde. Het gevecht was verloren. Dat de Ne derlanders in de tweede helft van hun race nog terugkwamen tot een vijfde plaats pleit zowel voor hun moreel als voor hun vechtlust. Van betekenis voor de wedstrijd was het allerminst. Angst Arend Bloem zocht naar een ver klaring. Hij vond hem niet. „Die angst voor de 800" meter? Ik geloof niet dat die een rol heeft gespeeld", zei hij bedachtzaam. „Het was ook trouwens ook niet zo dat we bewust op een herkansing gevaren hebben. Ik houd trouwens helemaal niet van herkansingen. Ik dram liever meteen door, zo direct naar de halve finales, zoals gisteren op de 500 meter. Herkansingen maken het niet alleen moeilijker om verder te komen. We waren bij de finish helemaal niet kapot. En dat is fout, je moet gewoon kapot zijn. Neen, het is gewoon een erg slechte wed strijd van ons geweest. De slechtste in tijden". Overigens schenen de series van gisteren soms een loterij zonder nieten. Zo moesten de negentien k-l-boten bij de heren drie series en drie herkansingen varen om één enkele deelnemer uit te schakelen. Dat had ook wel zo op het oog kun nen gebeuren. De donkere Chi-Wai Wak uit het verre Hongkong bleef in de serie juist geen minuut - 59,22 seconden om precies te zijn - achter op winnaar Oreste Perri uit Italië, die voor de kilometer 3,5 minuut nodig had. In de repechage werd hij vierde en laatste op 26,28 seconden. BROMONT - Piet Oothout had het niet meer. „Kijk nou toch eens, kijk nou toch eens", klonk het jammerend aan de rand van de schitte rend aangelegde Olympi sche dressuurbak in Bro- mont De 53-jarige trainer uit Soest stierf duizend do den terwijl Marjolein Greeve, de enige „echte" pupil van Oothout in de na tionale équipe met Lucky Boy de tien minuten du rende proef aflegde. Oot hout leed onder elke stap die de vorige week 38 jaar ge worden amazone uit Laren met haar prachtige zestien jarige Hannoveraan deed. „Zat ik er maar zelf op. Dan zou je eens wat zien", verzuchtte Oothout, die ineens jaren ouder leek. „Het is toch een schitterend paardje. Re ken maar dat daar wat uit te halen is" Marjolein Greeve, de Neder landse kampioene, had op papier voldoende kwaliteit om de dres- De nationale dressuarkampioene Marjolein Greeve met Lucky Boy - een combinatie die bij de Olympische wedstrijden bepaald niet opdreef was. suurequipe een of meer plaatsjes op de ladder te doen stijgen Bij een toch zeker niet absurd hoog aantal van 1467 punten was Denemarken gepasseerd en ook de Sovjet-Unie kon nog worden ingehaald. Loek.v van Olphen (1449) en Jo Rutten (1533) hadden woensdag hun proef gepresenteerd en - zonder tot uit schieters i-/'komen-tocheen rede lijke basis gelegd voor een positie in de middenmoot van de acht deelnemende équipes. Te nerveus N loting was bepaald dat Marjolein Greeve gisteren als laatste in de ring zou komen. „Ik had er al zo'n voorgevoel van", zei Oothout, „als het aan mij had gelegen was zij als eerste gestart van ons drietal. Jo Rutten, die nergens door is te bein- vloeden had de rij dan gesloten. Marjolein is veel te nerveus om de druk te weerstaan". Bij het binnen komen al was duidelijk te zien dat de Larense niet zichzelf was. Met een bleek vertrokken gezicht maakte zij een uitermate gespan nen indruk. Lucky Boy werd daar automatisch door beïnvloed. De gehele proef was door zenuwen overheerst en fouten konden niet uitblijven. Tot afgrijzen van Oot hout zat er niet meer in een totaal van 1398 punten. „En dan te be denken dat het mogelijk moet zijn met dit paard zeker 1600 punten te halen", sprak de kalende trainer bedroefd. Bij het loswerken ging het al niet best Ze durfde niet aan te pakken" Het Nederlandse jurylid Jaap Pot vook al in Mexico en München als zcdanig actief) kon niets verweten woeden. Hij had zijn landgenoten ruimschoots bedeeld door telkens ongeveer twintig punten meer uit de hoge hoed te toveren. Een rede lijke klassering voor het team was echter verkeken. Meer dan de ze vende en voorlaatste plaats zat er niet in. Alleen Groot Brittannië was zwakker. Het goud ging naar de favoriet West-Duitsland met Harry Boldt, Reiner Klimke en Gabriela Gnllo. Het totaal van 5155 punten was voor geen enkele andere équipe benaderbaar. Zwitserland, dat al leen steunde op Europees kam pioene Christine Stückelberger, greep het zilver met 4647 punten en de Verenigde Staten eindigde als derde met 4647 punten. De Sovjet-Unie, in Munchen nog eer ste, viel buiten de orijzen. IJskonijn De enige Nederlander, die zich voor de individuele wedstrijd van van daag plaatste, was „ijskonijn" Je Rutten. De 42-jarige eigenaar van een drainagebedrijf in Hunsel ver wierf met Banjo 1533 punten, goed voor de elfde plaats. De beste Uvaalf deelnemers mochten om de per soonlijke medailles strijden. Rutten, die zelden of nooit van zijn stuk te brengen is, was in de mor genuren voor zijn start toch enigs zins gegrepen door de Olympische wedstrydatmosfeer, die zeker achtduizend toeschouwers trok. „Ik voelde me ineens gespannen. Toen nam ik maar enkele cognacjes bij de koffie. En daarna had ik lak aan iedereen", zei Rutter. later Banjo liep niet zo beheerst als de achtjarige, in Nederland gefokte stekelvos gewend is te doen „Zelfs een piroutte mislukte en dat over komt hem haast nooit", zei Rutten, die Banjo overigens niet lang meer zal rijden „Het staat vast dat ik hem verkoop. Aan wie weet ik nog niet. In ieder geval aan de meest bieden Wil Poland aan de start komen MONTREAL - Vergeefs heeft de kleine groép supporters van de Ne derlandse kanoploeg te Montreal bij de indelingen voor de herkan singen voor de 1000 meter gezocht naar de Nederlandse combinatie Lo Jacobs/Arend Bloem.Snel al deed het gerucht de ronde dat de equipe zich zou hebben terugge trokken om zich geheel te concen treren op de 500 meter, op welk nummer de formatie meer moge lijkheden heeft de eindstrijd te be reiken. Een fout, door de organisa tie nog niet opgemerkt, bleek bij navraag van een journalist bij de perschef oorzaak van de verontrus ting van de Nederlanders. Bij de indeling van de tweede her kansing werd de naam 'Holland' genoemd, degene die de namen van de landen op de lijsten moest invul len verstond echter Poland. Van- d&ar dat de Polen, die zich direct geplaatst zagen voor. de halve fina les, al even vreemd opkeken toen de ploeg van dat land toch op het programma van de herkansingen voorkwam de In Aken was er al veel belanstel- lin voor dat paardj" De Limburger sprak donderdaga vond zijn verwondering over de ju- rycijfers uit. „Gisteren was het al lemaal nog wel redelijk te noe men", zei hij, „maar vandaag leek het nergens op. Die Rus Kalita kreeg bijvoorbeeld veel teveel pun ten. Zijn paard zat totaal vast". Rut ten, getooid met zijn onafscheide lijke pet, schudde maar eens het gegroefde hoofd.„Soms gebeuren er de vreemdste dingen. Je kunt er alleen zo weinig aan doen. Daarom blijven we maar lachen".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13