Irena Szewinska: geen tegenstand op de 400 meter IQ2ZXB Evert Hoving: weinig moed op 1500m Martelgang voor Eltjo Schutter op de tienkamp Nieuw wereldrecord: 49.29 sec. Troostprijs voor Sowjet-voetballers JUANTORENA VOOR VOLK EN FIDEL Verdeling medailles VRIJDAG 30 JULI 1976 PAGINA 11 MONTREAL - Evenals in de series op de 800 meter is Evert Hoving gis teren op de 1500 meter roemloos ten onder gegaan. De Nederlandse recordhouder had op papier een gunstige serie getroffen. Het me rendeel van zijn tegenstanders was uitgezonden op tijden die ver bo ven de 3.37,31 lagen, waarmee Ho ving op 5 juli in Stockholm niet al leen het nationale record verbeter de, maar tevens zijn uitzending naar Montreal afdwong. Alleen de Amerikaan Centrowitz en de Belg Nevens waren dit seizoen sneller geweest dan de Groningse student Hoving heeft de uitschakeling overigens aan zichzelf te wijten Hij durfde, nadat Svensson (Zweden) de eerste 400 meter met 62.38 se conden veel te langzaam had afge legd, geen initiatief te nemen. Ho ving bleef achter de Zweed en de Deen Soerensen op de derde plaats meesukkelen in een tempo dat eer der op de middag in de halve finales bij de dames ook was gelopen. „Na die eerste ronde had ik geen zin voor haas te gaan spelen. Dan ben je zeker gezien aldus de pedagogie student. „Een snelle tijd zat er niet meer in en ik concentreerde mij erop om via een plaats bij de eerste drie in de halve finales te komen". Die plaats zat er voor Hoving, die overigens pas zijn derde 1500 meter van dit seizoen liep, niet in. Hoewel hij na het passeren van de eerste 800 meter (2.06,07), toen Centrowitz de kop nam, goed bleef meegaan, kon Hoving toch geen moment impone- laatste 300 meter was de Neder landse recordhouder in feite al in geslagen positie. Hg probeerde wel zich nog uit de groep te wringen door een paar duwen uit te delen, maar helemaal vrij kwam hij toch niet. Op de laatste honderd meter kon hij alleen nog maar de uitzicht loze vijfde plaats, die met een tijd van 3.45,0 werd „gewaardeerd", vasthouden. Achterafhad Hoving toch liever in een van de drie andere, op papier snellere, series gelopen „Je hebt dan in feite twee kansen.Haal je de volgende ronde niet omdat je lager dan derde eindigt dan is er altijd de mogelgkheid in een goede tijd door de series heen te kunnen komen Nu is het heel simpel: ik lig er uit". Coach wil Westphal zich aanvanke lijk uitputtend in excuses voor het matige en zonder durf lopen van Hoving, gaf uiteindelijk toch wel toe op een plaats in de halve finale te hebben gerekend. „Ik had meer van Hoving verwacht, zeker omdat hij zo'n gunstige serie had getrof fen". MONTREAL - De gouden medaille die zij gisteren op de 400 meter dames won, krijgt ongetwijfeld de ereplaats tussen de zes andere Olympische plakken, die Irena Szewinska (Polen) tijdens vier Olympische Spelen won. Niet alleen omdat het de laatste zal zijn, maar veel meer omdat hij verdiend werd met een nieuw wereldrecord van 49,29 seconden. Irena Szewinska is gewend aan goud. In Tokio toen zij als 18-jarige debuteerde nadat zij enkele maanden tevoren op een atletiekbaan in Warschau was ontdekt, mocht zij er al drie medailles meenemen: goud op de 4 x 100 meter en zilver op de 200 meter en het verspringen. In Mexico-1968 was er goud op de 200 meter en brons op de korte sprint. Vier jaar geleden toen zij in Mün chen derde werd op de 200 meter, haar favoriete afstand, werd Irena Szewinska internationaal afge schreven München was dan welis waar niet zo'n succes geworden maar Irena wist er de oorzaak van Zij was ruim twee jaar uit de roula tie geweest om met succes haar graad in de economie te halen en wat nog veel belangrijker was~ de komst van zoon Andrezj. Hoe belangrijk haar kind is bleek donderdag. "Toen ik in de start blokken knielde, hoorde ik Andrezj in gedachten in mijn oren roepen: Hup mama" Na de teleurstelling van München waar zij overigens grote indruk maakte in de 4 x 400 meter estafette - zg liep haar kwart met vliegende start in 48,6 secon den - kwam de Poolse gazelle in 1974 bij de Europese kampioen schappen in Rome volledig terug. Zij versloeg Renate Stecher (DDR), die haar de sprinthegemonie ont nomen had, zowel op de 100 als 200 meter Zij hield zich toen nog afzij dig van de 400 meter waarop zij met 49 y seconden inmiddels al wel we reldrecordhoudster was. Nog niet rijp "In Rome was de tijd nog niet rgp voor de 400 meter. Dat komt in Montreal", verklaarde de Poolse toen. Wat dat betreft heeft Irena Szewinska woord gehouden. De weg naar het Olympisch kam pioenschap was zorgvuldig voor bereid. In het voorseizoen waagde Irena Szewinska zich maar een en kele maal aan de wedstrijd over een ronde. De test werd op 22 juni in Bydgoszcz gedaan Het resultaat loog er niet om. Met 49,75 seconden haalde zij het wereldrecord terug, dat haar zes weken tevoren in Dresden door de Oostduitse Chris tina Brehmer (49.77) ontnomen Gisteren moest Christina Brehmer opnieuw voor Irena Szewinska buigen. De Oostduitse moet het van tevoren geweten hebben. Al na 100 meter was het volledige veld kans loos. In de vierde baan lopend had de Poolse mets meer te duchtenDe jacht op het wereldrecord was geopend en werd met succes afge sloten (49.29). Ruim zeven meter bedroeg de voorsprong toen Irena Szewinska over de eindstreep ging. Bijna een seconde later finishte Christina Brehmer, die op de laat ste meters nog de grootste moeite had met landgenote Ellen Streidt. Het was de enige maal dat Oost- Duitsland gisteren naast de gouden medailles greep, die bij de dames te verdelen waren. Johanna Schalier stond op de 100 meter horden klaar om de taak van Anneli Ehrhardt over te nemen. De Olympische kampioene van München en we reldrecordhoudster was in de halve finale, die donderdagmiddag moest worden overgelopen, kansloos ten onder gegaan. Johanna Schalier, die pas eind mei hoorde dat zij waardig was bevonden aan de Oostduitse selectiewedstrijden deel te nemen, nam de taak die haar door de eliminatie van Ehrhardt op de schouders werd gelegd, zeer se rieus De voormalige vijfkampster, door een hinderlijke polsblessure gedwongen over te schakelen naai de hordenloop, zegevierde met nauwelijks waarneembaar ver schil. De electronische tijdwaar neming plaatste haar met 12,77 (0,25 seconde sneller dan zij ooit had gelopen). Eenhonderdste voor Tatjana Anisimova en tweehon derdste voor Natalia Lebedeva. Faina Melnik Het gebeurde ook bu het discus werpen, w aar de dikke vrouwen na een al dan niet gelukte worp zo mannelgk wijdbeens wegwaggel- den. Faina Melnik uit de Sowjet- Unie gooide de discus een jaarlang al maar verder; ze reeg wereldre cord aan wereldrecord. Maar giste ren snorde de discus slecht. De Oostduitse Evelyn Schlaak. een blanke uitvoering van The three tons of joy, zoals die in de jaren zes tig meer om hun omvang dan om hun vocale kwaliteiten op de hitpa rade verschenen, gooide het verst. Ze kwam in de eerste beurt al tot 69 meter Pas in de vijfde worp slofte Faina Melnik een beetje bij. Met 68.60 leek ze toch nog zilver te gaan ontvangen. Maar de Oostduitse ploegleiding stak daar een stokje voor Die betwistte de geldigheid van Melniks worp en de jury gaf de DDR gelijk. Geen medaille voor Faina Melnik, haar bleef slechts de zo ondankbare vierde plaats. Werken "Nu ga ik werken", verklaarde de Amerikaan Arnie Robinson nadat hij het goud bij het verspringen had gekregen. "Ik heb de laatste jaren al mijn aandacht aan de atletiek kun nen besteden dank zij de steun van mijn ouders en het feit dat mijn vrouw werkte. Ik was dus wel ver plicht om na het brons van Mün chen hier goud te halen" Arnie Ro binson deed het op overtuigende wijze. In zijn eerste sprong kwam de 28-jarige Amerikaan, die met 87,32 m de wereldranglijst aan voerde, al tot 8,35 meter. Landge noot Randy Williams - in München kampioen met 8,24 m - pakte nu het zilver Het brons was voor de Oostduitser Frank Wartenberg, die enkele we ken geleden na een vormtest toch nog goed genoeg werd bevonden om naar Montreal te gaan. Het peil van het verspringen heren bleef na Robinson en Williams beneden de verwachtingen. Slechts vijf atleten sprongen acht meter of meer. MONTREAL - Het elftal van de Sovjet Unie heeft de bronzen me daille in het Olympisch voetbal toernooi gewonnen door een 2-0 overwinning op Brazilië. In een wedstrijd, die totaal verregende, won routine het van de jeugd. Het Sovjet-elftal, voor het grootste ge deelte bestaande uit in verschil lende Europa cup-toernooien en vele interlands doorgewinterde spelers, nam al snel de leiding. De 50.000 toeschouwers konden het maar matig waarderen dat Burjak de jonge, maar technisch zeer ver nuftige Brazilianen al in de vijfde minuut op achterstand zette. De hoofdzakelijk uit Canadezen bestaande toeschouwers veerden Hildenbrandt en Polleunis toch in finale 5000 m MONTREAL - De jury d'appel heeft de diskwalificatie van de Belg Willy Polleunis en de Westduitser Klaus Peter Hildenbrandt opgehe ven. Het tweetal was wegens duwen in de laatste ronde van de 5000 me ter gediskwalificeerd. Na het zien van een video-opname van het in cident besloot de jury d'appel de twee lopers, die respectievelijk eer ste en derde waren geworden, toch toe te laten tot de eindstrijd. Er was namelijk gebleken dat de Canadees McLaren op normale wijze de wed strijd in derde positie had kunnen vervolgen. McLaren eindigde als zesde. Door de diskwalificatie van Polleunis en Hildenbrandt had hij zich geplaatst bij de vier lopers, die i De Poolse Irena Szewinska, die sinds 1964onafgebroken op de Olympi- uit elke serie overgingen naar de sche Spelen uitkomt en gisteren de 400 meter won in wereldrecordtijd, eindstrijd. MONTREAL - Het goud op de 800 meter had hij al opgedragen aan Fidel Castro. Met een be stemming van de ere-prijs van de 400 meter had Alberto Juan- torena al evenmin moeite: „Aan het Cubaanse volk en het inter nationale socialisme", zo liet hij weten. Na regeringshoofden en ambitieuze burgemeesters hebben enkele atleten ontdekt dat de Olympische Spelen een podium kunnen vormen voor heel andere zaken dan het snel ler, hoger en verder, waarmee de officials bezig zijn en de ver broedering, waarvan de heren van het IOC de mond vol heb ben. Het wekt vertedering als Irena Szewinska. die er twaalf jaar ge leden in Tokio al bij was, spreekt over haar zoontje, dat thuis in Warschau zozeer mee leeft, dat zij bij de start van de 400 meter het „hup. moeder, hup" in de oren hoort klinken. De i de i ge neratie zijn uit ander hout ge sneden. Neem Alberto Juanto- rena. opgegroeid ten tgde van het incident in de Varkensbaai en de Amerikaanse blokkade van Cuba Hij is de verpersoon lijking van het nieuwe Cuba van Castro. Heeft geholpen bg het binnenhalen van de suike- roogst. Wil als hij eenmaal doc tor in de economie is geworden „de idealen uitdragen van de genen, die de grote socialisti sche revolutie op Cuba moge lijk hebben gemaakt". Evenals Oost-Duitsland dat al vanaf een eerder tijdstip doet, probeert Cuba via de sport in ternationale erkenning te ver werven. Een legertje ge schoolde trainers uit Polen, Hongarge, Rusland en vooral Oost-Duitsland heeft in enkele jaren tijd honderdduizenden Cubanen met de sport in aanra king grbracht. Eén miljoen van de in totaal negen miljoen zielen doet aan atletiek. De lopende band is er op gang gebracht en Alberto Juantotena is het eerste eindprodukt. Toen de Pool Sigmund Zabirowski hem ont dekte, speelde hij basketbal. Zabirowski bracht hem de kunst van het sprinten bij, maar allengs werd de 1,90 meter lange atleet ingezet op de midden-afstanden. Het was ir Ad Paulen, die op één van zijn vele wereldreizen Juantcrena de raad gaf bij de Olympische Spelen van Montreal in te schrijven voor zowel de 400 als de 800 meter Gisteren werd de Cubaan de eerste atleet uit de geschiede nis, die beide nummers op zijn naam schreef. Superieur lo pend versloeg hg de Amerika nen Fred Newhouseen Herman Frazier. „Waarmee maar weer eens bewezen is, dat de Ameri kanen niet onoverwinnelijk zijn", kon hij niet nalaten op te merken. Zodra de suikeroogst kapi gp is. zal Juantorena zich als vrijwil liger melden. Sportroem inte resseert hem als zodanig nau- welgks, al kreeg hg het wel even te kwaad, toen hem werd ge vraagd, waarom hij niet uit soli dariteit met de Afrikaanse lan den ervan had afgezien om in Montreal aan de start te ver schijnen. „Natuurlijk zgn wij solidair met de Afrikaanse strijd tegen het fascisme en het kolonialisme", repliceerde hij om er na enig nadenken op ge dempte toon aan toe te voegen: „Onze regering wil nu eenmaal dat wij blijven". MONTREAL - Eltjo Schut ter zal aan de tienkamp van Montreal alleen maar bittere herinneringen overhouden. De 22-jarige Nijmegenaar raakte op de 400 meter het laatste nummer van de eer ste dag, geblesseerd aan zijn rechter dijbeen. Toch wilde de Nederlandse recordhou der niet uit de baan stappen. Nadat hij geruime tijd had stii gestaan en zijn dijbeen gewreven, begon hij weer te lopen en finishte na 2 minu ten en 20,43 seconden, een tijd die volgens de tien kamptelling géén punten meer oplevert. Eltjo Schutter was, toen hij naar Montreal vertrok, geblesseerd aan zijn rechter enkel, maar een onder zoek door professor Hermans had de aankomend arts gerust gesteld. „Van die enkel zul je in Montreal geen last meer hebben", had pro fessor Hermans gezegd. Daarin heeft hij gelijk gekregen „Wat die enkel betreft, was ik precies op tijd fit. maar nu kreeg ik dit", aldus Schutter. Met een omzwachtelde rechter en kel en een rek ver band om het dij been stapte Eltjo Schutter de cata comben in. „Als het aan mij ligt. ga ik door Ik geloof beslist niet dat de dijbeenspier gescheurd is Ik i De Nederlandse tienkamper Eltjo Schutter bezig aan het onderdeel kogelstoten voelde na vgftien meter een krampgevoel opkomen De ande ren vlogen weg en ik wilde ook aan zetten toen kwam de pijn Het enige waar ik nog aan dacht, was proberen over de eindstreep te ko- Volgcns Schutter had hg al enkele dagen last van zijn dijbeen. „Van de week heb ik tegen de masseur ge zegd: „Kijk daar voel ik wat. Spier kramp of zo Het was niet echt pijn lijk en op de 100 meter ging het vanmorgen verrekt goed Bij het verspringen begon het gedonder Na de ee; -te sprong voelde ik het al Ik heb toen maar snel kous aangetrokken, dan de 7 meter 12 kwa ordenbos voelde er ■ts voor om Eltjo i-n doorgaan „Hij echter volledig op toen de Brazi liaanse doelman in de achttiende minuut met veel allure een straf schop van Kolotov stopte. Deze was aan de Russen toegekend na dat Onisjenko op bijzonder grove wijze onderuit was gehaald. De rust kwam met een 1-0 voorsprong voor de Sovjet Unie en dat was in die fase verdiend. Het was jammer voor de wedstrijd dat Nazarenko vrijwel onmiddellijk na de rust 2-0 liet aantekenen, want in de tweede helft kwamen de Brazilianen sterk terug. Edinho groeide uit tot de ster van het veld. Hij passeerde a la Gar- rincha verschillende malen de Sovjet-verdedigers, maar had weinig geluk. Vooral na een kwar tier in de tweede helft. Na een machtige solo werd hij keihard ge vloerd in het strafschopgebied, maar de scheidsrechter legde de bal op de 16-meterlijn. Scheidsrechter Klein stuurde vlak voor het einde wel Trosjkin van de Sowjet-Unie van het veld toen deze verdediger de balvirtuoos Edinho op brute wijze onderuit schopte. Op dat moment was het veel te laat voor de Brazilianen om nog iets aan de score te doen. MONTREAL - Na de twaalfde wedstrijddag van de Olympische Spelen in Montreal waren de me dailles als volgt verdeeld: Land goud zilver brons totaal Sovjet Unie 34 33 26 93 Oost-Duitsland 32 20 19 71 Verenigde Staten 23 28 21 72 West-Duitsland 10 8 11 29 Bulgarije 5 7 8 20 Japan 5 5 7 17 Polen 5 3 6 14 Hongarge 4 1 6 11 Zweden 4 10 5 Roemenie 3 6 7 16 Groot Brittannië 3 4 4 11 Finland 3 2 0 5 Italië 2 7 2 11 Tsjechoslowakije 2 2 3 7 Cuba 2 10 3 Frankrijk 12 5 8 Joegoslavië 12 14 Noorwegen 110 2 Jamaica 110 2 Denemarken 10 2 3 Trinidad 10 0 1 Mexico 10 0 1 Canada 0 3 6 9 Nederland 0 2 3 5 België 0 2 13 Portugal 0 2 0 2 Zwitserland 0 12 3 Spanje 0 10 1 Australië 0 0 4 4 Zuid-Korea 0 0 2 2 Iran 0 0 11 Oostenrijk 0 0 11 Nieuw-Zeeland 0 0 11 Brazilië 0 0 11 zien wel weer fit verklaard worden, maar dat is iets heel anders dan sportief in orde. Zo wordt het een martelgang. En dat is zeker de be doeling niet". Het puntentotaal van Eltjo Schut ter, 2869kwam op de volgende ma nier tot stand. 100 meter 11,17 secon den 763 punten verspringen 7,12 meter 844 pun ten kogelstoten 11,74 me ter 582 punten hoogspringen 1,80 me ter 680 punten 400 meter 2.20,43 minu ten 0 punten Het ziet er naar uit dat het wereld kampioenschap tienkamp (elek tronische tijdwaarneming), dat Ni kolai Awilow bij de spelen van München op 8454 punten bracht, in Montreal zal sneuvelen. Na de eer ste dag bedraagt het verschil tussen Guido Kratschmer (Wdl), Nilolai Awilow (Sow) en de Amerikaan Bruce Jenner. die met 8524 punten het wereldrecord (handgeklokt) houdt, slechts 35 punten Wanneer er vandaag geen blessures optreden kan het niet anders of deze drie atleten gaan de medailles verdelen. Kratschmer heeft de voorsprong vooral te danken aan zgn formidabele 100 meter (10,66 sec.), Awilow won een groot ge deelte van de achterstand terug door een hoogtesprong van 2,14 meter Bruce Jenner. de Ameri kaanse verzekeringsagent, is geen man van uitschieters Hij bouwt zijn totalen veel meer op via een grote gelijkmatigheid Kratschmer sloot zijn dag af met 4333 punten, Awilow kwam op 4315 en Jenner scoorde 4298

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11