Van der Stee stimuleert verbouw van veevoeder Politie heeft schoon genoeg van loos alarm je lot maar weien. NAAST HET NIEUWS Fietsendief werkte enkel door de week Nieuwe Waalbrug bij Tiel eist zijn tol PvdA boos op de DDR De Staatsloterij. Al 250jaar WOENSDAG 28 JULI 1976 PAGINA 7 MIDDELBURG (SP) - De rijkspo litie in Zeeland heeft er schoon ge noeg van om steeds weer voor niets uit te rukken als er ergens in een van de talloze zomerwoningen een inbraakalarm overgaat Het verve lende is dat hoe langer hoe meer eigenaren van "tweede huizen" hun alarminstallatie via hun tele foon programmeren op het alarm nummer van de meldkamer Zon der medeweten van de politie. "En daarvan zijn we niet gediend zegt luitenant A. Haers in het dis trictsbureau in Middelburg. "Bo vendien. we zijn geen bewakings bedrijf. Het kost ons te veel tijd. Op de meldkamer gaat in zo'n geval de telefoon Je hoort alleen maar dat er inbraakalarm is op een bepaald ad res. Wij kunnen niet terugbellen om dat te controleren, om de doodeen voudige reden dat er niemand is Die zomerwoningen, veelal com fortabel ingericht, van alle gemak ken voorzien, met televisie en vaak met nogal wat antiek, staan de helft van het jaar leeg. Dus, je moet er naar toe. Elke keer weer moet je daar een aantal mensen voor op trommelen. Die moeten allerlei voorzorgsmaatregelen nemen, denken aan de benadering, de rug dekking. De tijd dat een politieman in zijn auto sprong, met gillende si rene eropaf ging en een pand bin nenstormde is voorgoed voorbij. Omdat de criminaliteit harder is geworden, moetje aan je eigen vei ligheid denken. Niemand is ge diend met een schietpartij." "En elke keer verwachten we dat de surveillanten zo'n alarm gemoti veerd behandelen. Maar door het grote aantal keren loos-alarm wordt die motivatie steeds minder. Als het straks een keer wel raak is kan dat nadelig werken. Je bent nu soms uren bezig om erachter te komen wie de sleutel heeft zodat je binnen kan gaan kijken." Inbrekers Nederland telt meer dan twintig duizend tweede woningen, huizen waarin je het hele jaar kan en mag wonen. Ruim een kwart daarvan staat in Zeeland. In de praktijk staan die woningen ongeveer de helft van het jaar leeg Daar kwam een waar legioen inbrekers op af. De bezitters van die tweede wonin gen zijn zich daarom de laatste ja ren steeds meer gaan beveiligen. Er zijn dan ook ettelijke alarmerings systemen op de markt gekomen, al dan niet deugdelijk. Een lichte tril ling van een langsrijdende vracht wagen is vaak voldoende om het alarm te laten overgaan, zeker als de installatie door de eigenaar ver keerd is afgesteld. Vorig jaar is de rijkspolitie in Zee land 64 keer via een op de telefoon aangesloten alarminstallatie ge waarschuwd, terwijl er niets aan de hand was. Dat aantal zal dit jaar gezien de ervaringen tot nu toe, al leen maar stijgen. Bij de politie vraagt men zich af in hoeverre men op dit soort alarme ringen kan blijven reageren. "Wel licht zal moeten worden uitgezien naar apparatuur waarmee techni sche storingen uitgezeefd kunnen worden. Anders zal het moeten komen tot een verbod om het politie-alarmnummer rechtstreeks te programmeren", schrijft de Zeeuwse districtscommandant, overste W. D. Lanting, in het pas verschenen verslagjaar over 1975. Luitenant Haers: "Ik kan me best voorstellen dat de mensen zich wil len beveiligen. Ze kunnen altijd naar ons toe komen om zich te laten voorlichten over allerlei alarmsys temen. Maar de mensen moeten zich ook maar eens af gaan vragen wat hun eigen verantwoordelijk heid is ten aanzien van hun bezit Ze laten dat te vaak aan een ander over, soms de helft van het jaar." Basketballer Van Rooden voor radio LEIDEN - De Leidse basketballer Hans van Rooden (19), die volgende week woensdag om 12 uur 's mid dags op het vliegtuig stapt naar de Verenigde Staten om daar zijn sportloopbaan bij de Western Ken tucky University voort te zetten, zal vanavond te beluisteren zijn op de radio De TROS-radio heeft van morgen om tien uur een interview gehad met de Leidse jeugdinterna- tional, dat vanavond in het pro gramma Aktua-magazine zal wor den uitgezonden. Het programma begint om even half zes op Hilver- Harm Dost uit kritiek op regering van Nederland ARNHEM (APA) - De Arnhemse Release-medewerker Harm Dost, die in mei van dit jaar in het Duitse Kleef tot bijna vier jaar cel werd veroordeeld wegens vermeende hasjhandel in Nederland, heeft in een naar het Nederlandse consulaat in Dusseldorf gestuurde brief de houding van de Nederlandse rege ring in zijn zaak scherp bekriti seerd. Omdat de regering de behandeling van zijn zaak in hoger beroep wil afwachten alvorens eventueel stappen te ondernemen, vindt Harm Dost dat de regering zijn ver oordeling daarmee principieel on derschrijft Bovendien komt vol gens hem de mogelijke hulp van de 'Nederlandse regering dan toch te laat, aangezien het nog minstens twee jaar duurt voordat het revisie proces plaatsvindt. „Daar ik na het uitzitten van tweederde - wellicht zelfs de helft - van mijn straftijd sowieso vrijkom, betekent dat dat ik de hulp van Nederland niet meer nodig heb. Ik zie die twee jaar als een cadeautje van de Nederlandse regering", schrijft Harm Dost van uit zijn cel in Dusseldorf. Hij stelt vastbesloten te zijn door te gaan met het appèl, omdat er zijns inziens anders een stuk jurispru dentie bestaat waar zeker 50.000 Nederlandse rokers van hasj, po tentieel het slachtoffer van zijn. Zandgronden het zwaarst getroffen Van der Stee PER BANKSTEL KANAAL OVER Drie Britten zijn er in geslaagd per bankstel het Kanaal over te steken. Na zaterdagochtend uit het Engelse Margate te zijn ver trokken, arriveerden zij maandagnacht in het Franse Boulogne. Er was toen juist een speuractie naar hen begonnen. Het bankstel, bestaande uit een canapé en twee armstoelen, was geplaatst op twee vliegtuigtanks en het geheel werd voortgedreven door een buitenboordmotor. De tocht werd gemaakt door een 40-jarige scheepsbouwkundige ingenieur, een 38-jarige nachtclubeigenaar en een 29-jarige televi siecameraman, die vier jaar geleden in het nieuws waren toen zij met een hemelbed het kanaal overstaken. Zij hopen met hun meuwe tocht 5.000 pond bijeen te brengen voor de Engelse maat schappij voor het redden van drenkelingen. SNELHEIDSRECORD Een Lockheed SR-71 verkenningsvliegtuig heeft gisteren een re cordsnelheid behaald van 3.356 km per uur. Functionarissen op de Amerikaanse luchtmachtbasis Beale zeiden dat daarmee het vorige wereldrecord dat op naam stond van een sowjetrussische mig-25 is gebroken. De Mig vloog in 1967 2.981 km per uur. DORSTIGE MOL Mevrouw Gladys Emms uit het Engelse Mundford wilde net de vaat gaan doen, toen een dorstige mol zijn snuit door de afvoer van het aanrecht stak. Mevrouw Emms liet de kraan lopen, het beest dronk en verdween via de keukendeur in haar achtertuin. KUIKEN MET VIER POTEN Op een Hongaarse boerderij is een kuiken met vier poten uit het ei gekropen. Het bijzondere diertje blijkt een hennetje te zijn. Zodra het volwassen is zullen de bevruchte eieren die het legt naar een laboratorium gaan om te bezien of de afwijking erfelijk is. TE LETTERLIJK Een bezorgde Franse vader in Creil jn de buurt van Parijs heeft een advies van zijn dokter te letterlijk opgevat. De man werd in de nacht van maandag op dinsdag op heterdaad betrapt bij de diefstal van 300 eieren en 40 liter melk "recht van de koe". De dokter had voor de borstvoeding van het jongste kind van de man en zijn vrouw onbewerkte zuivel voorgeschreven. De man was ervoor op pad gegaan en had in de vroege ochtend vijf koeien gemolken. De "onbespoten produkten" hebben de jonge moeder niet bereikt. De jonge vader is ermee in de cel beland. ROTTERDAM (ANP) - De 50-jarige G. K. uit Rotterdam zat zonder werk, maar maakte van de nood een ondeugd door fietsen te gaan ste len. Door dit systematisch te doen verwierf hij zich een maandelijks inkomen van rond de 1200 netto. De man heeft dit 14 maanden vol gehouden. Ongeveer 450 fietsen met een gezamenlijke waarde van 150.000 wisselden ongevraagd van eigenaar. De fietsendief is in middels voor de officier van Justi tie geleid. Hij heeft bekend. De zaak kwam aan het rollen toen een vrouw haar gestolen fiets zag staan bij een levensmiddelenzaak. Zij belde de politie. Nadat deze was gearriveerd, kwam er een vrouw uit de winkel, die met de bewuste fiets wilde wegrijden. Zij vertelde dat ze de fiets had gekocht van haar zwa ger, die in een garagebedrijf werk te De eigenaar en drie personeels leden van deze onderneming gaven toe 47 fietsen gekocht en weer door verkocht te hebben. Ook een eige nares van een wasserette bleek een goede afneemster van de verdachte te zijn. De fietsendief nam meestal per dag een fiets weg. Zaterdag en zondag nam hij vrij. Hij zocht het voorna melijk in de duurdere klassen. De fietsen vertegenwoordigden mees tal een waarde van tussen de 300 en 700. De fietsen vonden meestal hun af trek bij goedgelovige huismoeders, die graag een voordeeltje wilden. Voorde fietsen vroeg K. een bedrag van ronde de 80. Bij de verkoop vertelde de man, dat hij de fietsen kon kopen van een financierings maatschappij Een ander verhaal was, dat hij de fietsen opkocht bij het fietsenverhuurbedrijf van de Nederlandse Spoorwegen. Naar aanleiding vón deze zaak waarschuwt de politie de mensen opmeuw voor dit soort praktijken. De kopers van deze fietsen moeten hun lichtvaardige aankopen beboe ten met een proces-verbaal. Zy zijn hun fiets en het geld kwijt. De politie heeft inmiddels 42 fiet sen opgespoord en in beslag geno men. Voor heling werden 21 processen-verbaal opgemaakt. Luitenant Haers: "We zijn geen bewakingsbedrijf' DEN HAAG (SP) - Minster Van der Stee (landbouw) wil de verbouw van veevoeder stimuleren, hij heeft daartoe giste ren een aantal maatregelen genomen, deze maatregelen moeten ervoor zorgen dat de voorraad ruwvoeder van de veehouders die door de droogte ernstig getroffen zijn snel kan worden aangevuld. de maatregelen die de minister heeft genomen zijn: - een subsidie om het inzaaien van snelgroeiende grassoorten te stimuleren - een subsidie voor het vervoer van ARNHEM( ANP) - De bij velen lang verbeide in mei 1974 met feestelijke vertoon geopende brug over de Waal bij Tiel, de prins Willem Alexanderbrug, baart het Gelderse provinciebestuur ernstig zorgen door de financiële perikelen die zijn gerezen. De tolbrug verbindt nabij Echteld de Betuwe met het land van Maas en Waal en geeft directe verbinding met rijksweg 15. De nieuwe brug, die zestig miljoen gulden heeft gekost en wordt geëx ploiteerd door de stichting „Waal brug bij Tiel", wordt door lang niet zoveel automobilisten bereden als aanvankelijk werd verwacht. Over 1974 en 1975 groeiden de tekorten daardoor aan tot 3,8 miljoen gulden. De Gelderse staten zullen binnenkort dit geld uit hun provin ciale reserves moeten vrijma- 1977 geven Gedeputeerde Staten verder aan hoe zij de financiële problemen willen oplossen. Er Er zal een lening van 2,5 miljoen gul den moetnen komen ter financienn gan de overschrijving van de bouwkosten. Er moet tien miljoen gulden op tafel komen voor de jaar lijkse bijdrage aan de stichting voor kosten van rente en afschrijvingen en tenslotte zal de provincie vanaf 1976 per jaar rond één miljoen gul den moeten betalen voor de opvang van de exploitatietekorten. Voor kleine auto's moet voor het passeren van de brug f 1,75 aan de tolgaarders worden overhandigd en voor de wat grotere personenau to's f2,25. Maar niet alle plaatselijke automobilisten betalen dat tolgeld. Dit was voor de CDA-fractie in de Gelderse staten aanleiding om GS om opheldering te vragen snelgroeiende grassoorten over afstanden van meer dan dertig ki lometer. - een subsidie voor het zodanig ombouwen van machines om bieten te rooien, dat men er in de komende herfst - naast suiker bieten - zoveel mogelijk voor veevoer geschikte bietekoppen en bieteloof mee zal kunnen oog sten. in de zuidelijke provincies Lim burg, Brabant en Zeeland zullen centra worden opgericht om con tacten te leggen tussen boeren die dit jaar nog ruwvoedergewassen willen gaan telen en door de droogte getroffen veehouders, op de oostbrabantse en limburgse zandgronden - het gebied dat dit jaar het ergste door de droogte is getroffen - is de toestand plaatse lijk nog kritiek, daar waar nog maar weinig regen is gevallen moeten de boeren hun koeien voeren met het stro dat bij de graanoogst vrijkomt en met krachtvoer, met name in zuidelijk flevoland is de rijksdienst voor de ijsselmeer- polders begonnen met het inzaaien van snelgroeinde grassen ten be hoeve van de Overijsselse en Geld erse veeboeren die krap in htin voedervoorraad zijn komen te zit ten. AMSTERDAM (ANP) - Het partij bestuur van de Partij van de Arbeid heeft gisteren een teiegram ge stuurd naar de Oostduitse partij secretaris Erich Honecker, waarin geprotesteerd wordt tegen het be schieten van mensen by de Oost duitse grens door Oostduitse grenswachten. Het telegram is na mens het partijbestuur onderte kend door mevrouw Van den Heu vel. Het is niet de eerste keer, dat de PvdA verneemt, dat erby de grens van de DDR op mensen wordt ge schoten. aldus het telegram. „Onze delegatie heeft er tijdens het be zoek aan de DDR onlangs nadruk kelijk gezegd, dat wy dit onaan- vaardbaar vinden en dat dit de be trekkingen tussen de DDR en Ne derland niet ten goede komt". Het partij bestuur van de PvdA dringt er by de Oostduitse partij-secretaris op aan ervoor te zorgen, dat er bij de grens niet meer op mensen wordt geschoten. Het zal je lot maar wezen. Mooie boel. Sleutel zoek. Daar sta je dan met je prachtige gloednieuwe caravan, tweehonderd kilometer van huis. "Ik dacht dat jij 'm had. Nee. jij zou Enfin, ten lange leste, ligt ie tussen de leuning van mijn stoel. Nou ja. Kunnen we toch beginnen aan onze eerste vakantie in 'n nieuwe caravan Gekocht van een prijs in de Staatsloterij Tja, 't zal je lot maar wezen. Trouwens zo'n kans kunt u ook krijgen. Gewoon meespelen in de Staatsloterij Alleen, of met een paar. De loten kosten f25,- per stuk, 'n vijfje f5,— U koopt ze bij de Staatsloterij kantoren, waarvan u de adressen in de beroepengids vindt. Vanaf elke le maandag in de maand kunt u er terecht. 10 dagen lang Gemiddeld 4 op de 10 loten zijn prijs. Dat is een kans van 1 op2% op zo'n 800 000 prijzen van f 10.- tot f 500 000.- Iedere maand Per lot speelt u 3 trekkingen mee. De uitslagen komen op de tv en in de kranten Uitbetalingen na de derde trekking. Postrekeninghouders kunnen héle loten bestellen door storting op postrekening 5151 t.n.v. de Collecteur Directie Staatsloterij. Den Haag Na overmaking van f 25,- (of een veelvoud daarvan) ontvangt u enkele dagen voorde le trekking-uw lotnummer(s) Als het bedrag vóór het eind van deze maand van uw postrekening is afgeschreven, speelt u in de volgende loterij mee. Ook kunt u de Staatsloterij machtigen eens per maand of tweemaandelijks een bepaald bedrag te laten afschrijven. Incassomachtigingen en alle inlichtingen 070-653955 DEN HAAG (SP) - Architecten mogen hun tarieven niet verhogen. Dat heeft het ministerie van Economische Zaken beslist. Het besluit - in de Staatscourant van gisteren gepubliceerd - is volgens het ministerie in overeenstemming met het beleid van de regering om de lonen en de tarieven van vrije beroepen aan banden te leggen. Het is niet van toepassing op binnenhuis- en tuinarchitecten. TARIEVEN ARCHITECTEN

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7