Crisis bij liberalen in Japan Lenen* U kunt 't op meer dan één manier. GRIEKENLAND MEEGAAND Andreotti gaat minderheids regering vormen Pleidooi voor Spaanse com m un istische Door arrestatie Tanaka Verzoenende gebaren Kenia en Oeganda Weer uitstel regeling Europese verkiezingen mm I g.ii 'i Om tiende lid Europese Gemeenschap te worden BRUSSEL (SP) - Gisteren zijn de onderhandelingen die van Grie kenland het tiende lid van de Euro pese Gemeenschap moeten maken officieel begonnen. Met drie rede voeringen. Meer dan een jaar geleden, op 12 juni 1975, verklaarde Athene dat al sedert 1962 een associatie overeenkomst heeft met de Ge meenschap, dat Griekenland vol waardig lid wilde worden. De mi nisterraad van de Euromarkt rea geerde daarop na een advies waar over de commissie geen eenstem migheid had bereikt, positief in het begin van dit'jaar Gisteren heeft minister Van der Stoel namens de negen regeringen het uitgangspunt van de Gemeen schap bij de onderhandelingen uit eengezet. Het is natuurlijk het zelfde als toen de onderhandelin gen begonnen die van het Verenigd Koninkrijk, Denemarken en Ier land leden van de Gemeenschap hebben gemaakt. Griekenland moet de verdragen, hun doelstel lingen en al wat daaruit is afgeleid en aan beleid is opgebouwd, dat wil zeggen de interne zowel als de ex terne "communeautaire verwor venheden" aanvaarden. Daarom moeten aanpassingsmoeilijkheden worden opgelost door nauwkeurig in de tijd bepaalde overgangsregi mes en niet door wijziging van de spelregels van de Gemeenschap. Die overgangsregels moeten een evenwicht tussen alle wederzijdse voordelen waarborgen. Ook Ortoli, voorzitter van de com missie, wijdde uit over wat minister Van der Stoel "een historische dag" had genoemd. Papaligouras, de Griekse minister voor Samenwerking, betoogde in zijn antwoord dat Griekenland tot het Westen en meer in het bijzonder tot West-Europa behoort. Het zou zich, zodra het lid is van de Ge meenschap, met al zijn middelen inspannen om de samenhang tus sen de tien te versterken. Grieken land aanvaardt de verworvenheden van de Gemeenschap en ook de verplichtingen. Op nogal soepele manier raakte Papaligouras de moeilijke problemen aan als bij voorbeeld het bereiken van de douane-unie, de harmonisatie van de landbouwpolitiek, Grieken- lands jonge industrie, maar hij ver klaarde duidelijk dat Griekenland geen langere aanpassingsperiode wil dan vijf jaar De onderhandelingen worden na de zomervakantie op ambtelijk ni veau voortgezet. Zolang Griekenland nog geen lid is van de Gemeenschap, wat zeker niet voor 1979 het geval zal zijn blijft het natuurlijk bij de Gemeen schap geassocieerd. De ministerraad heeft daarom in een korte zitting van de associatie raad de Griekse delegatie meege deeld dat de Euromarkt in het ka der van de financiële hulp die zij Derde Landen wil doen toekomen voor Athene een miljard gulden heeft toegedacht voornamelijk via de Europese Investeringsbank en voor een kleiner deel uit de begro ting. Deze mededeling werd door minister Papaligouras natuurlijk met erkentelijkheid ter kennis ge nomen, maar het aanbod is door de Euromarkt niet geconcretiseerd. Men mag aannemen dat het voor een periode van vijf jaar geldt. Dat het bedrag verminderd zou kunnen worden als de toetreding van Grie kenland snel wordt gerealiseerd lijkt echter een illusie. De Griekse minister voor samen werking en planning, Panayotis Papaligouraslinks, vergezeld van minister Afar van der Stoelkomt aanbi] de vergadering van de EGDe Griekse minister is in Brussel om de onderhande lingen bij te wonen over de toetreding van Griekenland tot de EG. TOKIO (DPA/AP) De sensationele arrestatie van de voormalige Japanse premier Kakoei Tanaka in verband met de beschuldigingen van omkoping in verband met de aankoop van Lockheed- vliegtuigen stort volgens politieke waarnemers in Tokio de Japanse liberaal democratische rege ringspartij in de ernstigste crisis van haar twintig jarig bestaan. Tanaka beschikte als leider van een belangrijke en tamelijk grote groe pering achter de regering over aan zienlijke invloed. Na zijn arrestatie zegde Tanaka zijn lidmaatschap van de partij op en stond zijn zetel in het parlement af. Al sinds het begin van het Lockheed-schandaal staat hij in het middelpunt van de verdachtma kingen en beschuldigingen. Nu de commissie van onderzoek zegt be wijzen te hebben dat Tanaka onge veer 4 miljoen gulden heeft ont vangen van Lockheed heerst ook in regeringskringen grote ontredder ing. In het liberale kamp wordt name lijk gevreesd dat men de schok niet voor de parlementsverkiezingen in november zal weten te neutralise- Op het eerste gezicht is de positie Steun aan Ford van Connally WASHINGTON (Reuter) - John Connally, eerste keus onder de Re publikeinen voor het vice- presidentschap, heeft gisteren ver klaard president Ford te zullen steunen in de strijd om het Witte Huis. Bij een recente ondervraging van Republikeinse afgevaardigden is gebleken dat Connally, een rijke Texaan, de voorkeur geniet als kandidaat voor het vice- presidentschap wegens zijn popu lariteit in Texas en in het zuiden van de huidige premier Takeo Miki er niet slechter op geworden. Op langere termijn zullen, zo neemt men aan, de jongeren in de LDP munt slaan uit de 'zaak-Tanaka'. Op het ogenblik zijn er behalve Ta naka nog veertien andere belang rijke Japanners gearresteerd, af komstig zowel uit het zakenleven als uit de politiek. Toen een parlementslid eiste dat Miki de verantwoordelijkheid voor de Lockheed-affaire voor zich moest opnemen door met het ge hele kabinet af te treden ant woordde de premier dat hij zijn verantwoordelijkheid niet zou pro beren af te schuiven, maar dat hij de LDP zou gaan "zuiveren". Japanse kranten zijn uitgekomen met extra-edities over de arrestatie van de man, die faam genoot van wege zijn zeer goede geheugen voor cijfers en zijn kordate optreden toen hij in juli 1972 tot premier be noemd werd. De justitie wil achter de precieze reden van de betaling aan Tanaka komen en probeert ook te achterha len hoe hij het geld heeft besteed. "Wij kunnen zonder duidelijk be wijs niet zeggen met welk doeleind het geld is uitbetaald, zelfs als wij denken het wel te weten", aldus Eijiro Toyosjima, officier van Justi tie te Tokio. Hij zei dat verklaringen van A. H. Elliott, de plaatselijke verkoopdi recteur van Lockheed, en John Clutter, de vroegere president van Lockheed Aircraft Asia, "onmis baar materiaal" zijn. Hun verschijning voor een recht bank in Los Angeles om te getuigen in de Japanse Lockheed-affaire is tot 8 september uitgesteld. Gewapende militairen houden de geëvacueerde het Italiaanse Seveso goed in het oog. SEVESO (Italië) (ALijUPl) - De autoriteiten hebben giste ren de in de buurt van Seveso gelegen „meest aangetaste zo ne" die 17 dagen geleden was bedekt door een giftige wolk afkomstig uit een Zwitsers chemisch bedrijf, met enkele kilometers vergroot. De zone omvat nu 20 hectare waartoe onder meer een zeer drukke autoweg van Milaan Zone vergroot naar de meren bij Como, deel uitmaakt Gisteren is men be gonnen in het getroffen gebied met bloedmonsters. Het gif is de stof „trichloorp- henol" en wordt uitsluitend gebruikt voor de produktie van hexachloropheenDeze stof wordt op zijn beurt toege past m deodorants en andere substanties die lichaamsbac- terien heten tegen te gaan De bovenstaande informatie is gisteren verstrekt door het Zwitserse concern Givaudan, de moedermaatschappij van de Italiaanse fabriek waaruit het gif na een bedrijfsongeval ontsnapte ROME (UPI) - Het bestuur va christen-democratische partij Italië heeft kabinetsformateur Giu- lio Andreotti gisteravond een stemmig gemachtigd een christen-democratische minder heidsregering te vormen. Het be stuur wü echter niet voldoen aan de eis van de communisten dat de christen-democraten hun publie kelijk vragen bij een vertrouwens votum in het parlement van stem ming te onthouden. Zo'n commu nistische onthouding is nodig voor het voortbestaan van een christen-democratische minder heidsregering. Het komt er dus nu op neer dat de communisten het lot van de te vormen regering in handen heb ben. Zij bezetten 228 van de 630 ze tels in het Huis van Afgevaardig den. De communistische partij van Ita lië heeft gisteren haar blijdschap uitgedrukt overeen besluit haar het voorzitterschap toe te wijzen van zeven parlementaire commissies. Daarmee is een einde gekomen aan "dertig jaar absurde discriminatie", verklaarde zij. Het besluit betekent dat de op ëën na grootste partij van Italië voor het eerst voorzitters voor kamercom missies mag leveren. In juni reeds werd Pietro Ingrao, vice-voorzitter van de CP, gekozen tot voorzitter van de Kamer van Af gevaardigden. De parlementaire commissies die een communist als voorzitter krij gen, zijn: in de Kamer van Afge vaardigden constitutionele zaken, financien en schatkist, openbare werken en verkeer en in de Senaat begroting en landbouw de de 21-jarige Luigi di Rosa te hebben gedood. Dit gebeurde tijdens een verkiezingsbijeenkomst van de uiterst rechtse Italiaanse sociale beweging (MSI) in de overwegend communistische bergstad Sezze bij Rome Ooggetuigen hebben gezegd dat het neo-fascistische parlement slid een pistool richtte op een aantal mensen die hem hinderlijk inter rumpeerden tijdens zijn toespraak tot de bijeenkomst Saccucci, een 32-jarige oud luitenant van de parachutisten, ontvluchtte na de schietpartij Italië maar werd op 13 juni in Londen gearresteerd op verzoek van de Ita liaanse autoriteiten. Op 7 juli be paalde een rechter dat de herver kiezing van Saccucci in het parle ment tijdens de algemene verkie zingen automatisch diens parle mentaire onschendbaarheid had hersteld Het vorige thuis van Af gevaardigden had voor de eerste keer op 8 juni besloten zijn on schendbaarheid op te heffen. Sac cucci werd na de uitspraak van de Italiaanse rechter door de Britse autoriteiten vrijgelaten en werd voor het laatst gesignaleerd in Spanje Geen levenden onder puin in Tel Al-Zaatar BEIROET (DPA) - De 500 burgers die sinds eind vorige week opgeslo- De Italiaanse communisten krijgen ten zaten onder het puin i verder het voorzitterschap van de platgeschoten huis in het vluchte- MADRID (AP) - Een groep van bijna honderd bekende Spaanse in tellectuelen heeft gisteren een peti tie gezonden aan de regering waarin wordt gevraagd het verbod op de Spaanse communistische partij op te heffen. Het ultra-conservatieve Spaanse parlement heeft twee weken de strafwet zodanig gewijzigd dat be perkte politieke activiteiten moge lijk worden. Maar de regering Adolfo Suarez moest toezeggen dat de communistische partij, die sinds de burgeroorlog verboden is, ver boden zou blijven De intellectuelen die zich nu tot de regering hebben gericht met het verzoek dit verbod op te heffen verwierpen in hun petitie de i De ondertekenaars van de petitie noemen zich onafhankelijk Zij zeggen dat de bewijzen voorhan den zijn dat de Spaanse communis tische partij fel gestreden heeft voor onder meer. nationale verzoe ning, algemeen kiesrecht, een vrije lingenkamp Tel Al-Zaatar onder Beiroet zijn volgens de Palestynen dood. De radio-omroep „Stem van Pales tina", die als zijn bron de desbetref fende Palestijnse commandant noemde, berichtte gisteren dat alle pogingen de opgeslotenen te berei ken, hadden gefaald doordat de christelyke belegeraars ADVERTENTIE parlement naar voren gebrachte gekozen grondwet en eerbiediging argumenten dat de communisti- van de vrijheid van meningsuiting, sche partij totalitaire aspiraties zou politieke vergadering, vakvereni- hebben en in hoge mate afhankelijk ging en godsdienst zou zijn van het internationale Uitsluiting van de communisten zal het democratisch proces in Spanje vertragen en betekent een ontoe laatbare beperking van de politieke keuzevrijheid van het Spaanse volk, aldus de petitie. De communistische partij wordt beschouwd als de best georgani seerde politieke groepering in Spanje Zij zou ongeveer 100.000 leden tellen. senaatscommissie die zich bezig houdt met het verzoeken justitie om opheffing van de on schendbaarheid van parlementsle den, zodat zij vervolgd kunnen worden. Het Italiaanse Huis van Afgevaar digden heeft gisteren voor de tweede maal besloten de arrestatie en vervolging van het neo- fascistische parlementslid Sandro kamp dit onafgebroken onder Saccucci mogelijk te maken door hadden gehouden diens parlementaire onschend- baarheid op te heffen. Saccucci }eit wordt ervan beschuldigd op 28 Door het ontbreken van elektnci- pneumatische drilboren heeft men ook geen vluchttunnel kunnen graven. Hebt u geld nodig dan kunt u dat op verschillend' lenen. De ABN kan u helpen de juiste keuze te doen. U \v toch dat de rente op een lening fiscaal aftrekbaar is. Wilt u graag steeds geld achter de hand voor wat extra's, dan is er het ABN Plan-Krediet. Daarbij kunt u desgewenst versneld aflossen en boven dien weer opnemen war u hebt afgelost. Of gaat het om het opknappen van uw woning? Dan is een Beter Wonen Krediet natuurlijk het beste. Dat gaat tot f 15.000,- en over het aflossen daarvan kunt u maxi maal acht jaar doen. Wilt u geld voor een eigen huis? Dan heeft de ABN voor u een hypotheek. De ABN overlegt graag met mi u welke manier voor u de beste is. NAIROBI (Reuter) - Oeganda en Kenia hebben vandaag een verzoe nende houding aangenomen in hun Algemene Bank Nederland >r het Europe ra bijeen loms i buitenlandse zaken teren in Brussel, is hangende problem BRUSSEL (ANP) - Het is opnieuw kend wensen de Denen zelf te be- mis met de zaak van de recht- slissen over een datum waarop de streekse en directe verkiezingen verkiezingen gehouden worden en Parlement Een zij willen bovendien dat Deense le an de ministers den van het gekozen Europees Par- an de EG, lement ook lid zijn van het Deense et uit de Parlement i kunnen De voorzitter van het Europese Par- de zaak nu uitgesteld lement, Georges Spendale. zat in tot 2i> september, de eerstvolgende Brussel al gereed om de onderte- bijeenkomst van de ministers. keningsplechtigheid van het Dat er gisteren in Brussel niet het raadsbesluit bij te wonen Hij mocht het besluit weliswaar niet mede-ondertekenen, maar hij zou uitgenodigd zijn de plechtigheid bij te wonen Zodra Spenale hoorde dat het in de raad mis dreigde te gaan, stuurde hij een boodschap s echter ook nog een Deense aan de raadsvoorzitter, de Neder- op het geheel, waarover een landse minister van buitenlandse raadsbesluit, met aangehechte act< inzake de Europese verkiezingen getekend kon worden, was voor namelijk de schuld van de Britten In Engeland wil men die verkiezin gen nog steeds bij conventie rege Max i hij n der Stoel, •ilijkheden te propagandaoorlog die dreigde uit te lopen op openlijke vijandelijk heden nadat Kenia door Oeganda was beschuldigd van een olieblok kade De president van Oeganda, Idi Amin. zou gezegd hebben dat hij zijn troepen nimmer over de grens met Kenia zou laten trekken. Ke nia, dat de olieblokkade ontkende, maakte gisteren een lijst van zeven punten bekend als voorwaarden voor normale betrekkingen met Oeganda Beide partijen zouden positief staan tegenover bemiddeling door derden in hun geschil en volgens goed ingelichte kringen heeft de secretaris-generaal van de organi satie van Afrikaanse eenheid (OAE), William Eteki Mboumoea, besloten morgen naar Nairobi en Kampala te gaan De minister van Buitenlandse Za ken van Kenia, Moenya Waiyaki, maakte gisteren de voorwaarden bekend op grond waarvan zijn land aan normalisering van de betrek kingen wil meewerken. De belang rijkste zijn beëindiging van alle vijandige daden door Oeganda, te rugtrekking van de Oegandese troepen van de grens met Kenia en ophouden met het maken van aan spraken op Keniase gebieden, zoals die de laatste tijd door Oeganda naar voren zijn gebracht.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 6