LEIDSCH JÉ DAGBLAD Aardbeving in China Brons voor poloploeg Katoenen tapijt Haaghuishof KLEURFN-T.V. üh m vandaag Zwaarste sinds 12 jaar Rechts verbond Libanon Handel: levendig AKKOORD SPANJE EN VATICAAN Marin vrij Opnieuw gasveld in Nederlands deel van de Noordzee gevonden Nu en dan zon LEIDSCH DAGBLAD Het Tapijtcentrum Vurenhout Magazijnstelling Boekenkasten, ladenblokken Levering urt voorraad Vraag de gratis voOrraadliist of kom kijken Showrftom open maandag t/m vrijdag 8sj30 18 u donderdag t 21 u Herenstraat 31 Leiden 071 13092® Verkoopkantoor Wedeka All transistor grootbeeld, 66 cm Bekend merk tijdelijk 1598, OVERGAAUW HiFi CENTRUM BREESTRAAT 148 WOENSDAG 28 JULI 1976 OPGERICHT I MAART I860 34997 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 20 PAGINA'S Het Nederlands waterpolo is volwassen. Een stadium dat gister avond inging. AZC-speler Ton Buunk scoorde toen de treffer te gen Italië die Olympisch brons opbracht in een duel van duizend angsten. Nederland immers zou buiten de prijzen vallen by een nederlaag en het heeft er lang naar uitgezien dat een medaille onbereikbaar was. I De Italianen kwamen met 3-1 voor maar juist toen liet het Oranje watenpoloteam zien dat het vol wassen is geworden. Vlak voor het einde werd het alsnog 3-3 en kon het brons worden geïnd waarop geen sterveling meer had gere kend. Coach Trumbic: „Dit moet voor alle polo'ers en trainers in Nederland een aansporing zijn". De Nederlandee zeilafvaardig ing naar de Olympische Spelen bleef met lege handen achter. De War- monder Geert Bakker redde het op het beslissende moment niet. durfde in de slotwedstrijd van de Solings geen risico te nemen en eindigde als vijftiende. Daardoor ontging hem de derde plaats in het klassement en moest de cham pagne die voor hem al koud was gezet zonder medaillevreugde wor den opgedronken. Zo kwaad als de Britse zeilers Warren en Hunt kon Bakker er zich niet over maken. De twee Engelse Tempest- zeilers koelden hun woede over hun teleurstellende veertiende plaats op een wel heel aparte ma nier. Zij staken hun boot ter waarde van zo'n tienduizend gul den in brand De Nederlandse springruiters kwamen er op de eerste hyppische dag niet aan te pas. Henk Nooren kwam met een dertiende plaats in het individuele springconcours nog het beste voor de dag in het indi viduele springconcours dat be heerst werd door Alwin Schocke- möhle. De schaakwereld reageerde met verbazing, en wat de Russen be treft met ontsteltenis, op het be richt dat de Russische grootmees ter Victor Kortsjnoj politiek asiel heeft aangevraagd in Nederland. Het was in schakerskringen al lang bekend dat Kortsjnoj moei lijkheden had in Rusland, maar zijn motieven bleven vaag. PAGINA 9-11-13 Ruud Jansen, talentvol musicus PAGINA 5 Steun voor de boeren PAGINA 7 Griekenland wil graag in EG PAGINA 6 Alleen mantelpakken van Dior aanvaardbaar PAGINA17 Voor mensen die van mooi en apart houden! Nu direkt uit voorraad leverbaar 'n Bijzondere vloerbedekking! In prachtige kleuren, gunstig geprijsd. Kom het eens gauw bekijken! BEIROET (UPI) De falangistlsche party van Libanon en de eveneens rechtse nationale liberale party hebben vandaag in een communi qué laten weten dat hun militante vleugels een gemeenschappelijk mi litair opperbevel hebben ingesteld. Hec besluit moet voorkomen dat beide vleugels elkaar naar Je keel vlie gen naar aanleiding var onderlin ge geschillen over de vraag of sa mengewerkt moet worden met de Arabische Liga. en haar pogingen een nieuwe wapenstilstand te be werkstelligen. Militanten in beide groeperingen wa ren hierover gisteren al in handge meen gewikkeld. Burgemeester van Bolsward doet oproep aan brandstichter BOLSWARD (ANP) In het „Bolsward Nieuwsblad" heeft burge- I meester J. Mulder van Bolsward vandaag een dringende oproep ge daan aan de brandstichter(s) die de ze Friese plaats in panieksfeer heeft gebracht. De afgelopen dagen zijn er m Bolsward steeds branden in leeg staande panden of pakhuizen geweest. Ook vannacht is een leegstaande wo ning in vlammen opgegaan. Persoon lijke ongelukken hebben zich hier by niet voorgedaan, wel liep een belen dend pakhuis voor meubels water schade OD. De burgemeester doet een ernstig beroep op de brandstichter zijn prak tijken te staken. Hij zegt te veron derstellen, dat de brandstichter de renovatie van een bepaalde wijk wil bespoedigen. De feiten zijn echter, dat de gemeente geen vervangende woonruimte kan bieden en dat de goedkeuring voor het uitbreidingsplan anderhalf jaar is vertraagd, aldus de burgemeester. Brandstichting heeft dus geen enkele invloed op de ver snelling van de herbouw, aldus de burgemeester. Mensen die nog tussen de verschillende puinhopen wonen zitten echter bij nieuwe branden als ratten in de val. Brandstichting ls onmenselijk en misdadig, zo schrijft de burgemeester. Het afbreken van de leegstaande woningen is onmogelijk omdat de meeste onder een' kap zijn gebouwd met naastliggers en er geen deugde lijke eindmuren zijn. Intussen is het de politie nog niet gelukt om brand stichters op het spoor te komen VOORSCHOTEN Op de paardenmarkt van Voorschoten werden vanmorgen 406 paarden aangevoerd. Vorig jaar waren dat er 423. De handel was levendig, de 'eerste paarden verschenen om 4.45 uur. In zijn openingswoord constateerde burgemeester dr. J. v. d. Haar van Voorschoten de afwezigheid van de Haagse rozenkoningin. ,jZe zal in het grote Voorschoten wel verdwaald zijn", constateerde de burgemeester. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leldsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. Het gemeenschappelijke opperbevel was het resultaat van een spoed vergadering tussen de falangisti- sche leider Pierre Gemayel en mi nister van Binnenlandse Zaken Camille Chamoen, voorzitter van de nationale liberalen. Het gevecht tussen hun onderhorigen had plaats op 19 kilometer ten noorden van Beiroet. Dat er wrijving tussen beide rechtse partijen zou optreden was verwacht nadat Chamoen had geweigerd zich neer te leggen bij de wapenstil stand die het afgelopen weekeinde tot stand was gekomen. Na het overleg tussen Chamoen en Gemayel maakte de bemiddelaar van de Arabische Liga, Hassan Sa- bry El-Kholy, bekend, dat hij van Chamoen een schriftelijke belofte had gekregen dat het Rode Kruis gewonden uit het belegerde Pales tijnse vluchtelingenkamp van Tel Al-Zaatar ten zuidoosten van Bei. roet zou mogen evacueren. Maar een woordvoerder van het Rode Kruis heeft laten weten dat dit geen nieuwe, zoveelste poging daar. toe zal ondernemen alvorens vast staat dat een nieuw bestand inder daad meer betekent dan een dode letter. Vakbondsleider Lord Feather overleden LONDEN (Reuter) Lord Feather, een van. de bekendste vakbondsleiders in Groot-Brittannië, is vandaag op 68-jarige leeftijd overleden. Victor Feather werd in 1969 secreta ris-generaal van het Trades Union Congress (TUC). In een ambtster mijn van vier Jaar verwierf hij zich bekendheid als de woordvoerder van ongeveer tien miljoen georganiseerde arbeiders in Groot-Brittannië en op het internationale vlak als de .grijze eminentie" onder de Europese vak bondsleiders. Lord Feather was een vurig aanhan ger van de Labour party en overtuigd anti-communist. Na zyn aftreden als TUO-leider werd hij in januari 1974 lid van het Hogerhuis met de titel Lord Feather. Vorig Jaar bracht Feather enige tyd door in een ziekenhuis nadat hem was meegedeeld dat hy longkanker had. Hy werd hiervan genezen ge acht, maar werd in het voorbije week. einde getroffen door een beroerte. De Nederlandse waterpoloërs bedanken het publiek. PEKING (AFP/Reuter/UPI) In de Chinese hoofdstad Peking heeft vanochtend even voor de dageraad een serie aardschokken duizenden mensen de straat op doen vluch ten. Muren scheurden en veel zijstraten ziin bezaaid met brokken steen en vensterglas. Amerikaanse seismologen in Golden (Colorado) hébben geméld dat het de zioaarste aardbeving sinds twaalf jaar is. De sterkte was 8£ op de schaal van Richter en het epicentrum moet ergens in de provincie Hopei liggen, 160 km ten zuidoosten van de hoofdstad. Vermoed wordt dat er weinig slacht offers zyn in Peking. De politie waarschuwde de bevolking op straat te blijven wegens het ge vaar van nog meer schokken. De gezinnen zaten op straat te kaar ten of te ontbijten. Het grootste warenhuis van de stad vertoont diepe scheuren. Verschei dene lage gebouwen in de oudere de len van de stad zijn gedeéltelyk inge stort. De Chinezen hebben de aardschokken deze keer blykbaar niet zien aanko men. zy beweerden anderhalf Jaar geleden veel mensenlevens te hebben gered met het nauwkeurig voorspel len van een aardbeving van 7,3 op de schaal van Richter in de provincie Liaoning. China geeft nooit cyfers over doden by rampen, maar de officiële berich ten duiden erop dat by de vorige gro te aardbeving, in de zuidwestelijke provincie Joenan vorige maand, veel mensen zyn omgekomen en grote schade is aangericht. De aardbeving van vanochtend is over de hele wereld geregistreerd. Gevreesd wordt dat Tientsin, op 120 km ten zuidoosten van Peking, meer te lyden heeft gehad van de beving. Volgens het Amerikaanse geologische instituut in Colorado zou het epicen trum by na aan de zuidkant van deze stad met zes miljoen inwoners hebben gelegen. Een andere plaats die moge lijk ernstig is getroffen, is Tangsjan. een stad van ruim een half miljoen inwoners op 105 km ten noordoosten van Tientsin. Voorts vraagt men zich af, hoe het staat met de olievelden ROME (DPA) Tussen Spanje en de Heilige Stoel is vandaag in Rome een akkoord tot stand gekomen waar mee een van de grootste hindernissen op de weg naar normalisering van de betrekkingen tussen kerk en staat in Spanje, is weggenomen. Het akkoord werd op het Vatic aan ondertekend door minister van Bui tenlandse Zaken Marcelino Oreja na mens Spanje en staatssecretaris kar dinaal Jean Villot namens de Heilige Stoel. De invloed die het Spaanse staatshoofd in het verleden gene raal Franco en nu koning Juan Car- 106 kan uitoefenen op de benoe ming van bisschoppen ln Spanje, ls nu te niet gedaan. Het was in het verleden zo dat het Spaanse staats hoofd een lijst met zes kandidaten aan de Heilige Stoel voorlegde. Daar op kon deze drie kandidaten schrap pen. Uit de overgebleven drie koos het Spaanse staatshoofd dan de nieu we bisschop. Het afschaffen van deze staats invloed was geëist op het tweede Va ticaanse Concilie. Wijlen generaal Franco verzettte zich er echter tegen, wat de wederzijdse betrekkingen ge leidelijk verslechterde. Zijn opvolger, koning Juan Carlos, maakte op 16 Juli echter bekend dat hij niet aan de invloed hechtte, zodat kon worden overgegaan tot het her zien van andere hoofdstukken in het concordaat van 1953. Romero Marin, lid van het dage lijks bestuur van de communistische partij van Spanje, is in Madrid voor waardelijk uit gevangenschap ontsla gen. Marin profiteert van recente wijzi gingen in de strafwet. Marin, de zesde vooraanstaande communist die de af gelopen dagen op vrije voeten is ge komen, zat sinds april 1974 in voor arrest wegens het lidmaatschap van een verboden partij. Er was vijftien jaar tegen hem geëist. DEN HAAG (ANP) Er is opnieuw een als interessant omschreven gas veld gevonden in het Nederlandse deel van het continentaal plat. De put bevindt zich op ongeveer 120 km ten noordwesten van Den Helder, bij na op de grens tussen het Nederlands en het Engelse deel van de Noord- Dit is vandaag meegedeeld door Permzoil Nederland Company', die voor concessiehouder NV Noordwin ning in blok K 13 van het plat de bo ringen en alles wat er bij hoort, uit voert. In dit K-13 veld ls sinds fe bruari al een put werkzaam waaruit gas via een pypleiding naar het vas teland stroomt. Het nieuw aangeboorde gas heeft by proefnemingen al een produktie te zien gegeven van maximaal 1,1 mil joen kubieke meter per da*,. Over de betekenis en omvang van het veld kan volgens een woordvoerder van Pennzoil nog weinig worden gezegd. Het ziet er volgens hem zeker interes-* sant uit en de genoemde maximale dagproduktle is relatief hoog, maar men weet niet hoe groot de reserves zyn. Dat moet volgens hem nog na* der worden onderzocht. Opgemerkt wordt verder nog dat er geen directe plannen zyn om een tweede put naar dit veld te slaan. In de NV Noordwinning participeren onder meer DSM met 40 pet en een aantal olie- en mynmaatschappyen. Wolkenvelden, ook nu en dan zon en op de meeste plaatsen droog. Over wegend matige noordwestelijke wind. Minimumtemperaturen van 15 gra den vlak aan zee tot 9 graden in het binnenland. Maxima rond 20 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) 29 JULI Zon op: 4.57 uur; onder: 20.34 uur. Maan op: 8.06 uur; onder: 21.14 uur. Hoogwater te Katwijk om 4.28 en 16.53 uur, laagwater te 0.26 en 12.47 Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 12 augustus 1976 en ont-» vang de krant vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. van Takang, die iets ten zuiden van Tientsin liggen. Toen de aardbeving zich voordeed, bevonden de Australische oud-pre mier Gough Whitlam, diens vrouw en de Australische ambassadeur in Chi na, Stephen Fitzgerald, zich In Tient sin. Diplomaten in Peking kregen van de Chinese autoriteiten te horen, dat de Australiërs vrywel ongedeerd waren gebleven. Volgens diplomatieke kringen liep alleen mevrouw Whitlam een lichte beenwond op, doordat in haar hotelkamer een spiegel brak. Het. was de hevigste beving sinds 27 maart 1964, toen in Alaska een schok van 8,5 op de schaal van Richter werd geregistreerd. De aardbeving die in februari in Guatemala aan ruim 22.000 mensen het leven kostte, had een kracht van 7,5. Het vechten gaat intussen door, in Beiroet en op het platteland. In de laatste 24 uur heeft het 80 doden en 130 gewonden geëist. Hoge Rijndijk 90-Levendaal 159-Drittstraat 1-Leiden

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1