Amerika geeft Joegoslaven lesje in -MJJ J M basketbal SCHOCKEMOHLE ONGENAAKBAAR MONTREALLERLEI WLAl.Um montreal 76 Eindstrijd werd demonstratie: 95-74 WOENSDAG 28 JULI 1976 PAGINA 13 Polen en DDR plaatsen zich in finale voetbal toernooi MONTREAL - Titelverdedi ger Polen en Oost-Duitsland spelen zaterdagavond in de fi nale van het Olympisch voet baltoernooi tegen elkaar. In de halve finale versloegen de op Europese en wereldkam pioenschappen doorgewin terde staatsamateurs uit Polen het jeugdige amateurteam van Brazilië met 2-0 (0-0). Oost- Duitsland versloeg de Sowjet-Unie met 2-1 (0-0). Vrijdag spelen Sowjet-Unie en Brazilië om het brons. In het Olympische stadion za gen 50.000 toeschouwers de ploegen van de Sowjet-Unie en Oost-Duitsland keihard knokken voor de finale-plaats Soms gebeurde het letterlijk. De DDR-ploeg won het uit eindelijk, omdat het beter verdedigde en doelman Croy de ster van het veld werd. De Oostduitse keeper moest zijn talenten vooral in de slotfase tonen, toen de Russen na de achterstand van 2-0 een sterk offensief produceerden. De overwinning van de Oostduit sers was tenslotte niet onver diend Nadat de rust met 0-0 was ge komen na een gelijk opgaande eerste helft benutte Jürgen Dörner in de 57ste minuut een strafschop, nadat Loewe op grove wijze onderuit was ge schopt. Dezelfde Loewe had in de 64ste minuut bepaald pech toen hij na een knappe voorzet van Hoffman keihard tegen de lat kopte Een minuut later viel de beslissing toch toen verdediger Kurbjuweit een blunder in de Sowjet- verdediging slim uitbuitte, 2-0. De Russen, die aanvallend tegenvielen, probeerden het hierna met een wanhoopsof fensief en kwamen zowaar nog dichtbij de gelijkmaker Kolotov benutte een straf schop nadat Feodorov was gehaakt en kregen met name Blochin, ex-Europees voetbal ler van het jaar, en Onisjeffko nog een paar mooie kansen. Maar ze sprongen er slordig mee om en bovendien ver keerde doelman Jürgen Croy, zoals gezegd, in puike vorm Polen had niet veel moeite met de onervaren Braziliaanse technici. Het liet de technisch zeer begaafde jongelingen rustig komen en sloeg toe met de bekende Poolse counters. Daarvoor kwam vooral in de tweede helft veel gelegenheid, toen de Brazilianen door jeugdig overmoed en waar schijnlijk in de waan dat de Polen te pakken waren, hun verdediging gingen verwaar lozen. Szarmach scoorde beide treffers op koelbloedige wijze Gezien het gemak waarmee de Polen hun plaats in de finale bereikten en de conditie-slopende moeite van de Oostduitsers is Polen favo riet om de voetbaltitel met succes te verdedigen. Nu het einde van het Olym pisch bokstoernooi nadert worden de beslissingen van de scheids- en ringrechters steeds discutabeler. Tijdens de kwartfinale-wed strijden, waarin de winnaars zeker wer den van op zijn minst een bron zen medaille, werden drie be slissingen bekritiseerd en werd er een zelfs „schandalig" ge noemd. Dat was de overwin ning van Solomin (Sov.) op Bo- tos (Hon.). De Hongaar over klaste zijn tegenstander, maar werd toch tot verliezer uitge roepen. Het was geen wonder dat Botos in tranen uitbarstte Met 22 doelpunten in acht wedstrijden is de Hongaarse waterpolo-speler Tamas Faraga topscorer van het Olympisch polo-toernooi geworden Hij was dit ook al tijdens de we reldkampioenschappen in Cali De eerste negen wedstrijd dagen van de Spelen in Mon treal werden bezocht door in to taal 1.876.438 toeschouwers. Tot Als de Olympische Spelen afgelopen zijn zal het aantal werklozen in Montreal stijgen met 25.000. Slechts 3.000 op de Spelen arbeidzame vinden na 1 augustus Omdat zij verschillende c nieme bedreigingen had ont vangen is de drievoudige Olympische turnkampioene Nadia Comaneci een week eer der dan de bedoeling was naar haar vaderland Roemenië te ruggevlogen De strikte veiligheidsmaat regelen maken het onwaar schijnlijk dat dr. John Lucas in Montreal zijn vijfde gouden medaille gaat winnen In Rome, Tokio, Mexico en München stapte de thans 49-jarige profes sor van de universiteit van Penn State bij het ochtendkrieken het atletiekstadion binnen om er zijn eigen tien kilometer te lopen, waarbij hij zich in beeldde winnend over de finish te gaan vóór lopers als Emil Za- topek en Frank Shorter In Montreal echter heeft de Ame rikaanse professor vergeefs ge probeerd het stadion binnen te komen. „De veiligheidsmaatre gelen zijn de strengste, die ik ooit heb gezien", aldus Lucas. MONTREAL - Er bestaat nog iets anders dan het basketbal dat in Eu ropa wordt gespeeld. Hoe verschil lend dat is heeft Joego-Slavië giste ravond ondervonden in de eind strijd van het Olympisch basketbal- toernooi. De Joegoslaven werden aan het eind van een uiterst succes- vole reeks wedstrijden in Canada (eerste in het voor-Olympisch toer nooi van Hamilton en in de halve fi nales in Montreal zowaar bedwinger van de Sowjet-Unie) weggespeeld door de ploeg van de Verenigde Sta ten: 95-74. Cijfers die aan duidelijk heid niets te wensen overlaten. duel met twee Joegoslaven. De Verenigde Staten t i de finale met De Verenigde Staten: een jonge ploeg van universiteitsspelers, ge middelde leeftijd net 21 jaar, door coach Dean Smith pas twee maan den geleden bij elkaar gebracht Onder hen waren niet eens de beste amateurs van Amerika, want die tekenden inmiddels al een profcon tract, bevreesd als ze waren in Mon treal blessures op te lopen En dat snel door Smith in elkaar gezette ploegje kwam meteen soort basketbal, waar Joego-Slavië abso luut niet van terughad. Met andere woorden: het Europese topbasket- bal is, na de gewonnen finale van München-1972 (de Sowjet-Unie zorgde er toen, na een zeer contro versiële eindstrijd, voor het eerst in de Olympische geschiedenis voor dat het goud niet bij Amerika be landde, 51-50) weer op zijn plaats gezet. De ongelijke strijd (geleid door de Nederlandse arbiter Piet Leegwa ter en de zwakke Canadees Fox- croft) werd in feite al in de eerste minuten beslist. Door het falen van de kleine Joegoslavische "guard" Zoran Slavnic konden Dantley en Buckner de Verenigde Staten bin nen 2lls minuut van een 8-0 voor sprong voorzien en die heeft lang nagewerkt. Slavnic werd door coach Novosel naar de kant ge haald en van dat moment ging het iets beter met de Joegoslaven, hoewel zij voortdurend moeite hadden het hoge tempo bij te be- Maar het was niet de snelheid van bewegen die de Joegoslaven zo verschrikkelijk pijn deed. Het was waarop de Amerikanen, zij dat wensten, buiten de greep van hun tegenstanders ble ven. De drives van Buckner, de re bounds van Carr en de passes van Ford - de Joegoslaven hadden er geen antwoord op Coach Dean Smith werkte volop mee aan de ontluistering van de Joegoslaven. Niet voorzichtig een of twee mannetjes wisselen, geen sprake van. Gewoon de hele ploeg er uit en vijf nieuwe mannen er in en doorgaan op hetzelfde niveau. Vijftien minuten lang hielden de Amerikanen hun tegenstanders op de halve score, 40-20. De kleine driftkikker Zoran Slavnic die tij dens de Canadese tour steeds de wedstrijden naar zijn hand had kunnen zetten werd door Ford, Buckner en Dantley als kwajongen gebruikt. Slavnic zag ballen uit zijn vingers getikt, zijn gewoonlijk zo slimme plannen helemaal doorzien en zijn tegenstanders aan alle kanten langs zich heen vliegen. Dat kwam zijn eer te na. Hij ging jagen op een schim, liep zich een aantal keren voorbij, sloeg in totale onmacht een paar maal tegen de grond omdat deze tegenstanders niet te intimi deren waren en botste na een kwar tier zo ongelukkig tegen Dantley, die niet de kant opliep die Slavnic verwachtte, dat hij met een stevige enkelblessure naar de bank moest. Voorgoed. Een afschuwelijk ont waken uit een Olympische droom Dragan Cikanovic leek dezelfde kant op te gaan, provoceerde een aantal bikkelharde botsingen en begreep toen dat de Amerikanen niet alleen beter konden basketbal len, maar tevens geen enkele con frontatie schuwden. Hij werd na rust de speler die de nederlaag bin nen de proporties hield, samwn met de beste man uit zijn ploeg Da- lipagic en de koele Cosic, die zelf vier jaar in Amerika gebald heeft en ongeveer wist wat hem te wachten stond. De Joegoslaven wilden dan des noods wel berusten als het maar met ere ging. Omdat de Verenigde Staten echter in de tweede helft even een wat minder sterke periode kenden, sloeg de vlam weer in de pan. Door Kicanovic en Dalipacic (samen na rust goed voor 28 pun ten) slonk de achterstand tot maar tien punten, 56-66 na negen minu ten. De Balkanploeg gooide er nog een schep kracht bovenop, maar dat werkte juist averechts. De Ver enigde Staten werden echt boos en haalden nog even vernietigend uit. Het pijnlijkst in de laatste ander halve minuut toen Phil Ford en Bill Buckner de sterkste Europese ploeg - tot genoegen van ruim 17.000 toeschouwers - finaal voor aap zetten. Vrij spel Judorevanche van Japanners MONTREAL - Bij het judo heeft Ja pan door de halfzwaargewicht Ka- zuhiro Ninomiya revanche geno men Revanche voor het verlies maandag van Endo in het zwaar gewicht en revanche voor het verlies in het halfzwaar in München, toen tsjosjisjvili (Sov) eerste werd. De 28-jarige politie-agent bleek deze keer sterker dan de Rus Kharthi- ladze. De finale was van matig gehalte. Beide judoka's werden meer dan één keer gestraft voor gebrek aan initiatief. De beslissing viel bij één van de spaarzame aanvallen van Kharthiladze De Japanner had zijn antwoord klaar en een yuko bracht hem het goud De bronzen medailles waren voor de Brit Star- brook, die in München de verlie zende finalist was, en Rothlisberger (Zwitserland), die de sterker geachte Oostduitser Lorenz ver sloeg. Sterke boksers Cuba en VS MONTREAL - Cuba en de Ver enigde Staten zijn het sterkst ver tegenwoordigd in de halve finales van het bokstoernooi van de Olym pische spelen in Montreal. Daarbij moet worden opgemerkt dat de groep halve finalisten nog niet compleet is. Vandaag wordt het tweede deel van de kwartfinales af gewerkt. Gisteren werden er zes gehouden, in de zes lichte klassen. De Verenigde Staten en Cuba za gen vier boksers letterlijk en fi guurlijk zich doorstoten naar de medailles. De vier Cubanen zijn: Herrera, Hernandez, Duvalon en Aldama. De vier Amerikanen: Randolph, Mooney, Davis en Leonard. Overigens had volgens de Amerikaanse trainer Rolly Schwartz de stand 5-3 voor de Ver enigde Staten moeten zijn, want volgens hem werd zijn pupuil Da- vey Armstrong de zege in zijn partij tegen de Cubaan Angel Herrera „ontstolen" door de scheids- en ringrechters. De gouden springcombinatie van Montreal Alwin Schockemoehle met Warwick Rex BROMONT (ANP) - Alwin Schockemoehle is gisteren in Bromont op bijzonder overtuigende wijze Olympisch kampioen bij de springruiters geworden. De 39- jarige Westduitser bleef met Warwick Rex als enige deelnemer foutloos in de twee manches. Schockemoehle, die vorig jaar met hetzelfde paard Europees kampioen werd, moest als laatste van de twintig deelnemers, die zich voor de tweede manche geplaatst hadden, rijden. De donkere ruiter uit Muehlen mocht zelfs twee fouten maken, dan nog zou de olympische titel hem niet kunnen ontgaan. Terwijl in ktzwarte wolken zich samenpakten boven het ruitersta- dion en vele toeschouwers een goed heenkomen zochten voor de te verwachten regenbui begon Schockemoehle aan zijn schitterende rit. Onder ademloze stilte nam de prachtige combinatie de ene na de andere bepaald niet kinderachtige hindernis zonder mankeren. Voor de laatste hindernis, een drie sprong, klonk al gejuich op van de tribunes. Het kon niet meer mis gaan Inderdaad ging Schocke moehle ook in magnifieke stijl over de berkenbomen. Met een reuzen zwaai nam hij zijn pet af. Breed grijnzend beloonde Schocke moehle zijn paard, dat enkele we ken geleden nog met een longaan doening op stal stond en tijdens het CHIO van Aken niet ingezet kon worden. Tot enkele dagen voor het individuele springconcours was het nog onzeker of Schockemoehle wel zou starten. Uiteindelijk be sloot hij toch door te zetten. War wick Rex (Het tweede woord duidt op de naam van de fabriek van de schoonvader van Alwin Schocke moehle, zodat de commercie toch de Olympische hippische arena binnendrong), stelde zijn berijder niet teleur Na een extra barrage greep de Ca nadees Michel Vaillancourt met het paard Branch County het zilver. Op een door de regen bijzonder zwaar parcours liep hij slechts vier straf- punten op De Belg Francois Mathy ontving de bronzen medaille Met Gai Luron kreeg hij acht strafpunten. Voor de jonge Britse Debbey Johnsey met Moxy was de opgave duidelijk te zwaar. Zij viel met 15 1/4 strafpun ten juist buiten de prijzen, tot grote teleurstelling van haar vele suppor ters. Deze drie combinaties waren na twee manches op twaalf straf punten uitgekomen. De enige Ne derlander, die zich voor de tweede manche wist te plaatsen. Henk Nooren uit Zwolle, eindigde met Jagermeester als dertiende Hij had acht strafpunten in de eerste man che en daar kwamen in de tweede manche nog eens achttien straf punten bij Onmogelijke opgave De Canadese parkoersbouwer Tom Gayford, in 1968 in Mexico beho rend tot de nationale equipe die goud won, had 48 deelnemende combinaties voor een vrijwel on mogelijke opgave gezet. De lengte van het parkoers voor de eerste manche bedroeg maar liefst 950 meter. Het tempo was 400 meter per minuut en van de vijftien hinder nissen waren vooral de dubbel en de driesprong "volwassen kna pen" De zwakkeren in het veld vie len dan ook snel door de mand. Ook angstwekkend uitziende valpar tijen waren aan de orde van de dag. De nu voor Oostenrijk uitkomende ex-Nederlander Hulzebos en de Belg Eric Wauters mochten van ge luk spreken dat zij slechts licht ge blesseerd raakten. De Nederlanders hielden zich in deze uitermate zware omstandig heden redelijk goed overeind. De 22-jarige Robbie Eras uit Helvoirt, door chef d'equipe Ben Arts met veel aarzelingen aan de start ge bracht, kreeg met Iwan F. twintig strafpunten. Daarmee werd hij ge deelde dertigste. Anton Ebben, de 45-jarige Nestor in de Nederlandse ploeg, deed het iets beter. Met Jumbo Design kwam de ruiter uit Bosch en Duin uit op een totaal van zestien strafpunten (25stek Henk Hooren deed het verreweg het beste van de Nederlanders. De 21-jarige ruiter uit Zwolle liep met Jagermeester acht strafpunten op, waarmee hij zich juist plaatste voor de tweede manch met twintig com binaties. "De fout, die ik maakte op de driesprong was domme pech", zei Nooren later. De oud-leerling van Hans Guenter Winkler zei over het parkoers: "door de lengte was vooral het laatste gedeelte erg zwaar. Paard en ruiter zijn dein moe en met de driesprong en de laatste grote oxer zat het venijn in de staart. De moeilijkheid is hier dat je niet zoals bij een concours hippi- que een paar dagen hebt kunnen t De Nederlandse ruiter Henk Nooren eindigde in het Olympisch spring concours op een verdienstelijke dertiende plaats. inspringen. Nu komt alles tegelijk op je af Ik heb zelfs grote cracks bleek de ring in zien gaan" Niet slecht Nooren liep in de tweede manche, dat met een lengte van 660 meter, tien hindernissen en dertien spron gen zo mogelijk nog meer vergde van mens en dier, achttien spron gen strafpunten op. Dit was goed voor de dertiende plaats, hetgeen zeker niet slecht te noemen is voor een jonge ruiter in een dergelijke entourage. Ter vergelijking: zijn 50-jarige leermeester Winkler kwam op een. totaal van twintig strafpunten uit. De Westduitser, die zijn zesde Oly- pische spelen meemaakte, plaatste zich daarmee slechts een positie hoger dan zijn voormalige leerling. De Italiaanse titelverdediger Man- cinelli kwam in het stuk niet voor Hij kreeg net als Ebben zestien strafpunten in de eerste manche en kon zich als uitgeschakeld be schouwen. Gastheer Canada had als enige land drie deelnemers in de tweede manche en stelde zich kan didaat voor het goud in de landen- wedstrijd. die zondag in het Olym pisch stadion van Montreal wordt gehouden. De uitslag van het spnngtoernooi 1. Alwin Schockemoehle (Wdl) op Warwick 0 strafpunten, 2. Michel Vaillantcourt (Can) op branch County 16 strafpunten na barrage (eerste manche 4, tweede manche 8, barrage 4), 3. Francois Mathy (Bel) op Gai Luron 20 (4-8-8), 4. Debbie Johnsey (Gbr) op Moxi 27,25 (4-8- 15,25), 5. Guy Creighton (Aus) op M Dennis 16 (4-12). Marcel Rozier (Fra) op Bayard de Maupas 16 (4- 12), Frank Chapot (VS) op Viscount 16 (4-12), Hugo Simon (Oos) op La vendel 16 (B-8), 9. Luis Alvarez- Cervera (Spa op Acorde 17,5 (8-9,5), 10. Eduardo Amoros (Spa) op Limi ted Edition 20 (8-12), Hans- Guenther Winkler (Wdl) op Trophy 20 (4-16), 12. Raimondo d'Inzeo (Ita) op Bellevue 24 (8-16), 13. Henk Noo ren (Ned) op Jagermeester 26 (8-18), 14 Peter Robeson (Gbr) op Law Court 27,75 (4-23,75). 15 James El- der (Can) op Raffles II 28 (8-20), Ja mes Day (Can) op Sympatico 28 (8-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13