Evacuatie uit giftig gebied in Italië Brug tussen de EG-landen Communistische vinger in Italiaanse pap Schweiker tweede man naast Ronald Reagan Veroordeelde neef van Carter oefent kritiek op familie Schoten in Soweto opnieuw gesloten I Plan Duisenberg valt in goede aarde: win een prijs win een prijs DINSDAG 27 JULI 1976 BUITENLAND PAGINA 7 Overeenstemming met christendemocraten ROME (AP)- De Italiaanse communisten en christendemocraten zijn gisteren tot een overeenstemming gekomen waardoor de communistische partij belangrijke posten zal krijgen toebedeeld in de parlementaire commissies voor het innen van de belastin gen en de uitgaven van de regering. Woordvoerders van de twee grootste par tijen in Italië in de Senaat en in de Kamer maakten melding van de overeenkomst over het voorzitterschap van de diverse par lementaire commissies. In de afgelopen 28 jaar heeft geen enkele communistische afgevaardigde aan het hoofd gestaan van een parlementaire com missie. Uit welingelichte bronnen is vernomen dat de communisten nu het voorzitterschap zul len krijgen van de commissie voor Finan ciën in de Kamer en de begrotingscommis sie in de Senaat. In de Kamer zouden zij tevens aan het hoofd komen te staan van de commissies voor Vervoer en Openbare Werken en in de Senaat zouden de commu nisten het voorzitterschap krijgen in de commissies voor Landbouw en Volksge zondheid. Regeringsformateur Giulio Andreotti heeft geweigerd communisten in het nieuwe ka binet op te nemen. Hierdoor heeft hij echter geen steun gekregen van de socialisten. Tot dusverre is Andreotti er slechts in ge slaagd de steun te verkrijgen van twee kleine partijen, waardoor hij samen met zijn christendemocraten in de 630 zetels tellende Kamer tot een totaal van 266 afgevaardigden is gekomen. De twee traditionele partners van de chris tendemocraten, de republikeinen en de so cialisten, hebben de communisten in de kaart gespeeld door te verklaren dat zij zich bij een motie van stemming zullen onthou den. De geheel christendemocratische rege ring, die Andreotti gepland heeft, zal in het parlement ongetwijfeld een nederlaag lij den tenzij de formatuer er in slaagt de com munisten zich eveneens van stemming te laten onthouden. De 29-jarige Spann,die zijn beroemde oom wederom te hulp riep. SAN FRANCISCO (UPI AFP)- Een neef van de Amerikaanse Democratische presidentskan didaat Jimmy Carter die we gens twee gewapende overval len tot een langdurige gevange nisstraf is veroordeeld, heeft zijn familie er van beticht, dat zij zich van hem heeft gedistan tieerd zodra bleek dat zijn oom een grote kans had op de De mocratische kandidatuur voor het Amerikaanse president schap. In een vraaggesprek met de "San Francisco Chronicle" zei de 29-jarige William Spann dat zijn moeder, Carters zuster Glo ria, hem had gezegd dat hij zijn eigen boontjes maar moest doppen, omdat zij teveel bij Carters verkiezingscampagne was betrokken. Op 26 mei j.l. werd Spann veroordeeld tot een gevangenisstraf van muaimaal 10 jaar en maximaal levenslang, nadat hij zich schuldig had ver klaard aan twee gewapende overvallen in San Francisco. Hij verklaarde in het interview overigens, dat hij zo onder in vloed van verdovende midde len was geweest, dat hij zich niets van de overvallen meer kon herinneren. Volgens hem werd hij in de ge vangenis door medegevange nen bedreigd wegens een ge tuigenis die hij dezer dagen had afgelegd in een proces tegen een man, met wie hij in de ge vangenis een homosexuele -verhouding was begonnen. Sinds 1969 zat Spann herhaal delijk gevangen. In dat jaar werd hij schuldig bevonden aan autodiefstal en inbraak. In 1971 werd hij op erewoord vrygela- ten. Het jaar daarop werd hij veroordeeld wegens wapenbe zit. In november 1975 werd hij weer op erewoord vrijgelaten. De woordvoerder van Jimmy Carter verklaarde dat de Demo cratische kandidaat voor het presidentschap "niet op de hoogte was" van een beslissing van zijn zuster om te breken met haar zoon. Hij gaf toe dat Carter in 1971, toen hij nog gou verneur van Georgia was. er voor had gezorgd dat zijn neef. die zich ook toen in een Califor- nische gevangenis bedreigd voelde door zijn medegevange nen, een aparte cel kreeg. Ook nu wil Spann dat zijn familie hem helpt dat hij in een andere staat zijn straf kan uitzitten. Volgens een onderzoek van het bureau Louis Harris zou Jimmy Carter bij de presidentsverkie zingen in november zijn even tuele Republikeinse tegenstan der Ford en Reagan met grote meerderheid kunnen verslaan Wat Ford betreft was de ver houding 66 tegen 27 pet. en tegenover Reagan 68 tegen 26 pet JOHANNESBURG (Reuter) - Een hoge politiefunctionaris heeft meegedeeld dat zwarte schoolkin deren gisteren stenen gooiden naar medescholieren die weer naar school gingen in het Afrikaanse woongebied Soweto bij Johannes burg. Tegen de middag werden alle scholen in het gebied gesloten. De commissaris van politie in So weto, Le Roux, zei dat er geen ge wonden waren en dat het rustig in het woongebied was. De scholen in de zwarte woonge bieden rond Johannesburg en Pre toria werden vorige maand geslo- ROME (DPA/UPI)- De streek in Noord-Italië, die door een ontsnapte gifgaswolk is getroffen, is tot verboden gebied verklaard en met prikkeldraad afgezet. De bevolking is door militairen geëva cueerd naar hotels en vakantiekolonies. De angstige mensen uit deze streek dreigden in paniek te raken nadat gisteren bekend werd dat een 35- jarige vrouw uit het getroffen dorp Seveso is overleden. Ze was een week na de gasuitbraak uit de fa briek met vakantie naar de Dolo- ver waren alleen kleine dieren als honden, kippen en eenden gesneu veld. Het vee in het gebied wordt nu door militairen verzorgd. Het leger brandt alle gewassen af en probeert de vergiftigde velden onschadelijk Inwoners van het gif-dorp Seveso staan bij hun auto's op een uitvulsweg klaar voor de evacuatie Het vertrek van de bewoners is gelast door de autoriteitendie later zullen trachten de gevolgen van de gifwolk van enkele dagen geleden weg te werken. schadelijk kan worden gemaakt, men naar een speciaal behandel- Het gif, TCDD, is in Vietnam ge- centrum bij het Lago Maggiore ge bruikt als ontbladeringsmiddel. bracht. Meer dan 1500 Italiaanse chemici menen dat het moeilijk geneutraliseerd kan wor den. mieten gegaan. Men vreest dat het te maken. Volgens Italiaanse gas voor haar dodelijk is geweest. Zondag ging voor het eerst een koe dood aan gasvergiftiging. Tot dus- dioberichten worden Amerikaanse specialisten in Italië verwacht die zullen onderzoeken hoe de gif on- de rand van het vergiftigde ge bied wonen zijn gewaardschuwd niet te eten en drinken van produk- De gezinnen werden uit het gebied ten uit de streek, weggehaald met touringcars. Zij Artsen die de mogelijkheid onder- mochten niet meer dan een bun- zoeken dat het gas genetische be deltje kleren meenemen. schadigingen aanricht hebben de De kinderen, die kwetsbaarder bevolking van Seveso en omgeving voor het gas schijnen te zijn, heeft geadviseert zich voorlopig van ge- ten na ongeregeldheden uit protest tegen het verplicht stellen van Af rikaans op de scholen. Bij die on lusten vielen 176 doden. Uit berichten die gisteren in Jo hannesburg werden ontvangen, bleek dat in andere zwarte woon gebieden in de oostelijke helft van Zuid-Afrika de onrust voortduur de In het weekeinde werd melding gemaakt van negen afzonderlijke incidenten van brandstichting en stenen gooien in Transvaal, Natal en Oranje Vrijstaat. In op een na alle gevallen waren scholen het doelwit van de aanvallen, zo zei de politie. LOS ANGELES (Reuter AFP) - Oud-gouverneur Ronald Reagan van Californie heeft gisteren ge zegd dat hij senator Richard Schweiker tot kandidaat voor het vice-president zal benoemen als de Republikeinse Conventie hem de kandidatuur voor het president schap geeft. Schweiker is senator voor Pennsylvania en staat bekend als een liberaal. De 50-jarige senator Schweiker was tot nog toe neutraal gebleven in de strijd om de republikeinse nomina- tuur tussen Reagan en president Gerald Ford. Hij zei gisteren in Washington de kandidatuur voor het vice-presidentschap naast Rea gan te zullen aanvaarden. Reagans keuze komt als een verras sing voor vele Republikeinen die hadden gedacht dat hij John Co- nall.v zou nemen, de vroegere mi nister van financiën die van demo craat Republikein werd. Schweiker is lid van de senaatscommissie voor de inlichtingendiensten. Hij heeft een onderzoek geleid naar bewe ringen dat de moord op president John Kennedy een represaille was voor pogingen van de CIA om de Cubaanse leider Fidel Castro te vermoorden. In een vraaggesprek met de Los Angeles Times zei Reagan zondag dat Fords medewerkers de Repu blikeinse afgevaardigden mislei den door te suggereren dat Ford Reagan mogelijk zou kiezen als tweede man. Reagan noemde dit een valstrik en zei dat hij een derge lijk aanbod nooit zou aanvaarden. Overzichten van de grote persin stellingen zouden Ford een voor sprong van zeker 40 stemmen op Reagan geven in de wedloop om de Republikeinse kandidatuur op de nationale conventie die 16 augustus in Kansas City begint. Volgens Newsweek zou Ford bij de eerste stemmingsronde de nominatie krijgen Door nu al de naam van zyn tweede man bekend te maken doet Reagan een duidelijk laatste poging alsnog Ford te verslaan door de niet ge bonden stemmen te lokken. Schweikers staat heeft 20 niet ge bonden afgevaardiden naar de conventie van wie tot nog 17 naar Ford zouden overhellen. Volgens de New Y.ork Times zou Reagan nu kunnen rekenen op 1064 stemmen en Ford op 1122. Er zijn 1130 stem men nodig on Aanhoudingen in Ierland DUBLIN (AP) - De Ierse politie heeft gisteren opnieuw twee leden van de Sinn Fein, de politieke vleu gel van het Ierse republikeinse le ger (IRA) aangehouden tijdens haar zoekactie naar de moordenaars van de Britse ambassadeur Christopher Ewart - Biggs. Tot dusverre heeft de politie 20 le den van de Sinn Fein aangehouden. Allen werden echter na een verhoor weer vrijgelaten. WITTE HUIS- WACHT DEED ZIJN PLICHT WASHINGTON (UPI) - Presi dent Ford isvan oordeel dat de wacht die zondag de taxi chauffeur, die met een stalen pijp op het terrein van het Witte Huis was doorgedron gen, doodde zijn plicht deed De president ziet geen aanwij zingen dat het optreden van de politieman te ver ging. .Men heeft de president ver teld dat de man drie maal was gemaand te stoppen, dat hij een politieman scheen te be dreigen met een stuk pijp wat een bom had kunnen zijn, dat de politieman de plicht had het Witte Huis en de president te beschermen, dat de politieman zijn plicht deed naar zijn beste weten aldus Ron Nessen, de woordvoerder van het Witte Huis. De man, de 30-jange taxi chauffeur Chester Plummer jr., overleed anderhalf uur nadat hij was neergeschoten in het ziekenhuis. slachtsverkeer te onthouden. Volgens de gezondheidsautoritei- ten zijn tot dusver 24 personen be handeld voor huidverbranding en krampen in nieren en lever. De Zwitserse Icmesa-fabriek van waaruit het gas ontsnapte, produ ceert onkruidverdelgingsmidde- len. Dat gebeurt in Italië omdat in de meeste Westeuropese landen de beperkende voorschriften veel strenger zijn. Ontvoering in Frankrijk werk van maniak? GRENOBLE (Reuter) - De Franse politie vreest dat de man die zater dagavond in de buurt van Grenoble een 21-jarig meisje heeft ontvoerd, een maniak is die mogelijk twee eerder ontvoerde mensen heeft ge dood. De onbekende heeft in een brief aan een blad een losprijs van 750.000 frank (ongeveer 450.000) gevraagd voor Olga Moissenko, die op een eenzame bergweg werd meegenomen door een man die een kous over zijn hoofd had getrok ken. In de brief zei de man een tot dusver onbekende "groep 666 van de rode brigade" te vertegenwoor digen, die vorige maand liet weten de 25-jarige Christian Leroy en de 21-jarige Murielle Ferrari te hebben ontvoerd. Deze twee mensen zijn nog steeds spoorloos. Nu heeft de "groep 666" laten we ten, dat Leroy en Murielle Ferrari dood zijn. In de brief werd gezegd dat men desgewenst bereid was als overtuigend bewijs het hoofd van een van de slachtoffers naar de poli tie te sturen. De politie neemt de zaak nu bijzon der ernstig. Volgens haar is waar schijnlijk een geestelijk gestoorde verantwoordelijk voor de ontvoe ringen. LEIDSCH DAGBLAD ZOMER-EXPRES IN VOORSCHOTEN OP WOENSDAG 28 JULI TIJDENS DE PAARDENMARKT. IN DE SCHOOLSTRAAT. BIJ DE INGANG VAN HET WAPEN VAN VOORSCHOTEN OM 12 00 UUR. 14 00 UUR EN 16 OOUUR kondigde plan van minister Dui senberg om de economische en monetaire samenhang van de gemeenschap te versterken, heeft onze minister van financiën gisteren voor zijn collega's in een zitting van de ministerraad nader toegelicht. Grotere samenhang tussen het economisch beleid van de ledenstaten moet bereikt worden, zo betoogde hij, doordat de negen partners meer dan tot dusver hun nationale economi sche programma's afstemmen op het programma op middellange termijn van de gemeenschap. Daarbij moet er op worden gelet dat de nationale programma's de functionering van de gemeen schappelijke markt bevorderen en dat niet het tegendeel het ge val is Het gebruik van fondsen van de gemeenschap moet op dit beleid worden afgestemd Wan neer de gemeenschap financiële steun verleent moet duidelijker dan tot dusver vaststaan dat de op korte termijn verleende kre dieten een voorwaardelijk karak ter hebben en dat bijvoorbeeld een tweede deel pas wordt uitge keerd wanneer blijkt dat aan de gestelde voorwaarden is voldaan. Wat nu de monetaire problemen betreft betoogde minister Dui senberg dat het huidige slangar rangement tussen de Bondsre publiek en de Beneluxlanden. die elkaar helpen om de schom melingen van hun munten bin nen vaststaande grenzen te be perken, bepaald niet moet wor den verzwakt om zwevende lan den toetreding gemakkelijker te maken. Daar wordt immers niemand beter van. Er moet echter wel een brug geslagen worden en er moeten zogenaamde doelzones worden ingesteld, zoals de négen Euro- marktlanden al hebben voorge steld in het kader van het interna tionale monetaire fonds. Die op vastere wisselkoers relaties ge richte doelzone s moeten de vrij zwevende landen zelf bepalen. Waar het op aan komt is dat deze doelzones betekenen dat de vrij zwevende landen zich onthouden van een beleid dat van de doel- zone afwijkt. Een en ander zou moeten kunnen worden getoetst zowel door de ministerraad als door de commissie van de Euro- markt. De ideeen van minister Duisenberg zullen door de commissies van deskundigen worden onderzocht en de hoop is dat in september besluiten kunnen worden geno- De ministers van financiën van de negen hebben zich voorts ak koord verklaard met het denk beeld van de commissie over het in 1976 te voeren economische beleid en aangaande voorberei ding van de begrotingen voor 1977. Alle partners betoogden om strijd dat hun begrotingsbeleid hele maal past in 'de grenzen die de commissie gesteld heeft. Van Nederlandse kant werd betoogd dat het begrotingsbeleid zoals dat in de rijksbegroting van 1977 zyn weerslag zal vinden, past binnen de cijfermatige grenzen die de commissie vermeldt. Maar, dit is afhankelijk van de loon- en prijs- ramingen die tenslotte in de be groting moeten worden ver werkt PRESENTATIE: HANS VERSNEL Leidsch Dagblad zomerexpres: een half uur durend showprogramma voor jong en oud met muziek, zang, goochelen, dans en een flitsende kwis! Kom en win een prijs. Toegang gratis! BRUSSEL (SP) - Voor zijn idee om een brug te slaan tussen de Eu- romarktlanden, die door het zo genaamde slangmechanisme de schommelingen tussen de valuta beperken en de andere Euro- marktlanden wier munten vrij zweven, heeft minister Duisen berg gisteren in Brussel een goed onthaal gevonden. Op de jongste topconferentie van de Euromarktlanden had pre mier Den Uyl de partners al voor gehouden dat de ongelijke eco nomische ontwikkeling van de negen partners en de monetaire strubbelingen een bijzonder ern stige bedreiging vormen voor de Euromarkt zelf. Zijn betoog dat het nodig is hiertegen op te tre den ontmoette niet anders dan instemming. Hoe kan het anders. De verschillen in economische ontwikkeling tussen de negen partners nemen steeds meer toe. In de Bondsrepubliek ligt het in flatieritme onder de 6 procent, maar in een andere Euromarkt- partner, Italië, overschrijdt het de 20 procent. Het door premier Den Uyl aange

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7