moo Medisch handelen kliniek Bloemenhove aanvaardbaar OP ZOEK NAAR NIEUWE VISGRONDEN luba Swaggerlijn bij Cardin „Snorfiets deugt niet" Politie dreigt met spijkerbroek Onderzoek inspectie volksgezondheid: Bunschoters eisen in kort geding: zwembad moet open op zondag DINSDAG 27 JULI 1976 UTRECHT - Ongeveer 30 bewo ners van de gemeente Bunschoten-Spakenburg hebben zich aangegord tot de strijd tegen een besluit van hun eigen gemeen teraad. Op een hete dag in juni ging de raad akkoord met een voorstel van Bunschotens vroede vaderen om het zwembad op de dag des he ren te sluiten. Zulks niet om reli gieuze, maar om economische mo tieven, zo wilde het raadsbesluit. Het zou niet lonend zijn het bad op zondag open te houden voor het handjevol zwemlustigen niet ker- kelijken dat er in tegenstelling tot hun dórpsgenoten geen been in ziet op zondag een koele duik te nemen Een dertigtal Bunschoters heeft besloten een kort geding aan te spannen voor de president van de rechtbank in Utrecht. „Natte vin gerwerk", zo betitelt een woord voerder van de zwemlustigen het raadsbesluit. Volgens hem hebben tijdens de raadsdebatten religieuze motieven wel degelijk een rol ge speeld en dienen de financiële mo tieven alleen maar om de zondags wet te omzeilen. Die wet zegt dat een gemeente om religieuze motie ven geen zondagssport of -recreatie mag verbieden. Bovendienligt er op de andere zes dagen dat het bad wel open is ook geen kip in het wa ter. De zwemmers menen dan ook dat de gemeente een oneigenlijk gebruik heeft gemaakt van zijn be voegdheden. WISSEKERKE - Chemisch reinigen, dat kennen we in middels wel, maar chemisch scheren is iets nieuws. Het 'proefschaap' lykt zich al neergelegd te hebben bij deze nieuwe methode, maar aan de gezichten van de twee heren te zien is dat maar schijn en is er nog wel wat tegenspartelen te verwachten Het schaap rechts kijkt in ieder geval zeer strijdlustig. Tijdens het kort geding - gen - eisen ze openstelling bad van 2 tot 5 uur voor paalde proefperiode. Als blijkt dar er zwaar geld bij moet, opnieuw moeten Wellicht zou me: vrijwilligers kunnen werken, opperen de TARWE-OOGST - In Zeeland is het men twee a drie weken vroeger dan be- normaal aan de tarwe-oogst begon- En dat terwijl de gerst-, de de zaak gras-, de erwten-, de bonen- en de orden bekeken, vlasoogst al binnen is. Volgens ir. L. op zondag met de Wit, Zeeuws landbouwconsu- lent. valt de oogst tot op heden niet tegen. Als het niet zo droog was ge- De gemeente Bunschoten-Spa- bleven dan zou de korrel groter zijn kenburg kon gistermiddag nog geweest en had men dit jaar Nederlanders in België omgekomen BRUSSEL (ANP) - Twee Ne derlanders zijn zondagavond in het Belgische verkeer omge komen. Zondagavond laat reed de personenauto waarin de beide Nederlanders zaten nabij Turnhout, op de autosnelweg E-3, tegen een vrachtauto op. De omgekomenen zijn de 24- jarige Marinus M. en de 19- jarige Robert van B., beiden uit Den Haag. DEN HAAG (ANP) - Zeven Neder landse kotters gaan binnenkort met steun van het ontwikkelings- en saneringsfonds voor de visserij ex perimentele visreizen maken. Het doel is, nieuwe visserij mogelijkhe den te onderzoeken, nu de van gstbeperking voor tong en schol in de Noordzee de kottervissers voor grote moeilijkheden plaatst. Maandag 9 augustus vertrekken de "Hoop op zegen" HD 26 en de "Geurtje Cornells" HD 42, beide uit Den Helder en beide 1500 pk, de „Rosemarie" KW 34 uit Katwijk en de "Joanna Cornelia" WR 57 uit Wieringen, beide 1.015 pk, naar het zeegebied ten zuiden van Ierland. ADVERTENTIE Het tweede halfjaar van 1976 duurt 2 dagen langer dan het eerste. Tel maar na op die leuke halfjaarkalender die gra tis verkrijgbaar is bij vooi'alle uitzendkrachten Even ophalen. Leiden Nieuwe Rijn 35, Alphen a/d Rijn De Aarhof 67, Gouda: Lage Gouwe 12, Zoetermeer. Croesingkplein 19 (wijk Palenstein) DEN HAAG (ANP)- De geneeskundige inspectie van de volksgezondheid acht het medisch hande len in de abortuskliniek Bloemenhove in Heem stede aanvaardbaar, zo heeft minister Vorrink van Volksgezondheid en Milieuhygiëne gisteren geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Tilanus (CHU). Tussen de 52ste en 48ste breedte graad gaan zij nieuwe visgronden proberen te vinden. Vangstbeper kingen voor tong en schol gelden hier niet. Voor de reis krijgt iedere kotter een garantiebedrag uit het fonds, name lijk 85 procent van het verschil tus sen 50.000 en de behaalde bruto- besomming, meteen minimum van 10.000. Na de trip zal de directeur der visse rijen beslissen of men meteen met het project door zal gaan of pas la ter. Op 16 augustus vertrekken drie Katwijkse kotters: de "Ada" KW 29, de "Sursum corda" KW 124 en de "Arie Jacob" KW 221, metresp. 530, 630 en 700 pk motorvermogen, naar de noordelijke Noordzee. Ze gaan daar de visgronden ver kennen en ze gaan eens kijken of het zin heeft, van de voor deze zij- kotters gebruikelijke boomkorren voor de platvisvangst over te scha kelen op rondvisnetten. Deze kot ters krijgen een bijdrage van 10.000. De regionaal inspecteur heeft de dossiers geanaluyseerd van 500 daar behandelde gevallen om de in de kliniek gevolgde handelwijze te kunnen beoordelen. De inspectie heeft zich tevens door deskundigen laten voorlichten, aldus de minis ter. Tilanus had de vragen gesteld naar aanleiding van een interview in het Algemeen Dagblad met de Duitse mevrouw Sziele, die het conflict rond de abortuskliniek Bloemen hove aan het rollen bracht. De in specteur van de Volksgezondheid heeft naar deze zaak een onderzoek ingesteld en enige deskundigen ge raadpleegd over bepaalde gynaeco- JUSTITIE ONDERZOEKT SCHIETPARTIJ ARNHEM (ANP) - De officier van justitie in Arnhem heeft een ge rechtelijk vooronderzoek gelast naar de schietpartij in Geldermal- sen in de nacht van donderdag op vrijdag. Een 29-jarige juwelier schoot tijdens een inbraak in zijn winkel op de 35-jarige M.P. uit Eindhoven, die later aan zijn ver- wonindingen overleed. Officier mr. W.J .B. Zeijl verklaarde gisteren dat uit het onderzoek, dat volgens hem geruime tijd zal duren, zal moeten blijken of al dan niet een vervolging tegen de juwelier zal worden ingesteld. Wordt daartoe besloten, dan zal de rechter moeten beslissen, of er sprake is geweest van noodweer, zoals de politie en juwelier verklaren. Volgens op perwachtmeester HC. Arntzvan de districtsrecherche van de rijkspoli tie in Nijmegen, die het onderzoek leidt, staat het voor de recherche vast dat de juwelier heeft gehan deld uit zelfverdediging. De justitie zal bij het onderzoek naar de juiste toedracht onder meer te weten moeten komen wie het eerste schot heeft gelost. De juwe lier verklaarde als eerste vanuit een auto te zijn beschoten en daarna zelf enkele malen te hebben ge vuurd op de auto. Op grond van zijn lidmaatschap van een schietver eniging is hij in het bezit van een wapenvergunning. De politie zoekt nog steeds naar de twee mannen die na de schietpartij met de buit, waarvan de waarde nog steeds niet kon worden vast gesteld, zijn verdwenen en een zwaargewonde vriend van Geld- ermalsen naar een ziekenhuis in Velp vervoerden. Uit de sectie is inmiddels gebleken dat de man is overleden aan voornamelijk bloed verlies. Bij snelle geneeskundige hulp ter plaatse zou de man waar schijnlijk niet zijn overleden, aldus adjudant W. van 't Sant van de re cherche in Nijmegen. Tennis - Hongarije heeft zich giste ren geplaatst voor de finale van het Daviscup tennistoernooi, Europese zone, door een onoverbrugbare voorsprong van 3-1 op Tsjechoslo- wakije te nemen. In de finale zal Hongarije tegen Spanje uitkomen STAATSBEZOEK - Koning Carl Gustaf en koningin Silvia van Zweden zullen op uitnodiging van koningin Juliana en prins Be- rnhard van 25 tot 28 oktober a.s. een staatsbezoek aan Nederland bren gen, zo heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld Het reeds eerder aangekondigde staatsbezoek van de koning, dat in juni j.l. zou plaatsvinden, moest in verband met zijn huwelijk uitge steld worden. logische aspecten. De uitspraken in het Algemeen Dagblad zijn niet in overeenstemming met de resulta ten van dat onderzoek, aldus minis ter Vorrink. De tekortkomingen waren niet van dien aard, dat een oordeel van de tuchtrechter zou moeten worden gevraagd, zo luidde de mening van de inspecteur. Wel voerde hij een indringend gesprek met de bij het geval betrokken art sen, met name wat betreft de diag nostiek van de zwangerschaps- duur. Ik zie geen aanleiding voor verdere stappen van de inspectie, zo zegt minister Vorrink. De raadkamer van het gerechtshof in Amsterdam zal op donderdag middag 19 augustus het beroep be handelen van de medisch coördina tor en directeur van de Bloemen- hovekliniek in Heemstede tegen de ongegrondverklaring door de raadkamer der Haarlemse recht bank van hun bezwaarschriften tegen de kennisgeving van hun verdere vervolging. Het medisch en verplegend perso neel van de abortuskliniek Bloe menhove en de polikliniek het Bea-huis in Heemstede (circa 100 personen) heeft van het bestuur de dringende waarschuwing gekregen het grondgebied van West- Duitsland te mijden, en er ook niet doorheen te reizen. De reden voor dit advies is dat het personeel de kans loopt gearresteerd en ver volgd te worden in verband met het aborteren van Duitse vrouwen in kliniek en polikliniek in Heemste de. Dit heeft de Haarlemse advo caat van de kliniek, mr. L. Laus, gis termiddag meegedeeld. De waar schuwing geldt speciaal voor die medewerkers wier namen door de publiciteit over de kliniek ook in ternationaal bekend zijn geworden. Zoals we gisteren al meldden zal minister Van Agt nu de kliniek Bloemenhove open blijft deze week beslissen over zijn eventuele aftreden. Een belangrijke rol voor hem speelt ook dat zijn heengaan naar alle waarschijnlijkheid een kabinets crisis tot gevolg zal hebben. In een reactie op de berichten dat mèèr dan 80 procent van de Neder landse huisartsen tegen een ver ruiming van de abortuspraktijk is zei minister Van Agt: "Het verwon dert mij niet te horen dat het me rendeel van de Nederlandse artsen problemen heeft met zwanger schapsafbreking. Dat het er zoveel zijn, vind ik verheugend. Dit kan een aanwijzing zijn dat er bezinning plaats vindt over dit soort zaken. Wanneer er twee jaar geleden een onderzoek had plaatsgehad, zou er wel een meerderheid uit de bus ge komen zijn, maar niet zo'n grote als Courrèges: geraffineerde sportkleding PARIJS - De serie wintermo deshows van de Franse haut couture is weer begonnen. Zondagavond beet Pierre Bal- main het spits af. Gisteravond was het de beurt aan Pierre Cardin. Er wordt Cardin wel verweten dat hij een overdaad aan ideeën in zijn col lectie verwerkt. Ditmaal is er geen verwarring mogelijk. Het silhouet is consequent, vrijwel alle tailleurs, jassen en avond kleding zijn gesneden in de nieuwe swaggerlijn, de mou wen verlopen vanuit de taille nauw naar de pols. De rokken, die net over de knie komen, lopen recht of zijn inge- 1 de zoom; zodat een [PtaufSjg® wSiMdtf duidelijk driehoekig effect wordt verkregen waarvan het zwaartepunt bij de nu zeer ver brede schouder valt. Zo was er een prachtige jas in bruin patchwork mollenbont met wild-voskrgag en manchet waarvan de ronde rug verlo pend naar de. enge zoom deed denken aan het beste van grootmeester Balangiaca. Daarmee zijn we terug in de late jaren '50. Een variant op de swagger is de grote raglanmouw waarbij aan de achterzijde de naden in v-vorm bij de halswervel bij eenkomen. De algemene in druk is een verlangend terug grijpen naar Cardin's vroegste en wellicht beste periode. Ge tuige sluike tailleurs met rechte rok verlevendigd door giganti sche a-symetrische shawls en halve capes. Zeer fraai is de olijfgroene laken halve mantel, aan een zijde los gestrikt over een zwarte japon in dezelfde stof. Beide met identieke aan de pols zeer enge kimono-mouw. Andrë Oliver, Cardin's naaste medewerker die zich voorna melijk over de avondkleding ontfermt, is een grootmeester in sluike gedrapeerde gewaden. Hier verheft zich de kunst van kledingmaken boven het wel licht al te eenvoudige en com merciële wat Cardin tegen woordig nastreeft. Favoriet zijn a-symetrische zakvormige dra perieën. meest in tweetonig ef fen crepe de chine of vormen waarbij de stof gekruist loopt in vele varianten, c aan detail. De kleuren zijn door de hele col lectie: warme doch sombere pasteltinten, zoals zacht terra coi .a, zijlgroen en bleke her fstbladen. Een rustige collectie, die een eind maakt aan de harde rechte lijnen waaraan we de laatste tien jaar gewend zijn. Maar het ontbreekt aan wezen lijke vernieuwing. Courrèges In een zaaltje van tien bij acht meter geeft Courrèges het vro lijkste modegebeuren van Pa rijs weg. Een mannequin springt door een papieren scherm het mini-toneeltje op. Zo begint Courrèges zijn echte show sinds jarenHet is de meest geraffineerde sportkleding ter wereld. Nieuw zijn de ragfijne kanten maillots, bijeengebon den met de nuffigste strikjes, waarover jasjes in korte of knie lengte, kunstig ingezet met lynx of vos. Hij is trouw aan zijn ge liefde stoffen: gabardine, kunst leer-prachtig in glanzend goud - populine en zware jersey. Fraai is het hard-rose shoc king pink") en neon-groen. De neeste dag-ensembles zijn gebaseerd op de over-all, maar het is door het volume en propor ties dat hij hieraan een geheel nieuw eigen aspect geeft. Met leuke details in tasjes, zakjes en flapjes. Het verkrijgt grote klasse door perfect vakman schap. Er is een nauwsluitende zwart jersey avondkleed waar uit op lange stelen grote rose ro zen wuiven. Een streng gesne den zwart fluwelen full-robe (een strakke enkellange japon) onthult het laagste rug-decolleté wanneer de mannequin de cape laat vallen die dan in een sleep van zwartwitte veren is omge toverd. HIERON PESSERS DEN HAAG (SP'ANP) - De snor fiets is gevaarlijk, duur, milieu onvriendelijk en verbruikt veel be nzine uit een te kleine tank. In zijn huidige vorm had de nieuwe snor fiets daarom beter nooit op de weg kunnen komen. Dit is de conclusie van de Consu mentenbond en de ANWB naar aanleiding van een gezamenlijk uitgevoerd onderzoek naar de kwa liteit en de veiligheid van snorfïet- Het rijden op een snorfiets is vol gens de ANWB en de Consumente- bond geen onverdeeld genoegen omdat ze op topsnelheid irritant trillen. Sterk remmen is gevaarlijk omdat het achterwiel van de grond kan komen. In het ergste geval kan men dan over de kop slaan. Het benzineverbruik wordt ongun stig genoemd De motortjes maken weliswaar minder geluid dan een gewone bromfiets, maar de luchtveron- Nicotine-arm De Consumentenbond onderzocht verder de nicotine-arme sigaret. Men meent dat overstappen op een sigaret met minder nicotine niet zonder meer beter is voor de ge zondheid. De organisatie heeft deze gegevens overgenomen uit Con sumer reports, het blad van de Amerikaanse consumentenorgani satie. Uit dit onderzoek blijkt dat mensen die overstappen op een nicotine- arme sigaret hun rookgewoonten wijzigen om toch dezelfde hoeveel heid nicotine binnen te krijgen. Ze gaan meer roken, roken kortere peukjes, nemen langere trekjes, ha len dieper in of houden de rook lan ger in de longen. Volgens het blad krijgt men niet al leen evenveel nicotine binnen, maar ook evenveel teer en co (koolmonoxide). Wanneer de ver houding nicotine/teer en co in de nieuwe sigaret ongunstiger ligt dan in de oude. kan men zelfs nog meer teer en co binnen krijgen dan vroe ger. Sulfïet De Consumentenbond heeft tevens een onderzoek ingesteld naar het sulfietgehalte in zelfgetapte wijn uit het vat. Men kwam tot de con clusie dat deze ruimschoots de door de overheid gestelde norm over schreed. De norm is 200 milligram sulfiet per liter rode wijn. In de zelfgetapte wijnen, zoals deze ver krijgbaar zijn bij slijterij, delicatessen- en zelfs kaaswinkel, vond de Consumentenbond ge middeld 260 milligram per liter. De bond denkt dat aan de wijn die zo ambachtelijk uit het vat getapt wordt extra sulfiet toegevoegd is om de groei van bacteriën tegen te gaan. UTRECHT (ANP) - Nog dit jaar wil de Ne derlandse Politiebond (NPB) weten of per 1 januari 1977 kan worden gerekend op een betere regeling van de kledingtoelage voor agenten van de gemeentepolitie Wanneer^ minister De Gaav Fortman van Binnen-" landse Zaken niet spoedig met een reëel voorstel komt, zijn acties te verwachten als het dienstdoen in spijkerbroek of zonder pet. Volgens secretaris Brandsma van de NPB, die gisteren de waarschuwing aan het adres van de minister uitte, leven de gedach ten aan acties duidelijk onder het politie personeel Al vanaf 1962 voert de NPB overleg met het ministerie van Binnenlandse Zaken over de kledingtoelage. In die tijd is het bedrag voor de aanschaf van uniformen geen enkele maal aangepast. "Omdat er geen periodieke bijstelling was, zal het nu in een keer flink wat gaan kosten. Het is een kwestie van mil joenen". aldus de heer Brandsma. Volgens hem kost het een politieman jaar lijks ruim 600 gulden om er een beetje be hoorlijk bij te lopen in diensttijd De kle dingtoelage bedraagt niet meer dan 267.12 per jaar, zo deelde de NPB-secretaris mee. Om die reden wordt ook gedacht aan spij kerbroeken en t-shirts als uitmonstering voor de dienstdoende politiemannen. Deze kleding is immers aanzienlijk goedkoper, aldus de heer Brandsma. Volgens Brandsma is de afgelopen jaren geen wezenlijk overleg gevoerd met Bin nenlandse Zaken, omdat allerlei voorstellen door het ministerie steeds weer in studie werden genomen. Door de NPB en Binnen landse Zaken is uiteindelijk een tussen voorstel geformuleerd, dit voorstel voorziet in handhaving van de huidige kledingtoe lage en drastische verlaging van de prijzen van uniformen. Voorts zouden rijk en ge meente bepaalde uitrustingsstukken gratis moeten verstrekken. Voorzitter D. Rook van de bond van christe lijke politie-ambtenaren zei desgevraagd te verwachten, dat op basis van het tussen voorstel binnen enkele maanden een aan vaardbare regeling zal worden bekend ge maakt door de regering. Hoewel de heer Rook toegaf, dat ook bij zijn bond de zaak van het kledinggeld zeer hoog zit, zijn van de christelijke politie-ambtenaren geen acties te verwachten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 6