Hoofdluis:Grote onzin om je er voor te schamen' LEZERS SCHRIJVEN Leids onderzoek van start Harde acties kosten actievoerders geld 5 I DINSDAG 27 JUU 1976 LEIDEN - De hoofdluis is traditiegetrouw in opmars. Sinds de laatste epedemieën ver achter ons liggen, wordt er de laatste vier a vijf jaar weer veelvuldig over gesproken en tegen gewaarschuwd. Bezorgde bulletins worden de wijk ingestuurd, de media putten zich uit in het horen van deskundigen en hier en daar worden er zelfs officiële vragen over gesteld. De pediculus humanis capitis, zoals het beestje heet, is evenwel nog steeds in het land. Zo werd er in 1974 nog bij meer dan tienduizend kinderen hoofdluis aangetroffen, en het is niet waarschijnlijk dat daar de laatste paar jaar erg veel verandering in is gekomen. Door Wim Wirtz Aangenomen wordt dat daar glo baal vier oorzaken voor zijn: om- voldoende aandacht voor de hygië ne, geregelde herinfectie doordat er geen goede systematische behan deling bestaat, onvoldoende wer king van de middelen die tegen hoofdluis worden gebruikt en ten slotte: import van nieuwe gevallen uit het buitenland. Tot dusver heeft de wetenschap zich eigenlijk niet erg intensief met de hoofdluis beziggehouden. Het wetenschappelijk onderzoek dat ver vóór de laatste wereldoorlog op £ang leek te korrfën, is althans flink in de vergetelheid geraakt. Pas de laatste paar jaar zijn er stemmen opgegaan om de draad van het we tenschappelijk onderzoek weer op te pakken. En zo kan het inmiddels gebeuren dat er in Engeland een het goed in de gaten, maar het is hier beslist niet minder dan ergens anders". Sinds november vorig jaar geeft de GG en GD een rode folder uit waarin voorlichting wordt gegeven over de hoofdluis. Vooral op scho len vindt deze folder gretig aftrek, maar ook op andere plaatsen wordt dit papiertje verspreid. In de folder wordt o.m. beschreven dat de hoofdluis een parasiet is die leeft op de menselijke hoofdhuid en die zich voedt met bloed en de len van de hoofdhuid. Bij een ka mertemperatuur van 23 24 graden celsius kan de hoofdluis nog vijf zes dagen buiten het menselijk li chaam in leven blijven. De eieren van de hoofdluis, ook wel neten ge naamd, worden met een soort ce ment door het wijfje vastgeplakt professor rondloopt die een bo demloos zilveren doosje op zijn kuit heeft gebonden, waarin de hoofluis huist. Onderzoek naar de oorzaken en het gedrag van de hoofdluis is namelijk alleen moge lijk als de hoofdluis zich kan voe den met mensenbloed. En blijk baar is een bodemloos doosje op de kuit dan een goede oplossing. Scholen Ook in Leiden is intussen een we tenschappelijk onderzoek van start gegaan. Het wordt gecoördineerd door de afdeling parasitologie van het Academisch Ziekenhuis Lei den. En het ziet er naar uit dat ook de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst eraan gaat meewerken. In elk geval is het de bedoeling dat een belangrijk deel van het onderzoek zich gaat afspe len op de scholen, omdat de school een van de weinige centrale punten is waar de hoofdluis kan worden gesignaleerd. Leiden is overigens een van de plaatsen waar volgens mevrouw Zwart, directrice van de GG en GD, de hoofdluis nooit is weggeweest. „Het is hier ook niet toegenomen. Je zou kunnen zeggen dat het in Leiden kabbelend is. We houden i soortgelijk middel als Noury aan de haren, dicht bij de haarwor tel. De larve komt bij 35 graden cel- cius in vijf zeven dagen uit en wordt in ongeveer twee weken een volwassen luis. Een volwassen wijfje leeft ongeveer een maand en legt in de tijd voortdurend eieren, in totaal ongeveer honderd. Tot zo ver de folder. Ondanks de voorlichting moeten er toch nog allerlei hindernissen uit de weg worden geruimd, wil men iedereen kunnen bereiken. Een be langrijke drempel is bijvoorbeeld de schaamte Er zijn gezinnen die zich er voor schamen dat ze hoofd luis hebben en die daarom wegblij ven bij de huisarts of specialist. Met het gevaar dat de hoofdluis zich van deze gezinnen naar elders ver spreidt en dus in aantal groeit. „Het is grote onzin om je ervoor te scha men", meent mevrouw Zwart. „Want het is gewoon een besmette lijk iets dat ik en iedereen kan krij gen. Het komt overal voor. En het is beslist niet zo - zoals je wel eens hoort - dat het altijd samenhangt met het sociale milieu of zo, of dat het bewijst dat het thuis niet schoon is. Het is niet reëel om dat te stellen. Wij hebben gezinnen gehad die samen met ons van alles hebben getracht om er vanaf te komen. En die waren zeer schoon. Maar ze Iedereen dreigt tegenwoordig met harde acties alsof het niets is. Werd een aantal jaren gele den nog een rebels Amsterdams meisje opgepakt omdat zij krenten uitdeelde, tegenwoor dig is het al zover dat midden standers en andere bevolkings groepen waar het voortbestaan van Nederland afhankelyk van is niet schromen voor de meest ingrijpende acties. Wie een beetje een winkelier is heeft al eens gedreigd zijn straat af te sluiten. En was heel Nederland een aantal jaren geleden nog zeer verontwaardigd over acties ("happenings") van provo's en krentenuitdelende provomeis jes, nu draait het gemiddelde TROS-lid zijn hand niet meer om voor een harde actie. Elke stad en elk dorp heeft zijn straat die ooit eens is afgesloten tijdens een harde actie. In Lei den bijvoorbeeld de Verver straat die werd opengebroken door de buurt, en op dit mo ment wachten we popelend op spannende gebeurtenissen in de Steenstraat. Zo ook heeft Roelofarendsveen de Van de Veldestraat die ooit geblok keerd is geweest door twee au to's. En om gelijk maar iedereen te waarschuwen welk lot te wachten staat als een straat ge blokkeerd wordt: 100 gulden boete waarvan 75 voorwaarde lijk (om herhaling te voorko men). De buurtbewoners wilden de gemeente een trottoir afdwin gen. Ze hadden al eens een plannetje ingediend dat echter verworpen was door de ge meente; en sindsdien was er niets meer aan gedaan. De ver balisant die gisteren bij de kan tonrechter kwam opdagen gaf als zijn persoonlijke mening dat het voor kinderen inderdaad gevaarlijk is in de "vrij bedrijvi ge" Van de Veldestraat: "Ik ben het in feite met ze eens". Als harde actie tegen de gevaar lijke situatie (de voortuintjes van de huizen liggen direct aan de rijweg) werd de rijweg ge blokkeerd. Dat leverde twee bekeuringen op wegens fout parkeren. De officier merkte op dat de democratische kanalen onvoldoende waren "uitge boord of afgegraasd" en zei: "De actie had op een andere manier gevoerd moeten wor den; dit soort acties kunnen niet getolereerd worden". De rech ter sloot zich helemaal bij hem En ondertussen is nog niets veranderd aan de Van de Velde straat. Twee mensen probeerden gis teren tevergeefs onder hun te rechte straf uit te komen met als argument dat de dagvaarding niet klopte, een derde kwam er inderdaad onderuit. Het begon met mevrouw S. die betoogde dat haar meisjesnaam en mans naam omgedraaid waren, ver der waren er nog enkele details die niet klopten. "Ik ben niet die daar staat", formuleerde ze bondig. En ze had wel eens ge hoord dat als de dagvaarding niet klopte er geen straf uitge deeld kon worden Maar daar mee zat ze er mooi naast. De rechter vermaande dan ook dat haar aanwezigheid hier bewees dat ze beslist wel wist dat de dagvaarding voor haar bestemd was. Toen de juffrouw bleef aandringen zei hij: "Ik wil u dan wel vertellen boe u het had moeten doen. U hebt het ver keerd gedaan, u had niet. moe ten komen". Dan had de straf niet ten uitvoer kunnen worden gelegd, maar nu werd het 90 gulden boete voor het te hard rijden op het Engelendaal Directeur L. die daarna voor kwam, dacht het slim begrepen te hebben en zei dat hij alleen maar zijn dagvaarding kwam terugbrengen. Voor wie die dagvaarding bedoeld was wist hij niet, want die naam kende hij niet en die geboortedatum kwam hem vreemd voor en de plaatsnaam die als geboorte plaats werd genoemd kwam hem ook onbegrijpelijk voor (Maastricht, stond er). Maar ook hier bleek de rechter niet te vermurwen: "Uw verschijnen dekt de eventuele nietigheid van de dagvaarding". De boete voor het fout parkeren bedroeg 25 gulden. Hoe de Aiphense di recteur ook tegenspartelde, hij kwam er niet onderuit. Bij het derde geval ging het al lemaal razendsnel: nog voor de verdachte twee woorden had kunnen spreken nam de rechter het woord om op te merken dat een proces verbaal was uitge schreven voor fout parkeren op de Stille Rijn in Leiden, terwijl op de dagvaarding stond, op de Langevelderslag in Leiden. Dat laatste kon nooit het geval zijn, dus vrijspraak volgde. TOM MAAS Hoofdwater Er zijn verschillende middelen tegen hoofdluis, waarvan de be kendste wel het Noury hoofd water is. Aanvankelijk werd dit hoofdwa ter op advies van de fabrikant éémmalig gebruikt, maar in 1974 konden de GG en GD in Leiden en prof. dr. M. K. Polano, hoofd van de afdeling huid- en geslachtsziekten in het Academisch Ziekenhuis, aantonen dat het twee keer moest worden gebruikt met een tussen tijd van acht dagen. Dit om ook de neten die in de tussenliggende pe riode werden gelegd, te verdelgen. Toch bleek in sommige gevallen het Noury hoofdwater niet goed te werken en was ook de zg. Nisska- kam, waarmee het tamelijk pijnlijk kammen is, niet geschikt. In Enge land en in Nederland is intussen aangetoond dat er verschillende stammen van hoofdluis bestaan die verschillend op de tot nu toe ge bruikte middelen reageren. Op het Britse eiland is men daarom ook overgegaan op het gebruik van ma- lathion. Een nog tamelijk onbe kend middel dat nu beperkt en on der medische controle eveneens in Nederland wordt gebruikt. Voordat dit middel evenwel op grote schaal wordt toegepast, wil men eerst wat meer inzicht hebben in het reilen en zeilen van de hoof luis en de werking van de beschik bare bestrijdingsmiddelen. Met name het Leidse onderzoek zal daar een belangrijke bijdrage aan moe ten leveren. Voor dat onderzoek, dat gefinancierd wordt uit het zg. Preventiefonds, .is inmiddels een bioloog aangetrokken, die samen met een aantal medewerkers van de afdeling parasitologie onlangs met de voorbereiding is begonnen. Zo zijn er intussen gegadigden opge roepen voor de „proef-met-het- doosje" en heeft de afdeling vorige eek het eerste contact gelegd met de Leidse GG en GD. De verwach ting is dat het gehele onderzoek drie jaar in beslag zal i Leidenaar stal betaalcheques: f 300 boete LEIDEN/DEN HAAG - Een 22- jarige Leidenaar zonder beroep stal honderd gulden en een aantal be taalcheques uit een Leids pension en werd daarvoor door de Haagse politierechter veroordeeld tot 300 boete en twee weken gevangenis straf, met een proeftijd van twee jaar. LEIDEN - ..Het was vroeger be ter dan nu, wij leerden veel meer"zei één van de acht da mes die gisteren op de Gare- markt even bleven staan bij het grote gebouw op de hoek met de Raamsteeg. Ze lieten hun blik ken wat verwonderd over de voorgevel gaan. En stapten ver volgens op het stenen trapje bij de deur om zich daar gretig te laten fotograferen. Het grote gebouw was hun vroegere school. Vijftig jaar geleden hadden zij als eerste leerlingen van deze voormalige meisjes- hbs eindexamen gedaan. Nu liepen ze stuk voor stuk tegen de zeventig De dokter, de meester in de rechten, de sociologe, de scheikundige en ook de huis vrouw die in België was gaan studeren. Een negende mede leerling was inmiddels overle den. Twintig jaar geleden besloten de dames een jaarlijkse reünie te organiseren. Die tot dusver trouw door iedere leerling werd bezocht. Het werd elk jaar niet meer dan een beetje praten en herinneringen ophalen, maar het was gezellig. Gisteren werd de jaarlijkse kout gewoon voortgezet. ,Het gekke is dat we meestal dingen ophalen die we vroeger niet mochten doen", zei één van de dames. En een ander: ,Jk weet het nog goed Vroeger stonden hier zo van die kachels tegen de gevel aan. En daar werd dan wat vuurwerk onder gestopt door een jongen die ik kende. Nou, dat was wat na tuurlijk Een enorm lawaai. En een pret dat we hadden". In het schootsveld van de toenmalige de' directrice was elk contact met de andere sexe trouwens uit den boze. .Jk floot een keer naar een neef van mij" .grinnikt de socio loge. ,Hou, ik heb het geweten". De dokter - mevrouw J. L. W. van Dijk - die nog altijd in Lei den woont: „Wij waren de eer sten die een bal organiseerden Eerst in het gebouw i sociale dienst zit, toen heette dat get Nut. En later in de Stadsge hoorzaal". Het gezelschapje wandelt ver volgens rustig naar de pomp, waar in de loop der jaren al heel wat meisjes van de toenmalige middelbare meisjesschool tegenaan hebben geleund. Ze zouden, nog een pannekoek gaan eten en een rondvaart gaan maken door de Leidse grachten. Volgend jaar is de reünie weer ergens anders. Acht weken cel voor Leidenaar wegens diefstal LEIDEN/DEN HAAG - Een 20- iarige Leidse straatmaker is door de Haagse politierechter veroordeeld tot acht weken gevangenisstraf waarvan zes voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De man had zich aan een serie diefstallen schuldig gemaakt. In de Oranje straat stal hij uit de fietstas van een postbode een aantal poststukken, waaronder giro-cheques, waarvan hij een gedeelte wist te verzilveren. Een uit het gebouw van de jeugd gemeenschap "De 3oei" aan de Musschenbroekstraat door zijn zwager gestolen stereo-installatie verkocht hij voor 150. De pick-up vertegenwoordigde een waarde van 2800. Een uit de scholenge meenschap "Rembrandt" gestolen bandrecorder verkocht hij voor 300. Het bedrag dat de man met de giro-cheques inde is niet bekend. Leidse vrouw licht sociale dienst op LEIDEN/DEN HAAG - Een 32- jarige Leidse huisvrouw is door de Haagse politierechter veroordeeld tot een boete van tweehonderd gulden en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van zes weken met een proeftijd van twee jaar wegens "oplichting van de sociale dienst" De vrouw had het bij de dienst doen voorkomen alsof ze als fabrieksar beidster werkloos was en had ge durende anderhalf jaar een uitke ring geïncasseerd. De fraude werd door de dienst zelf ontdekt. ADVERTENTIE 6B8EMAZ0H Uw gazon weer groen als gras 'binnen enkele dagen) VAM- Siertuincompost strooien en water geven - meer is niet nodig - VAM... daar zit alles in... Verkrijgbaar bij uw tuinwinkel. Opnemen van brieven in deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens is. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. Milieuheffing (6) Het stukje van mr. 't Hart zit me nog steeds niet lekker want, vraag ik mij af, wat heeft het voor zin om eerst niet te betalen uit protest tegen de onrechtvaardigheid van deze heffing en daarna op het bangmakertje toch te betalen en met de onrechtvaardigheid mee te heulen. Is dat niet volkomen zin loos? Als het landsbelang zegt, dat de wa teren gereinigd moeten worden omdat het zo met langer kan, wie is er dan die het daarmee niet eens zal zijn? Dan zal het landsbestuur daar de nodige financiën voor op tafel moeten leggen. Dat is voor het Rijk geen kunst want zij heeft er het ap paraat voor n.l. de Belastingdienst, alleen de grote jongens en meisjes moeten dan meer betalen dan de kleinen. Dat is dan wel veel recht vaardiger en daarmee houdt dan ook myn protest op. Toen ik nog een arbeider was (van mijn 12de tot mijn 65ste) heb ik gezien hoe de grote jongens die het voor het zeg gen hadden, de kleine jongens die niets te vertellen hadden hebben uitgekleed. Ik begrijp daarom zo goed waarom mr. 't Hart en andere meesters, bur gemeesters, wethouders, ministers, kamerleden, dijkmeesters enz,, zo vlot betaald hebben, want wat kunnen zij er op tegen hebben om dit voor hun kleine bedrag neer te tellen waar ze hun grote salaris ha len uit de gemeenschapspot. Deze heffing is niet socialistisch, niet christelijk (want zij draagt elkan ders lasten niet) maar gewoon ach terlijk. Achterlijk omdat naar voren komt de oude stelling "Wij hebben het te zeggen". De dijkgraaf die zich opblaast tot Burchtgraaf en zich met verwaardigt om te spreken met het M.A.N. Hoe kun je zo hazen vangen?, of hoe kan je zo tot een overeenkomst komen? Achterliij, omdat zij niet berust op rechtvaar digheid maar op macht met als stok achter de deur de deurwaarder en de politie. Gelukkig voor ons weigeraars, heeft de politie te weinig man kracht om haar taak goed te vol brengen, daarom kunnen zij de on fatsoenlijke burgers niet achter de broek zitten, laat staan dat zij de tijd hebben om fatsoenlijke burgers af te drogen. Politie is Uw vriend. Het M.A.N. is, voor zover ik weet, het enige lichaam dat protesteerde tegen deze onrechtvaardige hef fing. Zij heeft steun gevraagd en dat heb ik gegeven. Ik heb geen be hoefte aan de verdachtmaking van de heer Bokma (zie 21/7) die zoveel overeenkomst heeft met het gedrag van Amerika in Vietnam en voor het vuil van mijn keuken betaal ik al jaren aan de gemeente via de Lichtfabrieken. Herrieschopper zijn tegen onrechtvaardigheid, heer Bokma, is geen schande, mits je het fatsoenlijk doet. C. DE GEUS Tulpenstraat 17 Leiden. Milieuheffing (7) In dit blad van woensdag j.l. wordt door het Milieu Aktiecentrum Ne derland (MAN) een houding aan genomen van de beschuldigde die helemaal geen kwaad heeft gedaan. De zogenaamde beschuldigingen die het MAN zich blijkbaar zo aan trekt zijn slechts logische gevolg trekkingen waartoe iedereen moet komen die zich niets laat wijsma ken. De pogingen van het MAN om die beschuldigingen te weerleggen zijn dan ook lachwekkend te noe- Er is door ons nog nooit geweld uit gelokt, aldus het MAN. Het is alleen jammer voor het MAN dat de tele visie (Wijk bij Duurstede) wel heel wat anders heeft laten zien. Daar waren immers in groten getale de mensen te zien die door het MAN waren aangespoord (die mensen kwamen niet uit zich zelf) om de politie tegen te houden, dus open lijk verzet tegen de politie Dit noemt het MAN geen uitlokking van geweld. Niemand die zich dit laat wijsmaken. Ook de wet is trouwens duidelijk op dit punt. Wij hebben altijd met weigeraars voorop gestaan, aldus het MAN Het is alleen jammer voor het MAN dat niemand tijdens de relletjes en vechtpartijen met de politie heeft kunnen zien waar dan het MAN stond. Evenmin in de door het MAN genoemde kranten was daar van iets te zien. Wat wel op de tele visie (Wijk bij Duurstede) was te zien, waren de mensen die het slachtoffer werden van het geweld dat door het MAN was uitgelokt. Dat de weigeraar zelf alleen in de kou blijft staan, is ook gebleken uit de rechtszaak die door een Ensche- dese weigeraar, natuurlyk met door het MAN, werd begonnen en uit eindelijk verloren, met het gevolg dat de weigeraar voor de proces kosten moest opdraaien en niet het MAN dat zich achter deze rechts zaak had gesteld. De band met de weigeraars is dui delijk te zien, aldus het MAN. Uit de inzamelingsactie van de girokaar ten is echter helemaal niet te zien dat er een band zou bestaan. Die kaarten werden immers alleen af gegeven door de mensen die zich hebben laten wijsmaken dat zij dan niet behoeven te betalen, waarbij dan door het MAN een aantal on deugdelijk gebleken argumenten werd gebruikt. Niemand betaalt graag belasting (uitzonderingen daargelaten), maar een band met degenen die met een handig smoesje de kaarten inzamelen is ver te zoeken. We zitten nu al met een vergiftigd milieu, roept het MAN bezorgd uit. Klinkt dit niet een beetje huiche lachtig? Wanneer immers alle men sen zouden weigeren de milieuhef fing te betalen, zouden we nog lan ger met het vergiftigde milieu blij ven zitten. En zo n weigeringsactie wordt nu juist door het MAN aan gemoedigd. Waarom wordt niet ingegaan op onze argumenten, vraagt het MAN. Het antwoord is: omdat de z.g. IJ zersterke argumenten in werke lijkheid slechts schijnargumenten zijn gebleken, die door de rechter stuk voor stuk als ondeugdelijk van de hand werden gewezen De rech ter moet zich houden aan de wet, die langs democratische weg is aangenomen. Langs dezelfde de mocratische weg zou die wet weer kunnen worden ingetrokken, maar het MAN kan of wil die weg kenne lijk niet vinden. Het MAN kent slechts de weg van het geweld. In Groningen is de deurwaarder driemaal met geslaagd, zegt het MAN. Er wordt echter niet bijge zegd in hoevele gevallen de deur waarder wel is geslaagd, bij de mensen by wie de ogen werden geopend en die zich niet langer meer voor het karretje van het MAN lieten spannen. In Utrecht werd inderdaad de in ning via de giro gestaakt toen dit middel niet meer nodig was, omdat er steeds meer mensen bij nader in zien bereid bleken te zijn toch maar te betalen. Het advies van het MAN om al het geld van de giro te halen bleek in de praktijk averechts te werken, omdat de mensen die dat deden toen pas goed in de knoei kwamen met hun overige betalin gen die, al dan niet automatisch, over de giro liepen. Gezien de paniekachtige slotop merking van het MAN dat mijn ge schrijf de mensen wel eens aan het betalen zou krijgen, is het nu wel duidelijk dat hei MAN een andere bedoeling heeft dan de zorg voor een zo spoed g ir.ogelyke aanpak van het vergiitigde milieu, waar voor nu eenmaal ook geld van de mensen nodig is. De bedoeling van het MAN ly kt om met alle middelen te voorkomen dat de mensen gaan betalen, wat zij volgens een demo cratisch tot stand gekomen wet verplicht zijn te betalen. Dat de mensen die desondanks blijven weigeren te betalen uitein delijk met de brokken blyven zit ten,zal hetMAN een grote zorg zijn Mr. B E. F. 't Hart, Griegstraat 13, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3