LEIDSCH DAGBLAD Ex-premier van Japan in arrest EVACUATIE UITUBANON VLOT GEGAAN KENIA: EISEN AAN OEGANDA Aanslag op Ecevit mislukt vandaag Voor rol in Lockheed-schandaal lEU ffifllülï „Inkrimping gaat door" Zorgen over tekort aan politiepersoneel Tijdens spreekbeurt voor Turken in New York ie- DINSDAG 27 JULI 1976 OPGERICHT I MAART I860 34996 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Gewonden zullen uit Tel Al-Zaatar worden gehaald BEIROET (UPI> Een ongewapend Amerikaans landingsvaartuig heeft vanochtend ongeveer 300 Amerika- I nen en andere buitenlanders op- I gehaald uit de, door maandenlange burgeroorlog geteisterde, Libanese i hoofdstad Beiroet. De operatie die ongeveer een uur duurde, verliep vlot. Het was de ze vende en waarschijnlijk laatste ge organiseerde evacuatie. Ondanks I het feit dat de levensomstandighe den in Libanon steeds slechter worden, kwamen slechts 300 van de 500 buitenlanders die zich aan vankelijk hadden gemeld, opdagen bij het Rivièra hotel, vanwaar zij met autobussen werden overge bracht naar een kleine jachthaven nabij de Amerikaanse ambassade. Onder toezicht van leden van het Palestijnse bevrijdingsleger gingen de evacuées aan boord van het Amerikaanse marinevaartuig, dat hen overbracht naar het moeder schip, de 'Coronado'. Van de groep maakte onder andere de Ameri kaanse ambassadeur, Talcott See- lye, deel uit. De omvang van het personeel van de Amerikaanse ambassade Is nu ver minderd tot 15 man, onder wie 12 mariniers voor de bewaking. Er be. vinden zich naar schatting nog 1.300 tot 1.400 Amerikanen in Li banon. Het is twijfelachtig of de rest van het Amerikaanse ambas sadepersoneel nóg eens een evacua tie-operatie aal kunnen voorberei den. sprak zijn tevredenheid uit over de vlotte gang van zaken. Gedurende de evacuatie was het rus tig in het betrokken deel van Bei roet. Volgens een Amerikaanse woordvoerder hadden de christenen een verzekering gegeven, dat zij de Mohammedaanse sector vanwaar de evacueés vertrokken, niet zou den beschieten. In Beiroet was gisteren een akkoord bereikt over evacuatie van de ge wonden uit het Palestijnse vluch telingenkamp Tel Al-Zaatar, in de oostelijke buitenwijken van de Li banese hoofdstad. Dit heeft de be middelaar van de Arabische Liga in Libanon, Hassan Sabrf El Kholi, aangekondigd. Het Palestijnse kamp wordt al sinds 22 juni door rechtse troepen belegerd. De toe stand in het kamp wordt afgrijse lijk genoemd, met name nadat za terdag door de voortdurende be schietingen een gebouw bezweek boven een ondergrondse „schuilkel der. Onder de puinhopen zitten mogejijk honderden mensen opge sloten. TOKIO (AP/UPI) Ex-premier Kakoei Tanaka van Japan is vandaag gearresteerd in I verband met zijn rol in het Japanse Lockheed schandaal. Tanaka heeft zich onmiddellijk te- ruggetrokken uit de liberaal-democratische partij (LDP), de regeringspartij in Japan. De 58-jarige Tanaka, en een andere arrestant, Toshio Enomoto, wordt verdacht van overtreding van de wet op deviezen en handel omdat hij ille gaal 500 miljoen yen (vfjf miljoen gulden) in ontvangst zou hebben ge-* nomen, zo is vernomen van het bu reau van de openbare aanklager. De twee worden ervan verdacht dat ze het geld hebben ontvangen van de Amerikaanse vliegtuigfabriek Lock heed via de Maroebeni-corporatie die KORTS JNOJ VRAAGT POLITIEK ASIEL IN NEDERLAND AMSTERDAM De Russische scha ker Viktor Kortsjnoj, die eind vorige week samen met Miles op de eerste plaats eindigde in het IBM-schaak- toernooi in Amsterdam, heeft zich vanochtend by de vreemdelingen dienst van de Amsterdamse politie gemeld en heeft politiek asiel ge vraagd. De politie heeft nu contact opgenomen met het ministerie van Justitie, afdeling vreemdelingenbe leid, die een beslissing moet nemen over deze aanvraag. optreedt als Lockheed-agent in Ja pan. De openbaar aanklager heeft 20 dagen de tijd om te besluiten of er een aanklacht tegen Tanaka en Eno moto zal worden ingediend. Tanaka werd in Juli 1972 premier van Japan. HiJ werd eind 1974 gedwon gen af te treden toen er vragen rezen over zijn financiële privé-zaken. Tanaka's opvolger als premier, Takeo Miki, toonde zich verrast door de ar restatie. Hij zei dat de LDP de ern stigste crisis doormaakt sinds de op richting, 21 Jaar geleden. „We moeten alles maar aan de officier van Jus titie overlaten", aldus Mlki. Toen Tanaka's aanhouding bekend werd kelderden de koersen op de effecten beurs in Tokio, maar korte tijd later herstelden de koersen zich. In februari van dit Jaar getuigden Lockheed-functionarissen voor de Amerikaanse senaatscommissie dat Lockheed miljoenen dollars had be taald, onder meer aan hoge rege ringsfunctionarissen, in Japan om de verkoop van vliegtuigen te bevorde ren, sindsdien zijn in Japan 15 arres taties verricht, onder wie ook top figuren van de luchtvaartmaatschap pij All-Nippon Airways, die in 1972 21 Lockheed Tristars aanschafte. Tanaka werd in 1948, toen hij staats secretaris van Justitie was, schuldig bevonden aan het accepteren van steekpennningen in verband met een kolenmijn-schandaal. Het hoogge rechtshof maakte die uitspraak toen echter ongedaan. Cuba blijft zo lang als nodig in Angola MIAMI (Reuter) Premier Fidel Castro heeft verklaard dat Cuba in Angola troepen aal houden „zolang dat nodig is". Volgens hem blijven de Cubaanse militairen daar, totdat de strijdkrachten van Angola .meer georganiseerd, uitgerust en geoefend zijn om een eventuele invasie af te slaan". De Cubaanse leider zei dit in Pinar del Rio, in West-Cuba, in tegenwoor digheid van president Agostinho Neto van Angola. PAGINA'S Het Nederlands waterpoloteam staat op de drempel van een groot succes. Na de knappe 5—3 zege op Joego-Slavië kunnen de mannen van coach Ivo Trumbic vanavond een greep doen naar het zilver. Dan zal wel gewonnen moeten worden van Italië dat evenals Ne derland vijf punten uit vier wed strijden heeft vergaard. Bij een gelijkspel geeft het betere doelge- middelde van de Italianen de doorslag en moet Nederland zich tevreden stellen met het brons terwijl bij verlies de Roemenen nog met de derde plaats kunnen gaan strijken. De van zelfvertrou wen blakende Nederlandse water- polo'ers zien het eremetaal echter wel zitten. Hans van Zeeland merkte na het duel tegen Joego slavië op: „We zullen er wel voor zorgen dat we niet afhankelijk zijn van wat de andere ploegen doen. We zullen met man en macht proberen de bronzen glorie van Londen 1948 te overtreffen". Minder opgewekt was atleet Jos Hermens na de 10 kilometer race die evenals vier Jaar geleden in Miinchen door de makkelijk lo pende Fin Lasse Viren werd ge wonnen. Hermens zelf was in het geweld, dat vooral door de Portu gees Carlos Lopez werd ontketend, kansloos. Hij eindigde tenslotte op een tiende plaats. „Het ging niet, mijn benen wilden niet", aldus een teleurgestelde Hermens die ook nog enkele verdachtmakingen aan *t adres van Viren spuide. Volgens de Nijmegenaar zou de Fin zich bezighouden met een vorm van doping (het aftappen van bloed dat dan vlak voor een groot eve nement weer wordt toegediend). Een boze Viren beantwoordde de vraag van een journalist waar om hij plotseling weer zo sterk loopt met: „Dat komt omdat ik veel rendierenmelk drink". Toch viel er gisteren nog wel een Nederlands atletiek-succesje te melden Hoogspringster Ria Ah- lers haalde met gemak de kwali ficatie-hoogte van 1.80 meter en zag met verwondering toe hoe eni ge medaille-kandidates, die dit seizoen al de 1.90 bedwongen, sneuvelden. Onder hen was de Westduitse Ulrike Meyfarth, vier jaar geleden in Miinchen de ver rassende Geen succes was er voor de Nederlandse wielrenners die de slag in de 180 kilometer lange, zeer zware rit misten. Vrijwel alle lan den hadden op het beslissende mo ment een man voorin rijden, de Nederlandse renners Arie Hassink, Frits Schür, Leo van Vliet en Ad Tak waren er echter niet bij. De Zweed Bernd Johansson ging met de Olympische zege strijken. PAGINA 9-10-11 WESTERTERP OVER STREEKVERVOER Oud-premier Tanaka van Japan tussen twee van zijn aanklagers op weg naar het gerechtshof. Tanaka is vandaag gearresteerd in verband met het Lockheed-omkopingsschandaal. NAIROBI (Reuter/UPII Kenia Set de toestand tussen de twee lan Hen wil normaliseren. De Keniase minister van Buiten- landse Zaten. dr. Moeijoea Wai ati somde op een bijeenkomst, waarbij de hooiden van de diplomatieke missies en de pers aanwezig waren, zeven voorwaarden op. waaraan Oeganda zou moeten voldoen. Zo zou dit land zijn troepen van de grens moeten te rugtrekken, de in Oeganda wonende DEN HAAG (ANP) Minister Westerterp van Verkeer en Water staat heeft vandaag bekend gemaakt dat hij de „10-personenmaatstaf" voor het streekvervoer wil handha ven. Hij zal de maatregel echter „met soepelheid" toepassen, mede in over leg met de- vervoersondernemingen. Wijzigingen van dienstregeling kun nen, aldus de minister, gebeuren op het tijdstip, dat de ondernemingen Bewolkt Vannacht weinig bewolking en mi nima omstreeks 11 graden. Morgen toenemende bewolking en plaatse lijk een bui .Matige tot krachtige noordwestelijke wind. Maximumtem peraturen rond 19 graden. (Opjemaakt om 11.15 uur) 28 JULI Zon op: 4.55 uur; onder: 20.36 uur. laagwater om 12.09 Waterpolo wellicht op tv deze recht- ïen satelliet- n het ziet er i die verbin- absolute ze- HILVERSUM De waterpolo- wedstrijd Nederland—Italië, die vanavond (Nederlandse tijd) in het Olympisch toernooi in Mon treal wordt gespeeld, wordt waarschijnlijk rechtstreeks op de Nederlandse tv „We hebben voor streekse uitzending verbinding besteld wel naar uit dat w ding krijgen, maar kerheid daarover is op dit mo ment niet te geven", aldus een woordvoerder van de NOS. Als de uitzending er komt, zal die om 22.00 uur beginnen, op Nederland I. Het normale NOS- programma over de spelen be gint om 21.50 uur op die zender. De Nederlandse hockeyers ko men ln hun wedstrijd tegen Nieuw Zeeland morgen, woens dagavond, eveneens rechtstreeks op de buis. (Meer hierover op de tv-pagina)'. het beste uitkomt, maar uiterlijk op 17 oktober van dit Jaar. Minister Westerterp zegt, dat de inkrimping, waar nodig, in fasen zal gebeuren. Op die wijze kan rekening worden gehouden met het natuurlijke verloop van het personeel, zodat er geen gedwongen ontslagen hoeven te vallen. Via de „10-personenmaatstaf wil minister Westerterp het mes zetten in onrendabele lijnen van het streek vervoer. Een lijn, die tijdens 't week einde of in de avonduren minder dan tien personen vervoert, wordt daar bij gerekend als niet rendabel. Minister Westerterp kondigt aan, dat hij de maatregel met soepelheid wil toepassen. Afwijkingen zijn mo gelijk, bijvoorbeeld wanneer in het weekeinde of in de avonduren een lijndienst geheel gestaakt zou moeten worden. Ook wil de minister letten op aansluitende verbindingen en lange wachttijden van chauffeurs. FC Den Haag „koopt" Dixie-band DEN HAAG FC Den Haag heeft, vlak voor het seizoen, voor een opmerkelijke primeur in de voetbalwereld gezorgd door de .aankoop" van een dixie land band, die bü thuiswedstrij den de sfeer moet verhogen. Het is een formatie van de Ted Easton Band, die veelvuldig in Scheveningen is te horen. Ted Easton en zijn FC Den Haag- Dixielanders willen proberen het nummer "When you're smiling" tot lijflied van de Haagse sup porters te verheffen. DEN HAAG (SP) Het groeiend tekort aan politiepersoneel is volgens de Vereniging van Nederlandse Ge meenten zorgwekkend. „Veel burge meesters zijn er van overtuigd dat van een handhaving van de openbare orde, op een wijze zoals die toch mi nimaal zou moeten plaatsvinden geen sprake meer kan zijn", zo schryft de VNG in een alarmerende brief aan de ministers van Binnenlandse Zaken en Justitie. Het verschil tussen de organieke sterkte, de sterkte dus die nodig ia voor een juiste vervulling van de po litietaken, en de feitelijke sterkte is volgens de VNG de laatste jaren niet kleiner maar steeds groter geworden. Bü de gemeentepolitie was het ver schil op 1-7-1973 nog 723, op 1-7-1974 900, op 1-7-1975 1.104 en op 1-1-1976 bedroeg het tekort 1.408. Het tekort bij de rijkspolitie liep sinds 1-1-1971 op van 1.258 tot onge veer 2.400 op 1 januari van dit jaar. Op het platteland zijn tekorten van 30 procent geen uitzondering. Rattengif verdwenen LEIDEN Bij het Hommel- veld in de Merenwijk in Leiden is vanmorgen omstreeks tien uur drie klio rattenvergif ver dwenen. Het gaat om een alïu- minium pot met in het zeer ge vaarlijke gif purine" gedoopte haver, waarmee een ambtenaar van de dienst Reiniging in de wijk ratten verdelgde. De pot werd uit zijn fietstas gestolen. Een ieder die inlichtingen kan geven, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met het bu reau van politie aan de Zonne veldstraat. Kenianen met rust moeten laten, een einde maken aan de haat- en las tercampagne tegen Kenia en geen goederen meer moeten achterhouden die bestemd zijn voor Boeroendi, Rwanda. Soedan en Zaïre. Een van de voorwaarden was ook dat Oeganda Kenia betaalt voor goederen en dien-, sten. Wat dit laatste betreft deelde minis ter Waijaki mee, dat Oeganda de laatste dagen de nog uitstaande pos ben voor geleverde benzine had be taald, maar dat Kenia toch nog ruim 135 miljoen gulden te vorderen had van het land van Idi Am in. De ben zinekwestie was de laatste tijd acuut geworden. Enkele dagen geleden deel de Amin mee, dat Oeganda nog slechts voor vyf dagen brandstof had. Gisteren liet hij echter weten, dat er nog voldoende benzine was voor een oorlog van drie maanden. Oeganda, dat van de zee is afgeslo ten, heeft Kenia van een blokkade beschuldigd. In Nairobi heeft men dit echter tegengesproken. De Keniase bewindsman verklaarde dat zyn regering bereid is de bemid deling van buitenaf te aanvaarden. In dit verband noemde hy de secre taris-generaal van de organisatie voor Afrikaanse eenheid (OAE), Wil liam Eteki Mboemoea, die zyn dien-, sten al heeft aangeboden. Burgemeester Van Dedem wil aftreden BOSKOOP De burgemeester van Boskoop, baron G. W. van Dedem, die in de afgelopen vijf maanden om gezondheidsrede nen zijn functie niet heeft kun nen uitvoeren, zal op eigen ver zoek binnenkort een medische keuring ondergaan die aan het licht zal moeten brengen of hij zijn ambt zal kunnen voortzet ten. De baron vertoeft momen teel in Zwitserland, waar hij een vakantiebungalow heeft. Valt de keuring negatief uit dan zal de 49-Jarlge burgemees ter aftreden. NEW YORK (Reuter) De Turkse oppositieleider Bulent Ecivit is in New York ontsnapt aan een moord aanslag. Een 40-jarige Griek richtte in het Waldorf Astoria hotel een geladen pistool op de Turkse politi cus. De man, die Ecevit tot op een meter afstand had weten te benade ren, werd echter door veiligheids agenten overmeesterd voordat hij kon schieten. Als regeringsleider gelastte Ecevit in 1974 de Turkse invasie op Cyprus. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Henry Kissinger, heeft Ecevit na afloop van het inci dent opgebeld en hem gefeliciteerd. Ecevit, leider van de Turkse republi keinse volksparty, sprak in het hotel voor een gehoor van ongeveer 600 Amerikanen van Turkse afkomst. Buiten demonstreerden naar schat ting 1500 Grieks-Cyprioten. Vijf van de demonstranten werden wegens wangedrag door de politie gearres teerd. Een groepje betogers, onder wie de man met het pistool, wist echter het hotel binnen te komen. Volgens een Turkse woordvoerder zou een Griekse vrouw hebben geroepen: „Schiet hem dood". Pal daarop zou de Griek, Sta- vros Sykoterides, zijn pistool op Ece vit hebben gericht. Het wapen had een vol magazijn en was doorgeladen, aldus de politie. Ecevit richtte zich na het incident weer tot zijn gehoor en zei: „Ik wil alleen maar het beste, zelfs voor de man die me zojuist heeft willen dood schieten". Sykoterides, die in een New Yorks restaurant achter de kassa zit, is in gesloten en besohuldigd van poging tot moord. Ter gelegenheid van de opening van het Vrijthof in Maastricht or ganiseert deze stad een Jazz-week van 1 tot en met 5 augustus. Op zullen treden onder meer Art Biakey, Max Collie and The Rythm Aces, Willem Breuker, Han Bennink en Misha Mengelberg, Gijs Hendriks met Sieg fried Kessler, Charley Green, Barrel- house, Jaap Dekker Boogie Woogie Set, Dedale, Ohm, Massada en Ame rican Gypsy. De bands zullen spelen ir een aantal café'6 rond het Vrijt hof.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1