Champagne voor Bakker al koud HOCKEYTEAM NIET BANG VOOR NIEUW ZEELAND KNVB deelt RVC zware straffen uit Solingzeiler staat nu derde schutter Swinkels Aan bestuur en spelers SOSONKO: REMISE 76 'SDAG 27 JULI 1976 SPORT PAGINA 11 MONTREAL Nieuw Zeeland is morgenmiddag de tegenstander van Nederland in de halve finales van het Olympische hockey toernooi. De Kiwi's wonnen gisteren in het Mol- sonstadion de beslissingswedstrijd tegen Spanje met 1-0. Ramesh Patel scoorde in de derde minuut van de derde verlenging. In de andere halve finale ontmoet Pakistan niet India, maar Australië dat de wereldkampioen na vijf ver lengingen en strafballen een enorme desillusie bezorgde. Na de reglemen taire speeltijd was de stand 1-1. vijf verlengingen van zeveneneenhalve minuut brachten geen verandering in die score. Pas bij het nemen van de strafballen bleek Australië de sterkste. Australië scoorde vijfmaal. India miste één keer. „We zijn het enige Europese team e- ln de halve finales", riep Wim van jk Heunen triomfantelijk uit nadat js Nieuw Zeeland in de beslissingswed- strijd om de tweede plaats in poule B Europees kampioen Spanje had verslagen. Nieuw Zeeland verdiende de over winning in een nerveus duel dat op matig niveau stond. Spanje beperkte zich vrijwel de gehele wedstrijd tot verdedigen en probeerde in de schaarse tegenaanvallen strafcor- ners te forceren zodat de schietgra ge Juan Amat (hij scoorde zes tref fers in de groepswedstrijden) toe zou kunnen slaan. De Nieuwzeeland- se defensie, met Greg Dayman als uitblinker, had niet al te veel moei te met die aanvalspogingen van de Zuid-Europeanen. „De Spanjaarden maakten een erg vermoeide in druk". aldus Van Hunmen. „Ze zijn volgens mij gewoon op. Enkele spe lers waren niet meer vooruit te krij gen". De Nieuwzeelanders beschikten over aanzienlijk meer energie. Zij sneden enkele malen fraai door de Spaanse defensie maar goed werk van doel man Carrera voorkwam treffers. Zo greep hij uitstekend in toen één mi nuut voor het einde van de regle mentaire speeltijd een vloeiende combinatie tussen invaller Mclntyre en Barry Maister in een doelpunt dreigde te eindigen. Ook in de verlenging hadden de Nieuwzeelanders. met de uit Neder land afkomstige Arthur Borren in het elftal, het beste van het spel. Maar Carrera bleef het grote strui kelblok. Tot de derde minuut van de derde verlenging. Nieuwzeeland mocht een strafcorner nemen van de Maleisische scheidsrechter Vyiyanathan en Carrera kreeg het schot van Ineson niet goed onder controle. De Spaanse doelman wist met een katachtige reactie de re bound van Barry Maister nog af te weren maar tegen de derde inzet, van Ramesh Patel, was zelfs Car rera maohteloos. Dit betekende vol gens hot reglement tevens het einde van de wedstrijd. Van Heumen toonde zich wel tevreden met de Dramatisch nieuwe tegenstander. „We behoeven niet bang te zyn voor Nieuwzeeland. Het is zeker geen wonderteam. Die jongens blyven wel lopen maar dat was bekend. Als we rustig blyven spelen hebben we een goede kans". Nederland speelde voor het laatst tegen Nieuw Zeeland tijdens het toernooi om het wereldkampioen schap in Koeala Loempoer. Dat duel werd op 4 maart van het vorig Jaar met 21 gewonnen. In totaal ston den beide teams acht keer tegen over elkaar. Drie wedstrijden lever den een overwinning op. ovenzovele malen bleef de strijd onbeslist en twee keer zegevierde Nieuw Zeeland. Eerder was Richard Charlesworth wild van vreugde Piet Lathouwers om zijn hals gevallen. De Neder landse scheidsrechter was toevallig degene die het dichtst by stond. Charlesworth had een geldige reden voor zijn jubelende uitbarsting. De Australische nummer twee had als laatste een strafbal langs doelman Chattri geschoten. Daarmee plaat ste Australië zich na een onbekend dramatische wedstrijd ten koste van wereldkampioen India voor de hal ve finales van het Olympisch hoc- keytoernooi, waarin Pakistan mor gen de tegenstander zal zijn. Het duel tussen Australië en India was noodzakelijk geworden nadat beide landen in poule a met zes punten waren geëindigd. Vijf verlengingen van zeven en een halve minuut brachten geen veran dering in de score van 1-1. die na de reglementaire speeltijd was ver kregen. Strafballen (vyf per tien) moesten toen de beslissing brengen. De Indiër Ajit Singh zal zich het moment dat hij op Robert Proctor richtte nog lang heugen. Een zacht rollertje volgde waarmee de Austra lische doelman geen enkele moeite had. Dit kostte India voor het eerst in de hockeyhistorie een plaats by de laatste vier. De Australiërs, die na Ajit Singh aan de beurt kwa men (Smith en Charlesworth) maakten geen fout meer. India, dat in de eerste confrontatie met Australië diep had moeten bui gen (16). had zijn les geleerd. Sur. Jit Singh was belast met de dekking van de gevaarlijkste Australische aanvaller. Ronald Riley. „Dat heb ben ze van ons afgekeken", zei de Nederlandse coach Wim van Heu men op de tribune. Niettemin toonde Australië zich in de eerste helft de betere ploeg. De openingstreffer van Charleswordth. die twee minuten voor rust tot stand kwam, was volkomen ver diend. Maar India (voor het eerst met Govinda) trok de zaken een minuut later al weer recht. Surlit Singh schoot raak uit de eerste strafcorner. die India kreeg toege- wezen. In de tweede helft was er van krachtsverschil nauwelijk meer sprake. Het spelpeil groeide naar grote hoogte maar de kansen die voor beide doelen ontstonden bleven onbenut. Australië had geluk dat verdediger David Bell vijf minuten voor het einde in de baan van een vlammend schot van Ashok Kumar stond. In de eerste twee verlengingen leek India toch te gaan winnen. De Azi aten drongen de tegenstanders te rug op eigen helft, maar doelman Proctor greep telkens schitterend in. In de volgende verlengingen waarin de bepaling gold dat het eer ste doelpunt de beslissing zou bren gen had de vermoeidheid duide lijk zijn tol geëist. EST Eric Sioinkels, zilveren- a ledailleioimiaar bij het kleidui- enschieten op de Olympische pelen, werd gisteravond bij zijn 1 tuiskomst uit Montreal meteen ehuldigd in zijn woonplaats est. In de burgerzaal van het 1 emeentehuis kreeg hij namens het gemeentebestuur uit han den van burgemeester De'Leeuw een zilveren herinneringsme daille. „Wij weten dat uw grootste wens een stuk grond in onze gemeente is. om daar zelf een oefenschietbaan te maken", aldus de burgemeester, die be loofde dat het gemeentebestuur zijn uiterste best zal doen een dergelijk stuk grond te vinden. Om acht uur volgde op het Stadhuisplein een defile van diverse verenigingen van Best. De huldiging werd door enkele duizenden inwoners op het Stadhuisplein bijgewoond. Voor al de jeugd toonde interesse voor het zilver van Eric (foto), die met zijn moeder (geheel liriks) en zuster {daarnaast glimlachend toekeek. KINGSTON Geert Bakker heeft de Olympische medaille nog dichter binnen bereik gekregen. De Nederlandse Soling- equipe Bakker-De Vlaming-Keyzer, die bijzonder regelmatig vaart in de regatta op het meer van Ontario, kwam in de voor laatste race opnieuw tot een voortreffelijke prestatie. De grijze eminentie van de Nederlandse ploeg, vorig jaar bij de pré- Olympics achtste, werd als vijfde afgeschoten. Belangrijk was dat hij de voor hem geklasseerde Fransman Patrick Haegeli en de Rus Boris Boednikov aanmerkelijk achter zich liet. Dat maakte dat hij derde staat in ae algemene rangschikking als van daag de slotwedstrijd wordt gevaren. Het verschil met de Deen Jensen, die gisteren won, alsmede met de Oost duitser Below bedraagt rond de drie punten. Daarbij heeft Below het grote voordeel dat hij als ongunstig ste resultaat slechts een vijfde plaats kan aftrekken. Anderzijds is de mar ge die de zeiler uit Warmond scheidt van mannen als Boednikov, Haegeli. ae Amerikaan Kolius. de Westduitser Kuhweide en de Canadees Dexter al vrijwel even gering. Ook ditmaal startte Bakker voortreffelijk. Als zes de rondde hij de bovenboei. Toen al Hennie de Kle,rk: geschorst tot 'ebruari. SIST/RIJSWIJK Het voortbestaan van RVC als topclub in het zondag-amateurvoetbal is ids enkele dagen bijzonder twijfelachtig. In elk geval voor wat dit seizoen betreft. De be- oners van het Rijswijkse sportpark Prinses Irene zullen deze week immers de zwaarste klap oeten incasseren door een KNVB-instantie ooit in het amateurvoetbal uitgedeeld. Bestuur en ■elers worden door schorsingen, variërend van één maand tot één jaar, op non-actief gesteld, it naar aanleiding van een onderzoek dat een speciaal daarvor ingestelde comissie vorig jaar >vember begon en dat nu heeft geresulteerd in een aantal bijzonder zware straffen. Door Hans Koster or zit ter George Strik, secretaris ieen de bestuurlijke top m Hartnack en penningmeester sportieve top van onz m Mangelsmans mogen van 1-8- tot l-8-'77 generlei functie bin- n de KNVB vervullen. De overige stuursleden zijn er met 6 maanden Drwaardelijk en een proeftijd van jaar afgekomen. Spelers als Maup irtens. Jan van der Leek, Maarten ►g en Hennie de Klerk (oud-Roo- nburg» zijn geschorst tot 1 februari n het volgend jaar alsmede in aan- liting hierop 2 maanden voorwaar lijk met een proeftijd van 1 jaar. iar ook de vereniging compleet weg. Het is een beslissing van mensen zonder emoties die niet goed weten wat ze nu eigenlijk doen". Volgens Hartnack gaat RVC niet he lemaal vrijuit. „Ik ken de motieven voor de straffen nog niet. Wanneer het echter gaat om de zaken aan gaande de contributie- 1 zijn de zwaarst gestraften, maar idat ook Frits Borghart, Paul Si- onis, doelman Ton Bakhuis, Arie !edijk, Harrie van Buuren, Mede ais en nog enkele spelers niet vóór december binnen de lijnen mogen •men, zal het voor trainer Berry nse een bijzonder moeilijke zaak irden een voor de hoofdklasse re- esentatief elftal op de been te engen. Overigens worden ook de -RVC-spelers Leo Kloor en Dick ,n der Toorn (nu beiden PDK) met maanden „bedacht" en zijn ook oos van Dullemen (nu VCS) en »es Zwamborn (nu semi-prof bij 2 Vlaardïngen) met een straf tot december niet vergeten. Onzinnig" Jnzinnig" en „een complete rechts- ïrkrachting", zijn de eerste emotio- ele reacties van de betrokkenen. Ne hebben tot op heden nog geen 'richt gehad", zegt de hevig verbol- !n RVC-secretaris Wim Hartnack, naar als die straffen werkelijk zo vaar uitvallen gaan ze alle propor- tes „e buiten. Dan vegen ze niet al- Wij hebben op administratief gebied niet naar de letter maar naar de geest van de amateurbepalingen ge handeld. Dat was destijds de beschul diging van de commissie van onder zoek. Wij zouden onkosten hebben uitbetaald op momenten dat ze door de jongens nog niet waren gemaakt. De betalingen van de lidmaatschaps gelden hadden we zo geregeld, dat we die bedragen op de onkosten in min dering brachten. Dat hebben we de KNVB verschillende keren uitgelegd". „De handelswijze van de KNVB in dit geval gaat alle perken te buiten", vervolgt Hartnaok. „Op de lyst van gestraften komen namen voor van jongens die met de hele toestand niets te maken hebben. Een spieler als Kop bijvoorbeeld, die heeft het vorig seizoen in verband met z'n werk niet eens gevoetbald en heeft daarom, ook geen contributie betaald. Toch wordt hij voor een maand geschorst. Een Fred Meijer werd destijds ook in staat van beschuldiging gesteld. Na het indienen van z'n verweerschrift heeft hij tot op heden niets meer ge hoord. Ook niet dat de beschuldiging is ingetrokken, al blykt dat wel uit het feit dat hij nu niet meer op de lyst voorkomt". Voorbeeld -Gezien de strafmaten (de betrokken piersonen bij de KNVB waren voorals nog niet tot commentaar bereid» mag de conclusie worden getrokken dat de KNVB een voorbeeld wil stellen. Een handelswijze waarvan RVC de dupe dreigt te worden. Toegegeven, de bond moet, wanner ze bepaalde uitwassen in het amateurvoetbal wil gaan be strijden, ergens gaan beginnen. „Maar waarom worden dan alleen wy beet- gepiakt. Ons is nu oen label opgehan gen dat we nooit meer kwijtraken. Ook al worden we straks, nadat onze Juridisch adviseur bij de Commissie van Beroep z'n werk heeft gedaan. misschien in het gelijk gesteld. We zijn de KNVB btf het onderzoek voortdurend ter wille geweest en heb ben alles open en eerlijk gespeeld. Is dit nu de dank daarvoor?", zo vraagt de RVC-secretaris zich af. Vooralsnog ziet het er echter naar uit dat RVC en de gestraften nog slechts één weg rest, de Commissie van Beroep. Hartnack heeft nog wel enige hoop op een goede afloop. Ge zien het aantal straffen dat werd uitgedeeld er worden jongens van het tweede en zelfs lagere elftallen bijgehaald die er totaal niets mee hebben te maken zie ik het nog wel zitten. Al blijft het moord met voorbedachten rade". had hil de wetenschap dat en Boednikov vrijwel uitgschakeld waren voor een hoge klassering. Ver dedigend varend heeft hij die positie geconsolideerd. Even lag hij vyfde, maar bij de lage boei was die winst weer verloren. In het tweede kruisrak passeerde hy de Brit Macdonald Smith. Regelmaat is nog sterker dan bij Bakker het voornaamste wapen van Ben Staartjes. De Himp'.-st-afvaar diging Staartjes-Ekels begon ook al voortreffelijk. De vierde plaats ach ter de Westduitser Uwe Mares, de Zweed John Albrechsen en de Rus Valentin Mankin werd de gehele wed strijd behouden. Staartjes verdrong daardoor de Spanjaard Felix Gan- cedo van de achtste plaats in de al gemene rangschikking. Gezien de verschillen met de hoger-geplaatsten is het niet waarschijnlijk dat de 47- jarige Bussumer nog veel winst kan boeken in de slotrace. Tiende De gebroeders Van Werkhoven en de Vollebregt-tweeling komen ook nu niet verder dan een tiende plaats. De Nederlandse 470-boot staat als elfde geklasseerd. De FD moet met nog een race te varen met een veertiende plaats genoegen nemen. Joop en Robert van Werkhoven la gen direct na de start in een negende positie. In het halfwindserak wonnen zij een enkele plaatsen. In het spin akerrak en kruisend moesten zij ech ter een boot laten passeren. Desas treus was de wedstrijd van gisteren, toen by windkracht zes met golven van een meter hoog werd gevaren, voor de Westduitser Frank Hübner, de man die zich in de morgen al ze ker waande van het goud passeerde de startlijn voordat het schot viel. Hij keerde niet terug en moest er varen dat hij als 27ste geklasseerd werd. Dat maakte dat hij in de alge mene rangschikking terugviel naar de derde plaats. gelid laten zien. Constant voeren zij rond de elfde en tiende plaats. Rodney Pattison leerde op deze dag van zwaar weer dat zijn favorietenrol van het begin van de regatta wel eens kan zijn uitgespeeld. De West- lui tse gebroeders Diesch, die hem vrij dag verdrongen van de leidende po sitie, werden vijfde en boekten op nieuw aanmerkelijk winst op de Brit se boot die twaalfde werd. Spanning In grote spanning wacht het kleine Nederlandse groepje in Kingston de slotwedstrijd van Geert Bakker af. „Nog nooit heb ik in onze klasse zulke geringe verschillen gezien bij ae top-boten", zei Pieter Keyzer na dat de Soling was afgemeerd aan de kade. De wijze van voorbereiding en er varing van de Nederlandse Soling blijkt steeds weer weer een belang rijke factor voor het succes van Geert Bakker. „We wilden oorspronkelijk over stuurboord weggaan", lichtte hij toe. „maar de Oostduitser Below en ae Rus Boednikov lagen boven ons. Zulke tegenstanders laat Je nu een maal niet graag gaan. Vandaar dat we met ze zijn meegevaren en pas vijf minuten later over stag zijn ge gaan. Dat oleek een goede beslissing. Even hebben we een plaatsje ver speeld, dat was toen we de kleine spinaker moesten verwisselen voor de grote bij ruimere wind". „Ervaring is zo'n belangrijke fac tor", was ook de mening van chef d'equipe Andre du Pon, die toch dui delijk teleurgesteld is over de ver richtingen van de gebroeders Volle- bregt en Van Werkhoven, „dat missen de jongeren hier heel erg. En het is natuurlijk niet juist dat ze zich in een favorietenrol hebben laten plaat sen in de publiciteit". Lachend besloot hij: „Geert, de champagne staat voor morgen al koud. Ik hoop alleen niet dat ik die lies toch nog in mijn eentje zal moe ten opdrinken". Geert Bakker ervaring belangrijke factor BIEL Gennadi Sosonko heeft in de twaalfde ronde van het interzona le schaaktoernooi in Biel remise ge speeld met de Westduitser Robert Hübner. Koploper Bent Larsen brak zijn partij tegen de Hongaar Istvan Csom af en bleef daardoor op 8.5 punt staan. Het duel tussen de num mers twee en vier op de ranglijst, Vassili Smislov (Sov) en Robert Byr ne (VS) eindigde in een overwinning voor de Amerikaan, die nu met Lajos Portisch (Hon) de tweede plaats deelt met 7.5 punt. Portisch won van de Amerikaan Kenneth Rogoff. I UAPVIE as 'r^rc- SCMüMT IU &KOTE 7Dt£ VÖBMTE PCJ3AS£K #OV7 /AJ 7~/<xy yy^r/ '- vat allés <S vecggvew r ÖRRRR TRA/A/£J2 (,i SJORS MOGE* JAk/£t te £X- BCA/PÏCÓAf/t /s 4/-etr ££A/S I/AA Ó££ACAr2£AI -*-i AU£ DaoR STAA/f y 7£&tf<5 OA7 /Êr J IAA/D TE R£E>D£AJ HvlO£'

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11