Dagprogramma Poloploeg wil Londens brons nu overtreffen JOHANSSON JUIST WEGKAMPIOEN Basketbalteam Sow jet Unie uitgeschakeld Elke wielematie met man voorin behalve Nederland montreai '76 Goud voor Hongaren; protest Westduitsers PAGINA 10 DINSDAG 27 JULI 1976 ZEILEN 1600 (1100) sluitingsceremonie Kingston inhaalrace Tornado klaSSC, (vijfde). DEN HAAG - Het Olympische programma voor woensdag 28 juli is als volgt. (Canadese tijd tussen haakjes) SCHERMEN 1300 (0800) degen, equipe, he ren. voorronde; 2300 (0800) flo ret. equipe, dames, finale PAARDENSPORT 1300 (0800) en 1900 (1400) dres suur, landenwedstrijd. ATLETIEK 1500 (1000) 100 meter horden, dames, series; 1500 (1000) ver springen, heren, kwalificatie; 1520 (1020) discuswerpen, da mes, kwalificatie; 1600 (1100) 1500 meter, dames, series; 1900 (1400) 100 meter horden, dames, halve fjnale; 1900 (1400) kogels lingeren, heren, finale; 1900 (1400) hoogspringen, dames, fi nale: 1930 (1430) 110 meter hor den, heren, halve finale; 2000 (1500) 200 meter, dames, halve finale: 2020 (1520) 400 meter, he ren, halve finale; 2040 (1540 5.000 meter, heren, series; 2250 (1750) 110 meter horden, heren, finale: 2310 (1810) 200 meter, dames, finale; 2325 (1825) 3.000 meter steeplechase, heren, fina le; 2355 (1855)400 meter, dames, halve finale. KANO 1500 (1000) 500 meter, dames en heren, series; 2100 (1600) 500 meter, dames en heren, herkan singen. WORSTELEN 1500 (1000) en 2400 (1900) vrije stijl, 2e ronde. HOCKEY 1700 (1200) om de 9e-l le plaats; Canada - België; 2000 (1500) Ne derland - Nieuw Zeeland; 2200 (1700) halve finale: Pakistan - Australië. BOOGSCHIETEN 1500 (1000) 50 meter 80 centime ter, dames en heren; 1900 (1400) HANDBAL 1700 (1200) 5e/6e plaats dames; 1815 (1315 3e/4e plaats, dames; 1930 (1430) finale, dames; 2200 (1700) om de derde plaats, he ren; 2330 (1830) finale heren. BOKSEN 1800 (1300) 2400 (1900) kwart fi nales. JUDO 1900 (1400) middengewicht, voorronde; 2400 (1900) midden gewicht, herkansingen en fina le. VOETBAL: rustdag MONTREAL - De Verenigde Staten zal bij het Olympische basketbal zijn revanche van München niet krijgen. Tot ieders verbazing werd de Sovjet- Unie gisteren in Montreal uitgeschakeld door Joegoslavië met 84-89 (42-42. De Amerikanendie vier jaar geleden na een omstreden nederlaag tegen de Russen weigerden de zilveren medaille in ontvangst te nemen, zullen hun eventueel nog aanwezige woede over die gebeurtenis kunnen afreageren op de Joegoslaven, die in de groepswedstrijd de Amerikanen al bijna verras ten. Grote man bij de Joego's was Kresimir Cosic, die de Russische centers Vladimir Tkachenko en Alexander Belov uit de wedstrijd speelde en met twintig punten de basis voor de zege legde. Het betekende voor de Sovjet- Unie de eerste nederlaag in een Olympisch toernooi sinds 1968. Ook toen was Joegoslavië de "boosdoener" Joegoslavië verzekerde zich nu van de finaleHetzelfde deed vela uren later het jeugdige team van de Veren igde Staten, dat geen enkele moeite had het enthousiaste Canada te verslaan (95-77). Bij de dames werd gisteren het zilver en brons nog verdeeld, nadat de Russische dames al eerder het goud hadden veroverd. Het eremetaal ging naar respectievelijk de Verenigde Staten en Bulgarije. Ook in het handbaltoernooi werd voor een sensatie gezorgd. De Westduit sers stuntten in de laatste groepswedstrijd tegen Olympisch kampioen Joegoslavië met een zege van 18-17. Daardoor werd Joegoslavië uitgescha keld. Rusland en Roemenië hebben zich geplaatst voor de eindstrijd, West Duitsland en Polen strijden om het brons. MONTREAL - De underdog mag vanavond vrijuit en gre tig naar het zilver happen. Winst op Italië is noodzakelijk voor het oranje waterpoloteam om zich achter Hongarije als tweede op de Olympiche ranglijst te nestelen. Een gelijk spel tegen datzelfde Italië verzekert de ploeg van coach Trumbic automatisch van de bronzen plak. Zilver of brons, als oranje een van die medailles zal kunnen claimen is dat toch wel dé verrassing van dit toernooi, waarvoor de ploeg aanvankelijk nog als reserve geboekt stond. Vandaar de dolle vreugdedans die Ivo Trumbic, anders altijd de rust zelve, maakte toen het laatste fluitsignaal klonk en Nederland met 5-3 van Joegoslavië had gewonnen. Want dankzij die bitter bevochten zege hield oranje de kansopzilver binnen handbereik. De AZC-speler Ton Buunk (5 witte cap) in fel gevecht om de bal met de Joegoslaaf Polic. Trumbic onmiddellijk waarschu wend: "Denk erom, die Italianen zijn een stuk sterker dan de Joegos- laven. Een walk-over wordt het nooit en aangezien zij genoeg aan een gelijkspel hebben om tweede te worden zullen we er vol tegenaan moeten". Inderdaad is Joegoslavië, die eens zo gevreesde doelpuntenmachine, ver teruggezakt. iSiimelde van de top naar de middenmoot. Niet lan ger meer worden de doelpunten mathematisch voorbereid en ge maakt, niet langer kunnen de Joe goslaven zich het permitteren het accent meer op de aanval dan op de verdediging te leggen. Juist tegen Nederland hadden ze handenvol werk om het snel switchende oranje in bedwang te houden. Nederland verscheen overigens met de angst in het hart aan de start. Omdat als scheidsrechter weer de Amerikaan John Felix was aange wezen, de man die toen Nederland door Pim Stool tegen Roemenië moest uitkomen toch wel een aandeel had in de pun- tendeling die de Roemenen met moeite bevochten. Trumbic: "Dit keer heeft hij het beter gedaan, maar dat kwam ook omdat ik als een gek heb zitten schreeuwen aan de kant.. Daar bleek hij toch wel een beetje gevoelig voor". 99 99 Door Ger Stolk Bernd Johansson richt zich ju chend op het goud is binnen. MONTREAL - De kampioen heet Bernd Johansson. Zijn naam wordt langs het parcours bewonderend gefluisterd, hij is niet zomaar een winnaar, maar de coureur die het best uit de voeten komt in 180 beestachtig zware kilometers. Hij heeft op het moment dat twee Italianen kibbelend mooi weer met zijn beulswerk willen spelen, dat beetje extra in huis. Explodeert in de slotronde, rijdt weg uit een groep, waarin zuinig met energie wordt gedaan en alle superlatie ven uit het verleden in ijltempo de revue passeren. Lang voor het wapperend spandoek gooit hij de handen los, blikt triomfantelijk zoemende lenzen tegemoet: Bernd Johans son, Zweed, student, 23 jaar, de juiste Olympische kam pioen op de weg. De dag is grauw als een kleine 130 renners onder de loodgrijze hemel wegflitsen. De overmoedigen, die roekeloos met krachten smijten, de eigen mogelijkheden overschatten, fladderen dan al af. Betalen tol voor overmatige inspanningen, ginds op het verraderlijk valse plat. Daar en verderop, waar Spanjaarden met nijdige kabouterstred tegen colle tjes op dansen, frustraties toene men bij hen, die slechts het rondje rond de kerk in de benen hebben. Sinister huilende sirenes bij de eer ste doorkomst, motorpolitie met groot licht op, dat zich in glimmend asfalt weerspiegelt. De coureurs, Frits Schür, die de dans al niet meer leidt. Die zich als wisselrenner voor Toine van den Bunder in een piep klein solo'tje testte, zich tevreden weer terug laat vallen en zich nog later zal beklagen over die idiote Canadezen. Die van het organise ren van wegkoersen geen snars kaas hebben gegeten, kinderen die oversteken, loslopende honden en valpartijen. Hij, Frits Schürheeft twee, drie buitelingen op een haar na kunnen voorkomen, heeft gaten dicht gereden, te veel en ontmoe digd is hij afgestapt. Onheilstijding Schrs- vroege eliminatie fungeert als onheilstijding. Leo van Vliet duikelt met lichamen en verwron gen wielen mee, staat toch weer op, moet zich later met kramp aan een been laten masseren. Hij toont ka rakter en komt aan, na een lekke band in de laatste ronde zelfs achter het peloton, waarin Arie Hassink zich dan al niet meer inspant, de koers uitglijdt met een 25ste plek. Uitslag individuele wegwed strijd: 1. en Olympisch kampioen Bernd Johansson (Zwe) 175 kilometer in 4 uur, 46 minuten en 52 seconden: 2. Giuseppe Martinelli (Ita) op 31 se conden; 3. Miecszysl Nowicki (Pol); 4. Alfons de Wolf (Bel); 5. Nicolai Gorelov (Sov); 6. George Mount (VS); 7. Jean-Rene Bernaudeau (Fra); 8. Vittorio Algeri (Ita): 9. Klaus-Peter Thaler (Wdl); 10. Be rnardo Alfonsel (Spa) op 35 secon den. 11. Stanisla Szozda (Pol) op 2 minuten en 9 seconden; 25. Arie Hassink (Ned) z t.. 40. Leo van Vliet (z t.): 50. Ad Tak (Ned) op 13.27 De beste Nederlandse klassering, want Ad Tak worstelt zich op 13.27 minuten als vijftigste naar het ein de. Heeft geen verklaring, evenmin als Middelink, die oreert dat sport nu eenmaal sport is. De koers is zwaar, het parcours ge maakt voor de allersterksten, zoals de Spaanse Bernardo Alfonsel, die licht als een veer een minuut voor uit huppelt. Nog sterkeren stormen aan. Vullen strijdlustig de kopgroep aan tot veertien, waarin geen Nederlander, o nee, een slag zo vroeg dat kan niet waar zijn. Maar het is wel waar, al wie niet mee is, is verloren. Zoals Hassink, favoriet, die het groeiende gat nog poogt te dichten. Zijn pogingen staakt als de concurrentie op zijn wiel blijft rijden en geen meter kop doet, want elke wielematie heeft een man van voren, behalve Neder land Frits Schür (l.) wasvoorde wegwedstrijd in gesprek met minister Van Doorn i Ballegooijen de JOng. Schür zou de race niet uitrijden. treden al regelend op, pakken Al- elf lijkt onafwendbaar, toeclips die die het geluk worden vastgesnoerd, totdat Bernd in een solo zoekt. Algeri gaat nog door, maar Nowocki achterhaalt hem op zijn beurt. Het spel van vo ren beloopt het stadium van loeren, Johansson toch nog gaat. Zich twee, drie zwiepende pedaalslagen loswrikt, weg blijft, een krachtsin spanning van Gorolov ten spijt. demarreren en terughalen zonder Achter hem wint Thaler niet het dat de beslissing valt. Een spurt van zilver, wordt terug gezet wegens Slag Zo ontstaat na negentig kilometer toch de slag. Bouwen Bernardeau. Bittinger (Frankrijk), Mount (Ame rika), Demierre (Zwitserland), De Wolf (België), Sansonetti (Austra lië), Johansson (Zweden), Rios (Co lumbia), Martinelli (Italië), Thaler (West-Duitsland), Waugh (Enge land), Alfonsel (Spanje), Nowicki (Polen) en Gorelov (Rusland) aan een steeds gunstiger perspectief, dat toeneemt al naar gelang het pe loton vaker stil valt. Wanneer Jo hansson, Nowicki en Martinelli ge drieën samenzweren is de slijtages lag in volle gang, komen Thaler en Mount weer bij en telt de elitegroep met nog dertig kilometer te gaan toch weer elf. als eerst Bernardeau en De Wolf en later Goralov, Al fonso en de uit het niets gekomen Italiaan Algeri aansluiten. De Italianen Martinelli en Algeri MONTREAL, ..Ik heb geen i gedacht dat die eerste groep zou wegblijven", verklaarde een ron duit teleurgestelde Arie Hassink nadat Nederland voor de tweede keer bij de Olympische wegwed strijden niet had meegeteld. ,Mijn probleem is dat ik eigenlijk te weinig zelfvertrouwen heb voor ëéndaagse wedstrijden. Ik durf er 'Niemand wilde meewerken niet in te knallen Ik ben bang dat ik het niet kan als ik het probeer. Tot dit jaar heb ik bij Nederlandse kampioenschappen eigenlijk ook nooit wat bereikt". Nu achterafheb Geen schaduw Oranje startte weinig overtuigend. Tastte af in hoeverre Felix zou op treden bij de onvermijdelijke duw en trekpartijen. Was in de eerste pe riode geen schaduw van de forma tie die een week terug Rusland had gewipt. Slaagde er tot wanhoop van de aanhang zelfs niet in de eerste numerieke meerderheid uit te bui ten. Moest tenslotte zelfs toelaten dat de Joegoslaven de score open den. Trumbic: 'Toch maakte ik me weinig zorgen. Ik wist dat de condi tie in dit stadium van het toernooi de doorslag zou gaan geven, dat we wat dat betreft ruim voor zouden liggen, want onze conditie is werke lijk formidabel. Daarom heb ik van tevoren al voorspeld dat in deze partij de beslissing in de derdê of vierde speeltijd zou vallen". Inderdaad konden de Joegoslaven vooral in het eerste part nog aardig opboksen tegen oranje. Namen ze zelf de leiding toen Landeweerd een strafminuut kreeg en Savinovic scoorde. Het doelpunt deed de mannen van Trumbic opschrikken. Even later werd Belamaric naar de kant gewezen en haastig bracht Buunk de stand in evenwicht. Nog hielden de Joegoslaven vol. Aarzelden niet veel fysieke kracht in de strijd te werpen, kregen een strafworp mee toen Toonen in de fout ging en brachten dankzij Ma- rovic de stand op 2-1. De laatste moest een minuut later het strijd toneel gedwongen verlaten en Van Zeeland scoorde hoog uit het water oprijzend met een schitterend schot 2-2. Tang De derde periode was geheel voor oranje. Veer werd al snel dusdanig in de tang genomen dat arbiter Fe lix niets anders kon doen dan een strafworp annonceren en Van Zee land verzilverde de kans stoïcijns. Oranje voelde dat het erin zat. Gooide zich energiek op de aanval, dwong de Joegoslaven tot een wanhoopsafweer, hetgeen vlak voor het einde van de derde periode resulteerde in weer een strafworp toen Hoepelman te zwaar werd aangepakt. Landeweerd voltrok CRM (r) en KNWU-voorzitter het vonnis onberispelijk; 4-2. In de vierde periode bleek wat Ivo Trumbic verwacht had. De Joegos laven werden volkomen uitge speeld, kwamen na een dekkings- fout in de Nederlandse defensie nog op een geflatteerde 4-3 stand, moesten vervolgens het hoofd diep laten hangen toen Lanojlovic het water werd uitgestuurd en Lande weerd voor de 5-3 eindstand kon zorgen. Oranje heeft zelfs bij verlies vanavond om tien uur Nederlandse tijd tegen Italië nog kans op brons, maar dan moet Roemenië niet al te fors van West-Duitsland winnen, want dan hebben de Roemenen een beter doelsaldo, hetgeen doorslag gevend is. Hans van Zeeland vol zelfvertrou wen: "We zullen er wel voor zorgen dat we niet afhankelijk zijn van wat de andere ploegen doen. We zullen met man en macht proberen de bronzen glorie van Londen 1948 te overtreffen onregelmatig spurten. Martinelli en Nowicki schuiven op. De kam pioen heet Bernd Johansson. Milk racewinnaar in '75, dit jaar derde. In 1974 in ditzelfde Montreal lid van de winnende ploeg op de weg. Vol gens Zweedse verslaggevers nog sterker dan Gosta Petterson. ik verschrikkelijk spijt. Maar spijt komt altijd te laatHet erge is dat ik helemaal niet slecht heb gereden. Ik heb echt nadat het mis was gegaan, twee uur er alles aan gedaan om weer terug te komen. Maar het was onmogelijk. Niemand wilde mee werken, alleen Leo van Vliet, maar die was in de eerste ronde al geval len en had het erg moeilijk". MONTREAL - De waterpoloploeg van Hongarije is gistermiddag Olympisch kampioen geworden. De Hongaren wonnen hun voor laatste wedstrijd tegen Roemenië met 9-8 (3-1. 2-2, 1-3, 3-2) en zijn daardoor onbereikbaar voor de an dere ploegen. Het Westduitse waterpoloteam heeft na de nederlaag met 3-4 tegen Italië een protest ingediend. Met nog een seconde of dertig te spelen in de derde periode kreeg de West duitser Stiefel een strafworp tegen zich. Het was zijn derde zware over treding en hij had als gevolg daar van het water moeten verlaten. Aan de wedstrijdtafel ging echter de rode vlag niet omhoog. Stiefel speelde de resterende seconden uit en werd pas in het begin van de vierde periode na een protest van de Italiaanse coach Lonzi vervan gen. Toen de Westduitsers na een aanvankelijke voorsprong van 3-1 de wedstrijd toch nog verloren. dienden zij een protest in. Het werd Stand finalegroep: afgewezen. Weliswaar was er een fout gemaakt, maar in feite in het voordeel van de protesterende par ty. Een analoog geval deed zich 24 jaar geleden voor in de halve finales van de Olympische Spelen van Helsin ki. Toen protesteerde Joegoslavië tegen Nederland. Het protest werd toegewezen en Nederland verloor toen de overgespeelde wedstrijd. Hongarije Italië Nederland Roemenië Joegoslavië W. Duitsland Uitslagen troostgroep:

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 10