Ponsteen in halve eindstrijd voor Vernedering hockeyteam India hoogte GEEN RECORD KATO Nadia Comaneci: eenzame Vrij \r,w|;ilo ctanrl \Bozekampwen\ Met 6-1 van het veld geslagen montreai '76 pONDERDAG-22-JULI 1976 ItXCLIcIIIIC' O LCI-Ill 1 MONTREAL - De Amerikaanse MONTREAL - De medaillestand na de vierde dag is (resp. goud, zil ver, brons): Verenigde Staten 10 8 4 Oost-Duitsland 7 5 4 Sovjet-Unie 6 6 4 Polen 1 2 0 Japan 1 1 3 West-Duitsland 1 1 1 Bulgarije 1 1 0 Roemenië 1 1 0 Italië Groot-Brittannie 1 0 0 1 België 0 1 Hongarije 0 1 l) Portugal 0 1 0 Canada 0 0 3 Denemarken u 0 2 Frankrijk n 0 2 Australië 0 0 1 Iran 0 0 1 Nederland 0 0 1 Oostenrijk 0 0 1 MONTREAL - De Amerikaanse schutter Lannv Bassham dreigde even de gouden medaille te weige ren, nadat hij zijn landgenote Mar garet Murdock met een bijna on zichtbare voorsprong had versla gen bij het geweerschieten in drie houdingen. Bassham was bijzon der boos op de jury. die eerst hem - zij het officieus - als winnaar aan wees, daarna de beslissing herriep en Margaret Murdock als Olypisch kampioen uitriep, maar daarna na een vergadering de ruim 3' 2 uur duurde deze uitspraak opnieuw herriep en de gouden medaille toch aan Bassham toekende. MONTREAL - Herman Ponsteen heeft van zich toen spreken. Zijn fraaie stijl was er gisteren veer eens de oorzaak van dat het cosmopolitische gezelschap, zoals dat in deze dagen in Montreal is leergestreken, van alles over de blonde 23-jarige rit Nijverdal wilde weten. Waarom Herman zo •ustig is. Of hij echt zo vrij van zenuwen is, als hij iverkomt. Hoe het komt dat hij, die ogenschijn- ijk het best met talent is uitgerust, niet veel har- Ier gaat dan de concurrentie. Joor Scr Stolk Jaar Herman heeft {limlacht. Heeft de omstanders laarfijn uitgelegd dat de noodzaak liet aanwezig was om harder te ;aan. Nog niet. Het maakte indruk, oals Herman als coureur eerder op Ie dag ontzag afdwong tussen vrikkende en stampende Oosteu- opese renners, als de Rus Osokin :n de Oostduitser Huschke. Want vaar die rivalen de kwartfinale al vorstelend haalde daar bereikte ierman Ponsteen het gestelde doel loor moeiteloos rond het ovaal te [irkelen. Zoals de vierde halve fina- ist, de Westduitser Gregor Braun, il evenmin de schoonheidsprijs af- lwong met zijn manier van pedale- Blijft de vraag of Ponsteen zich nog aiet heeft bloot gegeven in de 21ste Dlympiade. Ponsteen: "Ik denk dat k harder kan. Mijn rit in de achtste finale was beslist toen ik de Japan ner Machishima inhaalde. Je kunt »r over redetwisten in hoeverre het in dat stadium nog zo belangrijk is am door te gaan en te proberen er *en betere tijd uit te slepen. Vol gens mij maakt het echter niets meer uit. Bekijk de tijden en je komt tot de conclusie dat we elkaar zo goed als niets ontlopen. Daar komt bij datje onbewust gas terug neemt wanneerje iemand zo simpel inloopt. In elk geval durf ik het tegen alle drie op te nemen. Wie er ook moge winnen, het verschil zal heel miniem zijn. Ontluisteren Ponsteen belandde bij de laatste vier door Machishima en de-Tsjech Klasa te ontluisteren. Zijn tijden: 4.47.18 en 4.48.97. Braun bereikte zijn doel via de eliminatie van de Zwitser Dill-Bundi (4.46.y4) en de Australiër Sutton (4.49.61). Thomas Huschke had het het zwaarst. De Fransman Rebiere liet zich net niet inlopen (4.47.72) en in de kwartfi nale met de Italiaan Pizzoferrato was het een zaak van 'to be or not to be". Op de streep bedroeg het ver schil minder dan een halve secon de. Waar de 4.47.44 van Huschke een halve finaleplaats inpliceerde, daar wees Pizzoferrato er na afloop verdrietig op dat zijn betere tijd dan die van Ponsteen, Braun en Osokip (4.47.89) uitsluiting betekende Het bevestigde de stelling van Herman Ponsteen: "Als je je niet helemaal leeg hoeft te knokken rijd je die goede tijd niet. Dat wil zeg gen: ik zeker niet. Achteraf vind ik de situatie, zoals die thans is ont staan. niet onvoordelig. Want Oso kin rijdt nu tegen Braun en ik tegen Huschke". Twee keer eerder stonden ze tegen elkaar. Vorig jaar in Rocourt. toen een leeglopende tube een eind aan zijn wereldkampioenaspiraties maakte en dinsdagmiddag in de se rie van dit Olympisch achtervol gingskampioenschap Ponsteen: ik voel me prettig. Prettiger dan in San Sebastian toen ik tweede werd. Achteraf praten is vaak moeilijk, maar in Rocourt had ik Huschke zonder lekke band overwonnen. Ik had toen de race zo opgebouwd dat mijn sterke periode moest komen op het moment dat de tube leeg liep. In de serie hier heb ik er niet voor gereden om Huschke te klop pen. En de Rus Vladimir Osokin0 Toe val dat hij opnieuw de beste tijd maakte? Na zijn 4.45.10 tegen de Hongaar Scucs reikte hu in de kwartfinale tegen de Noor Iversen niet verder dan 4.48.27. Herman Ponsteen: "Het wordt een zaak van heel miniem verschil. De geluks factor, de vorm van de dag en noem maar op, gaan een rol spelen, we ontlopen elkaar weinig. Daar komt bij dat ik het idee heb dat Osokin het op het beslissende moment laat afweten. Hoe ik dat weet? Vorig jaar in Rocourt won hij alles, op de finale na. Maar misschien heb ik het wel helemaal niet bij het juiste Pieters De als Klaas aangekondigde Jac ques Pieters plaatste zich gisteren via de herkansing voor de achtste finale van het Olympische sprint- toernooi. De onervaren spurter uit Zwanenburg liet de serie Tormen onder door onder door gaan om kansloos te verliezen. In de herkan sing met de Joegoslaaf Fumic en Spencer (Antiqua) maakte Pieteps er simpel een stuk hardfietsen van en dat leverde hem meer succes op. Moreion (Frankrijk). Rossi (Italië), Geschke (West Duitsland). Koyot (Polen). Tkac (Tsjechoslowakije), Yoshika (Japan). Berkmann (West Duitsland), Tormen Chili). Miran- der (Jamaica). Smith Barbados), Anghelov (Bulgarije), Rawlins (Trinidad). Frediborg (Denemar ken) plaatsten Denemarken)plaat- sten zich voor de achtste finales evenals Gadd als gevolg van dis kwalificatie van de Amerikaan Barczewski. Pieterse werd na af loop opgeroepen voor de doping controle maar was al naar het Olympisch dorp vertrokken. Bij te rugkeer in het Velodrome bleek hij niet te kunnen urineren en met drie andere coureurs die 'in gebreke bleven' in een gesloten auto naar het medisch centrum van Montreal gereden. MONTREAL - India huilt. Het hockeyteam, als we reldkampioen de nationale trots, heeft gistermiddag in het Molsonstadion van Montreal de grootste verne dering in zijn rijk met suc cessen beladen historie be leefd. Met de ongelofelijke cijfers 6-1 werden de vorig jaar in Koeala Loempoer nog zo luid bejubelde Azia ten weggeslagen door Aus tralië. De goochelaars uit het oosten bleken verschrom peld tot zielige stuntelaars, die alle wijze lessen met de paplepel ingegoten in de vermaarde nationale hoc- keyschool waren vergeten. De nederlaag die India maandag tegen Nederland leed (1-3) was al een indicatie voor de kwetsbaar heid van de pupillen van Gurbux Singh. Ook nu was het ontstellend te zien hoe snel de Indiërs het hoofd laten hangen bij een onverhoopte achterstand. "Ik ben ervan over tuigd dat er in de ploeg genoeg kwa liteit zit om een greep naar Olym pisch goud te doen", had Gurbux Singh voor het toernooi met ver trouwen aangekondigd. Kwaliteit bezit India natuurlijk volop. Dat verdwijnt niet zo een-twee-drie. Tenslotte maakte het grootste deel van het team de triomf in Maleisie mee. Alleen, de vechtlust, het ver mogen tegenslagen te incasseren en eventueel te overwinnen is in India achtergebleven. Gurbux Singh had wel tevoren zijn vrees uitgesproken voor de vecht lust van de Australiërs. Volkomen terecht, want van het begin renden de „Aussies" voor hun leven. Bo vendien toonden zij zich bijzonder stickvast en werd er weinig 'ingele verd'. Bij de vele Australische aan vallen bleek, net als in de wedstrijd India-Nederland, het Indiase ver- dedigingsblok zo gemakkelijk te nemen als een onbewaakte grenso vergang. De Indiërs verzaakten hun plichten als douanebeambten schromelijk. Al na twaalf minuten smokkelde Ronald Riley met suc ces nadat de Franse scheidsrechter Renaud terecht de voordeelregel had toegepast op een Indiase over treding (1-0). Een keer slaagde In dia er in terug te komen. Dat was acht minuten later toen Surjit Singh een strafcorner verzilverde. Bij 1-1 leek nog van alles mogelijk. Maar India had geen rekening ge houden met de niet te temmen werklust van de Australiërs, die keer op keer in de richting van de zeer zwakke Indiase doelman Di- wan oprukten en daarbij opvallend veel ruimte kregen. In de 25e mi nuut profiteerde Browning van de zoveelste verdedigingsfout en pas seerde Diwan, die zich kennelijk op een divan waande en als versteend voor zijn doel bleef staan (2-1). Vier minuten later mikte Riley raak met een slim wippertje (3-1). "Dat gaat er leuk uitzien", zei de Nederlandse doelman Maarten Sikking. die zich met de meeste teamgenoten op de tribunes bevond. De talrijke In diase supporters deelden deze me ning niet. Zij leden in stilte. Na de rust zouden de Indiase fans nog meer moeten doormaken. De kunstgreep, die coach Gurbux Singh toepaste (Ajit Singh in het veld voor Syed All), had geen en kele positieve uitwerking. India leek gehypnotiseerd door de wer velende acties van de onvermoei bare Australiërs. De geel-groenen werden ruimschoots beloond voor hun inspanningen. Irvine (straf corner), Riley en Smith verhoog den de stand tot 6-1. een ontred derd India achterlatend. De gifbe ker moest tot de bodem worden leeg gedronken. Drie minuten voor tijd mocht Phillips een strafbal nemen. Zelfs deze unieke sco- ringsmogelijkheid ging teloor door attent reageren van de formidabele Proctor. Als verdoofd verlieten de Indiërs het veld. Hun droom over Olym pisch goud is verkeerd in een ake lige nachtmerrie waar nauwelijks meer aan te ontkomen valt. India, met West-Duitsland de grote tele urstelling in het hockeytoernooi. heeft het bereiken van een plaats in de halve finales niet meer in eigen hand. Australië heeft vandaag aan een gelijkspel tegen Nederland voldoende om India definitief ach ter zich te laten. In dat geval be hoeft het team van Wim van Heu- men uit de resterende duels tegen Canada en Argentinië slechts twee punten te-halen om eveneens in de halve finales te komen. Uitslagen: Groep a: India-Australie 1-6 (1-3); Groep b: Pakistan-West-Duitsland 4-2 (2-1); Nieuw-Zeeland-Belgie 2-1 (1-0). Stand: Groep a: 1. Australië 2. Nederland 3. Canada 4. Maleisie 5. India 6. Argentinië 3 1 0 2 2 6-9 3 0 0 3 0 1-9 Groep b: 1. Pakistan 2. N.-Zeeland c 3. Spanje 4. W.-Duitsland 1 5. België 1 eigenlijk wel lekker. Je wordt dan opgetrokken. Maar je ziet ook het verschil tussen ons en de wereld top. Met zo iets leer je leven. Wij kunnen nu eenmaal veel minder trainen". Eva Bartha was zeer tevreden met het resultaatvan haar turnsters. ..Ze hebben het alle drie voortreffe lijk gedaan, het was jammer van de mislukking van Monique op de balk. Zij is jong genoeg. Haar talent staat er borg voor dat zij nog zo'n kans krijgt". Ans Smulders maakte evenals in de landen wedstrijd indruk op de brug met ongelijke liggers. Met haar 9.70 punten bleef zij nog niet eens zo heel veel achter bij de top. Alleen doordat haar balkoefening (9.20) niet helemaal ging zoals zij wilde, bleef de meervoudige Nederlandse kampioene met 37.80 tweetiende verwijderd van de 38.00 punten, wat neerkomt op een gemiddelde van 9.50 per onderdeel. MONTREAL - Nikolai Andrianow weegt maar 60 kilogram maar gisteren was hij voor de Sovjet Unie zijn gewicht in goud waard. Waar Nelli Kim en Ljoedmilla Toeristsjeva in de middaguren bij de dames niet in waren geslaagd, lukte de 23-jarige Rus enkele uren later wel. Hij werd Olympisch kampioen op de twaalfkamp bij de heren. Met de overwinning van Andrianow (twee jaar geleden bij de wereldkampioenschappen in Varna tweede achter de in Montreal door een blindedarmontsteking uitgeschakelde Shigeru Kasamatsu en vorig jaar in Skiën Europees kampioen) werd het verlies van de Olympische titel van Ljoedmilla Toeristsjeva afdoende gecompenseerd. Voor Sawao Kato was geen derde achtereenvolgend Olympisch kampioenschap weggelegd. De Olympische kampioen van Mexico en München, die in Montreal met een derde titel op de twaalfkamp voor een unieke prestatie in de geschiedenis van het herenturnen had kunnen zorgen, moest nu genoegen nemen met het zilver. De Ja panners, die daags tevoren in een ongemeen spannend duel met de Sovjet Unie hun titel in de landenwedstrijd voor de vierde maal hadden geprolongeerd, verwierven ook de bronzen medaille door het springfenomeen Metsuo Tsukahara. MONTREAL - Zes jaar noeste trainingsarbeid van Nadia Coma- neci is gisteren in Montreal beloond met de eerste gouden medaille. De kleine Roemeense, die in enkele dagen in Canada onwaarschijnlijk populair is geworden, is de nieuwe Olympische turnkampioene op de achtkamp geworden met een totaal dat vloór haar nog nooit een turn ster in een dergelijk groot toernooi heeft gescoord: 79.275 op een maximum van tachtig punten. Slechts éénmaal heeft Nadia Co- maneci hoger gereiks. dat was in maart in Boekarest in de inter landwedstrijd tegen Nederland toen zij tot 79.850 punten kwam. Nadia Comaneci heeft gekregen waaralleen zij recht op had. Wat de kleine Roemeense tijdens drie da gen toptumen heeft laten zien. is in feite nauwelijks te geloven. In de individuele wedstrijd kreeg zij op nieuw tweemaal in de ideale waar dering: ..tien". Het was echter niet alleen voor Nadia Comaneci dat de jury tot het maximum gingm Ook Nille Kim maakte bij haar paard- sprong geen fout. De Russische kampioene bleef haar landgenote, Olympisch kampioene Ljoedmilla Toeristsjeva, vijfhonderdste punt voor in het eindklassement en won daardoor de zilveren medaille. Nederland was in de individuele wedstrijd met drie turnsters verte genwoordigd. Ans Smulders, vier jaar geleden in MUnchen met een negentiende plaats de beste Wes- teuropese moest die eer nu laten aan de Westduitse Andrea Biegern die als twaalfde eindigde. De Eind- hovense werd 22e met een totaal van 75.100, een voortreffelijke pres tatie die hoger geschat moet wor den dan het resultaat van München. Ans Smulders scoorde bij haar tweede Olympische Spelen ander halve punt meer. Vlak achter haar eindigde clubge note Jannette van Ravenstijn als 25e. De Brabantse bleef in de wed strijd van gisteren, waarin de 36 be ste turnsters (slechts drie deel neemsters per land) uitkwamen op vrijwel dezelfde hoogte als haar grote voorbeeld.Monique Bolle- boom, die als 36e en laatste in de individuele wedstrijd was geko men, slaagde er niet in die plaats te verlaten. De Benjamin van de Ne derlandse ploeg was vooral op de balk niet tegen de spanning opge wassen. Zij viel in het begin van de oefening er van af en werd met haar 8.65 punten ver teruggeworpen Ljoedmilla Toeristsjeva toonde zich een goed verliezer. Na haar vrije oefening stapte de Russin met tranen in de ogen van de mat en liep rechtstreeks naar Nadia Comaneci om haar te feliciteren met de over winning. Het was niet de eerste maal dat de Olympische kam pioene voor het Roemeense won derkind moest buigen. Twee jaar geleden bij de Europese kampioen schappen in Skiën (Noorwegen) toen Nadia Comaneci voor het eerst op het internationale toneel ver scheen, verloor Ljoedmilla Toe ristsjeva eveneens. Een tien Nadia Comaneci zal vanavond in de toestelfinales nog tenminste twee maal met goud omhangen worden. Op de brug met ongelijke liggers en de balk is zij van eenzame klasse. In drie dagen tijd heeft Nadia Coma neci vijfmaal een tien gescoord. Nadia Comaneci en Ljoedmilla Toeristsjeva ontmoetten elkaar in een rechtstreeks duel omdat zij in dezelfde groep waren ingedeeld. Bij dat negental waren ook Ans Smulders en Monique Bolleboom. Het duo bleek daar niet van onder de indruk. Ans Smulders: „Het was Olga Korbut was in München de lievelinge van het publiek, maar Montreal koos voor een ander Nadia Comanceni. Korbut heeft er duidelijk moeite mee.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9