Andre v. Duin in bioscoop Bedenkingen tegen film over Entebbe [^^programma ...en gisteren toegelicht Slapstick serie op de KRO-tv TOP DERTIG TOP DERTIG Een gewichtig forum van mensen zoals u en wij, gaan ook eens zeggen wat ze ervan denken. Moet haast de vara wel zijn. «sa ...Want als de VARA IIAAA je nog geen tientje waard is- UMKH V waar blijven we dan? DONDERDAG 22 JULI 1976 In Israëlische diplomatieke kringen JERUZALEM De Israëlische com- dando-actie op het Oegandese vliegveld Entebbe heeft tot de ver beelding van mensen over de hele wereld gesproken. Ofschoon de Is raëlische minister van Defensie, Sjimon Peres heeft verklaard dat er geen behoefte aan nieuwe le gendes bestaat, heeft vooral de Amerikaanse filmindustrie zich op haar Israëlische prooi geworpen. Ruim twee weken na de bevrijding van de gUzelaars hebben al meer dan tien filmmaatschappijen hun voornemen kenbaar gemaakt de moderne Israëlische sage te verfil men. De bekende Amerikaanse script-schrijver Richard Maybaum is Inmiddels in Israël begonnen achtergrondmateriaal voor het filmverhaal te verzamelen. May baum, die in Hollywood tot een van de grootste script-schrijvers gere kend wordt, heeft 42 scripts op zijn naam staan, waaronder zeven scripts voor James-Bond-films. De held uit de Universal-film van Maybaum wordt een van de bevel voerende officieren van de Israëli sche commando's op het vliegveld Entebbe, de 20-Jarige luitenant kolonel Jonathan Netanjahoe, die bij de actie om het leven is geko men. Andere centrale figuren in de film zullen minister van De fensie Peres en opperbevelhebber Goer zijn, die bij de voorbereiding van de militaire operatie waren betrokken, evenals brigade-gene raal Shomron, die het bevel voer de. De film moet niet alleen een opwin dend heldenepos worden, maar Maybaum wil tevens het terroris me en het isolement van Israël in zijn strijd tegen terreurdaden aan de kaak stellen. Met zijn filmische boodschap wil deze Amerikaanse scriptschrijver een spannende bij drage leverep aan de Israëlische informatie-campagnes in de we reld. De stroom van aanvragen van belangstellende filmproducen ten uit Hollywood, die als eerste met medewerking van de Israëli sche autoriteiten uit de gijzeling en de reddingsoperatie op het vlieg veld Entebbe een onverbeterlijk kassucces willen slaan, heeft intus sen bij sommigen in Israël beden kingen doen rijzen. De commando- operatie op het Oegandese vlieg veld past als de laatste schakel in een keten die ditmaal volgens de Hollywoodse filmmakers wordt ge vormd door het hoofd van een legale maffia (president Idi Amin) Door Rob Simons en vertegenwoordigers van het in ternationale terroristendom, die tegenover de onschuldige slacht offers (de gUzelaars) en de helden (de Israëlische redders) komen te staan. Dit populaire beeld appel leert aan de wilde fantasieën van het westerse publiek. Smakeloos Critici van de produktieplannen noe men de verfilming van de operatie- Entebbe „smakeloos". Israëlische militairen stellen hun leven niet in de waagschaal om materiaal voor een spannende film te leveren, zo is hun redenering. Verwyzend naar de heldenverering rond de omgekomen Israëlische officier, naar wie de commando actie op voorstel van minister Pe res officieel „Operatie Jonathan" is vernoemd, zegt scriptschrUver Segal: „Voor de Israëlische rege ring is dit een prachtige gelegen heid om te zeggen, wU maken geen films met onze dode helden. De operatie is uitgevoerd. In de ge schiedenis zal dat worden opge tekend. Maak je films, maar niet met onze hulp". Ook in Israëlische diplomatieke kringen zyn stemmen opgegaan die tot voorzichtigheid manen ten aanzien van een officiële steunver lening van de Israëlische regering aan een filmproduktie over de En- tebbe-operatie. Over één of twee jaar als zo'n film op het witte doek verschUnt kan het politieke klimaat in Afrika voor Israël zyn opgeklaard. Een film over de „Operatie-Entebbe" zou dan oude wonden op het Afrikaanse contin gent kunnen openhalen en anti- Israëlische gevoelens kunnen aan wakkeren. Boek TerwUl de bioscoopbezoekers nog minstens een jaar geduld zullen moeten uitoefenen, kunnen naar heldhaftige avonturen snakkende boekenlezers al aan him trekken komen. De Israëlische schrijver- Journalist Uxi Dan heeft een nieuw Israëlische record gevestigd, door reeds na acht dagen met zUn 166 pagina's tellende Journalistieke werkstuk over de commando-actie op het vliegveld Entebbe op de Israëlische boekenmarkt te ver- schynen. Van het boek „De ope ratie Oeganda" zUn de rechten voor publikatie in twaalf delen, waaronder Nederlands, al verkocht, waarvoor bedragen van vUf cU- fers zUn neergeteld. De Ameri kaanse filmmaatschappij Para mount heeft de filmrechten van het boek gekocht en een dagblad heeft de rechten verworven om het boek als feuilleton te publice ren. Of de filmproducenten even eens op een financieel succes mo gen rekenen is lang niet zeker, aangezien in een tijdsbestek van twee jaar wellicht nieuwe helden worden geboren. „De film gaat 108 minuten duren, waarvan 102 minuten om je gék te lachen. Dait ie uniek voor de bioscoop, zeg me waar vind je dat Theaterproducent Joop van der Ende diept het enorme succes van Andre van Duin verder uit. Op 12 augustus gaat in niet minder dan vijfentwintig bioscopen tegelijk de premiere van Andre van Duin's pretfitai". Een dag eerder zal Amsterdam vast in de stemming worden gebracht voor deze produk- tie. Na afloop van de officiële eerste vertoning voor medewerkers van de film en aanverwanten, zal het Door Frarre Happel De KRO-tv begint zaterdag met de uitzending van een serie slapsticks met Buster Keaton. Deze films wor den eenmaal in de veertien dagen op de zaterdagavond uitgezonden. Op de tussenliggende zaterdagen zullen, eveneens eenmaal in de veertien da gen, Ghapünfilms op het scherm worden gebracht. De eerste afleve ring van de zaterdag 1930 uur via Nederland n te brengen Buster Kea- ton-films heeft als titel „Romance in het hooi". ■fr in de serie „In gesprek met...." zendt de NCRV-radio vanavond om 31.00 uur via Hilversum I een uitge breid interview uit met prof. dr. H. Jonker in Hilversum. Prof. Jonker is hoogleraar in de praktische theologie aan de RUksuniversiiteit in Utrecht. In mei van dit Jaar heeft hij een be zoek gebracht aan Zuid-Afrika waar hU zestig uitvoerige gesprekken heeft gevoerd met zowel aanhangers als tegenstanders van het regime-Vor- ster, Thorbeckeplein en het Remtorandt- pïein voor het verkeer worden afgesloten. Gedurende een uur biedt Van der Ende dan in diverse etablissementen gratis hapjes en drankjes aan. Hij: „Al komen er twintigduizend mensen, het maakt niet uit, als men maar plezier heeft". De fütai zal bestaan uit fragmenten van zowel de televisie- ate de theatershows van Andre van Duin. Van der Ende: „Voor wat betreft de televisie-opnamen hebben we een gedeelte van de ampexbanden overgeschreven, in het theater hebben we normaal geregistreerd met de camera en bovendien hebben we een aantal scènes opgenomen die het publiek nog niet eerder heeft gezien." Joop van der Ende vertelt het idee voor deze lolfllm gekregen te hebben tijdens een bezoek aan de Verenigde Staten. „Het was de eerste keer dat ik in Amerika was, hot viel me allemaal niet mee, maar er ging wel een lampje bij me branden toen ik ontdekte dat er rond de films „That's entertainment" een hele trend is ontstaan. Films samenstel len uit de beste fragmenten die er bestaan van populaire zangers, van artiesten. Toen dacht ik: dat kan ik in Nederland ook, met Andre van Duin." Robert Kaessen, choreograaf en leider van de Robert Kaessen Dancers - een groep die vast medewerking verleent aan de Van Duin-shows - regiseerde de film en Van der Ende zelf zette de fragmenten op een rijtje. De film wordt momente el in Engeland gemonteerd. Risico Joop van der Ende: „De kosten van een Nederlandse speelfilm zijn relatief altijd erg hoog. Zo tussen de anderhalf en twee miljoen gulden. Eerlijk gezegd vind ik dat erg veel geld en een groot 'risico, gezien ons kleine taalgebied." André van Duin: zes minuten om bij te komen van het lachen. „André van Duin's pret-film" gaat rond de zevenhonderdduizend gul den kosten. „Het geld komt er best uit" aldus Van der Ende, „want het wordt een goede film. Tenminste het publiek zal dat vinden. De critici zullen denk ik een andere mening zijn toegedaan maar zo gaat het altijd met André van Duin. De zogenaamde theaterkenners zeg gen dat het sleoht is terwijl het publiek de kassa's bestormt." André van Duin zou ooit gezegd hebben dat hij nimmer in een film wil optreden omdat hij het medium haat. Is er daarom gekozen voor grotendeels bestaande scènes die Van Duin toch al in het theater of voor de televisie deed?" Druk Tot augustus 1977 is zijn agenda vol en heeft hij nergens tijd voor zeker geen tijd voor een speelfilm." Resteert de Vraag wat er gebeurt in „André v. Duin's pretfilm" geduren de de zes minuten dat er niets te lachen valt. Een mogelijkheidgeen beeld geen geluid. Om op adem te komen. Tv-reclame in Italië prent kinderen teveel commercie in de Italiaanse televisie 's avonds om half negen na het grote Journaal, wordt gewijzigd omdat het „culturele complicaties" met zich brengt. Jarenlang is „Carosello" het klokje van gehoorzaamheid voor de klein tjes geweest, maar sociologen en des kundigen op het gebied van de mas sa-media zeggen nu dat het voor cul turele complicaties zorgt en voor de kykertjes problemen schept op so ciaal, opvoedkundig en taalgebied. Er kyken meer Italianen naar dan naar enig ander programma en dat maakt ADVERTENTIE t C 2)] Show me the way, Peter Framten 9 4): Nice and Slow, Jesse Green 8 GD Standing on the inside, Fullhouse 4 (10) Dou to me are everything. Real Thing 6 1)] Anns of Mary, Sutherland Brothers 6(3) Blueberry hill, Fats Domino 7 8) 111 go where the music takes me, Jimmy James 8 (16) Kiss and say goodbye, Manhattans 9 6) If you know what I mean, Nein Diamond 10 (13) Dokter Berahard, Bonnie St. Clair 11 5) My sweet Rosaly, Brotherhood of Man 14 (14) Sunshine baby. Classics 13 7) You never walk alone, Lee Towers hi 18) My resistance is low, Robin Sarstedt 15 (17) 16 (22) 17 (15) 18 (26) 19 9) 24 (12) 25 -) Avant de nous dire adieu, Jeane Manson After sweet memories. Jack Jersey I never loved a woman, John Russell Eddie Howell Shake your booty, KC en Sunshine Baud Looking out for nr 1., BTO Goodbye and thank you. Limousine Breaker breaker, Outlaws Sweet memories, Tumbleweeds Love is under control. Lib. of Man Everyday in action. Dizzy Mans Band Ay Dolores, Rita Hovlnk One morning in may. Sundown Ik krijg een heel apart gevoel Corry Loving you, Marlska Veres Oh Varlla, Mike Vincent NEDERLAND I 17.15 Landing op Mars (NOS) 17.30 Olympische Spelen (NOS). 18.45 Toeristische tips (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Het hart van een vulkaan (EO) 19.25 Flap uit (EO) 19.35 De otter (EO) 20.25 Geestelijke liederen (EO) 20.55 Nader bekeken (EO) 21.25 Tenslotte (EO) 21.35 Journaal (NOS) 21.50 Uccelacci e uccellini (VPRO) 23.20 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS), 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Film-blik (VARA) 20.00 Journaal (NOS) 20.25 Zo'n aardig badplaatsje (VARA) 21.55 Nederlands Elftal (VARA) 22.25 Reportages Olympische Spelen (NOS) 23.00 Journaal (NOS), „Jouw wereld, mijn wereld" heet te gisteravond een tiv-programma ▼an de IKON, de inteikeikelljke omroep die, zonder dat Je het mertct van de hele wereld een gro te kerk maakt. Maar dan een kerk waarvan elke steen anders is, en waarvan de bezoekers bij elkaar horen zonder elkaar te kennen. De Braziliaanse Indianen die er gisteren ronddartelden, hadden volgens onze begrippen in hun ar moe geen enkele aanleiding om feest te vieren. Toch deden ze het, notabene om afscheid te nemen van hun doden. Jouw wereld, mijn wereld, wat een wereld. Dichter bij huis gunde Ken merk, de altijd werkelijk informa tieve Informatierubriek van de IKON, ons een kijkje ln de we- reid van de Nederlandse buiten landse dienst. Daar blijkt het heel gewoon te zijn dat de Nederland se ambassade in Buenos Aires zich gedraagt als een onneembaar fort voor Zuidamerikaanse vluch telingen die hulp komen zoeken. Het zal we3 waar zijn wat de des kundigen zeggen. Je kunt niet ie dereen binnen je grenzen halen. Toch doen wij Nederlanders ons best voor de vluchtelingen. Pre mier Den Uyl blikte daarbij vu rig naar de hemel, toen hij dit aan Kenmerk verzekerde. Het ka binet heeft al zoveel keer het vluchtelingenprobleem op zijn toch al overiaden agenda gehad, dat de premier vond dat Je de toelating eigenlijk beter kunt pro grammeren of contiingen teren. De Kenmerk-man dacht toen een beetje aan het scheiden van de goeden en kwaden. De gevluchte Chilenen, Koerden en Turken zul len voor een soort grote gemene- deler moeten verschijnen, maar waar zit die eigenlijk? Het is Jouw wereld, maar ook mijn wereld, zag Je die bedroefde Chilenen denken. Het is natuur lijk waar dat wij al overvol zijn in dit land, maar het is ook waar, zo meldde Kenmerk, dat Neder land voor de Tweede Wereldoor log minder Joodse vluchtelingen uit Duitsland toeliet dan wij nu denken. De toenmalige Nederland se regering, die het moet met nadruk worden gezegd nog niet beter wist, lette zorgvuldig op een bepefcte ooatingentering van de vluchtelingen op grond van „eco nomische redenen en het tegen gaan van grote beïnvloeding van ons volkskarakter". AX Religieuze liederen zijn om 2025 uur bij de EO te beluisteren. Gezongen wordt er door Greetje Jansen-Kersbergen met de Vlaardingse groep „The Ligthbearers". In de aflevering van Urn-Blikom 19.05 uur op II, worden op verzoek van de jongere füm-fans fragmenten vertoond uit Slssimet Romy Schneider, diamonds are forever" met James Bend en Jfs in the air" met George Formby. Het ge heim van het spreken van commentaar bij de film wordt te vens in deze aflevering onthuld. Speciale gast is daarvoor Philip Bloemendal. Als finale zijn de Beatles te zien met een fragment uit „The Magical Mysterie Tour". De EO komt vanavand in ,J/ader Bekeken- terug op de za terdag in Utrecht gehouden Ruslanddag, gewijd aan Christe nen aan het IJzeren Gordijn. In een beschouwing over ach tergronden van de Olympische Spelen wordt aangetoond dat bij de Spelen sport en politiek ook in het verleden al met el kaar hadden te maken. Verder wordt de vraag behandeld, hoe het mogelijk is hoe een klein land als Oost-Duitsland in de sport zo aan de top kan staan. Italië, volgens publidteMadireoteor Carlo Livi, tot het enige land ter we reld waar de reclame de grootste kijkdichtheid heeft. Het programma bestaat uit zes commercials", elk be- staaande uit een sketch van 70 se conden en 30 seconden directe re clame. Het zou de kinderen te veel de commercie inprenten. „Carosello", waarvan de indringen de herkenningstanen op warme zo meravonden uit duizenden hulzen schallen, wordt per 1 Januari gewij zigd, hoe is nog niet bekend. DAG 22 JULI 18.63 De kerk vandaag. AVRO: 18.00 Nwb. 18.11 naai. IKON: 18.30 Kleur, en commentaar. AVRO: 10.00 (S) menadeorkeet. 10.30 (S) Hoogtepun ten uit operettes. 20.00 Nws. 20.05 Ra- Essay kumstprogr. 22.40 (S) Dat zit §3» NOS: 7.02 Olympische Spelen, samen vatting. EO: 7.20 (8) Goepelsound. 8.03 (S) Tijdsein. (8.30, 8.45 Akt. 9.03 (8) De muzikale fruitmand. 10.03 (S) Te Elfder ure. TROS: 11.03 (S) Drie draalt op verzoek. 12.03 (S) De Hugo van Gelderenshow. NCRV: 13.30 (S) 10.30 (S) Vocalise. 12.00 (S) Onbe kend. Nws. 14.02 (S) Klankspiegel. 14.00 Nws. 14.00 (S) Beethoven's klaai- (6) Met het oog op Aktjoverz. radlo-tv. 23.20 VPRO: 16.00-17.00 DUITSE TV 24.00 Nws. Hilversum in NOS: 17.08 (6) Olympische Spelen. TROS: 6.02-7.00 De Nachtwacht. VRIJDAG 23 JULI Hilversum I KRO: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) Zomer "76 (7.30 Nws. 7.41 Echo. 8.24 Overweging). 8.30 Nws. 8.36 Gymn. voor de hulsvrouw. NOS: 8.46 Spiegel van België. KRO: 9.16 (S) Zomer "76 (10.30 Nws.). 12.00 (S) gesprek. 14.00 (S) Zomer. '76 (16.30 Nws.). 16.00 (S) Jacques van Kollen burg: muzikaal spreekuur. 17.00 (S) Va kantlettps voor kinderen. 17.30 Nws. 17.32 (8) Echo magazine. Hilversum n NCRV: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 Te Deum Laudaanus. 764 Spoor zoeken. 8.00 Nws. 8.11 Hier en Nu. 8.26 Roeegeur en prikkeldraad, het leven DONDERDAG 22 JULI Duitsland I 17.55-18.00 Journ. Regionaal pro gramma. NDR: 18.00 Graf Yoster gibt glbt slch Ehre, 19.26 Graf u vervolg. 19.59 Programma-overz WDR:. NoordriJ nland - West f a- «SSaJKi 'S-SL?' Journ" 18.00 Nws. len. 18.06 Intermezzo: Kobra Uber- nehmen, tv-serie. aansluitend: Frem- der. woher kommat du?, tv-eerle. 19.15 Akt. 19.46 Tip urn 4tel vor 8). 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Economisch- mag .21.00 Kojak. 21.46 Kontraste 22.30 Journ, kommentaar en weerber. 22.50 Pilmrep. 22.35-23.40 Journ. Duitsland H 17.00 Journaal. 17.10 Olympische Spe len. 18.55 Die Nlbelungen, tv-serie. 1900 Journ. 19.30 Spelprogr. en llef- dadlgheidsprogr. 2100 Journaal 21.50 lymplsche Spelen. Vanaf 0.00 Recht streekse uitzending Olympische Spe- 1000 Wat heeft dat kind?, pedagogi sche rubriek. 10.16 De taai ln Je hand. 1060 Eurolight. 11.00 Nws. 11.03 Meer i de spreken- BELGISCHE TV BelgiëNederland 19.36 Verkeersveiligheid. 19.40 Mede delingen. 19.45 Journ. 20.15 Coronation Street. 20.40 Panorama. 21.30 Stand punten. 21.60 Journ. 22.00-01 00 Olym- Een \oderlandselftal\andoodgewone kijkers, onder leiding\an Koos Postema. Dat zal de tongen losmaken. Want we willen ook wel eens weten hoe die dagelijkse mensen over allerlei actualiteiten denken. Van de alles wetende com men tatoren weten we het zo lang- zamerhand wel. Een zomerprogramma van de ARA. l w eet w el. die arbeidersomroep. I w as noggeen lid ?Zou u Koos en ons dan een groot plezierwillen doen: bellen 02150-16353, of schrijven aan de VARA. Antwoordnummer 3. llilversum.om te zeggen dat u het doet I ,id worden.\oor dat ene tientje per jaar. )f automatisch jaarabonnee op de Gids voor f.36.SU. 1 lartelijk dank namens ons allen. DeNARAddbenpast

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 5