Schoolverlaters zijn sneller uit op een baan 1 bondsbestuurders vragen Stevin te stoppen in Chili Wat Eiffeltoren is voor Parijs, is De Valk voor Leiden GAB-directeur: beducht voor werkloosheid Leidse raadsleden en vak- Winkeliers aan de Steenstraat over wegen afsluiting Te weinig geld voor molenres tauraties DONDERDAG 22 JULI 1976 LEIDEN LEIDEN - De toenemende werkloosheid onder schoolverlaters blijkt in Leiden en omge ving wel enige invloed te hebben op het gedrag van de schoolverlater zelf. "De algemene indruk is dat schoolverlaters meer beducht zijn om niet aan het werk te kunnen", meent J. G. Schumacher, directeur van het Gewestelijk Arbeids Bureau in Leiden. "Vandaar dat steeds meer schoolverlaters zich al voor hun vakantie bij het GAB laten inschrijven. Voordien wachtten ze daar meestal mee tot na hun vakantie". De cijfers over de werkloosheid onder schoolverlaters die vorige week door het ministerie van So ciale Zaken werden vrijgegeven, logen er niet om: het aantal werk loze schoolverlaters was ruim de helft groter geworden ten op zichte van vorig jaar. Om precies te zijn: eind juni werden er 19.587 schoolverlaters aan de arbeidsre serve (is werkloosheid) toege voegd tegen 12.498 het jaar er voor. Een toename van 57 pro cent. Landelijk gezien een zorgelijke ontwikkeling. Maar volgens Schumacher is die ontwikkeling in Leiden en omgeving nog niet zo merkbaar. De jeugdwerkloos heid in Leiden e.o. valt volgens Schumacher - in absolute zin - trouwens toch wel mee. Ter illus tratie: van de 2437 werkloze mannen zijn er 139 jonger dan negentien jaar, terwijl er een vraag is van 158. In de bouw is het zelfs nog sterker; daar kunnen 45 jongeren tot en met achttien jaar worden geplaatst, terwijl er een aanbod is van acht; bij de metaal sector is deze verhouding 64 vraag en negentien aanbod. Opleidingsniveau Tot dusver hebben zich tweehon- derd schoolverlaters - 110 jon gens en 90 meisjes - bij het GAB aangemeld. Het opleidingsni veau van deze schoolverlaters loopt sterk uiteen. Zo zijn er 25 jongens die niet meer hebben dan basisonderwijs, 23 met niet meer dan mavo, 4 met lager agrarisch onderwijs, 25 LTS'ers, 5 met lager economisch en administratief onderwijs (leao), 19 met havo, 1 met middelbaar agrarisch on derwijs, 6 met mts en 1 met meao. Bij de vrouwelijke schoolverla ters waren er 18 met niet meer dan basisonderwijs, 12 met mavo, 6 met leao, 29 met lager huishoud en nijverheidsonderwijs (lhno), 21 met havo, 6 met mhno en 1 met middelbaar beroepsonderwijs (mbo). Als de werkloosheid onder deze groep zal toeslaan, zullen de hardste klappen waarschijnlijk bij de laagst geschoolden vallen en bij de mts'ers die elektro techniek hebben gedaan. In het laatste geval is er, ook landelijk, weinig emplooi. "Die groepen zullen het wel het moeilijkst krij gen", zegt Schumacher. "Maar voor de rest ben ik niet bang. "Ik heb namelijk de indruk gekre gen dat jonge mensen echt wel naar werk verlangen. Het punt is alleen dat vraag en aanbod niet altijd op elkaar passen". Waarschijnlijk speelt het probleem van werkloosheid onder school verlaters het sterkst in het be roepsonderwijs. Daar wordt im mers welbewust voor een vak opgeleid, terwijl je na het alge meen voortgezet onderwijs nor maal gesproken nog alle kanten uitkunt. Rector A. Middeldorp van de christelijke scholenge meenschap "Dr. W. A. Visser 't Hooft" (Kagerstraat) heeft in elk geval de indruk dat de werkloos heid bij zijn leerlingen nog niet zo sterk speelt. Er heerst een be trekkelijk optimisme in de zin van: ach, het zal met mij wel los lopen. En misschien is dat ook wel gerechtvaardigd. Een onder zoek dat vorig jaar door de scho lengemeenschap onder de schoolverlaters van 1975 werd ingesteld, wees namelijk uit dat ze "over het algemeen redelijk te recht waren gekomen". Onzekerheden Toch heerst er, vooral in het laatste jaar, natuurlijk wel een zekere spanning op school. Volgens Middeldorp is dat met name merkbaar bij het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs (gymnasium, atheneum), waar de leerlingen met twee levensgrote onzekerheden zitten: de hoogte van hun eindcijfers (tot op zekere hoogte geldt: hoe hoger het cijfer hoe kleiner de kans is voor een universitaire studie te worden LEIDEN - De fractievoorzitters van PvdA en PPR/D'66 in de Leidse raad, Leo Meijer en Laurens Beijen hebben samen met de raads leden D. Hoeven (CPN) en A. v. d. Zande (PSP) een brief geschreven aan de raad van bestuur van de Stevin-groep NV om protest aan te tekenen tegen de investeringen die dit bedrijf doet in Chili. De brief is medeondertekend door de voorzit ters van de Leidse afdelingen van NW en het NKV, de heren J. Bloem en Th. de Wilde. In de brief zeggen de onderteke naars zeer verontrust te zijn over de berichten rond de Stevin-groep. "Hoe kan Nederland volhouden, dat het de fascistische dictatuur in Chili ten sterkste verwerpt, terwijl een Nederlandse onderneming bo venaan de lijst van investeerden staat" zo vragen zij zich af. "Uit de ophef, die de Chileense junta van uw bereidheid tot inves teren gemaakt heeft, blijkt wel, hoe belangrijk zij het vindt de buiten wacht te tonen, dat het Neder landse bedrijfsleven alle vertrou wen in haar heeft. Daarmee tracht de junta dan ook aan te geven, dat de officiële Nederlandse afkeuring slechts een kwestie van woorden is". De briefschrijvers zeggen van mening te zijn, dat ondernemers beslissingen die zo nauw met de po litiek verbonden zijn de Nederlan ders niet onverschillig kunnen la ten. "De Leidse afdelingen van het NW en NKV niet omdat hun leden bij de verschillende onderdelen van de Stevingroep werkzaam zijn, en het gemeentebestuur van Lei den niet, omdat de gemeente Lei den opdrachtgeefster is voor ten minste een van de bedrijven". Verheugd zeggen de Leidse brief schrijvers te zijn over het feit, dat de Stevin-groep zich in september zal gaan beraden over de acteviteiten in Chili. "Gelijk de gemeentebestu ren van Groningen en Rotterdam en velen zouden wij er bij u op wil len aandringen deze activiteiten inderdaad te staken". In de brief wordt gevraagd het standpunt bij de raad van bestuur van Stevin nader te mogen toelich ten. uitgeloot) en de vraag of ze op de universiteit geplaatst kunnen worden in de studierichting van hun keuze. De betrokkenheid bij hun latere, maatschappelijke positie is op school in het algemeen nog ge ring. "Men moet eraan wennen", zegt Middeldorp", "dat men na de school niet meer kan worden wat men wil. En dat besef dringt langzamerhand ook wel door. Bovendien zijn ook de maat schappelijke welstandseisen veel lager geworden, men is tegen woordig veel meer uit op een zin vol maatschappelijk bestaan. Daarom speelt dat probleem van jeugdwerkloosheid hier waar schijnlijk niet zo sterk". "Ik heb er wel over zitten denken", vervolgt hij. "En we hebben het er ook wel over gehad met het schooldekenaat: moeten we de leerlingen nou laten zien welk maatschappelijk onheil ze boven het hoofd hangt? Ik weet het niet, ik vraag me dat nog steeds af'. LEIDEN - Nog deze week willen de Steenstraatwinkeliers overgaan tot het afsluiten van hun straat voor alle verkeer als "harde actie" om aandacht te vragen voor de onleefbare situatie aldaar. De winkeliers klagen dat sinds de bussen in twee richtingen door de Steenstraat rijden (noodzakelijk na het afsluiten van de Turfmarktsbrug die ernstig gebreken vertoont) de straat niet veilig meer is voor fietsers en voetgangers: daardoor en doorliet lawaai en getril van de bussen zou de leefbaarheid van de straat nihil geworden zijn. De winkeliers zullen nog een keer bijeenkomen om de te voeren actie door te spreken. Woordvoerder Huyboom: "De afsluiting zal deze week nog wel zijn. Als je harde acties voert, kan alles." Drie of vier winkeliers hebben, aldus woordvoerder Huiiboom. gegevens aan de gemeente gestuurd waaruit blijkt dat hun omzet in de maanden maart, april en mei vijftien tot twintig procent is teruggelopen in vergelij king met dezelfde maanden in 1975. Het wordt de gemeente kwalijk genomen dat er al vier maanden gepraat wordt over een andere omleidingsroute dan de huidige, maar dat er niets aan wordt gedaan. De gemeente verklaart do t men bezig is met een onderzoek naar de techni sche aspecten van de omleidingsroute zoals die in samenspraak met de winkeliers door de verkeerscommissie is vastgesteld op 28 juni. Bij deze nieuwe omleiding zal het busverkeer weer, zoals vroegerin een richting door de Steenstraat gaan. LEIDEN - De Rijnlandse Molen stichting heeft ook vorig jaar - het Nationaal Monumentenjaar - te weinig geld van het rijk gekregen om de noodzakelijke restauraties van windmolens te kunnen uitvoe ren. "Zelfs ondervindt de betaling van de onderhoudssubsidies aan zienlijke vertraging hetgeen de stichting voor liquiditeitsmoeilijk heden plaatst", aldus het jaarver slag van de stichting over 1975. In het jaarverslag wordt gesteld dat er tenminste één molen per jaar moet worden gerestaureerd, wil de stichting haar molenbezit binnen afzienbare tijd volledig in goede staat gebracht zien. "En daartoe krijgt de stichting niet de kans". Inmiddels heeft de stichting voor de komende vier jaren een urgen tieplan opgesteld, waarin de res tauratie is opgenomen van de Zuidwijksemolen, de Hondsdijkse molen, de Geremolen en-de Buur- termolen. Voor de restauratie van de Zuidwijksemolen is intussen opdracht gegeven aan molenmaker H. de Vegte in Valkenburg. Overigens vermeldt het jaarverslag van de stichting de aankoop van beide windwatermolens van de Drooggemaakte Veender- en Lij- kerpolder in Rijpwetering voor 60.000 en de aankoop van een "ron de, stenen schepradmolen" aan de Veenwatering (bouwjaar 1797) van de Stevenshofjespolder in Leiden voor het symbol - ;che bedrag van I,-. Onderhandelingen zijn gaande over de aankoop vr.'.n de wipvijzel- molen van de Hoogmadesepolder in Hoogmade. Rechts: de beheerder van de molen, de heer Pijnna- ken, links: de veelbespro ken veelbeschreven en veel gefotografeerde Leidse mo len "De Valk". (LEIDEN) - Hé meneer, ik ken u ergens van. Niks zeggen, ik weet het al. U bent meneer Pijnnaken van de molen in Hol land. Dat is toch zo". De beheerder van het molen museum De Valk, dat dezer da gen tien jaar bestaat, vertelt, zijn trots niet onder stoelen of banken stekend, hoe hij in In donesië een paar jaar geleden werd aangeklampt door een oud-bezoeker van het museum. Hetzelfde overkwam hem een jaar geleden op een vliegveld in Londen, waar hij een verslag gevervan Paris Match tegen het lijf liep, die wat eerder een re portage aan het museum had gewijd. In Indonesië trof hij overigens ook een badlaken met een afbeelding van de mo len. De leuke kanten van zijn vak, zoals hij zegt, de schaduw zijden zijn er ook. „In '66 waren we voor het eerst open. Dat jaar kregen we 7542 bezoekers. Vorig jaar waren dat er al ruim 26.000. En nu zijn we al weer tweeduizend bezoekers verder dan vorig jaar om deze tijd. Maar bij de opening ston den we hier met zijn tweeën en dat staan we nu nog. De La Rie is altijd boven en ik altijd bene den. We hebben dan wel een ge sloten televisiecircuit voor con trole, maar je hebt toch tijd no dig voor de bezoekers en ook voor jezelf, om eens een vrije dag te nemen". De heer Pijnnaken was vroeger brugwachter, maar werd bij de opening van de Valk aangesteld als beheerder. Hij verhuisde van zijn woonboot aan de Utrechtse Veer, naar de Molen. Een behuizing, die eigenlijk te klein en te onrustig is, omdat er altijd bezoekers rondlopen. Pijnnaken heeft uitgesproken ideëen over de manier waarop meer mensen naar Leiden en De Valk gelokt kunnen worden. „Wat voor Parijs de Eifeltoren is, is voor Leiden De Valk. Ik heb hier nog nooit iemand ge had, die het niet mooi vond. Maar zeg nou zelf, die woonwa gens hier voor de deur, dat is geen reclame voor Leiden. De gemeente kan daar natuurlijk ook niks aan doen, maar het maakt het voor ons wel moeilij ker. Je zou hier eigenlijk een groot terras moeten maken, wat meer aan de tuin moeten doeh. Er zijn hier de afgelopen tien jaar veel journalisten geweest, uit Zweden, Japan, Italië; de New York Times is hier zelfs geweest. Ze hebben er allemaal enthousiast over geschreven. Het is niet voor niets dat we zo veel buitenlandse bezoekers krijgen". Het enthousiasme van de be zoekers spreekt ook uit de vele dankbetuigingen die Pijnnaken bereikten. Deze week kreeg hij bijvoorbeeld van een Warmon- der een van luciferhoutjes ver vaardigde molen cadeau, die nu in het museum een vaste plaats heeft gekregen. In de molen, die zeven verdiepingen telt, is een uitgebreide documentatie te zien over molens en zijn ook alle in het verleden gebruikte ge reedschappen tentoongesteld. De door het Legermuseum ge schonken „kollérmolen" staat nog steeds buiten ingepakt. Wanneer deze molen op het ter rein wordt geëxposeerd is nog niet bekent. LEIDEN - Een op de zeven Leidenaars, in de leeftijdscate gorie van 16 tot 64 jaar, heeft de zer dagen een enquêteformulier in de bus gekregen van het Sta tistisch bureau van de ge meente Leiden. In totaal zijn door het bureau ruim 9300 for mulieren verstuurd. De en- quete is bedoeld om een inzicht te krijgen in de afstand die de Leidenaar dagelijks van zijn woning naar zijn werk aflegt. Op die manier hoopt men gege vens te verzamelen over het aantal pendelaars dat Leiden telt. De steekproef wordt door de gemeente Leiden gehouden op verzoek van het provinciaal be stuur van Zuid-Holland. De provincie is namelijk bezig met de voorbereiding van een nieuw streekplan voor Zuid-Holland West, omvattend de Bollen streek, de Leidse en Haagse agglomeratie en Delfland. Om bij de toekomstige planning van woongebieden, bedrijster reinen en wegen over zo actueel Onderzoek in Leiden naar het "pendelen'" mogelijke gegevens te beschik ken, is de enquete opgezet. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat de steekproef alleen in de Haagse agglomeratie zou worden gehouden. Later is ook aan Delft en Leiden gevraagd om een dergelijk onderzoek op touw te zetten. Het gaat volgens het Bureau Statistiek om een zogenaamde A-selecte steek- groep. Met behulp van een selectie- apparaat is steeds elke zevende inwoner tussen de 16 en 64 jaar uit het bevolkingsregister ge licht. De geselecteerden wordt onder meer om informatie ge vraagd over de werkkring, de gemeente waar men werkt, de gemiddelde reistijd en van welk vervoermiddel men gebruik maakt. De gegevens die bij het Bureau Statistiek binnenkomen zullen vertrouwelijk worden behan deld en gaan na registratie naar de provincie. Dat zal waar schijnlijk volgende maand ge beuren. Pastoor Saers gaat naar Roelofarendsveen LEIDEN - Pastoor A. Saers van de Lodewijkskerk is met ingang van 1 augustus benoemd in de parochie Maria Presentatie in Roelofarends veen. Zijn opvolger in de Lode wijkskerk wordt drs. A. Vreeburg. Zondag a.s. onder de hoogmis van 10.00 uur neemt pastoor Saers af scheid van zijn Leidse parochie. LEIDEN - PV "De Reisduif' hield een wedvlucht vanaf Tilburg met 269. De uitslag: 1,3,4, A. Singeling, 2. W. v.d. Kooy, 5. C. Strik 6.9 W. Kop, 7. N. v.d. Dop, 8 W. Tolboom, 10. M. v. Polanen. Verder werd met 117 duiven gevlogen vanaf St. Quentin. De uitslag van deze vlucht was: 1,2,4, K. v.d. Berg, 3,5 P. Moot- en, 6,10 W. v. Oosten, 7,8, W. Kop, 9. H. Scheurwater.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3