Wij da Mazereeuw maakt zeer grove taxatiefout Geert Bakker: fraaie tweede plaats ROEISTERS: TWEE FINALES Opzienbarende Russische schoolslagzege montreal '76 DONDERDAG 22 JULI 1976 MPWWHft PAGINA 11 KINGSTON - De Nederlandse boten lagen eindelijk vooraan. Hoge klasseringen bleken gis teren in de Olympische zeilre- gatta voor de Nederlandse af vaardiging bereikbaar. Het zag er zelfs naar uit dat als de wed strijdenreeks een dagelijkse landenprijs zou hebben gekend de oranje-formatie daarvoor een uiterst serieuze kandidaat was gewwest. Helaas, een sterke terugval van Joop en Robert van Werkhoven, die tweede lagen en als elfde door de finish gingen, temperde de vreugde in het Nederlandse kamp aanmerkelijk. Daaraan kon de tweede plaats van Geert Bakker bij Solings, de derde van Sjoerd en Erik Vollebregt bij de FD's en de zesde van Tempest-zeiler Ben Staartjes niets veranderen. Ir. Bakker voer bijzonder sterk. De rijzige zeiler uit Warmond moest slechts de Fransman Pa trick Haegeli laten voorgaan, die zijn tweede zege opeiste. Bakker. De Vlaming en Keijzer staan, ondanks een veertiende plaats in de eerste race. als vijfde geklasseerd in de alge mene rangschikking. Jammer De derde plaats van Erik en Sjoerd Vollebregt maakte op schrille wijze nog eens duidelijk hoe jammer het is dat de Neder landse FD in de openingswed strijd werd gediskwalificeerd. Zonder die onnodige 28 punten had de bebaarde tweeling even eens hoog-genoteerd gestaan. Pas in het laatste kruisrak sloeg het tweetal zijn slag. Tot op dat moment voeren zij in zesde of zevende positie. Gedegen sla gen in het laatste rak maakten dat zij de Canadese favoriet Hans Fogh. open Europees kampioen, de sterke Rus Leon- tiew en de Oostenrijker Seidel passeerden. Goed werk leverden ook Ben Staartjes en Ab Ekels in de Tempest-klasse waarin ze op klommen tot de achtste plaats. Ook zij sloegen pas toe in de laatste fase van de race waarin een negende plaats alsnog werd ingeruild voor een zesde klasse ring. Helaas, het succes zou voor Oranje niet compleet zijn. De Werkhovens vielen tegen in de 470-klasse. Aanvankelijk rond den zij na de Canadees Park en de Brit Crebbin, als derde de boeien. Park werd in het laatste voordewindse rak ruimschoots voorbij gestoken. Kruisend klopte het echter in het geheel niet. waardoor niet meer dan een elfde plaats bereikbaar was en een achtste in de algemene rangschikking. Een uitermate teleurgestelde Joop van Werkhoven, die zich een Olympische medaille al vrijwel zag ontgaan, onthulde later op de jachthaven het raad sel van de 470-klasse. "Na die laatste boei voeren wij erg laag", zei hij kwaad. "Als we toen over stag waren gegaan hadden we gegarandeerd eerste gelegen met zo'n zestig meter voorsprong. Ik ging door en toen kwamen die winddraaiin- gen. Even woei het hard. Mis schien dertig seconden. Wij hebben daarvan niet kunnen profiteren, de boten die een an dere koers voeren wel. En dat betekent nu precies het verschil tussen winst en een elfde plaats". Even begrijpelijk als de teleur stelling van de Van Werkho vens was de gelatenheid waar mee Erik en Sjoerd Vollebregt hun derde plaats aanvaardden. "Eindelijk ging het goed", bromde Sjoerd in zijn baard "Ja, eindelijk liep het eens." Zijn derde plaats kwam duide lijk een pvrrhuszege nabij. Im mers, juist bij de FD's varen de favorieten uitzonderlijk regel- Jiiatig. De Brit Pattison, twee voudig Olympisch kampioen, die eerste, tweede en vierde werd, alsmede de Westduitse favoriet Diesch - tweemaal tweede en een keer derde - laten nu al de concurrentie weinig hoop. En zeker niet een equipe die in de eerste fase de aanslui ting met de top zeer duidelijk verloren heeft. Veteranen Zo zal, tegen de verwachtingen in. Oranje zijn "mogelijken" voor Olympisch eremetaal moeten zoeken bij de "vetera- nen'\ Ben Staartjes heeft voor alsnog niet al te veel kans op een plaatsing bij de eerste drie. Het deed de 47-jarige directeur uit Bussum weinig. Hij was dik te vreden met zijn zesde plaats in de race. Die winddraaiingen die de Van Werkhovens zo zou hebben be nadeeld leverde Geert Bakker slechts winst. "We startten goed, maar Willy Kuhweide en nog zo'n stuk of zes bootjes kwamen direct al voor ons langs", zei de grijze eminentie in de nationale afvaardiging bedachtzaam, "in het kruisrak hebben we die achterstand di rect al goed gemaakt." De Solingklasse in actie tijdens de Olympische wedstrijden op het Ontariomeer. Voorop gaat de Fransman Haegeli, daarachter de boten van Spanje, Zweden en Nederland Geert Bakker MONTREAL - Export van vakkennis heeft gisteren op de vierde dag van het Olympische zwemtoernooi de Oostduitse hegemonie op de schoolslag dames volkomen weggevaagd. Als kuikens, die de kloek verlaten, kwamen op driekwart van de tweehonderd meter race drie Russische meisjes achter hun tegenstanders vandaan om goud, zilver en brons te grijpen. Even ontredderd als de Oostduitsers deze totale versplintering van hun onoverwinnelijk geachte "Kollektiv" aanzagen, moet Wijda Mazereeuw zich hebben gevoeld. De 22-jarige zwemster uit Enkhuizen had zich in de series ook al in het Oostduitse zwemmen vergist en haar race afgestemd op de verkeerde: Carola Nitschke, die slechts als achtste de finale haalde. Betere coaching had haar wellicht in de finale kunnen helpen. Wijda zwom por slot van rekening in de laatste serie n wist precies welke tijd voldoende zou zijn ge weest. Maar dan blijft het de vraag, of ze in de eindstrijd tot een herha ling van de zilveren plak van vorig jaar bij het wereldkampioenschap in Cali instaaUou zijn gewee st. Met haar eigen nationale record van 2.37.a zou zij in de Olympische fi nale van Montre:.! slechts zesde zijn geworden. Zware druk Trainer Bert Sitters: 'Ik geloof dat de zilveren plakken, die Wijda vorig jaar bij het wereldkampioenschap in Cali veroverde, een flinke last voor haar zijn geweest. Toen kende niemand haar. Nu had ze een repu tatie hoog te houden. Dat gaat de een gemakkelijker af dan de an der". Daarbij komt, dat Wijda Ma zereeuw dit seizoen vrijwel geen ge legenheid heeft gehad zichzelf bij grote wedstrijden te testen. In het schema werken-trainen ontbrak daarvoor de ruimte. Bij de selec tiewedstrijden in Rotterdam was haar trainer Hans van der Veen vrijwel de enige die geen twijfel kende over haar vorm. Misschien deed hij alsof, want het was toen al een bekend feit dat voor Wijda de psychische druk te groot was geworden. Ze was met haar ver loofde naar Valkenburg uitge weken en had de training een week overgeslagen Het inhalen van die achterstand is haar in Montreal niet helemaal gelukt "Ik geloof met dat ik de aangewezen persoon ben om naar buiten te brengen w at er pre cies aan de hand is", verontschul digde Sitters zich. Traditie De Sowjet-Unie kan zich van ouds her beroemen op een grootse schoolslagtraditie Bij de Olympi sche Spelen ging het met uitzon dering van Tokio, waar de legenda rische Prosjoemensjikowa goud won, altijd mis. Het trainingssys teem was star, nieuwe methodie ken uit andere landen werden niet overgenomen. Dat laatste is vol komen veranderd. Cheftrainer Vo- ronej had na de verrassende coupe geen woorden genoeg om iedereen te bedanken. In de eerste plaats de Oostduitsers, waarde Russen meer dan andere landen in de keuekn hebben mogen kijken. Van Oost-Duitsland namen de Russen de op soepelheid plus kracht gerichte bewegingstraining over. "Op het droge met speciaal ontwikkelde apparaten, die de arm beweging van de schoolslag na bootsen", verklaarde schoolslag trainer Jarotski. Van eigen vinding was het systeem om tijdens de watertraining de tij- dopneming volledig achterwege te laten. "Wij hebben onze zwemsters uitsluitend getraind in het bewaren van hun krachten voor het tweede deel van de race", aldus Voronej. Dat systeem van de "negatieve tus sentijd" deed het hem gisteravond. Marina Kosjevaja, een zestienjarige studente, die op de seizoenranglijst niet hoger reikte dan de zesde plaats en niet eens als snelste Rus sische naar Montreal was gekomen, legde de eerste honderd meter af in 116.42 en de tweede ook in minder dan 1.17.0. Goed voor een nieuw wereldrecord van 2.33.35, ruim an derhalve seconde onder de be staande toptijd van Karla Linke. "Er is nog nooit iemand op de tweede honderd meter zo snel ge weest", constateerde Voronej ver rukt. De Russische coupe was gistera vond overigens de enige inbreuk op het verdelingsmechanisme, waar bij alle damesnummers naar Oost-Duitsland en de herennum mers naar de Verenigde Staten gaan. Ulrike Richter, die al zolang zwemt, dat ze zich gekscherend de oma van het Oostduitse zwemmen noemt, pakte geroutineerd, maar nauwelijks geïnspireerd de titel op de 100 meter rugslag, waarin de Nederlandse invalster Diane Ede- lijn een bijrolletje vertolkte (acht ste). De finale 100 meter vlinderslag bracht een drievoudige Ameri kaanse overwinning. Matt Vogel (19), die evenals Bruner zijn hoofd had kaalgeschoren, won met klein verschil van zijn landgenoten Joe Bottom (20) en Gary Hall. Laatst genoemde is met zijn 24 jaar de oudste van de Amerikaanse zwem ploeg. Hij oogstte al Olympische lauweren in Mexico-1968 (zilver op de 400 m wisselslag) en in Mun- chen-1972 (zilver op de 200 m vlin derslag). De gebundelde Amerikaanse zwemmacht zwom opnieuw Roger Pyttel buiten de prijzen. De Oost duitser was als snelste naar de fi nale overgegaan, maar verloor zijn kansen door een slechte start. Matt Vogel won de finale in 54.35 sec.; het wereldrecord van Mark Spitz bleef overeind (54.27). Wereldrecord De Amerikaanse heren overheer sten ook op de 4 x 200 meter vrije slag estafette. Om het een beetje spannend te maken had de Ameri kaanse ploegleiding zowel voor de series als voor de finale een wereld record verordonneerd. Ja zelfs daar nog bij bedongen dat de A-ploeg in De finale 4 x 200 meter vrije slag heren in de beslissende fase de Amen- kaan Jim Montgomery neemt over van zijn landgenoot John Naber voor de laatste 200 meter. Het zou uitdraaien op een nieuw wereldrecord 7 2322. de eindstrijd minstens zes secon den van de serietijd zou afhalen Het kwam voor elkaar. Mike Bru ner, Bruce Furniss. John Naber en Jim Montgomery klauwden onbe reikbaarvoor welke tegenstander dan ook naar een nieuwe toptijd van 7.23.22. West-Duitsland. dat verleden jaar in Cali de wereldtitel pakte, toen Amerika werd gedis kwalificeerd. werd nu bijna zelf het slachtoffer van overhaasting. De ploeg van Steinbach en Nocke werd aanvankelijk gediskwalifi ceerd, maar later kwam de jury op haar beslissing terug. Nederland, zeer verrassend in de lïnale geKo- men (mede door uitsluiting van Canada), deed het daarin zeer goed en werd zesde. Een uiterst presen tabel resultaat voor het viertal Ab dul Ressang. Rene van der Kuil. André In 't Veld en Henk Elzeripan, dat slechts tweehonderdste se conde van het nationaal record uit de series verwijderd bleef (7.42.56 om 7.42.54) en op eigen kracht de sneller geachte ploegen van Zwe den en Italië voorbi jzwom. In de se ries registreerde Abdul Ressan als startzwemmer een nieuw Neder lands record op de 200 meter 1.55.43. Wijda Mazereeuw MONTREAL - Jantje lacht. Jantje huilt. Dat ging gisteren zeker op voor de Nederlandse roeisters, die in vier herkansingen moesten pro beren de finales te bereiken. Geen al te grote opgave, zo op het eerste gezicht. Voor het totale roeigebeu- ren bij de dames - een nieuwigheid op de Olympische Spelen - hadden zich slechts 57 ploegen uit 16 lan den gemeld, verdeeld over zes nummers. Voor de finales waren 36 plaatsen gereserveerd zodat niet meer dan 37 procent van de deel nemers uit de boot viel. Volgens de berekeningen zou het de nationale combinatie-acht, die het voordeel van de twijfel had gekregen, moei lijk vallen de vernedering van het moeten roeien in een kleine finale met slechts twee kanslozen, te ont wijken. Inderdaad werd Nederland genadeloos naar de laatste plaats in de herkansing verwezen Maar dat de ervaren dubbel twee van RIC moest afhaken, was aller minst ingecalculeerd. Zonder veel spirit roeiend kwamen Andrea Vis sers en Helüe Klaasse niet verder dan de derde plaats in de tweede herkansing. Alleen de eerste twee aankomenden evenwel gingen over naar de eindstrijd. Tegenover deze negatieve resulta ten stond de overtuigende over winning van de vier met stuur- vrouw en de degelijke tweede plaats van Ingrid Munneke-Dus- seldorp, zodat Nederland zaterdag in de finales tweemaal vertegen woordigd zal zijn. Niet voluit Het eerste Nederlandse optreden in de herkansingen was zeer vertrou wenwekkend. De door Gerard Kus- ters gecoachte vier met stuurvrouw van Nereus-Orca-Triton nam al snel de leiding om deze niet meer af te staan. Op de laatste 250 meter be hoefden Hette Borrias. Ans Graves- tevn, Myriam van Rooven en Lies- beth Vosmaer (in 1973 Europees kampioen met alleen Liesbeth de Graaff op de plaats van Ans Graves- teyn) lang niet voluit te roeien in de wtenschap dat de eerste vier aan komenden naar de finale zouden overgaan. Alleen Canada en Groot-Brittannie vielen af. Het falen van de RIC-twee Vis- sers/Klaasse is wel verklaarbaar. „Ze zijn niet sterk genoeg", aldus de begeleidende arts Boy Stuur, „en zowel Hellie als Andrea kam pen al een tijd met spierblessures in de rue en de benen. Zij zijn van het begin af iedere dag behandeld, soms twee keer per dag. Bovendien heeft dit tweetal, naar mijn mening, te weinig aan krachttraining ge daan. Ik bedoel daar niet mee dat ze per se ziilke biceps moeten krijgen, maar met techniek alleen kom je er ge woon niet meer. Zeker niet bij deze omstandigheden. met sterke stroom en wind bijna recht tegen". Stuur weet waar hij over praat. Hij is al twee jaar bezig met proefne mingen bij de roeisters Voor Hellie Klaasse en Andrea Vis sers, die al sinds 1969 roeien, bete kent Montreal het einde van hun sportcarrière. Dit geldt ook voor Ingrid Munne- ke-Dusseldorp. De Groningse skif- feuse heeft evenwel nog de kans om met verovering van een Olympi sche medaille waardig afscheid te nemen. Zij hield haar tegenstan ders goed in het oog, liet de Russi sche Elena Antonova de eerste plaats en pareerde vaardig de aan vallen van de Westduitse Christel Agrikola. De acht van Nereus/Njord Pho- cas/De Hoop/'t Spaarne Argo startte met een handicap Liesbeth Pascal was de avond tevoren ge- o troffen door een griepaanval. „Zij had ineens meer dan 39 graden koorts", aldus dokter Stuur. ..De oorzaak heb ik niet kunnen vinden. Je kunt in zo'n geval alleen maar wat goochelen met vitamineprepa raten en er het beste van hopen" De kwaliteit ontbrak echter ten enemale en met een achterstand van een lengte op Polen finishte Nederland ontluisterd als laatste De Oosteuropese inbreng in de fi nales is ook nu weer bijzonder groot. Zowel Oost-Duitsland als de Sovjet-Unie zijn in alle zes finales vertegenwoordigd. Bulgarije dat niet inschreef voor de achten, heeft in vijf eindstrijden een ploeg. Daarna volgen Roemenie en de Verenigde Staten met vier en Ca nada met drie finalisten. Nederland en West-Duitsland zijn als Westeu- ropese representanten tweemaal in een finale aanwezig. Droomdebuut Italiaanse floretschermer MONTREAL - De triomf in het flo- retschermen van de Italiaan Fabio dal Zotto was een verwezenlijking van een droom. De vijf dagen gele den 19 jaar geworden Italiaan maakte zijn debuut als Olympisch schermer en greep meteen de hoogste eer, na een barrage met de Russische wereldkampioen Ro- mankov. Dal Zotto versloeg in deze extra wedstrijd de Rus met 5-1. De zelfde score behaalde hij ook tegen de Fransman Pietruska, die in 1973 finalist was bij de jeugdwereld kampioenschappen. Na zijn zege op de Franse favoriet scoorde de Italiaanse student in de klassieke letteren een 5-4 triomf op de Austra liër Benko en de Rus Stankovitsj, die in 1971 voor de Sovjet-Unie de wereldtitel greep. In zijn laatste partij werd Dal Zotto echter gegre pen door nervositeit Hij trok hele maal wit weg, maar hij herstelde zich snel en overwon in een bril jante partij zijn tegenstander, waarmee hij de jongste kampioen is in de Olympische schermgeschie- denis. De skiffeuse Ingrid Munneke-Dusseldorpoud-Europees kampioene, be reikte door een gedegen tweede plaats in de herkansing de finales van de Olympische roeistrijd.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11