LEIDSCH DAGBLAD Britse ambassadeur gedood bij explosie van landmijn nr vandaag ZEGE HOCKEYTEAM Geen ontslag bij zwangerschap Goodrich akkoord met plan Vredestein LEIDSCH Ct» DAGBLAD Pas twee weken in Dublin GAMMA Viking 1 treft op Mars stikstof aan VOLVO Lissenaar betrokken bij bus ongeluk Noorwegen WOENSDAG 21 JULI 1976 OPGERICHT I MAART I860 34991, DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Herman Ponsteen, die zich or de achtste-finales de individuele achtervolging. 26 PAGINA'S Het Nederlands hockeyteam heeft zich op tijd hersteld van de slopende openingswedstrijd tegen India. De ploeg van coach Van Heumen moest, aantreden tegen Maleisië, de nummer vier van de recente wereldkampioenschappen. Ook deze barrière werd, zij het met moeite, genomen. Straf- corneTkanon Paul Lit j ens vloerde met twee goals Ma leisië en toonde zich na af loop redelijk tevreden. „We kunnen nu wat op adem ko men. Als we morgen Argen tinië kunnen bedwingen ziet de toekomst er goed uit", stel de hij. Het waterpoloteam stapte on geslagen de finalepoule bin nen. Na de fantastische zege op Rusland werd nu ook het sterke Roemenië bedwongen: 6—5. Overigens had deze mi nieme zege enorme gevolgen, want omdat Rusland niet ver der kwam dan een 74 over- Kans op medaille neemt toe winning op Mexico betekende dit de uitschakeling van de veelvoudige wereld- en Olym pische kampioen voor de fi nale. Herman Ponsteen heeft goede uitzichten op een medaille. De achtervolger kwalificeerde zich als derde voor de acht ste finales en de soepele ma nier waarop hij zijn tijd neerzette wekte de verwach ting, dat de meervoudige Ne derlandse kampioen best wel eens in het voetspoor van il lustere voorgangers als Tie- men Groen en Roy Schuiten kan treden. Enith Brigi'tiha heeft zich als zevende gekwalificeerd voor de finale 100 meter rugslag. In de serie stelde zij het Ne derlands record op deze af stand scherper en bracht dit op 1.04.98. Toch zal zij ver moedelijk niet voor de finale aantreden, omdat zij zich geheel wil concentreren op haar sterkste nummer, de 200 meter vrije slag, dat morgen wordt rzwommen. Trekt zij zich terug, dan stapt jeugd kampioene Diane Edelijn de finale binnen. Zij realiseerde op de 100 meter rugslag de negende tijd. De strijd om de zwemmedail- les tussen Amerika en Oost- Duitsland duurt onvermin derd voort. Bij de dames zijn de Oostduitsen praktisch on genaakbaar, bij de heren ver zamelt Amerika gouden plak ken aan de lopende band. Magnifiek was gisteren het gevecht op de 1500 meter vrije slag tussen de Amerika nen Goodell en Hackebt ener zijds en de Australiër Ste phen Holland anderzijds. Hol land had gedurende vrijwel <je gehele race de leiding, maar in een schitterende finale passeerden beide Amerikanen hem. Het goud was voor de 17-jarige Goodell. PAGINA 13—15—17 Films van Gérard Philipe en Passolini niet meer tegelijk op het televisiescherm PAGINA 5 Vissers betalen mee aan sa nering van de vloot PAGINA 7 Opnieuw rassen-onlusten in Zuid-Afrika PAGINA 9 Paul Litjens scoort het tweede doelpunt in de wedstrijd tegen Ma leisië. Kranenburg en Choon Hin Wong kijken toe. DEN HAAG (ANP) De Ameri kaanse rubbergigant Goodrich gaat akkoord met het saneringsplan voor Vredestein, dat het ministerie van Economische Zaken heeft opgesteld. Het plan houdt in, dat van de 4600 mensen, die op het ogenblik nog bij Goodrioh-Vredestein in Nederland werken, er 800 a 1000 zullen worden ontslagen. Een deel van die ontslagen zou moeten vallen bij de vestiging van Goodrich-Vredestein in Loosdui nen. Sluiting van dat bedrijf zou 570 mensen hun baan kosten. Verder zal de Staat van het Good rich-concern een belang van 49 pro cent overnemen. Goodrich zelf be houdt voorlopig nog 49 procent van de aandelen. De overige twee procent worden ondergebracht in een stich ting. Inmiddels heeft het ministerie van Economische Zaken de vakbonden uitgenodigd om vrijdag as. de Vrede- stein-plannen te bespreken. De bon oen hebben meegedeeld, dat zij eerst meer argumenten willen horen, voor dat zij een oordeel over het plan zullen vellen. HIER EN DAAR EEN BUI Veranderlijke bewolking met enkele buien. Matige tot krachtige noorde lijke wind. Minimumtemperaturen rond 12 graden, maxima ongeveer 20 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) 22 JULI Zon op: 4.47 uur; onder: 20.45 uur. Maan op: 0.51 uur; onder: 16.46 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.30 uur, laagwater te 6.55 en 19.35 uur. Partijverbod in Spanje opgeheven MADRID (Reuter) In Spanje is vandaag het 37 Jaar oude ver bod op de meeste politieke par tijen opgeheven. Blijkens het in de staatscourant gepubliceerde decreet dat vorige week door het parlement werd goedgekeurd, zijn voor het eerst sedert de burgeroorlog met uitzondering van communisten, anarchisten en separatisten, alle politieke groeperingen toegestaan. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 5 augustus 1976 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer, 214, Leiden, WIJ ZIJN DE GEHELE BOUWVAKVAKANTIE GEOPEND (ook voor bouwmaterialen). Rijnlandse Bouwmaterialen B.V. Oude Singel 246 Lelden Rotterdam gaat wat doen tegen vals bomalarm ROTTERDAM (ANP) B. en W. van Rotterdam willen valse bommel dingen strafbaar stellen. Dit zou kun nen door een wijziging aan te bren gen in het artikel van de algemene politieverordening, waarin het door geven van valse berichten aan de po litie of de GG en GD als een oven- treding wordt aangemerkt. Het colle ge wil dit artikel zodanig redigeren, dat het voortaan eveneens verboden zal zijn voorwerpen op voor het pu bliek toegankelijke plaatsen neer te zetten, die de indruk wekken een bom of ander explosief materiaal te zijn. De Rotterdamse politie wordt de laat ste Jaren in steeds toenemende mate geconfronteerd met valse bommel dingen. De gemeenteraad zal zich op 5 au gustus over het voorstel van B. en W. uitspreken. DUBLIN (Reuter/AFP/UPI) De Britse ambassadeur in Dublin, Christopher Ewart-Biggs, is vanochtend omgeko men toen onder zijn auto aan de rand van Dublin een land mijn explodeerde. Een medewerkster van de ambassadeur Judith Cook, kwam eveneens om het leven. Voorts zijn er twee gewonden, Brian Cuibbon, de permanente onder-secre taris van het bureau Noord-Ierland en de chauffeur van de ambassadeur. NIEVWERSLU1S Terwijl demonstrerende VVDM-ers voor het hoofdhek van de militaire straf- inrichting in Nieuwersluis stonden, worden vanwege de „koude voeten-zaak in Zuidlaren" gestraf ten via een andere -poort de inrichting binnen gereden. PASADENA (Reuter/UPI) De Vikiing-iMiarsl an der heeft het eerste bewijs doorgezonden dat op Mafrs le- vemvonmend nitrogeen (stikstof) voorkomt, zo is vandaag in Pasadena in Califorrdë meegedeeld. Volgens dr. Alfred Nier, hoofd van de groep geleerden die de gegevens bestuderen welke de Viking naar de aarde zendt, bevat de atmosfeer van Mars 3 procent stikstof. Ter vergelijking geldt dat de aarde 78 procent stikstof in de atmosfeer heeft. Bovendien komt op Mars 1,5 pro cent argon voor. De geleerden hadden al eerder uit lange-afstandsmetingen en door de onderzoekingen van ruimtevaartuigen verondersteld dat nitrogeen op de ro de planeet voorkwam, maar het be wijs is nu geleverd. „Dit is een grote, grote stap in de richting van het vinden van leven op Mars", aldus Done Bane, een Uitgesteld DEN HAAG (SP) De verhoging van de vaste telefoonlasten is op nieuw uitgesteld. De tariefsverhoging, die per 1 augustus zou plaatshebben, gaat nu niet door, omdat de rege ring de prijzen in 1976 wil bevriezen. Wanneer nu deze PTT-prijzen om hoog zullen gaan, is nog niet be kend. woordvoerder van het straalaandrij- vingslaboratoriium. Nadat de Viking twee foto's naai de aarde nad gezonden, was hij tot zwijgen gekomen. Na de Mars-nacht van 19 uur begon hij vandaag weer een foto te zenden, ditmaal direct naar de aarde in plaats van via het gedeelte dat om Mars cirkelt. ook voor goede gebruikte wegen# Van Ulden's auto's b.v. VERDAMSTRAAT 6 - LEIDEN Donderdagavond geopend De auto van de ambassadeur vloog de lucht in en kwam ondersteboven weer op de weg terecht. Het explo sief was in een duiker onder de weg geplaatst en schijnt op afstand door de aanslagplegers tot ontploffing te zijn gebracht. Kort voor de explosie was een geparkeerd busje in de buurt waargenomen. Spoedig na de aanslag werd een cor don rond de stad gelegd. Helikopters werden ingeschakeld bij de Jacht op de daders. Er waren onmiddellijk speculaties dat de aanslag het werk was van het ondergrondse Ierse Re publikeinse Leger dat eerder hoge Britse functionarissen met de dood had bedreigd. Het Ierse kabinet is in spoedvergade ring bijeengeroepen. Inspecteur Pat Murray van de Ierse politie heeft verklaard dat de auito van de ambassadeur, indien deze er in functie gebruik van maakte, al tijd werd begeleid door een auto met twee gewapende agenten in burger. Murray kon niet zeggen of de poli tieauto voor of achter de ambassade wagen heeft gereden. De twee agen ten in burger in deze auto zouden niet gewond zijn bij de explosie. De ambassadeur had nog geen twee weken geleden zijn ambt aanvaard. De echtgenote van de ambassadeur, mevrouw Felicity Jane Ewart-Biggs, was gisteravond uit Dublin vertrok ken voor een bezoek aan Engeland, aldus heeft een woordvoerder van de ambassade bekend gemaakt. Volgens de politie van Dublin is nooit gedreigd met een aanslag tegen het leven van de Britse ambassadeur. Hij zou de eerste Britse regerings functionaris zijn die in de Ierse re publiek is gedood sinds de Ierse on afhankelijkheidsoorlog van het begin der Jaren twintig. In de Britse ambassade in Dublin is vier jaar geleden brand gesticht tij dens ongeregeldheden die volgden op de „bloedige zondag", de dag dat 13 mensen werden gedood toen Britse troepen het vuur openden op demon stranten in Noord-Ierland. AMSTERDAM Onder de 34, bij het busongeluk in Noorwegen, ge wonde busreizigers zou zich, volgens het reisbureau Scanialux, ook de 60- Jai-ige uit Lisse afkomstige heer Van de Bosch bevinden. De heer Van de Bosch, die is opgenomen in het zie kenhuis van Alta, behoort tot de zeer zwaar gewonde Nederlandse toeristen. Hij heeft bij het ongeluk zijn nek ge broken, het levensgevaar is echter inmiddels geweken. (Zie verder pagina 7) Regeling geldt ook voor huwelijk en bevalling DEN HAAG (SP) Vanaf 1 augus tus kan de werkgever de werkneem ster niet ontslaan wegens huwelijk, zwangerschap of bevalling. Dan treedt een wet in werking die het ontslagrecht in het burgerlijk wet boek aanvult. Tot dusver verbiedt het BW de werkgever slechts perso neel te ontslaan dat door ziekte niet kan werken of in militaire dienst is. Het nieuwe ontslagverbod wegens huwelijk geldt overigens ook voor de man. Het gebeurde bijvoorbeeld wel dat werknemers die voor een bepaal de tijd naar het buitenland werden gezonden, zich bij arbeidsovereen komst verbonden om niet te trou wen. Zo'n afspraak kan nu niet meer worden gemaakt. Een werkneemster die door haar zwangerschap niet in staat is te werken, mocht ook onder het tot nu toe geldende recht niet ontslagen worden. Maar dat was dan op grond van de algemene bepaling over ziek te. Ook voor 't geval dat de vrouw wèi geschikt is om te werken, geldt vanaf 1 augustus nadrukkelijk dat zij niet tijdens de zwangerschap mag worden ontslagen. In het bestaande recht genoot de werkneemster al bescherming zes weken' voor de bevalling en zes weken daarna. Ze hoeft dan niet te werken en haar loon wordt doorbetaald. Vanaf1 augustus krijgt zij een ex tra bescherming voor een tweede periode van zes weken na de beval ling, dus voor de zevende tot en met de twaalfde week. De werkgever kan de arbeidster die haar werk heeft hervat, in die periode niet opzeggen. In de oude regeling was een ver boden ontslag, zoals bijvoorbeeld bij ziekte, niet ongeldig, maar wel kon de werkgever voor de geleden schade worden aangesproken. In het nieuwe recht is een dergelijk ontslag zonder meer nietig. Dat geldt dan trouwens ook voor ontslag van een werknemer die ziek is of in militaire dienst is. De werknemer zal zelf vernietiging van ontslag moeten eisen; dit ge beurt niet automatisch. Hij krijgt er twee maanden de tijd voor. Kennis geving aan de werkgever is voldoen de, maar omdat het nodig kan zijn de hulp van de kantonrechter in te roepen is het wel verstandig rechts kundige hulp in te roepen. De nieuwe regeling geldt niet voor mensen in overheidsdienst. Hun rechtspositie is afzonderlijk geregeld. Het is wed de bedoeling in de rechts positieregeling voor het burgerlijk overheidspersoneel de lijn door te trekken. De regeling is wel van toe passing op het onderwijzend perso neel bij het bijzonder onderwijs.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1