LEIDSCH DAGBLAD Bomaanslag Nederlandse ambassade in Madrid RIJNSBURGS CORSO STUK DUURDER Twijfels rond zwangerschap van gorilla's vandaag Viking 1 landt op Mars Bronzen medaille Enith Brigitha DINSDAG 20 JULI 1976 OPGERICHT I MAART I860 34990 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PASADENA fAP)' De lan dingsrobot van de Viking-1 is op de planeet Mars geland. De NASA heeft deze bevestiging ontvangen in door de Marslander uitgezonden signalen. De landing vond plaats om 12,53 uur onze tijd. Het bevestigde ra diosignaal van de Marslander deed er 19 minuten over om de ruim 320 miljoen kilometer naar de aarde af te leggen, waar het om 13,12 uur werd ontvangen. De driepotige robot landde aan een parachute en op een kussen van de uitlaatgassen van zijn remraketten in een tamelijk vlak gebied. Volgens de eerste indrukken is de landing vlekkeloos verlopen. ..Het ziet er goed uit", verklaar den de geleerden en technici in het ruimtecentrum te Pasadena in Californië. Het bevestigde radiosignaal van de Marslander werd door het personeel in het centrum met gejuich ontvangen. Het landingsvaartuig van de Vi king 1 had zich vanmorgen los gemaakt van het moederschip en begon toen aan de afdaling naar de planeet Mars. Om negen minuten voor tien werden de klampen waarmee de 2 eenheden van de Viking aan elkaar vast zaten door kleine explosieve ladingen verbroken. Moederschip en landingsvaar tuig bevonden zich op dat mo ment ongeveer 17.000 km boven Met kleine raketten is de Mars lander in een baan gebracht waarin de zwaartekracht van Mars invloed begon te krijgen en de robot langzaam naar de pla neet toe schoot. De Marslander zendt zijn signa len naar het moederschip. Van daar gaan deze naar de meer dan 300 miljoen km verder ge legen aarde. Direct" na de landing maakte de driepotige Marslander foto's van de rode planeet. Het zullen de eerste foto's zijn die op het op pervlak van Mars worden ge maakt. De Viking 1 werd gelanceerd op 20 augustus vorig jaar. Het ruimteschip is ongeveer een maand geleden aangekomen bij de „rode planeet" die ongeveer anderhalve maal zo groot is als De Viking 2, die gelijk is aan de de aarde. 1. zal naar verwachting op 7 au gustus Mars genaderd zijn. Een toeval is dat de landing van de Viking 1 precies gebeurt op de zevende verjaardag van de eerste maanwandeling ooit door een mens verricht. Men is voor de landing afgewe ken van de oorspronkelijk uitge kozen plaats, aangezien deze te riskant werd geacht. Waar nu geland werd is het veel platter dan op de eerste plaats, maar het gebied is volgens de geleer den daarom niet minder interes sant. Veel bloemen te vroeg uitgebloeid (Va verslaggevers) RIJNSBURG Het Rijnsburgse bloemencorso, dat zaterdag 7 augus tus in Leiden en omgeving rijdt, wordt een flink stuk duurder. Niek Hemmes, bedrijfsleider van veiling Flora, beweert dat het gaat om enkele tienduizenden guldens. De uitbundige, zonnige zomer is er de oorzaak van, dat de kosten van het corso zo worden opgejaagd. Im mers, veel bloemen zijn hierdoor vroeger uitgebloeid en zijn schaars op het moment, dat de corsowagens moeten worden „opgemaakt". Het gevolg hiervan is, dat de prijzen be hoorlijk zijn opgelopen. Die extra kosten neemt Flora voor zijn reke ning. Volgens Hemmes kan de veiling nu niet aankloppen bij de gemeen ten en een VVV, die reeds een sub sidiebedrag beschikbaar hebben ge steld. „Zij trekken jaarlijks een vast bedrag uit en daar wordt niet van afgeweken", aldus de bedrijfsleider un Flora. Het veilingbestuur „treurt" overi gens niet over de hogere kosten van het bloemencorso. „Die tienduizen den guldens", zegt Hemmes, „komen tenslotte op de plaats waar ze moe ten zijn: in de zakken van de kwe- Het opslaan van (schaarse) bloe men in koelcellen noemt Hemmes „onmogelijk". „Als ze tevoorschijn worden gehaald zien ze er vers uit. Maar kom je een uur later, dan is het duidelijk te zien, dat ze oud zijn. Ze zijn dan verlept. Zulke bloemen kun je niet voor een praalwagen ge bruiken. Het is hier het als bij vlees: je kunt het lang in de vriezer be waren, maar als het eenmaal is ont dooid, moet je het direct opeten an ders kun je het wel weggooien". Het Rijnsburgse bloemencorso komt dus niet in gevaar door een schaarste aan bloemen. De sprookjespraalwa gens zullen de zevende augustus door vele tienduizenden toeschouwers kunnen worden bewonderd. MADRID (Reuter/UPI) Bij de Nederlandse ambassade in Madrid is vannacht een bom ontploft. De ingang werd vernield, maar er vielen geen slachtoffers. De Nederlandse ambassade is gehuisvest op de tweede verdieping van een gebouw in noord-Madrid. In het gebouw zijn geen Spaanse overheidsdiensten ondergebracht. Het afgelopen weekeinde zijn tal van aanslagen gepleegd op gebouwen van officiële instanties en monumen ten van de burgeroorlog in Spanje. De bomaanslag op de Nederlandse ambassade was echter de eerste ac tie tegen een buitenlandse vertegen woordiging. CA'er de daders van de aanslag op de ambassade is nog niets bekend. De verantwoordelijkheid voor de andere aanslagen is per brief opge ëist door een tot dusver onbekende groepering. De „antifascistische ver zetsgroep 1 oktober". De Spaanse po litie heeft nog niet officieel vastge steld wie voor de aanslagen verant woordelijk is. Volgens iiet dagblad „informaciones" twijfelt de politie of aan de autenticiteit van deze brie ven, ook twijfelt de politie of deze groepering in staat is op zo'n grote schaal overal in het land aanslagen te plegen. Volgens het Spaanse pers bureau Europa Press is deze groepe ring een afgescheiden communisti sche beweging met een maoïstische koers. De naam „1 oktober" zou her- Bi; de Nederlandse ambassade ontploft. De ingang werd vernield, offers. ir.neren aan de moordaanslag op vier Mad'rileense politiemannen door het maoïstische „patriottisch antifascis tisch revolutionaire front" op 1 okto ber 1975. Van officiële zijde is meegedeeld dat de schade aan de voorgevel van de Nederlandse ambassade niet zo erg is als men aanvankelijk dacht. Wel zijn door de explosie de meeste ruiten gesneuveld van het gebouw. De bom was geplaatst voor de in gang van het gebouw aan de weg van de generalissimo bij het Cuzco-plein. In het gebouw is behalve de Neder landse ambassade die van Koeweit gevestigd. Voorts bevinden zich er de kantoren van particuliere bedrijven. Een uur na de explosie was de Ne derlandse ambassadeur, H. Insinger, ter plaatse waar hij met het hoofd van de politie sprak. Enorme buit bij bankroof in Nice NICE (UPI) Een bende van ver moedelijk zes gangsters heeft een grote bank in Nice geplunderd en daarbij geld en kostbaarheden ter waarde van 25 miljoen gulden buit gemaakt. De daders kraakten bij hun „mees terstuk" 200 safeloketten in de kluis en namen baar geld. sieraden, aan delen en andere waardevolle voor werpen mee. De politie staat voor een raadsel en heeft van de overvallers nog geen spoor. Uit het onderzoek tot nu toe is ge bleken dat de bende in twee dagen van minutieuze arbeid een acht me ter lange tunnel heeft gegraven, Daarbü werd gebruik gemaakt van de modernste dievengereedschappen. Zij lasten de kluisdeur van binnen uit dicht om een onderzoek te belem- Zij moeten met hun karwei zaterdag al begonnen zijn. In het weekeinde was er geen bewaking. Om nog on bekende reden werkte het alarmsys teem niet. De overvallers hebben in de kluis- ruiinte een schriftelijke groet achter gelaten. „Geen schot, geen geweld, geen haat", zo stond op een briefje dat als ondertekening het V-teken in een cirkel bevatte. De prijzenbeschikking van minis ter Lubbers voor de makelaardij in onroerend goed maakt een einde aan de vreemde toestand dat de koper gelijk op met de verkoper aan de makelaar cour tage moet betalen. De belangen van verkoper en koper lopen natuurlijk in de meeste gevallen niet parallel. De verkoper wil de hoogst mogelijke prijs, de koper de laagste. De courtage die de makelaar geniet, bedraagt een percentage van de verkoopprijs. Hoe hoger die prijs, hoe hoger zijn beloning. In de makelaarswereld was de discussie over deze merkwaar dige vervaging in het krachten veld van vraag en aanbod al lang aan de gang. Het 'Amster damse' systeem (waarbij de ma kelaar maar voor één van de beide onderhandelende partijen optreedt) had in de praktijk al duidelijk veld gewonnen. "'oortaan is het criterium: dan slechts courtage als er diensten geleverd zijn. Of dat een slui tend criterium is, moet blijken. Er is een groot stuk niemands land tussen (kosteloze) infor matie) en (betaald) advies. Mogelijk worden de verhoudin gen wat zuiverder en dat kan nooit kwaad in een branche, waar menigeen de belangrijkste en in elk geval kostbaarste transactie van zijn leven doet. Den Uyl meende het niet zo DEN HAAG (ANP) Premier Den Uyl heeft niet willen polariseren, toen hij onlangs naar aanleiding van de loonmaatregel over de vakbeweging sprak als „vlees van mijn vlees". „Mijn betoog was erop gericht dat de hele vakbeweging in ons land be grip zou opbrengen voor de maatre gel waartoe de regering zich genood zaakt zag", aldus d" premier. HU vindt niet zoals Kruisinga, die daar over vragen in de Kamer stelde, dat hij met het over een kam scheren van de vakbeweging onrecht heeft gedaan aan de werknemers, die in het CNV zijn georganiseerd. Samenzwering in Birma verijdeld RANGOON (Reuter) De regering van Birma heeft een samenzwering verijdeld tegen het leven van presi dent Ne Win en dat van andere lei ders. De samenzweerders zijn gear resteerd. Dit is bekendgemaakt in een verklaring van de regering in Rangoon, die vandaag door de Bir- maanse radio werd verspreid. De samenzwering stond onder leiding van drie kapiteins van het leger, die de steun genoten van elf andere mi litaire officieren, aldus de verklaring. Het doel was een aanslag te plegen op de secretaris-generaal van de Bir- maanse staatsraad. San Yoe, op kolo nel Tin Oe. hoofd van de nationale inlichtingendienst en op de presi dent. Vrij bewolkt Bouwschandaal in Hillegom? (.Van één onzer verslaggevers) HILLEGOM "Er wordt hier ge bouwd tegen alle bestemmingsplan nen in; en dus tegen de wet in. Ze houden alleen elkaar de hand boven het hoofd en daarom gebeurt er niets." De heer A. den Harder neemt het niet langer. Pal naast zijn huis wordt een nieuw politiebureau ge bouwd dat niet alleen zijn uitzicht beneemt, maar tevens in strijd is met een in 1974 vastgesteld bestemmings plan. Bovendien zou de gemeentp Hillegom niet de gebruikelijke pro cedure hebben gevolgd, om alsnog een verandering in het bestemmings plan te kunnen aanbrengen. Overi gens, zo meent de heer Den Harder, is dit slechts het topje van de ijsberg. "Er gebeuren hier in Hillegom nog veel meer uiterst vreemde zaken". Volgens het bestemmingsplan zou het nieuwe gebouw van de politie gebouwd moeten worden langs de straatkant (rooilijn) en zou er ruim te moeten overblijven voor een tuin. Op de plaats van deze tuin worden nu garages en een fietsenstalling ge bouwd. De heer Den Harder: "Bo vendien is zelfs een deri van de hier achter gelegen sloot gedempt voor de bouw en ook daar is geen toestem ming voor gevraagd. Desnoods scha kel ik de staatssecretaris zelf ln om te laten zien hoe hier geknoeid wordt", aldus de 32-jarige verzeke ringsagent. De heer Kwaak, voorlichter van de provincie Zuid-Holland, gaf inder daad toe dat de gemeente Hillegom had nagelaten de gebruikelijke pro cedure, om alsnog toestemming voor de bouw te krijgen, te volgen. De heer Kwaak zei niets te weten van andere woningen die. ook niet vol gens het jongste bestemmingsplan gebouwd waren, voorts was hij ook niet op de hoogte van het ten dele dempen van een stuk van de sloot, gelegen achter het toekomstige poli tiebureau. "Voor G.S. zal dit waar schijnlijk geen verdere gevolgen heb ben, wij zullen de gemeente Hillegom er enkel op wijzen dat ze zich in het vervolg beter aan de regels zal moeten houden (ontheffing art. 19)", aldus de voorlichter van Gedepu teerde Staten.. Wethouder Smits, tevens loco-bur- Links het huis van de heer gemeester van Hillegom noemt het hele verhaal van de heer Den Har der kletskoek. Hij zegt: "Volgens een planprocedure hebben wij wijzigin gen aangebracht in het bestemmings plan. Inderdaad zijn er hele kleine hoekjes die niet in het plan vermeld zijn. Maar de heer Den Harder had al lang via de heer Leget, van wie hij de grond destijds heeft gekocht, kunnen weten dat er gebouwd zou worden," aldus de wethouder, die de zaak als een opgeblazen geheel be schouwde. (Van onze verslaggever) WASSENAAR Het lijkt erop dat de beide gorilla-wijfjes in het Was- senaarse dierenpark niet in verwach ting zijn. Dat blijkt uit onderzoeken die de Londense bioloog dr R. D. Martin heeft gedaan op urine van de beide apen. Mochten de dieren toch in verwachting zijn. dan zullen de embryo's waarschijnlijk dood geboren worden. „We hebben drie mogelijkheden", aldus dierenpark-directeur drs. Jan Louwman vanmorgen. „Ofwel er is sprake van dode embryo's, wat het meest waarschijnlijke is, ofwel de beide dieren hebben een gezwel in de buik, of er is sprake van schjjn- zwangerschap. Die laatste mogelijk heid wil ik helemaal uitsluiten. Er bestaat een klein kansje dat Linda wel een jong zal baren, omdat de uit slag van de testen er ook op kan wij zen dat de geboorte erg spoedig zal plaatsvinden". De bioloog Martin acht die kans echter erg klein: „De monsters die ik hier kreeg waren weliswaar oud ae zijn dertig uur onderweg geweest en er is dus een kans dat de on derzoekingen die ik heb gedaan niet helemaal nauwkeurig zijn geweest. We gaan het ook nog een keer doen, 'maar ik acht de kans op een ge boorte miniem." Martin, die verbon den is aan de Zoological Society of London, kan een eventuele zwanger schap afleiden uit hormoonresten in de urine. Daarop worden met radio actieve straling proeven genomen. De uitslag van de tweede test wordt mid- volgende week verwacht. De zaak kwam aan het rollen toen de Wassenaarse bioloog Tom de Jongh, die het sociaal gedrag van de beide gorilla's tijdens de zwanger schap bestudeerde, op een congres m Londen zijn collega Martin sprak en urine-monsters opstuurde. Hijzelf was er tot dan toe van overtuigd dat de beide gorilla's drachtig waren. „Ik heb het jong zien bewegen", zei hij enige tijd geleden al. Onderzoek in het Rotterdamse Dijkzigtziekenhuis waar de vrouwenarts dr. H. C. S. Wallenburg de urine van de gorilla Ngaji bekeek wees uit dat er in ieder geval geen sprake is van een levend jong in de baarmoeder. In Wassenaar, waar men sinds de pink sterdagen op de geboorte wacht, wil men nog even afwachten hoe de uit slag van de nieuwe onderzoeken in Londen zal zijn. Daarna gaat men Ngaji onder narcose onderzoeken om uit te vinden wat er precies aan de hand is. De onduidelijkheid rond het al of niet in verwachting zijn van de go rilla's is volgens de aan Artis verbon den bioloog Dekker niet zo verwon derlijk: „Een paar jaar geleden heb ben wij hier met ons eigen gorilla- wijfje hetzelfde meegemaakt. Zij kreeg bijvoorbeeld ook een dikke buik. Die heeft ze nog, maar er is geen Jong geboren. Zwangerschaps testen hebben ook nooit exact aan kunnen tonen of er wel of niet spra ke i 14 PAGINA'S Zwemster Enith Brigitha was ontzettend blij met haar bronzen Olympische medaille. „Dit is het mooiste dat ik ooit bereikt heb in de sport", zei de Nederlandse na de finale 100 meter vrije slag waarin zij achter de Oostduitse Ender en Priemer naar de derde plak reikte. „Ik heb me eindelijk eens niet dol laten maken, maar heb de wedstrijd zo gezwommen dat die me vrijwel zeker een derde plaats zou brengen". Het waterpoloen het hockey team zorgden voor regelrechte sensaties. Het waterpoloteam plaatste zich voor het eerst sinds 1960 in de finale-poule door 3-2 winst op de Olympisch en wereld kampioen Sowjet Unie dat zich volgens Oranje-roach Trumbic volledig op de Nederlanders had verkeken. „Zij hebben zich niet gereali seerd dat wij ons op dit niveau konden manifesteren. Hun voor bereiding was afgestemd op een hoogtepunt in de finale." Het hockeyteam versloeg met subliem spel India (31), in een wedstrijd waarin Oranje alles gaf. Gevaarlijk, volgens coach Van Heumen, want nu „zijn ze kapot". En er is maar weinig tijd voor herstel, want vanmiddag volgt de zware wedstrijd tegen Maleisië. Dat is de sleutelpaxtij." Nieuws ook van een ander front. Het Internationaal Olym pisch Comité heeft de mogelijk heid open gelaten dat individuele sportmensen van de landen die zich om politieke redenen hebben teruggetrokken, alsnog kunnen deelnemen aan de Spelen van Montreal. Tot nu toe echter heeft geen van de leden van de ploegen die vertrokken van die mogelijk heid gebruik gemaakt. Het lijkt ook niet waarschijnlijk dat dat zal gaan gebeuren, zeker niet waar Enith Brigitha met haar bronzen plak. het de Afrikanen betreft. De Af rikaanse landen hebben nu aan gekondigd ook andere sporteve nementen te zullen boycotten tot dat iedereen beseft dat Zuid Afri ka niet gesteund mag worden. Op het lijstje evenementen dat voor een boycot in aanmerking komt staan ook de Gemenebestspelen in 1978 in Canada. PAGINA 9—11 Arthur Rubinstein stopt PAGINA 5 Jeugd zoekt „ander" vakantle- PAGINA 7 Ford denkt Carter wel te klop pen PAGINA 8 A

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1