Gastarbeiders gelegaliseerd Ontheffing loonmaatregel Philips gaat computer afdeling saneren Binnendoor Buitenom Ruim veertienduizend hebben zich gemeld Visvangstbeperking '75 niet in strijd met EG ZATERDAG 17 JULI 1976 BINNENLAND PAGINA 7 EINDHOVEN (ANP) Philips Data Systems heeft besloten uitvoe ring te geven aan haar voornemen om haar computeractiviteiten te sa neren. Nadat Philips Data Systems (de computerpoot in het bedryf) op 3 september vorig jaar haar voor nemen tot herstructurering van de computeractiviteiten had bekendge maakt is intensief overleg gepleegd met de be betrokken ondernemingsra den in Apeldoorn (ca. 1200 mede- wertcers), in Eindhoven (ca. 200) en jn Den Haag (ca. 800) en de werk nemersorganisaties, in april van dit jaar werd de onder - memingsraden een overzicht gegeven •van de beleidsvoornemens en de be oogde reorganisatie, waarbij deze in de gelegenheid werden gesteld hier over advies uit te brengen. Hoewel de ondernemingsraden de noodzaak tot aanpassing van de or ganisatie onderkenden hebben zij ne gatief geadviseerd, voornamelijk om dat huns inziens voor een groot aan tal medewerkers geen vervangend werk in het vooruitzicht wordt ge steld. Bovendien kwamen in de af zonderlijke adviezen nog bezwaren naar voren ten aanzien van de orga nisatiestructuur, aldus Philips. Na zorgvuldige bestudering van de adviezen en na rijp beraad is beslo ten om de voorgenomen herstructu rering van de computer activiteiten Zowel het commercieel als het in dustrieel management van de hoofd- industriegroep, met bijbehorende lijn- en stafafdelingen, worden in Apeldoorn geconcentreerd. Dit bete kent o.m. dat de markteting- en servicegroepen (in totaal ruim 200 medewerkers) van Office Computer Systems (OCS) zullen verhuizen van Eindhoven naar Apeldoorn. De verhuizing gebeurt in fasen, eerst de marketing groepen, daarna de service groepen. Hiervoor zal aldus Philips een sociaal plan worden voorgelegd aan de werknemersorganisaties. Te vens zal advies worden gevraagd aan de ondernemingsraad van deze Eind- hovense vestiging. De fabricage-activiteiten in Apel doorn en Den Haag worden verder aangepast aan het hierboven ge noemde produktieprogramma. Zoals reeds verleden jaar septem ber werd meegedeeld is door deze herstructurering een vermindering van het personeelsbestand van Phi lips Data Systems onvermijdelijk. Waar dit enigszins mogelijk is, wil Philips collectieve ontslagen vermij den. Daarom wordt vooreerst nog getracht een oplossing voor dit pro bleem te vinden via het zoeken naar vervangende werkgelegenheid voor de betreffende vestigingen en door mid del van overplaatsingen. Vorig jaar september maakte Phi lips bekend dat in de komende twee Jaar problemen zouden ontstaan voor de werkgelegenheid van 2000 tot 2500 man in de computersector. Philips trok toen de conclusie dat het samen werkingsverband met de Franse CII en de Duitse Siemens in de huidige vorm niet meer houdbaar moest wor den geacht. De directie van Philips Data Sys tems heeft de betrokken onderne mingsraden meegedeeld het herstruc tureringsplan nu zo snel mogelijk te willen uitvoeren, aldus de mededeling. De vakbonden hebben gisteren la ten weten, dat ze vasthouden aan hun eis, dat er geen gedwongen ont slagen zullen mogen vallen. Hoeveel arbeidsplaatsen er nu nog met de reorganisatie gemoeid zijn, is onduidelijk. In februari van dit Jaar had de aankondiging, dat Philips ziin computerindustrie ging inkrimpen, er al toe geleid, dat ruim 400 com puter-deskundigen vrijwillig een an dere baan hadden gezocht. Inmiddels zijn er naar schatting nog enkele honderden vertrokken. Computerdes kundigen kunnen overal terecht, al dus bestuurder J. van Otterlo van de Industriebond NVV. De heer Reuven van de Unie BLHP rekent er op, dat er nu nog 1000 a 1500 arbeidsplaatsen zullen verdwijnen. Het uiteindelijke aantal zal ook afhangen van de mate waar in Philip» andere activiteiten in deze sector inbrengt, maar pogingen daar toe hebben volgens hem tot dusver weinig resultaat opgeleverd. DEN HAAG (ANP) Ruim veertienduizend gast- arbeiders, die tot voor kort illegaal in Nederland waren, hebben van het ministerie van Justitie een verblijfsvergun ning gekregen. Het gaat hier om buitenlandse werknemers, die gebruik hebben gemaakt van de zg. regularisatie- regeling. Iedere illegale gastarbeider, die zijn verblijf wettig wilde maken, kon zich daarvoor tot 1 november van het vorig jaar aanmelden bij de politie. Hoeveel aanvragen er zijn afgewezen kon de woordvoerder niet zeggen. Hij hield het op enkele duizenden. Het aantal gastarbeiders, dat nu pog zonder vergunning in Nederland vertoeft, kan volgens het ministerie vap justitie uiteenlopen van duizend tot tienduizend. Zoals al eerder door cje regering werd verklaard, is het niet de bedoeling dat er speciale zoekacties naar illegalen worden ge houden. Wel loopt elke gastarbeider aonder verblijfsvergunning het risi- oo, dat hij tegen de lamp loopt, waar na hjj zonder mankeren de aanzeg ging zal krugen het land te verlaten, aldus het ministerie. Het overgrote deel van de veertien- ifulzend „nieuwe legalen" verblijft /olgens het ministerie in de rand stad. Het NW, district Zuid-Holland Buid. heeft uitgerekend dat alleen het Westland (tuinderijen) er al een kleine tweeduizend herbergt. De ove- ngen in Zuid-Holland wonen in Rot terdam (1800), het gebied Nieuwe Waterweg-noord (350), Spijkenisse, Oud-Beuerland en Middelharnis (sa men 140), Dordrecht en Ridderkerk (samen 190) en Gorinchem (50). Met de onlangs gelegaliseerden er bij is het totaal aantal gastarbeiders in Nederland nu gekomen op circa 122.000. Meer dan de helft bestaat uit Turken en Marokkanen. Eind 1975 vertoonde de statistiek van het mi nisterie van sooiale zaken het vol gende beeld: Tunesdërs (993), Grieken (1918), Portugezen (4917), Joeg06laven (9124), Spanjaarden (18.344), Ma rokkanen (27.298) en Turken (38.403). Totaal: 119.227. Ruim 52.000 hadden een p>ermanente verblijfs vergunning en de rest een vergun ning voor vijf jaar. Gastarbeiders, die langer dan vijf jaar in Nederland zijn, kunnen door gaans zonder moeilijkheden een per manente verblijfsvergunning krijgen. Andoplatvorm in Noorwegen aangekomen ROTTERDAM (ANP)-Het reus achtige betonnen boorplatform, dat vorige week woensdag van de Maasvlakte (Rotterdam) ver trok, is aangekomen bij het Noorse eiland Stord. De 570 zeemijlen lange reis verliep zo voorspoedig, dat men vijf dagen korter onderweg was dan ver wacht. Het platform, dat gebouwd is door de Engels-Nederlandse fir ma Andoc en bestaat uit een caisson met daarop vier ruim 100 meter hoge torens, wordt in Noorwegen voltooid. Op de torens komen 30 meter hoge sta len poten, waarop het stalen dek zal rusten. Ook zal hier de tech nische uitrusting, die nodig is voor het boren naar en behan delen van de ruwe olie, worden geïnstalleerd. Het platform zal In de lente van 1977 naar het Dunlin-veld, ge legen ten noord-oosten van de Shetland-eilanden. worden ge transporteerd. waar het enige tijd later zal beginnen met boren. Transcendente medidatie- techniek Nieuwe opzet bij Europese verkiezingen? DEN HAAG <ANP> Volgens pre mier Den Uyl zouden de recht streekse verkiezingen voor het Euro pees parlement voor ons land best eens gebruikt kunnen worden voor een experiment met een districten stelsel. zo verklaarde hij gisteren na afloop van het kabinetsberaad. De premier dacht hierbij aan een ten dele evenredige vertegenwoordi ging en ten dele een volgens het districtenstelsel. De kiesraad zal hjdtever een advies moeten opstel- le*P*raarna het kabinet met wets voorstellen komt. De Europese raad van regeringslei ders besloot afgelopen week dat die rechtstreekse Europese verkiezin gen er in 1978 moeten komen. „De draagwijdte van dit besluit kan moeilijk worden overschat", aldus Den Uyl, die de raad in Brussel voorzat. Hij zei van de verkieangen een feestelijke gebeurtenis te ver wachten met enig spektakel. Pre mier Den Uyl vermoedt dat zich pro minenten voor de verkiezingen be schikbaar zullen stellen, temeer omdat de verkiesbare mensen geen parlementslid hoeven te zijn. Den Uyl noemde onder meer de naam \an Willy Brandt, de voorzitter van de Westduitse sociaal-democratische SPD en oud-bondskanselier. Als een van de belangrijkste effecten noemde Den Uyl de politisering van Europa, het besef, dat de beslissin gen, die in Brussel worden genomen, politieke beslissingen zijn. IJMUIDEN Het Noordzeekanaal bestond gisteren honderd jaar. Ter gelegenheid daarvan werd gistermiddag in de havenmond van IJmuiden een reddingsdemonstratie gegeven. Op de foto ivordt één van de 'drenkelingen' uit het water gevist. Geen vergoeding bedrijfsschade AMSTERDAM (ANP) Be drijven, die eind vorig jaar ge durende twee weken hun deu ren moesten sluiten in verband met de gijzeling in het Indo nesische consulaat te Amster dam, ontvangen daarvoor geen schadevergoeding van het rijk. Het ministerie van Justitie heeft dit de betrokken bedrijven per brief laten weten. Het ministerie vergoedt wel materiële schade aan goederen en huizen, die is aangericht door militairen en/of politie. Volgens een woordvoerder van Justitie geldt deze regeling ook voor bedrijven, die inkomsten misten als gevolg van de trein kaping bij Wijster. Het ministerie heeft tot nu toe ruim een miljoen gulden aan schadevergoedingen uitgekeerd aan bedrijven in Amsterdam, Wijster en Beilen. Dat Justitie geen uitkeringen geeft voor het feit, dat winkeliers door de Zuid- molukse acties van inkomsten verstoken zijn geweest, is het gevolg van een twee jaar gele den na de gijzeling in de Fran se ambassade te Den Haag,door se ambassade te Den Haag, door sluit dergelijke inkomstender ving niet te vergoeden. Geen militaire hulp Limburg ROERMOND (ANP) Omdat de marine) vertrokken. Ondanks de ve- Limburgse boeren geen prijs stellen le aanvragen om hulp weigeren de op de in hun ogen te dure hulp van door de militairen op f 40.- per uur het ministerie van Defensie zijn gis- door de militairen op ?a,- per uur teren de militaire waterpompen met vastgestelde kosten te betalen, hun bemanning (42 man van de DEN HAAG (ANP) De vangst beperkingsregeling voor schol en tong die voor het jaar 1975 in ons land was uitgevaardigd, was niet in strijd met EG-recht. Het Europese Hof van Justitie in Luxemburg heeft dit vastgesteld in een arrest. De eco nomische politierechters in Zwolle en Alkmaar hadden eind vorig jaar een aantal zaken tegen overtreders aan het hof voorgelegd om een uitspraak over verenigbaarheid met EG-recht te krijgen. Het hof van Luxemburg vindt dat Nederland, in het kader van het ver drag over de visserij in het noord oostelijk deel van de Atlantische Oceaan, bevoegd was verbintenissen aan te gaan om de rijkdommen van de zee in stand te houden, het had dus ook het recht nationale maatre gelen te nemen ter nakoming van die verbintenissen. De doelstelling en de werking van de (grotendeels op prijs regeling betrekking hebbende) EG- visserijverordeningen worden door die vangstbeperking niet aangetast, vindt het hof. Evenmin ziet het er een door het EG-verdrag verboden kwan titatieve beperking van het gemeen schappelijke handelsverkeer in. De economische officier van Justi tie in Zwolle waar de economische politierechter in december zes zaken tegen Urkers naar Luxemburg door stuurde heeft nog niet beslist of hij deze zaken nu doorzet. „Het spoedeisende is er nu af", zo zegt hij. Inmiddels zijn een stuk of tien dit Jaar begane overtredingen bij hem aangebracht. Wat daarmee gaat ge beuren moet ook nog beslist worden. Voor dit jaar heeft de EG-minister- raad alle twijfel weggenomen door bij verordening de lidstaten te machti gen tot het handhaven van natio nale vangsbeperkingen. Havenwerknemers willen: zoals geleerd door Maharlshi Maheah Yogi INTRODUCTIE- 4 LEZING door dra. J. Janson DONDERDAG 22 JULI 20 uur 1 PARLEMENT Nieuwe Rijn 52 Leiden Toegang gratia ROTTERDAM (ANP) De Ver- voersfederatie NVV/NKV denkt er over om bij het ministerie van So ciale Zaken een aanvraag tot ont heffing van de loonmaatregel in te dienen. Op deze manier hoopt de Vervoersfederatie voor de haven werknemers in Amsterdam en Rot terdam toch een volledige prijscom pensatie te bereiken. Voorzitter Schoer van de Vervoersfederatie zei gisteren dat het aanvragen van een ontheffing een van de mogelijk heden is om te proberen volledige prijscompensatie, zoals die door de overgrote meerderheid van het ha venpersoneel wordt geëist, uit het \uur te slepen. Schroer wilde niet zeggen of over het plan afgelopen woensdag - teen werkgevers en werk nemersvertegenwoordigers voor de eerste maal na de staking van 1 juli bij elkaai kwamen - al met de havenwerkgevers is gepraat. Een woordvoerder van de Scheep- vaartvereniging-Zuid (Havenwerkge vers Rotterdam) verklaarde geen commentaar te willen geven op de uitlatingen van de voorzitter van de Vervoersfederatie. Hij voegde daar wel aan toe dat naar zijn smaak de loonmaatregel geen vragen open laat. Of deze uitspraak betekent dat de werkgevers absoluut afwijzend staan tegenover het ontheffingsplan van de vakbonden wilde de SVZ- woordvoerder niet zeggen. De vervoersbond CNV is erg kwaad over de aankondiging van de Vervoersfederatie NVV/NKV dat de week dinsdag worden voortge- men van plan is by Sociale Zaken zet zuilen we de Vervoersfederatie een ontheffing te vragen van de goed 'aten weten wat we hiervan loonmaatregel voor de havenwerkers, denken. Maar eigenlijk heeft het kers. nauwelijks nog zin op deze manier Voorzitter Zwijnenburg van de be- CAO-overlcg te voeren", zo zei Zwij- dntffsgroep watervervoer van de nenburg vrijdag. Vervoersbond CNV is er boos over Ook inhoudelijk ziet hij weinig dat de Vervoersfederatie met de me- brood in het aanvragen van een ont- dedeling over de ontheffing naar helfing. De aanvraag maakt volgens buiten is gekomen zonder de ande- hem geen schijn van kans. "Verge- re partijen die bij het overleg over leken met andere bedrijfstakken de haven-CAO betrokken zijn van staan de ha venarbeiders er helema al te voren in te lichten. "Het gaat niet slecht voor. Als de havenarbei- te ver om zonder vooroverleg met ders compensatie zouden krijgen dan een dergelijk verhaal in de publi- zijn er nog wel legio bedrijfstakken citeit te brengen, temeer daar de op nte noemen die er met veel moer onderhandelingen nog aan de gang recht aanspraak op zouden kunnen zijn. Dat is tegen alle afspraken maken. En dan is het hek van de m. Als de onderhandelingen volgen- dam". Werk (1) Hoe zat dat nou ook weer pre cies? Je moest zeer goed je best doen op school. In feite was het het omgekeerde van die mooie Olympische gedachte waarover je nog wel eens in de geschiedenis boekjes leest. Winnen was belang rijker dan deelnemen. En winnen deed je door in het vereiste tempo de school af te maken en daarbij indien mogelijk nog redelijk hoge cijfers te scoren, want achten en negens, die zag de aanstaande werkgever graag. Welnu, het fenomeen werkgever is al weer zoiets, waarvan lang zamerhand een hele generatie schoolverlaters alleen bij overle vering iets vernomen heeft. Zij hebben zich onmiddellijk na de prijzende woorden van de rector en het in ontvangst nemen van het diploma kunnen scharen in het verkommerde leger van de arbeidsreserve. Zij hebben geen werk en evenmin enige indicatie dat er in die situatie op korte termijn iets zal veranderen. En daarmee is menig ouderpaar toe aan revisie van het verhaal waarmee het zijn nakroost naar de huiswerktafel trachtte te lok ken. Aan het einde van de reis wacht voor menigeen het gedul dige formulier van het gewestelijk arbeidsbureau of de voorbedruk te brief van het centrale bureau inschrijvingen van de universitei ten, waarmee met veel spijt wordt meegedeeld dat het lot hem he laas niet welgezind was en dat die studie medicijnen, veeartsenij kunde, Engels, enzovoorts niet tot de mogelijkheden behoort. Zilverpapier Maar gelukkig, de beschaving blijft voortschrijden. Vroeger ver zamelde men met hardnekkige hartstocht zilverpapier in, waar mee dan iets nuttigs werd gedaan ten behoeve van de arme heiden- kindertjes overzee. Thans dient datzelfde zilverpapier in bistro's tot het verpakken van een in de schil gepofte aardappel. Omdat geen enkele bistro die zich res pecteert het nog kan stellen zon der houten Tonde bord met jus. rand en de in de schil gepofte aardappel, mag zilverpapier te genwoordig een schaars goed ge noemd worden. Schaarser dan arme heldenkindertjes overzee waarschijnlijk. Olympiade De wijze waarop de redactie van deze krant de herrie rond Taiwans deelneming verwerkte, illustreert afdoende dat sport en politiek alles met elkaar te maken hebben. Het was elke dag van deze week opnieuw de vraag of de sportredactie of de redactie buitenland de binnengekomen spullen van de persbureaus zou moeten behandelen. Er werd als- hetware om gevochten (daar heb je het weer. het arbeidsethos). Europa Werk (2) Er bestond zoiets als arbeids ethos. „Wie niet werkt, zal niet eten", zo hoorde je nog wei eens en iets dergelijks staat er ook nog in de Russische grondwet. Dat is waarschijnlijk de reden da& in de metro van Moskou zowel boven aan de roltrap als onder een mannetje zit. Wat zij doen is nogal duister. Hun „finest hour", hun grote moment zou moeten zijn, wanneer er eindelijk eens een passagier van de roltrapt lazert en de mannekes. hem kun nen opvangen. Met een foto in de Pravda. Maar de Dol trap is zo overvol dat je niet eens kunt val len, al zou je willen en het waoh. ten is dus op het moment dat elke Moakoviet een eigen auto heeft. Dan komt er ruimte om te vallen. Daar zullen nog wel wat generaties en partijcongressen overheen gaan. Maar zij werken. Arbeid adelt. Misschien is het raadzamer voor een goedwillende vader om zijn zoon al in de schooljaren in te wijden in liefhebberijen die aan een aantal voorwaarden voldoen. Zij dienen tijdrovend te zijn. niet kostbaar en vfooral niet provoce rend. Met dat laatste bedoel ik dat degenen die bij de stoelen dans rond de werkgelegenheid nog in de race liggen niet de in druk moetem krijgen dat hun zweet als de brandstof geldt van de geneugten van de reservisten. Hengelen kan dus, mits niet in stadsgrachten. Fietsen kan ook, mits op een rijwiel met een terug traprem; daarbij is dan voor het bewaren van de openbare orde ook nog aan te bevelen dat men tégen de wind in fietsend wordt gadegeslagen. Genegenheid tot het timmeren van keukenkastjes, het schilderen van plintjes en afschuren van flink in de glans- verf stekende kamerdeuren komt evenzeer in aanmerking om grootscheeps door de ouders be vorderd te worden. Kortom, als ze maan lang genoeg zeggen dat iets heel leuk is dan gaan hun na zaten er op den duur nog in ge loven ook. Werk (S) Waarin onderscheidt een werk loze gymnasiast zich in de snack bar van een werkloze gewone jongen? Hij onderscheidt zich doordat hij minder gehaaid is in het voordringen. Hij heeft immers enige jaren minder ervaring met in de rij staan en het dwalen in de brede marges van de verve ling. Het vergt tijd om niet lan ger de mayonaise van de patat te laten eten. Men kan er niet vroeg genoeg mee gebinnen. In 1978 komen ze dan eindelijk, rechtstreekse verkiezingen voor het Europese Parlement. Op zich een zeer verheugende zaak, mits dat parlement ook wat wezenlij - kers in de melk (of op de boter berg, of in de wijnplas) te brok kelen krijgt dan tot nu toe. Steeds meer zaken worden bedisseld door de Europese commissie (het „da gelijks bestuur" van de F.G) of de raad van ministers, zonder dat er een volksvertegenwoordiger is om de heren kritisch te volgen en eventueel op de vingers te tikken. Zo hoort het in een democratisch land, op nationaal niveau dus, mair zo hoort het nog veel meer op supranationaal niveau, bij voorbeeld in een EG. Die verkiezingen voor Europa zijn dus een stapje vooruit en dat verklaart wel de merendeels toe juichende reacties in de commen taar rubrieken. Er is echter met name wat Ne derland betreft nog wel een min der geestdriftig geluid te laten horen. Daartoe moeten we een beetje rekenen. De grote landen (Bondsrepubliek, Groot-Brittan- nië, Italië, Frankrijk), die qua in wonertal allemaal tussen de 50 en 60 miljoen mensen zitten, krijgen elk 81 zetels. Dat varieert tussen de 690 duizend (Frankrijk) en 765 duizend mensen per zetel in dat Europese parlement. Daarmee vergeleken is Nederland met zijn 13'i miljoen inwoners en 25 zetels redelijk af. Schamel hoofdrekenen resulteert in 544 duizend landge noten per zetel. Maar nu de ande re kleintjesBelgië 24 zetels 1 op 410 duizend), Denemarken 16 ze tels (1 op 312 duizend). Ierland 15 zetels (1 op 200 duizend). Luxem burg met zijn 350 duizend inwo ners en 6 zetels is natuurlijk he lemaal een met electorale privile ges getooide dwerg, want hier kom ik uit op 1 op ruim 58 dui zend. Nederland speelt hier dus weer eens de rol van te groot voor de ooievaar, maar te klein voor de pil Regen Deze week voor het eerst sinds lang weer enige regendruppels tegen de voorruit. Verspreid over het glas. Klein en hardnekkig. In zo'n geval met de ruitenwissers een massamoord aanrichten onder een natuurverschijnsel, is de goden en een depressie die nog lust zouden gevoelen, verzoeken. Het moment van de ruitenwisser wordt dus uitgesteld en uitge steld. Minutenlang. Tot de straat recht vooruit en de mensen daarneven er schimmig en vlek kig uitzien. Dan is het onverbid delijk moment daar. Messcherp scheert het rubber langs de drup pels. Een streek en terug, nog een streek en terug. Een paar vorme loze vochtrestjes langs de rubber- strips is het enige dat aan het kortstondige wonder herinnert. De ban is gebroken. De regen hoort weer bjj de dagelijkse dingen. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7