Claproth vecht voor de jongens van Korea Pieterswijk: dorps hart van Leiden J&A 'Wij hebben gevochten voor recht en vrijheid' v.d. Water v.d. Water ZATERDAG 17 JULI 1976 LEIDEN Leidenaar vraagt steun voor reünies en reizen t Claproth: gij hebt uw beste krachten gegeven. LEIDEN - Leidenaar J. E. Calproth klopte tot driemaal toe bij minister Vredeling aan. En kreeg driemaal nul op request. De laatste keer schreef de bewindsman een ietwat pinnig briefje terug: Calproth moest er maar eens mee stoppen. Ook prins Bernhard bleek zich niet voor de zaak van de Leidenaar te interesseren: Zijne Koninklijke Hoogheid, zo bleek uit het monarchale briefpapier van 's prinsen secretaris, had het te druk. Iets wat Calproth maar moeilijk kan verkroppen. Hij zegt: "Toen de jongens terugkwamen uit Korea kregen ze allemaal een oorkonde van prins Bernhard en daar stond op: gij hebt uw beste krachten gegeven, gij hebt de driekleur hoog gehouden en: bij eventuele moeilijkheiden kunt gij op mij bouwen". Kennelijk waren de moeilijkheden van Calproth niet groot genoeg. Maar de Leidenaar, in het dagelijks leven als rijksambtenaar werkzaam op het ministerie van Defensie, laat het er niet bij zitten. Hij blijft bij het gezag aankloppen om te proberen steun te krijgen voor de tweejaar lijkse reünie van oud- Koreastrijders en voor de reizen van de ex-vrijwilligers naar het land waar ze van 1950 tot 1954 de communisten bevochten. Calproth zelf vertoefde in die tijd slechts een jaar in Korea. Zijn acti viteiten - de organisatie van de reü nie en de reizen - gelden dan ook niet zozeer zichzelf dan wel zijn oude strijdmakkers, die zich toe- nertijd vrijwillig meldden om on der de vlag van de Verenigde Naties en voor het vaderland het rode ge vaar te lijf te gaan. Zware verliezen De Koreaanse oorlog, die als nooit tevoren het land in twee parten sneed (noord en zuid), moet een he vige oorlog geweest zijn. Aan beide zijden werden zware verliezen ge leden en de wereld haalde dan ook verlicht adem toen in 1954 het "staakte-het-vuren" werd afge kondigd. De balans: van het 3972 man sterke, Nederlandse Deta chement Verenigde Naties hadden er 120 het leven verloren en werden er drie man vermist. Kort daarna brak in de Verenigde Staten en in België de herden kingswoede los Er werden comi- té's opgericht om reünies te organi seren en de belangstelling was groot. In Nederland kwam die ten dens volgens Calproth pas veel la ter. Twee jaar geleden ondervond hij aan den lijve dat er niettemin in Nederland wel flinke interesse voor bestond. In de Willem-I kazerne te Den Bosch werd er al om de twee jaar een reünie gehouden, waar toch zeker wel zo'n 400 oud- Koreagangers te tellen waren. Maar Calproth vond dat niet ge noeg. Er waren tenslotte zo'n 4000 vrijwillige vaderlanders - zij het veelal voor de centen - naar Korea getrokken. Dus moesten ze er ook allemaal bii ziin. Via een collega van defensie kreeg Calproth de lijsten te pakken waarop alle namen prijkten van hen die het Koreaanse slagveld hadden gezien. Hij schreef ze alle maal aan en het resultaat was rede lijk. Eind vorig jaar was het Haagse Congresgebouw gevuld met zo'n 1500 belangstellenden. "Het was Pieterwijk oude historie, jong leve». Rehabilitatie: "Maar als je geen geld hebt, wat moet je dan? rr l,--1 - -taHB 811 Door Wini Wirtz feestelijk", vertelt Claproth glun derend. Maar het verhaal hoort eigenlijk heel ergens anders over te gaan. Want Calproth zit met een pro bleem. Eind vorig jaar werden zijn activiteiten min of meer doorkruist door de Leidse hoogleraar in de Ja- panologie prof. dr. F. Vos. Deze oud-Koreaganger organiseerde een reis naar Korea om daar op uitnodi ging van de president een 16 meter hoge windmolen te onthullen. Een monument ter blijvende nagedach tenis aan hen die vielen. Prof. Vos schreef zo'n 400 man aan, van wie er, volgens Calproth slechts een handjevol meegingen. "Maar dat kon ook niet anders", zo zegt de ex-soldaat nu. "De reis was veel te duur. Vier-en-een-half duizend gulden. Dat kan toch niemand beta len? Toen ik hoorde dat professor Vos ermee bezig was, heb ik hem opgebeld. En ik heb hem gevraagd, professor, kunnen we niet probe ren om alle Korea-strijders te schrijven en die reis goedkoper te maken. Maar hij zei dat dat niet kon. Hij zei: daar zie ik geen heil in, dat is niet haalbaar". Claproth was niet blij met deze reactie. "Het resultaat was dat er bijna alleen maar stafofficieren meegingen. En daar waren dan zelfs nog mensen bij die gratis meemochten". Toch blijft hij her halen dat hij beslist niet met de hoogleraar in onmin leeft, zoals de geruchten willen. Maar het initia tief van professor Vos vindt hij op z'n zachtst gezegd wel elitair. Cadeau's Inmiddels heeft Calproth het voor elkaar gekregen dat iedere oud- Koreaganger tien dagen lang voor 2200 naar Korea kan, inclusief ho tel en excursies. Via de reisbureau's Reburo en Datema wist hij een aan zienlijke financiële verlaging te bewerkstelligen tot een bedrag dat hij niettemin nog steeds te hoog vindt. Daarom keerde Claproth onlangs terug tot de cadans van schriftelijke verzoeken aan overheden en be- stuurderen. Zo stuurde hij namens "alle oud-Koreastrijders" een brief aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer om een beroep te doen op hun "welwillende aan dacht" voor de feiten. Een brief waarin hij erop wijst dat het Neder landse Detachement Verenigde Naties van 1950 tot 1954 "zij aan zij met vrijwilligers uit andere landen een verbitterde oorlog heeft ge voerd voor het behoud van de vrijheid en zelfstandigheid der Zuid-Koreaanse Republiek". Hij herinnert eraan dat aan de strijd werd deelgenomen door 1500 be manningsleden van zes Marine schepen en 3972 man van de Ko ninklijke Landmacht. En hij ver wijst naar het door de Zuid- Koreaanse regering tot stand ge bracht monument, bij de onthul ling waarvan de troepen uit het bui tenland "allen door het Diploma tieke Korps en/of Militaire Atta che's werden vertegenwoordigd". "Is de prijs van de vrijheid en de solidariteit met andere naties de Nederlandse regering dan zo weinig waard dat niet alleen de ge voelens van de Oud-Koreastrijders maar ook van het gehele Neder landse volk. niet op een betere wijze kunnen worden gemanifes teerd door tenminste bovenge noemde oud-strijders, destijdens als ambassadeurs van het Neder landse Volk, in de gelegenheid te stellen (financieel) aan genoemde uitnodiging gehoor te geven"?, zo vraagt Calproth zich verbitterd af. "De andere jongens" De 46-jarige oud-infanterist vindt dat de Nederlandse regering de morele plicht heeft om de oud strijders en ook de nabestaanden financieel bij te staan. Tot dusver, meent hij. is dat niet of gebrekkig gebeurd. "Het is niet mijzelf', ver goelijkt hij. "Want ik voel er niet veel voor om naar Korea te gaan. Ik heb drie oorlogen meegemaakt: de overdracht in Indonesië, de oorlog tegen de Jappen en die in Korea. Ik heb het wel gezien. Maar het gaat om de andere jongens. Die willen Korea weer graag een keer zien". Waarom "de andere jongens" dat dan wel willen en waarom de her oïek van de toenmalige militaire ac ties op reünies steeds weer moet worden doorgepraat, behoeft voor Calproth nauwelijks een verkla ring. "De betekenis daarvan is voor ons dat wij elkaar weer ontmoeten. We hebben allemaal onze herinne ringen aan die strijd, we hebben met elkaar in pub-tentjes gelegen, we hebben samen gevochten en kameraden verloren in de loopgra ven. Wij hebben gevochten voor recht en vrijheid. En daarom willen de jongens ook zien wat er van dat land is geworden sinds het hele maal in puin werd geschoten. Dat is voor hen van grote betekenis". ADVERTENTIE ANTIEKE KLOKKEN Uw vakadres Haarlemmerstraat 181 ETALAGE IN DE STEEG. Ov de Pieterswijk is veel ge schreven. Begrijpelijk, want het is het centrum van de stad, en de wijk heeft een bewogen geschiedenis. De wijkbewoners hebben zich ook duchtig geroerd. En wie kent de wijk niet? Iedere Leidenaar zal op z'n minst toch één keer rond de Pieterswijk zijn gelo pen? Of er z'n auto hebben gepar keerd? Of er een bar of bistro heb ben bezocht? Bijna iedere Leide naar zal op zijn eigen manier bezit genomen hebben van het centrum van de stad. want zo'n historische kern is bezit van de hele stad. En dat vinden niet alle wijkbewoners even prettig. De Horeca in de buurt is veelbesproken geweest; nu lijkt de vrede gelukkig getekend. Kortgeleden was de wijk wederom in het nieuws, toen het rehabilita tieplan voor de Pieterswijk gepu bliceerd werd. Dat plan moet de wijk in staat stellen de oude glorie te herwinnen. „Het is hier geen Brussel of Am sterdam. daar heb je een echt nacht leven!'. Een bewoner van de Pie- terskerkchoorsteeg zegt geruststel lend: „Het gaat hier wel goed". „Als er hier in de bar om twaalf uur nog harde muziek aanstaat, dan ga ik even naar ze toe om dat te zeggen als ik er last van heb, en dan wordt het zachter gezet". Een wijze bin nenstadbewoner met een mild oor deel. Behalve over studenten: „Die studenten zijn luidruchtig, dan komen ze van de soos en lopen te schreeuen. Ze hadden de soos en al die dingen buiten de stad moeten zetten. Alles bij elkaar in de wei landen, dan hadden de studenten daar alles gehad". Somber over de toekomst: „Vroeger was het een rijke buurt, een mooie buurt; nu verpaupert het helemaal. Leiden is een arme stad en dat zal het wel blijven ook". En het rehabilitatie plan dan? Daarmee is het mogelijk tientallen procenten subsidie te krijgen als je je huis opknapt! „Maar als je geen geld hebt, wat moet je dan?" Krotten Een paar jaar geleden al is uitge zocht hoe de woningen in de Pie terswijk er aan toe waren. In het rehabilitatieplan komen die getal len weer naar voren: van de 368 wo ningen zijn er 120 goed, 135 matig en 113 slecht. Iedere wandelaar in de Pieterswijk kan het makkelijk zelf constateren, hoe de verkrotting steeds meer om zich heen grijpt. Als het onderhoud verwaarloosd wordt, takelt een woning snel af. Aan het begin van de Langebrug valt een erbarmelijk rijtje huizen op. Het rijtje valt buiten het rehabi- litatieplan. Jaren geleden heeft C en A deze huizen gekocht om ze te slopen: de plaats voor een nieuw warenhuis. Maar de procedure ver liep minder vlot dan verwacht, en nu staat al die tijd de huizen te ver krotten. Kamerbewoners wachten hun tijd af in het pand dat vroeger van de firma Zeilstra was. Op de begane grond ligt wat rommel op geslagen en wordt eën auto gestald. Schuin tegenover de oude gevel die optimistisch vermeldt „Tandem bona causa triumphat" (wat zo on geveer betekent als: eindelijk wint de goede zaak), staat een met groene planken dichtgetimmerde woning. Boven aan de dichtgetim merde huideur is een mand beves tigd: je kan er oefenen voor korfbal of basketbal. De verkrotting lijkt besmettelijk: naburige panden zien er meestal ook verveloos en onver zorgd uis. De meerderheid van de wijkbewo ners wordt gevormd door kamer bewoners: Van de 1392 bewoners zijn dat er zo'n 800. Je ziet er weinig kinderen op straat spelen. Het lijkt alsof de oorspronkelijke bewoners van de wijk vergrijsd zijn, en nu langzaam verdrongen worden door jongeren van buitenaf. De peuter- speelplaats Ot en Sien in de Pie- terskerkchoorsteeg trekt peuters vanuit de hele stad en richt zich niet speciaal op de Pieterswijk. Ze zijn toevalligerwijs in de wijk terecht gekomen toen ze weg moesten van de bovenverdieping van het toe nmalige Release aan de Nieuwe Rijn. Het zijn vooral jonge mensen die energiek hun huis opknappen. Ze hebben het ervoor over om jaren lang te timmeren ën te schaven aan hun bezit, meestal met veel geld en moeite verworven. Een vroegere bewoonster van de wijk heeft de stellige indruk dat de Pieterswijk er vroeger slechter uitzag: kaler. Het ziet er nu veel beter opgeknapt uit, meer versierd met groen en bloe- De financiële steun van gemeente en rijk lokt nu ook de stuggere huiseigenaren uit hun tent. Een bewoonster van het Pieterskerkhof heeft jarenlang haar huisbaas aan het hoofd gezeurd om iets aan de buitenkant te doen, en nu ineens wil hij het hele huis, ook van binnen opknappen. „We zullen er een paar maanden uitmoeten. Ik hoop maar dat ik een wisselwoning krijg. Ja. dit is geen gemeentewoning, dat ligt natuurlijk anders. Ik weet niet hoe dat loopt". Quarts - Horloges De Aller Beste Haarlemmerstraat 181 EIGEN ATELIERS Dorps In de Pieterswijk zijn tegenwoor dig steeds meer nieuwe bistro's te vinden. De wijk heeft het in zich om een rustige, sfeervolle uitgaanswijk te worden. De markt is nu nog niet verzadigd: „Men heeft meer geld, en dan gaat men echt uit eten. naar een bistro. Met de Chinese restau rants gaat het minder, daar begint het wat te rommelen: men raakt uitgekeken op de Chinees". Over de klachten die vroeger vaak vanuit het wijkcomité geuit wer den: „Vaak zijn het dronken stu denten die na een feestje hier herrie trappen, en dan krijgen de bars de schuld". En ook: „Die mensen hier die zo klagen, die zijn nog nooit in een cafe geweest. Die gaan alleen een café binnen om naar de wc te gaan". Een Haagse bezoeker aan het Leidse centrum vertelt: „Het is hier rustig, dorps. Als je in Schevenin- gen per ongeluk tegen iemand aan stoot dat een glaasje over zijn pak gaat, dan heb je gelijk een mes tus sen je ribben of een kogel door je voorhoofd. Hier liep ik laatst een ober met een heel dienblad vol om ver. Gelijk de stomerij betaald en een drankje gegeven en 't was weer goed. Als ik uitga, ga ik altijd naar Leiden toe nu". En hij demon streert zijn vroegere wederwaar digheden: een groot lidteken op zijn onderarm, en een paar losges lagen hoektanden. ADVERTENTIE Foto in de krant van afgelopen dinsdag: de wethouder van Eco nomische Zaken te Leiden, Van Aken. in de rol van loco- burgemeester. Een merkwaardige snapshot. Want wat leert deze prent ons? Dat Tinus wél geld heeft voor een hele ambtsketen, doch slechts voor een half brilletje. Het beste dingspatroon van sommige eco- is werkelijk onnavolgbaar. Die chef van de woonwagenbewo ners zei begin deze week: "De ge meente Leiden is blind, lam en stom". Ei, ei.joeché. Een man naar het hart van Kolom Zeven. Onge- koeld proza dat als een revolver schot opje afkomt. Taal, zoalsje die in ver vervlogen tijden hoorde, toen de mannen nog kerels waren. Hoe zou een moderne politicus nou zo'n zin construeren? Dat gaat zo: "Me neer, de veurzitter. het komt mij veur dat de gemeente Leiden zich van contactlenzen dient te veur- zien, krachtens artikel 21 A, para graaf 6 van de bijstandswet; het komt mij veurts veur dat het fun dament van deze gemeente defec ten vertoont en dat de mondpartij door gemeentewerken en de schoonheidscommissie dient te weurden gerestaureerdNou je ziet het: appelemoes. Terwijl het zo simpel kan: blind, lam, stom Bloemen veur die man In die Groenoordhal doen ze toch ook maar. Zondag houden vele dui zenden Jehovah's Getuigen een ongetwijfeld gewijde bijeenkomst en als de laatste der Getuigen ver trokken is, daveren de koeien en de stieren de zaal weer in. De nieuwe directeur, Andre de Jong mag wel uitkijken. Er zijn al twee directeu ren vo-or hem wegens gebrek aan tact ontslagen. Bij de reconstructie van de Brees- traat wordt meer gelet op de loop van de poep dan op die van het ver keer. De gemeente wil een riool aanleg gen in de Breestraat. Maar voordat dat gebeurt, zullen de winkeliers wethouder Waal nog wel een poe- pie laten ruiken. De Langebrug vormt in meer dan een opzicht het riool van de Brees traat. ••4 Uit de afscheidsrede van burge meester Vis op 3 september 1985: Dan had ik gaarne meege maakt dat nog tijdens mijn be windsperiode met de afsluiting van de Breestraat was begonnen, maar daar de discussie nog niet is afge rond Zodra in augustus de exploitatie van de foyers van de Leidse schouwburg rond is. wordt er na tuurlijk meteen weer zo'n commis sie ingesteld die de relatie tussen de pachter en de directeur moet gaan bekijken, om nou eindelijk es die Hans van Dam de poten onder zijn directeursstoel weg te zagen. De Bolster koopt alles. Ook blanke pit. Er wordt wel beweerd dat het ge meentehuis in Leiden smijt met geld, dat de upper-ten onder de overheidsdienaren met wufte boli des naar het werk koerst, maar dat is allemaal zwaar overdreven. Luis tert, hoe zuinig en hyper-modern het op de citadel van dr. Vis toegaat. De afdeling Interne Zaken heeft on langs een Nota uitgebracht "inzake de huur van twee herendienstrij wielen voor de secretarie t.b.v. al gemeen gebruik". Die term "alge meen gebruik" wijst erpnverbidde- lijk op dat ook de secretaresses van de secretarie-afdeling op deze ver- voersi. iddelen zijn aangewezen, helemaal overeenkomstig het emancipatiemodel. Nou, wat willen we nou nog meer? Kolom 7: nooljournalistiek.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3