agenda dat we hier een stel lieverdjes krijgen'' ■BEQ32EEEH Stadhoudersweg gaat Wiegman weg heten Jansen wint gevecht met orgel Wassenaar ontvangt Noordierse kinderen '/e moet niet denken Naaktstrand zou taak van politie verzwaren 1,5 jaar geeist VEEVOEDER GESTOLEN SCHOOLPLEIN NIET LANGER OPENBARE SPEELPLAATS PAGINA Z ZATERDAG 17 JULI 1976 LEIDEN Personeel van de Ex- ploflievenopruimingsd'ienat heeft gis termiddag op een braakliggend ter rein in de Merenwijk een granaat uit de Eerste Wereldoorlog tot ont ploffing gebracht. Het projectiel was onlangs naar het politiebureau ge bracht, waar men na onderzoek tot de ontdekking kwam dat het nog steeds op scherp stond en dus gevaar op kon leveren. Maatschappelijk Werk Bureau maatschappelijk werk. Oude Rijn 44c, Spreekuur dagel. 14.00-16.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00—30.00 uur. Tel. 142144. Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex) telef. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidscb Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden Witte Singel l. Postbus 54 Giro 57055. Voor betaling van abonnements gelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071—14494L Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071—13050a Indien in gesprek 071—134539. Kwartaalabonnement 1 37,85 Per post 1 48.25 Jaarabonnement 1139,90 Jaarabonnement p. post f 181.50 Losse nummers f 0.55 Abonnementsgelden by vooruit betaling te voldoen. By automatische overschrijving geen administratie- en Incasso kosten. In Marekerk LEIDEN Simon C. Jansen had een zee:- redelijke belangstelling in de Marekerk voor zijn recital, of schoon daarin geen algemeen bekend orgelwerk stond opgenomen. De So natina in d van Christian Rdtter zal iedere organist wel een, tweemaal dn z'n loopbaan laten herleven, ze ver dient het. Het na een toccata-aoh- tige inleiding direct introduceren van een markant fuga-thema verwijst naar tijd en school van Buxtehude. Twee Voluntaries (Trompet, Cornet) van een zekere Henry Heron vorm den tere kamermuziek waarbij de beheerste techniek zich paarde aan dat andere facet, dat Simon Jansen groot maakt: zijn plastiek wel sprekendheid, vertelkunst, verruk kend orkestreren (gevaarlijk woord in orgelland!). Orkestreren as opti maal analyseren, octhbineren, regis ters dwingen, gebruiken dan wel niet gebruiken. Simon Jansen vindt het Marekerkorgel prachtig, maar moei lijk mee om te gaan. Hij vocht er mee. tobde en zocht een volle avond vooraf, de volle middag. Van zo'n analytisch zorgende liefde voor de opgave merkt de concertbezoeker niets. Vervolgens kwamen aan de beurt Bach's vrijwel vergeten Fantasia et Fuga in a (uitgave Peters band 9) en diens Fantasia super Komm hei liger Geist, met lichte toets en egale, maar verbazingwekkend soepele rit miek. Daarna (gescheiden door een aantrekkelijke Suite uit 1700 van een Nederlander Piet-er Rustijn) de eerste van de zes Sonates, die zoon Emanuel Bach voor orgel na liet, oud-nieuw, met een tweede Allegro van een benijdenswaardige blijmoedigheid. Slot werd de kennis making met een voorzichtig uitbun diger geregistreerde, ook vrij onbe kende, fijn gebouwde Prelude met Fuga in C (opus 7/1) van de ken nelijk jeugdig harmonische Max Reger. En eindbedrijfde indruk wekkende ovatie KEES VERHOEF ZATERDAG gen hebben de eerste bewo ners de Leiderdorpse koop woningen in Voorhof-Zuid betrokkenDie Woningen zijn, na de zelfbouwgroepen "Nooitgedacht" en "De Zeven Dwergen", de eerste die in Voorhof-Zuid bewoond wor den. Vrijwel de hele zuidelijke rand van Voorhof zal worden volgebouwd met koopwo ningen. Uitzonderingen daar op vormen een complex mai sonettes en veertig woningen van de Leiderdorpse woning bouwvereniging. De grote stroom huurwoningen komt pas vrij wanneer de bouw in Voorhof-Noord die in no vember begint eind 1977/ begin 1978 het eindstadium zal bereiken. Tegen het einde van 1978 zal dan kunnen ivorden begonnen met de bouwactiviteiten in Buiten hof. B en W van Wassenaar: WASSENAAR B. en. W. van Wassenaar willen geen uitbreiding van het naaktstrand op Wassenaars grondgebied, In antwoord op vragèn van de PvdA-raadsleden J. C. M. Greep en H. J. Goulooze zegt het college dat uitbreiding een grotere toeloop naar het strand zou veroorzaken en dat bétekent ondermeer een verzwaring van de taak van de politie. De raadsleden herinnerden er in hun vragen aan dat burgemeester Staab van Wassenaar zich, in een gesprek met de Voorzitter van de Naturisten vereniging, niet onwelwillend ten opzichte van uitbreiding zou hebben opgesteld. Het college antwoordt daarop dat de beheerder van de zeereep en de politie "de zaak met zorg bezien". DEN HAAG/LEIDEN De offi cier van Justitie by de Haagse rechtbank heeft tegen een 24-jarige Hagenaar, die er van werd verdacht inbraken en diefstallen in Leiden en omgeving te hebben gepleegd, lYs jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest gegeëist. De verdacht zou op 24 maart van dit jaar een inbraak in een pand aan het Rapenburg hebben gepleegd, waarbij om. zilveren voorwerpen en *n Venetiaanse vaas werden buit gemaakt. Een week later volgde er een inbraak in een woning aan de Kaiserstraat, waar een Friese staart klok werd weggenomen. De jongeman ontkende de inbraken te heben gepleegd; hy zou wel hulp hebben verleend. Hij Is al ve le malen eerder veroordeeld, ook dcor de kinderrechter. In elk geval werd verdachte korte tijd nadat de diefstallen waren ge pleegd in het bezit aangetroffen van gestolen spullen en als gevolg daar van achtte de officier hetgeen ten- laste was gelegd, bewezen. Vonnis op 29 juli. WASSENAAR Als de raad geen bezwaar heeft zal Wassenaar binnen kort een „Wiegmanweg" rijker zijn. Aan de raad wordt namelijk voor gesteld deze naam van oud-burge meester Wiegman te verbinden aan de huidige Stadhoudeirsweg. Aanlei ding. daartoe is het feit, dat de heer J. J. M. Wiegman, die van 1929 tot 1938 burgemeester van Wassenaar was binnenkort 80 jaar wordt. Het geven van deze straatnaam gebeurt niet alleen om een herinnering te be houden aan zijn burgemeesterschap, maar ook als blijk van dankbaarheid voor de vele bijzondere verdiensten van de heer Wiegman jegens de ge meente en de burgerij. Zowel tijdens als na zijn burgemeesterschap. Een aantal jaren geleden eerde de ge meenteraad de oud-burgemeester door hem de erepenning van de ge meente Wassenaar in goud toe te kennen. Op het nieuwe naamboedje zal on der de naam Wiegmanweg de aandui ding „Burgemeester van Wassenaar, 1929-1938" worden aangebracht. Men heeft de Stadhoudersweg voor deze naamsverandering gekozen, omdat deze weg dicht bij de Van Zuylen van Nijeveltstraat ligt. Bovendien brengt deze naamsverandering niet veel praktische problemen met zich mee omdat er behalve het St. Adelbertcollege, dat binnen afzien bare tijd toch gaat verdwijnen naar het terrein van de voormalige tram remise maar twee woningen staan. Burgemeester en wethouders heb ben in hun voorstel aan de raad nog meedegedeeld, dat het in het voorne men ligt een nog aan te leggen weg te vernoemen naar de overleden oud- burgemeester dr. S. F. A. C. M. Baron van Wynbergen, die in 1938 de heer Wiegman opvolgde. WASSENAAR B en W van Wassenaar willen op het wegdek van de Jagerslaan en de Hazelaan waar schuwingsdriehoeken aanbrengen. Deze maatregel, genomen naar aan leiding van een brief van een be woonster van de Hazelaan over de gevaarlijke situatie op de kruising, loopt vooruit op de resultaten van een onderzoek dat is ingesteld nadat de Jagerslaan is doorgetrokken. De bevindingen staan in een rapport dat B Ki W in augustus aan de ge meenteraad voorleggen. ZONDAG Antonius Clubhuis, dansen. 811 u. Geversstraat 65, Oegstgeest, sociëteit oners en alleenstaanden. MAANDAG Steenstraat lb. Wereldwinkel, menselyke betrekkingen. Geopend: ma. t/m vr. 10-18 u. en 19.30-23 u. Zo. 19.30—23.00 uur, Oude Rijn 88, tel. 144000. I.v.m. vakanties gesloten tot 16 aug. Artsen LEIDEN Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zater dag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende art sen: Wijk I (Morswegkw., binnen stad tot Cityring en Groenoord): G. D. de Jong, Hoge Rijndijk 15, telef. 132877; wijk II (Kooi en Merenwijk) P. L. Tan, de Sitterlaan 57, tel. 132227; Wijk III (Waard, Professo- renwyk en Tuinstadwijk)H. C. Jas- perse jr., Witte Singel 72, tel. 124961; Wyk IV (Zuid-West en Haagweg- kwartier)F. Lahr, Zoeterwoudse- singel 8, tel. 121463. Leiderdorp F. O. A. M. Kemrae, Merelstraat 184a, tel. 891000 (zater dag en zondag spreekuurtje van 12.30-13 uur). Oegstgeest E. W. F. van Wal- ohren, Oranjelaan 29, tel. 152130. Voorschoten F. Swen, Veurse- weg 20, tel. 2356 (zaterdag); B. van Beusekom, P. Heynlaan 6, tel. 071- 763551 (zondag). Voor patiënten van S. M. Platteel-De Jongh wordt de dienst op zaterdag en zondag waar genomen door: mevr. J. Verdoes- Klein, tel. 6312. Warmond A. W. Bots, Prof. Aal- berselaan 2, Voorhout, tel. 02522- 11393 (van vr. 18 uur tot za. 10 uur) A. de Gijzel, Oranje Nassaulaan 10, tel. 10834 (van za. 10 uur tot ma. 8 uur). Apotheken De avond-, nacht- en zondags dienst der apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van 16 tot 23 juli door: Apotheek Kok, Rapen burg 9, tel. 124807 en Apotheek Voor schoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. Tevens op zaterdag tot 1 uur nam. Oegstgeestse Apotheek, Wilhelmina- park 8, Oegstgeest, tel. 153274. W ij k verpleging Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp Gezondheidszorg Leiderdorp, tel. 140131. Oegstgeest Interkruis, Lytweg 7, tel. 154500. Voorschoten Gezondheidscen trum, v. d. Waalslaan, tel. 4641; Alg. Hulpverlening, tel. 2141, tst. 35 (dag en nacht). Warmond Zr. J. den Haan, Hor tuslaan 25a, Sassenheim, tel. 02522- 12485. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat Voor hulpverlening aan honden, katten, vogels, c.u. m ue ge meenten Lelden en Leiderdorp. Dag en nacht bereikbaar tel. 134687 SOS-dienst Telefonische hulpdienst, tel. 125202. Voor allen die In moeilijkheden ver keren. Bereikbaar van half acht 's av. tot 8 uur 's morg. en tijdens het week end doorlopend van vrijdagavond tot maandagmorgen. O nderwij s winkel Sophlastraat 86, tel. 126325. Geopend maandag t/m vrijdag 12.00—17.80 uur. OEGSTGEEST De politie van Oegstgeest heeft gisterochtend een 29-jarige inwoner van Oegstgeest kunnen arresteren, die in de nacht van woensdag en donderdag vee voeder, veekoeken en hooi had ge stolen aan de Abspoelweg. De gehele buit is teruggevonden in de schuur van de arrestant. ken. Er wordt teveel schade aange richt door de jeugd. Een school moest voor 7000 gulden reparaties laten verrricihten voor één seizoen 'vrij baan' voor de jeugd buiten de schooluren. Dat is wel erg veel. Vandaar dat 'Samen Onderweg' dit nu probeert tegen te gaan door het schoolplein tot verboden gebied te verklaren". Opvallend is ook dat de Jeugd vaak gebruik maakte van het schoolplein om te voetballen ter wijl toch een trapveldje met twee doelen op 20 meter afstand ligt. Oorzaak daarvan is het gebruik van het grasveld door vele buurthonden die er een openbaar hondentoilet van gemaakt hebben. "Moeilijkheden en problemen die missohien op te lossen zijn", zoals een buurtbewo ner suggereerde, „door echte hon dentoiletten op verschillende plaat sen in Leiderdorp aan te leggen". LEIDERDORP Op het schoolplein van de christelijke lagere sohool 'Samen Onderweg' op het Leiderdorp se Van Alphenplein mag niet meer gespeeld wxxrden door kinderen uit de buurt. Ook daar is het bekende blauwe bordje 'Verboden Toegang' geplaatst. Er werd, en wordt neg steeds, druk gebruik van gemaakt door de wat oudere jeugd met brom fietsen en voetballen. "Volgens een ongeschreven regel", aldus een woord voerder van de gemeente, "worden schoolpleinen van openbare scholen, meegebruikt als speedgelegenheid in de wijk. Het is het streven van het gemeentebestuur die mogelijkheid tot speelgelegenheid te stimuleren. Maar het schijnt niet altijd te luk- De Ruig (foto rechts)„Ver slaafd aan kalmerende midde len, alcoholisten en vrijgevoch ten kinderen". WASSENAAR Samen met Voorb urg en Pijnacker zorgt de gemeente Was- senaar dit jaar voor de opvang van 1 20 Noordierse kinderen. De groep arriveert op 5 augustus aanstaande op Schiphol en zal drie weken iin Nederland blijven. Elk van de drie plaatsen krijgt de zorg voor een groep van veertig kinderen, in leeftijd varirend van 12 tot 1 7 jaar. De kinderen worden iln Wassenaar ondergebracht in twintig gastgezinnen. Elk gezin krijgt gedurende drie weken tegelijkertijd één protestants en één katholiek kind in huis. door Hans Meijer In Wassenaar ging het initiatief uit van de Raad van Kerken. De- ze keek uit naar een instantie die de daadwerkelijke organisatie op zich zou kunnen nemen. Dat werd de Wassenaarse afdeling van de Rotaryclub. Rotary-voorzitter T. de Ruig: „Ik was op het moment van die aan vraag voorzitter en zodoende ben ik ook nyn of meer voorzitter van de ijlings geformeerde stuurgroep geworden. Die groep heeft zich in lste Instantie beziggehouden met het bezien van het hoe en wat van de organisatie: vier werkgroe pen zijn zich met het uiteindelijke werk bezig gaan houden. De actie is inmiddels een zaak geworden van de Rotaryclub, de Federatie van Vrouwelijke Vrijwilligers, de Raad van Kerken, de gemeente en verschillende andere Wasse naarse organisaties". De werkgroepen splitsen de or ganisatie op in vier onderdelen: f inanciën, huisvesting, huishoude lijke zaken en programma. Een van de eerste zaken vormde het rondtorijgen van de financiering van het project. De coördineren de instantie in Nederland, de Utrechtse stichting „Hulp Noord- Ierland" deelde mee dat de kos ten ongeveer op 35.000 gulden zou den komen. Een huis-aan-huis collëcte, een actie met girokaar ten en verschillende toezeggingen van bedrijven en verenigin gen brachten een totaalbedrag van 40.000 gulden bij elkaar. Centraal punt Niet alleen de financiën, ook de huisvesting vormt een belangrijk punt. De kinderen zijn van 22.00 uur 's avonds bij gastgezinnen, 's Morgens om 10.00 uur begint het dagprogramma. Het slapen was dus geen probleem maar men had behoefte aan een centraal onderkomen, waar gemeenschap pelijke activiteiten konden wor den georganiseerd. De ruimte werd gevonden in het Nederlands-Her vormde TJorpscentrum aan de Schoolstraat. Het daaracï legen jeugdhonk ,De Stoof' is ge durende de drie wejcën het onder kom: n voor de/zes Noordierse jeugdleiders die met de groep meekomen. "We hebben al gehoord dat we ons van die Noordierse jeugdlei ders nu ook wee(r niet al teveel moeten voorsteilen", aldus De Ruig, "Want dat zijn mensen die in Noord-Ieriand een stoomcur sus hebben gehad, maar in prak tijk niet werkelijk op de problemen ingespeeld zijn. Daarom gaan er drie Nederlandse jeugdleiders mee. Die zullen zich zo weinig mogelijk met de groep bemoeien, behalve wanneer dat noodzakelijk is. Wel zullen optreden als woordvoerders en als begeleiders. Ze zullen bij- voorbeeld het kopen van kaar tjes regelen en allerlei taalpro blemen ondervangen". Geen lieverdjes "Je moet niet denken dat we hier een stel lieverdjes krijgen", waarschuwt De Ruig, "want die kindexen komen uit een regelrech te burgeroorlog. Ik zal een voor beeld geven. Naar school nemen ze twee melkflessen mee; één le ge en één volle. De lege dient als wapen.'Als ze utt school ko men is de andere leeg en hebben we weer een wapen. Zelfs kleine kinde ren zijn onderling verdeeld. Er zitten erg losgeslagen kinderen, bij maar ook alcoholisten en een groot deel is verslaafd aan de kalmerende middelen, die ze ge bruiken om ondanks de onrust toch fee kunnen slapen". "Daarom komen ze ook naar Nederland. Om te leren dat Je ook gewoon met elkaar om kunt gaan, dab je elkaar niet meteen op de nek hoeft te zitten. Ze zijn hier om te leren dat er ook plaat sen zijn waar je, als je een knal hoort, niet meteen in dekking hoeft, maar dat het in veel geval len alleen maar de knallende uit laat van een auto is". er komen sinds 1972 Noordierse kinderen naar Nederland - blijkt het project toch resultaat te hebben. De kin deren worden, na terugkomst in Ierland, opgevangen door een af deling van de Nederlandse orga nisatie. Die houdt de groepen zoveel mogelijk bij elkaar door ze regelmatig in bijvoorbeeld een Jongerencentrum te verzame len. Het blijkt dat vijftig procent van de jongeren elkaar op den duur niet meer als direct vijan dig beschouwt en begrip toont voor eikaars standpunten. Het veihlijf in Nederland is ze ker geen vakantie: "Er wordt veel gedaan. Het, accent ligt daar bij op de zelfwerkzaamheid, al hoewel ©r natuurlijk ook excursies naar bijvoorbeeld Madurodam, de Wassenaarse dierentuin en het Dolfinarium in Harderwijk wor den gemaakt. "Na vier Jaar weet men inmiddels aardig wat de kin deren leuk vinden en wat niet. Maar men heeft ook geleerd dat je bij het organiseren van aller lei evenementen erg op moet pas sen dat je geen fouten maakt. Dat is erg belangrijk". .Je moet bijvoorbeeld oppassen dat je, wanneefr er gevoetbald wordt, geen helemaal protestants team tegen een helemaal kath.- team laat voetballen. Ook moet je niet met groepen uit andere plaatsen tegelijk ergens naar toe gaan. De kans is dan namelijk erg groot dat je, als je terug komt, een paar kinderen van je groep mist die haar een vriendje of vriendinnetje in de andere zijn gegaan". Mankracht De organisatie van't geheel vergt nogal wat mankracht. Zo moe ten alle lunches voor de kinderen klaargemaakt worden. Daarvoor zorgt de Carnavalsvereniging de Deylknotóen. Er wordt geluncht in het Dorpscentrum of onderweg. Dineren gebeurt in het restaurant van Duinrell, waar ave 'rigens ook een of meerdere dagen door gebracht zullen wordem. Aan de organisatie vooraf nam de gemeen te Wassenaar actief deel met on dermeer het verzenden van de post en ook de gemeente neemt in het programma een dag voor haar rekening. De organisatoren zijn voorbereid op moeilijkheden. Daarom werd gezocht naar een centraal telefoonnummer waar Het affiche, waarmee de or ganisatoren aandacht op het bezoek van de Noordierse kin deren hoopt te vestigen. gastgezinnen - die in persoonlijke gesprekken goed voorbereid zijn - begeleiders organisatoren en kin deren zelf terecht kunnen. Dat is het alarmnummer van de Was senaarse pol tie, die aan het Pro ject eveneens medewerking heeft toegezegd. "We vinden het leuk, maar we rekenen op alles"', aldus De Ruig, „We krijgen kinderen van 12 U tot 17 jaar, maar als Je hun optreden bekijkt zou je zeggen dat het kindexen van 22—27 jaar waren".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2