LEIDSCH DAGBLAD Massa-ontslag Vredestein Volgend jaar geen belastingverhoging Verkiezingen Spanje in 1977 CWW vandaag Schoolkinderen gevonden Staat gaat deelnemen voor 49 procent Bondsraad: terrorisme moet harder aangepakt Waarom zoveel jonge ogen v.dWiel blij aankijken. ZATERDAG 17 JULI 1976 OPGERICHT 1 MAART I860 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Juristen' 'Geen kans op vreedzame oplossing in Z-Afrika GENEVE (UPI) De Inter nationale Commissie van Juris ten (ICJ) meent dat er weinig kans is op een vreedzame op lossing van de rassenproblemen van Z. -Afrika. De ontspannings- politiek die Zuid-Afrika ten aan zien van het buitenland wilde voeren heeft ernstige tegensla gen ontmoet, hetgeen in Zuid- Afrika zelf heeft geleid tot in voering van nog meer onder drukkende rassenwetten, als een ICJ-rapport over Zuid-Afrika. Na aanvankelijk succes volg den de tegenslagen van de mis lukte interventie in Angola en de onverzettelijkheid van het blanke minderheidsbewind in Rhodesië. Intussen leidde de ont spanningspoli tiek aan het thuis front tot meer aandrang voor ontspanning in de binnenlandse rassenverhoudingen. In plaats van daar aan toe te geven heeft de regering geprobeerd deze ontwikkeling tegen te gaan door nog meer onderdrukkende wet ten in te voeren en door een on gekende reeks politieke proces- De Zuidafrikaanse plannen voor instelling van 'thuislanden' die geheel afhainkelijk zyn van de blanke regering zal de bewe ging voor zwarte bewustwor ding versterken. Men kan nau welijks aannemen dat de Zuid afrikaanse regering, die zich met steeds schemer onderdruk kende wetten wapent, zal toela ten dat een dergelijke bewe ging tot ontwikkeling komt. Maar als het er pp uitloopt dat de regering chief Gatsha Buthe- lezl, de leider van deze bewe ging, naar Robbeneiland (het gevangeniseiland) stuurt, is er weinig kans meer op 'n vreed zame oplossing voor de rassen problemen van Zuid-Afrika, al dus het ICJ-rapport. HUISMAN B.V. rELEFOON 134000 - LEIDEN Droog 24 PAGINA'S DEN HAAG (SP) Van de 4600 mensen, die op het ogenblik nog bij Goodrich-Vredestem m Nederland wer ken, zullen er 800 a 1 000 worden ontslagen. De vestiging van Goodrich-Vredestein in Loosduinen, waar 570 mensen werken, gaat in ieder geval dicht. De Staat zal van Good rich een belang van 49 procent in Vredestein overnemen, Goodrich zelf behoudt voorlopig nog 49 procent van de aandelen en de overige twee procent worden ondergebracht in een stichting. Dit zijn de belangrijkste punten uit het plan dat minister Lubbers Economische Zaken aan de topdirectie t kaanse rubberconcern B. F. Good rich Company, eigenaar van het in moeilijkheden verkerende Vrede stein, en aan vertegenwoordigers van de vakbonden heeft voorgelegd. Minister Lubbers vindt het voorts van essentieel belang, dat Vrede stein een Nederlandse leiding krijgt in plaats van de huidige Ameri kaanse. Minister Lubbers van Economische Zaken (rechts) tijdens de persconferentie over Goodrich/Vredestein. Links op de foto de heer J. A. M. Molkenboer, de directeur-generaal van het ministerie van Eco- verdere financiële midden, zoals nomische Zaken. Sociale premies stijgen, maar „Het gaat ons om handhaving van zoveel mogelijk arbeidsplaatsen", al- gistermiddag dus Industriebond CNV-bestuurder het Ameri- Wijdenaar. Lubbers liet weten, dat indien de vakbonden zijn plan niet aanvaar den, dat zij dan maar zelf tot een overeenkomst met Goodrich moeten zien te komen. Inmiddels is de sluiting van de ves tiging Loosduinen in Den Haag als een bom ingeslagen. Bij de reorgani satieplannen van Goodrich kwam het bestaan van Loosduinen ook al diverse malen ter sprake. Dan weer zou er een groot aantal ontslagen vallen in Loosduinen, maar bij de laatste reorganisatie zou voor Loos duinen extra personeel worden aan getrokken, waardoor de onzekerheid onder het personeel zo langzamer hand optimaal is. Minister Lubbers - die Goodrich volledig verantwoordelijk stelt voor het debacle met Vredestein - wil ae bedreigde Vredestein-vestigingen in Maastricht en Heveadorp overi gens gedeeltelijk in stand houden. Na een hardnekkige strijd om de macht met het Amerikaanse con cern Good Year wist Goodrich in de been te helpen. Daarnaast heeft aPril 1971 Vredestein in han- Het is de bedoeling dat de rol van Goodrich in Nederland geleidelijk aan zal worden verminderd. Minister Lubbers hoopt een derde partner te vinden, die een deel van het staats belang en het resterende belang van Goodrich zal overnemen. Goodrich heeft zich in principe bereid ver klaard plaats te maken voor een derde. De levensloop van Lord Killanin: van journalist tot voorzitter van het Internationaal Olympisch Co mité. De Ierse edelman geeft te vens zijn visie op het eeuwige Olympische probleem: het ama- PAGINA 17 ningen, premies en financiële te gemoetkomingen voor verdere inves teringen trachten Vredestein weer op iverheid de toezegging van Good rich d.at het geen financiële middelen aan Vredestein zal onttrekken. Minister Lubbers hoopt op een vrij snelle afronding van zijn plan, gezien de onzekerheid krijgen. Sindsdien hebben de vakbonden en Goodrich voortdurend met elkaar in de clinch gelegen over alle mogelijke problemen, waarmee het bedrijf kampte. Goodrich heeft behalve vestigingen in Heveadorp, Maastricht en Loosduinen ook be- omhoog. Wèl zullen verschillende ciale premies stijgen. Premier Den Uyl heeft dit gister- zal moeten worden, Een krachtig economisch herstel betekent dus dat er extra bezuinigd Een liet premier ting 1 avond na afloop van het kabinets- Den Uyl doorschemeren. beraad duidelijk gemaakt, In plaats van belastingverhoging net stuurt de regering aan op een ge- maand ringere stijging van de overheidsuit- nemer gaven in 1977. De drukverzwaring tot nieuwe besnoeiingen" moet in de komende jaren beperkt blijven, zo is het kabinetsstandpunt. De hoogte van de rijksuitgaven voor volgend jaar staat nog niet vast. Voordat het kabinet de knoop door hakt, wil het eerst op de hoogte zijn van de laatste economische voor spellingen van het Centraal Planbu- Ook het loonbesluit van het kabi- 1977 voor 400 miljoen gulden im 41 gulden „schoon" per loonkostensubsidies te geven. „Al met neming, bij voor de doorsnee-werk- al heeft de begroting voor 1977 nogal nat zij noodzaakt volgens Den Uyl wat voeten Den Uyl. Vredestein-personeel nu al zo lang drijv- verkeert. Met. Goodrich moet het aen 1 volgende week tot een overeen komst komen. „De Amerikanen moeten mij vol gende week haring of kuit geven", aldus Lubbers. „En als ze nee zeggen 1977 niet uit 0p mijn voorstel? Dan is het oorlog. Dat moeten ze beslist niet doen". De vakbonden hebben in een eerste reactie deels terughoudend gerea geerd op het plan van Lubbers. Ze gaan akkoord met de overheidsdeel- ar de vakbonden menen de achtergronden van de de aarde", zei premier noodzakelijke ontslagen nog niet 'oldoenöe zijn geïnformeerd. Niet morrelen De Portugese socialistenleider Ma rio Soares kan een kabinet gaan vormen PAGINA 9 Erik Vollebregt: „Als ik het over moest doen zou ik gaan tennissen" PAGINA 15 Het derde deel van het levens verhaal van Howard Hughes, de man die alles en iedereen kocht PAGINA 16 binetsbesluit om het bedrijfsleven Die cijfers verschenen pas in de loop van augustus en zijn van grote betekenis voor de opstelling van de begroting. Hoe sneller het economi sche dieptepunt verlaten wordt, hoe kleiner het tekort van de overheid De verlaging van de verschillende sociale premies (onderdeel van het loonbesluit) komt neer op een verhoging van het minimumloon. Omdat het minimumloon gekop peld is aan verschillende sociale uitkeringen, betekent dit weer een extra aderlating voor de schatkist. Want sociale uitkeringen komen gedeeltelijk ten koste van de rijksuitgaven. i de verlaging van de premiedruk met 0,4 procent betekent dat er geld uit de schatkist bij moet om Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Maximum tempera turen van 22 tot 27 graden. Zwakke matige wind. Zon op: 4.41 uur, onder 20.50 uur; maan op: 23.22 uur, onder 12.40 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.29 en 19.54 uur, laagwater te 3.21 en 15.26 uur. Zon op: 4.43 uur, onder: 20.49 maaai op: 23.47 uur, onder 13.43 Hoogwater te 8.17 en 20.44 uur, laag- fen water te 3.56 en 16.15 uur. BONN (DPA/Reuter) De West- gaan de afgevaardigden niet ver duitse Bondsraad, het zogeheten deel- gPnoeg. statenpaiiement, heeft het wetsvoor- De CDU-CSU-meerderheid van de stel van de regering inzake de be- Bondsraad wil strengere regels voor strijding van terreur afgewezen. De bezoeken van advocaten aan hun door de regering voorgestelde straf- op verdenking van terreurdaden ge- terreurdaden bijvoorbeeld arresteerde cliënten. Volgens deze afgevaardigden dient niet alleen de LEIDSCH DAGBLAD Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 31 juli 1976 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden, correspondentie tussen advocaat gevangene gecontroleerd te worden, maar ook het monderlinge onder houden. Dat moet dan worden bijge woond door een niet by het proces berokken rechter. Het commentaar van de sociaal democratische senator (minister) van Justitie van de deelstaat Hamburg, Uirich Kluge, was dat controle van gesprekken tussen verdachte en ver dediger kan leiden tot het verval van de rechtsstaat. Het wetsvoorsteld werd drie weken geleden goedgekeurd door de Bonds dag (Tweede Kamer) waarin de so- ciaal-democratische-liberale rege- ringhcoalitiepartijen wel in de meer derheid zijn. exclusieve meubelen bij INTERIEURVERZORGING VERDUYN-RIJNSBURG Rapenburg lb. teL (01718) - 21955 r Koningin Elizabeth van Engeland is in Canada aangekomenmaar zij vandaag de Olympische Spelen in Montreal zal openen. Hier inspecteert de Britse vorstin bij haar aankomst de ereioacht van het Koninklijke 22ste regiment op de luchtbasis St. Hubert, dat op 30 km van Montreal ligt. MADRID De regering van pre mier Suarez van Spanje heeft van daag meegedeeld dat zij koning Juan Carlos zal vragen amnestie te ver lenen aan de politieke gevangenen, met uitzondering van degenen wier daden mensenlevens in gevaar brach- Er zijn naar schatting 600 politieke gevangenen in Spanje. Verwacht wordt dat de koning, die voorstander van amnestie is, de amnestie per 25 juli zal afkondigen. De regering beloofde voorts de po litieke hervorming te zullen versnel len. Zij zal bij de democratische op positie advies inwinnen over de wijze waarop het land moet worden gere geerd totdat er een representatieve regering is gekozen. Uiterlyk 30 juni 1977 zullen er alge mene verkiezingen worden gehouden, die volgens de regering vrij zullen zijn. Het regeringsprogram, dat van ochtend werd bekendgemaakt na een langdurige bijeenkomst van het ka binet, was de meest liberale verkla ring die sinds het eind van de bur geroorlog door een Spaanse regering is afgelegd. Voordat er algemene verkiezingen worden gehouden, komt er een refe rendum over vraagstukken die een constitutionele hervorming raken. De regering zegt te geloven dat de soevereiniteit bij het volk ligt. Het democratische politieke stelsel dat zij wil invoeren, zal gebaseerd zijn op gewaarborgde burgerrechten en vrijheden en op de gelijkheid van politieke mogelijkheden voor alle de mocratische groepen, aldus de rege ringsverklaring. LIVERMORE, Californië (AFP, Aanvankelijk had de politie het Rtr. UPI, AP) De 26 schoolkinde- nieuws 5 tot 15 jaar, die donderdag middag op geheimzinnige manier verdwenen toen zij per bus naar hun kinderen geheim willen houden, om dat men er op rekende dat de ont voerders nog in de buurt waren. woningen in het stadje Chowchilla Maar toen agenten het gebied begon- terugkeerden, zijn terecht. nen af te zetten, lekte het nieuws uit. De schoolkinderen verdwenen don derdagavond toen zij na het zwem men op weg waren naar huis. De getroffen in een steengroeve bij Li- buschauffeur is al geruime tijd in Californië, dat 160 km ten dienst van de school die de kinderen bezoeken. Een half uur nadat hij donderdag in het 5000 inwoners tellende plaatsje Chowchilla enige kinderen had thuisgebracht, kreeg de politie tele, foontjes van ongeruste ouders dat hun kinderen er nog niet waren. noorden van hun woonplaats ligt De autobus was al eerder in een droge sloot gevonden, haastig gecamou fleerd met takken. De politie ver klaarde dat de kinderen sinds gister middag in de steengroeve waren vastgehouden, maar weigerde verdere bijzonderheden te geven. Ja, het is duidelijk dat zoveel jongeren v.d. Wiel op zoeken. Om daar de bril te kiezen die "in" is en aan trekkelijk maakt. Ze weten, dat v.d. Wiel een kollek- tie heeft vol verrassende vondsten. Een modebril, een jonge bril... de bril speciaal voor jou. Daarom: V|l lAflpf irwadviseurinjongemodebrillen UhWIwI en contactlenzen. Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel.: 071-124108.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1