Makreel weer onder de kust KILLANIN DE VEELZIJDIGE „IOC moet waken tegen bemoeienis van politici" Fa. Verhoog Wedstrijd yjj voor de VOER VOOR BRASEMS Wi«e ZATERDAG 17 JULI 1976 De enige speciaalzaak voor al uw HENGEL SPORTARTIKELEN DE SPORT Haarlemmerstraat 11, tel. 124020 t Is geen visserslati)n. maar voor hengelsportartikelen kunt u beter terecht bi) Leidseweg 14, Voorschoten, telefoon 01717-2430. Boelee's hengelsportartikelen HOGE RIJNDIJK 110, LEIDEN TELEFOON 121393. Alles voor de vissport Maden en wormen. jeugd J SpOrt De Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken organiseert op za terdag 21 augustus weer de jaarlijkse viswedstrijd voor de jeugd in de Witte Singel. De wedstrijd begint om negen uur 's ochtends en vanaf kwart over acht kan men plaatsnummers afhalen bij het Leidsch Dagblad. Er wordt anderhalf uur gevist op aantal. Aan de wedstrijd kan worden deelgenomen door de jeugd van tien tot vijf tien jaar en het inschrijfgeld bedraagt een gulden per persoonMen kan zich aanmelden bij alle Leidse hengelsport winkeliers tot en met dinsdag 17 augustus. De uitreiking van de vele prachtige prijzen vindt zaterdagmiddag 21 augustus om 1 uur 's middags plaats in het Sint Antonius-Clubhuis. Melkflesdop als aas ,De makreel zit weer onder de kust". Het is de alom be kende kreet in de zeesportvisserij zo rond deze tijd. Een kreet, die tevens het startsein vormt voor een massale run op sportvisserij schepen langs de kust. Wamt als er makreel gevangen kan worden, zijn de meesten er als de kippen bij. Voorzien van een zware zeehengel en aan de lijn een veren paternoster. Voor de niet zeevisser, zal ik dat vangattribuut even nader verkla- Het is een onderlijn met een aantal zijlijnen. Aan die zijlyntjes bevinden zich haken, die aan het zicht worden onttrokken door kip- peveren of iets dergelijks. Er zijn verenpaternosters die zes of zeven haken tellen. Verenpaternosters zijn hengelattributen voor het be kende „takel- en blok-werk". Er komt geen stukje behendigheid ol sportiviteit aan te pas, alleen de de kortst mogelijke tijd zoveel mogelijk vis binnen te take len. En aan boord staat de plastic- vuilniszak al gereed om de makreel deponeren. Bent u ook zo n vast van plan alleen het rookoventje of voor de braadpan te vissen, dan is - wat hiei komt - aan u verspild. Bent u echter van plan om makreel op een sportieve wijze te vangen dan vol gen hier een paar adviezen. Ophijsen Vissen met veren paternosters, waarvan zo n half dozijn haken zit ten betekent namelijk in vele gevel- len de werpmolen ruineren, omdat de constructie niet berekend is op het ophijsen van een half dozijn makrelen. En dat kan gebeuren, u toevallig midden in een school zit. Heeft u dat geluk pro beer het dan eens op een andere Haal uit uw hengelfoudraal wat lichter boothengeltje en kort de verenpaternoster in tot een of hooguit twee haken. Probeer de loodverzwaring aan de lijn zo klein mogelijk te houden. Wel moet u uitkijken dat de zaak niet te licht is zodat de lyn zo zo ver wordt mee genomen met de stroming dat u in de lijnen van andere vissers terecht komt. Daarom moet u - als het even kan - altijd trachten een plaatsje te veroveren od het achterdek van een schip. U krijgt dan wat meer bewe gingsvrijheid en loopt ook niet di rect het risico met andere lijnen verward te raken. U laat de lijn vie ren totdat u merkt dat de makreel heeft gehapt Daar kan geen mis verstand over bestaan, want de makreel beschikt over een grote kracht. Hij verschaft u de nodige sport. Meer dan u ooit zou krijgen, wanneer er drie of vier exemplaren aan een zware zeehengel bungelen. Makreel is een weinig kieskeurige vis. Op zijn voedseltocht langs de kust hapt de makreel naar alles wat glimt of beweegt. Makreel moet namelijk - om aan voldoende zuur stof te komen - steeds blijven door zwemmen. Hij heeft geen tijd om als een karper het aas langdurig te bestuderen, maar hoopt dat wat hy beetgepakt heeft ook werkelijk te consumeren is. Zo kan het gebeu ren dat er volop makreel wordt ge vangen aan haken, die alleen voor zien zijn van een stukje glimmend materiaal. Bijvoorbeeld de dop van een melkfles. Kopen van duur zeeaas als zeepieren of zagers is in dat geval een regelrechte geldver spilling. Is het niet zo druk op een sportvis- serijschip dan kunt u het vissen op makreel ook eens proberen meteen flinke lepel. Reken daar echter niet te vast op, want vooral in het „ma kreelseizoen" is het meestal „volle bak". Trouwens u moet toch even in de gaten houden, of men niet al te veel hengelaars aan boord neemt, want dan wil een visdagje nog wel een eens in plaats van plezier ge- Strijdlust, ADVERTENTIE ELAN VISBOTEN BOOT - CENTRUM B V. makrelen meenemen om thuis consumeren (Neem er nooit meer mee dan u opeetj neem dan het volgende ter harte. Er bestaan na- melyk twee soorten makrelen: de blauwe en de horsmakreel. De eer ste soort is het beste geschikt voor de consumptie. Het zijn de makre len die u ook op de markt of in de viswinkel kunt kopen. De hors makreel is veel minder smakelyk. De hors-makreel heeft grote ogen in verhouding tot de „blauwe" en op de kieuwen zit een zwarte vlek. De strijdlust van de vis is ook veel kleiner dan die van de „echte" ma- kreei. Met het warme weer van de af gelopen weken is de tempera tuur van het buitenwater flink gestegen. En dat heeft een gun stige uitwerking gehad op de bijtlust van de brasem. Zowel in polder als op de plas is onze nationale sportvis in grote aantallen gevangen. De bra sem werd op de meest uiteen lopende plekken gevangen, variërend van een zeer ondiepe plek in de buurt van een riet veld of op een meter of vijf, zes, tegen de gloo'iing van een vaargeul of zandwinningsgat. Die vangsten van de afgelopen tijd hebben weer eens bewe zen, dat de brasems in de zomer in enorme scholen moeten rondzwemmen. Scholen van enkele honderden exemplaren op wat groter water zijn geen uitzondering. Die wetenschap maakt het ook duidelijk hoe we moeten opereren, wanneer we een goede voederplaats willen creeren voor de brasem. Deze tijd hoeft u niet bevreesd te zijn, dat u teveel voer in het water gooit. Want als zo'n grote school op de voerplek verschijnt is het vaak in de kortst mogelijke tijd gebeurd met het aanwezige voer. Ik heb in Ierland mijn ogen uitgekeken hoe twee vissers een wasteil vol met brood in hun bootje zetten en dat even later overboord kieperden en hun steeksiokken in de buurt zetten om de voerplaats te markeren. De volgende och tend keerden ze terug en be gonnen te vissen. De brasems die ze vingen waren van forse afmetingen en donkerbruin van kleur. In enkele uren tijd werden er tientallen binnen boord gehaald. HENGELT IP VAN DE WEEK Nu wil ik u echt niet aanraden om direct naar de dichtstbij zijnde bakker te rijden en zijn hele broodvoorraad te kopen, maar een paar oude broden als een stevig grondvoertje kan beslist geen kwaad. Onder een beding. En dat is, dat u dat voer geruime tijd voor het vis sen in het water kunt plempen. De avond ervoor, of tenminste enkele uren. Is dat niet moge lijk dan is het raadzamer om met wat bescheidener midde len te Ik heb steeds met opzet ge sproken over deze periode. Er zijn namelijk duidelijke ver schillen in de bijtlust van de brasem té constateren. Bij voorbeeld wanneer de ont wikkeling van de algen in het water haar hoogtepunt heeft bereikt kan veel voeren een averechtse werking hebben. De brasem bevredigt dan al een groot deel van de bijtlust met de in het water zwevende groene alg. Als er dan ook nog overmatig gevoerd wordt, is de kans klein dat de vlok aan de haak genomen wordt. Eenzelfde recept geldt voor de winter, wanneer de vis veel minder consumeert dan in de herfst en zomermaanden. Voer in het koude jaargetijde steeds met mate. En tenslotte nog dit advies: heeft u gemerkt dat er brasem op uw stek zit, voer dan geregeld wat kleine stuk jes brood bij. Gebruik wel steeds kleine luchtige stukjes zodat de vis niet verjaagd wordt. Want ook al wordt de brasem algemeen gezien als een gemakkelijk vangbare vis, de grootste exemplaren zijn bijzonder schuw en verdwij nen bij het minste geringste lawaai van de voerplek om niet meer terug te keren. Veertig Jaar geleden hing een magere jonge verslaggever drie weken rond op de frappen van Fort Belvedere, privewoning van Edward Vin. wachtend op het bericht dat de Koning afstand deed van de tioon. Zaterdag zal diezelfde journa list, Michael John Killanin, nu Lord Killanin, de derde baron van het geslacht, zich richten tot Edward Vin's nicht. Koningin Elisabeth II, en zal hij haar vragen de Olympische Spelen van 1976 te Montreal, Quebec, officieel te openen. Van verslaggever en diplomatiek correspondent tot voorzitter van het Internationale Olympische Comité mag een vreemde overgang lijken, maar het waren de bekwaamheid in het opslaan van feiten en de tact van de journalist die Lord Killanin geholpen hebben de moeilijkste en volgens sommigen eenzaamste post in de sport te bereiken. Want het was Michael Killanin die de omstreden laatste jaren van Brundage's voorzitterschap overbrug de - een bittere periode van politiek die inbreuk maakte op sport, dodelijk terrorisme op de sportvel den. eisen voor „open" Olympische Spelen, en de pan uitrijzende kosten - tot vandaag de dag, nu de Spelen ondanks alle problemen nog altijd leven. Edielman De honderd kilo wegende en pijprokende minzame edelman uit Dublin in Ierland heeft de zaak op de een of andere manier bijeen gehouden. Op kalme en bedaarde wijze heeft hij emoties gesust en voor vaak bekritiseerde Olympische organisaties een veel grotere mate van sympathie en begrip gewonnen dan ooit bestaan heeft. Zijn liefde en toewijding voor de Spelen is nooit verslapt in de 24 jaar dat hij lid is van het IOC. Toen een grote ontevreden groep leden, woedend over Brundage's starre leidersschap en ongeduldig Van journalist/lot president wachtend op veranderingen, Killa nin vroeg zich kandidaat te stellen tegen de Amerikaan na de Mexicaanse Spelen acht Jaar geleden, weigerde hij omdat hij vreesde dat het kwalijke gevolgen zou kunnen hebben voor de Olympische zaak. In plaats daarvan wachtte hij tot Brundage in Munchen aangaf dat hij er na 20 jaar voorzitterschap genoeg van had. In Brundage's laatste Jaren was het Killanin die het als eerste vice-voorzitter op zich nam de public relations voor het IOC te verzorgen. Tot dan toe had de sportwereld zich tevreden moeten stellen met Brundage's incidentele, vaak knorrige uitlatingen om een indruk te krijgen van de koers die het IOC voer. Het was Killanin die de persconferenties leidde, dikwijls voor honderden „nieuwsgierige" Jour nalisten, die niet langer bereid waren korte nietszeggende antwoor den te accepteren. De Spelen waren gegroeid - buiten proporties, aldus sommigen - en de belangstelling was groter dan ooit tevoren. Sporten die vroeger als onbelangrijk beschouwd werden zag men nu als toppers. Federaties drongen aan op aanvaar ding van nieuwe takken van sport. De keus van de plaats van de Spelen werd een zaak van nationaal prestige. Verbazingwekkend Binnen enkele maanden waren moderne contacten tot stand ge bracht. Journalisten liet men niet langer uren voor een dichte deur staan. Hoofden van federaties kregen gemakkelijk toegang tot de uitvoerende raad. Killanins perscon ferenties waren verbazingwekkend in hun ongewoonheid. Hij kwam binnen stappen, groette de Journa listen vriendelijk, trok ee»us aan zijn pijp en besteedde meer dan twee uur met het geduldig uitleggen van ingewikkelde details van veranderin gen in de regels, voorstellen, amendementen en stemprocedures. Zijn houding en geestigheid is altijd dezelfde gebleven. Toen hem eens gevraagd werd waarom in een bepaald geval de stemmen gestaakt hadden, antwoordde hij met een uitgestreken gezicht: „Dat was eigenlijk een verrassing. Iemand waarvan verwacht werd dat hij voor zou stemmen, viel zoals gewoonlijk in slaap, en omdat hij alleen wakker wordt als het over paarden gaat, bracht hij zijn stem niet uit - de stemming ging niet over paarden". Op een andere gelegenheid kwam een lid te laat binnen, buiten adem en overlopend van verontschuldigin gen. „Het is de schuld van die verdomde Zusenzo luchtvaartmaat schappij" verklaarde hij toen hij eenmaal zat. „Vooruit, geen reclame alstublieft", zei Killanin. ,Dit is de Olympische organisatie". Dat is dan Michael Killanin, een veelzijdig mens - filmproducer, journalist, zakenman (hij is direc teur van vijf Ierse firma's, onderdirecteur van een zesde en lid van de raad van bestuur van negen Europese concerns)., paardenenthou- siast en bankier. Nationalist Sport heeft altijd een belangrijke rol in zijn leven gespeeld, hoewel hij als bokser, ruiter en roeier nooit het internationale niveau gehaald heeft. Hij werd geboren te Londen vlak voor het begin van de Eerste "Wereldoorlog in 1914 en opgevoed op Eton, in Cambridge en aan de Sorbonne te Parijs. Zijn voorouders zijn Ieren en zijn familie komt uit Dublin. Hij heeft ook een huis in Galway, aan de Ierse westkust. Zijn grootvader werd tot baron gemaakt door Koningin Victoria. Geduuende die tijd was Ierland nog een deel van Engeland en strevend naar onafhankelijkheid. Killanin be schouwt zichzelf als een nationalist, zelf zozeer dat hij nooit zijn zetel in het House of Lords bezet heeft of trouw beloofd aan de Koningin. Als Jongeman verdiende hij zijn brood als Journalist (hij draagt nog steeds trots een vakbondskaart by zich) en zym artikelen waarin hy als diplomatiek correspondent de Ja- pans-Chinese oorlog versloeg geno ten in ruime kring bekendheid. Uiteindelijk zou hy wel eens het meest bekend kunnen worden voor zyn onvermoeibaar pogen het on oplosbare in de sport op te lossen. - het vraagstuk van het amateuris me, en de vraag of de ware atëeet kan blijven meedingen op hetzelfde niveau als de professionals, de semi-professionals en degenen die door hun regering gesponsord worden. Regel 26, die de omstreden definitie van amateurisme bevat, zou wel eens bekend kunnen worden als de .JECillanin-regel". Killanin: regel 26 moet worden herzien In Londen, in 1948, namen 59 nationale Olympische Comités deel en het programma bestond uit 17 takken van sport en 138 wedstrijden. Er waren 4.689 atleten. In Mon- DOOR treai kunnen er 132 nationale Olympische Comités zijn en meer dan 10.000 deelne- LORD KILLANIN mers in 21 takken van sport en 186 wedstrijden. Deze groei is veroorzaakt door een aantal factoren. De belangrijkste is zonder twijfel de dekolonisatie. Tegelijkertijd heeft de gelijkberech tiging van vrouwelijke deelnemers niet alleen het aantal deelnemers vergroot, maar ook het aantal wedstrijden waaraan zij kunnen meedoen. Deze stijging, en de toeneming van de kosten, die zich in een nog sneller tempo voltrok, hebben meer vooruitgang in techni sche faciliteiten nodig gemaakt. Amateurisme Gedurende mijn eerste periode als voorzitter heb ik me zoveel mogelijk geconcentreerd op wat bekend staat als Regel 26 de „Amateurcode", die tegenwoordig „verkiesbaar hei ds- ccde" wordt genoemd. In aansluiting op de regels die betrekking hebben op de juiste wijze van aansluiting bij erkende sportfederaties, handelt dit artikel over de veel besproken en omstreden vraag wie professional is en wie niet. De criteria wisselen per land en per tak van sport. Veel westerse critici beschuldigen de socialistische landen van het „voort brengen" van professionals. Er zijn in feite weinig beroepssporten in de socialistische landen. De situatie is aldus, dat edereen een vak of beroep moet hebben; deelnemers die zeer goede prestaties leveren kunnen een maximum aan vrije tijd krijgen voor sport. Dat gebeurt ook elders in de wereld. Niet alleen militairen kunnen vrijgesteld worden, ook grote concerns zijn vaak maar al te blij atleten van hoog niveau te betalen en te ondersteunen, omdat die naar zij hopen roem en publiciteit voor hun bedrijf zullen opleveren. Dan is er het Amerikaan se sportbeurzensysteem, dat door de socialistische landen wordt aange vallen. Om te trachten iedereen een gelijke behandeling te geven, zijn de regels herzien. Het Internationale Olympi sche Oomite staat thans „gebroken tijd" toe, en bepaalt niet zelf de tijd die besteed wordt aan wedstrijden en training. Zolang de deelnemer maar n iet zijn brood verdient m et zijn sportieve activiteiten. Dit kan aanleiding geven tot meer proble men. Het kan de minder welgestelde nationale Olympische Comités, die zich geen faciliteiten voor topatleten kunnen veroorloven, ernstig scha den, en het schaadt ook bepaalde internationale federaties die niet over de fondsen beschikken om hun takken van sport tot ontwikkeling te brengen en te sponsoren. Het vraagstuk van de verkiesbaarheid varieert van sport tot sport. Er zijn er sommige, die om de een of andere reden geen aanleiding geven tot profiteren. Dit is meestal het geval als er geen dure commerciële uitrusting nodig is, of als de tak van sport niet noodzakelijkerwijs een grote publiektrekker is. Er zijn dure sporten, zoals hindernisspringenwaarbij de paar den bijzonder kostbaar zijn, niet alleen in de aanschaf, maar ook in het onderhoud. Dit leidt tot hoge prijsgelden voor de eigenaren van de paarden en tot de beschuldiging dat teveel geld wordt uitgekeerd aan de deelnemers. Daarnaast zijn er andere sporten, zoals voetbal, die Killanin de veelzijdige: van journalist tot IOC-president. nals amateurs. Het zal moeilijk betreft, i zijn hierin helderheid te brengen. Deze problemen worden nu echter opgelost en het zal interessant zijn te zien wat er na Montreal gebeurt, als de regel opnieuw wordt herzien. Ik geloof, op grond van mijn ervaring vanaf de eerste dag, dat de regel beter werkt dan verwacht werd, en dat er minder hypocrisie is dan in het verleden. Kosten het hoeft niet verspild te worden. Het is niet mogelijk „diagnose" te geven van de kosten van de verschillende Spelen in de verschillende landen. In Londen, toen de Spelen vlak na de oorlog werden georganiseerd op ad hoc basis, waren bepaalde technische maatstaven niet vereist, en in de meeste gevallen waren weinig nieuwe faciliteiten nodig. Nu streven de steden er naar de Spelen te mogen organiseren om hun stadsplanning een impuls te geven, zoals in Munchen gebeurde een jaar. toename in kosten opgetreden. We sprong vooruit gehouden kunnen worden in zeer welvarende steden. Er bestaan verschillende visies op wat dit probleem gedaan Autoriteiten wensen de best mogelij ke faciliteiten te verkrygen. Dit is uitstekend, zolang deze faciliteiten moeten na de Spelen gebruikt kunnen worden, en ik heb de IOC-leden in worden, en niet blijven staan als wier landen de Spelen sinds 1948 witte olifanten of als monumenten zijn georganiseerd gevraagd hun van een „folie de grandeur". verantwoordelijk waren voor de hoewel het dak natuurlijk verboden organisatie van de Spelen. De eerste zou zijn voor de Olympische Spelen, antwoorden zullen naar ik hoop te Montreal binnenkomen. De ervarin- gebruikt gen van Montreal kunnen hieraan klimaat worden toegevoegd en zullen bespro ken worden door het bestuur dit noodzakelijk als het stadion oet worden in het Montreal gedurende 12 maanden per Jaar), hebben er verstandige economische ontwikke- het Internationale Olympische Co- lingen plaatsgevonden. De mite, in de herfst in Barcelona. Montreal vooral de lente van 1977. Helaas heeft het kostenvraagstuk, vooral door de kosten Olympische park, zalen, zwembaden en wegen, sommige takken van sport worden van het de voorwedstrijden gehouden in Montreal kleine zalen en de finales in een al aanleiding gegeven tot veel ongun- langer bestaand gebouw het süg commentaar. Persoonlijk heb ik Forum. In de toekomst moeten hot Internationale Olympische Comité, de Internationale Federaties en de nationale Olympische Comités bij het bepalen van de plaats waar de Spelen worden gehouden, een veel nauwkeuriger schatting van de kosten maken, zodat er geen geld wordt verspild en de steden die de Spelen organiseren geen onnodige kostenhoeven te maken. Omdat we niet langer leven in het tijdperk van rijtuig en fiets, ben ik van mening dat we de mogelijkhe den tot spreiding van de Spelen moeten onderzoeken. Dit kan nieuwe problemen opleveren, hoewel er precedenten zijn. Zo vond in Munchen het zeilen 1000 kilometer verder plaats, in Kiel. In Mexico werd er gezeild in Acapulco. Onze regels staan deze spreiding binnen de landsgrenzen toe, maar zouden ze herzien moeten worden zodat men ook de nationale grenzen mag overschrijden? Er zijn zaken waar over gediscussieerd moet worden, en ik ben er van overtuigd dat we er met enige wijsheid in zullen slagen de mogelijkheden te vinden de Olympische Spelen binnen het bereik te brengen van iedere stad in elk land, of die nu oud of nieuw, ryk of arm is. Politiek Regeringen, zowel in oude als ontwikkelingslanden, interesseren zich steeds meer- voor sport en ontspanning. Ik denk dat ze een belangrijke verplichting te vervullen hebben voor alle burgers, jong en oud. Een manier om sport te bevorderen is ervoor te zorgen dat Olympische topsporters het voor beeld geven, niet alleen door hun sportieve prestaties, maar ook door hun gedrag. Samenwerking en bijstand van hun regeringen is wat de nationale Olympische Comités, nationale en Internationale federa ties zoeken en nodig hebben. Zij zijn het er over eens dat als hun regeringen voor de financien zorgen, zij in staat moeten zijn te verzekeren dat het op Juiste wijze wordt besteed. Het gevaar van politieke bemoeienis blijft, bestaan. Daar moeten we tegen waken. De bemoeienis van de regeringen op sportgebied, die individuele bestuur ders of deelnemers kan treffen. Hij of zij dient te worden geselecteerd op bekwaamheid en niet op politieke gronden. Veiligheid Een ander aspect van de Spelen dat veel publiciteit krijgt, is de veiligheid. De incidenten die vooraf gingen aan de Spelen in Mexico, en vervolgens de gruwelen van Mun chen zijn een voor allen belangrijk en zorgwekkend onderwerp. De veiligheidsmaatregelen voor Montreal mogen streng lijken, het is de verantwoordelijkheid van het gastland ervoor te zorgen dat de sportlieden veilig zijn. Ik geloof dat ieder land naar eigen overtuiging en regels de noodzakelijke stappen moet ondernemen. Het IOC kan zich er niet mee bemoeien, het kan alleen maar hopen dat de veiligheid met discretie wordt verzorgd, zoals tijdens de Winterspelen in Inns bruck, die plaatsvonden kort na de gijzeling van de OPEC-ministers in

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17