„Een mengeling van staal en zijde" Jackie Onassis: sereen, geheimzinnig, ongenaakbaar ZATERDAG 17 JULI 1976 «lilWHliMI1JLIMII1 PAOIWA 13 Jaqueline Onassis is naar Australië gevlogen waar ze onder handelingen zal voeren met Lord Snowdon over de publika- tierechten op zijn memoires. Als hij besluit „alles te ver tellen", heeft Snowdon laten doorschemeren, zal zijn ver haal „de Engelse koninklijke familie ontmaskeren". Dit werd onlangs bekendgemaakt in het televisienieuws van NBC. Krijgt Jacqueline Onassi^gratis vliegtickets van luchtvaart maatschappijen? wil een lezer in de vraag-en-antwoord- rubriek van de Daily News weten. Ja, antwoord het dagblad vol overtuiging. Bovendien, vervolgt de krant, heeft British Airways haar onlangs al een ticket cadeau gedaan voor de reis van Londen naar Athene, zodat ze het graf van haar man kon bezoeken. Caroline Kennedy is, zoals iedereen weet, nogal een „wildebras". In Londen, waar ze de afgelopen maanden kunstgeschiedenis heeft gestudeerd, is ze nog wilder geworden. Jackie is bovendien woedend omdat Caroline aan fotografie wil gaan doen. Jackie beweert dat fotografie „het familie imago schade" zou doen, meldt een damesblad. De onbetrouwbare National Enquirer meldt uit betrouwbare bron dat Jackie op klandestiene manier met een aantal kostbare kunstvoorwer pen uit Griekenland is verdwenen en ze heeft ondergebracht in haar appartement in New York. „Ze zou Wel eens naar de gevangenis kunnen gaan", voegt de krant er ernstig aan toe. Geen woord Het enige dat al deze verhalen gemeen hebben is dat er geen woord van waar is. Toen de NBC Jackie in Australië liet verblijven, zat ze daarentegen op haar gemak aan deze kant van de evenaar, in Round Hill op Jamaica, waar ze vakantie hield met haar zoon John. Ze was van Londen komen vliegen waar ze Caroline had bezocht. Ze had zelf voor haar ticket betaald en British Airways noch enige andere lucht vaartmaatschappij had haar voor niets laten meevliegen. Lord Snowdon heeft uit niets laten blijken dat hij zijn memoires al dan niet zal schrijven. De bewering dat Jackie bang is dat Caroline's fotografische ambities het familie- imago zouden schaden is niet alleen onwaar, maar ook een tikje vreemd. Jackie heeft zelf anderhalf jaar als foto-journaliste gewerkt bij een Washingtonse krant voor ze met John F. Kennedy trouwde. En wat de gestolen kunstvoorwerpen betreft, die bestaan niet. En toch gaat het spervuur van pu bliciteit maar door. Pierce: Als u naar een schilderij, een foto, een kunstwerk kijkt, is dat dan het belangrijke voor u, op welke manier het uw geest raakt, wat het u te zeggen heeft? Onassis: Dat hangt er van af. De schilderkunst en de fotografie zijn verschillende dingen. Onwrikbaar - beleefd maar vastbe raden - weigert ze interviews te geven. „Liever niet", en dat is dat. Sereen Saai? Komt het misschien omdat de ware feiten in het leven van Jacqueline Onassis nogal saai zijn? Ze is niet zo'n feestgangster en brengt meer avonden thuis door dan dat ze uitgaat - ze helpt haar zoon John met zijn huiswerk of kijkt naar de televisie terwijl ze yoghurt eet uit een bekertje. Ze gaat nooit naar cocktailpart.ies. Ze geeft zelf nooit grote feesten, maar geeft de voorkeur aan etentjes, gewoonlijk voor acht mensen, waarbij soms avondkleding wordt gedragen, maar vaak ook niet. Haar publieke uitlatingen schijnen er, als ze al plaatsvinden, op gericht te zijn om niet geciteerd te kunnen worden. Een voorbeeld (uit een televisiepro gramma waarin ze bij de opening van een museum werd geïntervieuwd door de Journaliste Ponchita Pier ce): En op die manier blijft Jacqueline Onassis - sereen, glimlachend, op afstand, geheimzinnig, raadselachtig en onbenaderbaar - omringd en beschermd door een kleine kring vrienden, sfinxachtig, Garbo-achtig, een tantaliserende, prikkelende be roemdheid. Maar ondanks de afstandelijkheid en het mysterie is er de afgelopen maanden opgewonden gepraat over „een nieuwe Jackie". Er zijn, uiteraard, verscheidene oude Jackies geweest. Je had de sierlijke en elegante senatorsvrouw, die eieren in gelei voorhield aan een echtgenoot wiens voorkeur uitging naar corned beef en kool met veel mosterd. Dan had je de stralende gastvrouw die het vertier in het Witte Huis - evenals het interieur ervan - verhief tot toppen van kiem en vrolijkheid en opwinding die zelden daarvoor en nimmer daarna zijn bereikt en die, met haar charme en perfecte Frans, de onoverwinnelijke Charles de Gaulle overwon en die, door dit alles, een symbool werd van alles dat lief en vrouwelijk is in het moederschap. Dan had je de tragische majesteit van de dappere jonge weduwe, en de heldhaftige begrafenis die ze mee hielp voor te bereiden en uit te voeren. En toen, in de periode- Onassis, ontdekten we Jackie de super-geldverbrasser die alleen maar geïnteresseerd leek in de laatste mode-snufjes, die jurken en siera den bij tientallen kocht en die, als ze een kledingstuk zag dat haar beviel, het in alle bestaande kleuren aanschafte. Nu ze weer alleen is en in New York woont, is het zeker waar dat zich enkele boeiende veranderingen hebben voorgedaan. In de eerste plaats zijn er minder langdurige lunches in toprestaurants als Orsini of Lafayette of La Cote Basque. Tegelijkertijd zijn er vaker verschij ningen in het openbaar gekomen van het beroemde gezicht met de enorme, fotogenieke glimlach - hoewel niet op feestjes of liefdadig heidsbals. Die verschijningen doen zich vooral voor bij culturele en intellectuele bijeenkomsten, zoals onlangs een diner ter ere van de schrijfster Lillian Hellman, concer ten in het Lincoln Center, openingen van musea en galerijen en lezingen in het Internationale Centrum voor de Fotografie waar ze, gekleed in trui en broek, op de grond gaat zitten als er geen stoelen meer zijn, van 3 miljoen dollar - hoewel in de daaropvolgende recessie de aandelen waarin dit geld was belegd het niet best hebben gedaan. Uit het testament van Onassis ontvangt ze per jaar 250.000 dollar belastingvrij, hoewel ze geen toegang heeft tot het kapitaal van Onassis en dit Inkomen zou ophouden indien ze hertrouwt. Het gerucht heeft ook langdurig gecirculeerd dat wijlen Joseph P. Kennedy haar 1 miljoen dollar had gegeven om zijn schoondochter er van te weerhouden tijdens een roerige periode in het huwelijk te scheiden - maar dit is nooit bevestigd. Opwinding Goederen Genieten Schilders en schrijvers, zegt ze, zijn de mensen van wier gezelschap ze het meest geniet. De auteur Philip Rofch vergezelde haar onlangs, en al een aantal keren was haar begeleider Karl Katz, de leider van de speciale projecten van het Metropolitan Museum of Art, die „Jackie's intellectuele vriend" wordt genoemd. Jackie-waamemers hebben opge merkt dat ze niet langer, zoals vroeger, kostbare sieraden draagt. Haar kleding is bepaald rustiger, eenvoudiger en onopvallender ge worden. Niet lang geleden verscheen ze op de redactie van de New York Post waar ze werd rondgeleid. Waarom? „Gewoon uit belangstelling, om te zien hoe een grote krant in elkaar zit", legde ze uit. In Januari vorig jaar leverde ze, ongevraagd, een goed geschreven verhaal in bij de redakteur van de New Yorker, William Shawn, over de opening van het Internationale Centrum voor de Fotografie, dat geleid wordt door haar vriend Corhell Capa. De New Yorker publiceerde het artikel en voor de publiciteit die zijn museum er door ontving is Capa nog steeds grotelijks dankbaar-. Nee, hij had haar niet gevraagd dit voor hem te doen. Het was helemaal haar eigen idee en het was een volslagen verrassing voor hem. Een van de belangrijke mannen achter het museum was haar vriend Karl Katz en. nee, hij had haar ook niet gevraagd het te doen - en evenmin was hij degeen die haar belangstel ling voor het museum had opgewekt. „Niemand krijgt Jackie waar dan ook voor geïnteresseerd", zegt hij. „Ze raakt uit zichzelf in dingen geïnteresseerd". Imago Door Stephain Birmingham tuele en artistieke bijeenkomsten", zegt een vriend, „rekent ze er op dat het de pers op den duur zal gaan vervelen". Vorig jaar herfst nam Jackie een baan aan als adviserend redactrice van Viking, een kleine, selectieve en vooraanstaande uitgeverij. Haar salaris, een miezerige 10.000 dollar per jaar, was niettemin voldoende om de beschuldiging te ontzenuwen dat ze alleen maar amateuristisch vrijwilligerswerk deed. Was dit opnieuw een poging om het nieuwe beeld van doelbewustheid en ernst te versterken? Gedeeltelijk, mis schien, maar er staken nog andere redenen achter. Het was vrienden opgevallen dat Jackie verveeld en rusteloos scheen te zijn. Ze sliep lang uit en zat uren aan de ontbijttafel met het ochtendblad. Als ze vrienden opbelde om wat te babbelen, scheen ze weinig te weten om over te babbelen. Volgens haar oude vrien din Letitia Baldridge, die in het Witte Huis haar afspraken-secreta resse was en die nu een succesvolle public-relationsfirma in New York leidt, leek ze een vrouw die iets te doen moest hebben. „Wat, ik - werken?" was haar eerste ongelovige reactie op het voorstel van Tish Baldridge. Maar hoe langer ze er over nadacht, hoe meer ze er voor begon te voelen. Jackie was zich niet onbewust van de openbare kritiek die op haar was geleverd omdat ze met Onassis was getrouwd - met de implicatie dat ze zichzelf had verkocht voor het geld van een oude man - en van de reputatie als geldverbrasser die daarop was gevolgd. Door de publikatie van de details van het testament van Onassis was ze ook gedeprimeerd geraakt. Vik. Viking was mijn uitgever, en ik zei tegen haar: Hoor eens, je kent Tommy Guinzburg - waarom ga je niet eens met hem praten?' Guinzburg geeft nu toe dat zijn staf aanvankelijk verbijsterd was toen het in dienst treden van mevrouw Onassis bekend was gemaakt. „Iedereen vroeg zich af 'wat moet die enorme beroemdheid tussen ons?' en iedereen ging er van uit dat ze van plan was een boek te gaan schrijven. Ze is niet van plan ooit een boek te gaan schrijven. Het grootste probleem was hoe we haar hier aan het werk moesten krijgen met de minste beroering en publieke opwinding". Dat bleek onmogelijk. Tijdens haar eerste werkdag, vorig jaar septem ber, stond het trottoir voor het gebouw van Viking zwart van de verslaggevers, fotografen, televisieca mera's en gewone voorbijgangers toen Jackie Onassis verscheen en glimlachend het gebouw en een lift instapte. Maar nu is dat allemaal veranderd, en de uitgeversassistente rijdt vrijwel onopgemerkt heen en weer tussen Viking en haar flat aan Fifth Avenue. Daarnaast bezit ze onroerende goederen - de flat aan Fifth Avenue en het huis in New Jersey - ter waarde van ongeveer 500.000 dollar, een aantal goede schilderijen, een aantal sieraden, een aandeel in het Jacht Ghristina van Onassis en een aandeel in zijn privé-eiland Skorpos, hoewel deze zaken haar geen inkomsten opleveren. Haar grootva der Lee, een bankier, is in zijn testament gul geweest voor zijn beide kleindochters. Haar vader, Jack Bouvier, daarentegen, die vroeger een geslaagd makelaar was, liet bij zijn overlijden slechts 10.000 dollar na die door zijn dochters gedeeld moesten worden. Alles bij elkaar wordt. Jacqueline Onassis Persoonlijke fortuin op rond de 5 miljoen dollar geschat. Jackie's kritici - en daarvan zijn er vele in het jaloerse en competitieve Newyorkse wereldje - wijzen er graag op dat ze altijd een vrouw is geweest die er voornamelijk in geïnteresseerd was te doen wat op een bepaald ogenblik in de mode is. Het is tegenwoordig sjiek om een baan te hebben en kunst en geschiedenis zijn - in dit gedenkjaar - „in". Als het volgende jaar de mode wordt om vee te fokken in Vermont, zal Jackie daar naar toe gaan. Daar komt haar nieuwe imago op neer. Maar de goede vrienden zijn het er niet mee eens. „Ze denkt er niet eens aan om een 'imago' te Projecteren", zegt haar zuster Lee Radziwill, en haar vriend, de schrijver George Plimpton, zegt: „Het. is onzin. je gaat niet 's morgens op een stoel zitten en zegt: ik geloof dat ik mezelf maar eens een nieuw imago geef. Als ze er zo over dacht zou ze een public-relationsbureau in de arm nemen". Fotograaf Cornell Capa denkt dat het komt door haar fysieke schoonheid - „de opwinding, elegan ce en elektriciteit die ze uitstraalt". Het komt door de brede lach en de enorme ogen. „Ze projecteert zichzelf", zegt Capa. De journalist Henry Brandon denkt dat het komt door een combinatie van vastberadenheid, pit en een zekere verfijning. „Ze is een mengeling van staal en zijde", zegt mevrouw Brandon. Karl Katz heeft het over haar gevoel voor humor, „een geweldige instelling om het grappige van zelfs een ernstige situatie in te zien. Ze vindt het heerlijk om te giechelen". De auteur Louis Auchincloss, een neef in de tweede graad, heeft het eveneens over dat magnetisme. „Als ze met je praat richt ze die ogen op je, en je voelt je alsof je de enige persoon bent in wie ze is geïnteresseerd of waar ze om geeft, ai sof je van de aarde bent gevallen". En als ze zich dan omdraait om met iemand anders te praten is het net alsof je van de aarde bent gevallen", zegt hij. Attendheid Spartaans Vriend Ze presenteert zich dus in het openbaar op een manier zoals ze nooit gedaan heeft en vrienden van haar menen dat ze dat met opzet doet - om haar imago van geldverbrasser te doen afnemen, evenals de publiciteit die haar achtervolgt. „Als ze blijft verschij nen op rustige, waardevolle, inteUec- Hersens Tish Baldridge zegt: „Ik had echt het gevoel dat ze iets moest hebben om er op uit te trekken en boeiende mensen te ontmoeten die boeiende dingen doen, om die energie en die goede hersens van haar te gebruiken. Ik opperde de uitgeverij Jackie Onassis werkt bij Viking in een klein, bijna Spartaans kantoor met een raam, een bureau, een schrijfmachine, archiefkasten en een paar stoelen. Ze komt meestal naar haar werk in trui en broek, zonder sieraden, „net 'zo gekleed als wij", zegt haar assistente, Rebecca Singleton, „behalve dat ze er op de een of andere manier kans toe ziet het een beetje beter te doen". Jackie werkt met de deur van haar kantoor geopend, doet zelf veel tikwerk, vraagt haar eigen telefoon gesprekken aan en zorgt voor haar eigen archief - „wat voor mij geweldig is", zegt juffrouw Singleton, „omdat ik in dat soort dingen verschrikkelijk ben". Jackie's rustiger leven is niet, zoals wel is gesuggereerd, een gevolg van benarde financiële omstandigheden. Integendeel. Toen John Kennedy overleed, liet hij een trustfonds na van ongeveer 10 miljoen dollar, dat zijn weduwe deelt met haar kinderen. Toen ze met Onassis trouwde gaf hij haar een geschenk Een andere vriend zegt: „Luister, je moet niet vergeten dat ze met twee van de moeilijkste mannen van de wereld getrouwd is geweest. Ze waren allebei egoïstische en tiran nieke mannen, die vrouwen als hun eigendom beschouwden. Nu staat ze op eigen benen en wil zichzelf zijn.. Ze wil niet bekend staan als de vrouw van de president van de Verenigde Staten of als de vrouw van een van de rijkste mannen van de wereld. Ze wil als zichzelf bekend staan. Natuurlijk is ze ambitieus en wil ze nooit tweederangs zijn. Ze wil belangrijk zijn - maar op eigen benen". Als ze af en toe uitgaat- - zoals onlangs naar de schouwburg, gevolgd door een hamburger en daarna een drankje (waar Frank Sinatra zich bij het gezelschap voegde) - zien de fotografen kans haar te vinden en verschijnt haar ioto m Newsweek. Waarom, kan men zich afvragen blijven het publiek en daardoor dé pers zo'n levendige belangstelling houden voor elke stap die ze zet? Anderen roemen haar attentheid. Karl Katz voegt er aan toe: „Ze is Ecii prachtige moeder. Het enige wat je hoeft te doen is haar met die kinderen gade te slaan - de manier waarop ze met hen lacht en grappen maakt. Je kunt zien dat ze meer dan haar kinderen zijn. Zs zijn haar beste vrienden". Kaar beste vrienden zijn altijd leden van haar familie geweest. Zij ph haar moeder, Janet Auchincloss. spreken elkaar bijna elke dag door ae telefoon. Jackie moedigt de vriendschap aan tussen haar Hinderen en de nichten en neven van de Kennedy's, en er vinden vaak familie-aiitstapjes plaats naar haar huis in Morris County. Ze is steeds prg goed gebleven met de gezusters Kennedy, haar schoonzusters, en hoewel er onvermijdelijk gepraat wordt over de „concurrentie" tussen Jackie en haar zuster Lee, staan de twee vrouwen elkaar in werkelijk heid zeer na. Jackie's formule om met haar beroemdheid overweg te kunnen is hoar eigen schepping. Ze geeft ons dat lachende gezicht dat van elke Krantenkiosk afstraalt. Het is bijna alsof, in elke Amerikaanse huiska mer, een vergroting van dat gezicht op de mensen neerkijkt. Maar achter dat gezicht komen we bijna n;ets te weten. Ze omhult zich bekwaam met een rookgordijn van publiciteit en heeft kans gezien zich er achter terug te trekken in een besloten en behaaglijk onderkomen. Pantser Ze heeft het ironische feit ontdekt dat intense publiciteit een soort pantser kan betekenen tegen het schenden van privacy, ïn deze privacy is ze in staat om de dingen te dpen waar ze het meeste van houdt - het opvoeden van haar kinderen, het ontvangen van goede vrienden met een etentje, een dagelijkse wandeling in Central Park. Ze heeft het aan alle kanten goed getroffen: ze is beroemd, wat ze plezierig vindt, en ze is in wezen onbekend gebleven, wat ze ook plezierig vindt. Haar vrienden zeggen dat dit koele beheer van haar publieke imago volslagen onbewust en instinctief iS, een gevolg van opvoeding en aristocratie. Anderen zeggen dat het sluw berekend is. Wat het geval ook moge zijn - en waarschijnlijk schuilt er lets van beide in - het lukt haar.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13