Lutherse kerkmuziek in Leiden "Ik hou mn hart vast. Publiek -CE&2EQQ9E5XE9)~ Hygiëne scholen loopt terug BOUW-VAKANTIE IN FRANKRIJK Ds. Verbaas predikant voor gereformeerd en hervormd in Almere VRIJDAG 16 JULI 1976 ARNHEM (ANP) - De laatste jaren is de hygiëne op de scholen, en vooral het schoonmaken van de gebouwen, er niet op vooruit ge gaan. De districtschoolartsen- dienst voor Arnhem, Renkum, Rheden en Rozendaal constateert dat de hygiënische voorzieningen nog veel verbeterd kunnen worden. Hoofdluis komt steeds meer voor. Het houden van dieren in de klas sen is lang niet altijd bevorderlijk voor de hygiëne van kinderen. In het verslag over de laatste vier jaar schrijft de dienst dat het schoonmaken van de schoolge bouwen niet vaak genoeg en niet altijd even goed gebeurt. Veel kleu terscholen hebben geen speelloka len, zodat de kleuters op de vloeren gymnastiek krijgen. Die vloeren zijn in doorsnee verre van schoon, douches in gymnastieklokalen kan of wil men niet gebruiken, omdat ze in veel gevallen te vies zijn. Het dragen van gymnastiekschoenen is dringend nodig ter vermindering van de verspreiding van de zo hin derlijke en pijnlijke voetwratten. In de toiletten van de scholen ontbre ken vrij vaak zeep en toiletpapier. Het zogenaamde hoofdonrein is de laatste jaren sterk toegenomen. Zo werden in 1975 ruim 8600 kinderen gecontroleerd. Bij ruim 600 werden levende luizen gevonden. Het houden van dieren op de school, dat zeker een pedagogische waarde heeft, werkt ook gevaren in zich zoals de kans op infectie met sommige ziekten die de kinderen via de uitwerpselen van enkele die ren kunnen oplopen en mogelijke lichamelijke klachten bij kinderen die voor bepaalde dieren overge voelig zijn. De schoolartsendienst pleit ervoor dat de dieren voor toe lating op de school door een diere narts op mogelijke ziekten onder zocht worden. Zo'n onderzoek zou regelmatig moeten worden her haald. Apen, vogels en schildpad den moeten op de scholen zeker geweerd worden. Amfibieën, kik kers en vissen zijn eventueel wel te houden. VERBODEN MEER TREKT TALLOZE VAKANTIEGANGERS Een deel van de familie Verschoor op vakantie in Frankrijk. Dat was vorig jaar. Deze vakantie is er geen tijd om in de sneeuw te ravotten. Een groot deel van het dertien kinderen tellende gezin Verschoor uit de Voorstraat in Voorschoten vertoeft momenteel op een cam ping in de buurt van zonnig Genève, maar vakantie is er nauwelijks bij. Ontspanning is er alleen in de avonduurtjes. Overdag zijn ze in een Frans dorpje vlak bij de camping met man en macht bezig aan de bouw van een huisje voor hun zus Elisabeth, die vijfjaar geleden met een Fransman trouwde en sindsdien woont in een bescheiden woning in de buurt van de Zwitserse grens. "De droomwens van mijn dochter is altijd geweest een eigen huis te hebben", vertelde mij haar moeder, "en dat gaat er nu van komen". Een jaar geleden hebben haar broers en zwagers spontaan besloten haar een handje te helpen. Vooral ook omdat ze stuk voor stuk wel eens hun vakantie bij Elisabeth en haar man Daniël hebben door gebracht. Ze vonden het leuk om nu eens iets terug te doen voor al die fijne vakantiedagen. En ze doen het graag. Ze waren er het afgelopen jaar vol van. Maanden zijn ze bezig geweest met het maken van tekeningen en werkschema's. Alles hebben ze tot in de puntjes verzorgd. Dat moet ook wel want ze willen in twee weken tijd het huisje bewoonbaar hebben", aldus moeder Verschoor. Fundering Normaal gesprokén zou zo'n korte bouwtijd niet voldoende zijn maar Daniel heeft vorige maand alvast de fundering laten storten en er is ook al wat grof metselwerk verricht. De rest is voor de Voorschotenaren. De bouwploeg bestaat uit Gerrit Verschoor (bouwkundig teke naar), Pieter Verschoor (bouwkundig tekenaar). Jan Verschoor (bouwkundig tekenaar), Henk Verschoor (autospuiter-verpleger), Onno Verschoor (automonteur) en de zwagers Jan Osnabrugge (aannemer), Ton Groot (leraar electrotechniek MTS), Kees Bezuye (rijwielhersteller) en Hans Glasbergen (student). De echtgenotes van de negen nemen het lichtere werk voor hun rekening zoals het schuren, schilderen en schoonmaken. Het hele stel, ook Elisabeth en Daniel leveren hun aandeel, zijn nu een week bezig en ze hebben per brief het thuisfront laten weten dat de bouw van het huisje voorspoedig verloopt en dat ze het wel redden in die twee weken. LEIDEN - Morgen komen de 85 deelnemers aan de 26ste werkweek voor kerkmuziek, die gehouden wordt in het Sint Willibrord-internaat in Deurne, naar Leiden om er 's avonds om 8 uur in de lutherse kerk aan de Hooglandse Kerkgracht een uitvoering te geven van de muziek die in deze werkweek is ingestudeerd. De werkweek gaat uit van de stich ting Lutherse werkgroep voor de Kerkmuziek, waarvan ds A. J. Al lan te Heerlen secretaris is. De uit voering van morgenavond is vrij toegankelijk voor iedereen. Men zal daar goede kerkmuziek kunnen be luisteren die in de eredienst ge bruikt wordt. Meerstemmige mu ziek, soms met begeleiding van in strumenten. Jarenlang is deze lutherse kerkmu- zikale werkweek gehouden op Hoekelum, het lutherse buitencen trum in Bennekom. Toen dit te klein en te primitief bleek, is de werkgroep uitgeweken naar kas teel Well. Daarna kon zij terecht in Huize Bloemendal in Vaals, en toen dat gesloten werd vond men in Deurne onderdak in het Sint Willi brord-internaat. Ds. Allan: Vorig jaar - het was een jubileumjaar - was dit huis te klein en hebben we onze week gehouden in Rolduc in Kerkrade. Maar dit jaar zijn*we teruggekeerd naar Deurne". Iedereen Wat houdt zo'n week nu in? Ds. Allan: "Er wordt een week lang intens gezongen. Wie een instru ment bespeelt dat meegenomen kan worden, neemt dat mee. Het gaat om goede kerkmuziek, zowel oude als hedendaagse. Maar het is natuurlijk wel muziek die bruik baar is in de eredienst, dat wil zeg gen: muziek gebonden aan het Woord. De deelnemers komen uit heel Nederland en ook van buiten ons land, zoals België en Duitsland. Men hoeft natuurlijk niet tot de lu therse kerk te behoren om te kun nen deelnemen. Integendeel, wij stellen graag deze week open voor iedereen die zingen wil, maar dan wel die zingen wil tot eer van God, de Heer der kerk". Streng Hoe is de week ingedeeld? "De dagindeling van zo'n week is vrij streng. Elke morgen om 7 uur is het opstaan, want om kwart voor 8 worden in de kapel de metten ge zongen. Na de metten en het ontbijt volgen de ochtendgymnastiek en de stemvorming. Dan twee repeti ties, onderbroken door een koffie pauze. Op het middageten volgt een verplichte rust tot theetijd, rond 3 uur. Deze rust heeft men hard no dig om niet halverwege de week een inzinking te krijgen. Na de thee zijn er twee repetities tot aan de avondmaaltijd. Ten slotte nog de vespers, weer in de kapel". Tot goed begrip: metten en vespers zijn korte getijdediensten, gebe dsdiensten dus, waarin veel gezon gen wordt; de dagen worden hier mee begonnen en gesloten. Ds. Allan: "De avonden worden op verschillende manieren doorge bracht. Soms wordt er een lezing gehouden. Er is ook een bonte avond. En dan moet er ook nog ge repeteerd worden. Alles is gericht op het uiteindelijke doel: een fees telijke eredienst op zondagmorgen in de lutherse kerk in Den Haag. Maar voor het zover is komen we graag naar Leiden". Programma Over het programma "Na een vrolijke inleiding van Mei- Weet u een onderwerp dat in deze rubriek past? Bel me dan maar op. Elke morgen wacht ik tot tien uur op uw telefoontje Bel 071-144941, toestel 39. Terwijl deze weken talloze va kantiegangers zich zorgeloos vermaken op de oevers en in het water van het Oosterduin- semeer in Noordwijkerhout (ook wel bekend als het Co- momeer) duimt de Noordwij- kerhoutse wethouder Heemskerk dagelijks dat er in en rond deze plas, die op sommige plaatsen wel dertig meter diep is en als gevaarlijk te boek staat, in hemelsnaam geen ongelukken gebeuren. Immers, het is nog steeds niet duidelijk wie er nu eigenlijk de verantwoordelijkheid draagt voor wat zich in en rond het meer afspeelt. In feite is het zo dat het Ooster- duinsemeer voor recreanten verboden gebied is, zwem mers, in-de-zon-luieraars ver toeven er illegaal. Heems kerk: "Die recreanten worden er oogluikend toegestaan omdat het nu eenmaal on- doenlijk is er steeds de politie op af te sturen. Zoiets hou je nu eenmaal niet tegen. Maar ik hou mijn hart vast als er een keer ongelukken gebeuren. Hel zal dan een hele haarklo verij worden om uit te vinden wie dan aansprakelijk kan worden gesteld. Rolverdeling 'Er zijn op dit moment niet minder dan vijf instanties die direct of indirect betrokken zijn bij het beheer van dit toe komstige recreatiebied. Maar hoe precies de rolverdeling is, is niemand duidelijk. Er is wel een commissie, ik ben daar voorzitter van, die tot taak heeft plannen op te stel len voor de gewenste aankle ding en exploitatie van het meer. Maar die commissie ziet het op dit moment niet meer zo zitten. De onderhan delingen zijn een beetje vast gelopen. De gemeente Noordwijkerhout ziet in ieder geval geen uitweg. Men wil bijvoorbeeld dat de gemeente Noordwijkerhout plannen ontwerpt voor de da grecreatie rond het meer. We zouden daar dan ook flink aan moeten meebetalen. Maar men gelooft toch zeker niet dat Noordwijkerhout geld gaat uitgeven voor een pro ject waar 90% niet- Noordwijkerhouters van ge nieten. Daar moet de provin cie maar voor opdraaien. Zo lang over de financiële aan pak geen sluitende afspraken zijn gemaakt blijft het meer een soort niemandsland, met alle nare gevaren van dien". Het Oosterduinsemeer in Noordwijkerhout is officieel verboden gebied. Het orgel van de Lutherse Kerk in Leiden, genomen van de hoes van de grammofoonplaat die werd gemaakt ter gelegenheid van het afscheid van de organiste Annie Blankenstein-Offenberg chior Franck volgen twee van oor sprong Engelse werkjes van Robert Whyte en Henry Purcell. We zingen een credo, een sanctus en een agnus dei, delen uit de lutherse liturgie die ook zondagmorgen om kwart voor 11 in Den Haag worden gezon gen maar dan op de plaats waar zij liturgisch thuis horen. Ook Schrift-lezingen kun je zingen, daarom laten wij een evangeliemo tet horen van Siegfried Strohbach uit 1957. Hij heeft de tekst van Mar kus 2 vers 1 tot 12 op muziek gezet. Na een tweekorig werk van G. Ph. Telemann, Danket dem Herrn,- wordt de avond besloten met de vespers. We zijn nu eenmaal ge wend, elke dag te beginnen met de metten en te eindigen met de ves pers. De bezoekers kunnen dat dan ook eens meebeleven". De werkgroep is de kerkeraad van de lutherse gemeente in Leiden er kentelijk dat ze de kerk voor deze uitvoering mag gebruiken. Ze hoopt uiteraard op grote belang stelling uit Leiden en omgeving. dG Na een initiatief in plaatselijke kerkelijke kringen, waar men zich afvroeg of er iets voor Werkloze jongeren zou kunnen worden, is in de Friese gemeente Lemsterland de Actiegroep Werkloze Jongeren (AWJ) opgericht. De groep houdt zich al bezig met het geven van taal lessen aan Turkse en Surinaamse jongeren en technisch onderwijs aan Surinamers, het opzetten van een bibliotheek op een mavo- school en de organisatie van een sociëteit voor ontmoeting en ont spanning. Op Europees niveau verdient een verklaring van de rk bisschoppen in Spanje de aandacht. Zij menen dat de huidige politieke situatie in hun land redenen geeft tot hoop op een rechtvaardiger en vrijere maat schappij, maar dat er ook reden is om te vrezen dat Spanje een histo rische kans laat glippen. De bis schoppen waarschuwen voor een onbeperkte groei van de staats macht, die, zo zeggen zij, opnieuw tot de mogelijkheden behoort. „Po litieke macht in handen van een paar mensen opent de weg naar to talitaire macht, waarin het vrije spel van de maatschappelijke krachten niet meer mogelijk is". De bisschoppen zijn voorstander van het vrije kiesrecht, waardoor het land op democratische manier kan beslissen over belangrijke vra gen. Volgens hen kunnen christe nen nooit hun steun geven aan par tijen die menselijke vrijheid en rechten willen onderdrukken Klassenstrijd „Het christendom is onverenig baar met het atheistisch marxisme en met de klassenstrijd". Dat zei mgr. L. Elchinger, bisschop van Straatsburg, in een toespraak ter gelegenheid van de Franse natio nale feestdag (14 juli). Hij reageerde hiermee indirect op de communis tische partijleider Marchais, die de rk de hand had toegestoken en hun had verzekerd dat de communisten de godsdienst nooit de oorlog zou den verklaren. De bisschop constateerde, dat er christenen zijn die weliswaar het atheisme van het marxisme ver werpen maar niet de klassenstrijd, die het marxisme beschouwt als een absolute voorwaarde voor vooruitgang. Maar, zei de bisschop, klassenstrijd is een verdeling van de mensheid in twee partijen die elkaar verslinden, met alle haat en geweld van dien. Klassenstrijd beoogt gelijkheid en recht maar kan de sociale vrede niet bereiken omdat het verpletteren van de ene groep door de andere onvermijde- Ds. E. F. Verbaas, hervormd wijk- predikant te Maassluis, heeft de benoeming door de hervormde commissie Nieuwe IJsselmeerpol- ders tot predikant voor de gerefor meerde kerk en de hervormde ge meente te Zuidelijk Flevoland aanvaard. Begin oktober hoopt hij, tegelijk met de eerste (grotere) groep bewoners, naar Almere, Zuidelijk Flevoland, te verhuizen. Met deze benoeming - er is nog geen kerkeraad zodat ook nog geen beroep kon worden uitgebracht - is een volgende interkerkelijke stap gezet ter voorbereiding van het kerkelijke leven in Nederlands jongste landaanwinning. Ds. Verbaas heeft gereageerd op een advertentie in het ambtsdra gersblad "Woord en Dienst" en - als dominee onwennig - daarmee voor het eerst van zijn leven gesollici teerd. Mede via dit blad vroegen de Gereformeerde Kerken en de Her vormde Kerk samen om een predi kant, die bereid zou zijn om in sa menwerking met de r.k. pastor in een nieuw te stichten stad (Almere) in de Flevopolder gemeente opbouwwerk te verrichten. Het gaat om de opbouw van een ge meente van het moment af dat er mensen komen wonen. Maar aller lei voorbereidend werk wordt en is al verzet. Niet vastleggen In Zuidelijk Flevoland wordt lering getrokken van ervaringen elders. Voorop staat de wens de toekom stige bewoners niet vast te leggen, maar slechts eerste aanzetten te bieden, waarmee ze zelf verschil lende kanten uit kunnen. Er wordt "van boven af' niets op- en vastge- legd. Zo staat er straks voor hen in Almere-haven een eenvoudig kerkcentrum gereed, dat ze zelf la ter kunnen (her)inrichten, uitbrei den, veranderen, al naar ze willen. Naast de neven-werkruimten voor ziet dit in twee kerkzalen, geschikt voor gereformeerden en hervorm den en voor rooms-katholieken. Ds. Verbaas - de keuze had ook op een gereformeerd predikant kun nen vallen - zal een collegiale ver standhouding krijgen met de rk opbouwwerker voor Almere, Dirk Visser (37), voorheen pastoraal me dewerker voor volwassenen catechese en kamertraining van het dekenaat Hoofddorp, en Neder lands eerste rk gehuwde diaken. Bisschop Zwartkruis van Haarlem is voorstander van de samenwer king tussen de kerken, ook pasto raal. Indeling In gereformeerde kring wordt ver wacht dat volgend jaar in Almere een gereformeerde kerk geïnsti tueerd kan worden. Het bestuur van de gereformeerde synode heeft besloten deze kerk voorlopig bij de regio Hilversum in te delen. De de finitieve kerkelijke indeling hangt nog af van het streven als hervorm den en gereformeerden voor het nieuwe land tot dezelfde opzet te komen. Mede daarom zal de groep "kerkordelijke aangelegenheden" van de gemeenschappelijke her vormde en gereformeerde taak groep "Samen op weg" bij het over leg worden betrokken. Ook zal re kening worden gehouden met de wensen van de leden van beide kerken in de IJsselmeerpolders en met de te verwachten wijziging van de provinciewet voor dit gebied. lijk aanzet tot vergelding. De strijd van de arbeiders is, aldus deze bisschop, wel verenigbaar met het christendom, als deze leidt tot verzoening. Samenwerking met de communistische partij is alleen mogelijk als deze naar geest en hart een grondige verandering door maakt. Het communistische dagblad "1'Humanité" typeert mgr. Elchin ger als conservatief en vergelijkt zijn uitspraken met de recente uit latingen van Italiaanse prelaten tegen het communisme Euthanasie De permanente raad van de Franse bisschoppen heeft een nota uitgegeven over het probleem van de euthanasie. Daarin staat, dat ac tieve euthanasie radikaal in strijd is met de eerbied voor het leven. On der euthanasie verstaan de bis schoppen het rechtstreeks ingrij pen in het stervensproces om het lijden of de doodsstrijd te bekorten en met de duidelijke bedoeling de dood te veroorzaken. Deze daad. kan, volgens de nota, niet gezien worden als een helpen van de ster vende. Er hoeven geen buitenge wone middelen te worden gebruikt om het leven te rekken als genezing praktisch is uitgesloten. Bovendien is het volgens de bisschoppen niet verboden, pijnstillende middelen en andere medicijnen te gebruiken, ook als hierdoor het sterven indi rect wordt verhaast.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 16