Church: meer stem Congres in de buitenlandse politiek 'RUSLAND GEREED OM PALESTIJN EN TE STEUNEN' Vakbond in Spanje Aarde als naaktstrand van de melkweg Leven elders in het heelal Andreotti formateur Italiaanse regering Politiehonden tegen Indiërs in Z.Afrika vu: MERKWAARDIG VISITEKAARTJE NAAR DE KOSMOS Door P. Bok WOENSDAG 14 JULI 1976 PAGINA 9 BEIROET (AFP, Reuter) - De Mo hammedaanse radiozender van Beiroet heeft gisteren verklaard dat de sowjet Unie alles in gereedheid brengt voor „onmiddellijke actie" om de Pales tijnse guerrillastrijders bij te staan die door de oprukkende christelijke en Sy rische troepen in Libanon in het nauw zijn gebracht. Het besluit is volgens de zender door de Russische ambassadeur in Beiroet, Alexander Soldatov, overgebracht aan de Palestijnse leider Jasser Arafat en aan de links Libanese leider Kamal Joemblatt. Soldatov heeft beide leiders voorts ge zegd dat de Sowjet Unie de Syrische president Hafez Assad heeft verzocht onmiddellijk zijn ongeveer 13.000 sol daten en 450 tanks uit Libanon terug te trekken. Arafat heeft de Arabische ministers van buitenlandse zaken die momenteel in Cairo bijeen zijn laten weten dat „onze niet-Arabische vrienden ons te hulp zullen komen wanneer de Arabische landen zelf dit niet doen". Arafat uitte dit onverhulde dreigement in een telegram aan de conferentie van de Arabische liga die er tot op heden nog niet in is geslaagd een formule te vinden voor beëindiging van de burge roorlog. De Palestijnen hebben in verschillende communiqué's gezegd dat het Syrische leger aanvallen uitvoert op twee Pales tijnse vluchtelingenkampen in de noordelijke en oostelijke buitenwijken van Tripoli, dat 90 kilometer ten noordervvan Beiroet ligt. Een Palestijnse woordvoerder ont kende in Cairo dat Arafat dit dreige ment heeft geuit. „Zulke berichten zijn ongegrond en verzonnen. Arafat heeft nooit een telegram met een dergelijke inhoud gestuurd aan deze conferentie," aldus Robhi Awad, de afgevaardigde van El Fatah in Cairo. Awad, die mo menteel de spoedzitting van de Arabi sche ministers van buitenlandse zaken ter beëindiging van de burgeroorlog in Libanon bywoont, zei dat „zulke bewe ringen erop gericht zijn de resultaten van de huidige conferentie in gevaar te brengen". De Arabische ministers van buiten landse zaken hebben gisteravond in Cairo een resolutie aangenomen waarin wordt aangedrongen op een Palestijns-Syrische verzoening, een be stand in de Libanese burgeroorlog en een versterking van de Arabische vre desmacht in het geteisterde Libanon. De liga verklaarde zich verder akkoord met het Algerijnse voorstel voor het houden van een Syrisch-Palestijnse topconferentie om de geschillen tussen beide partijen te regelen. William Haoui, chef van de Falangisti- sche militaire raad, is dinsdag te Tal El-Zaatar gedood toen hij de „overgave van de laatste verdedigers" van dit Pa lestijnse kamp gadesloeg, aldus de Fa- langistische radio „De stem van Liba- Volgens de radio werd Haoui door een kogel in het hoofd getroffen. De kogel was afgevuurd door één van Palestij nen die zich wilden overgeven. Zij had den de witte vlag gehesen op een ge bouw in het kamp. William Haoui was sedert 1952 chef van de Falarigistische militaire raad. De Syrische troepen en tanks zouden gisteren zijn opgerukt naar de stad Baalbek om de Palestijnse guerrilla strijders en linkse Libanezen aan zich te onderwerpen en om de controle over Oost-Libanon te verzekeren. Het Palestijnse guerrilla-commando maakte bekend, dat in de straten van Baalbek hevig gevochten wordt. Na een krachtige beschieting, die vele slach toffers eiste, trokken de troepen de stra ten in de buitenwijken binnen. Baalbek ligt dwars op de noord-zuid verbinding die loopt langs de Beqaa vallei in Oost-Libanon. De Syriërs willen deze weg controleren om de verbindingen te kunnen verzekeren tussen hun bin nengevallen troepen in het noorden, oosten en zuiden van Libanon. NEW YORK (Reuter)-In een nauwelijks verhulde aanval op minister van Buitenlandse Zaken Kis singer heeft de Amerikaanse Democratische Par tij zich gisteren gebonden tot een "nieuwe open hartigheid" in de buitenlandse politiek. "Laat het goed worden begrepen dat de buiten landse politiek niet het exclusieve domein is van de minister van Buitenlandse Zaken"aldus se nator Frank Church in de buitenlandse politieke verklaring van de partij op de nationale conven tie in Madison Square Garden in New York. 'Toch, van de tijd van de geheime Dombardementen op Cambodja tot >nze recente heimei yke betrok kenheid in Angola, is de diplomatie /an de Nixon-Ford regering geka- •akteriseerd geweest door eenzij dige besluiten, geheimhouding en ■nisleiding". Church zei tot de gedelegeerden iat de Democratische Partij wil oewerkstelligen dat het Congres jvordt betrokken bij belangrijke in ternationale beslissingen. De zaak /an ontspanning met de Sowjet- Unie was behandeld op een wijze waardoor het vertrouwen van het aubliek was verminderd. Een Democratische regering zou de historische Amerikaanse gebon denheid aan de rechten van de mens onderstrepen en zich verzet ten tegen de werktuigen van tiran nie, de onderdrukking van vrijheid /an meningsuiting, gevangenzet ting om politieke redenen en de toepassing van martelingen. Fundamentele doelen zijn beëindi ging van de verbreiding van kern wapens en het streven naar werel domvattende samenwerking bij milieuvraagstukken. Politieman De verklaring over de buitenlandse politiek sluit Amerika uit als de po litieman van de wereld. "Wij kun nen en moeten niet proberen de ge beurtenissen overal te controle ren", zei Church. De conventie leek gisteren gereed om een programma goed te keuren dat oproept tot versterkte banden met andere democratische staten en het herstel van vriendschap met en steun aan ontwikkelingslanden. De politiek van ontspanning met de Sowjet-Unie en andere traditionele tegenstanders moet worden voort gezet, maar wel zou deze politiek in de rug moeter) worden gesteund door een sterke militaire afschrik kende kracht. In het stuk staat verder, dat 5-7 mil jard dollar per jaar zou kunnen worden bespaard door verspilling en dubbel werk bij de defensieaan kopen uit te bannen en door voor stellen voor nieuwe wapensyste men zorgvuldiger te beoordelen. Er wordt verder beloofd dat "elke verantwoorde poging".in het werk gesteld zal worden om de werke loosheid tot 3% terug te dringen binnen een termijn van vier jaar. Vrouwen Wat betreft de burgerrechten steunt het programma ratificatie van een amendement op de grond wet waarin vrouwen gelijke rech ten worden toegezegd en elke dis criminatie op grond van geslacht uit het onderwijs wordt uitgeban- Terzake de kwestie van het ver plichte busvervoer van schoolkin deren met als doel resten van ras sendiscriminatie op de scholen te doen verdwijnen wordt in het pro gramma gezegd dat dit stelsel een "instrument is dat slechts in laatste instantie moet worden toegepast". Twee van de drie kanditaten als Democratisch vice-president ontmoeten elkaar tijdens de Conventie die gisteren het partijprogramma besprak. Geheel links senator Frank Church van Idaho en geheel rechts senator Edmund Muskie van Maine. MADRID (AP) - De door kommu- histen beheerste Spaanse vakbond heeft bekendgemaakt, dat zij een nationaal vakverbond willen stich ten, dat voor alle 13 miljoen Spaanse arbeiders zal moeten op komen. Dit plan van de leiders van de ille gale "arbeidscommissies" wordt beschouwd als een openlijke po ging om de Spaanse vakbeweging geheel onder kontrole te krijgen vlak voor de Spaanse regering zal moeten toegeven, dat haar strakke eenheidsbewind heeft gefaald. Tijdens een ondergrondse perscon ferentie zeiden de Kommunisti- sche vakbondsleider Marcelino Camacho, en andere vakbondslei ders, dat zij aan de regering om toe stemming zouden vragen om in de herfst een organisatorisch congres te houden. Camancho, die verscheidene malen vanwege zijn vakbondsactiviteiten in de gevangenis heeft gezeten, zei dat 650 leden van de "arbeidscom missies" het afgelopen weekeinde "in de katakomben" van Barcelona een negen uur durende vergader ing hebben gehouden. Camancho weigerde verder in te gaan op de "hete herfst van vak bondsonrust" die het najaar zal uit breken wanneer de regering niet voor die tijd politieke- en vak bondshervormingen doorvoert. Hij zei echter, dat volledige vak bondsvrijheid een vereiste is na de 40 jaar van rechts-dictaroriaal be stuur en dat anders elke regerings- politiek "een mislukking" is. Camaoho wees de suggestie van de hand, dat de organisatie gedomi neerd zou worden door communis ten. Hij sprak echter niet tegen, dat van de 27 leden van het dit wee keinde gevormde uitvoerende co mité er 20 leden var tische partij zijn. ROME (DPA) - De Christen- Democraat Giulio Andreotti is gisteravond belast met de vorming van een nieuwe Ita liaanse regering. Al tweemaal eerder, in 1972/1973, was hij regeringsleider. Aanvankelijk behoorde hij tot de rechtervleugel van de par tij, maar nu staat hij links van het midden. Wegens zijn tact wordt hij door partijgenoten als een van de weinigen be schouwd die in de bestaande moeilijke situatie "het onmo gelijke mogelijk maken kun- Andreotti is 57 jaar en jurist. Hij heeft alle deuren naar de socialisten open gelaten. Ve len geloven, dat hij ook goede contacten met de communis ten heeft. Andreotti begon zijn politieke loopbaan als secretaris van Alcide de Gasperi, die na de oorlog langdurig premier is geweest. In 1954 werd hij voor het eerst minister en sinds dien is er nauwelijks een rege ring geweest, waarin And reotti niet een belangrijke functie bekleedde. Andreotti wacht een moeilijke taak. Goed drie weken na de parlementsverkiezingen, waarbij vooral de communis ten stemmen wonnen, moet hij een kabinet vormen waar voor nog geen meerderheid in het parlement in zicht is. De communistische partij eist, gesteund door de socialis ten, de vorming van een rege ring op brede basis, waarin ook communisten zitting hebben. De Christen- Democraten wijzen zo'n rege ring beslist af. Francesco de Martino, leider van de socialisten, trad giste ren met het gehele bestuur af. Het is niet uitgesloten, dat de houding van de socialisten nu soepeler wordt. Tot dusver waren zij tegeri een coalitie met de Christen-Democraten, als niet ook de communisten zitting in de regering zouden krijgen. JOHANNESBURG (AP) - De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren bij de ontruiming van een aantal winkels in Johan nesburg honden ingezet tegen winkeliers die de actie wilden verhinderen. De winkeliers, allen Indiërs, protesteren tegen het feit dat zij gedwongen worden de voor hun traditionale handelswijk in de voorstad Pageview te verla ten en te verhuizen naar een nieuwe winkelwijk die verder van het centrum van de stad ge bouwd zal worden. Pageview, waar de Indiërs al 80 jaar handel drijven, is uitgeroepen tot blank gebied. De winkeliers hadden opdracht gekregen uiterlijk 30 juni hun winkels ontruimd te hebben maar negeerden deze opdracht. Gisteren begonnen functiona rissen van het departement voor gemeenschapsontwikke ling de zaken demonstratief te ontruimen. Zy gooiden kleding op straat waarop boze winke liers de waren weer naar binnen droegen. Verkeerstekens- en middelen waarmee de straat tijdelijk was afgesloten werden eveneens weggehaald en een functionaris die probeerde dit tegen te hou den werd geslagen. Even later arriveerde politie met honden en de commandant van de groep beval de opge wonden menigte zich binnen vijf minuten te verspreiden. Toen de vijf minuten om waren liet de politie de honden los waarop de menigte vluchtte. Daarna begonnen functionaris sen opnieuw met het op straat gooien van waren. Een winke lier eiste dat zij een belofte tot schadevergoeding van 115.000 dollar zouden ondertekenen maar hij kreeg te horen "het is uw eigen verantwoordelijk heid." ■- ;'?V..V" - ->t y^ryry^ -• - In een voorgaand artikel heb ben wij al gememoreerd, dat de mensheid al tientallen jaren ra dioboodschappen het heelal in jaagt door de oneindige aantal len radio- en televisie- uitzendigen sinds de uitvinding van die media. Er is (gelukkig) niet veel kans dat deze signalen, deze visitekaartjes van de mensheid ooit ontcyfer.d zullen worden. Inmiddels heeft de mens, zon der al een weloverwogen beslis sing te hebben genomen over de wenselijkheid van interpla netair contact (waarover wij in voorgaand artikel schreven) al een rechtstreekse boodschap over onze aanwezigheid op aarde de kosmos ingezonden, niet gericht op een speciaal doel maar in het wilde weg naar de eindeloosheid. Dat was een plaquette op de Amerikaanse onbemande ruimtesondes Pionier-10 en 11. De eerste van deze Pioniers werd in maart 1972 gelanceerd, de tweede enige tijd later. Beide vlogen langs Jupiter en de Pionier-11 is nu onderweg naar Satumus. Beide voertuigen verlaten op den duur het zonnestelstel, ont snappen aan de aantrekkings kracht van de zon en het plane tenstelsel en "verdwijnen" naar de diepten van de kosmos. Slechts zeer kort voor de lance ring kwam de in een vorig arti kel reeds genoemde astronoom Carl Sagan op de gedachte, deze eerste menselijke constructies die het zonnestelsel verlaten een soort visitekaartje van de mensheid mee te geven voor het geval dat over miljoenen of mil jarden jaren de sondes nog eens door andere beschavingen zou den worden ontdekt en opge vangen. De NASA ging met het plan akkoord en Carls echtge note Linda Salzman-Sagan ontwierp een plaquette die uit gevoerd in duurzaam materiaal ae eerste doelbewuste interstel laire boodschap van de mens heid bevatte. De plaquette, waarover nogal wat kritiek is losgebarsten die al aantoont hoe precair de hele zaak van presentatie van de mensheid tegenover anderen ligt, en die wij hierbij afbeelden, toont ondermeer het volgende. Onderaan staan de zon en haar negen planeten afgebeeld en het vertrekpunt (de derde pla neet, aarde) van de klein afge beelde Pionier aan het eind van een als lijn getekende baan langs Jupiter en Saturnus. Het stervormige lijnenpatroon daarboven probeert de ster ''zon" te localiseren in de on eindigheid van de wereld ruimte (of beperkte ruimte van het Melkwegstelsel) aan de hand van veertien pulsars. Dat zijn sterren met een zeer opval lend wisselend stralingspa troon, waarvan de wisselings frequentie (die zeer kort is) slechts minimaal wijzigt in mil joenenjaren. Deze pulsars moe ten voor een hogere technische beschaving ongetwijfeld ook bakens in het heelal kunnen zijn en daardoor aanknopings punten kunnen vormen voor de positiebepaling van de zon. Boven dat pulsar-sterrenbeeld is het waterstof-molecuul afge beeld en dit is van belang voor de rest van de plaquette. Water stof is het meest primaire, een voudigste en meest voorko mende element in de kosmos. De meest opvallende straling in de kosmos is die van de water- stoflijn, op 21 cm golflengte. Op details kunnen wij in dit bestek niet ingaan. Geheel rechts staat het getal 8 in het tweetallig stel sel aangeduid door streepjes. Het tweetallig stelsel is het een voudigste talstelsel met de meeste mogelijkheden tot ge bruik voor interstellaire com municatie. Naast deze "8" staan de figuren van een man en een vrouw afgebeeld, die volgens streepjes rechts van de "8" ruwweg 8 maal de lengte van de waterstof-golflengte van 21 cm hebben. Ter vergelijking van de grootte van de mens is boven dien een tekening op gelijke schaal van de Pionier op de pla quette gegraveerd, op de ach tergrond van de figuren. Intelli gente code-ontcyferaars elders in het heelal kunnen daaruit opmaken hoe groot en van welke uiterlijke verschijning de zenders van de boodschap van de aarde zijn. Er staat, verbor gen voor de intelligente "lezer" nog veel meer op deze plaquet te, maar het zou ons te ver voe ren, dat allemaal uit de doeken te doen. Er zijn weinig deskundigen die enig vertrouwen hebben in dit visitekaartje van de mensheid. Het lijkt van onszelf uit gerede neerd allemaal erg veelzeggend, maar de decodering vergt wel een "bovenmenselijke" intelli gentie, wanneer die intelligen tie geheel anders gevormd en gericht is. Fiolen van toorn zijn uitgestort over de afbeeldingen van man en vrouw. Behoudende kringen achtten deze plaatsjes een vorm van exhibitionisme, alsof de "beschaafde" aarde een groot kosmisch naaktstrand zou zijn. Anderen hadden ernstige be zwaren tegen het feit, dat de vrouwelijke genitaliën niet ge toond werden zodat de essentie van het verschil tussen vrouw en man niet tot uitdrukking wordt gebracht. Zy noemen de tekeningen zinloos, wanneer dit essentiële verschil en het doel of nut daarvan niet worden uit gebeeld. Daar zou nog bij ko men, dat de haardrachten niets zeggend zijn. Iedereen die van daag om zich heen kijkt moet dat bevestigen en ook iedereen die bv een portret van Ludwig von Beethoven onder ogen heeft gehad en die leefde kos misch gerekend gisteren. Er is volgens deze kritfci teveel on nodige en onjuiste informatie op het visitekaartje gezet en er is teveel essentieels weggela ten. Bisexuele levensvormen en voortplan tingsmechanismen mogen dan op aarde veel (maar zeker niet uitsluitend) voorko men, maar elders kunnen le vensvormen bestaan die een geheel ander reproduktiepro- ces kennen. In dat opzicht kan de aarde inderdaad een uitzon deringspositie daarmee is op de plaquette geen enkele rekening gehouden. Een zeer weloverwogen poging tot contact met "andere" is deze plaquette beslist niet. Hoe het dan wel moet is een open vraag waarop het antwoord velen be zig houdt.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9