De Bolster koopt complex van Sijthoff Voor bouw wooneenheden voor alleenstaanden en een gezinswoningen Lezers schrijven Zeven ton nodig voor aanstellen leidsters peuterspeelplaatsen Van Tongeren Voor 5de keer volksdans- festival in Leiden WOENSDAG 14 JULI 1976 LEIPEN LEIDEN - Het voormalige be drv.fscomplex van A. W. Sijthoffs Uitgeversmaatschappij tussen d£ "Doezastraat, Molensteeg en de Vliet is gekocht door het Leidse slopers- en straatmakersbedrijf Gebrs. De Bolster. Dit bedrijf wil een gedeelte van het complex slopen en er 25 tot 30 wooneen heden gaan bouwen voor wer kende jongeren en studenten. Ook is het de bedoeling op de hoek van de Vliet en de Molen- steeg zes bestaande woningen te renoveren en verderop in de Mo lensteeg vijf nieuwe woningen te bouwen. Twee pakhuizen in deze steeg zullen voor dit doel moeten wyken. Het kantoor van het be- drijfscomplex aan de Doezastraat blijft onaangetast. Waarschijnlijk zal dit gedeelte worden verhuurd of door Gebrs. De Bolster zelf in gebruik worden genomen. Met de aankoop van het bedrijfs- complex heeft Gebrs. De Bolster min of meer het gras voor de voe ten van de gemeente Leiden weggemaaid. B. en W. hadden het gedeelte achter het kantoor wil len kopen om dat vervolgens te slopen en er met tachtig procent subsidie van het rijk woningen te bouwen. De projectontwikke lingsmaatschappij "Projekt 5" in Utrecht was daarvoor al bena derd. Deze maatschappij zou een bebouwingsplan voor het gebied ontwerpen. Volgens een woordvoerder van de gemeente heeft Gebrs. De Bolster evenwel een hoger be drag voor het pand geboden en bovendien het kantoor erbij ge kocht. Wat het bedrijf ervoor be taald heeft, wilde een van de di recteuren de heer H. de Bolster, niet kwijt Hij noemde het "ver schrikkelijk veel geld". Nader onderzoek leert echter dat het gaat om een bedrag van één mil joen gulden. De plannen van De Bolster voor de bouw van nieuwe wooneen heden resp. woningen verkeren overigens nog in een zeer pril sta dium. De Leidse architect M. Barkema is nog maar net begon nen met het op papier zetten van ideeèn. Hij heeft zelfs de ge Foto links: De voorgevel 1 Sijthoff-complex: onaangetas Foto rechts: de achterkant vc Sijthoff-pand aan de Vliet meente nog*met benaderd. Wel kon hij alvast meedelen dat de vijf nieuwe woningen in de Mo lensteeg waarschijnlijk bestemd zullen zijn voor gezinnen met twee kinderen. Voorlopig wordt er gedacht aan premie koopwoningen, maar daarover bestaat nog geen enkele zeker heid. Het gehele bedrijfscomplex van Sijthoff is ongeveer 4300 vier kante meter groot. Het gedeelte waar de wooneenheden en een gezinswoningen zouden moeten komen, is ongeveer 3000 vier kante meter. Het complex kwam vorig jaar leeg te staan toen A. W. Sijthoff Uitgeversmaatschappij naar Alphen aan den Rijn vertrok om daar te worden onderge bracht bij Samsom Uitgeverij. Beide uitgeverijen maken deel uit van het ICU-concern, Informatie- en Communicatie Unie, waartoe ook Wolters- Noordhoff behoort. Minnehuis Overigens heeft Gebrs. De Bol ster in de loop der jaren al diverse panden in Leiden aangekocht en ze een woonbestemming gege ven. Zo kreeg het bedrijf in okto ber van het vorig jaar het zg. Min nehuis aan de Kaarsemakerstraat in handen en verbouwde dit complex tot "woongebouw" voor alleenstaanden. Ook met deze aankoop doorkruiste het bedrijf min of meer de plannen van de gemeente, die het pand had wil len huren van de diakonie van de Hervormde Gemeente om er een opvangcentrum voor daklozen en slechtbehuisden van te ma ken. Dat centrum zou door het Leger des Heils moeten worden geëxploiteerd. Traagheid in de onderhandelingen tussen het Leger des Heils en de gemeente deed de diakonie evenwel beslui ten het pand te verkopen in plaats van het te verhuren, dit omdat het jaarlijkse onderhoud bijna tien duizend gulden vergde. engracht. In dat gebouw is nu het kantoor van de firma gevestigd en het woonhuis van een der di rectieleden. Ook kocht het be drijf een aantal pandjes in de Van der Werfstraat, die inmiddels ge sloopt zijn. Direct na de bouw vakvakantie zal op die plaats worden begonnen met de bouw van negen koopwoningen. Gebrs. De Bolster, die in Leiden diverse panden voor alleen staanden in eigendom heeft, is ook eigenaresse van het aanne mingsbedrijf LOV (Noordeinde) en heeft een belangrijk aandeel in het slopersbedrijf BOPA (sa menvoeging van De Bolster en Pasman). LEIDEN - Dit is "Het Leidse Paard", een dertienjarig beestje dat een iveek of vier geleden in erbarmelijke toestand door het oud-bestuurslid van de Dierenbescherming De Ridder (op de foto rechts) op het Schuttersveld werd aangetroffen. Het was eigenctom van een Leidse paardenhandelaar en voorbestemd om naar de slacht te gaan. De Ridder was echter na een paar dagen tot de overtuiging gekomen, dat het dier, dooreen goede verzorging nog te redden moest zijnSamen met een van zijn buren op de Marislaan de heer Van der Heyden (foto links), die in het verleden onder meer bij de Marechaussee met paarden heeft gewerkt, trok hij zich het lot van het paard aan, hetgeen er uiteindelijk toe heeft geleid dat Van der Heyden het voor ruim duizend gulden kocht. De afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren bemoeide zich inmiddels ock met de zaak, want de vraag is nu, wat er met het dier moet gaan gebeuren. Op het Schuttersveld kan het in de toekomst niet blijven. Het heeft onderdak en voortdurende verzorging no dig. Van der Heyden: "Ik ben er vrijwel zeker van dat het een manegepaard is geweest. Toen ik hem voor het eerst zag, waren zijn ogen dof, hij keek suf voor zich uit, bewoog zich niet,hij had verschillende plekken en wonden op zijn rug. Hij is vermoedelijk veel te lang achtereen opgezadeld geweest. Maar ik ben ervan overtuigd dat er nog wat aan te doen is". De Dierenbescherming nu, heeft het paard in samenspraak met de huidige eigenaar omgedoopt tot "Het Leidse Paard". Het paard dal een beetje van iedereen is. De afdeling heeft een fonds gesticht om het dier te kunnen onderbrengen en verzorgenBijdragen voor "Het Leidse Paard" en voor alle andere dieren, waar de dieren bescherming zich dagelijks mee bezig houdt, zijn welkom. Er kan gestort worden bij de Amrobank, Wassenaar- seweg 8, rek. 451125673, tnv. De Ned. Ver. Ter Bescherming van Dieren, afdeling Leiden, of op giro 64739, onder vermelding "Het Leidse Paard". Inlichtingen zijn te krijgen bij het bestuurslid mevr. Ten Hooven, Kager- straat 18, tel. 152 753. Milieuheffing(2) aanvocht. De rechter verklaarde toen dat het niet aan hem lag om te oordelen of de wet al of niet on- chtmatig is, en dat het MAN een ander milieubeleid langs politieke In deze krant van maandag jl. stond wegen zal moeten zien te bereiken, in deze rubriek de brief te lezen van Hoewel geen enkele politieke partij ene mr. B. E. F. 't Hart, waarin hij de wet heeft proberen tegen te eraan herinnerde dat de rechter ge- houden zijn in heel Nederland heel anders denkt over de argu- j,inds de invoering ervan naar menten die het MAN (Milieu Aktie- schatting niet minder dan ander- centrum Nederland) voert tegen de half miljoen aanslagen tot op van- milieubelasting. Als voorbeeld daag njet betaald. Door zich aan te noemde hij het geval van een man sluiten by het MAN hebben de vele in Enschede die een dwangbevel weigeraars een politieke stap gezet, ontving en uiteindelijk by de rech- maar dan wel een andere dan de ter kwam parlementariërs in Den Haag. Het MAN greep het geval toen aan in plaats van de wet af te schaffen om een kort geding aan te spannen heeft de overheid via de water- teren de staat waarin zij de recht- schappen middels enkele pogingen matigheid van de milieuheffing tot boedelbeslag de brutale weige- De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. Opnemen van brieven in deze rubriek behoeft niet te bete kenen dat de redactie het met de inhoud eens is. raars alsnog geprobeerd tot beta ling te dwingen. Tot twee maal toe stuurde een grote menigte mensen in Groningen de deurwaarder naar huis toen deze bij een weigeraar verscheen om beslag te leggen op een tv. Nu, een jaar later, is het geld nog steeds niet geïndBeter bekend is de recente boedelbeslag in Wijk by Duurstede. Heel Nederland heeft op het tv-journaal kunnen zien hoe de politie werd ingezet om de in groten getale opgekomen aanhangers van het MAN letterlijk uit elkaar te slaan. Maar hoewel de deurwaarder boe delbeslag legde is de verbittering over het brute optreden van de poli tie in Wyk bij Duurstede alleen maar toegenomen. Ook hier in Leiden houdt het MAN rekening met het inzetten van deurwaarders, al of niet in samen werking met de politie. Ook hier geldt dat alleen door gezamenlijk optreden door buurtbewoners de deurwaarder kan worden tegenge houden. Maar wanneer dit zou mis lukken is het nog altijd interessant om te bedenken dat het innen van het geld grote problemen gaat ge ven gezien de duizenden weige raars in Leiden en omgeving. Het MAN hoeft zijn recht voortaan niet van de rechter te verwachten Dat heeft het kort geding geleerd. De stryd tegen de milieubelasting is in Leiden nu pas goed begonnen. Namens het MAN, KEES VAN DIJK (Groensteeg 31, Leiden). Zes maanden voor autodief LEIDEN - Een 18-jarige Leidse kelner is gisteren door de rechtbank in Den Haag veroor deeld tot zes maanden gevan genisstraf, waarvan twee voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Dejongeman had in Delft. Den Haag, Leiden en Scheveningen auto's gestolen. Hij reed met de wagens totdat de benzine op was en stal dan weer een andere om verder te komen. De officier van justitie had veertien dagen geleden ze ven maanden, waarvan twee voorwaardelijk geëist. LEIDEN - Wanneer alle leidsters die nu nog in het kader van de WSW (Wet Sociale Werkvoorziening) in peuterspeelplaatsen werken, een vaste aanstelling krijgen, kost dit de gemeente Leiden 700.000,- per jaar. Dit heeft het college van B en W geantwoord op vragen van Fnts van Oosten, gemeenteraadslid voor PPR/D'66. In Leiden draaien 18 peuterspeel plaatsen, waarvan 11 binnen het verband van het buurt- en club- huiswérk. Van de vijftig leidsters, zijn er 20 vrijwillig en 21 WSW-er Van Oosten stelde zijn vragen naar aanleiding van zowel de moeilijke financiële positie, als de slechte personeelssituatie van de peuter speelplaatsen. Het rijk subsidieert de zeven zg. „niet-ingebouwde". speelplaatsen maar met 2500 per jaar. Een uitbreiding van het per soneel met geld van het rijk is niet mogelijk, aldus het college. De gemeente werkt op het ogenblik wel aan een nieuwe subsidierege ling. Hiertoe is een werkgroep in gesteld, die de mogelijkheden be kijkt. om te komen tot een beter klimaat. De staf, de peuters en een groot aantal ouders hielden enige tijd geleden op het jeugddorp Zuid-West een protestbijeenkomst. Geslaagd Aan de Universiteit van Amster dam zijn geslaagd voor het accoun tantsexamen H. S. Beuker (Alphen aan den Rijn), voor het doctoraal examen natuurkunde C. D. G. van der Kamp (Hillegom), voor het doc toraal examen biologie G. H van Galen (Oegstgeest) en voor het doc toraal examen muziekwetenschap D. J Hamoe (Wassenaar). Aan de Rijksuniversiteit van Utrecht is drs. N. M. D. Houben (Alphen aan den Rijn) gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen. waarbij een groot aantal handteke ningen werd aangeboden aan we thouder Tesselaar (samenlevings opbouw). Onroerend-goed belasting in '76 LEIDEN - De eerste aanslagen van de onroerend-goedbelasting zullen in de tweede helft van dit jaar en de eerste helft van 1977 verzonden worden. De onroerend- goedbelasting is een nieuwe ge- meentelyke belasting op alle in Leiden gelegen panden. De onroerend-goedbelasting wordt geheven over een heel jaar en geldt zowel voor woningen als bedrijf spanden, waarbij zowel gebruikers als eigenaren aangeslagen worden. De gemeenteraad heeft in 1974 be sloten om deze nieuwe belasting per 1 januari 1976 in Leiden in te voeren. Tegelykertyd zijn daarby een aantal oude belastingen verval len, te weten de straat- en rioolbe lasting, de grondbelasting, en de personele belasting. Hoewel het hier gaat om een ge meentelijke belasting, worden de aanslagen verstuurd ddor de Rijksbelastingdienst. Wie bezwa ren heeft tegen de toegezonden aanslag moet binnen twee maan den een bezwaarschrift indienen bij de Inspekteur der Gemeentebe lastingen, Stadhuis, Leiden. Wie de twee termynen van de belasting niet op tijd kan betalen moet een verzoek tot uitstel richten aan de Ontvanger der direkte belastingen. Stationsplein 7. Leiden. ADVERTENTIE DAMESKAPSALON voor 'n charmant kapsel Levendaal 104, tel. 123612 Doezastraat 13, tel. 123666 •k De Russische volksdansgroep uit de Oekraine. LEIDEN - De Groenoordhal zal op 6, 7 en 8 augustus voor de vijfde, achtereenvolgende keer onderdak bieden aan het Internationaal Volksdansfestival. Ruim driehon derd buitenlandse gasten zullen zich, samen met tenminste drie Nederlandse groepen, manifeste ren tydens dit door de NEVO (Ne derlandse Volksdansvereniging) georganiseerde dansfestijn. Een in ternationale ontmoeting die, om fi nanciële redenen, maar eens in de twee jaar kan plaats vinden, on danks de subsidies van CRM, de gemeente Leiden en de VVV. Voor het eerst in het bestaan van het festival - het wordt door de Nevo voor de tiende keer georgani seerd - komt ook een Russische groep naar Nederland. "We hebben juist de definitieve toezegging binnen", zegt Nevo- directeur Joop van Tol. "We zijn er wel een beetje bang voor geweest maar gelukkig is nu alles in orde". De Russen, het Oekraiens Folklo ristisch Dansensemble Wesselka, blijven ruim twee-en-een-halve week in Nederland en zal ook in andere plaatsen optreden (o.m. op 29 juli in de Boskoopse beurshal 20.00 uur). Een hernieuwde kennismaking is het optreden van de Baskische groep Andra Mari en de Israëlische groep The Haifa Municipality Folk Dancing Group. Voor het eerst in Leiden zijn Lvkeion Ellinidon Tn- poleos (Griekenland), Seminicul (Roemenië) Abrasevic (Joegosla vië), The Bvrne Group of Irish Dan cers (Ierland) en -Les Jogeux de Vendee (Frankryk). Voor Neder land zullen optreden Achalav (Lei den), Nitsanim (Den Haag) en Jong Ralda (Raalte). De Nederlandse groepen zullen uitsluitend Neder landse volksdansen tonen, hoewel de specialiteit van de groep vaak op de Balkan is te zoeken. Het Volksdansfestival begint tradi tiegetrouw met een "wandeling door de stad" vanaf het Pieters kerkplein (14.00 uur) en een ont vangst in het Stadhuis (16.30 uur) Daarna zal om 20.00 uur de eerste voorstelling worden gegeven. Za terdag kunnen volksdansenthou- siasten al om 9.30 in de Groenoord hal terecht voor dans-instructie door buitenlandse dansleiders, een bezoekje aan de "folk-pub" waarin o a. optreden Barry Skinner, Peter Koenen en de muziekgezelschap pen van de groepen, en de folkloris tische markt. Zondagochtend is er een plaatsje ingei^uimd voor be jaarden die willen volksdansen, terwijl de afscheidsvoorstelling om 14.00 uur is gepland. Toegangskaarten voor dit festival zyn verkrijgbaar by de VW, Sta tionsplein 210, K en O Oude Vest 45 en het Stadhuis Op de dag van de uitvoering aan de kassa van de Groenoordhal. Kosten f7,50 (CJP en bejaarden f6.50). Zondag f6,50 en f4,-.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3