„Ik schiet heel zeker alleen maar als ik van mezelf ben" 1 „Als er beren zijn je spullen in een boom" J. C. HOFSTEDE (68) OVERLEDEN 81-JARIGE JAAGT IN LEIDERDORP EN OMGEVING Rij-instructeur gewond bij autobotsing VROUW IN OEGSTGEEST AANGEVALLEN Botulisme Voorschoten OP DE FIETS DOOR AMERIKA (2) "f' Fietsen Regen Vallei Leefbaarheid WOENSDAG 14 JULI 1976 LEIDERDORP/LEIDEN „Ik heb vanaf m'n veertiende altijd geschoten. Daarom weet ik wat een geweer is, en wat jacht is. Maar als m'n gezichtsvermogen afneemt het is nu nog altijd goed dan stop ik ermee, want ik schiet al leen ais ik zeker van mezelf ben. Het is niet sportief om op alles te schieten. Het risico is dan namelijk te groot dat je wild alleen maar verwondt". De 81-jarige Leidenaar J. Dracht hij was 35 jaar politie man in Leiden jaagt nog altijd. Zijn „jacht" het jacht terrein ligt in Leiderdorp, in Leiden, in Hoogmade en in Woubrugge. Bij elkaar zo'n 320 hectare. „Ik denk dat ik hier in de omge- hoog is. soms tien of vijftien gulden ving het grootste jachtterrein heb. per hectare. Dat komt door die geid- Dat kan omdat de huur hier ge- magnaten die persé een eigen lukkig nog niet zo waanzinnig jachtterrein willen hebben. Ze kun nen wel niet jagen maar ze vinden dat hun status het hun verplicht-. LEIDEN Een 55-jarige Leidse rU-instructeur raakte gistermiddag gewond bü een botsing tussen een personenauto en een leswagen op kruispunt Berlagestraat—De Bazel- straat. De lesauto reed in de Ber lagestraat met een 37-jarige inwoon ster vain Warmond achter het stuur. Van rechts naderde, volgens een verklaring van de gewonde rij-in structeur met hoge snelheid de per sonenauto, bestuurd door een 32-ja- rige Voorschotenaar. De Leidenaar kreeg als gevolg van de botsing splin ters van brekend glas in zijn rechter arm en in de rug. Hjj moest voor be handeling naar het Diaconessenhuis worden overgebracht. De klap van de botsing kwam zo hard aan dat beide auto's totaal werden vernield. In Drente Dracht begon al zeer vroeg met Jagen. In zijn geboorteland Drente trok hij mee met Storm van 's-Gra- vesande de latere burgemeester van Wassenaar die toen nog in Drente woonde. In en voor de eerste wereldoorlog maakte Dracht in de bossen rond Zuidwolde kennis met het jagen en schoot zelf af en toe ook: „Dat was in die tijd iets heel bijzonders, want jagen was eigenlijk niks voor een gewone arbeidersjon gen. Dat was meer weggelegd voor de elite, op een enkele broodjager na". Dracht kwam in 1918 als politie man naar Leiden en nam daar op 1 september 1950 afscheid als adju dant: „Ik ben maar kort agent ge weest, het meeste werk deed dk bü de recherche. Na tien Jaar werd ik adjudant en dat was in die tüd een unicum". Als politieman mocht je niet jagen, maar Dracht had wel een vergunning voor het afschieten van schadelijk wild. Op zün 55ste kreeg hü zijn eerste jachtakte; begin dit jaar vroeg en kreeg hy zijn 26ste. „Je moet zo'n ding voor 1 april aan- WOENSDAG Geversstraat 65, Oegstgeest, sociëteit voor kamerbewoners en alleenstaan den. 9—1 uur nam. Kennedylaan 11, Oegstgeest, informa tieavond Baha'i Gemeenschap. 8 uur Apothekersdijk 33, Volkshuls. informa tie en inschrijving kinderclubs. 3h-3.30 Ontmoetingscentrum, hoek Bo6huizer- laan, Bejaardensoos Zuid-West, 2.30 Haarlemmerstraat, gehandicapten. 89 Begijnhof 2. t Begijntje, praathuls voor relaties en seksualiteit, do. van t—5 uur nam. en van 7.30—9.80 uur nam., tel. 126831. DONDERDAG V. d. Valk Boum&nweg 236. Leider dorp. bijbelstudie en gesprekskrlng Baptistengemeente. 8 uur nam. Nieuwe Rijn 20a. theehuls Leidse werkgroep homofilie/COC. 811 uur Steenstraat lb. Wereldwinkel, 9.30 uur Pieterskerkstraat 1. werkgroep dienst- weltreren. 810 uur nam. i5. Oegstgeest, sociëteit voor kamerbewoners den, 9—1 uur nam. 3e Binnenvestgracht, kantine Clos en Leembruggen, ruilavond Philatellca, 7.30 uur nam. Groenoordhal. congres Jehova-getul- Apotheken i zondagsdienst or: Apotheek Centraal. Breestraat tel. 120552. Tevens op zaterdag f Het jachtterrein ^■i Dracht, achter de Leiderdorpse Doeshaven gevraagd hebben, dan zün je wapens gedekt. Zonder vergunning mag je geen wapens hebben". Uit oorlog De wapens waar Dracht nu mee jaagt dateTen uit de laatste oorlog. Een jachtgeweer, kaliber 16, kreeg hü van een kennis; de andere, een .12, kocht hü van een Canadees die in geldnood zat. „Met die .12. een FN. schiet ik het liefste. Mün klein zoon neemt meestal die andere mee". Is het niet gevaarlük om met oude. re wapens te schieten? „Ik jaag nu al zo lang dat ik precies weet of er iets aan het geweer is. Bü het klein ste mankementje gaan ze de repara tie in, dus voor problemen ben ik niet bang". Behalve twee jachtge weren heeft Dracht ook nog een pis tool en een karabün in huis: „Dat komt zo. Toen ik de dienst verliet hadden ze me om de haverklap nog nodig om een dolle koe of een dolle stier af te schieten. Dat is nu min der geworden, maar de wapens heb ik nog altüd hier thuis, met wapen vergunning natuurlük". Als het pp lopen aankomt en een jager loopt wat af laat de leef tüd zich wel gelden: „Ik hoef nu echt de polder niet meer in te gaan, dat gaat niet meer. Nu loop ik van hek en post een beetje, maai- in m'n jongere Jaren een jaar of vüftien geleden sjouwde ik nog rustig de Haarlemmermeer door en dat is zware kleigrond". Dracht jaagt met een klein groepje nog regelmatig in de Haarlemmermeer. In de Leidse regio bestaat de buit voornamelyk uit hazen en eenden, in die Haarlemmermeer zit er ook ge regeld een fazant tussen: „Maar we houden het rustig, want ik vind het helemaal niet nodig om met veertig hazen thuis te komen. We schieten er heel wat minder. Dat is ook be- langrük en bovendien vind ik het leuk als ik buiten het seizoen ook eens een haas door het terrein zie Intussen zit Dracht pp het puntje van zün stoel, want op 24 juli gaat de eendenjacht weer open. Thorbeckeweg 3. Voorschoten, tel. 071- 762877: Oegstgeestse Apotheek. Wllhel- ml napark 8. tel. 153274. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, tel. 125202. Voor allen die ln moeilijkheden ver keren. Bereikbaar van half acht 's av. tot 8 uur 's morg. en tijdens het week end doorlopend van vrijdagavond tot maandagmorgen Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Lelden. Voor hulpverlening n, vogels, e.d. OEGSTGEEST Maandagavond omstreeks 22.30 uur is de 46-jarige Oegstgeester mevrouw M. C. L. op de Haarlemmer-trekvaart in haar woon plaats aangevallen door een nog on bekende fietser. De man, naar schat ting 28 jaar oud, die op een onver lichte sport- of racefiets reed. gooide de vrouw op straat. Een passerende motorrüder bevrüdde de vrouw de dader vluchtte op zün fiets. Over het signalement van de man valt weinig te zeggen omdat op het betrokken gedeelte van de Haarlemmertrekvaart in Oegstgeest geen straatverlichting is. VOORSCHOTEN De ophaal dienst voor grofvuil in Voorschoten komt op 21 juli in Boschgeest, de Pa pelaan (tussen Rouboslaaai en Veur- seweg). Kennedyplantsoen, Oranje- kade, Narcisstraat. Tulpstraat, Hya- cinthstraat, Van Kempenstraat, Wil lem de Zwy'gerlaan, De Kempenaer- straat, Pauwenstraat, Wüngaarden- laan (zuid), Croousstraat, Veurseweg, Essenlaan, Rouwkooplaan, Peppel laan, Wilgeniaan, Kniplaan, Laan van Duivenvoorde en Haagfwük. VOORSCHOTEN In de Korte Vliet, de singel achter de Leidseweg Noord in Voorschoten, is botulisme geconstateerd. Het betreft botulisme van het type C dat voor de mens ongevaarlük is. Het gemeentebestuur van Voorschoten wüst er echter op dat zwemmen in dit water niet aan te bevelen is. Vondsten van dode eenden kunnen in Voorschoten ge meld worden bij de dienst gemeen tewerken (01717—2141. toestel 84 of 79) en de politie (01717—6965). REEDSPORT De Leiderdorper Jan Bos op de fiets op weg door Amerika schrijft vandaag zijn tweede reisimpressie, met daarin ondermeer de eerste echte fiets-ervaringen. Amerika blijkt over het alge meen sympatiek ten opzichte van de fietsers te staan, in sommige gevallen vormen die „gekke fietsers" een bezienswaardigheid. Op 14 juni kwam de groep fietsers, waarmee ik bijna drie maanden zal optrekken, voor het eerst bij elkaar. Dat gebeurde op de avond van die dag, in de start plaats Reedsport in de staat Oregon. De kennisma king verliep met typisch Amerikaanse hartelijkheid. Binnen een paar minuten klonken de eerste lachsal vo's naar aanleiding van eikaars pasfoto's, namen en woonplaatsen. De naam Jan blijkt voor Amerikaanse tongen bijna onuitspreekbaar te zijn, maar sommi gen kregen het na een tijdje aardig onder de knie. De eerste nacht hebben we met acht man op de houten vloer van hotel „Welcome" geslapen. Het was een kleön kamertje maar het slapen ging goed, in de weten schap dat we de volgende dag zouden vertrekken, 's Morgens kregen we eerst een aantal in lichtingen van onze groepsleider Bill Samsoe. Ze betroffen de dag indeling, voorzieningen in nood gevallen, de inventarisatie van tenten, gereedschap en EHBO- spullen en de Amerikaanse ver keersregels, die enigszins afwij ken van de Nederlandse. Wanneer je hier linksaf wilt steek je ge woon Je linkerhand uit, maar als je naar rechts wilt gaan steek je diezelfde hand in de lucht en wijst boven je hoofd naar rechts. We kregen ook een "fanny bum per", een soort gevaren-driehoek van zacht plastic om op jc rug te binden. Het is een erg grappig gezicht om een hele groep fietsers met van die oranje lap pen te zien rijden. Slangen We werden ook gewaarschuwd voor allerlei gevaren als giftige slangen, vooral adders en ratel slangen, en verschillende steken de planten». Zodra we in een ge bied zijn waar veel beren voor komen moeten we alle etenswaren, maar ook tandpasta en deodorants luchtdicht verpakt in een boom hangen, liefst boven water. In sommige streken schijnen half wilde honden een gevaar voor fietsers te vormen. De meest af doende bescherming schijnt een met ammoniak gevuld waterpis tool te zijn, maar dreigend zwaaien met mijn pomp zal ook wel helpen, hoop ik. Men heelt ons verzocht ons netjes en rustig mogelijk te ge dragen omdat sommige Amerika nen nogal huiverig tegenover de horde fietsers staan. Tenslotte is onze tocht ook bedoeld als pro paganda voor het fietsen. Vertrek Om twaalf uur waren we klaar voor het vertrek en ik zwaaide mijn been over alle bagage heen voor de eerste pedaalslag. de eer ste mijl. Om de fietstocht werke lijk van kust tot kust te laten rei ken reden we eerst naar Winches ter Bay om daar „ons achterwiel in de oceaan te dopen", zoals ons „Guido-book" het noemde. De Stille Oceaan lijkt wat het uitzicht betreft sprekend op de Noordzee, maar daarmee houdt elke gelijke nis dan ook wel op. Het water is helderder en minder zout, er is geen strand, maar steile, beboste heuvels vormen baaien waar hon derden plezierjachten in- en uit- De tocht ging verder naar een kampeerplaats ongeveer 45 mijl ten oosten van Reedsport. Het is werkelijk een ongekende ervaring hier te fietsen. De weg is uitste kend maar soms zie Je een uur lang geen enkele auto. Na een mijl of tien was ook elk spoor van menselijke activiteit verdwenen geen huizen, geen benzinepompen, geen hekjes en geen bordjes „Ver boden toegang". Alleen maar een weg, langs een snelstromende ri vier, die aanvankelijk nog bevaar baar was. We zagen een vlot van zeker vijfhonderd boomstammen, dat door een klein bootje lang zaam stroomafwaarts werd ge stuurd. Toen we wat hoger ln de heuvels kwamen werd de rivier snel smaller en woester, met tien tallen stroomversnellingen. Het o water bleek uitstekend drinkbaar. Jan Bos en de veertien andere leden van zijn ploeg, waar onder nog twee Nederlanders, maakten kort na de start al kennis met de eerste heuvels. De tweede dag een totaal ander landschap. Een enorme bosbrand heeft in dit gebied tien jaar gele den een aantal lange heuvelrijen platgebrand, zodat we nu minstens veertig kilometer door kale heu vels en nieuwe aanplant reden. De verkoolde stronken zijn nog dui delijk zichtbaar en op den duur is dat een zeer deprimerend gezicht. We beklommen in dit gebied de eerste heuvels. Gelukkig was de weg niet al te steil en haalden de meesten van ons de toppen. Som migen misten echter nog de nood zakelijke conditie en moesten stukjes lopen. Op de tweede en hoogste top stond een erg aanlok kelijk bordje: „16 mijl verderop gratis limonade zelfgemaakte Jam, informatie, water en sympathie". Ons wachtte inderdaad een harte lijke ontvangst. Een dame die erg sympathiek ten opzichte van de "Bike-centennial" staat en wier huis het enige is binnen een straal van vijftig kilometer had het initiatief genomen alle passerende fietsers van ijskoude limonade en dergelijke te voorzien. Een uitste kend idee! Later hebben we nog een paar van deze stands aange troffen. Meestal zijn de mensen erg hartelijk en vriendelijk, maar éénmaal voelde ik me een soort bezienswaardigheid. Heel de ken nissenkring van de vrouw des hui zes kwam in grote auto's aanrij den met tuinstoelen en al om „die gekke fietsers" in levende lijve te aanschouwen. Sneeuw In Eugene, de eerste grote stad die we bezochten, hebben velen na hun ervaringen in de heuvels een lichter verzet voor hun fiets gekocht. Dat bleek ook wel nodig, want twee dagen later beklommen we de eerste echte berg, de San- tiam van 1580 meter hoogte. Deze top was eigenlijk niet in de route opgenomen, maar omdat de Mc- Kenzie-pas nog steeds dichtge- sneeuwd was, moesten we San- tiam over, waar ook nog heel wat sneeuw tussen de bomen lag. On middellijk daarna werd de streek erg droog, bijna een woestijn. JAN BOS. Leiderdorp Das en nacht bereikbaar tel. 134687. Onderwijs winkel Sophlastraat 36, tel. 126325. Geopend maandag t/m vrijdag 12.00—17.30 uur. Maatschappelijk Werk Bureau maat.se hap peil Ui Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau. Noordelnde Koord-Studio r, intermenselijke t Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10. woensdag 17.00 18.00 uur; Noord, van Hogendorpstraat 36. maandag 10.30—11.30 uur; Kool. Driftstraat 49a. dinsdag 10.30—11.30 u.; Morskwartier. Buurthuis Morskwartler. Topaaslaan. tel. 761198, woensdag 10.00 —13.00 uur; Tuinstadwijk. Herengracht 45. vrijdag 10.30—11.30 uur Weduwen en weduwnaars weduwen jjuri 123235. Advocaten spreekuur Pieterskerkgracht 11, iedere donder dagavond van 78 uur. Dienstencentrum Moederhulp Bureau Moederhulp Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van ln nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobusgracht 1. tel. 132187. Dag en nacht bereikbaar. Adviesbureau Leiden en Omstreken Nederlandse Bond Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Lelden. Aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging, Mare 45. tel. 149441 (maandag t/m vrij dag 9.00—10.00 uur). Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7 (zijkant stadhuis), opennitii-ij maandag, dinsdag woensdag 11.0012.00 18 30—20.00 uur. Telefoon dens kantooruren: 143171. Walter en Steven Schrader uit Oegstgeest zijn vandaag met twaalf overige Nederlanders aangekomen op Esplanada du Palaas de Chaillot in Parijs, waar de tweede etappe eindigt van de fietstocht naar Athene, een etappe die door Walter werd geor ganiseerd. In jund dit jaar fiet ste de Franse journalist Krasso- kovsky met een kleine groep aan. hangers uit het meest westelüke puntje van Ierland op weg naar het ecologisch congres in Athene, dat daar in september wordt ge houden. De tocht ging via Enge land, Nederland en België tot dusver tot Parijs. Een deel van de groep gaat nu door naar Athene en het andere deel, waaronder de twee Oegstgeestenaren, keert terug naar Nederland. In totaal doen 25 fietsers van verschillende nationaliteiten aan de tocht mee. De wereld is klein, vrienden. Het wordt tüd dat nu ook de Russen toeristische reizen naar Mars gaan organiseren. Zeer belangrijk nieuws is trou wens dat de koperen ploert door het zwerk is opgeslokt. Het regent weer. makkers. De ndvea-melk kan weer in de kast en de para plu kan ontstoft en ontstoken worden. Onze correspondent achter de Gelderse Vallei meldt ons dat het achterland van de vallei nog niet door regenbuien is bezoedeld. Talloze padvinders baden zich daar nog in het zweet en de meedogenloze zonnestralen prie men zich nog steeds een weg door het dorre kreupelhout. Stoppen met roken dient daar dus nog Het college van bestuur der Leidse universiteit heeft in het universitaire weekblad „Acte et Agenda" studenten en medewer kers opgeroepen hun auto thuis te laten als ze zich naar univer sitaire gebouwen in de binnenstad begeVen. Het parkeren van deze dingen kan overlast bezorgen en dus wrevel wekken bü de autoch tonen, zo redeneert het college, dat er verder aan herinnert dat iedereen een büdrage kan leveren aan de verbetering van de leef baarheid. Het is duidelük dat dit college terstond dient te worden onderscheiden. Er dient in elk geval een receptie te worden ge organiseerd. Met cognac en wilde havanna's. LEIDEN Op 68-jarige leef tüd is geweest. Hofstede die in Oegstgeest alle stilte plaats- kinderen achter. De op 15 november 1907 in Utrecht geboren Johan Carel Hofstede trad op 1 februari 1936 als adjunct-in specteur in dienst van het Leidse politiekorps na enkele jaren als vo lontair bü de politie in Ede werk zaam te zün geweest. Hü werd in 1952 benoemd tot hoofdinspecteur en is jarenlang hoofd van de recherche in Leiden ZOETERWOUDE De belang stelling voor de 25ste Rywielsterrit die vorige maand werd gehouden bleek zo groot dat niet voldoende herinneringsmedailles aanwezig wa ren. De nazending is inmiddels ge arriveerd. Zü die nog geen medaille hebben ontvangen kunnen deze af halen op het adres Watertje 19. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidscb Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder- Hoofdkantoor: Leiden Witte Singel l. Postbus 54 Giro 57055. Voor betaling van abonnements gelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071—14494L Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071—130500. Indien in gesprek 071—134539. Kwartaalabonnement f 37,85 Per oost f 48.25 Jaarabonnement 1139,90 Jaarabonnement p. post f 181.50 Losse nummers f 0,65 Abonnementsgelden bü vooruit betaling te voldoen. By automatische overschrijving geen administratie- en incasso kosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2