Rosarium op het dak... HUWELIJK IS TE ZWAAR Vrouw mag nu ook trein besturen Eeuw feest van de Sacher forte EXTRA Wij hebben met zijn allen maar weinig plaats in Nederland en van daar dat er in de oude binnensteden steeds meer daktuinen komen. Het mooie zomerweer van de laatste tiijd heeft aJl heel wat mensen op het idee gebracht om van hun dak of balkon een eohite tuin te maken. Er zijn mogelijkheden genoeg, want eigenlijk alle niet al te hoge plan ten doen het evengoed in een royale bloembak op het dak, als in de tuin. Het enige punt is, dat eerst zorg vuldig moet worden berekend hoe veel gewicht een balkon of dak ma ximaal kan dragen, want zelfs een gewone bak gevuld met aarde weegt al aardig zwaar. Er zijn mensen die van him dak tuin een oompleet rosarium hebben gemaakt, zoals de grafisch ontwerp ster Mar te Röling, die bovenop haar Amsterdamse grachtenhuis maar liefst dertig verschillende soorten ro zen heeft groeien. Maar wat roman tische verwilderde kruidentuinen zjn minstens even populair. Het zelf aanleggen van een dak- of een balkontuin is natuurlijk het goedkoopste, maar helt loont de moei te om een tuinarchitect om een ori gineel advies te vragen. (Het hono rarium is ongeveer f 65,- per uur). De meest voor de hand liggende balkonbakkenbeplanting met gera niums en petunia's waaraan, iedereen' het eerste denkt, is namelijk de duurste en vergt bovendien het meeste onderhoud. Het is veel eenvoudiger om een balkon of daktuin op te fleuren met groen blijvende planten zoals cac tussen, coniferen, treurwilgen, bam- boerieit en hulst. Men kan er het hele jaar plezier van beleven en deze planten kunnen met zo weinig wa ter toe, dat wie eens een weekeinde weg wil, niet steeds een beroep op hulpvaardige buren hoeft te doen. Marthe Röling op haar dakterras vol rozen. De Nederlandse treinen zullen binnen niet al te lange tijd ook door vrouwen kunnen worden bestuurd. Een stafgroep van de Nederlandse Spoor wegen, die de positie van de vrouw binnen het bedrijf bestudeerde, zal de directie nog deze zomer aanbevelen om alle functies binnen de NS voortaan ook voor vrouwen open te stellen. De stafgroep meent alleen, dat er een uitzondering moet worden gemaakt voor zwaar lichamelijk werk, zodat rangeerder een specifiek mannenberoep blijft. Overigens heeft er bij de Nederlandse Spoorwegen nooit een bepaling gegolden, dat vrouwen geen machinist of conducteur mochten worden. Er waren alleen een aantal praktische bezwaren, deze wil men nu uit de weg ruimen door het uitvaardigen van nieuwe richtlijnen aan de personeels chefs. Op een totaal personeelsverband van 27.000 werknemers zijn er nu onge veer 2000 vrouwen by de NS in dienst. Verreweg de meeste vrouwen zyn lokettiste, informatrice, omroepster of receptioniste. De directie van de Nederlandse Spoorwegen krijgt nu het advies om vrouwen voor meer functies in aanmerking te laten komen en haar promotiekansen te ver groten. Met het streven van „Terug naar de Nabuur" neemt ook de belangstelling voor hout toe. Dit geldt met name voor blank gre nen hout. De vraag naar deze meubelen is overgewaaid uit de Scandina vische landen en nu wordt een zeer uitgebreid assortiment op de markt gebracht meest in mo derne vormgeving van tafels, stoelen, kasten, bedbamken, wandmeubelen, linnenkasten, bu reaus, Mapstoelen, theewagens, bankstellen, hoekkasten, kapstok ken, wandsets etc. Een deel wordt uitgevoerd in de originele blan ke kleur, terwijl ook de liefheb bers van een kleurig bijvoor beeld groen geheel aan hun trekken kunnen komen. Door de grote vraag is het moeilijk aan deugdelijk grenen hout te komen. Dit wordt o.a. uit Noord- en Zuid-Carolina aan de oostkust van de Verenigde Sta ten ingevierd, vandaat de naam Carolina Pine. De bomen groeien nogal snel, namelijk in 30 tot 40 jaar kaarsrecht tot een hoogte van 5 bot 7 meter. Sommige delen van het gre nen meubilair, zoals bijvoorbeeld kastplanken, zijn niet van mas sief grenen, maar worden van een fineeriaag voorzien, want anders zouden deze meubelen on betaalbaar worden, gezien het te kort aan Amerikaans grenen. Tips Veel huisvrouwen zijn nog steeds geneigd bun houten meu belen met water of een vochtige öjoek af te nemen of met was in te smeren. Voor het hout is het echter beter wanneer dit niet met water of andere vloeistoffen in aanraking komt. Gewoon re gelmatig de meubelen, kasten e.d. met een droge doek afstof fen is de beste remedie voor het ongestoorde genot en het behoud van de fraaie tekening van het hout. Ook niet boenen. Bij het in de was zetten wordt het hout vettig en krijgt men strepen. E- ventueel lafcverf aanbrengen. „Het wettelijke huwelijk dn zijn huidige vorm is een veel te zware belasting'* vindt de Rotterdamse hoog leraar in de criminologie en het kin derrecht, prof. dr. G. P. Hoefnagels. Het trouwboekje, dat door de amb tenaren van de burgerlijke stand nog steeds wordt gepresenteerd als een idyllische bezegeling van wederzijdse liefde, krijgt in feite meer en meer het karakter van een sociaal-econo misch contract. En het is dan ook geen wonder, aldus prof, dr. Hoef- -nageds, dat er vaak enorme pro blemen ontstaan als bij een schei- SAMENSTELLING HENRIETTE V.D. HOEVEN ding, de aan heb huwelijk verbonden zakelijke verplichtingen worden ver broken. De Rotterdamse hoogleraar meent, dat de regering er van af moet, om mensen door allerlei aanlokkelijke pensioen- en belastingfaciliteiten, tot trouiwen te bewegen. Het zou veel be ter zijn vindt hij, wanneer de over heid zou proberen om lichtvaardig trouwen te voorkomen door de in stelling van een soort verplichte ver lovingstijd van één of twee jaar. Prof. dr. Hoefnagels, die op een manifestatie van de Stichting Ge scheiden Mensen sprak over zijn zo juist verschenen boek „(Niet) Trou wen, (Niet) Scheiden" hield een plei dooi door het vergemakkelijken van de echtscheidingsprocedure. Al vond hij wel dat wanneer er 'kinderen in het spel zijn, er dikwijls meer tijd is om tot een weloverwogen be slissing te komen. Het is echter onjuist, meent hij, om alleen ter wille van de kinde ren een stukgelopen huwelijk vol te houden, want kinderen hebben meer behoefte aan een stabiele opvoeding door één van de ouders, dan aan een leven in een gespannen sfeer van voortdurende ruzies. Wanneer er eenmaal wordt beslo ten om te scheiden, zouden kinde ren zelf moeten kunnen kiezen bij welke ouder ze het liefste blijven. In beperkt© mate is dat nu ook al mo gelijk, maar er wordt nog te vaak door de overheid over het hoofd van een kind heen een beslissing geno men. Vooral in deze gevoelige kwes ties moeten de betrokken autoritei ten van het idee afstappen dat kin deren onmondig zijn aldus prof. dr. Hoefnagels, Professor Hoefnagels. WENEN. Hotel Sacher, een van de weinige hotels met vier of vijf sterren die nog in handen zijn van particulie ren, viert dit jaar zijn hon derdste verjaardag. Maar de wereldfaam van dit hotel is niet zoveer te danken aan deze feiten als wel aan de beroemde „Sachertorte" het chocoladegebak waarvan het hotel het monopolie heeft en waarvan het recept nog ouder is dan het hotel zelf. Voor de vervaardiging van deze delicatesse worden jaar lijks 400.000 eieren en 12 ton marmelade en chocola ge bruikt. In de loop der jaren is de sachertorte zo bekend gewor den, dat een Amerikaanse toerist een telegram, waarin hij vroeg om terugzending van een verloren voorwerp,, eenvoudigweg kon adresseren aan „het hotel van het cho coladegebak, Wenen". Hotel Sacher is gelegen aan de rand van de zeer sjieke winkelwijk van de Kaerntner- strasse. Het werd in 1876 ge opend door Eduard Sacher, iviens vader Franz de beroem de lekkernij had uitgevonden, toen hij nog leerling-kok was, in 1832. Het recept wordt weliswaar beschermd door een patent, maar is toch een van de best bewaarde geheimen ter we reld. Het werd voor het eerst bereid ter ere van Prins Met- ternich, de beroemste Oos tenrijkse politicus van de 19de eeuw, die kanselier en minister van buitenlandse zaken was. Bijna even beroemd als de „Sachertorte" was de echtge note van Eduard Sacher, An na. Terwijl zij het hotelper soneel regeerde met een le gendarische tucht, rookte zij grote havana-sigaren en bracht zij een verzameling van meer dan honderd mi niatuur-bulldogs bijeen. Men zegt dat de oberkellners haar favoriete hond voedden met kaviaar en pruimenjam, na dat zij hem een servet rond de nek hadden geknoopt. Zelfs de honden moesten bij Sacher aan tafel. Anna verwierf zich ook een zekere faam door een twaalf tal „af zondering svertrekken" te laten inrichten (ze bestaan thans niet meer), die zo op het oog bestemd waren voor ontmoetingen van zakenlui, maar die vooral gebruikt schijnen te zijn door paartjes voor heimelijke ontmoetin gen. Men vertelt het verhaal van een jonge aartshertog, die op een dag uit zo'n ver trek tevoorschijn kwam, slechts gekleed in hoed en degen. Hotel Sacher beweert in het bezit te zijn van de enige handtekening, die ooit buiten de Britse eilanden is ge plaatst door Koning Edward VIII (die na zijn troonaf stand hertog van Windsor werd). Edward had tijdens zijn kortstondige bewind een diner gegeven in het hotel. Het gouden boek van hotel Sacher lijkt op een interna tionale Who's who". Bij de namen, vaak vergezeld van een gesigneerde foto, staan die van Jean Cocteau, Elea nor Roosevelt, Prinses Grace van Manaco, Leonard Bern stein, Orson Welles, Bing Crosby, Gary Cooper, Indira Gandhi, Thomas Mann en Somerset Maugham. De ereplaats is echter inge ruimd voor een servet (dat in een vitrine wordt bewaard), waarop de handtekeningen staan van ruim 400 leden van de oude Europese aristocratie, met in het midden de hand tekening van keizer Franz Joseph van het Oostenrijkse- Hongaarse rijk. Hotel Sacher heeft ook min der mooie ogenblikken door gemaakt. In 1945 maakten de Russische troepen, die Wenen van de nazi-bezetting hadden bevrijd, een paardenstal van de bar van het hotel, loaar ooit de wereldelite bijeen kwam. De Sacher is thans eigendom van Peter Guertler, wiens va der de advocaat van mevrouw Sacher was. Het hotel moet thans worstelen om zich te handhaven tegenover de con currentie van de grote inter nationale hotelbedrijven. Maar deze bezitten in elk ge val niet de glorie van de „sachertorte"

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19