Rentetarieven per 16 juli 76 41% 41% 5 51% 6»aarvas;9I% Optreden Amin barbaars Moet oude boerderij weg? ,lurv'N 81% Rijkspostspaarbank Publiek RPS boekje Zilvervloot sparen met 10% premie 8 Rente rekening Plus rekening Beleggïngs rekeningen 6 Tj/o Beleggings zen Spaar- deposito s 'i""™ 8fc 99 Viking landt op 20 juli 3 jaar vast O 0/ 5 jaar vast Q|,k 4 jaar vast Q|()/ 5 jaar vast Q 0/ Onze hypotheek rente bedraagt thans: Duivensport WOENSDAG 14 JULI 1976 ln]<I>!M<M A(nn)§tf@(rdl@)[nfJ Weet u een onderwerp dat deze rubriek past? Bel me dan maar op. Elke morgen wacht ik tot tien uur op uw telefoontje Bel 071-144941 toestel 39. Nieuwbouwplan bedreigt "paradijsje'* Moet de bijna 300 jaar oude Zuid-Hollandse veeboerderij in Sassenheim-noord waarin in de loop der eeuwen o.a. de familie Rotteveel en de drie vrij gezellen Heemskerk de jaren sleten en waarin sinds een paar jaar de kleine middenstander Wim van Rijn met zijn gezin woont, binnen een paar jaar tegen de vlakte? Van Rijn, die de sterk verouderde woonver trekken in de boerderij destijds stuk voor stuk heeft laten verbouwen en nu met plannen rond loopt om één van de bij gebouwtjes als zomer verblijf in te richten, vreest het ergste. Hij vertelde"De grond waarop mijn boerderij staat heeft nu nog een agrarische bestem ming. Maar ik heb vernomen dat de gemeente Sassenheim in de toekomst het bestem mingsplan van dit gebiedje gaat wijzigen zodat er hier ook woningen gebouwd mo gen worden. Als dat zo is dan zie ik nog niet dat ze ons hier laten zitten. Natuurlijk vin den we dan wel ergens anders een huisje, maar het ergste is dat dan weer een fraai stukje Sassenheim naar de knoppen is. Erg triest, want het aantal mooie plekjes in dit dorp is al zo dun gezaaid. Waar is het tegenwoordig nog zo rustig wonen? Loop eens mee, dan zal ik je mijn paradijsje laten Koets Van Rijn bij zijn paarden. Op de achtergrond de eeuwenoude boerderij dient met een rijdende winkel en die rond zijn boerderij ook nog wat vee heeft lopen, neemt mij mee naar het gras land achter de boerderij waar zyn paarden met hun veulens rondstappen. We kuieren wat over het door hoge bomen omzoomde erf, nemen een kijkje in de grote boomgaard en bewonderen in de schuur een stokoude koets, waar vroeger de boeren op zondag mee naar de kerk reden. Wim van Rijn haalt het antieke vervoermiddel soms van stal om er aanstaande echtpaar tjes mee naar het gemeente huis en de kerk te rijden. Veel van die bruidsparen gebrui ken de boerderij ook als loka- tie voor hun bruidsreportage. Van Rijn kan zich niet voorstel len dat zijn boerderij eens on der de slopershamer zal moe ten vallen. "Dat ze hier in de omgeving huizen gaan neer zetten is tot daar aan toe", zegt hij," voor mijn part bouwen ze tot op vijftig meter van mijn voordeur maar laten ze in hemelsnaam de boerderij laten staan". Hoe groot is de kans dat Van Rijn daar mag blijven wonen met vrouw en vijf kinderen vroeg ik aan de gemeentese cretaris van Sassenheim, de heer Berntzen. Die zei mij: "Sassenheim heeft binnen de gemeentegrenzen nog twee gebiedjes waar het kan bou wen. Dat is Wasbeek, dat zich nu al aardig begint te concre tiseren en het tweede is dan wat men binnenskamers noemt Over-Teylingen, het stuk grond tegenover de Tey- lingerlaan waarop ook de boerderij van Van Rijn staat. Ik r dat jaar of vijf wel voorbereidin gen aan het treffen zijn om het daar nu nog geldende be stemmingsplan te herzien. Het is dan helemaal de vraag of binnen de dan te ontwikke len bouwplannen zo'n boer derij op die plaats kan blijven staan". Graaf sluit landgoed uit angst voor brand Op last van eigenaar graaf Van Lynden is nu ook het landgoed Keukenhof voor wandelaars voorlopig tot verboden gebied verklaard. De graaf Is bang dat zijn ongeveer 200 hectare grote bos hetzelfde lot zal ondergaan als een groot deel van de Ve- luwe waar het vuur op de gortdroge vlakte in de afgelo pen weken danig heeft huisge houden. Particulier grondbe zitter Van Lynden, die nog maar sporadisch vertoeft op zijn kasteel in het Keukenhof- bos, is zelf een kijkje komen nemen in het bos en oordeelde dat het beter was niemand meer toe te laten. "Zolang het niet een paar da gen flink heeft geregend denkt de graaf er niet aan weer wan delaars toe te laten", vertelde mij de beheerder van het land goed, de heer Hollander. "Het bos is weliswaar niet zo kwetsbaar als de Veluwe om dat we hier veel loofbomen hebben en niet zoveel uiterst brandbare sparren en dennen maar desondanks is het wel oppassen geblazen. We hebben hier nogal vrij veel hoog gras en dat staat ook binnen een mum van tijd in de fik. We lo pen liever geen risico", aldus Hollander. ALLON OVER BEHANDELING MEVROUW BLOCH NAIROBI - Oeganda heeft Groot-Brittanniè geadviseerd zijn waarnemend hoge commissaris, James Horrocks, terug te halen, zo heeft radio-Oeganda gisteravond gemeld. De melding kwam enkele uren nadat de Britse tweede ambassadesecretaris Peter Chandley opdracht had gekregen te vertrekken. Volgens het radio-bericht had de Oegandese defensieraad "met on gerustheid de betrokkenheid van de heer Horrocks bij de inval van de luchthaven van Entebbe" gecon stateerd. President Amin zei gisteren, eerder op de dag, dat Horrocks voor de Is raëlische operatie naar de luchtha ven van Entebbe was geroepen, maar daar op zijn orders in de offï- ciersverblijven was vastgehouden. Amin zei in zijn -toespraak tot on dermeer ministers en diplomaten dat mensen "zoals de Britten" die hem kritiseren over zijn optreden tijdens de kaping "zeer zwaar zul len betalen". In de Britse gemeen schap van 500 mensen in Oeganda vreest men voor acties van de zijde van Amin. Oud-nazi Schwend gegrepen BONN (AFP) - De oud-nazileider Friedrich Schwend, Hitiers verval ser, is kort geleden in Bonn gearres teerd wegens flessetrekkerij, zo heeft het Westduitse sensatieblad "Bild Zeitung" gemeld. Volgens "Bild Zeitung" was de ex- commandant van de SS op heter daad betrapt toen hij zijn hotel wilde verlaten zonder de rekening te betalen. De police ontdekte ver volgens de ware identiteit van de man. Oeganda's president ontkende dat zijn land heeft samengespannen met de pro-Palestijnse activisten, die de luchtbus van de Franse luchtvaartmaatschappij Air France kaapten en naar het Oegandese En tebbe dwongen te vliegen. Amin beschreef berichten, als zou de kaping afgesproken werk zijn als 'totale onzin'. Hij bedankte communistische landen, die Oe ganda's standpunt ten aanzien van de Israëlische reddingsoperatie van de ruim 100 gijzelaars, welke het eind van het drama betekende, hadden gesteund. Idi Amin zei over mevrouw Bloch (74) dat hij haar een presidentiële behandeling heeft gegeven. "God weet, dat ik mijn eigen auto met es- korte ter beschikking heb gesteld om haar van Entebbe naar het Mu- lago ziekenhuis te brengen. Zij werd in een privé-vertrek gelegd, in de kamer waar ik lig als ik ziek ben. Al deze dingen zijn door mij gere geld," aldus Amin. Wat er daarna met mevrouw Bloch gebeurd is, kon hij echter niet zeggen. De Veiligheidsraad heeft gistera vond het debat over de Israëlische actie op het Oegandese vliegveld Entebbe voortgezet met een ver klaring van de gedelegeerde van Is raël, Chaim Herzog. Deze beschul digde Oeganda van chantage om de Veiligheidsraad te beinvloeden. Herzog zei dat de Oegandese auto riteiten leugens vertellen over het lot van mevrouw Bloch. De Israë liër herinnerde de raad eraan dat een Britse diplomaat die een on derzoek naar het lot van mevrouw Bloch instelde door Oeganda is uit gewezen. 'En nu vernemen we weer dat in Oeganda wonende buitenlanders worden bedreigd', aldus Herzog. Voor het eerst in de geschiedenis, zo merkte de Israëlische gedele geerde op, wordt een rechtstreekse poging gedaan het debat in de Vei ligheidsraad door middel van chan tage van de meest onheilspellende aard te beinvloeden. 'Hoe kan deze raad dit zwijgend voorbij laten gaan. Kunnen leden van deze raad een dergelijke fla grante inmenging in hun nationale soevereinitiet negeren'?, aldus Herzog. De Israëlische minister van Buiten landse Zaken Yigal Allon heeft de Oegandese president Idi Amin be schuldigd van barbaarsheid ten op zichte van mevrouw Bloch. Allon zei ook dat alleen Oeganda verant woordelijk is voor haar lot. Allon verklaarde in het parlement dat Amin's gedrag "ten opzichte van een oude, onschuldige vrouw, hulpeloos en aan zijn genade over geleverd, het toppunt van bar baarsheid is, zelfs gemeten naar de barbaarse maatstaven van Amin zelf." De staats- en regeringsleiders van de negen EG-landen en de minis ters van Buitenlandse Zaken heb ben gisteren in Brussel besloten dat er binnenkort weer Europees be raad komt over de bestrijding van het terrorisme. Inmiddels werd er op de topconfe rentie in Brussel wel een verklaring inzake de bestrijding van interna tionaal terrorisme aangenomen. Daarin verklaren de negen EG- landen dat het in het belang van alle regeringen is dat het terrorisme ge zamenlijk bestreden dient te wor den. De lidstaten verbinden zich er toe personen die gijzelaars nemen te vervolgen of uit te wijzen. ir Israels vertegenwoordiger Chaim Herzog aan het woord in de Veiligheidsraadwaar hij de Oegandezen van chantage be schuldigde. PASADENA (AFP) - Het lan- dingsdeel van de Amerikaanse Vi- king-1 zal op 20 juli op Mars landen. Dit heeft vluchtleider James Mar tin in Pasadena in Californië be kendgemaakt. De landing van de ruimtesonde is al tweemaal uitge steld. Martin verklaarde dat de Viking zal landen in het west-noordwestelijk deel van de reeds eerder gekozen landingsplaats in het gebied Chry- se. De door de sonde genomen fo to's van het gebied stemmen over een met de waarnemingen van de radarpost op Porto Rico. Het ge bied lijkt tamelijk vlak te zijn, met slechts enkele kraters. Begin van de week is onze hypotheekrente ver hoogd. Maar eerlijk is eerlijk...dus geven we nu ook méér rente op spaargeld. Per 16 juli 1976 gelden deze tarieven: Voor spaargeld waarover u altijc I direkt en zonder kosten kunt beschik ken.Geld inleggen en opnemen op elk postkantoor. was 4%, wordt Voor jonge mensen van 15 tot 2 jaar. Minimale inleg f30,-- maximale inleg f 480,-- per jaar. Na 6 jaar 10% premie over het totaalbedrag incl.rc v s 71-2%, wordt voor houders van postgirorekening Uw geld direkt en zonder koste beschikbaar. 'oor houders van postgirorekening) Uw geld direkt beschikbaar. Ove het op te nemen bedrag wordt 1% i r ckening gebracht. -4 Opzegtermijn 3 mnd was 4wordt Opzegtermijn 1 jaar was 5%, wordt Opzegtermijn 2 jaar kTO/ Opzegtermijn 3 jaar /'3A TÜ/ coupures van f 1.000,-- en f5.000,-- vaste rente gedurende de hele looptijd samengestelde interest tussentijdse opneming mogelijk voo aankoop eigen huis. was 7',.%, wordt CJ /O minimum storting f 1.000, - vaste rente gedurende de hele looptijd rente jaarlijks beschikbaar tussentijdse opneming mogelijk voor aankoop eigen huis. was 8%, worclt 7() was 81 i%, wordt 0 De rente op reeds bestaande bcleg- gingsbewijzen en spaardeposito's blijk onveranderd. 4% Meer informatie? Bel gratis 0017 Vraag een folder bij het postkantoor Schrijf, zonder postzegel, naar de Rijkspostspaarbank, Amstc LLl kX'J uw nationale spaar- en hypotheekbank Gemeente Leiden koopt panden LEIDEN - De gemeente heeft en kele panden gekocht aan de Oude Varkenmarkt, Groenhazengracht en Sliksteeg. Een gedeelte van de bebouwing op het binnenterrein tussen deze panden zal worden ge sloopt. Het woongedeelte van de panden Oude Varkenmarkt 3 en 3 A en Groenhazengracht 17 en 17A zal blijven staan, enkele bergplaatsen achter de Sliksteeg zullen verdwij nen. Er worden voor het vrijko mende terrein door de gemeente plannen ontwikkeld voor woning bouw. Voor dit gebied geldt een zoge naamd voorbereidingsbesluit, dat dient om ongewenste ontwikkelin gen tegen te gaan. De gemeente wil de woonfunctie versterken. Nu door toeval een aantal panden tege lijk te koop waren, heeft de ge meente hiervan geprofiteerd om de zaak in eigen hand te krijgen. LEIDEN - De PV De Snelvlieger hield met jonge duiven een wed vlucht vanaf Strombeek. De 377 duiven werden afgelopen zaterdag om 7.30 uur gelost met westenwind. Uitslag: 1. Comb. Montaje, 2. Geb. v.d. Hey- den, 3. H. Moenen, 4. J. Degen Zn, 5. A. Compier, 6. F. Heemskerk, 7. A. Witteveen, 8. Comb. Montanje, 9 A. Compier, 10. H. Moenen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17