Tijdrit heb ik gewoon op mijn macht gereden' FRED HEMMES WIPT FIBAK Tour in cijfers «P4*#* Rus Kortsjnoj elimineert ook Langeweg MANSVELD ROND MET DEN HAAG Zoetemelk verliest ongelijke strijd Sensationele openingsdag van Het Melkhuis je9 WOENSDAG 14 JULI 197é PAGINA 15 de Tour verbaasde iedereen met zijn tijdrit-zege. Freddy AMSTERDAM - Door winst op Langeweg in de zevende ronde is de Russische grootmeester Kortsj- noi alleen op kop gekomen in het IBM-toemooi. Kortsjnoj raakt steeds beter in vorm en het lijkt onwaarschijnlijk dat zijft concur renten nog kans hebben hem in te halen. Een dergelijke actie zou dan vooral moeten komen van de Hon gaar Szabo, die ondanks zijn leef tijd (59) aantoont van wereldklasse te zijn. Donner moest dat gisteren pijnlijk duidelijk ervaren. Ook Böhm leed een nederlaag. De Nederlander had remisekansen tegen Velimirovic maar tegen het einde van de eerste speeltijd maakte hij in een toreneindspel een fout. De Joegoslavische kampioen had in tweede zitting geen moeite de partij daarna in zijn voordeel te beslissen. Ree in Ligterink brachten het er be ter van af. Zij kwamen tot remises tegen respectievelijk Gipslis en Sax. In de meestergroep bleven Hartoch en de Italiaan Tatai op de gedeelde eerste plaats. Hartoch remiseerde met de Westduitser Eising en Tatai deelde het punt met de Amerikaan Matera. Met nog vier ronden voor de boeg lijkt Hartoch op weg „pro motie" naar de grootmeestergroep '77 te bewerkstelligen. Hij staat als beste Nederlander een punt voor op van Wijgerden. Grootmeester groep Langeweg (Ned) - Kortsjnoj (Sov) 0-1, Kurajica (Joe) - Siguijonsson (LJsl) 1/2-1/2, Olafsson (IJsl) - Fa- rago (Hon) 1/2-1/2, Gipslis (Sov) - Ree (Ned) 1/2-1/2, Ivkov (Joe) - Mi- les (Gbr) 1/2-1/2, Velimirovic (Joe) - Böhm (Ned) 1-0, Sax (Hon) - Ligte rink (Ned) 1/2-1/2, Donner (Ned) - Szabo (Hon) 0-1. De stand is: 1. Kortsjnoj 5 punten, 2. Farago, Szabo, Miles V/2, 5. Ree, Siguijons son, Kurajica, Olafsson, Gipslis, Sax, Ligterink, Veliminovic 3'/2,13. Ivkov, Böhm 3, 15. Donner 2, 16. Langeweg 1. Meestergroep Gaprindasjvili (Sov) - Woodhams (Aus) 1-0, Tatai (Ita) - Matera (Vst) 1/2-1/2, Van Wijgerden (Ned) - Pri- byl (Tsj) 1/2-1/2, Hartoch (Ned) - Ei sing (Wdl) 1/2-1/2, Westerveld (Ned) Ciocaltea (Roe) 0-1, Suwuh (Ind) - Van Baarle (Ned) 1-0. De stand is: 1. Hartoch, Tatai 5V2, 3. Pribyl, Van Wijgerden V/2, 5. Matera 4, 6. Ga prindasjvili, van Baarle 3'/2, 8. Cio caltea 3, 9. Eising 2V2, 10. Wester veld, Suwuh 2, 12. Woodhams IV2. In de derde ronde van het inter zonale schaaktoernooi in Biel (Zwi) heeft de Nederlander Genadi So- sonko opnieuw remise gespeeld. Ook zijn twee voorgaande partijen eindigden in een puntendeling, die hij nu overeenkwam met de Co- lumbiaan Oscar Hurnberto Castro. de derde ronde Tal (Sov) - Smyslov (Sov) 0-1, Diaz (Cuba) - Smejkal (Tsj) 0-1, Lombard (Zwi) - Csom (Hon) 0-1, Hübner (Wdl) - Byme (Vst) 1/2-1/2, Ander- sson (Zwe) - Liberzon (Isr) 1/2-1/2, Goelko (Sov) - Petrosjan (Sov) 1/2- 1/2, Sanguineti (Arg) - Matanovic (Joe) 1/2-1/2, Sosonko (Ned) - Ca stro (Col) 1/2-1/2, Rogoff (Vst) - Lar- sen (Den) 1/2-1/2, Portisch (Hon) - Geiler (Sov) afgebroken. Stand na de derde ronde: 1. Petrosjan, Hübner, Sjnejkal, Smyslov 2 pnt, 5. Portisch, Castro, Larsen 1,5 (en 1), 8. Byrne, Sosonko, Matanovic, Csom 1,5. In het voorjaar van 1977 zal in Tilburg een sterk internationaal schaaktoernooi worden gehouden, waarin twaalf spelers zullen uitko men, onder wie ten minste tien grootmeesters. Er wordt uitgegaan van een krachtmeting categorie dertien van de wereldschaakbond, hetgeen vergelijkbaar is met het ni veau van een interzonaal toernooi. VOETBAL - Het Nederlands voet balelftal tot 19 jaar heeft ook zijn tweede wedstrijd in het vierlanden- toemooi verloren in Polen. De Ne derlanders gingen nu met 3-4 de boot in, tegen Noorwegen. CRICKET - West-Indië heeft de eerste van een serie van vijf test- wedstrijden tegen Engeland ge wonnen. De Westindièrs kwamen tot een score van 211 en 411 voor 5, tegen Engeland 71 en 126 all-out. ZEILEN - De tweede dag van de open Nederlandse zeilkampioen- schappen in de vauriën en 420- klasse hebben voor Bieze en De Hoog in de vauriën en voor Van Vianen en Opbroek in de 420 over winningen opgeleverd. Toernooi Lisse nog zonder verrassingen LEIDEN - In het tennistoer nooi in Lisse kwamen gisteren geen verrassingen uit de bus. In de B-sector werden maar drie partijen gespeeld. Bij de dames had EUy Reeuwijk-Trompert geen moeite met Iet Kengen, die teveel fouten maakte om in de score ook maar enigszins bij te blijven, 6-0, 6-2 voor Elly Reewijk-Trompert. Bij de heren won Carl Adamse van Paul Kal lenberg. Beide spelers kennen elkaar door en door en ook Adamse kan "geduld" opbren gen als hij het racket zwaait. Ditmaal produceerde hij ook minder missers en dat leverde een 7-6, 6-4 winst op. Voor een pittige partij tekenden gisteren Arnold van der Capellen en Paul Mol. Na 7-5, 4-6, was eerst genoemde duidelijk de betere tennisser, 6-1. In het herenen kelspel C ontmoetten de ge plaatste spelers, die aan bod kwamen geen moeilijkheden van onoverkomelijke aard, zij het dat E. de Weerdt (no 4 op het wedstrijdschema) er tegen H. van Lingen wel hard aan moest trekken, 2-6, 6-3, 6-4. Dick Hyl- kema (no 2 geplaatst) had een tiebreak nodig in de eerste set tegen Boutellier, maar kon het karwei klaren in twee sets, 7-6, 6-4. Zowel in B als in C behoort Hylkema tot de kanshebbers, al is de "kans" in B slechts theore tisch. Waarschijnlijk is zijn op treden in B al in de volgende ronde ten einde, maar dan heeft hij zijn warming-up voor de slotfase in C gehad. Bij de da mes gaf Bernadette Tombrok (no 1 geplaatst) mevr. Apol met 6-2, 6-0 geen schijn van kans, maar Els Duym (no 3 geplaatst) was tegen Toos Parlevliet pas in de derde set meester van het terrein, 6-4, 3-6, 6-1. Uitslag zeventiende etappe: 1. Bracke (Bel-Anglade) 52.41.6, 2. Knudsen (Noo-Fontana) 52.49.3, 3. Maertens (Bel-Driessens) 52.52.2, 4. Van Impe (Bel-Guimard) 53.32.9, 5. Pollentier (Bel-Driessens) 53.42.4, 6. Poulidor (Fra-Caput) 53.45.7, 7. Pronk (Ned-Post) 54.06.3,8. Bertog- lio (Ita-Fontana) 54.30.5, 9. Pesarro- dona (Spa-Velez) 54.33.9, 10. Zoe temelk (Ned-Caput) 54.47.9, 11. Menendez (Spa-Velez) 54.50.1, 12. Hezard (Fra-Caput) 54.50.6,13. Ver- celli (Ita-Chiappano) 54.53.3, 14. Legeay (Fra-Anglade) 54.53.9, 15. Viejo (Spa-Saura) 54.55.8, 20. De- lisle (Fra-De Muer) 55.30.9, 66. Via nen (Ned-Caput) 58.43,8, 79. Kar- stens (Ned-Post) 1,00,23.2, 86. Raas (Ned-Post) 1.01.29,2, 87. Van den Hoek (Ned-Post) 1.01.38.1. Algemeen klassement: 1. Van Impe (Bel-Guimard) 88.28.06, 2. Zoetemelk (Ned-Caput) op 4.33, 3. Delisle (Fra-De Muer) op 11.25, 4. Poulidor (Fra-Caput) op 11.55, 5. Riccomi (Ita-Chiappano) op 11.57, 6. Pollentier (Bel-Driessens) op 13.03, 7. Maertens (Bel-Driessens) op 13.28, 8. Galdos (Spa-Velez) op 14.20, 9. Bertoglio (Ita-Fontana) op 14.24, 10. Pesarrodona (Spa-Velez) op 15.46, 11. Lopez-Carril (Spa- Velez) op 17.41, 12. Martins (Por- Velez) op 18.07, 13. Panizza (Ita- Chiappano) op 18.09, 14. Ocana (Spa-Saura) op 19.57, 15. Bellini (Ita-Cribiori) op 22.03, 18. Thevenet (Fra-De Muer) op 27.44, 25. Pronk (Ned-Post) op 40.46, 73. Vianen (Ned-Caput) op 2.06.09, 84. Kar stens (Ned-Post) op 2.24.45, 85. Raas (Ned-Post) op 2.26.24, 88. Van den Hoek (Ned-Post) op 2.46.56. Puntenklassement: 1. Maertens (Bel-Driessens) 203, 2. Gavazzi (Ita-Fontana) 96, 3. Esclassan (Fra-De Muer) 93, 7. Zoetemelk (Ned-Caput) 58, 8. Karstens (Ned- Post) 57. Dagploegenklassement: 1. Dries- sens (Maertens, Pollentier, De- meyer) 2.42.15, 2. Caput op 1.07, 3. Fontana op 1.34, 12. Post op 11.52. Algemeen Ploegenklassement: 1. Velez 266.22.11,2. Caput op 10.49,3. De Muer op 18.33, 13. Post op 2.48.12. Door Hans Coolegem AUCH - De blessure van Joop Zoetemelk heeft de Ronde van Frankrijk al vijf dagen voor afloop beslist. De Neder lander, die 's morgens voor de tijdrit in Auch door een uit Parijs overgekomen specialist aan z'n zitvlak werd behan deld, moest in de race tegen de klok maar liefst 1 minuut 15 seconden toegeven op de Belg, die de eindzege niet meer kan ontgaan. Zoetemelk heeft alles in het werk gesteld, om in de tijdrace nog iets van zijn achterstand af te knabbe len, maar halfkoers, nog voordat het moeilijkste deel moest worden afgelegd had Lucien van Impe al bijna veertig seconden voorsprong. De gekwelde Gan-kopman, die minder te lijden had, dan de dag ervoor "Ik heb alles geprobeerd, maar het blijft een pijnlijke zaak. De tijdrit heb ik gewoon op m'n macht gereden". Overigens was het belangrijke, maar ongelijke duel tussen Lucien van Impe en Joop Zoetemelk niet van invloed voor de dagprijs, die tot ieders verbazing door de éen na oudste uit de tour, de 37-jarige Fer dinand Bracke werd gewonnen. De klok registreerde voor hem in de 38,7 kilometer zeven tellen minder dan de Italiaanse Noor Knut Knud sen, die zelfs Freddy Maertens (moest na twee kilometer al van fiets verwisselen wegens een lekke band) achter zich liet. De volledig grijze Bracke zorgde bij afwezig heid van zijn 'patron' Rov Schuiten eindelijk voor een tijdritsucces van de brigade van Henri Anglade. Lucien van Impe, die nu vierde werd, voelde zich echter een beetje ontgoocheld. "Ik heb m'n tijdrit bijna volledig op Zoetemelk afge stemd, die uiteindelijk m'n belang rijkste concurrent was. Pas in de laatste vijftien kilometer ben ik voor mezelf gaan rijden. Maar als ik het nu eens bekijk, had ik achteraf deze tijdrit kunnen winnen. Het blijkt dan toch, dat ik niet altijd in mezelf geloof. Laten we echter wachten op de aankomst op de Puy de Dome. Daar zal ik laten zien, dat ik de echte winnaar ben van de Tour". Voor enig Oranje-succes zorgde in de tijdrace Bert Pronk, die niet al leen knap tegen het uurwerk kan rijden, maar ook het voordeel had, dat het traject tussen Fleurance en Pau niet vlak was. Pronk, die z'n zinnen had gezet op de witte trui, als beste jonge prof, werd niet al leen knap zevende, maar reed Alain Mesiet, die het stuk textiel tot op heden om de schouders had, maar liefst op zes minuten. Aangezien ook de Spanjaard Enrique Martinez Heredia bij Pronk achterbleef ver overde de Scheveninger met z'n ze vende plaats opnieuw de witte trui, die hij ook de eerste negen ritten van deze tour had mogen dragen. DOOR DE HEUVELS.. 15 JULI19eET.218 km Voor Zoetemelk was er geen succes zoals voor Bert Pronk. Alhoewel de belangrijkste man van ploegbaas Luis Caput zich wonderwel door de tegenslag beet, had hij nog ontzet tend veel last van zijn verzwering. "Vanochtend heeft de dokter er een borrelglas vuil uitgehaald", ver telde hij. "Maar er zit nog genoeg in voor een limonade-glas. We zullen wel zien hoeveel het rijpt. Dan kan er misschien nog meer uit". De eerste behandeling heeft Zoe temelk, ondanks zijn open wonde, wel de gelegenheid gegeven om tij dens de tijdrit wat meer op zadel te zitten dan voorheen. "Ik heb het tenminste zoveel mogelijk gepro beerd", meldde Zoetemelk. "Het kon niet altijd, omdat het toch pijn blijft doen. Maar ik ben al gelukkig dat ik al wat van de ontsteking kwijt ben. Er rest me nu nog een moeilijke dag (die van vandaag) als er drie ritten moeten worden gere den. Voordien zal de dokter op nieuw bekijken of er etter kan wor den uitgehaald. Lukt dat en kom ik ook de veertiende juli goed door, dan heb ik er goede moed in, dat ik ook het einde van deze Tour haal". Voor Joop Zoetemelk zal de moei lijke achttiende rit, die uit drie de len zal bestaan, 47 kilometer korter zijn dan eerder door de organisato ren bekend werd gemaakt. Pronk weer witte trui ondanks ruzie met politie AUCH - Met een gelukkig ge zicht depte Bert Pronk zijn be zwete hoofd af. De 25-jarige Scheveninger was het in de tijd rit toch gelukt om de witte trui, voor de hoogst geklasseerde jonge prof, te heroveren. Alain Mesiet was nog steeds niet op de door de politie zwaar be waakte sintelbaan van Auch gearriveerd, zodat Pronk de nieuwe bekroning niet meer kon ontgaan. Tot grote opluchting van de best geklasseerde Raleigh-man, die dit succes niet had ver wacht. "Mesiet had me deze week nog verteld, dat hij volledig kapot was. Maar toch dacht ik voor de start dat het helemaal niets zou worden. M'n benen waren dik en ik was helemaal suf. Dat ik nog ruzie kreeg met de politie maakte de zaak er niet beter op". Bert Pronk was een van de weinige coureurs, die vooraf het parcours volledig ging verken nen. Toen hij echter naar de start reed moest de Nederlan der van de politie van het tra ject. "Ik was er gewoon een beetje over m'n toeren van", bekende Pronk. "Ik kon die ke rel wel een klap geven. Nu moest ik via allerlei zijwegge tjes naar het begin. En zo goed wist ik nu ook de weg niet. Ik maakte me zorgen, dat ik niet op tijd zou kunnen vertrekken, maar gelukkig redde ik het". Bert Pronk heeft zich in het ge vecht tegen de klok geen enkel moment hoeven te forceren. "Als je dat gaat doen, ben je nog voor het einde volledig stuk. Ik heb uitsluitend gekeken naar Bert Pronk. Ook ploegbaas Peter Post, die opnieuw een directielid te gast had, was vol lof over "Bertje", die opnieuw een knappe presta tie leverde. "Volgens mij heeft hij echter een te klein verzet ge reden, maar een grotere plaat, mag ik hem in feite nog niet aandoen. Daar is hij nog veel te jong voor". "En", aldus Post, "naar Ferdinand Bracke en Knut Knudsen mogen we ei genlijk niet kijken. Die tellen tenminste voor mij niet meer mee. Had de jury i Lary Soulan niet met de regle menten gestoeid, dan hadden hun allang uit de wedstrijd ge weest, want ook zij kwamen toen te laat binnen. Nee, eigen lijk tellen voor mij nog maar 52 deze Tour". met de stad Auch bepaald, dat de Franse nationale feestdag bijna drie korte ritten van totaal 326 ki- vijftig kilometer buiten Auch gege- lometer na de zware inspanningen ven.Zoetemelk: "Dat maakt nu ook in Alpen en Pyreneën voor de ren- niets meer uit. Ik zal toch wel de ners teveel zou zijn. Daarom wordt gehele dag op de fiets moeten de start van de eerste rit op de doorbrengen". DEN HAAG - Aad Mansveld is de laatste man geweest van de selectie, die rond is gekomen met FC Den Haag. Hij heeft zijn handtekening gezet ondereen tweejarig contract. De mogelijkheid is daarbij opengelaten om deze verbintenis uit te breiden tot drie jaar, maar daarvoor zal eerst een medische test nodig zijn. Met Oeki Hoekema is nog geen contract gesloten. FC Den Haag en Oeki Hoekema hebben gistermorgen de besprekingen niet kunnen afronden. De clubs, Lierse SK en FC Den Haag zijn wel tot overeenstemming gekomen, maar speler en FC Den Haag nog steeds niet. Een en ander hangt nog in de financiële sector. De besprekingen worden vanavond voortgezet. Gisteren heeft FC Den Haag onder leiding van de nieuwe trainer, de Joegoslaviër Malatinsky, de eerste training voor het nieuwe seizoen gehad. HILVERSUM - „Dit was de beste partij die ik ooit heb gespeeld. Toen ik met 3-0 achter kwam, nou Fred die 400 dollar zijn lekker meegenomen, maar je kan wel binnen een half uur weer naar huis. Daarna lukte alles. Dit is mijn allerbeste prestatie". De anders zo flegmatiek Fred Hem mes, de zo vaak voor slappelfttg uitgescholden Hemmes, kon zijn geluk niet op nadat hij rweemaal via een tiebreak (7-6, 7-6) de nummer één op de plaatsingslijst van de inter nationale tenniskampioenschappen van Nederland, beter bekend als Melkhuisje-toernooi, de Pool Wojtek Fibak in de eerste ronde had geëlimineerd. Zo'n acht jaar geleden, op het mo ment dat Tom Okker doorbrak in de internationale tenniswereld, wezen de kenners naar twee poten tiële opvolgers, Jan Hordijk en Fred Hemmes. Hordijk (die dit jaar nog bijna geen toernooi heeft ge speeld) zorgde een enkele keer nog wel eens voor een uitzondering. Hemmes reikte niet verder dan de nationale titel (buiten en overdekt) en viel in internationaal gezelschap steeds meedogenloos door de mand. Een „damésservice" en een zwakke mentaliteit zorgden ervoor dat Hemmes bleef stilstaan en dus achteruitgaan. Dit jaar voor het eerst werd de in middels 26-jarige Fredje al wat ka lend op het voorhoofd, niet direct toegelaten tot het hoofdtoernooi op het Melkhuisje. „Die is zo weer te rug, want Neely kan er wat van", zie Louk Sanders zondag op de Mets toen Hemmes naar Hilversum af reisde voor zijn eerste kwalifica tiewedstrijd. Hemmes won echter van de sterke Amerikaan, won ver volgens ook van de Zwitserse kam pioen Kanderal om tenslotte moe en stijf te sneuvelen tegen de Aus traliër John Marks. „Hij heeft zijn geld dik verdiend. Eigenlijk jammer voor hem dat hij Fred Hemmes, de verguisde, zorgde op het Melkhuisje i surprise. nu tegen Fibak moet", zei toernooi-directeur Jan Mulder gis terochtend, nadat Hemmes als eer ste uit de hoge hoed kwam van de „gelukkige verliezers", die alsnog aan het hoofdtoernooi zullen mee doen. Met duidelijke tegenzin gaf de als lui bekend staande Hemmes toe, dat die zware serie wedstrijden binnen een paar dagen hem wel goed hadden gedaan. Waar hij ech ter vooral van genoot was het feit, dat hij op de beslissende momen ten in de partij het sterkste was. Hoe hij in de eerste set op 3-3 kwam na tien keer een breakpoint onge daan te hebben gemaakt en hy ook in de tiebreaks over de sterkste ze nuwen had beschikt (14-12 en 7-3). Voor Rolf Thung kwam de sensa tionele zege van Frcd Hemmes wat ongelegen. De het laatste jaar ver guisde aankomende prof, die in de Nederlandse competitie nederlaag op nederlaag leed, en via ergens in AÜzië vergaarde punten naar de 120-ste plaats van de ATP (de spe lersvakbond) klom (daar zijn plaats in het hoofdtoernooi aan dankt) kwam juist in zijn woonplaats tot een verrassende zege op Bob He witt (2-6, 6-1, 7-5). De uitslagen van de eerste ronde: Mark Edmondson (Austra- lië)-Barry Philips-Moore (Austr.) 7-6, 6-4, Robin Drysdale (Eng.)- Paul Kronk (Austr.) 6-7, 7-6, 6-4, Angel Gimenez (Sp.)-Julian Gan- zabal 5-7, 6-3,. 6-4, Patricio Pinto Bravo (Chi.)-Lito Alvarez (Arg.) 6-1, 6-1, Ray Moore (Zuid- Afr.)-Yair Wertheimer (Isr.) 6-3, 3-6, 6-3, Belus Prajoux (Chi.^Car los Kirmayer (Bra) 2-6, 6-4, 8-6, Gianni Ocleppo (It.)-Patrick Proisy (Fra.) 6-4, 1-6, 6-0, Proisy was de derde geplaatste speler die werd gewipt, Balacs Taroczy (Hong.)-Martin Robinson (Eng.) 4-6, 6-0, 6-2, Gerald Battrick Eng.)-Patricio Cornejo (Chi.) 6-3, 6-7, 6-2, Jean-Francois Caujolle (Fra.)-Bernard Mignot (Belg.) 7-6, 6-4, Cano (Arg.)-Sanders (Ned.) 6-0, 6-1.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15