Arie Hassink en Ponsteen dragen wielerploegen si Perspectief voor waterpoloteam ROEIERS GAAN HET SCHIP IN V montreal '76 Taiwan mag deelnemen onder vlag van IOC Favorieten op weg en baan Nederland in groep met USSR, Roemenië en Mexico WOENSDAG 14 JULI 1976 MONTREAL - Aan het reeds lange hoofdstuk van de zoekge raakte zaken is in Olympisch Montreal een nieuwe alinea toegevoegd. De boten van de kanovaarders en de roeiploeg, die zondag tegelijk met de Ne derlandse afvaardiging op het vliegveld Mirabel heetten te zijn aangekomen, waren 36 uur later nog niet bij de baan gearriveerd. Een kostbare .trainingsdag ging daardoor verloren. Pas maan dagavond laat kwam de lading ter bestemder plekke aan. Maar niet compleet, zoals gisteren zou blijken. Een grote kist met gereedschap en klein materiaal was alsnog zoek. NOC- directeur Andre Schuwer werd voor de zoveelste maal bezwo ren dat de attributen in de douaneloods van Mirabel zou den staan. "Eén geluk hadden we", verzuchtte chef d'équipe Wil Lippits van de damesroei- ploeg, "we hadden het een en ander in onze persoonlijke ba gage meegenomen Anders hadden we vandaag nog niet kunnen varen." MONTREAL - De vergadering van het IOC heeft de beslissing over het al dan niet deelnemen van de afvaardiging van natio nalistisch China in de handen van Taiwan gelegd. Taiwan zal mogen deelnemen onder de vlag van het IOC, bij een even tuele ceremonie zal de Olympi sche hymne worden gespeeld en bij de officiële opening kan worden gemarcheerd zonder landenbord, of achter een bord met IOC, waarmee wordt aan gegeven dat deze groep atleten deelneemt als gast van het In ternationaal Olympisch Comi té. Over het al dan niet aanvaar den van dit compromis zal de afgevaardigde van Taiwan zich vandaag uitspreken. Taiwan zal zich vrijwel zeker terugtrekken. De 67, tijdens de vergadering van gistermiddag aanwezige, IOC-leden plaatsten zich una niem achter het voorstel van het dagelijks bestuur van het IOC al het mogelijke te doen om de Spelen te laten doorgaan. Eveneens eenstemmig werd een veroordeling van de Cana dese regering uitgesproken, die het immers niet heeft mogelijk gemaakt dat vertegenwoordi gers van alle bij de Olympische beweging aangesloten landen kunnen uitkomen tijdens de Spelen van Montreal. Als laatste voorstel om uit de impasse te komen, werd na verleg met de Canadese rege ring en met toestemming van die regering, besloten voor Taiwan, zonder gebruik van de naam China, de mogelijkheid tot deelneming open te laten. De vertegenwoordiger van Taiwan zegde toe het compro misvoorstel in overweging te nemen en vandaag de beslis sing te zullen meedelen. Urenlang is het spreekgestoelte dinsdag bezet geweest door le den, die van hun woede en af keer getuigden over de houding van de Canadese regering. Aan de feiten veranderde het alle maal niets. De Canadese rege ring hield voet bij stuk. Het compromis-voorstel, dat uit eindelijk naar voren werd ge bracht, was nog meer in het na deel van Taiwan, dan het voor stel dat Lord Killanin zes dagen eerder aan het begin van het hele dispuut deed. Toen was er sprake van dat de eilandrepu bliek het stadion zou binnen marcheren onder de aandui ding Taiwan-ROC (republiek China). Nu mag Taiwan nog slechts als gast van het IOC Ca nada binnen. "Ik wil er nog eens de nadruk op leggen dat niet wij, maar Canada verantwoor delijk is voor deze hoogst ern stige situatie", aldus Lord Kil lanin. "Wij proberen de deur open te houden". MONTREAL - Weer zal Nederland in het Olympische wielerprogramma maximaal verte genwoordigd zijn. Een (goede) gewoonte is daarmee gehandhaafd. De wielerafvaardiging heeft immers Olympisch nog altijd aan de verwachtingen voldaan. Al heeft het zwaarte punt, geheel in de lijn met de actieve en passieve belangstelling veel meer op de wegploe- gen dan op de baanequipes gelegen. In Canada's grootste stad kan dat anders zijn. Geldt de 25-jarige Arie Hassink als één van de sterksten in de huidige generatie van wegrenners, de even oude Ponsteen staat onmisken baar tussen de favorieten op de baan. Ponssteen, een van de weinige baanrenners die op de weg behoor lijk meekan, staat voor zijn tweede Olympische Spelen. In de vier jaar sinds München is Ponssteen rijper en vooral evenwichtiger geworden. De beloften van 1973, tijdens de we reldkampioenschappen op de baan in San Sebastian, zijn nog steeds niet helemaal vervuld. Nu echter is de elfvoudige nationale kampioen bezig aan zijn sterkste seizoen. Het blijkt uit zijn resultaten, het komt vooral duidelijk naar voren in zijn rust en zelfverzekerdheid. Frans Mahn, ooit door zijn beste wieler vriend Roy Schuiten ,,geen baan- coach, maar een Ponsteen-coach" genoemd, behoeft niet meer te schaven, vijlen en schuren aan dit unieke talent. Ponsteen is al gepo lijst. Het werkstuk is voltooid. De formidabele tijd van 4 minuten 44,2 seconden over de 4000 meter ach tervolging, die Ponsteen tijdens de finale van het Nederlands kam pioenschap maakte, mag gerust de basis zijn voor optimistische op het harde afzelia-hout van het tallen weten te brengen en dat i wielerstadion. „Ik was nog nooit1 zeer bijzondere omstandigheden sneller geweest dan 11,39", deelde voorbehouden, hii licht-tevreden r Slot (l) en Pieters (r) winkelen in het Olympisch dorp. De achtervolgingsploeg zal H moeten worden gedragen door zijn Mogelijkheden niet versluierd. zekerheid die zal leiden tot het voldoen aan de uitzendingsnorm. In Frans Canada heeft Arie Hassink vijftiendaagse, nog duidelijk zicht- Herman Ponsteen, de r rde „Waarom zou ik", vroeg de Neder- baar zal zijn. Ad Tak bleef r. lijks bij hem achter. Toine de meeste^ draden^van de baanploeg landse kampioen zich af.^ "Men Bunder bleef bijna buiten beeld. Enigszins door pech, gedeeltelijk ook door een zekere passiviteit, wachtingen op de Olympische baan. Luchtspiegelingen echter zijn Pon steen vreemd. „Er is nog niets zin samen komen. Peter Nieuwenhuis weet heus wel wat ik kan". Hassink staat hem, met selecties voor de heeft tussen Quebec en St Zotique ploegachtervolging sinds 1970, als zichzelf een etiket opgeplakt dat in meest ervaren man ter zijde. Ook de individuele wegwedstrijd, de Nieuwenhuis dook in Sloten, net grootste loterij van de Olympische als Möhlmann en Slot ruim onder de vijf minuten. I„Ik verwacht", zei hij, „dat onze prestaties hier onge veer gelijk zullen zijn. In Sloten hadden wij het voordeel te rijden kort na een onweersbui waardoor veel ozon in de lucht zat. Hier is de baan wat sneller en er zijn, doordat de lengte 285 meter is, tegen 200 in Amsterdam, wat minder bochten. Dat scheelt ook. Voor de ploeg be tekent het dat er wat minder wordt afgelost. Iedere keer datje van kop staart gaat, kost je twee me- misschien ook omdat de slimme Zeeuw liever de schaduw van de onbekendheid prefereerde. Leo van Vliet, de jongste van de weg- ploeg, heeft de zware test van Que bec gemist, maar heeft getoond in heuvelachtig terrein mee te kunnen met de sterken. Het circuit op de Mont Royal de manier waarop een Olympische wegwedstrijd wordt gereden, vraagt ook voor de besten om een beetje geluk. Iedereen weet dat de Oosteuropese staatsama- teurs net zo goed geschoold zijn als de veelal jongere Westeuropeanen en Amerikanen en juist daarom op de concurrentie tenminste een fiet- slengte voorliggen. Szurkowski en Szozda, Mytnik en Gorolov, Pikoes en Tsjaplitsjin hebben het al (te) vaak bewezem. Zege Vriesekoop: tafeltennissters over naar finale MÖDLING - De Nederlandse meis- jesploeg tot en met veertien jaar heeft zich gisteren, tijdens de Eu ropese kampioenschappen tafel tennis in Mödling (Oos) geplaatst voor de finale. In de halve finales won Nederland met 3-1 van Tsjecho-Slowakijë; dankzij twee winstpartijen van Bettine Vriese koop en één van Addie Snijders. De Nederlandse meisjes komen van avond in de finale uit tegen de Sovjet-Unie. Een voortreffelijke prestatie lever den ook de jongens in deze leef tijdsgroep. Met een overwinning van 3-1 op Oostenrijk bereikten William de Bruijn en Theo van Gas teren de halve finales. Daarin ver loor Nederland kansloos met 0-3 van de Sovjet-Unie, zodat de ploeg om de derde en vierde plaats gaat spelen. De Nederlandse vertegenwoordi gingen in de oudere leeftijdsgroep - tot en met achttien jaar - spelen geen enkele rol van betekenis. Twee nederlagen - 1-5 tegen Frankrijk en 2-5 tegen Oostenrijk - zorgden ervoor dat de jongen- sploeg vandaag om de vijftiende en zestiende plaats speelt tegen Tur kije De meisjes wonnen volgens verwachting van Spanje (3-0) en verloren, eveneens volgens pa troon, met 1-3 van Polen, zodat zij vandaag hooguit op de dertiende plaats beslag kunnen leggen. ZEILEN - Jan van de Akker heeft gisteren de achtste wedstrijd van het skütsjesilen gewonnen. Lode- wijk Meter blijft voor Tjitte Brou wer leider in het algemeen klasse ment. moet'oD dezeeeweldlfrebaan door beide Duitslanden. De Sowjet-Unie Roemenië en Mexico zijn in deze poule de tegenstanders. r 6 en de andere Oosteuropese landen nö indolintr ic- is Italië moet een nlaats hii de ue l«aeiing IS. Groep a: Italië, Cuba, Joegoslavië en Iran Groep b: Sovjet Unie, Roemenië, Nederland en Mexico Groep c: Hongarije, West Duitsland, Australië en Canada De eerste twee van de groep gaan over naar de finalepoule van zes landen. lid van de ploeg die op het to- kwanüutief^^'toOTstótdan MONTREAL - Het Nederlandse waterpoloteam is voor het kwalitatief IN de strijd met de Olympisch toernooi ingedeeld in groep b. De Sovjet Unie, de buurt van die tijd kunnen worden gereden. Ik dacht niet dat vorm verlies is opgetreden s.nds Sloten, al merk ik in de eerste da gen van Montreal duidelijk de ge volgen i de reis. Een klein plus Italië, moet een plaats bij de laatste acht als vrij normaal en tot de halve finales als een verrassing worden beschouwd. Voor de wegploeg ligt de situatie koudheidje maandag een beetje be- anders. Haalden Jaap Oudkerk, roerd geweest. En zo'n dag op pad Gerard Koel, Henk Comelisse en Tokio brons op de de week wel ii uu je ge- Cor Schuunngin Tokio brons op de tegen het baan, Eef Dolman, Gerben Kar- r terug, stens. Jan Pieterse en Bart Zoet Je moetje ook een beetje instellen vonden goud op de weg. Vier jaar op de andere atmosfeer. Het is hier )ater herhaalden René Pijnen, Fe- veel vochtiger dan wij de laatste tijd dorden hertog, Joop Zoetemelk en k.; A jan krekels in Mexico die prestatie. Hennie Kuiper was bovendien in individueel wegkam- pioen. De weegschaal slaat dus duidelijk de weg en ook in Mon- bij ons gewend waren' Herman Ponsteen ontmoet wereldkampioen Thomas Huschke München en Vladimir Osokin in de achter volging, opnieuw Klaus Jurgen Gruenke, Edoeard Rapp en Janusz door Kierzkowski op de 1000 meter. Hij treal heeft Nederland opnieuw is dit jaar in staat hen tenminste op kwalitatief sterk viertal voor de 100 hun niveau partij te bieden. kilometer-rit. Arie Hassink, die ook De zekerheden van Ponsteen op individueel rijdt, Adrie vanHouwe- zijn uiterst meetbare nummers lingen, Fons van Katwijk en Frits gelden natuurlijk niet voor Sjaak Pirard. Pieters, sprintkampioen bij de ju- De concurrentie echter is groot. De nioren, die in de Olympische arena kracht van Oost-Duitsland wordt min of meer voor de leeuwen wordt niet alleen bepaald door Joachim gegooid. Pieters kan nauwelijks Hartnick, ook door Karl Dietrich partij zijn voor mannen als Moreion Diers, Gerhard Lauke en Michael en Tkac en de anderen uit landen Schiffner, Rudi Altig heeft in waar de traditie van de baansport West-Duitsland gebouwd aan een nog levend is. De nog maar 18- ploeg die gedragen wordt door dis- jarige, sterke en snelle man aan- cipline, de hoeksteen van het suc- vaardt zijn eerste confrontatie met ces dat baancoach Kilian altijd met de besten van de wereld opmerke- zijn achtervolgingsploegen had. twee weken geleden op Veldt en Langkruis, m; daar zijn 11,1 seconden ii de Petterssons dank Sloten zij Tord Filipsson en Sven-Ake .arvooral Nilsson. Maar Joop Middelink training heeft altijd iets extra's in zijn vier- Het wedstrijdschema van Neder land is: Zondag 18 juli 15.00 uur (20.00 uur Ned. tijd): Nederland - Mexico in Olympisch zwemstadion Maandag 19 juli 15.00 uur Neder land - Sovjet Unie in Claude Robil- lard zwembad Dinsdag 20 juli 15.00 uur. Neder land - Roemenië in Olympisch zwembad Dit seizoen heeft het Nederlandse waterpoloteam tijdens het interna tionale toernooi in Boedapest ge lijkgespeeld (4-4) tegen Mexico en met 4-3 gewonnen van Roemenië. In 1975 verloor Nederland twee maal met 2-4 van de Roemenen (in Boedapest en tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap in Cali). In Columbia ging de ontmoe ting tegen de Sovjet Unie, dat wereld- en olympisch kampioen is, met 3-5 verloren. Een jaar eerder, toen het Europees kampioenschap in Wenen op het spel stond, ein digde het duel tegen de Russen on beslist (6-6). Roemenië werd toen met 4-3 verslagen. In de Oostenrijkse hoofdstad legde Nederland beslag op de vierde plaats en liet Roemenië twee plaat sen achter zich. Tijdens de strijd om de wereldtitel in Belgrado (1973) speelde Nederland tegen Mexico (5-3), Roemenië (5-6) en de Sovjet Unie (4-5). In het vorige Olympi sche toernooi moest Nederland (achtste) Roemenië een plaats laten voorgaan. De balans tegen Roeme nië is: 25 gespeeld, 7 gewonnen, 3 gelijke spelen en 15 verloren. Voor de loting van het Olympische waterpolotoernooi werden de eer ste drie van Cali (Sovjet Unie, Hon garije, Italië) afzonderlijk geplaatst. Daarna werden de nummers vier tot en met zes (Cuba, Roemenië en West-Duitsland) apart genomen. De overige zes landen, waaronder Nederland, lootten willekeurig. Indien twee landen in de voorron- degroep gelijk eindigen op de tweede en derde plaats beslist het doelsaldo met dien verstande dat het hoogste aantal doelpunten voor de doorslag geeft bij een gelijk ver schil (6-4 is bijvoorbeeld beter dart 4-2). Indien dit gelijk is beslist de onderlinge wedstrijd en als ook dan nog niet de finalist kan worden aangewezen moeten er door elk team zes strafworpen worden ge- - de volle honderd procent gekiiokt werd betrapt. Indien fende wedstrijd met 0-5 verloren verklaard. De Joegoslavische bondscoach van de Nederlandse ploeg, Ivo Trum- bic, was zich na afloop van de loting terdege bewust van de zware inde ling. "Maar dat maakt eigenlijk niet zoveel uit", zei hij, "we weten nu in ieder geval dat we in het hele toer nooi geen enkele zwakke tegen stander zullen treffen, als we ons tenminste voor de finalegroep kwa lificeren. Er zal elk duel voor de volle honderd procent gevochten moeten worden". In zijn mer kwaardig gebroken Nederlands ging Trumbic verder "als wij heb ben beetje soulatie wij verloren, moeten top spelen", waarmee hij bedoelde te zeggen dat elke ver slapping van de concentratie funest zou kunnen zijn. Trumbic, die niet tevoren had ge weten dat er in de finalegroep met een schone lei wordt begonnen, was blij dat Nederland niet bij Hongarije terecht was gekomen. Ook zijn wens West-Duitsland lie ver niet te treffen kwam uit. "Het klinkt misschien vreemd, maar tegen de Russen zijn we niet bij voorbaat kansloos. Zij hebben vrijwel altijd moeite met ons en we zullen heus nog wel wat tegen ze proberen". Veel belang hecht Trumbic aan de indeling van de scheidsrechters. "Tegen de Roe menen en ook wel de Mexicanen hebben we ervaren mensen nodig, die zich niet door dat hang- en tre- kwerk laten beïnvloeden. We moe ten Mexico vooral niet onderschat ten. Tenslotte heeft dat land tijdens de Panamerikaanse Spelen de Ver enigde Staten uitgeschakeld. Zo wel Roemenië als Mexico zijn in elk geval op snelheid te verslaan".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13