LEIDSCH DAGBLAD IOC zwicht voor eisen van Canada Voor postzegels. vandaag KANS OP EEN BUI Vee breekt los LEIDSCH (H DAGBLAD Krimpend van de pijn verdween Hennie Kuiper dit week einde uit de Tour. 16 PAGINA'S I De Tour de France lijkt be slist.. Lucien van Impe, pas onttroond door de Fransman Delisle, pakte de gele trui in de zaterdagrit door de Pyre neeën met overmacht terug. Zo superieur was de kleine Belg dat de afwachtende Joop Zoetemelk („Ik heb verkeerd gegokt") volkomen vernederd werd en op ruim drie minuten als tweede eindigde. Zoete melk kreeg daarbij last van een steenpuist op zijn zitvlak en kon gisteren niets van zijn achterstand goedmaken. Voor de Nederlandse was het toch een zwart week einde. Hennie Kuiper kwam zaterdag voor de tweede maal ten val en moest de strijd staken. Daarmee raakte de ronde één van de meest aan trekkelijke deelnemers kwijt. Omdat zijn ploeggenoten lang bij hem hadden gewacht, kwam de volledige Raleigh- ploeg, op Bert Pronk na, te DE TOUR LIJKT BESLIST laat binnen. De smeekbeden van ploegleider Post werden echter verhoord. Omdat 52 z renners de tijdslimiet hadden overschreden werd het pelo ton intact gehouden. Toch werd het aantal Nederlanders in de Tour weer kleiner, Ger- rie Kneteman kwam gisteren niet meer aan de start. Tino Tabak werd door de jury nit de strijd genomen. Bij de nadering van „Mon treal" ditmaal uitgebreid aan dacht voor de Olympische Spelen. De Afrikaanse landen zetten hun dreiging om de Spelen te boycotten als Nieuw- Zeeland meedoet, kracht bij. Tanzania en Mauritius komen in ieder geval niet. PAGINA 9—13 Hulp van leger en BB aan de boeren betekent slechts een druppel op een uitgedroogde akker. I Rellen in Spanje MAANDAG 12 JULI 1976 OPGERICHT I MAART I860 34988 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Ik word abonnee per 27 juli 1976 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagbladj antwoordnummer, 214, Leiden. AMERIKA STEUNT KENIA WASHINGTON/LONDEN (Reuter/ UPI) In Nairobi, de hoofdstad van Kenia, is een patrouillevlieg tuig van de Amerikaanse marine aangekomen, zo wordt in Ameri kaanse regeringskringen meege deeld. Volgens het Amerikaanse tijdschrift Newsweek is het toestel ter beschikking van Kenia gesteld voor verkenning langs de grens met Oeganda. Gisteren is ook een Amerikaans smaldeel onder leiding van het vliegdekschip „Ranger" de Indische Oceaan opgevaren in de richting van de Keniaanse havenstad Mom basa. In Washington wordt dit een routine-operatie genoemd, maar volgens Newsweek is het een waar schuwing aan president Amin van Oeganda geen wraak te nemen op Kenia, dat door Amin van hulp verlening aan Israël wordt be schuldigd bij de overval op het Oegandese vliegveld Entebbe waar de gekaapte Franse luchtbus stond. Radio Kampala in Oeganda heeft vandaag omgeroepen dat uit Kenia binnengedrongen personen Oegan dese grensbewakers hebben aange- aangevailen. De radio zegt in een „speciale be kendmaking" dat daartegen een „doelmatig diplomatiek protest" zal worden ingediend. Nadere bijzon derheden over de beweerde aanval zijn niet gegeven. De radio zei dat de grens slechts bewaakt wordt door Oegandese politie en douane. Vóór de bekendmaking had een mili taire woordvoerder de Oegandezen gewaarschuwd uit te kijken naar „indringers en verdachte vliegtui gen zonder daar verder op in te gaan. Britse parlementsleden hebben van ochtend hun regering verweten president Idi Amin van Oeganda gecondoleerd te hebben met de dood van twintig Oegandese solda ten bjj de Israëlische reddingsactie op het vliegveld van Entebbe. Enkele leden zeiden een spoedver- k la ring te zullen eisen van de mi nister van buitenlandse zaken. Anthony Cro6land, die zijn fiat had gegeven. Het conservatieve parlementslid Rhodes Boyson zei: „Men vraagt zich af hoe diep dit land zal zinken als het een condoleancebrief stuurt voor .Oegandese militairen die, waarschijnlijk in opdracht van Amin, heulden met internationale terroristen." Het Labourlid Eric Monnman klaag de dat hij en andere parlements leden „de kous op de kop" kregen toen zij het ministerie om ophelde ring vroegen. Volgens hem waren de Israëliërs niet schriftelijk ge condoleerd met him doden. Een woordvoerder van het ministerie zei dat zowel aan de regering van Oeganda als Israël boodschappen waren gezonden, maar niet door Cropland zelf. Geen vuurwerk in Noordwijk NOORDWIJK Op last van de politie zal het voor morgenavond ge plande vuurwerk geen doorgang vin den. De politie achtte in verband met ae droogte het gevaar voor brand te groot. Het vuurwerk zou worden af gestoken op het Noardwijkse strand ter hoogte van de Koningin Wilhel- mina Boulevard. GRONINGEN De rijkspolitie Groningen krijgt een groeiend aan tal meldingen binnen van losgebroken vee. In de nacht van zondag op maandag kwamen een zevental mel dingen binnen over in totaal zestig koeiei. en twee veulens die op de openbare weg liepen. Ook in voor gaande nachten kwamen meldingen binnen. Tot nu toe heeft de rijks politie kans gezien de uitgebroken dierei. weer veilig binnen de omhei ning te krijgen. Een bromfietser werd lichtgewond toen hij met zijn brom mer tegen een loslopende koe aan botste. De rijkspolitie acht het niet uitge sloten dat het vee uitbreekt op zoek naar voedsel. De weilanden leveren door de aanhoudende droogte te wei nig voedsel op voor de dieren. De rijkspolitie doet overal in de provincie een dringend beroep op de boeren die vee houden, om de af rasteringen van hun weilanden goed na te kijken, zodat het vee geen kans meer krijgt om de openbare weg op te lopen. Egyptisch onderzoek Nederlandse offerte ROTTERDAM (ANP) De Egyp tische minister van zeetransport Fahmi, zal zo meldt het Franse pers bureau AFP, in het parlement on dervraagd worden over zijn onder handelingen met een groep van vier Nederlandse werven over een order voor vijf vrachtschepen (waarde: f200 miljoen). De onderhandelingen werden vorige maand plotseling af gebroken om „technische" redenen. In Cairo gaan echter geruchten, dat er een luohtje zat aan de manier, waarop de Nederlanders deze order probeerden te krijgen. Op verzoek van een van de afgevaardigden wordt de zaak nu behandeld in de volks vertegenwoordiging. Een woordvoerder van Rijn-Schel- de-Verolme (de andere drie werven zijn Boele, Van der Giessen de Noord en de Biesbosch) ontkende dat er ook maar iets verdachts geweest zou zijn aan de offerte. „Wij hebben een hele eerlijke aanbieding gedaan". De woordvoerder zei niet te weten, wie de betreffende geruchten in de wereld had gebracht winkelcentrum ROTTERDAM/ALBLASSERDAM (ANP) In het winkelcentrum van Alblasserdam is vanmiddag brand cntstaan. Verscheidene winkels zijn al in vlammen opgegaan. Voorzover I bekend zijn er geen slachtoffers. De winkels waven gesloten, toen de brand j uitbrak. Er bevonden zioh wednig of geen mensen op het complex. Het overdekte centrum in het hart van Alblasserdam bestaat uit ongeveer 25 winkelpanden. Het vuur breidt zich nog steeds uit. De brandweer van Alblasserdam J heeft assistentie gekregen van korp- j sen uit Dordrecht, Papendreoht en E Hendrik Ido Ambacht. Over de oor- I zaak van de brand valt nog niets met zekerheid te zeggen. De eerste mel ding bereikte de brandweer kort voor een aantal winkels om één uur zou J* opengaan. „Om postzegels te kopen Met die woorden drukte de 9-jarige Robert Blaire een stuiver in de han den van oud-president Nixon. Dat gebeurde in de gang van het ziekenhuis in Californië, waar Nixon op bezoek ging bij zijn ernstig zieke vrouw. DEN HAAG De Haagse po litie heeft twee mannen aange houden omdat zij ervan worden verdacht ontucht te hebben ge pleegd met kinderen. Zondag ochtend werd die 82-jarige M. R. gepakt. De man heeft bekend sinds het begin van dit Jaar on tucht te hebben gepleegd met twee zusjes van respectievelijk zes en acht jaar. De zaak kwam aan het licht, toen de ouders van het zes- Jarige meisje vroegen hoe het kind aan een reep chocolade kwam. Hedenochtend hield de politie de 55-jarige koffietenthouder A. de B. aan. Dat gebeurde nadat Hagenaars pleegden ontucht met kinderen een 15-jarige scholier, die voor een klein diefstalletje was gepakt, de politie vertelde dat hij gewend was veel geld op zak te hebben. Dat geld verdiende hy naar zijn zeggen sinds zyn tiende jaar door ontucht te plegen met de koffie tenthouder. Maandelijks verdien de de jongen bonderden guldens en menigmaal kreeg hij grote cadeaus, zoals fietsen. De jongen vergokte veel geld in fruitauto maten, wekelijks wel f 150,-. Tijdens het verhoor bleek, dat nog drie jongens in relatie ston den met de 55-jarige man. Deze jongens zyn 12, 15 en 17 jaar oud. De ouders van de jongens wisten wel dat hun kinderen over veel geld beschikten, maar vol gens de politie hebben zy zich nooit afgevraagd hoe zij aan het geld kwamen. Beide aangehouden mannen zyn geen bekenden van de politie. Journalisten „belegeren" de tafel van het Olympisch Comité van Taiwan om persberichten te be machtigen. Plan om Republiek Chinauit te sluiten MONTREAL (ANP) Het Internationaal Olympisch Comité heeft besloten dat de Spe len in het Canadese Montreal normaal doorgang zullen vinden ondanks de weigering van de Canadese overheid de atleten van Taiwan te laten meedoen als vertegenwoordigers van „de Republiek China". Het IOC-bestuur deelde mee aan het IOC-oongres, dat morgen bijeen komt, te zullen aanbevelen dat „de Republiek China" van de Spelen zal worden uitgesloten. Canada, dat di plomatieke betrekkingen onderhoudt met de grote Volksrepubliek China (het China van Mao tse-Toeng), er- matige wind. eerst veranderlijk later activiteit. Deze storing trekt naar kent Taiwan niet en wil niet dat dit Veranderlijke bewolking en slechts op Ook in Zuid-Zweden bracht een enkele plaatsen een bui. Zwakke tot storing gisteren enige onweers- natige wind. eerst veranderlijk later activiteit. Deze storini lit westelijke richtingen. Minima he+ zuidoosten weg. omstreeks 15 graden. Maximumtem peraturen morgen graden aan zee to in het binnenland. land uitkomt onder de vlag ïaam van „de Republiek China". Lord Killanin, de voorzitter van Weersvooruitzichten voor de ko- ongeveer 22 mende dagen in de vakantiélan- a 28 graden den: Scandinavië: droog en ovex- IOC, had de deelnemers van Taiwan ivegend zonnig (17-28 graden); voorgesteld aan de openingsceremo- Denemarken, Ptoord-Duitsland, nie er (Opgemaakt te 11.15 uur). zon (23_30 graden) Zuid-Duits- vlagt Voor morgen wordt de kans op i enkele bui groter. Een rug land, Alpengebied, Joego-Slavië, Taiwan. da,t inmiddels heeft gedreigd zonnig, kans op lokale ich geheel te zullen terugtrekken uit weersbui (30 graden); Polen, Bal- vierjaarlijkse sportgebeuren. hoge luchtdruk handhaaft zich kan. veranderlijke bewolking (22- dit geweigerd. In de Taiwanese krant „China Nieuws" werd bijzonder fel ontwikkelde zich een warmtesto- ring die gisteren daar enkele on weersbuien veroorzaakte Dezi storing trekt langzaam wat het einde niet-politieke sportevene- menten over de gehele wereld. Als de I «ïje zo hongerig zijn naar boven West-Europa en de as er- 27 graaen): Griekenland, Italië. van verplaatst zich maar weinig zonnig (27_33 graden); Spanje en gereageerd op de af fane. „De Olym- naarMoosten. Boven Frankrijk Portugal: ,g. maar in de ber- ggj ^elen tonder de ^pubhek gen onweersbuien (22-28 gradenzijE Frankrijk: veranderlijk bewolkt (25-32 graden): Britse het noorden Hierdoor wordt de 1" }et™ste? Vlaatséllijkream, in gouden medailles, dM ze dit niet zien, t, 1et toosten zonnig (20-30 gra- dan heeft het niet veel an meer Spelen voort te zetten. Ze kunnen dan net zo goed in de vergetelheid raken." IOC-voorzitter Lord Killanin noem de het bijzonder betreurenswaardig dat „deze situatie zo vlak voor de opening van de Spelen is ontstaan en dat de politiek op zo'n manier de sportwereld binnendringt." Killanin voegde er aan toe: „Als dit zes maanden eerder zou zijn gebeurd hadden wy de Olympische Spelen zeker aan een andere stad toegewe zen. Maar daar is nu geen tijd meer kans bij ons op een enkele bui, al den), of niet vergezeld van onweer, gro ter. De lucht die thans naar onze omgeving wordt gevoerd wordt gevoerd wordt geleidelijk wat vochtiger waardoor mistvorming gedurende de nacht mogelijk is. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Grote brand in

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1