Boosheid Leeuwenhoek fataal voor Wielart Tegenslag Van Werkhoven Montrealiteiten Afrikanen zoeken steun voor boycot van Nieuw-Zeeland MAANDAG 12 JULI 1976 Menselijke normen spelen bij uitverkiezing mee DEN HAAG Het afgelopen weekeinde verscheen Bram Leeuwenhoek voor de microfoons van alle vaderlandse om- roepzuilen en als toetje gisteren voor de buis van Studio Sport. Niet zo vreemd want de chef de mission van de gis teren afgereisde Olympische ploeg is niet alleen een wél- bespraakt, maar ook een machtig man. Zijn advies over al dan niet afvaardigen naar de Olympische spélen en iin dit geval Montreal blijkt bijna bindend Door Peter Dijkgraaf Tijdens al die uitzendingen, waarin hij een toelichting gaf op het Olympisch gebeuren in zijn totaliteit en op de kansen van de Nederlandse ploeg in het bijzonder hield Leeuwenhoek het gezicht met de kaarsrechte scheiding in de plooi, kwam met praktische argumenten waarom de ene Nederlandse top sporter wel en een ander nieft was uitgezonden. Behalve doe ene keer op zaterdag ochtend in het TROS-café (ere wie ere toekomt), toen Eddy Poelman een paar stukjes uit De Volkskrant wilde citeren. Bits viel Leeuwenhoek uit, dat hem daar geen plezier mee werd gedaan, dat de toon van die krant niet de zijne is en dat hij dit ochtendblad mede daarom al geruime tijd niet meer leest. Poelman vroeg terecht door en toen kwam Leeuwenhoek in het openbaar tot uitspraken die hij „mij twee weken geleden al in het vertrouwen had verteld. „Uit alle commentaren in deze krant proef je dat de echtgenoot en een vriend van Mieke Sterk daar op de sportredactie werken. Ik word daar doodziek van". Waarna de chef de mission, nu hij toch eenmaal bezig was. ook ongekend fel uithaalde naar de KNAU. Bij herhaling heeft Barm Leeuwen hoek geroepen dat selecteren voor Olympische spelen „een hard bedrijf is, waarbij Je allerlei menselijke gevoelens moet uitschakelen". Te recht, maar uit bovenstaande blijkt dat ook een super-objectieve chef de misssion zijn menselijke gevoelens niet volledig kan uitschakelen, al is zo*n reactie dan wellicht het gevolg van subjectieve berichtgeving. Waar ik naar toe wil is simpel: het NOC heeft terecht Mieke Sterk, een atlete die, gezien haar leeftijd, nim mer verder zal komen dan een 20ste plaats op de wereldranglijst vijf kamp niet naar Montreal gestuurd. Al dan niet terecht, de boosheid hierover moet Mieke kwijt bij haar eigen Atletiekunie, die fout op fout heeft gestapeld en haar valse beloften heeft gedaan. Maar de boosheid van het NOC en met name van Leeuwenhoek over het kort geding dat Mieke Sterk tegen het Olympisch Comité aan spande en over de ongenuanceerde uitlatingen van vice-voorzitter De Beer van de KNAU hebben er volgens mij toe bijgedragen, dat Ruud Wielart geen ticket voor Montreal kreeg. Het is een gevolgtrekking, gebaseerd op gevoelens, die werd bevestigd door de uitlatingen van Leeuwen hoek In het zaterdagochtend-cafe. Wielart had in Stockholm afgelopen week andermaal 2.20 m moeten springen. Dat lukte net niet, maar met zijn 2.18 meter won Wielart wel het hoogspringen voor een groot aantal gerenommeerde springers. Limieten werden tevoren niet vastgesteld. De enige maatstaf was het werkelijk strijd leveren op Olympisch niveau. Dat deed Wielart in Stockholm. En al zijn er op dit moment meer dan twintig springers in de wereld die royaal boven de 2.20 m komen, Wielart heeft in de eerste plaats getoond op het juiste ogenblik wedstrijdmentaliteit te bezitten en bovendien heeft hij duidelijk de capaciteiten om in de naaste toekomst nog hoger te komen, Wielart Is helaas het slachtoffer geworden van een „menselijke reactie van machtige Bram van onze Olympische commune" en het NOC-bestuur ls volgens Frans Jutte schoorvoetend akkoord gegaan met zijn negatief advis. En de KNAU-voorzitter kan het weten, want hij was er zelf bij. Overal ter wereld zijn op dit ogenblik sportlieden boos niet naar de Olympische spelen te zijn afgevaardigd. Ook in ons land mokken velen na. José de Frel, de schoonspringster die na 21/2 uur vergaderen door het NOC werd afgewezen omdat zij slechts een eenmalige topprestatie had geleverd. En er zijn nog ontstemde kanovaar ders. roeiers, schutters en zelfs in de door het NOC zo hoog geprezen wielerbond rijdt een ontevreden sportman rond, Michel Jacobs, het Limburgse talent, die zijn seizoen op Montreal afstemde en nu verschrik kelijk boos is op coach Middelink. Voor al deze „bezwaarden" zijn praktische punten aan te voeren, waarop zij zijn gestrand. Voor Wielart spelen menselijke overwe gingen mee en die moesten volgens de eigen normen van het NOC worden uitgeschakeld. Wachtlopen langs de afzetting van het Olympisch dorp is bepaald geen spannende aangelegenheid. Gelukkig is er af en toe gelegenheid voor een gezellig buurtpraatje. MONTREAL De vooratter van de opperste raad voor de sport in Afrika, Abraham Ordia uit Nigeria, is zaterdag in Montreal aangekomen om steun te zoeken voor een Olym pische boycot van Nieuw-Zeeland. Tanzania heeft zich al teruggetrok ken van de spelen, omdat Nieuw- Zeeland sportieve betrekkingen on derhoudt met Zuid-Afrika. Een Nieuwzeeland rugbyteam maakte on langs een trip door dat land. Ordia wil hiermee weer de aandacht vesti gen op de ontoelaatbare apartheid in Zuid-Afrika. RUSSISCHE JOURNALISTEN KRIJGEN TOCH NOG EEN VISUM MONTREAL De twaalf Jour nalisten uit de Sovjet Unie, aan wie door de Canadese regering een visum was geweigerd, hebben nu toch hun visa gekregen. Dit heeft een official van de Russische Olympische ploeg gisteren in Montreal meegedeeld. De weigering om de visa te verschaffen, was een gevolg van het feit, dat de uiteindelijke lijst van Russische jour nalisten, die de Olympische Spelen zouden volgen, afweek van een eer der opgegeven lijst. De Russische official verklaarde dat de moeilijk heden waren ontstaan omdat de visa gewoonlijk een week voor het vertrek worden verstrekt. Zware bewaking voor Israeli's MONTREAL Een zeer zware be waking was aanwezig toen zeven le den van de Israëlische Olympische ploeg gisteren arriveerden op het vliegveld van Montreal. Een zwaar bewapende militair zat voorin de bus die de ploeg naar het Olympische dorp voerde, terwijl een helicopter boven de bus zweefde. De eerste mi nister van Canada zal vandaag de plechtigheid bijwonen ter nagedach tenis aan de vermoorde Israëliërs, voor wie een gedenkvlam zal worden ontstoken. Ook de organisatie voor Afrikaan se eenheid wil oproepen tot een Olympische boycot, hoewel secreta ris-generaal Jean-Claude Ganga uit Kongo, zaterdag nog geen officiële verklaring heeft afgelegd. Ondertus sen heeft een delegatie van het Olympisch Comité van Nieuw-Zee land by monde van La nee Cross bij het IOC sterk aangedrongen op harde maatregelen tegen Tanzania. De heer Cross wil een onderzoek naar de invloed van de regeringen in enkele Afrikaanse landen op de na tionale Olympische comitees. Volgens Cross is de terugtrekking van Tan zania uitgegaan van de regering. Lord Killanin heeft vorig jaar ge waarschuwd dat landen, die zich om politieke redenen van de spelen te rugtrekken, voor altijd verbannen zijn van enige Olympische activiteit. Filbert Bayi, de wereldrecordhouder op de 1500 meter, die door het besluit van de regering van Tanzania om niet deel te nemen aan de Olym pische Spelen, in Montreal zal ont_ breken, heeft zaterdag gezegd begrip te hebben voor het besluit van zijn regering. Bayi was echter wel teleurgesteld over het feit, dat door deze kwestie zijn kansen op een gouden medaille op de 1500 meter verkeken zijn. Fil bert Bayi was sa men met de Nieuw- zeelander John Walker de grootste kanshebber voor het goud. „Vier jaar training zijn nu voor niets geweest," aldus Bayi, „maar de regering moest doen wat zij gedaan heeft". Filbert Bayi, die 22 jaar oud is, betwijfelt of hij ooit nog aan de Olympische Spelen zal kun nen deelnemen. „Nu is het Nieuw-Zeeland, de volgende keer de Verenigde Staten, Engeland of Frankrijk. Al die landen onderhou den sportcontacten met Zuid-Afri ka". Ook Mauritius heeft besloten de Spelen te boycotten uit protest tegen de deelname van Nieuw-Zeeland. Alle deelnemers aan de Olympische Spelen in Montreal zullen in de gelegenheid worden gesteld op de band opgenomen bood schappen te zenden aan familieleden, kennissen, trainers of andere bekenden in het vaderland. Voor dit doel zal Philips elke atleet twee cassettes verstrekken. Op de derde etage van het internatio nale centrum by het Olympisch dorp is een speciale kamer inge richt waar de tekst kan worden opgenomen. In totaal zullen 23.000 cassettes worden uitgereikt. Voor de bovenlaag van de dressuurpiste in Bromont heeft ontwerper Hermann Duckek vier weken geleden speciaal zand laten aanrukken. „Het is wel twintig miljoen jaar oud en afkomstig van een in zee verzonken strand", aldus de al tien jaar in Dene- merken wonende Westduitser, een erkende specialist in het aan leggen van dressuurbakken. By een uitvoering van het Hamilton Philharmonisch Orkest waren in het Maisonneuve-theater nog geen dertig muziekliefheb bers aanwezig. Volgens „the Montreal Star" had het organisatie comité moeten weten dat de belangstelling voor dit soort concerten in de zomermaanden in Montreal vrywel nihil is. „Een concert zonder publiek is een belediging voor de uitvoerenden", aldus het artikel, „De organisatoren zouden zich moeten schamen". Volgens het dagblad staat ook andere evenementen in het kader van het culturele programma een fiasco te wachten. De voormalige chef van de Olympische hostesses in Bromont, de 33-jarige Henning Graf von Platen, heeft een uitgebreide klacht ingediend by het organisatiecomité (COJO) en Guy Toupin, de chef van de veiligheidsdienst in Montreal. Von Platen, die onlangs uit zyn functie is ontheven, parkeerde in Bromont tegen de orders van een veiligheidsfunctionaris zyn auto en werd uiterst ruw verwyderd. Hy liep onder meer enkele stompen in de maag op. Een woordvoerder van de veiligheidsdienst in Bromont verklaarde later dat Von Platen nog geluk had gehad. „Als de spelen al bezig waren geweest zou hy wel eens neergeschoten kunnen zyn", zei hy. Het IOC heeft alle Olympische deelnemers nog eens gewaar schuwd geen geld aan te nemen, nadat iemand van het IOC een contract om reclame te maken had gevonden in het Olympisch dorp. Iedereen, die reclame zal maken, zal volgens de regels van het IOC worden gediskwalificeerd. Het dak van het Olympisch zwemstadion lekt. Het extra water werd niet gewenst en daarom zyn de gaten zo goed mogelyk gedicht, „Maar", zo zei een woordvoerder, „We zullen pas zeker zyn dat het dak regenbestendig is, als er een flinke bui valt". Twee weken geleden waren dezelfde problemen bij het dak van het wielerstadion ontdekt. Deze zyn inmiddels verholpen. De Oostduitse sprinter Eugen Ray zal niet kunnen dingen naar gouden plakken op de Olympische Spelen in Montreal. Ray, die mede-wereldrecordhouder is op de 100 meter, heeft te veel last van een dybeenblessure. De Italiaan Pietro Mennea, die donderdag vertelde, dat hy zyn vorm niet optimaal achtte en daarom niet naar Montreal zou gaan, is van gedachten veranderd. Mennea, die 10.0 achter zyn naam heeft staan op de kortste loopafstand, hoopt dat zyn vorm nog verbetert. De internationale voetbalfederatie heeft alle velden, waarop voor het Olympische toernooi zal worden gespeeld, goedgekeurd. Twee weken geleden bestond er nog ernstige twyfel over de ge schiktheid van de grasmat in het grote Olympisch stadion. Het veld bleek de toen gevallen regen niet goed te kunnen verwerken door gebrek aan windcirculatie en zonneschyn in het stadion. De Canadezen hebben grote ventilatoren aan laten rukken. Boven dien kan het gras afgedekt worden met zeil, als er weer hevige regenval komt. Alleen bleek de helikopter, die over het veld vloog om het drogen te versnellen niet erg effectief. Het gras, dat na de spelen zal worden vervangen door kunstgras, wordt de laatste dagen echter niet meer geteisterd door slecht weer. Om de dorst te lessen heeft de 300 man sterke Franse ploeg de nodige liters wyn meegenomen naar Montreal Het is bordeaux, omdat deze het best tegen transport kan. Het organisatiecomité van de Olympische Spelen rekent erop dat zeventig procent van de beschikbare plaatskaarten aan de man zullen worden gebracht. Zo'n kleine week voor het begin van de wedstryden is 56 procent van de 4.700.000 tickets verkocht, t.w. rond 2.640.000 kaarten. By twee onderdelen de openingsceremonie en de sluitings plechtigheid, de duurste nog wel met pry zen tot 40 dollar (115 gulden) werd een score van honderd procent bereikt. De gym- nastiekwedstryden benaderen dat percentage zeer dicht. De enigen die de steun van hun supporters geheel zullen moeten ontberen zyn de zeilers op het meer van Ontario. Geen toegang MONTREAL Jhr. Herman van Karnebeek mocht praten wat hy wilde, de aankomsthal van het vliegveld Mirabel bleef verboden ge bied voor het Nederlandse lid van het Internationaal Olympisch Co mité. De man, die luttele jaren geleden nog vice-president van het IOC was. en als lid van de speciale technische commissie van het IOC vele malen Canada heeft bezocht, kon de mili tair by de deur niet vermurwen. Tot twee maal toe deed Van Karnebeek met de indrukwekkende badge van het IOC pogingen de man van de veiligheidsdienst te overtuigen dat hy tot de topmensen van de Olym pische beweging behoorde. Even zo vele malen werd hy naar buiten ver wezen waar de regen in stromen neerviel. „Ik heb die man alle papieren la ten zien die ik heb", zei hy later lachend toen hy opnieuw voorzich tig naar binnen was gekomen, „maar kennelyk ontbrak juist datgene wat die militair zo graag wilde zien". Even leek het er op dat de Neder lander zyn auto met chauffeur, die in een parkeergarage onder het sta tionsgebouw was verdwenen, voor lopig niet meer terug zou zien. „Die staat nu geparkeerd op een plaats waar ik niet kan komen", berustte hy. Olympisch attaché Dykstra bracht redding. Die kon uiteraard wèl het kantoortje van de veilig heidsdienst bereiken en hy gaf de chauffeur van de IOC-auto „62" ten slotte opdracht jonkheer Van Kar nebeek vóór het stationsgebouw op te halen. Jos Hermens kwam bijna te laat bij vertrek van Nederlandse Olympische equipe naar Montreal Jos Hermens miste bijna het vliegtuig naar Canada AMSTERDAM MONTREAL Jos Hermens kwam een uur te laat aan op Schiphol, Evert Kroon, de waterpolodoelman, was zyn ticket kwyt en een van de roeimeisjes haar rok van het Olympisch kostuum. Maar verder was er geen vuiltje aan de lucht en vertrok de Olympische ploeg gisteren keurig op tyd richting Montreal. Na een vlucht van ruim zeven uur landde het KLM-toestel rond 4 uur (9 uur Nederlandse tijd) op de vlieg- haven Mirabel, zo\n veertig kilometer van Montreal. Olympisch boksscheidsrechter Ben Bril, voetbalarbiter-in-ruste Leo van der Kroft, alsmede de NOC-bestuurs- leden Suermondt, Jutte, Van Balie- gay en de Jong en Van Dorst maak ten de reis naar Canada mee. Direct na aankomst zorgde een fikse regen bui voor de zo gewenste afkoeling. Moeilijkheden waren er wel voor NOC-directeur André Schuwer, die met NOC -voorzitter Kees Kerdel en Olympisch Attaché Dykstra, de ploeg wilde verwelkomen. Pas na langdurig met de mensen van de veiligheids dienst te hebben gesproken mocht ook hy de vrywel hermetisch af ge- sloten ontvangsthal in. Ook buiten het stationsgebouw van Mirabel wa ren opnieuw uitgebreide veiligheids maatregelen genomen. Ruim voordat de gebouwen van de luchthaven kun- nen worden bereikt, wordt het niet- Olympisch verkeer zonder enig par don van de officiële Olympische voertuigen gescheiden. Kort nadat de Olympische ploeg was geland, werd ook het materiaal van de roeiers en de kanovaarders per vrachtvliegtuig aangevoerd. „Morgenvroeg willen wy al het wa ter op", zei Eymert van Manen, coach van de Nereus twee zonder stuurman, die al even fit als de rest. van de Nederlandse afvaardiging voet op Canadese bodem zette. Sport verbroedert, maar dat geldt niet voor de politieke bazen van 's werelds sterkste 1500 meter lopers, de Tanzaniaan Bayi (rechts) en de Nieuwzeelander Walker (links). Een hemieuwe confrontatie tussen de beide vrienden is er in Montreal niet b\j. Want politiek en sport zijn niet meer te scheiden. KINGSTON De Nederlandse Olympische zeïlploeg is in King ston niet ongeschonden de offi ciële meting doorgekomen. Zowel de 470 van Joop en Robert van Werkhoven, als de Tempest van Ben Staartjes bleek niet geheel te voldoen aan de voorschriften. De boot van de jeugdige broers uit Bloemendaal was uitgerust met houten schotten. „Dat geeft wat. meer stevigheid", aldus Jacques Stap, de secretaris-penningmees ter van het NOC die ruimschoots zijn sporen in de zeilsport heeft verdiend. ,fZe moesten worden vervangen door kunststof". Acht boten van dezelfde bouwer werden bij deze controle verplicht een dergelijke wijziging aan te bren gen. Het was een beslissing die Joop en Robert van Werkhoven met moeite aanvaarden. Minder consequenties had de af wijking die bij de „double Dutch van de directeur in auto-acces soires uit Bussum werd geconsta teerd. De afdekplaat van kunst stof van zijn Tempest bleek te veel naar voren te zijn gemon teerd. Daaruit zou Staartjes mo gelijk enige winst kunnen boeken. Heel snel was deze „overtreding" verholpen. Vrij spel

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11