Veluwe bewaakt vanuit de lucht Hitte verhoogt sterftecijfer Pretparken snakken naar koeler weer Mercury, de betrouwbare ctelce-icv Binnendoor EATEKDAG 10 JULI 1976 PAGINA 7 OOK DE DOLFIJNEN TREKKEN NIET BEZOEKERS DEN HAAG Een week na de bouwvak vakantietoen het er naar uitzag dat aan de meest ex treme temperaturen in de huidi ge hittegolf (tijdelijk?) een eind leek te komen, leerde een rond gang langs een aantal recreatie - objecten in het land dat men daar te weinig bezoekers en meer dan genoeg van de hitte heeft. Vooral in de dierentuinen heeft men aan de loketten bijna niets te doen maar moet men zich toch dag en nacht in het zweet werken om de dieren te verzorgen, de beplanting te be- sproeier en de vijvers te verver sen. Zelfs voor de uit tropische gebieden afkomstige diersoorten is het te veel; zij wentelen zich gretig onder de waterstralen. Voorzover er airconditioning aan wezig is (Amersfoort, Ouwehands dierenpark in Rhenen) in de ehimpanseehuizen, werkt deze op volle toeren. Maar ook safari- en pretpar ken op diverse plaatsen in het land en bijvoorbeeld het Dolfina rium in Harderwijk hebben een tik meegekregen van de hittegolf. Het is volgens de directies nog te vroeg om de storm/Vlag al de finitief te hijsen. Sommigen heb ben bovendien wat reserve kun nen kweken door een goed voor jaar. Maar de geluiden dat men snakt naar een verfrissende bui "en daarna wat koeler weer ("het mag wel zonnig blijven") klinken volop. Sombere wolken Het markantst in de slechte cij fers zitten de dierentuinen. Artis haalde de afgelopen weken slechts e e n-derde van het norma le aantal bezoekers, in de Rotter damse diergaarde Blij dorp was 't nog veel slechter en in de die rentuinen in Wassenaar, Amers foort en Rhenen had men de af gelopen drie tot vier weken ook niet meer dan een kwart van het gewone aantal belangstellenden binnen zien komen. "Verleden jaar hadden wij da gen van 4.000 man, nu niet meer dan duizend", aldus directeur J. W. Louwman van de Wassenaar- se dierentuin. "Onze achterstand is groot; wij zijn al zo'n 10.000 bezoekers achter. Gelukkig was ons voorseizoen goed. De komen de weken worden doorslaggevend. Als die goed zijn, is er nog niet veel verloren. In juh halen wij doorgaans 30 proc. van ons jaar aantal; het is dus duidelijk hoe belangrijk die maand voor ons is", aldus de heer Louwman, in wiens tuin men in spanning de bevalling van twee gorillawyfjes wacht. In Ouwehand's dierenpark in Rhenen ziet de heer C. W. Ou wehand sombere financieel-eco- nomische wolken aan de hemel hangen. "Het moet niet zo blij ven, want dan gaat het mis. Ik vrees dat we nu toch al zoveel verlies hebben geleden dat we er weliswaar dit Jaar nog uitsprin gen, maar dat er veel te weinig overblijft om volgend jaar in ver nieuwingen te kunnen investe ren". Het goede bezoek aan het zwembad bij de tuin kan volgens hem de terugval van rond 70 pro cent niet goedmaken. In Amersfoort zei directeur F. H. Vis dat hij niet begreep waar de bezoekers bleven: "Onze die rentuin logt in de bossen; het is hier heerlijk koel". Ook bij hem niet meer dan 25 procent van de normale aantallen bezoekers in deze vakantietijd. Dolfijnen veel bezoekers te trekken. Staf medewerker B. Bosma: "Ken merkend voor ons zijn slechte re sultaten als het weer buitenge woon fraai is. Is het frisser, dan loopt het bij ons goed vol. Overi gens valt het tot nog toe relatief wel mee, al is de teruggang toch wel zo'n tien procent. Vandaag (vrijdag) was het alweer een stuk beter dan tijdens de nog tropi- scher dagen. Ik ben er nog wel op timistisch over dat we de zake lijk noodzakelijke 75.000 bezoe kers per jaar ook dit jaar ha len". Niet ver van Harderwijk ligt het recreatiegebied Flevohof, waar directéur H. Eshuis op de zeer warme dagen slechts de helft van het aantal kaartjes kon verkopen dat hij graag zou wil len. "De beste dag van de bouw vakvakantie is 12.000 man, maar dat hebben we nog lang niet gehaald". In de Flevohof is een groot bad met helder bronwater aangelegd en de verkoeling die heer Eshuis, goed bijgedragen tot zijn slotconclusie dat er niettemin men daar vindt heeft, volgens de tot nog toe redelijke resultaten zijn geboekt. Sprookjesbos In het safari- en strandpark De Beekse Bergen bij Tilburg com penseren de verdiensten van het strandpark de verliezen van het safaripark, aldus directielid M. Krol. "Globaal hebben we tot nog toe 5 pet. minder bezoek gehad in vergelijking met vorig jaar", zo zei hij. "Ik heb overigens de indruk dat we vergeleken met anderen er erg goed uitspringen. De af gelopen week was qua bezoek ma tig, maar nog niet onrust barend". Het sprookjesbos De Efteling in 't Brabantse Kaatsheuvel ten slotte, heeft, aldus het hoofd ex ploitatie S. Oerlemans, nog maar de helft van het aantal bezoekers gezien dat in de overeenkomstige periode van vorig jaar door de poort kwam. "Als het volgende week wat minder warm weer is, maken we 20.000 tot 30.000 bezoe kers per dag, en dan halen we de achterstand nog makkelijk in", meende hij, "maar als de hitte golf zich voortzet vrees ik dat we onherstelbare verliezen in de be zoekersaantallen zullen lijden. Ui teraard wordt het zwembad goed bezocht, maar dat kan het ver lies van de rest niet goed maken". DEN HAAG Tijdens een hitte golf sterven meer (vooral oudere) mensen dan in perioden met nor male zomertemperaturen. Zo heeft de hittegolf van vorig jaar de sterf te in heel Nederland ongunstig be ïnvloed: bü de mensen van zeven tig jaar cn ouder steeg in augustus 1975 het aantal sterfgevallen met ongeveer duizend. Deze gegevens komen uit een on derzoek van de Rotterdamse GGD- arts en Milieudeskundige dr. K. Biersteker. Volgens hem houden de onderzoetecijfers een waarschuwing in. "Oudere mensen moeten bij een hittegolf voorzichtig aan doen en zoveel mogelijk schaduw en koelte zoeken", zegt hij. Hoewel dok ter Biersteker nog geen voorspelling Opbrengsten van aardappelen en bieten matig RAALTE De Overijsselse land bouworganisaties noemen de aan houdende droogte een ramp voor de bedrijven op de hogere zandgronden in hun provincie. Om de koeien te kunnen weiden moet een grotere op pervlakte grasland worden gebruikt dan normaal, en het resterende gras land levert nog geen derde van de normale wintervoederproduktie op. De bietenstand gaat zienderogen achteruit, granen worden „noodrijp" wat wil zeggen dat ook in het laatste ontwikkelingsstadium de zaden klein blijven en het stro kort. De opbrengs ten van aardappelen en bieten zullen matig zijn, alleen de mais doet het tot dusver vrij goed. Veel Overijsselse boeren moeten hun runderen nu al bijvoeren met het kuilvoer dat voor de winter was opgeslagen. De prijzen voor kracht voer beginnen op de wereldmarkt al te stijgen. Aan het afslachten van veel vee zal dan ook niet zijn te ontkomen, aldus de Overijsselse landbouworganisaties, die vertelden dat de prijzen voor slaohtrunderen op de Zwolse vee markt deze week al aanzienlijk zijn gedaald. De consument, aldus de or ganisaties, zal van de daling niets merken, omdat het vlees in koelhui zen wordt opgeslagen. De boeren die minder produceren en minder beu ren, zitten echter wel met sterk stij gende kosten. In het najaar zal dit zeker tot noodsituaties leiden. kan doen over déze zomer, sluit hij niet uit dat de hitte die we nu heb ben gehad dezelfde effecten heeft. Maar cijfers zijn naar verwachting pas over een half Jaar beschikbaar. Volgens de Rotterdamse arts zijn veel mensen tijdens een hittegolf kwetsbaar, omdat ze gewend zijn in een gematigd klimaat te leven. "Ik raad vooral oudere mensen af om in de hitte met zware boodschap pentassen te sjouwen. Zij moeten lichamelijke inspanning zoveel mo gelijk vermijden. Eigenlijk is ons le ven niet ingesteld op temperaturen boven de dertig graden. Dat geldt voor onze woningen, maar ook voor de consumptie. Wie tijdens de hitte jenever drinkt, kan daar behoorlijk last van krijgen. Sterke alcoholhou dende dranken hebben dan een on gunstig effect op hart- en bloedva ten". De Mercury buiten boordmotor heeft veel temperament en is uiterst betrouwbaar Topsporters Weten er alles van Ook U kunt snel beslissen bij Uw erkende Mercury Dealer Die zit dichtbi) Stap deze week eens binnen 1 deJfT^?ormeut>el showroom van CIEBA en doe het daarna thuis nog 's dunnetjes over.... Du™»*»? Kom nou. noem oat maar gerust dubbeldik Wam u krijg, na uw bezoek de «4 pagma s tellende vierideuten ClEBA-katalogus mee. Kom ook'e naar de 760 m-grote toonzalen ale u niet direct kan toormeubelen nodig heeft. Den bl'tt» hoo9tó V8r toetste kantoormeubel-mode. Uimag kijken zolang al. u wit. Op van 9-5 uur in het ClCBAgebouw fadustrlMmiaji, "De Waard" Willem Barantazstraat UJD£N- telefoon 071/MSW4 «UM g JAAR EEN BEGRIP VOOR KANTOOR-EFBOEWCV. Honderden kinderen heb ben gisteren gehoor gegeven aan de oproep om het strand van Egmond aan Zee een grote schoonmaakbeurt te geven. Voorzien van door een frisdrankenfabrikant ter be schikking gestelde petjes met het woord „jutter" erop ne men de kinderen hier plastic vuilniszakken in ontvangst om de rommel te gaan op ruimen. Toen het karwei ge klaard was, hoefde niemand er meer aan te twijfelen dat w\j met onze stranden wel wat beter zouden kunnen omgaan. Het resultaat van de actie werd ongelooflijk genoemd. Branden bij Brunssum en Koog ARNHEM De Arnhemse politie heeft gisteren drie jongemannen uit Arnhem aangehouden die hebben ver klaard dinsdagavond een gestolen bromfiets in brand te hebben gestoken in een bos nabij de golfbanen in Arnhem langs de Apeldoorn6e weg. De brandende bromfiets zette een gebied van ruim één hectare stormhout in brand. Omstreeks half vier gistermiddag ontstond brand op de (Limburgse) Brunsummerheide. Volgens de brandweer van Brunssum is 23 ha bos en heide verbrand. Het bestuur van het 1200 ha omvattende recrea tieschap Brunssummerheide heeft naai- aanleiding van de brand beslo ten het gebied direct voor het publiek te sluiten. Hierin liggen o.a. de Sohinveldse bossen. De brand is volgens brandweerex perts bij een autoweg begonnen. Ten noorden van De Koog op Texel woedde gisteravond een duinbrand. Alle brandweerwagens van het eiland werden bij de bestrijding in geschakeld. Van het marinierskamp hielpen enkele tientallen mariniers mee. De duinbrand werd later op de avond geblust. Er is 5-7 ha duinbe groeiing verloren gegaan. De brand weer heeft kunnen voorkomen, dat het vuur naar het dennebos over- Bloeg. In verband met de voortdurende kritieke situatie voor Veluwse na tuurgebieden heeft het gemeentebe stuur van Nunspeet besloten enkele zandwegen in bosgebieden voor alle verkeer af te sluiten. De wegen zijn alleen nog voor voetgangers toegan- Volgens de woordvoerder van de Arnhemse brandweer kan er geen verband bestaan tussen de door de brommer veroorzaakte brand en de zeer grote bosbrand van woensdag bij Arnhem. Toen ging 375 hectare natuurgebied verloren, is nu uit op metingen gebleken. De Arnhemse po litie houdt het erop dat smeulende resten van dat vuur de grote brand moeten hebben veroorzaakt. Bij het uitbreken daarvan was geen brand weerpersoneel meer aanwezig. De brandmelding kwam van twee brandtorens. B. en W. van Epe hebben gister middag een particuliere stortplaat» midden in een fraai natuurgebied in het dorp Ernst ïaten sluiten omdat regelmatig begin van brand ontstond, hoewel er alleen vergunning was ver leend om puin te storten. De eige naar maakte echter regelmatig ge bruik van de gelegenheid om er ook explosief afval in te deponeren. Toen 9.000 toeristen, die in een straal van slechts enkele honderden meters om de stortplaats vakantie houden, hun gram over het uitblijven van sluiting wilden halen door alle toe gangswegen tot het dorp af te sluiten, grepen B. en W in. De toegang tot de stortplaats werd hermetisch afge grendeld. kelijk. Het gaat om het ongeveer 1000 ha grote bosgebied van Hulshorst tot Nunspeet ten zuiden van de spoor lijn Zwolle-Amersfoort. De uitgestrekte gemeenten Ede en Apeldoorn hebben afsluiting wel overwogen, maar hebben er op prak tische gronden van afgezien. Er wo nen in die gebieden nog betrekkelijk veel mensen en ook campings zullen moeilijk bereikbaar zijn. Controle is bovendien nauwelijks uitvoerbaar. Burgemeester J. H. Bergh van Epe zegt dat Potentiële pyromanen eerder brand zullen stichten in een bos zon der publiek. De kleine twintig branditorens op de Veluwe, die in tijden van droogte overdag zijn bezet, hebben bij hun waarnemingen nu ook versterking ge kregen van vliegtuigen. Dagelijks van tien tot zes uur vliegen Cessna's vanaf het vliegveld Teuge boven de Veluwe. Aanvankelijk was het de bedoeling pas volgend Jaar proeven te nemen met deze vorm van be waking. Actie (1) Eén van de directe gevolgen van de magnifieke stunt van de Is raëli's in Entebbe was dat de vie ring van tweehonderd jaar Ver enigde Staten min of meer de Hudsonfoaai inkieperde. Niemand had naast alle hitte en opwinding over de operatie-Amm nog ruim te over om geestdriftig de raa- joretten uit Georgia of het Mor- monenkoor uit Salt Lake City ga de te Slaan. Ik kom er dadelijk nog op terug, maar eerst Amin Dada en zijn Sunday, Bloody Sunday. Ik hoorde die mor gen am negen urn uit de ambul- lante transistorradio, terwijl ik me juist over het ontbijt ont fermde. En dan is thee ineens verre van gewoon. Een vreemd gevoel van triomf maakt zich van je meester, een onbeschrijf lijk vreugdegevoel op de vroege zondagmorgen. Met het klimmen van de Jaren worden die momen ten spaarzamer en minder intens. Goed het missen van die straf schop door Hörness in de verlen ging van de Europafinale, die be tekende dat West-Duitsland ein delijk eens een keertje géén kam pioen werd, ging een beetje die richting uit. Maar het haalde niet bij Entebbe. Ook de scène uit "One flew over the cuckoo's nest", waarin Jack Nicholson de sadis tische hoofdzuster van de psy chiatrische kliniek naar de strot grijpt pompt de vreugde met golven tegelijk in het gemoed, maar de wetenschap even later dat de wurgpoging mislukt, doet die vreugde meteen in grote droe fenis verkeren. In Entebbe was eind goed en alles goed. En 't bijzondere daar bij was dat eigenlijk alles verre van goed was. Er waren drie ge gijzelden omgekomen, een Israë lisch militair, die arme mevrouw Blocfh bleef achter in het zieken huis (maar dat wisten we toen nog niet) en laten we wel zijn die twintig Oegandese militai ren hebben behalve Amin ook 'n vader en een moeder gehad. Actie (2) Waarom dan toch eind goed, al goed? Omdat nu eindelijk eens goed en kwaad zo duidelijk te onder scheiden waren. Eén moment was de wereld ongecompliceerd in haar grimmigheid. Een stel luchtgangsters kreeg de rekening gepresenteerd en moest meteen betalen. Amin viel met één klap van de vele voetstukken die hij in den lande heeft opgericht om zijn standbeeld te kunnen dra gen. "Waar zijn de Palestijnen t goedkoopst? Bij meneer Amin". De gotspe is door veel van de gijzelaars vertolkt bij htm terug keer in Tel Aviv: meer dan dertig jaar na de oorlog waren het weer Duitsers die in Entebbe de Joden van de niet-joden scheidden. Weer kregen Joden de Davidster opgeplakt. De schimmen van na- zi-Duitsland moeten tevreden over Entebbe zijn gegleden bij 't racistisch werk van de nazaten. Daarom was eind goed, al goed, toen de Hercules-vliegtuigen oud- Actie (3) Overigens is de kritiek op Van der Stoel niet terecht. De mi nister heeft in het verleden de nodige uitspraken gedaan, ook als die minder synchroon lie pen met de vox populi, die van veel moed en een groot ge voel voor recht getuigden. De ju rist in hem maande tot voorzich tigheid en dat is iets heel anders. Internationale rechtsregels onder- dervinden in hun algemeenheid weinig kritiek. Pas in de uitzon deringssituatie rijzen de proble men. De kapers, de geestelijk omstreden figuur Amin, het per manent in een oorlogssituatie le vende land Israël, deze drie componenten tezamen werkten op elkaar in in een ongewis krach tenveld. Daar heeft het interna tionale recht geen antwoord op. En men verwacht toch niet dal in Israël waar veel mensen nog dadelijks aan een volstrekt ontoe reikende Internationale rechts orde in '39—'45 worden herin nerd, veel begrip zal bestaan? Begrip voor het argument van de critici oat de integriteit van de grenzen van Oeganda werden geschonden. De internationale rechtsorde geldt dan pas, wan neer allen die rechtsorde aanvaar den. Het optreden van Amin Da da illustreert genoegzaam dat hij niet tot die categorie valt te re kenen. En dat was tevens de rechtvaardiging van het Israëli sche optreden en het maakte de vreugde dubbel zo groi-U toen de hele operatie vrijwel zonder ha- pening verliep. Daarmee blijft de actie van Israël "ongebruike lijk" en als zodanig niet voor na volging aanbevelenswaardig, ten zij. en dan kan ik het verhaal van hier onmiddellijk boven her halen. Van der Stoels "onge bruikelijk" was dus een schot in de roos. Hij was blij met de uit slag van de actie, maar refe reerde tegelijkertijd aan de inter nationale rechtsorde. De Jurist in hem beheerde de emo tie, maar de emotie werd niet uitgebannen. Over de plaats waar hij staat, het Van der Stoel geen onzekerheid bestaan. Zulk een handelwijze siert een be windsman. Bicentennial (1) De echte verjaardag van twee honderd Jaar Amerika zit er al weer op. Zoals gezegd de slag schaduwen van de Hercules-toe stellen boven Entebbe vielen nog al royaal over de schepenshow in de Hudsonbaai heen. Wat we er die zondag over vernamen moest van de tv. komen en dat was nogal miserabel. Het was vrese lijk laat op de avond gepland, maar ala, dat is dan het tijdsver schil. Maar het meest merkwaardige was dat een meneer van de NOS zich in alle mogelijke bochten wringend begon te excuseren voor de aandacht die überhaupt aan het fenomeen van die feestviering werd besteed. Dergelijke veront schuldigingen bereiken de kijker zelden, wanneer hij op een uit puttende documentaire wordt ver gast over een knolienproject in een ontwikkelingsland, waar het slecht kersen eten is. Trouwens, de recente documentaire over de Hongaarse studentengeneratie werd evenmin ingeleid op excuse rende of vergoeihjkende toon. En zo moet het ook. Waarom dan wel een film met een dagje feesten in de Verenigde Staten. Er is zeer veel kritiek over het land uit te gieten, over de mooie woorden van de constitutie en de praktijk van alle dag, van de individuele vrij heid die meer de ellebogen heeft gevormd dan de hersenen, over de buitenlandse politiek die zich bij de keuze van de vrienden meestal meer liet leiden door de economische belangen die op het spel stonden dan door principes van ethiek. Het is allemaal uit stekend. Maar verschilt het hierin van zoveel andere landen? Of is in menig ander land de afgrond tussen droom en werkelijkheid niet nog een stuk breder? Bicentennial (2) Vrienden uit New York die afge lopen week kwamen buurten von den dat het bij hen nog zo lekker ouderwets toeging. Kleine winkel tjes en zo. De kruidenier tot middernacht open. Hier hadden ze 't meegemaakt dat een groen teboer, die ze rond drie uur in de middag nog een bloemkool had den willen ontfutselen, maar de winkeldeur al gesloten had, tegen ze zei; "sorry hoor, de tent gooi ik dicht, ik ga naar het strand." Een zoiets zouden ze in Amerika nooit en te nimmer doen. Zo zie Je maar: de openheid van de Amerikaanse samenleving be gint bij de winkeldeur en daar had ik altijd al zo'n stil ver moeden van gehad. HAN MULDER. AS/BOEK LET OP nog slechts 4 dagen de tijd otn je schoolboeken bij AV BOEK te bestellen. Pieterskerk choorsteeg 14, leiden, telefoon 071-142441.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7