I v's „Gezondheidszorg is té compleet..." I sport 'Verschillen zijn verklaarbaar' Geep: grappen maker op zee Achter de schermen van zeesportvisserij Fa. Verhoog Stelling van Alphense arts De Haak KOSTEN PER VERZEKERDE IN ALPHEN STUK LAGER DAN INLEIDEN ZATERDAG 10 JULI 1976 Spectaculaire sportvis Deze week in de 'hengeltip' iets over het vissen op geep. Een spectaculaire zeevis, die deze weken weer voor de Neder landse kust en in de Zeeuwse stromen te verwachten is. Spec taculair om verschillende rede nen: in de eerste plaats zijn vorm. Het is een smalle vis met een spits toelopende bek, die je eerder bij een vogel dan bij een vis zou verwachten. In de tweede plaats zijn vechtlust, die verrassend groot is en die de hengelaar veel genoegen kan bieden. En niet in de laatste plaats het feit dat de geep bevist moet worden op een wijze, die duidelijk afwijkt van het ge bruikelijke zeevissen. Geep zwemt namelijk niet als de meeste vissen langs de bo dem maar houdt zich vlak on der de oppervlakte op. Meestal zwemmen ze met een schooltje van tien, vijftien exemplaren bij elkaar. Soms ook minder. Ze hebben de gewoonte om boven het wateroppervlak de meest ingewikkelde buitelingen uit te voeren. Een stuk hout in zee is een dankbaar spelobject voor de geep. Geep is een vrij schuwe vis en daarom moet het vangen mees tal op grote afstand gebeuren. Het mooiste is, wanneer dat kan gebeuren vanaf een wat HENGELTIP VAN DE W EEK kleinere boot en niet vanaf de grote sportvisserijschepen. De hengel die we voor het geepvis- sen gebruiken is de lichte spin- hengel, met op de molen een lijn van 22 of 24 honderdste. Om het aas op enige afstand van deboot(ofvan de wal) te krijgen heeft u een speciale werpdob- ber nodig. Er zijn diverse uit voeringen in de handel, maar de meest bruikbare is wel de Stabi- lo-werpdobber, ontworpen door de Eindhovense gymnas tiekleraar en zeehengelfanaat Iwan Garay. Onderaan de werpdobber komt een onderlijn te zitten die iets dunner van dikte kan zijn. Daaraan wordt de haak bevestigd. Liefst een langstelige, dat maakt het ont- haken (bij de geep een lastig karwei) iets simpeler. Als aas kunt u in eerste instantie het best een stukje zager, een zeepier of een spierinkje ge bruiken. Zodra echter de eerste geep binnenboord is, vormt het aas geen probleem meer. De geep is namelijk een kannibaal en verzot op een stukje soortge noot. Omdat de huid van de geep erg stug is, kan een stukje geep het best gesneden worden met behulp van een scheermes je. Een stukje van een centime ter of vijf is voldoende. Succes. De belangstelling voor de zees portvisserij neemt nog jaar lijks toe. Mijn collega Jan Klint nam eens een kijkje achter de schermen van een bedrijf dat al vele jaren zee hengelaars met schepen bui tengaats brengt. Zijn ervarin gen volgen hieronder. "De sportvisserij op zee, een vorm van ontspanning waarmee vele duizenden zich jaarlijks weer inspannend be zighouden, blijkt een niet te stuiten recreatiemiddel. Vooral in de zomermaanden is de belangstelling zo groot, dat sommige exploitanten van sportvissersboten zelfs dagelijks zijn volgeboekt. Een van hen, Jac. Vrolijk van de gelijknamige rederij in Sche- veningen, begrijpt langza merhand niets meer van de enorme run. Tussen de tele fonische reserveringen uit binnen- en buitenland door zegt hij: "Af en toe is het bij ons een gekkenhuis, maar dat went wel. Alleen is de conse quentie van dit werk, datje in de zomer nooit op vakantie kunt. Vrolijk zelf is geen visser "Ik vis niet en heb dat ook nooit gedaan. Als ik een goede sportvisser was, geloof ik dat ik elke dag op zee zou zyn", meent hij. "Kijk de zomer maanden van half juni tot eind augustus vormen de piekperiode. De zeven sche pen die wij dan vanuit Sche- veningen, IJmuiden en ADVERTENTIE ELAN V1SB0TEN BOOT - CENTRUM B V. ADVERTENTIE Boelee's hengelsportartikelen HOGE RIJNDIJK 110, LEIDEN TELEFOON 121393. Alles voor de vissport Maden en wormen. Vlaardingen dagelijks laten varen, brengen ruim vier honderd sportvissers in actie. Die periode zie ik eigenlijk meer als een soort happening voor de mensen. Ze kunnen een dagje varen en als extra is er dan het vissen. Gaan de mensen dan op de makrelen- vangst en wordt een groot aantal van die vissen gevan gen en meegenomen, dan spreekt dat erg tot hun ver beelding". De telefoon onderbreekt hem. In slechts twee minuten wordt een reservering gere geld voor een groep van vijf tig Japanners. De buitenlan ders zijn te gast van een Ne derlands bedrijf en moeten een dagje worden onthaald. Vissen en varen en daarnaast eten en drinken aan boord Even later. "In deze weken zijn er dagen datje "geblokt" zit. Hier in Scheveningen mogen wij het aantal schepen - vijf - niet uitbreiden. De gemeente voert een bepaald beleid en vindt dat er rustig gedaan moet worden. Daarom ben ik ook vanuit IJmuiden. en Vlaardingen gaan varen. Op die manier kunnen we de top een beetje opvangen. Ik vind namelijk dat je geen "nee" kan verkopen. Niet bij rondvaarten op zee en ook niet bij de tochten met de sportvissers. Ongeacht het aantal deelnemers moetje al tijd varen. Wij zijn ook de enige rederij die gegaran deerd dagelijks uitvaart, ten zij er natuurlijk windkracht negen staat. Op die manier moet je trachten van de sportvisserijtochten een vol wassen bedrijf te maken. Jac. Vrolijk erkent, dat hy zes jaar geleden met het kopen van twee loggers een gewel dig risico nam. Familieleden, maar ook anderen in Sche veningen, verklaarden hem voor gek, toen hij zei daarmee rondvaarten te willen maken en haring uit Ierland naar Ne derland te willen brengen. Zijn boekhouding van 6 maart 1970 bevat dan ook de kreet "Op hoop van zegen". Drie dagen later maakte hij de eerste tocht negen sportvis sers. De volgende dag boekte hij slechts twee deelnemers (gevaren door drie beman ningsleden). Nu zegt hij: "Ik wilde toen ook al service verlenen. Dus moest er gevaren worden, hoe ge ring het aantal vissers ook was. Het was een grote gok, die gelukkig goed is uitge pakt. Aan het halen van die haring uit Ierland zijn we trouwens nooit toegekomen". Inmiddels komen in Scheven ingen dagelijks honderden mensen iedere middag weer terug van een dagje op zee. Al of niet met vis. De laatste da gen vaak met veel makreel. Vooral de Westduitsers blij ken in deze vissoort een goede bron van (extra) in komsten te hebben ontdekt. De makrelen worden door de Oosterburen schoongemaakt, meegenomen en thuis aan restaurants verkocht of ge rookt. Zelfs op de camping Ockenburgh komen West duitsers, die daar hun vakan tievangsten aan landgenoten verkopen. De kosten van hun dagje vissen op zee worden er op die manier snel uitgehaald. Schipper Cor den Heijer van dé "Dolfijn" beaamt dat. "Soms worden er zakken vol met makreel meegenomen. Ik heb mensen naar West-Duitsland zien weggaan met de koffer bak volgeladen. Er zijn Duit sers die speciaal opbellen om te vragen of er al makreel wordt gevangen. Maar daar naast zijn er ook, die voor de frisse lucht komen. Of de zee door al die sportvis sers nl wordt leeggevist? Wel nee, vis, die je met de haak vangt roei je nooit uit. Nee, zelf vis ik niet. Ik heb er geen geduld voor. Trouwens, vroeger is mij geleerd:eten hoeft niet, maar werken moet je". ADVERTENTIE t Is geen visserslatijn, maar voor al uw hengelsportartikelen kunt u beter terecht bij: Leidaeweg 14, Voorschoten, telefoon 01717-2430. ADVERTENTIE De enige speciaalzaak vöor al uvf HENGEL SPORTARTIKELEN DE SPORT Haarlemmerstraat 11, tel. 124020 ALPHEN AAN DEN RIJN - Is de Nederlandse gezond heidszorg té compleet? Dokter G. A. de Haak, adviserend geneeskundige van het Algemeen Ziekenfonds Alphen aan den Rijn en Omstreken meent van wel. Zijn niet mis te verstane uitspraken (onder meer in het NVV-orgaan "De vakbeweging" en "De Ziekenfondsgids" dat "Hoge kosten in de gezondheidszorg een aanwijzing zijn voor slechte kwaliteit" en dat "Een te groot aanbod van mogelijkheden in de gezondheidszorg een ziekmakende invloed heeft", hebben ook in andere dan medische kringen grote belang stelling gewekt. "Ik geloof dat het een misvatting is om te denken dat als je er maar goed veel geld instopt je ook een hele goede gezondheidszorg krijgt", is een andere stelling van hem. Door Christa van Hees "Het zijn volkomen onbewezen stellingen", geeft hij toe. Er aan toevoegend: "Ik wilde dat ik ze met cijfers kon staven". "Je kunt je echter afvragen gemiddelde leeftijd - die de laatste 50, 60 jaar i sprongen heeft gemaakt - voor het eerst sinds jaren is gedaald, ondanks alle technische hulp middelen. Je kunt je ook afvra gen waarom de waarde van de mens in de gezondheidszorg zo heel anders ligt dan in het ver keer. Waarom mensen als het om roken, eten, drinken of het ver keer gaat wel bereid zijn risico's te nemen, maar zo gauw ze in de gezondheidszorg terecht komen gevrijwaard willen zijn van èlk ri sico. Waarom er miljoenen wor den uitgegeven met het argu ment dat als er maar één mensen leven mee gered wordt, die mil joenen al verantwoord zijn. Een regel die als het om verkeers- voorzieningen gaat niet langer schijnt te gelden". Een te groot aanbod van mogelijk heden in de gezondheidszorg heeft een ziekmakende invloed. Geen bewezen zaak. Wel zijn er een aantal argumenten te noe men die de stelling rechtvaardigt. "Iedereen weet dat (alle) ge neesmiddelen een nadelige bij werking hebben. Volgens schat tingen ligt in Amerika ongeveer 10 pet. van alle patiënten in een ziekenhuis door een verkeerd of overmatig gebruik van genees middelen. Voor Nederland wordt dat percentage op 5 pet. geschat. Het zijn bepaald niet alleen de medici die in deze schuld heb ben. Het gebeurt nog maar al te vaak dat een arts op aandringen van zijn patiënt medicijnen ver schaft of hem doorverwijst naar een specialist. En bedenk wel", zegt dokter De Haak, "dat ieder specialistisch onderzoek een pa tiënt bepaald niet in de koude kleren gaat zitten". Hij wijst met name op het psychisch effect van al die uitgebreide onder zoeking die op een patiënt wor den "losgelaten". "Hij of zij zal al gauw geneigd zijn te zeggen: Kijk eens wat er met me gebeurt, ik heb heus wel wat". De ervaring is ook dat een patiënt die specialistische hulp heeft gekre gen, niet aan het werk gaat zo lang de uitslag van het onderzoek niet bekend is. "En hoe langer die op zich laat wachten, hoe moei lijker de patiënt weer aan het werk gaat". Ondanks het feit dat de kosten in de (ook geestelijke) gezondheids zorg nog steeds stijgen, neemt het welzijngevoelen eerder af dan toe, hoewel er voor iedere wel- zijnsnood wel een instantie is waar om hulp kan worden aan geklopt. "De patiënt hoeft weinig meer zelf op te lossen. Voor elk probleem kan hij hulp inschake len zonder dat hijzelf aan de op lossing hoeft mee te werken. Als iedere patiënt precies kreeg wat hij nodig had zouden we een vrij goedkope en efficiënte gezond heidszorg hebben", meent dokter De Haak. "Het is een feit dat de verbeteringen op het gebied van de gezondheids toestand in de ontwikkelingslanden vooral te danken zijn aan verbeteringen van de sociale omstandigheden". Een uitspraak waarmee dokter De Haak in dezelfde lijn denkt als staatssecretaris J. P. M. Hendriks van Volksgezondheid en Milieu hygiëne, die onlangs bij de instal latie van de Commissie Nationaal Plan Gezonheidsvoorlichting en Opvoeding opmerkte: "De ver voortgeschreden medische tech nologie, de verdergaande specia lisatie binnen de gezondheids zorg en de steeds beter geoutil leerde inrichtingen voor gezond heidszorg scheppen een illussie van oneindige mogelijkheden. De - medisch - ingewijden weten beter. De verbetering van de ge zondheidstoestand van de bevol king is - met enkele uitzonderin gen - mede en misschien wel vooral te danken aan de verbete-' ring van de sociale en economi sche omstandigheden. Het wordt steeds duidelijker dat we in een fase zijn gekomen dat de nieuwe wetenschappelijke vondsten en de daaruit voortvloeiende voor zieningen relatief steeds minder opleveren in termen van vooruit gang van de gezondheidstoes tand van de bevolking". "We moeten proberen de gezond heidszorg betaalbaar te houden", constateert dokter De Haak. "Ik zie een kostenbeheersing meer in een regeling van het aanbod. Als een voorziening er niet is, dan is dat op zichzelf al goedkoop. Wanneer je het aantal ziekenhui zen beperkt, dan beperk je ook het aantal specialisten. De Leidse regio is één van de weinige ge bieden waar we precies op de mi nisteriële norm van vier zieken huisbedden per 1000 inwoners zitten. En er gaat hier niets mis. Het stimu leert alleen maar dat er in de zie kenhuizen efficiënt wordt ge werkt. In de praktijk werkt het principe "Kostenbeheersing via een regeling van het aanbod" in deze regio al voor een deel. Met het St. Elisabethziekenhuis in Dokter G. A. de Haak: "waarom miljoenen voor één men senleven Leiderdorp bijvoorbeeld, dat een overschot had van 100 bedden, is door de ziekenfondsen een con tract afgesloten dat behelst dat de ziekenfondsen de tekorten op de lege bedden financiëren. Met het argument, dat als ze vol stonden de ziekenfondsen nog veel meer betaalden". Dokter De Haak zei het al eerder. "Hoe minder ziekenhuisbedden, hoe minder specialisten". "Want het is nog altijd zo dat er in Neder- land nauwelijks of geen werkloze artsen rondlopen. En dat geldt evenzeer in andere takken van de maatschappelijke zorg. Ik heb het idee dat de dienstverlening (met betrekking tot het fysiek en geestelijk welzijn) zo langzamer hand gaat lijden aan een water hoofd. Het praktisch rendement van al die "meerkosten" is vrijwel nihil. Straks krijgen we de situa tie dat de ene helft van Nederland de andere helft van Nederland begeleidt". De mens zal gezonder moeten gaan leven. In dat licht bezien, kun je je afvragen in hoeverre bepaalde onderzoeken die op de bevolking worden losgelaten zinvol zijn. Dokter De Haak denkt daarbij aan het veelgenoemde bevol kingsonderzoek naar hart- en vaatziekten. "De vraag is: Wat doe je met de resultaten? Is een mens er gelukkiger door a hij weet dat hem iets mankeert, waaraan veelal maar weinig valt te doen? Wat is het rendement van een onderzoek als je de on derzochten alleen maar kunt ad viseren minder hard te werken, het roken en drinken op te geven en gezonder te eten? Zijn dat geen adviezen die ook zonder on derzoek de gezondheidstoestand van de mens gegeven zouden zijn?", zo vraagt dokter De Haak zich af. Het is ook met name op dit gebied dat er een duidelijke taak is weg gelegd voor de op 16 juni geïnstal leerde Commissie Nationaal Plan Gezondheidsvoorlichting en Op voeding, maakte staatssecretaris Hendriks bij die gelegenheid al duidelijk. En voor het overige kunnen ook de ziekenfondsen een grote rol spe len in de kostenbeheersing in de gezondheidszorg, zo heeft de er varing dokter De Haak geleerd. "Zijn" ziekenfonds is al jaren één van de goedkoopste fondsen van Nederland. Waar het landelijk gemiddeld in 1974 op 656.83 per verzekerde lag, kwam Alphen uit met een bedrag van 504.81. Eén van de oorzaken daarvan zou kunnen zijn dat de "plattelands fondsen" door de bank genomen goedkoper werken dan de "stede lijke" fondsen. Wellicht omdat de plattelander minder snel geneigd is hulp in te roepen dan de stede ling. "De afstand tussen de twee typen fondsen zal dan ook steeds groter worden", voorspelt dokter De Haak. Een tweede reden is waarschijnlijk het feit dat de Alphense regio een bijzonder kinderrijk gebied is, waardoor het gemiddelde ook al wordt ge drukt. En vervolgens ligt daar het feit dat de verhouding tussen zieken fonds en artsen bijzonder goed is. "Zij zijn bereid zich vrijwillig be paalde beperkingen op te leg gen", constateert de adviserend geneeskundige met enige vreug de. Met name met de apotheek houdende artsen is een eerste stap gezet in de richting van een goedkopere gezondheidszorg. Deze hebben zich (schriftelijk) verplicht in plaats van de "specia- lité's" (enigszins vergelijkbaar met merkartikelen) alleen nog maar de veel goedkopere (en even goede) vervangende ge neesmiddelen uit te schrijven. En ondanks het feit dat het zieken fonds Alphen aan den Rijn en omstreken door deze en andere beperkende maatregelen, nu al tot de goedkoopste in ons land behoort, is dokter De Haak ervan overtuigd dat de kosten per ver zekerde nog fors omlaag kunnen. "Nog te vaak hoor je van huisart sen dat zij medicijnen geven op aandrang van de patiënt. Het pil letje blijkt voor hen de garantie dat ze beter worden. Maar in feite is elk geneesmiddel vergif en heeft bijwerkingen Uit onderstaand vergelijkend overzicht blijkt dat de kosten per verzekerde bij de zieknfondsen Alphen en Omstreken aan de ene Wettelijke verzekering apotheekhoudende artsen Farmaceutische hulp Specialist, hulp Tandheelk. hulp ziekenhuisverpleging Uitwendige geneeswijzen (heilgymnastiek etc.) ziekenvervoer Beheerskosten (adm. etc.) Totale kosten kant en bij "Boerhaave" en L.O.Z. "Ziekenfonds Leiden en Omstre- aan de andere kant inderdaad haave" en het Leids Onderling ken". Onder "Nederland" wordt nogal verschillen. Het overzicht Ziekenfonds waren toen nog niet het landelijk gemiddelde aange- heeft betrekking op 1974. "Boer- samengegaan onder de naam duid. Nederland Alphen e.o. Boerhaave LOZ 47.76 89.70 95.38 29.73 307.87 34.62 68.24 62.98 32.85 221.82 29.75 ƒ92.13 81.76 30.48 315.85 ƒ81.04 87.64 83.74 28.93 334.45 17.84 11.53 24.38 656.83 8.31 7.92 24.51 504.81 10.03 ƒ4.18 21.35 ƒ641.37 11.99 ƒ4.54 29.94 668.38 LOZ-DIRECTEUR: "Het kan goedkoper, maar het is niet eenvoudig" LEIDEN - "Die verschillen zijn wel te verklaren. Het is namelijk ge woon een bekend gegeven dat hoe meer je de geneeskundige hulp bij de mensen brengt, hoe meer er een beroep op wordt gedaan. Het is dus een kwestie van bereikbaarheid". Zo luidt de reactie van de heer J. C. H. Kool, één van twee directeuren van het Ziekenfonds Leiden en Omstreken, op de duidelijke ver schillen in kosten tussen het zie kenfonds Alphen en Omstreken aan de ene kant en de voormalige ziekenfondsen "Boerhaave" en LOZ aan de andere kant. "Het zie kenfonds Alphen en Omstreken is een typisch plattelandszieken fonds en daar merkje dat men, om dat men veelal een flinke afstand moet overbruggen, minder snel van de voorzieningen gebruik maakt. Dat daaruit blijkt dat het goedko per kan, dat onderschrijven wij al lemaal wel. We houden ons daar met de negen samenwerkende zie kenfondsen in deze regio ook al ja ren mee bezig. Maar het is niet een voudig om die kosten terug te draaien. De ziekenhuizen bijvoor beeld zijn ook genoodzaakt om ten opzichte van elkaar de meest effi ciënte voorzieningen te bieden, hoewel er tegenwoordig wel een duidelijke behoefte aan centralisa tie bestaat. Aan de andere kant wil ik niet direkt zeggen dat het zieken fonds Alphen en Omstreken een schoolvoorbeeld is van hoe het moet. We moeten niet vergeten dat dat ziekenfonds enorm gemêleerd is. En dat bijvoorbeeld de huisart sen veel meer bij het ziekenfonds betrokken zijn dan in ons gebied. De persoonlijke contacten zijn be ter. Het ziekenfonds in Alphen heeft maar met zo'n 25 artsen te maken. En ik zie al dat wij al onze huisartsen zouden moeten benade ren, dat zijn er zo'n vijfhonderd". "Ik ben het in grote lijnen wel met de stellingen van dokter De Haak eens", zegt de heer Kool. "Maar nogmaals: als je naar de kosten kijkt, dan zijn die verschillen voor een groot deel wel verklaarbaar. Steden als Rotterdam en Amster dam springen er bijvoorbeeld, als je ze vergelijkt met plattelands plaatsen, sterk uit, ze liggen ver boven het gemiddelde. Amsterdam is zoiets als 1000 per verzekerde. Als je dat landelijk zou afzetten, dan zou je e kosten komen".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17