Tour is na coupe van Delisle volledig open Weer ui in zweir Oost Du Weer uitvaller in zwemploeg Oost Duitsland Zeilsuccessen Knap herstel Pronk Fransman neemt trui van Van Impe over Mecking in Manilla nog aan de leiding montreal '76 TOUR IN CIJFERS nontreal '76 Raymond Delisle gaat juichend over de finish. Hij verdrong Van Impe van de eerste plaats in het klassement. PYRENEES 2000 - Het herstel volgde snel. Na zijn moeilijke dagen in de Alpen begon Bert Pronk uitstekend in de eerste etappe over de Pyreneèen, vooral in de finale liet de Sche- veninger zien, weer geheel over zijn inzinking heen te zijn. Na dat Delisle, Menendez en Pa- nizza al afgescheiden waren binnegekomen, pareerde Pronk in de laatste kilometers een aanval van Michel Pollen- tier, om voor hem naar een uit stekende vierde posititie te sprinten. Void aan over dit resultaat sprak Bert Pronk na een lange hoest bui. „Dit is een verschil van hemel en aarde. Ik heb zo moge lijk Hennie Kuiper geholpen, maar kon toch nog in de laatste kilometers iets doen". Als oor zaak van zijn slechte rijden in de Alpen noemde Pronk het tekort aan zout, dat de op bezoek ko mende tourdokter Simons bij een onderzoek ontdekte. ,,Ik hoop dat het nu over is, omdat ik ook andere vitamines heb gebruikt", aldus Pronk. Ploeg leider Peter Post geloofde de diagnose van zijn pupil niet. De Amstelvener:„Het is gewoon een kwestie van goed of slecht rijden. Meer met. Gelukkig lijkt „Pronkie" er nu overheen te zijn". PYRENEES 2000 - De Ronde van Frankrijk is niet te vergelijken met de jaren dat Eddy Merckx het regime voerde. De "kanibaal" liet zich nimmer verleiden tot spelletjes, die een gevaar voor het Algemeen Klassement zouden kunnen opleveren. In de 63e tour-editie is Merckx er niet bij, waardoor de tour volledig open is en het in de eerste Pyreneeênrit kon gebeuren, dat de 33-jarige Fransman Raymond Delisle de groep kanshebbers op 7.35 minuten reed en op 1800 meter hoogte het geel van Lucien van Impe mocht overnemen. MANILLA - De drie koplopers in het interzonale schaaktoernooi in Ma nilla hebben gisteren hun posities, dankzij remises, geconsolideerd. De Tsjech Hort deelde na 19 zetten het punt met Boris Spasski, terwijl Lew Poloeg^jevski met zwart in 24 zetten tegen de Argentijn Panno tot een zelfde resultaat kwam. Henrique Mecking speelde in 21 zetten remise met de Hongaar Zoltan Ribli, die daardoor zijn laatste kans op een plaats bij de eerste drie verspeelde. Met nog één ronde te spelen en diverse afgebroken partijen lijkt Hort, Mecking en Poloeg^jevski een plaats in de kandida tenmatches nauwelijks meer te kunnen ontgaan. Alleen de Rus Tsjesjko- vski - met twee afgebroken partijen - en de Joegoslaviër Ljubojevic - met drie afgebroken partijen - kunnen de drie koplopers nog in gevaar bren gen. De stand aan de kop is: 1Mecking 12 1 afg.) 2. Hort 11V» 2 afg.) 3. Poloegajevski 11 Va 1 afg.) 4. Ribli 11,5. Tsjesjkovski 10 2 afg.). EN MAAR KLIM IOJULLHeET._13 ravilaillerii Aberg J SKGAUDEN BERLIJN - De zwemploeg van Oost-Duitsland heeft weer een uitvaller. Barbara Krause, wereldrecordhoudster op de 400 meter vrije slag met 4.11.69, is met een keelontsteking in een ziekenhuis opgenomen. Krause zal daardoor niet aan de start komen bij de Olympische Spelen in Montreal. Eer der had een auto-ongeluk de deelneming van schoolslag zwemmer Wolfram Sperling onmogelijk gemaakt. Het is nog onzeker of de bij hetzelfde ongeluk betrokken Lutz Löscher en Hartmut Flöckër naar Canada kunnen afreizen. VRIJDAG 9 JULI 1976 De uitslag van de twaalfde etappe Delisle (Fra-De Muer) 205.5 km van Barcares naar Pyrenees 2000 in 6 uur, 47 minuten en 32 seconden, 2. Menendez (Spa-Velez) op 4.59, 3. Pariizza (Ita-Chiappano) op 5.14, 4. Pronk (Ned-Post) op 6.24,5. Pollen- tier (Bel-Driessens) op 6.26, 6. Co- nati (Ita-Chiappano) op 6.47,7. Zoe temelk (Ned-Caput) op 6.57,8. Viejo (Spa- Saura) z.t., 9. Baronchelli (Ita-Chiappano) op 6.58, 10. Pouli- dor (Fra-Caput) z.t., 11. Torres (Spa-Velez) 6.54.30, 12. Van Impe (Bel-Guimard) zt.t., 13. Kuiper (Ned-Post) z.t., 14. Riccomi (Ita- Chiappano) z.t., 15. Ocana (Spa- Saura) z.t., 16. Lopez-Carril (Spa- Velez z.t., 17. Galdos (Spa-Velez) z.t., 18. Martins (Por-Velez) 6.54.38, 19. Martin (Fra-Guimard) z.t., 20. Talbourdet (Fra-Caput) z.t. Klassering overige Nederlanders: 62. Karstens (Ned-Post) 7.06.06, 63. Tabak (Ned-Driessens) z.t, 68. Kne- temann (Ned-Post) z.t., 73. Vianen (Ned-Caput) z.t., 74. Raas (Ned- Post) z.t., 97. Van den Hoek (Ned- Post) 7.16.55. Algemeen klassement 1. Delisle (Fra-De Muer) 67.27.23,2. Van Impe (Bel-Guimard) op 2.41, 3. Zoete melk (Ned-Caput) op 2.47, 4 Pouli- dor (Fra-Caput) op 4.17, 5. Galdos (Spa-Velez) op 4.45, 6. Thevenet (Fra-De Muer) op 4.53, 7. Bertoglio (Ita-Fontana) op 5.58, 8. Pollentier (Bel-Driessens) op 6.11, 9. Kuiper (Ned-Post) op 7.17, 10. Martins (Por-Velez)op7.45,11. Lopez-Carril <Spa-Velez) op 7.59,12. Baronchelli (Ita- Chiappano) op 8.11,13. Bellini (Ita-Cribon) op 9.00, 14. Maertens (Bel-Driessens) op 9.01,15. Ricconi <Ita- Chiappano) op 9.18, 16. Pesar- rodona (Spa-Velez) op 9.46, 17. Pa- nizza (Ita-Chiappano) op 11.19, 18. Mesiet (Fra-Guimard) op 13.15, 19. Martin (Fra-Guimard) op 13.37, 20. Ocana (Spa-Saura) op 13.38. Klassering overige Nederlanders: 29. Pronk (Ned-Post) op 24.29, 49. Knetemann(Ned-Post)op40.53,70. Vianen (Ned-Caput) op 1.02.58, 88. Karstens (Ned-Post) op 1.19.58, 95. Raas (Ned-Post) op 1.32.04, 96. Ta bak (Ned-Driessens) 1 .35.19,96. Van den Hoek (Ned-Post) op 1.40.23. Puntenklassement 1. Maertens (Bel) 150 punten, 2. Esclassan (Fra) 81, 3. Gavazzi (Ita) 78. 4. Kuiper (Ned) 63, 5. Delisle (Fra) 45, 6. Zoe temelk (Ned) 43. Bergklassement. 1. Van Impe (Bel) 80 punten, 2. Bellini (Ita) 77,3. Zoe temelk (Ned) 64,4. Kuiper (Ned) 53, 5. Galdos (Spa) 44. Dagploegenklassement 1. De Muer 20.37.21, 2. Velez 20.41.31, 3. Chiappano 20.41.35, 4. Saura 20.43.29, 5. Guimard 20.43.39, Kne- temann) Post (Pronk, Kuiper en Knetemann( 20.54.32. Algemeen ploegenklassement 1. De Muer 203.03.13, 2. Velez 203.06.18, 3. Caput 203.07.34. 4. Saura 203.12.29, 5. Chiappano Yan der Kroft als toeschouwer naar de Spelen AMSTERDAM - Leo van der Kroft zal alsnog naar Montreal gaan, zij het niet als scheidsrechter, maar als toeschouwer. De Haagse arbiter werd gisteren in Amsterdam door een firma in herencosmetica uitge roepen tot de meest dynamische man van het jaar. De daaraan ver bonden prijs is een verblijf tijdens de Olympische Spelen in Montreal voor twee personen. Deze prijs werd Van der Kroft toe gekend na een initatief van collega-scheidsrechter Frans Derks Toen Van der Kroft door de FIFA van de lijst voor het Olympi sche voetbaltoernooi werd ge schrapt, heeft Derks voorgesteld bij de BSBV (Belangenvereniging van Scheidsrechters Betaald Voet bal) Van der Kroft als toeschouwer te laten gaan. De BSBV keurde het voorstel goed, maar had niet de be nodigde financiële middelen. Het ging om een bedrag van ongeveer 10.000 gulden. De noodzaak verdween toen Van der Kroft werd gerehabiliteerd. Maar deze week besloot hij voor de eer te bedanken. Derks isdaarna bij het zakenleven gaan informeren en vond de firma Brut, die elk jaar een verkiezing houdt (vorig jaar won Lau van Ravens), bereid. De blessure, die John Akii-Bua bij wedstrijden in Helsinki ander halve week geleden had opgelopen, blijkt mee te vallen. De Oeganaees, die in Montreal de Olympische titel op de 400 meter horden zal verde digen, verwacht volledig fit aan de start te kunnen komen. Een ploeg van 13 man heeft giste ren Taiwan verlaten om deel te ne men aan de Olympische Spelen in Montreal. De reis zal gaan via de Verenigde Staten, hoewel Canacïa nog steeds geen toestemming heeft gegeven aan de sportlieden van Taiwan om deel te nemen aan de Spelen. Taiwan wil namelijk uit komen onder de naam Republiek China. Canada heeft de Volksrepu bliek erkend en de relaties met Taiwan verbroken. De immigratie-officials van Canada hebben opdracht gekregen de atle ten van Taiwan niet toe te laten zo lang het dispuut over deze affaire "Het wordt een vreemde tour", herhaalde Hennie Kuiper nog eens nadat hij in het spoor van Van Impe de bergetappe had beëindigd. "Maar het is wel goed voor de tour". Een mening die niet overal werd gedeeld. Vooral omdat er met boze gezichten naar Lucien van Impe werd gekeken, die als leider nooit had mogen toestaan, dat Delisle, de ploegmaat van Bernard Thevenet zeventig kilometer voor het einde mocht gaan lopen om zijn grote slag te slaan. Want voor de etappewin naar werd het een bijzonder mooie dag, als je in je twaalfde tour voor het eerst de begeerde leiderstrui mag dragen. Lucien van Impe, die om zich heen geen ploeg heeft die de koers goed zou kunnen regisseren, verschool zich achter ploegleider Cyrille Guimard, die de kleine Belg op dracht had gegeven om alleen Zoe temelk, Poulidor en Thevenet in de gaten te houden. "Zelf wilde ik wel", voerde hij aan. "Maar het mocht niet. We hebben gespeeld en verloren. Delisle is een bliksema fleider, die het volgens mij toch niet zal kunnen houden. Ook al heeft hii nu bijna drie minuten voorsprong". Ook Joop Zoetemelk schrok achte raf niet van Delisle's machtsgreep. "Mijn ploeg is de enige geweest, die nog heeft gereden. Met de overige formaties was geen samenwerking te vinden. Vooral direct na de tweede col, toen Delisle's voor sprong van vijf tot drie minuten te rugliep, hebben we gedaan wat we konden. Toen de Peugeot-renners echter weer gaten lieten vallen, was het weer gedaan". Zoetemelk verwijt echter Van Impe de vreemde manier waarop hij de wedstrijd uit handen heeft gegeven. "Ik wil best wel meehel pen, maar niet alleen om Van Impe in het geel te houden. Als je de trui bezit, heb je geen vrienden en moet je er ook voor rijden. Dat is logisch en dat weet je nu eenmaal". Voor Zoetemelk, die in deze tour nog niet één keer werkelijk heeft aangevallen viel er aan de streep nog een klein voordeeltje te beha len. Niet alleen sprintte hij Van Impe weer op een seconde achter stand, op Thevenet pakte de Neder lander in de laatste paar honderd meter nog 25 seconden, omdat Thevenet opnieuw in aanraking kwam met het wegdek. De oorzaak van deze tuimeling was een vreemde manoeuvre van Ronald de Witte, waardoor de winnaar van het vorig jaar viel en ook Freddy Maer tens, die gemakkelijk bergop reed, meesleurde. "Het was geen dag om aan te val len", verweerde Zoetemelk zich. "Daar was het parcours niet lastig genoeg voor en speelde ook de harde wind een factor. Maar die aanval komt wel. Morgen komen we aan op Pla d'Aet. Daar zal De lisle de eerste klap krijgen. Want hij rijdt wel goed, maar klimt op z'n macht. Nee, hij heeft nog niet ge- Het zou kunnen impliceren, dat de Ronde van Frankrijk pas in het weekend in een stroomversnelling raakt, omdat de vedetten zich nu nog niet helemaal willen blootge ven. Niet alleen Zoetemelk denkt al aan de rit naar St. Lary-Soulad, maar ook Lucien van Irnpe, die, nu Thevenet opnieuw is teruggeval len, de gevaarlijkste concurrent voor de Nederlander blijft. En ter wijl hij aan zijn gele tricot plukte: treal hun come-back willen maken. De 35-jarige Judy Pollock zal uit komen op de 800 en 1500 meter. Deze atlete, inmiddels moeder van twee kinderen, won in 1964 op de Olympische Spelen in Tokio brons op de 400 meter. Ron Boyle trok zich drie jaar geleden terug uit de wielersport. Hij klom in oktober weer op de fiets. Boyle (28) plaatste zich voor het Olympisch sprint- toernooi. Pietro Mennea, de Italiaanse kampioen op de 200 meter, heeft gisteren in Turijn laten weten niet die beter is dan dit rotding. Want wat heb ik er nu aan als ik hem niet naar eigen inzicht mag verdedi gen". De blessure van John Akii Bua valt mee. De Oegandees verde digt in Montreal zijn Olympische titel. naar de Olympische Spelen van Montreal te zullen gaan. Dit on danks eenvoudige zeges bij de na tionale kampioenschappen. De sprinter deed deze verrassende mededeling na wat hij noemde "teleurstellende prestaties". Men nea liep de 200 meter in 20,6 en 20,5. Hij wilde 20,0 lopen. ERLIJN - De zwemploeg van Oost-Duitsland heeft weer n uitvaller. Barbara Krause, wereldrecordhoudster op de 0 meter vrije slag met 4.11.69, is met een keelontsteking in n ziekenhuis opgenomen. Krause zal daardoor niet aan start komen bij de Olympische Spelen in Montreal. Eer- :r had een auto-ongeluk de deelneming van schoolslag- /emmer Wolfram Sperling onmogelijk gemaakt. Het is >g onzeker of de bij hetzelfde ongeluk betrokken Lutz nog gaande is. De president van het Olympische comité van Taiwan (ROCOC), die de ploeg vergezeld verklaarde: "Onafhankelijk van het feit of we uikomen gaan we naar Montreal als de delegatie van de Republiek China". In Tokio zullen zich nog zes man bij de formatie van 13 voegen, waarna deze sportlieden zich zullen voegen bij de anderen die reeds in Califor- nië trainen. In totaal bestaat de af vaardiging van Taiwan uit 42 man. Een woordvoerder van de ROCOC verklaarde dat de ploeg is vertrok ken en reeds de identiteitskaarten van het IOC in zijn bezit heeft. Lord Killanin, de president van het IOC, is nog steeds bezig een oplos sing voor deze netelige kwestie te vinden, maar is hierin nog steeds niet geslaagd. Inmiddels zijn ook atleten van de Volksrepubliek China in Montreal. Een delegatie van Peking is momenteel bezig contacten te leggen met de ver schillende Olymische comite's en tracht een beslissing uit te lokken opdat in de toekomst alleen de Volksrepubliek mag meedoen en dat Taiwan zal worden uitgesloten. Slechts negen dagen voor de Spelen dreigt een staking van de televisiemensen. Zij verlangen meer geld. Het aantal televisiekij kers, dat de dupe zou worden van een staking, wordt geschat op één miljard. Tot de ploeg van Australië beho ren twee sportmensen, die in Mon- MEDEMBL1K - John Stavenuiter en Henneke van Buren zijn gisteren in Medemblik wereldkampioenen zeilen in de Hornet klasse geworden. De Nederlanders, die ook de vierde en de op één na laatste race wonnen, hebben een zo grote voorsprong op de concurrentie, dat zij niet meer inge haald kunnen worden. De Britten Ken Herve en Gary Fitzgerald eindig den in de vierde race als tweede. De uitslag van de vierde race is: l.John Stavenuiter /Henneke van Buren (Ned), 2. Ken HervelGary Fitzge- reld (Gbr), 3. Peter C'nappell I Graeme Johnson (Aus), 4. Duncan Nichol son/John Nicholson (Gbr), 5. John EvansINick Evans (Gbr). Zeiler Tjitte Brouwer heeft gisteren mét zijn skutsje "D'halve Maen" op de Langweerderwielen bij Langweer de vijfde wedstrijd inde strijdom het Nederlands kampioenschap skutsjesilen gewonnen. In het algemeen klas sement na vijf van de elf races leidt Lodewijk Meeter(6j9 punten) voor Jan van Akker (16fl) en Tjitte Brouwer (16$). vier jaar hebbem WE GETPAIWD or-1 HIEBTCP- PRgSTATI£-5 TE LEV/£gEM... j EU WU ZIT DAT E.O.-EEhbi 00& OMS BOUEM OP de lip jougelui HEBBEN WAAR£M- 'zL eeL'JK/ UOEL OPEENS OE HETE ADÊM DAT MONSTER I'M WEk-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9