Weer veel schade bij bosbrand PVDA ZAL LOONMAATREGEL NIET DWARSBOMEN Militair verlof zoons boeren Minister ontwikkelingshulp nodig? Gigantische vlammenzee in staatsbossen bij Eindhoven In afgelopen maand geen stijging kosten van levensonderhoud Roxasect DEN HAAG (SP) - De politieke kou voor het kabinet-Den Uyl lijkt uit de lucht. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer zal naar verwachting het kabinet de voet niet dwars zetten bij het voornemen om de lo nen ook voor de rest van het jaar aan ban den te leggen. Het financieël-economische geweten van de PvdA-kamerleden, Dick Dolman tevens vice voorzitter van de fractie-, heeft laten weten dat de jongste voorstellen van de regering voor de loonontwikkeling in de tweede helft van 1976 niet onaanvaard baar zijn. Inmiddels heeft de meerderheid van de sociaal-economische commissie van de PvdA-fractie dat standpunt over genomen. Een minderheid onder aanvoer ing van Stan Poppe, keerde zich er tegen. Hy zou het kabinet-DenUyl, het liefst naar huis sturen. Volgens Dolman voldoen de loonvoorstel- len van de regering aan de eis die de PvdA eerder heeft gesteld. De socialist Van der Doef ging enkele weken geleden voor waardelijk akkoord met het verlenen van de machtiging aan het kabinet om op nieuw in de lonen in te grijpen als werkge vers en werknemers niet op één lijn ge bracht konden worden. Die voorwaarde was. dat de grote massa van de werkne mers in koopkracht tenminste gelyk moe ten blyven. Volgens Dolman is aan die voorwaarde voldaan. De 41.50 netto per maand, die de meeste werknemers er bij krijgen is daarvoor voldoende. Bovendien moest het kabinet toezeggen, dat er in het najaar nog gepraat zou kunnen worden over loonsverhogingen voor het geval de prijsstijging ongunstiger uitvalt dan de re gering verwacht. Ook aan die eis is vol daan. Tenslotte heeft het kabinet de wens van de PvdA ingewilligd dat de tarieven voor de vrije beroepen zouden worden be- De bereidheid van de PvdA om op basis van de 41.50 netto en de ingewilligde ei sen een loonmaatregel te slikken, betekent automatisch dat de Tweede Kamer niet van vakantie zal hoeven terug te keren. De PvdA eiste dit voor het geval een loon maatregel voor de meeste werknemers ongunstig zou uitvallen. De opstelling van de PvdA wordt door de FNV niet in dank afgenomen. FNV- voorzitter Wim Kok sprak gisteren al van een breuk tussen kabinet en Federatie Ne derlandse Vakbeweging. FNV- loonspecialist Herman Bode zei dat dit eveneens zou gelden voor die partijen die zich niet tegen een loonmaatregel zouden keren. Wat dat allemaal in de praktijk zal gaan betekenen is nog niet met zekerheid te voorspellen. Duidelijk is wel dat de FNV het nog niet heeft aangedurfd het vertrek van het kabinet-Den Uyl te eisen. Werkgevers De werkgevers zijn vooral niet gelukkig met het plan van de regering om bij de afkondiging de loonmaatregel te bepalen. dat zij een bijdrage van 30 gulden bruto per werknemer moeten geven. De lonen stij gen volgens hen daardoor in totaal teveel. Zij zeggen dat bij een verdere verschui ving in de sociale premies, het achterwege laten van de BTW-verhoging op 1 oktober en het geven van een bruto werkgever sbijdrage van 20 gulden een netto uit komst van 44 gulden bereikt had kunnen worden. Dat is meer dan de regering voor stelt. "Dit was het overleg van de gemiste kansen", aldus werkgevers voorzitter Van Veen (VNO). Ook fractieleider Andriessen van de KVP heeft inmiddels gereageerd. Hij consta teerde eveneens dat de totale stijging van de lonen nu hoger zal komen te liggen dan het kabinet onlangs nog aanvaardbaar achtte. Overigens hoopte Andriessen dat werkgevers en werknemers de bereidheid zouden tonen om de loonvoorstellen van de regering te aanvaarden. Dat dit een ij- dele hoop is, zal inmiddels wel voldoende gebleken zijn. Door Jan Dost VVD-leider Hans Wiegel sprak felle taal. Hij noemde de loonvoorstellen van de re gering een dictaat aan de vakbeweging. Volgens Wiegel kan FNV-voorzitter Wim Kok niet anders dan de plannen van het kabinet afwijzen. Maar de stoere taal van Wiegel wordt-tot dusverre tenminste-nog niet gevolgd door stoere daden. Het lef om de Kamer bijeen te roepen ten einde de regering ter verantwoording te roepen heeft hij niet. Bovendien is het helemaal geen geheim dat ook de VVD zich niet tegen een loonmaatregel zou durven ke ren. De ondernemers zouden dat van de hun zo welgezinde WD niet kunnen be grijpen. Die ondernemers zijn bij een rege- ringsingrijpen in de lonen uiteindelijk meer gebaat dan de vakbeweging. Aantjes (ARP) sprak de hoop uit dat alle betrokken partijen zich zelfbeheersing zullen opleggen en zich bij een definitieve loonmaatregel zullen neerleggen. De vraag is of de vakbeweging ook bereid zal zijn om in Aantjes geest te handelen. De voort ekenen wijzen daar niet op. De FNV bereid kennelijk acties voor, om te kunnen reage ren als de regering tot een definitieve loon- ingreep heeft besloten. Deze zou op 14 juli in de Staatscourant moeten worden afge kondigd. Onduidelijk is nog wat precies het karak ter van de FNV-acties zal zijn. FNV- bestuurder Herman Bode zei in ieder geval geen wilde acties van afzonderlijke bon den te dulden. Hij liet doorschemeren te kiezen voor door de FNV-georganiseerde prikacties. Bode is kennelijk bevreesd dat regelrechte stakingen tegen op democrati sche wijze tot stand gekomen beslissingen door de burgerlijke rechter onrechtmatig zullen werden verklaard. LEENDE (SP) - Een dag na de gigantische bos brand op de Veluwe heeft gisteren opnieuw een verzengende vlammenzee toegeslagen. In de staatsbossen bij Leende onder Eindhoven ging ongeveer 350 hectare in het vuur verloren. De brand brak in de namiddag uit bij het hotel De Jagershorst. Tientallen brandweerlieden en 400 militairen kregen het vuur gisteravond even na achten onder controle. Met het nablussen was men vannacht nog steeds bezig. Militairen heb ben brandgangen gegraven om ontsnapping van het vuur tegen te gaan. De blusoperatie werd vanuit een vliegtuig van de rijkspolitie geleid. De wegen in de omgeving werden afgezet. Het hotel kon worden ge spaard. Op de Veluwe waar gisteren 400 hectare bosgrond verschroeide, wordt het komende weekeinde ex tra politie en marechaussee ingezet voor de bewaking. Er zal speciaal worden gelet op het publiek. Drie honderd militairen worden achter de hand gehouden om bij een nieuwe bosbrand te worden inge zet. De wegen in en rond het getrof fen gebied zullen gesloten blijven voor het verkeer, behalve voor de bussen van Arnhem naar Apel doorn. Gisteren waren militairen nog steeds bezig met het bestrijden van Twee doden bij frontale autobotsing MARKELO (ANP) - Bu een frontale botsing tussen twee auto's gistera vond in Markelo, zijn de bestuurders van beide auto's om het leven geko men. Het z(jn de 63-jange A. Menko uit Enschede en de 35-jange J. T Van Vorselen uit Amsterdam. Twee Oos tenrijkse lifters die bij de heer Van Vorselen in de auto zaten, liepen geen letsel op. Zi) werden overgebracht naar een jeugdhotel in Nijverdal. Het ongeluk is gebeurd doordat de heer Menko op de linker weghelft reed, al dus de rijkspolitie. HELLEVOETSLUIS - De meubelfabriek van de firma Van de Berg in Hellevoetsluis is gisteren voor het grootste deel uitgebrand. Een uur na de brandmelding's middags om half een, stonden toonzalen, fabriek en opslag plaats in lichterlaaie. De schade wordt geschat op 3,5 a 4 miljoen gulden. De 86 man personeel gaan op vakantie en zullen over drie weken in een tijdelijke werkplaats het werk hervatten. Het bedrijf wordt zo snel mogelijk opgebouwd. het steeds weer oplaaiende vuur, maar men heeft de zaak geheel on der controle. Volgens de politie is de brand van gisteren ontstaan uit die van eergis teren, en is er opzet in het spel. De politie te Arnhem heeft een jon geman aangehouden die zich bij de bosbrand van dinsdag in Rozen- daal en woensdag bij de grote brand in Arnhem herhaaldelijk heeft vertoond en zich wat verdacht gedroeg. Ook gisteren reed hij op de Apeldoornseweg rond op plaat sen waar het vuur weer oplaaide. Omdat hij geen verzekeringspapie ren bij zich droeg werd hij voor verhoor naar het bureau meege nomen. Volgens de politie ontkent de jongen halsstarrig iets met de branden te maken te hebben gehad. In de loop van de dag is hij op vrije voeten gesteld. Hij had een sluitend alibi. Bij de politie rijst het vermoeden dat er bij de bosbranden rond Arn hem opzet in het spel is geweest. Aan de rand van het brandgebied van dinsdag, waarbij vijf hectare verloren ging, is een uitgebrande bromfiets gevonden. De brommer bleek gestolen te zijn uit het Geld erse plaatsje Giesbeek. De Arn hemse recherche zoekt samen met de rijkspolitie van Rozendaal naar verdere aanwijzingen van even tuele brandstichting. DEN HAAG (SP) - Boeren zoons en werknemers op land bouwbedrijven kunnen verlof uit militaire dienst krijgen orp te helpen bij het bespuiten van uitgedroogde landbouwgron den. Ze moeten een aanvraag in dienen bij de burgemeester in hun woonplaats of bij het mi nisterie van Landbouw. Minister Van der Stee (Land bouw en Visserij) heeft dit gis teren toegezegd tijdens een ge sprek met het Landbouwschap. De minister wil in principe dat voor getroffen boeren de in komstenbelasting wordt uitge steld. Hij zal dit nog nader uit werken. De minister zei dat boeren die nu al flinke kosten moeten ma ken maar daarvoor geen geld hebben op de bijstand moeten kunnen terugvallen. Hierover zal nog overleg met het ministe rie van CRM worden gevoerd. De boeren komen in aanmer king voor een overbruggings krediet dat tot 1 januari volgend jaar renteloos is en na die datum binnen vier jaar moet worden afgelost. De minister heeft verder de ta rieven bekend gemaakt die boeren moeten betalen voor hulp van de BB of militairen. Een uur sproeien meteen pomp van 100 kubieke meter per uur komt de boer op 40 gulden. Een kleinere pomp kost minder. De CHU heeft minister Van der Stee van Landbouw en Veeteelt gevraagd de door de droogte ge teisterde landbouw te steunen. De CHU denkt daarbij aan het aan banden leggen van de im port van rundvlees en het in werking stellen van een Euro pees rampenfonds voor de landbouw. DEN HAAG (ANP) - De prijzen, gemiddeld genomen, van de consumptiegoederen zijn van mei op juni niet gestegen. Dit is sinds 1969 niet meer voorge komen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft dit be rekend. Van de goederen en diensten, waarvoor het CBS geregeld prijsgegevens verzamelt, gaf 45 procent een stijging te zien met een invloed op het prijsindex cijfer van plus 0,3 procent. Duurder werden onder meer brood, koffie, patates frites, "Vlees, bloemen, planten en au- Prijsdalingen werden geno teerd voor dertig procent van de goederen en diensten met een invloed op het totaalindexcijfer van min 0,3 procent. Goedkoper werden bijvoorbeeld aardappe len, groenten, eieren, dames- en meisjeskleding. Sedert het begin van dit jaar zijn de kosten van levensonderhoud met bijna vijf procent gestegen. Vakbonds-bestuurder Herman Bode (FNV) zei in een eerste reactie dat een dergelijk cijfer nog niets zegt over de prijsont wikkeling in de komende maanden. De FNV heeft meer dere malen haar twijfels geuit over de haalbaarheid van een gewenste prijsstijging van 8,25 Onderzoek naar beschuldiging tegen Menten AMSTERDAM (ANP) - Naar de be schuldigingen die de afgelopen we ken zijn geuit aan het adres van de 77-jange kunstverzamelaar Pieter N. Menten uit Blaricum gaat op korte termijn de rijksrecherche een onder zoek instellen in opdracht van de Amsterdamse procureur-generaal mr. J. F. Hartsuiker. Minister Van Agt van Justitie schrijft ,in zijn voorlopig antwoord op vragen van drie tweede-kamerleden over deze beschuldigingen dat mede naar aanleiding vn twee brieven (24 juni en 2 juli), die Menten aan het ministerie van Justite schreef dit onderzoek wordt ingesteld. Daarbij zullen naast de heer Menten, de belangrijkste ge tuigen - die verder niet worden ge noemd of omschreven - worden ge hoord. De bewindsman schrijft voorts dat hy eerst de resultaten van het onderzoek afwacht, voor hij in gaat op de nader door de kamerleden gestelde vragen. De drie kamerleden, Geurtsen (WD), Molleman en Kosto (beiden PvdA) haden de minister onder meer ge vraagd of er een nieuwe strafvervol ging moet komen tegen Menten (deze werd in 1949 berecht door het bijzon der gerechtshof in Amsterdam). Menten wordt er nu van beschuldigd betrokken te zijn geweest bij de exe cutie van Joden in Polen in augustus 1941. Deze beschuldigingen zijn on der meer geuit door Michael Haupt- man uit Stockholm en Abe Polak uit New York, die in tv-uitzendingen van Tros-Aktua en het weekblad Accent verteld hebben ooggetuigen te zijn geweest vai procent over het gehele jaar. Deze twijfels worden door dit cijfer niet weggenomen. Aan de andere kant is het verheugend, dat het nu bekend geworden cijfer geen bijdrage levert aan de gemiddelde prijsstijgingen, aldus de heer Bode. CNV-bestuurder H. van der Meulen noemde het cijfer "niet ongunstig", maar hij wilde niet spreken over een "verheugend" cijfer. "Eén zwaluw maakt nog geen zomer", zo zei hij. Veel hangt volgens hem af van de vraag of de prijsontwikkeling zich de komende maanden wat stabili seert. Dan pas kan worden be keken of er enige winst is ge boekt, zo verklaarde hij. Hartluchtbrug naar Geneve binnenkort van start DEN HAAG (SP) - Behalve in het Amerikaanse Houston kunnen Ne derlandse hartpatiënten nu ook binnenkort in Zwitserland worden geopereerd. In de tweede helft van deze maand vertrekken de eerste vijf hartpatiënten naar Genève. Het zijn allen mannen. Het ziekenhuis in deze Zwitserse stad kan 150 Ne derlanders pér jaar behandelen, al dus prof. dr. J. M. Greep, lid van de werkgroep hartchirurgie buiten land van de gezondheidsraad. De hartpatiënten worden geopereerd door de Zwitserse hartchirurg prof. Charles Hahn, die een aantal jaren in Leiden heeft gestudeerd en aar dig Nederlands kan praten, en zijn Nederlandse collega dr. Henri Wij- Vanuit ons land zal bij toerbuurt een cardioloog meegaan naar Ge nève om de patiënten medisch te begeleiden. De kwaliteit van dfe in greep in Genève is bijzonder goed, aldus prof. Greep. Voordeel is dat de patiënten maar een uur hoeven te vliegen, beduidend korter dus dan de 11 tot 12 uur naar Houston. Ook de totale kosten van de reis, verblij f en operatie zullen lager zijn dan die in Houston: ongeveer 25.000 gulden. Hierbij is het verblijf van een familielid inbegrepen. Het bedrag wordt door de ziekenfond sen vergoed. De eerste groep van vyf hartpatiënten staan allen op de wachtlijst van het Academisch Ziekenhuis Dijkzicht in Rotter dam. ADVERTENTIE Tegen muggen en vliegen: Vieze vliegen en stekende muggen ruimt u radicaal op met Roxasect. Bevat \Pyrethrum. de plantaardige en veiligste insektenverdelger. Bij uw drogist. iO DEN HAAG (SP) - Er gaan steeds meer stemmen op van mensen die af willen van een aparte minister voor ontwikkelingssamenwerking. Daarbij heeft zich nu ook gevoegd prof. dr. F. van Dam, hoogleraar in de ontwikkelingseconomie in Gro ningen en één van de voornaamste adviseurs van minister Pronk. De minister voor ontwikkelings samenwerking dreigt het slachtof fer te worden van diepingrijpende veranderingen in de Derde Wereld. Hij moet wijken voor de belangen van de ontwikkelingslanden. Hoe komt dat? Vroeger - een jaar of tien geleden - stonden de arme landen als één blok tegenover het ryke westen. Als eén man hielden de armen de hand op bij de rijken. Ze vroegen allemaal hetzelfde: geld, techni sche steun, voedselhulp, investe ringen en hogere prijzen voor hun grondstoffen. Dit beeld is de laatste jaren grondig veranderd. De oliecrisis, de vol tooiing van de dekolonisatie en de economische wereldcrisis zijn daar de oorzaken van. De Derde Wereld is opgesplitst in enkele groepen, die zich verschillend tegenover de rijke landen opstellen. Anders dan voor heen lopen de belangen van de ontwikkelingslanden niet meer pa rallel. Sommige landen - zoals de Arabi sche oliestaten en China - zijn zo rijk geworden dat ze zichzelf best kunnen bedruipen. Prof. Van Dam noemt dit de "zelfvoorzienende landen". Hun verschillen met het westen zijn de laatste jaren bedui dend kleiner geworden. Andere landen (Brazilië, Iran en Mexico) - de "tussenlanden" zijn in opkomst. Hun grondstoffen (koffie, katoen, jute, koper, tin en rubber) zijn in trek. Deze landen zyn er op uit het handelsverkeer met het wes ten zo te verbeteren dat ze er meer van profiteren. De "armoedelanden" (met twintig procent van de wereldbevolking) zitten nog helemaal in het slop. Landen als Afghanistan, Tsjaad en Mali hebben niets te bieden en doen daarom niet mee in de werel deconomie. Ze zijn dan ook het zwaarst getroffen door de wereld wijde economische crisis. Al deze verschillende soorten ont wikkelingslanden kunnen niet over een kam worden geschoren. Ook is de oude tegenstelling tussen ryk en arm vervaagd. Zo staan wes terse en onderontwikkelde landen samen tegenover de olie producerende landen. Daarom moeten - zo schrijft prof. Van Dam in een artikel in Economisch- Statistische Berichten - traditio nele VN- onderhandelingsorganisaties als Unctad (waarin westerse landen en de Derde Wereld aan weerskanten tfan de tafel zitten) maar worden af geschaft. De bewijzen dat het zó niet langer kan, liggen voor het oprapen. Het ontwikkelingsbeleid is volledig vastgelopen. De laatste jaren zijn nauwelijks successen geboekt De derde Unctad-conferentie in San tiago is mislukt. De zesde en ze vende zitting van de Verenigde Na ties over het ontwikkelingsvraag stuk hebben niets opgeleverd. De ontwikkelingshulp in de wereld neemt af. Ook de vierde Unctad- conferentie in Nairobi is een flop geworden. Piannen om nieuwe algemene hulpfondsen in het leven te roepen - zoals het kapitaalontwikkelinfs- fonds van de Verenigde Naties, het speciale VN-fonds voor de Derde Wereld en het Werel<jbankfonds - zijn een stille dood gestorven. Wat nu? Het recept van prof. Van Dam: voor elk afzonderlijk ont wikkelingsvraagstuk moet een aparte onderhandelingsorganisatie komen, waarin de belanghebbende landen met elkaar naar een oplos sing zoeken. "Het is noodzakelijk om te onderhandelen en te beslui ten per vraagstuk", meent hij. De wereldhandelsorganisatie Unc tad past in zo'n opzet niet, maar wèl het "noord-zuid-gesprek" over energie. Daarnaast zouden over- legclubs voor voedsel, grondstof fen en schulden in het leven geroe pen moeten worden. In het overleg over zulke "deel vraagstukken" staan rijk en arm niet per definitie tegenover elkaar. "Maar de geldende machtsverhou dingen moeten er tot uiting ko men", meent prof. Van Dam. Bij de oplossing van het wereldvoedsel probleem is er een tegenstelling tussen exporteurs (VS, Canada en Australië, maar ook Argentinië) en importeurs (zowel ontwikkelings landen als de USSR). In het energie-overleg staan het westen en de Derde Wereld zij aan zij tegen over de olielanden. De arme ont wikkelingslanden die van hun to renhoge schulden af willen, vinden zowel de rijke olielanden als het rijke westen tegenover zich. Zo'n nieuwe aanpak is ontoerei kend om het ontwikkelingsbeleid uit het slop te halen, zo meent prof. Van Dam. "Per groep ontwikke lingslanden zal een nieuwe politiek van samenwerking moeten worden geformuleerd". Daarbij zal volgens hem aan de "zelfvoorzienende lan den" geen ontwikkelingshulp meer gegeven moeten worden. Alle in spanning moet er op gericht zyn de "tussenlanden" en - vooral - de "armoedelanden" uit de put te hel pen. Om dat te bereiken zullen de rijke landen - zowel de westerse als de zelfvoorzienende - "op basis van solidariteit" al het mogelijke moe ten doen, vindt de Groningse hoog leraar. Zonder voldoende hulp zijn de armen gedoemd arm en machte loos te blijven. Zo'n nieuw ontwikkelingsbeleid kan het beste gevoerd worden zon der een aparte minister voor ont wikkelingssamenwerking, gelooft prof. Van Dam. Wat nu de minister voor ontwikkelingssamenwerking doet, moet overgenomen worden door alle andere ministers geza menlijk. De minister vón landbouw zou het internationale voedselpro bleem voor z'n rekening moeten nemen en de minister van econo mische zaken het wereldwijde energievraagstuk. In verschillende westerse landen kan de minister voor ontwikke lingssamenwerking onvoldoende een vuist maken. Hij komt er veelal niet aan te pas. Met als gevolg dat de Derde Wereld-belangen er bij in schieten. Want iedere minister komt op voor z'n eigen "tuintje" De stem van de minister voor ont wikkelingssamenwerking is slechts één vai) de velen. Het zou beter zijn, zo maakt prof. Van Dam duidelijk, als in de stem van elke minister een stukje van het ont- wikkelingsbelang doorklonk. Prof. Van Dam: "De ministers voor ontwikkelingssamenwerking krij gen steeds minder in te brengen. De enige oplossing lijkt dat hun poli tieke verantwoordelijkheid daar aan wordt aangepast. Het is de vraag of dan voldoende overblijft voor een ministersfunctie".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7