Jan Raas wint weer en gisteren toegelicht programma Mercury, van reclame op tv de betrouwbare Consumentenbond wil strengere aanpak VRIJ3AG 9 JULI 1976 NEDERLAND I 18.30 Tour de France (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 De man van zes miljoen (TROS) 19.55 Noemdetjoen (TROS) 20.30 Als je wilt weten wie ik ben (TROS) 20.55 The Winners. Zuidafrikaanse speelfilm (TROS) 21.35 Journaal (NOS) 21.50 The winners, vervolg: (TROS) 23.00 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 Jounaal (NOS) 19.05 Toppop hitparade (AVRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.25 De onzichtbare man (AVRO) 21.15 De zomer in het hoofd (AVRO) 21.25 De gebroeders Hammond (AVRO) 22.15 Tele vizier Magazine (AVRO) 22.55 Help een klant (AVRO) 23.20 Journaal (NOS) Op het ene net de onvergete lijke Gerard Philipe in een film van Bunuel, op het andere 40 minuten elkaar overlappend de onvergetelijke Anna Magnani in een film van Pasolini, hoe krij gen ze het voor elkaar? Zo'n pro gramma als Filmblik, waarmee de VARA de avond opende, zou juist doen veronderstellen dat de omroep het goed met de film fans meende. Maar nee hoor. Dat gold kennelijk alleen voor de films, die de VARA uitzoekt. Wie ook interesse in de films op het VPRO-scherm heeft moest of halverwege bij de VARA afhaken, of de andere film half missen. De zin van het halfuurtje bab belen van 11 onbekende Neder landers met Koos Postema over actuele zaken, onder de titel „Ne derlands Elftal", werd nog niet erg duidelijk. Het zal wel een goedkoop programma zijn kos ten, reisvergoeding en wellicht een boekenbon maar wat be oogt het: informatie of licht zomeravondvertier? Is het grap pig te merken, dat ieder van de 11 deelnemers volkomen aan het verrassingspatroón beantwoordt? Zij praten zoals het bij him maat schappelijke positie of opleiding past. Dat ze allemaal tegen ver bieden zijn van het vertoeven in bossen bij het huidige brandge vaar tot het maken van transsis- torlawaai in de openlucht toe, en meer heil zien in opvoeden, kan waarschijnlijk teruggevoerd wor den in de kleur van de uitnodi gende omroep. In het huis van de democratische VARA praat men immers niet snel over ondemo cratisch optreden. Alles bijeen voor de VARA een ongevaarlijk programma, waaraan de omroep zich geen buil kan vallen. t Veel folklore is vanavond te zien in de zomerse AVRO-rubriek „De zomer in het hoofd" van Son ja van Proosdij (Nederland 11: 21.15 uur). In een tijdsbestek van tien minuten worden bliksembezoeken gebracht aan Schoonebeek, Barnet eld, de Veluwse markt, een Overijsselse boer derij en de rozentuin in Den Haag. De door de regering aangekondigde loonmaatregel zal vanavond in AVRO's Televizier Magazine nader worden bekeken. Verder reportages over de bosbranden in de afgelopen dagen. In de uitzending wordt ook de overleden acteur Han Bentz van den Berg herdacht. Tenslotte een ni gijzelde Franse trcheologe Claustre. jaren in Tsjaad ge- VRIJDAG 9 Jt LI 18.30 3 41 Marktber. 18.44 (S) MagazLn. 19.26 Karino die Gesohich- 9.30 (S) Edwin, pla- ten en swingen. 20.00 (S) In ant woord op uw schrijven. 22.00 Relsoogst: Toeristisch magazine. 22.25 Overwe ging. 22.30 Nws. 22.40 (S) Goal: pro gramma vanuit en rondom de sport. 23.5524.00 Nws. uit NoordriJ n land - Westf alen18.05 In termezzo: Unter einem Dach, tv-serie. 18.30 Café Hungarica, film. Aanslui- >her kommst Du?, NOS-Cultuur. oog op morgen 23.52 Even ontspannen voor het sla pen gaan23.55-24.00 Nws. Hilversum ni 18.30 De Vakaturebank. 18.10 (S) \wno?' Bericht uit Bonn. 22.20 Journaal weerbericht. 22.35 Sport. 23.00 Vaban- que, tv-spel. 0.40-0.45 Journaal. Duitsland II 17.00 Journaal. 17.10 Reportages v. kinderen. 17.35 Akt.en muz. 18.20 Va- ter der Klamotte, stomme filmserie. 18.55 Kleuterprogramma. 19.00 Journ. 19.30 ZDF-korrespondenten berichten uit de hele wereld. 20.15 Erika. tv- spel. 21.45 Journ 22.00 Filmnotities. 7.00 (S) Continu de Tour de France. ZATERDAG 10 JULI l I BELGISCHE TV 18.55 Fingerbobs. 19.10 Godsdienstige uitzending. 19.40 Med. en weerbericht. v. 19.46 Journ. met verslag Ronde VARA: 7.00 Nws. 7.02 (S) Z O. 7.30 2020 Flint^one5 Nws. 7.41 Dtngen van de dag. Z.O. 10.30 Nws. 10.33 (S) De C. Flink Show. 11.00 De wonderlijke wereld van Gerard-Rutten (2). 11.30 (S) De Proef tuin. 12.26 Med. 12.30 Nws. 12.41 (S) Wegens vakantie gesloten. 14.30 (S) 90 Jaar industriebond NW, 15.30 Nws. 15.33 Twee uur Griekenland. 17.32 Din gen van de dag. Hilversum II Wedding Party, speelfilm. Overheidsvoorl lob ting ■fr Het Londens Symfonie Orkest rr-r.s-.c- heeft aangekondigd het John Geor- giadis <36. die vroeger al de «rste - - viool speelde in het orkest (1965 1973), per 1 november heeft benoemd als concertmeester. Daarmee hoopt men aan het eind te zijn gekomen van de moeilijke periode die het or kest heeft doorgemaakt, omdat het zich niet kon verenigen met de „pp,,. 7 no cc populaire, Jazz-benadering die diri- Eerlijk gezegd. 8.03 (S) Pop Station, 8ent Anrdé Previn voorstond. Onder 14.30 Met het theater. 16.00 Nws. 16.03 De Euro parade. 17.55 Med. Hilversum III 10.03 (S) Muziek bij de koffie (1 Hollands kwartiertle. 1115 Stric. Country Style). 12.03 (S) Drie tusse de middag. 14.03 (S) BIJ Barend. 16.0 (S) Sportshow. Hilversum IV AVRO: 7.00 Nws. 7.02 (S) Reveille. Georgiadis wil het orkest zich gaan toeleggen op een meer conven tionele aanpak en op het vertolken van de muziek van Beethoven en Brahms. Voor dit laatste zal de Duitser Eugen Jochum als gastdiri- Nws. 9.02 (S) Zo hoor Je nog gent worden uitgenodigd, eens wat. 9.20 (S) Pierre Palla (3). 9.40 (S) In de wetenschap dat. 10.00 Op haren en snaren. 13.40 Muz. fest. voor de Jeugd te Neerpelt (België). 14.00 Nws. 14.02 Willem Mengelberg (II). 15.20 (S) Zwitserse historische zyn 25-larie Jubileum Aspec,en' I6-40- voordrachten zal houden DUITSE TV verblijft op het ogenblik in In- Mengelberg donesië, waar hij in verband met en aantal en wel in Djakarta, Jokjakarta °n Bandoeng. 17.55-18.00 Journaal (Regionaal pro-van CRM. Van 4 tot 175 pk. ^cunToealer ^endeMercur, - „k schemngerhoudt Hoogewaa'^ R;jn Koudekerk» 24 08 Telefoon aterspoft Zoelerwoude t-122255 omtz'd1 STER-spot over waskracht van Dreft verboden HAARLEM Het reclamefilmpje waarmee de fabrikant van het af was middel Dreft heeft willen bewijzen dat zijn sop meer „waskracht" heeft dan „produkt X" mag van het col lege van bijstand van de Reclame raad niet meer worden uitgezonden. De fabrikant van afwasmiddel Lux mag echter gewoon doorgaan met het uitzenden van zijn filmpje waarin hij zich tegen de Dreftfilms afzet door zijn eigen produkt even veel kracht voor minder geld boe te schrijven. Het college van bijstand van de Reclameraad heeft die uitspraken ge daan in verband met klachten die over de reclame van zowel Lux als Dreft zijn ingediend. De fabrikant van Dreft kan vol gens de commissie van bijstand door het bestaan van de Luxfilm wéten dat de Drefbfilm niet meer juist is. v Daarbij overwoog de commissie dat Lux een van de twee merken is die een met Dreft vergelijkbare bekend heid genieten. De fabrikant van Lux heeft tegenover de commissie toege- geven dat zijn filmpje een verweer is sop de Dreftreclame. Ook bleek hij zich te hebben voorzien van een TNO rapport waaruit blijkt dat zijn sop even sterk is als Dreft. De fabrikant van Lux noemde de Dreftreclame verwarrend, onwaar en denigrerend, want het bekende merk X zou daar in maar de helft presteren van wat Dreft kan. Naast Dreft en Lux be staat nog maar één bekend merk, al dus de Lux-fabrikant, en dat is hele maal niet vergelijkbaar omdat het veel minder geconcentreerd is en evenredig minder geprijsd. Succes voor Nationaal Jeugdkorps WENEN Het Nationaal Jeugd korps van de Nederlandse Federatie van Christelijke Muziekbonden heeft In de muziekstad Wenen de grote prijs van die stad gewonnen tijdens een internationaal festival voor Jeugdorkesten. In totaal namen 22 orkesten aan dit festival deel. Het korps, waarvan de 57 leden zijn geselecteerd uit talrijke muziek verenigingen in ons land, ke^rt mor gen naar Nederland terug. Gevonden opvallende verschijning op dit Bedenkingen zou men ook kunnen hebben tegen de keuze van het thema. Gaan we weer de kant op van een ..thema" dat, zoals enige Jaren terug het geval was, een hele bladzijde vulde en dat op zichzelf al een respectabele orgeltechniek ver eiste? Het thema van Louis loebosoh, dat dit Jaar de bouwstof moest leveren voor een meerdelige sonate, was weliswaar lang niet zo gecompliceerd, maar toch vrij uitgebreid: in wezen waren het twee thema's, waarvan het laatste als fugathema moest fungeren. Leg je met de opdracht voor een meerdeli ge sonate de deelnemers erg vast, met de keuze van zo'n hoekig, tonaal thema dwing Je de deelnemers nog meer tot kleur bekennen. En is dat wel in het belang van de nodige variatie binnen zo'n concours? Een duidelijk voorbeeld, hoezeer men door zo'n themakeuze in een bepaalde lichting werd gedreven: drie van de vier deelnemers kozen exact hetzelfde motiefje uit het thema voor het ontwikkelen van een contrasterend thema in het eerste deel. En eerlijk is eerlijk: in dit opzicht was Raas origineel. Maar zijn twintig minuten durende improvisatie was er een met een waterhoofd: na een enorm lang eerste deel waren de volgende delen nogal kort en met name het langzame deel weinig karakteristiek. Over karakter gesprokendat had de improvisatie van de nog maar twintigjarige Tuma. Merkwaardig, je herkent ondanks het moderne idioom direct de Tsjech: opvallend speels, soms haast dansant, en qua melodische invallen sterker dan in het ontwikkelen van een streng© fuga. Daarvoor moet men veeleer bij Hans G. Bosshammex zijn, die ook dit jaar weer werd uitgekozen en voor mijn gevoel beter op dreef was dan vorig jaar. De kortste improvisatie was van de tweede Nederlander: Kees van Eersel. Heel verdienstelijk, maar niet meer dan dat. k Het gaat goed met het zingende echtpaar Sasia en Serge, dat zijn koers heeft gewijzigd en zich nu vooral bezighoudt met het Engelstalige repertoire. Zo komt deze week nog de single „Don't tell me stories" van het tweetal int. Volgende week verschijnt tevens een nieuwe elpee, „We'll give you every thing" getiteld. Volgende week dinsdag zijn Saskia en Serge tevens te zien in „The Eddy Go Round Show". In dit programma staat het tweetal dertig minuten lang „in the picture" met het reper toire van deze nieuwe elpee. Op deze foto laten Sasia en Sergeper postkoets in Amsterdam aan gekomenhun nieuwe elpee vast zien. MPROVISATIEWEDSTRIJD IN HAARLEM Voor de tweede maal lm successie heeft de Amsterdamse organist Jan Raas (33) de jaarlijkse improvisatiewedstrijd voor orge!l in de Haarlemse Sint Bavokerk gewonnen. En als je op de beslissing van de jury, na niet al te lange be- raadslagingstijd unaniem genomen, zou afgaan, dan zot het kunnen lijken, alsof Raas met kop en schouders boven de overige drie deelnemers uitstak. Het tegendeel was echter waar. Waren de heren Bartel ink, Heilier en de Engelse organist Peter Hurford unaniem in hun oordeel, het publiek was dat geenszins. Er wordt direct na de uitslag, waarop het hele orgellegioen met een opvallend geduld zit te wachten, altijd levendig gediscussieerd: dit maal kon ik daarbij enige veront waardiging bespeuren. Een veront waardiging, die uiteraard niet zo billijk, maar volgens mij ditmaal ook niet geheel onlogisch was. Voor mij en diverse anderen was Jan Raas weliswaar winnaar wat betreft de lengte en de ambities van zijn improvisatie, maar qua helderheid van vormgeving en originaliteit zeker niet beter dan iemand als de Fraagse organist Jaroslav Tuma, een The Winners op Tros-scherm Frank Sinatra's tophit „My Way" is de themesong voor de Zuidafri kaanse film „The Winners", die van avond op Ned. I (20.5523.00 uur, met het NOS-journaal als onderbre king) wordt uitgezonden. Maar Cly de Ray zingt de schlager, karakte- risitaek voor de eigenzinnigheid waar mee een giroot-industrieel, die in zijn jeugd een gouden Olympische me daille op de marathon won, zyn kin deren tot soortgelijke sportieve pres taties wil pressen. Regisseur Emii Nofal schakelde tal van experts in bij de begeleiding van de acteurs in de atletische facetten van hun rol. Zo verleende de Italiaanse mara thonloper Marcello Piascanaro, de Australische schermer Lou Lopata en de hippische kenner Klaus de Gener hun medewerking. De zwemcoach Anthony Meyer vergezelde zijn doch ter Jenny, die in de film één van d© kinderen van de grootindustrieel speelt. Zuid-Afrika's topcoureurs Jackie Pretorius, Paddy Driver en Bob Ortoff reden op het autocircuit, waar vanuit helicopters opnamen werden gemaakt. De strekking van de film, waarin de vader zijn levens droom in scherven ziet vallen, is, dat liefde, geluk en sportief succes niet gekocht kunnen worden en dat macht zonder betekenis is wanneer geluk in het geding komt. SAMMY DAVIS KOMT Sammy Davis Jr komt naar Neder land. Op zondagavond 12 september verzorgt hij een concert in het Con certgebouw in Amsterdam. Sammy Davis, voor dit exclusieve optreden naar ons land gehaald door Wim Bos man Promotions B.V., zal een eigen voorprogramma meenemen. Hierin zullen onder meer The Nicholas Bro thers optrede*. voorwerp STOCKHOLM Toen het schil derij vier maanden bij de gevonden voorwerpen van het Centraal Station in Stockholm had gestaan zonder dat iemand het kwam ophalen be sloot het personeel van die afdeling het stuk maar op te hangen. Het schilderij bleek echter een gestolen werk te zijn van de Noorse schilder Edvard Munch, ter waarde van twee miljoen Zweedse kronen (1,2 mil joen gulden). Het schilderij, date rend uit 1908, werd in maart gesto len en is kennelijk achtergelaten in de bagagekluis op het station. Don derdag werd het teruggegeven aan het Stockholmse museum voor mo derne kunst. Volgens deskundigen is het gekreukt, maar wel te herstel len. Uit de woning van de rector van de Harvftrd-universiteit in Cam bridge, Massachusetts, zijn zes olie verfschilderijen met een gezamen lijke waarden van naar schatting 1385.000 dollar gestolen. Het liedje ,J)okter Bernhard" kwam zangeres Bonnie St. Claire gistermiddag in de studio van AVRO's Top-pop niet over de lip pen. Reden: De vertegenwoordi ger van de platenmaatschappij en regisseur Pannekoek werden het niet eens over het decor, dat volgens de eerstgenoemde te ma caber zou zijn en een verkeerde intentie aan het lied zou geven. DEN HAAG De Consumenten bond heeft in een brief aan minister Van Doorn (CRM) gepleit voor het kiezen van een minder „onvermijde lijk" tijdstip van uitzending van de STER-reclame. Zolang de STER rond de nieuwsuitzendingen is ge programmeerd moet het publiek er wel van kennisnemen, of het wil of niet, aldus de bond. De brief van de Consumentenbond is bedoeld als reactie op het verzoek in de Staatscourant een mening over taak, werkwijze en samenstelling van de Reclameraad kenbaar te maken De bond herinnert er aan dat ze in de eerste plaats voor afschaffing van de STER-reclame is. Door liquidatie van de STER zou de problematiek rond het functioneren van de Re clameraad zichzelf oplossen, aldus de Consumentenbond. Zolang de STER niet is afgeschaft moet. vindt de bond, niet alleen de zendtijd worden veranderd, maar er moet ook een verbod mogelijk wor den op reclame voor produkten of diensten, waarvan de consumptie niet gepropageerd zou moeten worden. Verder zouden alleen reclamebood schappen mogen worden toegelaten waarin de overeenkomstige informa tie wordt verschaft. Bij twijfel moet de adverteerder met het bewijs van de Juistheid van zijn beweringen of suggesties worden belast. In gevallen van ernstige misleiding van het pu bliek door onwaarheden in uitgezon den reclameboodschappen, moet de adverteerder voor eigen rekening de zaak recht zetten. Over de taak van de Reclameraad merkt de Consumentenbond op dat het niet goed mogelijk is een college samen te stellen dat optimaal is toe gerust voor zowel het uitoefenen van inhoudelijk toezicht op de etherre clame als voor het vaststellen van de STER-tarieven. Bij een herziening van de tarieven zou in elk geval de goedkeuring van de tarieven uit de taakomschrijving geschrapt moeten worden. De Bond wil tenslotte dat er evenveel consumenten als reclame makers in de Reclameraad mogen zitten. Nu hebben de consumenten één zetel, in deze raad. De Mercury buiten boordmotor heeft veel temperament en is uiterst betrouwbaar.Topsporters weten er alles van. Ook U kunt snel beslissen bij Uw erkende Mercury Dealer. Die zit dichtbij.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 5