'We hebben 150 toiletten, waar vind je dat?' Politie in het geweer fietsdiefstallen tegen agenda Recreatiecentrum Duinrell in Wassenaar: van landgoed tot pretpark In Leiderdorp 180 fietsen gestolen VRIJDAG 9 JULI 1976 WASSENAAR Voor de oorlog kwam prins Hendrik op het Wassenaarse landgoed jagen en trof mondain Den Haag elkaar er 's zondagsmiddags voor dè thee Nu is Hugo graaf van Zuylen van Nijevelt er als directeur-eigenaar van het N.V. Re creatiecentrum Duinrell de gastheer van zo'n 600.000 bezoekers per jaar. Hij veranderde het exclusieve landgoed van zijn vader, de opper-ceremoniemeester van koningin Wil- helmina, in een veelzijdig toeristisch pretpark, dat zonder een cent overheidssubsidie nu met een redelijke winst draait. Een hele pres tatie vooral als men bedenkt dat de graaf zich twaalf jaar geleden in de schulden stak om het landgoed van zijn moeder over te nemen om zodoende een dreigende overval van de onroerend-goed-koning Reindert Zwolsman te voorkomen. ,Daar 'zag ik niets in omdat hij het hele bos wilde kappen om er dure villa's te bouwen en ik vond dat Duinrell als recreatiegebied voor de randstad Holland, behouden moest blijven", aldus Hugo van Zuylen, die Zwolsman geen kans gaf. Hij nam ontslag bij de Deli Maatschappij, waarvoor hij in Singapore, Hong kong, Londen en New York had gewerkt en maakte van Duinrell een winstgevend recreatiepark Invasie In de koele schaduw van de sinds kort als rijtuigenmuseum ingerichte Orangerie geeft de ondernemende graaf, sportief in hemdsmouwen, glimlachend toe dat heel wat Wassenaarse notabelen liever had den gewild dat Duinrell een exclusief buiten was gebleven omdat ze weinig gelukkig zijn met de invasie van dagjesmensen in hun dure dorp. De rijzige ex-auto-coureur Hugo van Zuylen, die in 1953 als eerste Nederlander de Tulpenrallye won. v.t er niet zo mee. Integendeel, hij is blij dat het schitterende landgoed van zijn voorouders nu in de overvolle randstad een ontspan ningscentrum voor iedereen is. „Het geeft een enorme voldoening dat hier nu stadskinderen, die nog nooit een eekhoorntje hebben gezien, kunnen spelen en dat mensen, die zich geen dure buitenlandse vakan tie kunnen permitteren, er hier ook helemaal uit zijn." En hij voegt er nuchter aan toe, dat zijn familie het landgoed van maar liefst honderd hectare toch niet als prive-terrein zou kunnen exploiteren omdat de belasting en de onder houdskosten daarvoor veel te hoog zijn. „Het was voor de oorlog al erg moeilijk', beken: graaf Van Zuylen van Nijevelt nippend aan een glas pils. „Mijn vader was opper-ceremo niemeester en mijn grootvader jachtmeester van koningin Wilhel- mina, dat waren ere-baantjes waar je bepaald niet rijk van werd. Toen de vermogensbelasting in de crisis jaren fors werd verhoogd, zat er niets anders op dan het landgoed voor het publiek open te stellen omdat je dan wat minder hoefde te betalen. Een oude knecht, die toch niets anders deed dan zilver poetsen, kreeg pen porU-rsloge bij het hek om van de bezoekers een dubbeltje entree te heffen Maar dat zette weinig zoden aan de dijk omdat er niet zo veel mensen, kwamen. En vandaar dat mijn vader besloot om zomers, als wij toch in een huisje in de duinen woonden, ons grote huis aan buitenlanders te verhuren Een van de huurders was David Rockefeller, de broer van de huidige Amerikaanse vice-president. Hij was pas nog hier en kwam mij opzoeken. Wij hebben toen nog allerlei herinneringen opgehaald. Bos wachters woning alleen voor het beheer van het landgoed en de opvoeding van mij en mijn twee zusters. En ze kon weinig beginnen toen de SS aan het begin van de oorlog ons huis vorderde voor Seys-Inquarts rech terhand dr. Wimmer. Wij trokken toen maar in een boswachterswoning en sindsdien hebben wij het grote huis nooit meer zelf bewoond, want toen ik trouwde ben ik in een boerderij op het erf gaan wonen. Veel gezelliger, want 'het oude landhuis is voor een modern gezin eenvouwig onbruik baar. Ik zou het het liefst af laten breken, want het onderhoud kost handen vol geld. De schilder Paul Citroen en een paar andere kunstenaars hebben er nu hun atelier in omdat ik zo gauw geen betere bestemming weet. loen Hugo van Zuylen in 1962 - net 33 jaar - de strijd met Zwolsman aanbond en zijn baan opgaf om van Duinrell een rendabel landgoed te maken, sloot hij een forse lening af om het buiten van een paar belangrijke attracties te voorzien. Het was voor de oorlog al gebleken dat het weinig opleverde als je er alleen mee volstond om het bos tegen betaling open te stellen. Er moesten investeringen, worden ge daan voor de aanleg van een zwembad, een midgetgolfbaan, de aankoop van bootjes, een treintje en ga zo maar door. Maar mijn moeder zag dat niet zo zitten, want geld uitgeven was nu precies tegenovergestelde van wat Bij de bank waar ik om een ie vroeg hadden ze meer begrip mijn plannen. En zo lukte het om Duinrell uit te bouwen tot een recreatiepark met ruim twintig attracties. De camping, die in het hoogseizoen Plaats biedt aan ruim 6000 kampeerders en het ontspannings centrum compleet met zwembad, sprookjestuin midgetgolfbaan, klau- terberg, trampolines, rondvaartvij- ver. rijtuigenmuseum en nog veel meer liggen vlak bij elkaar. Voelt hij zich door het openstellen van züm familie/bulten een Neder landse hertog van Bedford De graaf schrikt er van. „Neen, want dan zou ik bij de ingang briefkaarten met mijn handtekening moeten verkopen. En net als de hertog de mensen veel geld laten betalen om een hapje met mij te mogen eten en dubbel tarief vragen voor iedereen, die mij bij mijn voornaam noemt. Neen, dat is wel het laatste wat ik zou doen. Ik ben er veel te nuchter voor om snobistisch te zijn, daar is trouwens geen enkele reden voor. Veel mensen denken dat als je van adel bent, je ook erg veel geld hebt, maar dat is al lang niet meer zo. De familietraditie legt je alleen nog maar verplichtingen op". Is het in deze tijd een nadeel om graaf te zijn „Soms wel ja... Ik ben enorm geinteresseerd in de politiek. Een van mijn voorvaderen was een invloedrijke minister van buiten landse zaken. En ik zou ook best iets voelen voor een politieke ftmctie, maar bij mijn partij, de WD. kunnen ze mij niet gebruiken omdat mijn naam hen het image van een „rijkelui's partij" zou, geven en daar -willen ze nu juist vanaf. Heel begrijpelijk, vind ik wel en daarom sta ik afcen bjj de Wassenaarse gemeenteraadsverkie. zingen op een onverkiesbare plaats Maar ik zei het al; een adelijke afkomst schept meer verplichtingen, eenvoudig omdat de mensen veel van je werwachten. En daarom werk Ons kampeerterrein heeft maar ik iedere dag met zo'n 120 mensen liefst 150 toiletten, in Nederland een keihard om de camping en hét park absoluut record. Dat heeft mij in er goed verzorgd uit te laten zien. touristische kringen de bijnaam het t wilde, i lening LEIDERDORP Met niet minder dan 180 gestolen fietsen in ongeveer een half jaar tijd spant Leiderdorp op dat geibied vrijwel zeker de kroon in de randgemeenten. De fietsen worden voornamelijk gestolen uit de fietsenstalling bij het zwembad „De treden. In de eerste plaats gaat men strenger letten op de verordening dat fietsen op slot dienen te staan. Zij die dat, vooral in de stalling bij het zwembad, niet doen, lopen hét risico dat him fiets wordt meegenomen naar het bureau waar men deze, na betaling van een Koete van vijf gul den, terug kan halen. De politie gaat ook in burger bij het zwembad sur- Baden Powell Jeugdvakantie- Scouting is trouwens uitgevon den door Baden Powell, die tij dens de boerenoorlog in Zuid- Afrika ook het concentratiekamp bedacht. Een merkwaardig man moet dat geweest zijn. dorp Rozen Ook bloemenland is een monar chie. Zo heeft Den Haag een zo genaamde Rozenkoningin. Zij brengt op donderdag 29 juli een bezoek aan de Leiderdorpse markt en deelt daar rozen en Haagse Hopjes uit. Het is goed, vrienden. Voor het geval er moeilijkheden komen, hebben we nu immers nóg een vorstenhuis achter de hand. Samenwerking wijkerhout), Docos (Leiden), TOV (Noordwijk) en Pn"54 (Zoeter- woude) wordt uitgebreid. Reeds gedurende enige tijd (hoe lang is trouwens nog niet bekend) wordt de talentvolle jeugd getraind, maar thans worden er ook geza menlijk kampweken georganiseerd. Men gaat met tenten, die zullen worden opgeslagen in het Bra bantse Maarheeze. Er gaan twtee groepen die worden ingedeeld in de leeftijdscategorieën tien tot en met veertien jaar en vijftien tot en met zeventien jaar. De eerste groep vertrekt morgen om twaalf urn: bij de Groenoordhal en de tweede groep gaat volgende week. Het gebeuren wordt begeleid door twaalf leiders, terwijl er boven dien beschikt kan worden over een aparte kookstaf. Dat gaat trouwens verdacht veel op scou ting lijken. Flodder De bewindsman Van Agt is zijn gezag in Leiderdorp al kwijtge raakt. Zijn wapen-inlever-actie, die zoals bekend moest dienen om de aandacht van de ware Van Agt af te leiden, heeft bij de politie in deze plaats slechts vijf losse flodders doen binnenkomen. Er zijn nog andere mogelijkhe den: of Leiderdorp is een vrede lievend oord of de onderwereld is er angstwekkend goed georgani seerd. Maar laten wij ons maar leiden door ons diepgaand wan trouwen jegens deze bewindsman en scharen ons dus achter de in woners van Leiderdorp. Leider dorp is trouwens een zeer leuke gemeente, met een zeer fijne be volking en een zeer aardige bur gemeester. Rest ons, benevens de struc turele waarschuwing voor Voor schoten in verband met de wilde havanna's, nog een mededeling over het jeugdvakantiedorp in Leiden. Behalve de gangbare activiteiten, zoals kleien en ver ven, werden er gisteren ook kijk dozen in elkaar gezet. Aangezien er nog steeds wordt ingespeeld op de komende Olympische Spelen werden er 's middags enkele jeugddorp-kampioenschappen ge houden, zoals een kussengevecht met gebruik van groene zeep, een wedstrijd touwtrekken en een wedstrijd ver- en hoogspringen. Emmers vol limonade, zo laat onze vaste correspondent ons weten, werden in de jeugdige kelen gegoten. Limonade, vrien den, staalt de spieren. Wij deden het vroeger met riedel uit de dikke fles. Dat zie je tegenwoor dig niet meer. Veel goede dingen worden hedentendage aan de jeugd onthouden. veilleren om de diefstallen te voor komen. De strijd tegen de fietsendieven leidde deze week overigens al bot twee aanhoudingen. Er werd een 12-jarige ongetje in de kuif gevat toen hij met de fiets, die hij nog maar net een dag geleden gestolen had, bij het zwembad arriveerde. Eveneens bij het zwembad werd een 16-jarige jongen aangehouden. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt. In de strijd wordt de politie van Leiderdorp vaak ge hinderd door een gebrek aan gege vens. Over het algemeen weten be nadeelden niet meer te vertellen dan dat de verdwenen fiets voorzien is van een tweetal wielen, een stuur, een zadel en een ketting en veelal weet men ook wel wat voor kleur de fiets heeft. Het merendeel van de benadeelde fietseigenaz-en heeft ech ter geen idee van het merk van de fiets, laat staan van het frame-num mer. Om dat te voorkomen heeft dé Leiderdorpse politie een soort „fiets- paspoort" w? arop de gegevens van de fiets vermeld kunnen worden. Men behoeft bij diefstal dan slechts Maria, dat kaartje bij de politie af te geven. H- M- Het maakt het zoeken naar een ge- ,fn,rite sbolen fiets aanmerkelijk eenvoudi- VRIJDAG Herenstraat 45 (gebouw Staalwijk), Jeugdsoclëteit ..Time". 7.4511.30 u. Hooglandse Kerkgracht 28, open- soosavond. Ten Katestraat (speeltuingebouw), Bejaardensociëteit „Humanltas", 2.00 alleen- schap, 8.15 ua Nieuwe Rijn 19. club staanden. weduwen en weduwnaars. Geversstraat 65, Oegstgeest, teit voor kamerbewoners Papengracht 34. soolai commissie van de vereniging voor Pieters- en Academiewilk, 8 uur nam. ZATERDAG De Burcht, Antiekmarkt, 9.30 u. v.m. Steenstraat lb, Wereldwinkel, 's mor gens geopend. ZONDAG Geversstraat 65. Oegstgeest, socië- ewoners en alleen- MAANDAG Steenstraat lb. Wereldwinkel, 9.30 u. Ontmoetingscentrum, hoek Boshui- zerlaan, Bejaardensoos Zuid-West, 2.30 Artsen Voor spoedgevallen de weekenddienst i wegkwartier, binnenstad Wijk I (Mors- l Merenwijk)Groeneveld, Haa_'wegkwartier) ling. Hoofdstraat 40. „playboy" bezorgd. Een titel waarop ik eigenlijk ook erg trots ben", lacht Hugo graaf Van Zuylen van Nijevelt geamuseerd. Oyelaan 13, tel. i J. Bovenlander, S. Jongh wordt berselaam 2. Voorhout, tel. 02522-11393. Apotheken De avond-, nacht, en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden 1 uur nam.: Apotheek Noord-Hofland, Thorbeckeweg 3. Voorschoten, tel. 071- 762877; Oegstgeestse Apotheek, Wilhel- W ijk verpleging telLei,21753~~ Interkruis' Middelweg 38. Leiderdorp Gezondheidszorg Lei derdorp. tel. 140131. Oegstgeest. Interkruis. Liltweg 7. tel. 154500. Voorschoten Gezondheidscentrum v. d. Waalslaan. tel. 4641; Alg. Hulp- SOS-dienst Telefonische hulpdienst, tel. 125202 Voor allen die in moeilijkheden ver- Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 16. Lalden. Voor hulpverlening aan verongelukte honden, katten, vogels, e.d. in de ge meenten Leiden en nacht bereik O nder wijs winkel Sophlastraat 36. tel. 126325. Geopend maandag t/m vrijdag 12.00—17.30 uur. Maatschappelijk Werk Bureau maatschappelijk werk. Oude Rijn 44c, Spreekuur dagel. 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00—20.00 uur. Tel. 142144. Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex) telef. 130775. In de manden Juli en aug. di. en do. geopend van 18.30—20.30 uur. Koord-Studio De Leiderdorpse politie gaat strenger surveilleren op en rond de fietsen stalling van het zwembad De Does. Voornamelijk daar worden in Leider dorp fietsen gestolen. Het aantal ver dwenen fietsen bedraagt nu al 180. brak één van de badmeesters zijn neuSbeeoitje. Ook tegen deze vecht partijen gaat de Leiderdorpse politie strenger optreden. Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Cornells, z. van C. van Duijn en W. Vlieland; Veronie, d. van J. s. H. Hollerman en T. Gijzen; Jochebed. d. van B. Leigh en P. A. F. H Ia Fontaine; Maruke E\eline, d. van K. A. Pikkert en J. Z. Wierstra; Pa- Jkvr. Emilie Johanna. r intermenselijke betrek- Zondag 19.3023.00 T Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, woensdag 17.00 i Hogendorpst.raat 11.30 uur; Kooi, dinsdag 10.30—11.30 u.; 45. vrijdag 10.30—11.8 Weduwen en weduwnaars telefoon 123235. Thomas John Léon V echtpartij t jes De Leiderdorpse politie heeft het de laatste weken ook druk met vech tende zwemlustigen. Het feit dat het zwembad De Does op een bepaalde tijd gesloten wordt leidt nogal eens tot onvrede bij de bezoekei-s, die hun woede over het verplichte vertrek veelal koelen op de badmeeesters. Deze week leidde dit tot een forse vechtpartij, waarbij de 19-jarige Lei derdorper M. van T. een drietal rake klappen uitdeelde. Bij een daarvan H.°Brandt I Jkhr. W. Johannes Nicolaas A. T. Dofferhoff en K. J. Vocke;' Günay, J. Hartman Kok en Frans M. Workala M. H. Dokkum; Overleden: M. A. Langerak (69), der^eijden^^ÖL' manf F^vanDyk (40) man; P. Timmermans (72), man; Hazenoot (58), geh. gew. met L. v. sink (49) A. K. S. Jadnanansing das: J. J. Assendorp Foek; C. M. Neering en G. C. j Taffijn en M. I. ising en S. S. S. I Assendorp LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidscb Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder» Hoofdkantoor: Leiden Witte Singel 1. Postbus 54 Giro 57055. Voor betaling van abonnements gelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071—14494L Nahezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071—130500. Indien In gesprek 071—134539. Kwartaalabonnement f 37,85 Per post f 48,25 Jaarabonnement f 139,90 Jaarabonnement p. post f 181.50 Losse nummers f 0.55 Abonnementsgelden by vooruit betaling te voldoen. Bij automatische overschryving geen administratie- en incasso kosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2