LEIDSCH DAGBLAD Nog meer olie onder Noordzee vandaag Bejaarde vrouw in Den Haag neer gestoken Net-storingen spelen Lichtfabrieken parten Weinig verandering LEIDSCH DAGBLAD ®S»MCg?,g- alles bloemendaal GAMMA VRIJDAG 9 JULI 1976 OPGERICHT I MAART I860 34981 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG (ANP) De 85-jarige mevrouw H. Krijgsman is vanmor gen met een tiental messteken le vensgevaarlijk gewond in haar wo ning aangetroffen en overgebracht naar het ziekenhuis Leyenburg. Als vermoedelijke dader noemt de Haag se politie de 29-Jarige vertegenwoor diger R. L. C., die bij de vrouw in woonde. De man is voortvluchtig. Een 77-jarige benedenbuurvrouw hoorde vanmorgen vroeg gebons op de deur van het slachtoffer en ver volgens hulpgeroep. Zij waarschuwde een nicht van het slachtoffer, die bij aankomst de volgens haar zeggen verwarde vertegenwoordiger het pand zag verlaten. Zij trof het slachtoffer bloedend over haar hele lichaam aan in haar slaapkamer. In de ka mer is ook het „corpus delioti" aan getroffen. een ontbijtmes. De politie heeft nog geen idee wat het motief voor de aanslag is ge weest. Zij vermoedt dat de vertegen woordiger. die eerder in een psychia trische kliniek is behandeld, in een vlaag van verstandsverbijstering heeft gehandeld. Lichaam in zee gevonden DEN HELDER (ANP) De HM Onversaagd heeft vanmorgen in Den Helder het stoffelijk overschot van een man overgegeven aan de rijks politie te water. Het lichaam werd gisteren bij de Duitse bocht in zee gevonden. Nader onderzoek heeft uitgewezen dat de verdronken man de 30-jarige Klaas van Guns, één van de opva renden van de sinds 15 maart ver mistte kotter UK 63, is. LONDEN (AP) Drie internationale combinaties die ylie zoeken in de Noordzee hebben in de laatste wéken ter hoogte van Schotland belangrijke vondsten gedaan, aldus is in welingelichte oliekringen in Londen vernomen. De voornaamste vondst was gedaan door de Phillips-groep op 200 mijl ten zuiden van het grote Rrae-veld dat ten zuiden van de Orkney-eilanden ligt. De Nederlandse ruiters Anton Ebben (links) en Johan Heins hielden vanmorgen op Schiphol scherp toezicht tijdens het inla den van de paarden voor hun Olympische reis naar Montreal. Het paard Romantico, van Johan Heins, lijkt zich er uitstekend bij te voelen. Amin naar O.S. MONTREAL (AP) De chef d'euipe van de Oegandese atleten die deelnemen aan de Olympische Spelen van Montreal, generaal Fran cis Nyangwesco, heeft gezegd dat de president van zijn land, veldmaar schalk Idi Amin, de spelen zal bU- „De president, die eens onze ama teur bokskampioen in het zwaarge wicht is geweest, is een groot sport liefhebber. Wanneer hij precies komt is mij nog niet bekend", aldus de generaal. Droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige wind uit uiteen lopende richtingen. Minimum tem peraturen omstreeks 14 graden, ma xima morgen van 21 graden aan zee tot 28 graden in het zuidoosten van het land. (Opgemaakt om 11.15 uur) De luchtdrukverschïllen boven onze omgeving zullen ook morgen klein zijn. Een lagedrukgebied boven Polen trekt langzaam ver der naar het zuiden. Het bijbeho rende front lag vanmorgen juist over het noordoosten van het land. Dit front zal zich morgen nog dichtbij Nederland bevin den. Van het zuidwesten uit na- Waar het ,,cooln luisteren is (Al 5 Jaar air-conditioning) JOHN HANKART, grammofoonplaten, Langevoort 33 - Oegstgeest dert een frontensysteem, afkom stig van een depressie ten wes ten van Schotland. Beide fronten vertonen weinig activiteit. Zater dag zal het op de meeste plaatsen droog zijn en de bewolking blijft gebroken. In het temperatuurver- loop komt weinig verandering. Weersverwachtingen voor de ko mends dagen in de vakantielan den: Scandinavië: veranderlijk (15—25 graden); Ierland, Noord- west-Engeland; af en toe regen (17-23 gr.); Midden en Zuid- Engeland: vrij zonnig (25-30 gr.); Midden en Zuidoost-Euopa: vrij zonnig, plaatselijk onweer (25-30 gr.); Frankrijk: veranderlijk (25- 30 gr.); Italië, Spanje en Portu gal: overwegend zonnig (27-33 gr.). Katwük te 1.45 i Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 24 Juli 1976 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer. 214, Lelden, LEIDEN In het verzorgings gebied van de Stedelijke Lichtfabrie ken (SLF) heeft zich de afgelopen dagen een groot aantal storingen voorgedaan. Zowel in de Rijnstreek (Zevenhuizen, Woubrugge, Wad- dinxveen, Nieuwkoop), als aan de kust (Noondwijkerhout) en in de randgemeenten (Warmond) heeft de grote en aanhoudende warmte de electriciteitsleidingen parten ge speeld. In sommige gevallen raakte het net overbelast door zowel ijskasten van particulieren als vrieskasten van bedrijven, die op maximale kracht functioneren; vaak echter was het door de hitte zacht geworden asfalt de boosdoener. Zwaar verkeer tastte in dat geval de onderlaag vam het asfalt aan, waardoor leidingen wer den beschadigd. Voorts zijn de wat oudere leidingen onder de huidige omstandigheden extra kwetsbaar. Probleem voor de SLF is niet zo zeer dat in deze vakantieperiode met minder personeel moet worden ge werkt, als wel dat de zwakke plek in de kabel niet altijd even eenvoudig is aan te geven. „Het ls echter niet Diplomaat in de trein gemolesteerd DEN HELDER (ANP) In de trein tussen Schagen en Den Helder ls de afgelopen nacht een Franse diplomaat gemolesteerd door vijf jongelui tussen de 18 en 20 jaar uit Soest. In Den Helder is het vijftal ge arresteerd en overgedragen aan de spoorwegrecherche, die ze na ver hoor weer heeft heengezonden. Er zal een onderzoek worden ingesteld naar de aanleiding van het voorval. zo", aldus een woordvoerder'„dat het verhelpen van de storingen langer dan een halve dag in beslag neemt". De meeste klachten kwamen de af gelopen dagen binnen. De SLF ver moedt dat het de komende week weer een stuk rustiger zal worden. Een soortgelijke situatie deed zich, op een wait kleiner schaal, vorig jaar augustus ook voor. TUINFEEST TU1NFAKKELS 3.50, 2.25, 1.45 6 WAXINE-LICHTJE S 11.00 BARBECUE-KOOL. p. zak 3.75 Verlichte PADDESTOEL 26.75 SET SCHIJNWERPERS 278.40 EXOTISCHE TUINVERLICHTING dikke, bamboe steel (VA m), met grote spiritusbrander, die U zelf vult. Origineel Philippijns handwerk Phillips heeft dit nog niet bevestigd maar vernomen is dat de olie-bevat tende rotsformaties liggen op een diepte van een kleine 200 meter en vermoedelijk aansluiten op het Brae- veld. Dit laatste is een van de grootste in de Noordzee en het zou meer dan een miljard vaten olie alsmede twee a drie triljoen kubieke voet gas be vatten. Het nieuwe veld is alvast de naam van Thelma gegeven. Zijn afmetin gen zijn nog niet bekend. Volgens de Financial Times zou een bekende ex pert de oliereserve daar aanwezig hebben geschat op wel een 800 mil joen vaten. De Hunt International-Viking Oil- Groep is thans bezig het gebied lig gend tussen dat van Phillips en Brae te onderzoeken. Later deze maand worden de eerste resultaten ervan verwacht. Ten zuiden van waar de Phillips- groep, die onder meer wordt gevormd door Agip, Petrofina en Century Po wer and Light, zoekt zou olie zijn vastgesteld doör de Transocean-groep Volgens de Financial Times zouden de eerste resultaten hoopgevend zijn. Door Burmah Oil is olie aangeboord zeven mijl ten noorden van het This tle-veld dat ten noordoosten van de Shetland-eilanden ligt. Burmah zou c.aar 12 putten hebben geboord en nu een produktie hebben van 2900 vaten per dag. De maatschappij beschreef de vondst als „bevredigend" en gaat voort met proefboringen. Burmah voert de boringen uit voor de Halibut-groep die wordt gevormd door Burmah Oil Development, De- minex Oil (West-Duitsland), Demi- nex (U.K.), Exploration, Santé Fé Minerals uit Californië en Tricen- trol Thistle Development. De exploitatie van het Thistle-veld begint in 1977. De olie zal via een buisleiding naar land worden ge stuwd. Die leiding begint bij het grote ten zuiden ervan liggende Brent-veld. Nieuwe Rijn 50. Telef. (071)-120824 Weer arrestatie Lockheed-Japan TOKIO (AP) In Tokio is van ochtend de tiende „Lockheed-arres- tatie" verricht. Gegrepen onder be schuldiging van meineed werd een lid van de directie van de All Nip pon Airways (ANA), Naoji Watanabe. Deze 61 Jaar oude vice-president van de ANA zou zijn meineed heb ben gepleegd toen hij voor het parle ment onder ede had verklaard van de Lockheed Aircraft Corporaion nooit een bedrag van 17.200 dollar te hebben ontvangen als commissie. Een speciale commissie van onder zoek had geconstateerd dat Wata nabe niet de waarheid had gespro ken. Er zijn thans in verband met het schandaal reeds vijf leidende figuren van de ANA gearresteerd. Gisteren onderging de presi dent-directeur, Tokoeji Wakasa, dit lot. Hereniging Duitslanden ter sprake WENEN (AP) In toespraken in Wenen door kanselier dr. Bruno Kreisky en zijn eregast de Westduit- se bondskanselier Helmut Schmidt, is Duitslands eenwording ter sprake ge bracht. Kreisky zei dat West-Duits land in een moeilijke situatie ver toefde omdat een groot deel van het Duitse volk apart en in een andere staat woont. Het zou „een groot doel voor de vrede in ons werelddeel zijn" als op een dag „de vreedzame hereniging van Duitsland kon worden bereikt". In zijn antwoord zei Schmidt, dat hij het hiermee eens was. namelijk „dat de wens dat de Duitse natie eens zou moge leven onder een enkel ge- zamelijk dak, ook de onze is". Dit kon alleen maar worden be reikt door heel Europa, aldus Schmidt „Maar Europa was veel meer dan de E.G. of de Westelijke demokratische landen alleen, met andere woorden, ook O.-Europa zou de hereniging moeten goedkeuren. 1121 BH 20 PAGINA'S tafels stoelen TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten Meubelfabriek |g, Oisterwijk Toonzaal: Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 01891-4670. Ma t/mza 9-18 uur. Vrijdagavond tot 21 uur. Uw kopje koffie staat klaar. uw tuin, uw privé vakantie-oord met vijver, foniteim, pergola, houten schutting en bloembakken, uiteraard in alle maten voorradig! hoogmadeseweg leiderdorp telefoon 071 -121920 De vijfenzeventig-jarige En gels - Israëlische mevrouw Dora Bloch, de enige passa- giere van de gekaapte Franse luchtbus die in Oeganda ach terbleef na de Israëlische actie op Entebbe, is verdwe nen uit het ziekenhuis in Kampala waar zij voor de actie was opgenomen. Haar verdwijning heeft ernstige verontrusting gewekt en En geland tot politieke actie ge dwongen PAGINA 13 In Nederland te weinig nier transplantaties DEN HAAG (ANP) De Nier stichting Nederland en de Vereni ging tot steun aan de Nierstichting Nederland vinden dat in ons land nog te weinig niertransplantaties worden uitgevoerd. Blijkens.het ge zamenlijk jaarverslag over 1975 zijn in Nederland 157 niertransplantaties uitgevoerd. Dat aantal zou blijkens het jaarverslag moeten worden op gevoerd tot circa 400 per jaar om een evenwicht te krijgen tussen de jaarlijkse aanwas van patiënten en de beschikbare dialysemogelijkhe den. Beidé instellingen streven ernaar het aantal thuis-dialyserende patiën ten op te voeren. Volgens het jaar verslag komen er elk jaar 300 tot 400 nieuwe nierpatiënten bij. In 1975 stonden bij Eurotransplan 483 Ne derlandse patiënten ingeschreven die wachten op een niertransplantatie. ï)WZ nil.1 J=3 U'n bele dag eindelooss» genieten wassenaar (kamperen kan ook) Sinds haar bestaan heeft de re gering-Den Uyl nu voor de derde keer ingegrepen in de ontwikke ling van de lonen. Een dérgelijke loonmaatregel neemt geen enkel kabinet lichtvaardig. Het tast de onderhandelingsvrijheid van de vakbonden en werkgevers, de sociale partners, beslissend aan. Eén van de allerlaatste bestaans redenen van de vakbeweging is nu juist het onderhandelen over de best mogelijke arbeidsvoor waarden. Dat willen de leden. Gebeurt dat niet, bijvoorbeeld door een loonmaatregel, dan kan een groeiend aantal vakbonds leden zich afvragen, waarom ze eigenlijk lid z ij n Dus zal in het geval van dit kabinet nog een extra overweging tot voor zichtigheid manen, omdat een breuk met de vakbeweging, tot nu toe de club van Den Uyl rede lijk toegedaan, de kansen op het voortbestaan van het kabinet tot voorjaar 1977 verkleint. Er moet iets zeer belangrijks en onoverkomelijks op het spel heb ben gestaan om ondanks alle risico's de regering toch naar het paardemiddel van de loonmaat regel te doen grijpen. Dat belang rijke was de grote urgentie om inflatie en werkloosheid aan te pakken en dat kon alleen maar door rigoureus het mes te zetten in de looneisen en op langer termijn de overheidsuitgaven. De oppositie vindt overigens dat dat mes veel te weinig rigoureus in de collectieve uitgaven heeft huisgehouden. De eis van de Federatie Neder landse Vakbeweging van 55 gul den netto loonsverhoging voor de categorie werknemers van wie er de meesten zijn („Jan Modaal") lag zo ver af van wat de regering haalbaar achtte dat men zich wel kan afvragen, waarom het ka binet zo vreselijk lang getreu zeld heeft met het nemen van maatregelen, of het moest zijn, het wachten op de grote stilte van de vakanties. Juist deze re geringsclub met zijn voorzichtig progressieve signatuur moet het al lang eens zijn geworden over de wenselijkheid collectieve voorzieningen in de sociale sfeer voor de uitgeschakelden en de meest kwetsbaren veilig te stel len. En er moet ook een vast ge loof hebben bestaan in de onver mijdelijkheid dat de actie ven in het arbeidsproces daarom fikse veren zouden moeten laten. Arbeidsonrust lijkt bij de loon maatregel ingebakken. De werk onderbreking in de havens was daar verleden week een voor proefje van. En het blijft geen vakantie. Kreten over solidari teit met de zwaksten worden nu eenmaal gemakkelijker geuit door mensen die naar boven toe wat verder van het modale loon zakje verwijderd zijn dan door diegenen die wèl van de beschei den inhoud van dat zakje de schoorsteen en de uitlaat van het autootje moeten laten roken. Voor de PvdA-fractie ligt de zaak niet eenvoudig. Vragen om een terugkeer van de Kamer van vakantie maakt de kans op een kabinetscrisis groot. Niets doen leidt tot vervreemding van de FNV-achterban, maar die kan men uit tactische overwegingen mogelijk beter nu hebben dan straks als de opwindende maan den van de verkiezingen een aanvang nemen. Niemand is blij met de looningreep, maar de regering had geen enkele keus. Naar de resultaten moet men gissen. De inflatie laat zich niet intomen door maatregelen louter op het nationale vlak (grondstoffenprijzen, droogte). En de werkloosheid is niet alleen het directe gevolg van hoge lonen. Met zoveel ongewisse factoren is het best mogelijk dat in het na jaar al opnieuw drastisch moet worden bijgestuurd. De vakantie duurt dit jaar voor het kabinet korter dan ooit Amerikaanse militair (20) overleden na drug-gebruik AMSTERDAM De 20-jarige in West-Duitsland gelegerde Ameri kaanse militair D. K is gisteravond in Amsterdam overleden na gebruik van verdovende middelen. Een Duit se vriend trof de militair in hun ho tel aan de Warmoesstraat in zoda- oige toestand aan, dat hij de GG en GD liet waarschuwen. Op weg naar het ziekenhuis overleed de Amerikaan. De koninklijke mare chaussee stelt een nader onderzoek in. WIJ ZIJN DE GEHELE BOUWVAKVAKANTIE GEOPEND (ook voor bouwmaterialen). Rijnlandse Bouwmaterialen B.V. Oude Singel 243 Lelden

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1