Bezorgheid over na actie Entebbe verdwenen vrouw Record-aantal slachtoffers in Libanon NAAST HET NIEUWS Toestand van Pat Niton zorgwekkend België weigert tekening Werd Dora Bloch vermoord? Indonesische satelliet VRIJDAG 9 JULI 1976 BUITENLAND JERUZALEM/LONDEN/NAIROBI (Reuter/AP) - De 73-jarige mevrouw Dora Bloch, die als enige van de gijzelaars van de gekaapte Franse luchtbus na de Israëlische bevrijdingsactie in Oeganda achtergehleven was, is on vindbaar. Over de mysterieuze verdwijning van de vrouw, die zowel de Britse als de Israëlische nationaliteit be zit, hebben Londen en Jeruzalem grote bezorgdheid geuit. De Britse ambassadeur in Oeganda, James Hennessy, die met verlof was, vloog gisteren uit Londen terug naar Oe ganda om alles in het werk te stel len om duidelijkheid in de zaak te krijgen. De vrouw was na de landing van de gekaapte luchtbus in Entebbe we gens ziekte in een ziekenhuis in de Oegandese hoofdstad, Kampala, opgenomen. Zij werd het laatst door een diplomaat van de Britse ambassade gezien die haar zondag kort na de Israëlische commando actie in het ziekenhuis opzocht, waar zij volgens hem door twee po litiemannen werd bewaakt Toen de diplomaat een uur later te rugkwam om haar wat eten te brengen, werd hem de toegang ge weigerd en werd gezegd dat me vrouw Bloch uit het ziekenhuis ontslagen was en naar een hotel was overgebracht. Van dat tijdstip af ontbreekt elk spoor Van officiële Oegandese zijde werd verklaard dat men niets wist. Het ministerie van gezondheid liet meedelen dat de Israëli's met hun bevrijdingsactie "de volle verant woordelijkheid voor alle gijzelaars overgenomen hadden". Mevrouw Bloch werd op 30 oktober 1902 in Jaffa, in het huidige Israel, geboren Volgens het Engelstalige blad Jerusalem Post is zij de we duwe van een in Brynmawr, Wales, geboren violist. Haar man, Aaron Bloch, vormde Israels eerste strijk kwartet na zijn emigratie vele jaren geleden. Mevrouw Bloch was met de later gekaapte luchtbus op weg naar de Verenigde Staten. Zij reisde met een zoon om het huwelijk van een andere zoon, een journalist, met een Amerikaans meisje bij te wo- Amin en Ali De zoon van mevrouw Bloch die met haar in het gekaapte vliegtuig zat, een econoom, deed gisteren een beroep op president Amin zijn moeder naar huis te zenden. De Israëlische journalist Daniel Bloch heeft een oproep gedaan aan de wereldkampioen boksen Mo hammed Ali om bemiddeling te verlenen bij de vrijlating van zijn moeder. Volgens de Amerikaanse radio- en televisiemaatschappij CBS heeft het Oegandese leger mevrouw Bloch vermoord. CBS verklaarde van diplomatieke zijde te hebben vernomen dat me vrouw Bloch zondag door Oegan dese soldaten werd ontvoerd uit het ziekenhuis in Kampala De N.Y. Times berichtte op zijn beurt dat mevrouw Bloch door ver stikking om het leven was geko men toen zij met geweld uit haar ziekenhuisbed werd gehaald. Men zou haar een prop in de mond heb ben gestopt om te voorkomen dat ze om hulp zou roepen. In de Keniase pers is gemeld dat de Oegandese militaire autoriteiten vier mannen hadden geëxecuteerd die dienst hadden in de radarkamer van het vliegveld van Entebbe toen de Israëlische commando's zondag hun bevrijdingsactie uitvoerden De lijken van de vier waren met ko gels doorzeefd in een bos gevon den Waldheim De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties Kurt Waldheim heeft gisteren gezegd dat de kaping die t Daniel Bloch met zijn bruid Phyllis Kabakoff, naar wier huwelijk in New York mevr. Dora onderweg was, toen zij als passagiere van de Franse luchtbus werd gegijzeldDaniël heeft een beroepop de bokser Ali gedaan om Amin te verzoeken .opheldering over het lot van zijn moeder te geven eindigde op het Oegandese vlieg veld Entebbe een tragisch incident is dat de noodzaak aantoont van een internationale strijd tegen het terrorisme. Waldheim gaf een lange verklaring uit waarin hij probeert aan te tonen dat hij pogingen in het werk heeft gesteld om de passagiers van het gekaapte vliegtuig vrij te krijgen. Israël heeft hem hiervoor bedankt, aldus Waldheim De verklaring werd uitgegeven na dat er o.a in Israel en de Verenigde Staten kritiek is geleverd op zijn af schildering van de Israëlische commando actie als "een ernstige schending van de soevereiniteit van Oeganda". Waldheim herinnerde vervolgens aan het feit dat hij zelf de Verenigde Naties heeft gevraagd zich te bui gen over de kwestie van het inter nationaal terrorisme nadat een aan tal Israëlische atleten tijdens de Olympische Spelen in München door Palestijnen waren vermoord. Sindsdien hebben Arabische, communistische en derde wereld afgevaardigden zich verzet tegen voorstellen vn de Algemene Ver gadering om internationaal terro risme te veroordelen. De Veiligheidsraad die gisteren een debat had willen houden over de Israëlische reddingsactie in Oe ganda heeft deze zitting uitgesteld tot vandaag in afwachting van de komst van de Oegandese minister van Buitenlandse Zaken Juan Oris. LONG BEACH (Reuter) - De toe stand van mevrouw Patricia Nixon, de echtgenote van oud-president Richard M. Nixon, baart zorg. Zij is gisteren getroffen door een be roerte die invloed heeft op haar spraakvermogen en de linkerzijde van haar lichaam Mevrouw Nixon, die 64 jaar is, ligt in het hartbewakingscentrum van het Memorial Hospital in Long Beach, waar ze een dag of tien zal moeten verblijven. t>e voormalige „eerste dame" van de Verenigde Staten was naar Long Beach op 80 kilometer ten noord westen van San Clemente gebracht nadat zij was gaan klagen over pijn aan de linkerzijde van haar li chaam De oud-president lie Eisenhower, begeleidden haar in de ziekenauto De huisarts van de Nixons.dr. John Lundgren, zei'dat zijn patiënte bij bewustzijn was en goed rustte. Dr James Mosier, een neuroloog die door Lundgren werd geraad pleegd, zei tegen verslaggevers dat mevrouw Nixon niet op haar lin kerbeen kon steunen en dat zij vrijwel geen controle over haar lin kerarm meer had. Het spreken on dervindt moeilijkheden door ge deeltelijke verlamming van de ge laatspieren. In het ziekenhuis wa< Pat Nixon isopgenomen lagin 1974 haar echtgenoot meteen bloedprop in zijn been, kort nadat hij uit het Witte Huis had moeten vertrekken. De tweede dochter van de Nixons, mevrouw Patricia Cox, is uit New York naar Long Beach vertrokken Ex-president Nixon is gisteren door het hooggerechtshof van de staat New York uitgesloten van de Newyorkse balie. Als reden voorde uitsluiting noemt de rechter „on wettige activiteit". Prins, ster en president WASHINGTON - Elizabeth Taylor wordt begroet door prins Philip van Engeland als gaste voor een diner, dat Koningin Elizabeth van Enge land achtergronden Prins Philip in de Engelse ambassade in Was hington aanboden aan president Ford en echtgenote. CONTRACT VOOR F-16 JAGERS BRUSSEL (ANP) - Belgie, aldus betrouwbare bronnen in Brussel, heeft geweigerd om deze week het contract met de Verenigde Staten te ondertekenen voor de levering van 102 Amerikaanse straaljagers van het type F-16. De Belgische mi nister van defensie, Paul vanden Boevnants, in zijn hart toch al geen voorstander van de levering door de Verenigde Staten van de nieuwe gevechtsvliegtuigen, heeft met zijn weigering druk op de VS willen uitoefenen De Verenigde Staten hadden name lijk besloten in "ruil" voor de F- 16-order 14.000 machinegeweren in Belgie te kopen. Dat zijn mitrail leurs van de Beleische FN- fabneken van het type MAG-58 Met die order was een bedrag ge moeid van ongeveer 84 miljoen gulden De Verenigde Staten hadden al in gestemd met de aankoop van deze machinegeweren. Alles scheen dus in kannen en kruiken tot de Mare- mont Corporation in Saco in de Amerikaanse staat Maine, een klacht indiende bij het Amerikaans federaal gerechtshof. De Ameri kaanse wapenindustrie beriep zich op een Amerikaanse bepaling die zegt dat bij wapens van gelijke kwa liteit de voorkeur gegeven dient te worden aan in de Verenigde Staten geproduceerde wapens De MAG-58 - dat geeft FN toe - is byna twee maal zo duur als het M-60-E-2- machinegeweer van Ma- remont. Maar vergelijkende proe ven hebben uitgewezen dat het in Belgi geproduceerde wapen een stuk beter en veel bedrijfszekerder Hoe het ook zij, het Amerikaans fe deraal gerechtshof heeft nog niet lang geleden het contract voor de levering van 14.000 machinegewe ren door België aan de Ameri kaanse strijdkrachten geschorst. Daarop heeft de Belgische minister van defensie, aldus Brusselse mili taire kringen, geweigerd het defini tieve contract tot aankoop van Amerikaanse F- 16-gevechtsvliegtuigen te tqkenen. 9000 doden in West-Irian JAKARTA (AP) - Het dodencijfer van de aardbeving en aardver schuiving in West-Irian heeft het getal 9011 bereikt, aldus heeft de Indonesische minister van Sociale Zaken Mintaredja in Jakarta be kend gemaakt Woensdag was door de gouverneur van de provincie Surtan nog het ge tal van 6000 genoemd. De aardbeving heeft West-Irian op 26 juni getroffen. Minister Minta redja verklaarde gisteren tegenover verslaggevers dat 15.000 overle venden van de natuurramp wach ten op evacuatie naar het district Apapsili, ongeveer tien dagen lo pen van het getroffen gebied. De totale bevolking van de vier ge troffen districten bedraagt 25.000, aldus Mintaredja De regering heeft 50 ton ryst en 15 miljoen roepia's (bijna een miljoen gulden) overge vlogen voor de slachtoffers van de aardbeving. De overlevenden zullen waar schijnlijk door hun grote aantal niet per vliegtuig kunnen worden over gebracht naar veiliger streken. Het veiligst, aldus Mintaredja, zou zijn hen over land naar veilige streken te leiden, maar dit zou zeker tien dagen vragen. Twee van de vlieg veldjes in de getroffen districten hebben zware schade opgelopen. BANANEN VOOR KOEIEN Tot het voer voor Franse koeien zullen bananen dienen, aan gewoon voer is er door de hevige droogte niet genoeg. Bananen zijn er zat. De prijs van die vruchten was doordat de mensen er, alweer wegens de hitte, veel minder van aten in twee weken tijds gedaald van 2200 frank tot 1300 frank per ton, groothandelsprijs. Omdat de prijzen bleven dalen besloten de importeurs bepaalde ladingen te doen vernietigen, zelfs als zij nog onderweg waren van Westindische steden naar Frankrijk. Maar toen lieten Normandische boeren weten de bananen best te kunnen gebrinken voor veevoer, de importeurs waren 't daarmee eens en gisteren begon de aflevering van 4100 ton gratis bananen aan plaatselijke groepen van veehouders. Gemeng met stroo is die voorraad genoeg om gedurende een maand 33.500 dieren te voeden, aldus is namens de boeren mee gedeeld. POST „VERLAAT" Een prentbriefkaart die. blijkens het poststempel (24 juni 1913) 63 jaar geleden in Brussel op de bus gedaan is, werd dezer dagen besteld bij de gendarmerie in Ternat. De prentbriefkaart was gefrankeerd met een zegel van 1 Belgische centiem (ongeveer zevenhonderdste cent). De briefkaart droeg ook nog een stem pel van de Gentse markt. Voor zover bekend hebben de Belgi sche posterijen met deze briefkaart een record gebroken. Nog nooit is een poststuk 63 jaar onderweg geweest. De prentbrief kaart die er zo lang over deed geeft een beeld van het militaire kamp van Leopoldsburg. GEEN HUUR DOOR GODDELIJK BEVEL Het is allemaal mooi en aardig de wederkomst op aarde van Jezus Christus te verbeiden, maar het ontslaat iemand niet van de verplichting huur te betalen. Dat was gisteren de uitspraak van een federale rechter in Arkansas, toen hij machtiging ver leende tot het verwijderen uit een huis van 24 personen die daar sinds negen maanden de wederkomst van Gods zoon afwach ten. „God", verklaarden de 24, „heeft ons op 29 september van het vorig jaar twee boodschappen doen geworden. Hij kondigde de komst van Jezus Christus aan en hij verzocht ons het perceel tot dat tiidctin nipt tp verlaten". Geheel opgaande in de voorbereiding van de wederkomst had den de 24 zieners vergeten huur te betalen. En een verzwarende bijkomstigheid was dat het huis dat zij op goddelijk bevel bezet ten, eigendom van de staat Arkansas was. Voor de 24 is het te hopen dat zich vóór maandag iets manifes teert. Doordat de deurwaarder uitstedig is, kan het gerechtelijk bevel niet voor die dag ten uitvoer worden gelegd. MODEVONNIS Volgens de Amerikaanse mode-ontwerper Richard ESlackweli kleedt koningin Elizabeth van Engeland zich saai, onelegant en tien jaar ouder dan nodig is". De 54-jarige couturier velde dit vonnis gisteren bij een bezoek aan Londen. Hij meent dat de koningin niet de juiste kleedadvi seurs heeft. Blackwell is bekend om de lijst die hij elk jaar publiceert van de tien slechtst geklede vrouwen ter wereld. Uit medelijden over de vele problemen die Engeland toch al heeft, wil hij de naam van Elizabeth er dit jaar niet op zetten Als de Britse vorstin verstandig is, meent Blackwell., zet ze haar couturier Norman Hartnell aan de deur. Vervolgens moet ze alle saaie en verouderde toiletten het raam uitgooien. Gaat dat niet, omdat ze dan niets meer over heeft, dan moet ze in ieder geval die eeuwige parels opbergen. Koningin Elizabeth zou ook gebaat zijn bij een andere haarop- maak en kleinere handtasjes, meent Blackwell r FRANKFURT - In luchtige zomerkledij gstoken forensen rennen naar een beschutting terwijl een plensbui als eerste regen sinds I juni wat verkoeling brengt in het Westduitse Frankfurt. Als parasols meegeno men parapluies en actetassen deden gisteren goede diensten als be scherming. Canada met een eigen c tiesysteem verzorgd door kunst- CAPE CANAVERAL (AP) - Vanaf de Amerikaanse basis Cape Cana veral is gisteravond de eerste Indo nesische kunstmaan gelanceerd. De satelliet" werd door een Ameri kaanse Delta-raket in de ruimte ge bracht De "Palapa" zal volgend jaar wor den gevolgd door een tweede satel liet. Samen moeten zij een Indone sische communicatiesysteem gaan onderhouden. Indonesië heeft 179 miljoen dollar in het systeem geïnvesteerd, onder andere voor de twee satellieten en 40 grondstations. Indonesië wordt hiermee het vierde land na Rusland, de VS en Het systeem is voor Indonesië een noodzakelijkheid, om mensen in afgelegen streken onderwijs te kunnen geven Het land telt 13.677 eilanden, waar van er 5000 bewoond worden door 130 miljoen mensen Iedere satel liet kan 5.000 telefoongesprekken of 12 televisieuitzendingen ver werken. BEIROET (AP. Reuter, AFP) - In Labanon zijn gisteren bijna 600 do den en 1.100 gewonden gevallen. Het grootste aantal slachtoffers in eën dag in de nu al 15 maanden du rende burgeroorlog. De leider van de Palestijnse bevrij- ophanden zynde aanval van Syri sche strudkrachten op de Libanese hoofdstad Beiroet. Arafat heeft dat donderdag in een dringende bood schap meegedeeld aan Egyptes staatshoofd. Anwar Sadat. Syrische troepen zvjn enkele w^ken geleden Libanon binnengevallen om daar de orde te herstellen. Van links-Libanese en Palestijnse zijde zijn de Syriers ervan beschul digd de rechts-christelijke kant in het Libanese conflict te steunen. Aan de rand van Beiroet hield het Palestijnse vluchtelingenkamp Tel Al-Zaater gisteren nog altijd stand tegen de rechtse belegeraars. Vol gens een woordvoerder van rechts verliezen de verdedigers van het kamp echter terrein. Tel Al-Zaatar is het laatste links-Palestijnse bol werk op christelijk gebied sinds de val van Jisr Al-Basja. Rechtse troepen hebben gisteren Amioen, hoofdstad van het district Koera, Noord-Libanon, genomen na een bloedig straatgevecht. De val van Amioen betekent een zware tegenslag voor het links-Palestijnse verbond. De linkse leider Kamal Joemblatt heeft gedreigd met een „bevrij dingsoorlog" indien de christelijke aanval op Tel Al-Zaatar niet wordt gestaakt."Er is geen kans meer op een vreedzame regeling", aldus Joemblatt. "Wu zullen in onze ge bieden een burgerlijk bestuur in stellen en de milities omvormen tot een geregeld legerwij kunnen de strijd driejaar volhouden". Het opperbevel van de Palestijnse en progressieve troepen in Libanon heeft in een boodschap aan de Libi sche leider kolonel Gaddafi ge vraagd stappen bij Moskou te doen om Syrië er toe te bewegen zijn troepen uit Libanon terug te trek ken. De boodschap was overhandigd aan de Libische premier, Jalloed, die zich sedert maandag in de Li banese hoofdstad bevindt De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Henry Kissinger heeft gisteren gevraagd om een ronde-tafel conferentie van de strijdende partijen in de -Libanese burgeroorlog. De Amerikaanse minister zei dat de Libanese burgeroorlog een tragi sche gebeurtenis is die een algehele vredesregeling in het Midden Oosten in de weg staat. "Ik wil er de nadruk op leggen dat samenwerking tussen de Arabi sche landen essentieel is voor een regeling in Libanon", zo zei Kissin ger. "Het is tijd dat alle partijen in Libanon inzien dat voortzetting van de conflict een aanmoediging betekent voor buitenlandse mach ten, die er alleen op uit zijn Libanon te exploiteren". De Tunesische minister van buiten landse zaken Habib Chatti, die deel uitmaakt van het bemiddelings team van de Arabische liga in Liba non, heeft de rechtse krachten in dat land er van beschuldigd via een militaire overwinning te streven naar de verdeling van Libanon en het vertrek van Palestijnen, dood of levend. Tijdens een persconferentie zei Chatti dat de rechtse Libanezen verantwoordelijk zijn voor het voortduren van de burgeroorlog Hij zei pessimistisch te zijn over de kansen op een bestand.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13