Rus Kortsjnoj kruipt door het oog van de naald Piket winnaar van Kat wij ks schaaktoernooi Publiek Farago verprutst winstkansen "Alleen Poulidor kan Zoetemelk dwarszitten" Overtuigende zege Bob van Overbeeke Kaagbewoners haalden hun zolder overhoop "Zolang Poulidor in het alge meen klassement nog zo dicht in de buurt van Zoetemelk staat zal het voor Joop een zware dobber worden om zijn Franse ploegmaat op een minuut of wat^ te rijden. Ik geloof niet dat ploegleider Caput dat zal toe staan. Want per slot van reke ning is Poulidor in Frankrijk nog steeds een god, voor wie al les en iedereen moetwiiken. Al- Wie wint de Tour (4) leen als tijdens een rit duidelijk zou blijken dat Poulidor niet mee kan, zal Zoetemelk mogen toeslaan. Daarom zal Joop in de komende bergetappes gewoon ontzettend lekker moeten gaan. En dat komt dik voor elkaar, let maar op". Alphenaar Piet v. d. Touw, tij dens de Olympische Spelen van Tokio en Rome in totaal drie maal goed voor een vierde plaats (2x kilometer tijdrit en tandem sprint) en in 1965 win naar van de zesdaagse in Mel bourne, ziet de confrontatie tussen Poulidor en Zoetemelk in het voordeel van de Neder lander eindigen. "De omstan digheden voor Zoetemelk zijn op het ogenblik ideaal", zegt hy "Vooral de rustdagen komen Joop dit keer erg goed van pas. In voorgaande jaren was het steeds vaste prik dat Zoetemelk vlak na de cols twee dagen van slag was, gewoon omdat hij geen tyd kreeg om weer op kracht te komen. De rustdagen zoals ze nu zyn gepland komen voor Joop op het juiste mo ment. Daardoor kan hy het in de komende dagen gaan maken. Maar dan moet hij wel in de aanval". "Veel tippen Thevenet als de winnaar van deze Tour. Flau wekul. Ik heb hem in de Alpen zien klimmen. Wat zat die man te harken op zijn fiets. Echt, die maakt geen enkele kans. En dan Van Impe. Die valt ook door de mand. En meer groten zijn er dit jaar niet. Zoetemelk moet dus wel gaan winnen. Dat wil niet zeggen dat hij overmoedig moet worden. Hij moet het beslist niet op de laatste tijdrit laten aankomen. Je weet nooit wat voor bokkesprongen zijn tegenstanders dan nog maken, ook al weet Zoetemelk echt zijn mannetje te staan in de race tegen de klok". Piet v. d. Touw, in 1966 zette hij een punt achter zijn fietscarriè- re, volgt dit jaar met meer dan normale belangstelling de ont wikkelingen in de wielersport. Reden? De nu 35-jarige Alp- hense slager werkt in zijn eentje aan een come-back op de baap. Sinds december van het vorige jaar sleutelt hij weer aan de conditie om op 12 en 13 augus tus a.s. goed voor de dag te kun nen komen bij de Nederlandse kampioenschappen sprint. "Als ik zie wat ze momenteel op de baan presteren hoef ik zeker geen slecht figuur te slaan. Ik voel dat ik de kracht heb om nog prestaties te leveren. Dan moetje een come-back niet lan ger uitstellen maar het gewoon doen". v.d. Touw maakt binnenkort rentree in de wielersport. AMSTERDAM - Wat doet een voetballer die voor open doel mist? Hij grijpt naar zijn hoofd en zakt tierend door de grond. Wat doet een tennisser die op matchpoint een smash uitslaat? Hij smijt zijn racket in de tribunes. Wat doet een jockey wiens draver op het laatste eind in de fout gaat? Hij eet zijn pet op. Wat doet een schaker van redelijke meester klasse die op het punt staat de op een na sterkste speler ter wereld voor nul aan de kant te zetten, maar zich verslikt in de handvol winstvarianten, waardoor de partij toch nog remise wordt? Hij doet niets: hij rukt zich de haren niet uit het hoofd, hij eet geen pio nnen op, zijn oogopslag is niet ver wilderd, hooguit ontgoocheld. Met gelaten handgebaren laat hij de tegenstander zien hoe het had ge moeten, hij ondertekent het we- strijd formulier en gaat met moede tred naar zijn hotel. Dan pas komt de reactie in de vorm van angs tdromen over wrede dames, hinne- kende paarden en grijnzende lo pers. Het publiek heeft daar geluk kig geen weet van en verwacht de man de volgende dag gewoon op tijd in de toemooizaal terug voor de zoveelste ronde. Arme, arme Farago: hem over kwam dit onzegbare schakersleed tegen niemand minder dan de Rus Viktor Kortsjnoj, de favoriet van dit IBM-toemooi. Bij het afbreken stond Farago zo verschrikkelijk gewonnen, dat Kortsjnoj er nauwe- lyks nog aandacht aan wilde beste den. Goed, voor de vorm zou hij nog aantreden, maar gezien zijn zwakke spel in deze partij ("ik heb gruwe lijk gespeeld", gaf hij na afloop schouderophalend toe) was het punt voor Farago volkomen ver diend. Maar wat gebeurde: in plaats van achter elkaar de partij uit te schuiven bezorgde Farago zijn ei gen stelling allerlei bressen, waar de Rus met de moed der wanhoop de vermolmde beuk inzette. Kortsjnoj moest weliswaar een stukje prijsgeven, maar toen was het materiaal al zo zeer gedund dat er voor de Hongaar geen winst meer inzat. Door dit mirakel is Kortsjnoj,samen met zes andere spelers, op de gedeelde eerste plaats gekomen na drie ronden. Hij heeft twee punten, net als Farago overigens. Maar psychologisch bieden Kortsjnoj's punten na deze tocht door de hel waarschijnlijk Door Alexander Münninghoff Rustig Het was verder een vrij rustige ron de, met enkele snelle remises, on der andere van Ligterink tegen Olafsson. Toch zijn de dertien zet ten die deze partij duurde het nas pelen ten volle waard. Ter informa tie: de zet 6. Lc4 van Olafsson is een nieuwtje, dat met Dc7 prompt door Ligterink werd weerlegd. Om zoiets tegen een grootmeester als Olafsson klaar te krijgen moet je zowel inzicht als durf hebben. Het lijkt dat Ligterink deze beide kwali teiten in dit IBM-toemooi gaat eta leren. Slechte dag Een slechte dag alweer voor Lan- geweg, die tegen Miles weinig weerstand bood en de Engelsman diens eerste winstpunt aanreikte. Langeweg staat nog steeds op nul, een zorgwekkende situatie, waar we alleen hoop op spoedig herstel tegenin kunnen brengen. Ook Böhm verloor, en wel tegen Kuraji- ca, die zich in korte tijd tot een grootmeester van formaat heeft ontwikkeld. De constante vorm die hij sinds het afzwaaien uit de Joe goslavische militaire dienst bezit, stempelt hem ook voor dit toernooi tot een kanshebber. In de meestergreep wonnen alle witspelers, alleen Nona Gaprin- dashvili maakte remise. Maar zy is dan ook een speelster. De Italiaanse Uitslagen 3e ronde grootmeester' groep Farago (Hong) - Kortsjnoj (USSR) Va-1/*, Sigurjonsson (IJs) - Ree (Ned) Va-1/*, Langeweg (Ned) - Miles (Eng) 0-1, Kurajica (Joeg) - Böhm (Ned) 1-0, Olafsson (IJsl) - Ligterink (Ned) Va-Va, Gipslis (USSR) - Szabo (Hong) Va-Va, Velimirovic (Joeg) - Sax (Hong) 1-0, Ivkov (Joeg) - Don- ner (Ned) Va-Va.Stand: 1/7 Sigurjonsson, Olafsson, Kuraji ca. Ligterink, Miles, Farago, Kortsjnoj 2. 8/11 Gipslis, Velimiro vic, Szabo, Ivkov Vit, 12/15 Böhm, Sax, Ree Donner 1,16 Langeweg 0. Meestergreep Pribyl (Tsj) - Woodhams (Aust) 1-0, Matera (USA) - Eising (BRD) 1-0, Gaprindashvili (USSR) - Ciocaltea (Roem) Va-1/*, Tatai (Ita) - v. Baarle (Ned) 1-0, v. Wygerden (Ned) - Su- wuh (Ind) 1-0, Hartoch (Ned) - Wes- terveld (Ned) 1-0. Afgebroken party 2e ronde: Ciocaltea (Roem) - Matera (USA) afg. Stand: 1 Tatai 3.2/3 Pribyl, Hartoch 2 Va, 4/5 v. Wijgerden, v. Baarle 2,6/7 Eising, Gaprindashvili 1 Va, 8 Matera 1 1 i meester Tatai wurgde John van Baarle zo vakkundig, dat het bijna niet leuk meer was om naar te kij ken en Rob Hartoch deed ons jui chen door Westerveld te verslaan. Zoals ik gisteren al zei: in dit toer nooi lijkt Hartoch wat van plan te zijn. Op weg naar de RAI zag ik hem lopen in de zon op het Leidseplein, vol zelfvertrouwen en met een vastbesloten trek op het gelaat. De mensen weken uiteen, want ieder een voelde het hier komt een win- Ter informatie voor de liefhebbers die een vrije zondag in de RAI zou den willen doorbrengen: er wordt zondag niet gespeeld, dan rusten de meesters. Maar een doordeweekse snipperdag is dit IBM-toemooi best waard. Wit F. Olafsson (IJsland) Zwart G.Ligterink (Ned) l.e4 c5; 2.Pf3 e6; 3.d4 cd4; 5.Pc3 Pc6; 6.Lc4 Dc7; 7.Lb3 Pe4:8. Pe6: De6:9.Pe4: De5; 10. De3 Pd4; ll.De3 Pb3:; 12.ab3: Le7; 13.Pc3, remise. Amsli©s$«p> Schutting Op de Koningin Wilhelmina Boulevard in Noordwijk staat sinds een paar dagen een hon derd meter lange schutting, die de puinhopen moet camoufle ren die zijn ontstaan by de af braak van een aantal hotels daar. Achter de schutting, on zichtbaar voor de toe'risten, gaat men na de bouwvakvakantie beginnen met de bouw van ap partementenhotels. Pas als die klaar zyn gaat de schutting weer weg. VW-directeur Rovers, die bij de uitvoerende bouwmaat schappij DURA al een paar keer had aangedrongen op zo'n schutting is toch nog niet hele maal tevreden. Hij vertelde mij gisteren: "De schutting staat er maar hij is nog zo kaal. Je kijkt tegen een enorme lap blank hout aan. Kan daar nu niets aan gedaan worden? Het liefst zou ik zien dat er op de schutting in diverse talen wordt aangegeven wat er op dit stukje boulevard staat te gebeuren. De ruimte die dan nog over is kan men dan bijvoorbeeld laten beschilderen door schoolkinderen". Een van de ophalers. Kaagbe woner Cor van Zadelhof, ver telde my: "Ik stond er van te kijken wat de mensen allemaal voor deze rommelmarkt heb ben afgegeven. Om maar eens wat te noemen: een antieke ko- lenweger op wieletjes, een van de eerste tv's waar in plaats van een beeldbuis nog een varkens blaas in zit, veel meubilair uit grootmoeders tijd en ook heel aardig aardewerk, waarvan we niet weten hoe oud het is". Wie zyn slag wil slaan ineen van de kraampjes kan morgen vanaf half tien terecht op de rommel markt. Grootmeester Olafsson kwam een snelle remise overeen met Ligterink die tot nu toe erg sterk speelt. HILLEGOM - Tijdens het tennis toernooi van de H.T.C. in Hillegom, dat tot nu toe keurig volgens het schema van de wedstrijdleiding verloopt, waren gisteren weinig in teressante partijen te zien. In het herenenkelspel B werden slechts twee wedstrijden gespeeld. De als tweede geplaatste Bob van Over beeke won op overtuigende wijze van Benjamin Ruysenaars, die weinig tegenstand kon bieden: 6-2, 6-1. Ook Nico Ruijn had het geen moment moeilijk tegen de C-speler Anne v.d. Meer en won met 6-1,6-1. In de herendubbel B rukken de ge broeders Arnold en Herman v.d. Capellen op naar een finaleplaats door een overwinning op het duo Meijer/Brandt Corstius met 6-4,3-6, 8-6 en een walk-over omdat de vol gende tegenstanders hun partij gewonnen gaven. Een aantrekke lijke partij voor het publiek vormde het op het centre-court gespeelde duel tussen Dik en Harriet Hyl- kema van Hillegom en Rob van Leeuwen samen met Thérèse van Diest. Na de eerste set met 6-4 ver loren te hebben waren het toch broer en zus Hylkema die door be heerst tennis en goed doorzetten de tweede en derde set met 7-5, 6-4 en daarmee de partij wonnen. Overige uitslagen: herenenkel C: P. Verde- gaal - H. Bos 6-0, 6-2; H. Meijer - N. Blokker 7-6, 7-5, A. J. v.d. Meer - F. Maas 7-5, 7-6; herenenkel D: W. de Haart - W. Entrop (eerste geplaat ste) 2-6, 6-4, 6-4, M. v.d. Linden - M. Groot 3-6, 6-4, 6-4. Damesenkel D: A. Karl - M. de Bruin 7-5,2-6,6-4, T. Rozema - T. Janson 6-3, 6-2, R. Ver- degaal - T. Regoor 6-3,6-2, E. Koen- ders - M. van Aalst 5-7, 6-4, 7-5; her endubbel C: v.d. Linden/van Ge- rven - v.d. Water/Hins 6-4,7-6. Paul van Straaten. LEIDEN - Het eerste van de serie van 4 Katwijkse strandpaviljoen- snelschaaktoernooien is in een overtuigende zege voor Philidor- speler Joop Piket geëindigd. In pa viljoen Willy-Zuid bleef hij zijn naaste concurrent, Ruud Dobbe laar, 1 lij2 punt voor. Op een zonnig terras moesten eerst d^voorrondes afgewerkt worden om kaf van het koren te scheiden. Waarschijn lijk omdat hoofdorganisator Gys Haasnoot niet aanwezig was, had den de wat onervaren wedstrijdlei ders in eerste instantie nog wat moeite met een vlotte gang van za ken, maar later op de avond ging het al beter. Dit nam niet weg dat er af en toe wat te rigoreus in de toch al korte bedenktijd gesnoeid moest worden. Men heeft echter het vaste voornemen dit niet een tweede Arie Hassink leider in Canadese ronde LA JOLIETTE - Evenals in de ope- ningsrit is Arie Hassink gisteren in La Joliètte als tweede gefinisht in de Grote Pry s van Quebec, een wie lerronde die geldt als de laatste test voor Montreal. Hassink plukte met twee tweede plaatsen (gisteren bleef alleen de Italiaan Porrini hem voor) twintig seconden tijdvergoe- ding. Daardoor staat hij in het al gemeen klassement vijftien secon den voor op de Pool Matusiak en twintig op de Tsjech Vondracek De tweede plaats van gisteren, die een nog steeds improviserende Cana dese jury aanvankelijk was ont gaan, dankte de 25-jarige renner uit Neede aan een staaltje van sportivi teit van de Poolse ploegleider Ru- sin. Joop Middelink had geprotes teerd omdat Hassink te laag was geklasseerd. Aanvankelijk zette de jury hem op de vijfde plaats. Rusin ondersteunde het protest door by de wedstrydcommissarissen te verklaren dat niet zijn rijder Matu siak tweede was maar Hassink. Een voorbeeld van sportiviteit, dat vol ledig bij deze vijfdaagse past. De ploegen zijn gekomen om te oefe nen en al wordt er fel gestreden, de instelling van allen is gelyk. De goedwillende Canadese jury wordt zelfs vertelt hoe de aankomsten wa ren. De rende lijkt dan ook voor de jury een nog belangrijker test dan voor de renners. Algemeen klassement na twee etappes: 1. Hassink (Ned) 6.54.50, 2. Matu siak (Pol.) 6.55.05,3 Vondracek (Tsj) 6.55.10, 4. Porrini (Ita) 6.56.10, 5. De Wolf (Bel) 6.56.20, 6. Pikkoes (Sov) z.t., 7. Tak (Ned) 6.56.25. maal te laten geschieden. Uit de voorrondes plaatsten zich 10 man voor de finale, waarna de strijd bin nen werd voortgezet. Joop Piket en Dobbelaar nestelden zich met 4 lij2 uit 5 aan de kop, bei den remiseerden met Theo Piket. In het onderlinge duel betoonde Piket (vorige week nog winnaar irf Alphen) zich echter de sterkste, waarna er voor hem ondanks een remise tegen de goed spelende Geertsma, geen vuiltje meer aan de lucht was. Daarmee was het vaatje haring weggelegd voor de oud Leids kampioen, die 8 uit 6 scoorde, terwijl ook Dobbelaar (6 lij2 punt) en Geertsma (6 punt) in de prijzen vielen. De verdere eindstand man de finalegroep: 4. R. Mieremet 5 lij2; 5-7. J. v. Harten (zeer verras send de beste Katwijkse speler), Joop Bakker en Theo Piket (die te veel moeite had mét de zeer krappe bedenktijd) 5 punt; 8. A. Edeling 2 lij2, 9. J. Koet 1 lij2, 10. H. de Raad lij2. Groep 2 werd gewonnen door de LSB-jeugdkampioen tot 16 jaar Wim Haasnoot met 5 lij2 punt, voor Postma (5) en A. Hoek met M. de Graaff (4 ly2). Greep 3 was voor H. den Hollander, met M. Ouwe hand als nr. 2 en de promotor van de LSB, Alfons Grim als derde. Woensdag om 19.30 uur start het tweede toernooi in paviljoen Fok- De Best (Voorstraat). Profbokser Napoles stopt MEXICO STAD - De 36-jarige Jose Napoles, oud-wereldkampioen in het weltergewicht, heeft gisteren in Mexico Stad aangekondigd dat hij stopt met boksen. De Mexicaan, die op Cuba is geboren, veroverde op 18 april 1969 voor de eerste keer de wereldtitel in het weltergewicht, toen hy Curtis Cokes (VS) versloeg. Daarna kwam hy drie keer met succes in titelgevechten uit. Hy werd een jaar en acht maanden na zijn gevecht met Cokes onttroond door de Amerikaan Billy Backus (3 december). Een half jaar later was het kam pioenschap weer in bezit van de Mexicaan. In een tijdsbestek van vier en een half jaar verdedigde Napoles zijn titel nog eens tien keer. Tot op 6 december 1975 de Brit John Stracey een einde aan de hegemonie van Napoles maakte. Sinds 22 juni van dit jaar is de titel echter weer in Mexicaanse handen: van Carlos Palomino. Napoles, eigenaar van een restau rant en een nachtclub, kwam als prof in totaal 84 keer in de ring. Hij verloor slechts acht gevechten. In zijn lange carrière boekte Napoles 54 overwinningen door knock-out. Weet u een onderwerp dat in deze rubriek past? Bel me dan maar op. Elke morgen wacht ik tot tien uur op uw telefoontje Bel 071-144941, toestel 39. 101 JAAR Cor van Zadelhof met een deel de "buit" Opoe Daleman, die in Rijpwete- ring samen met haar dochter een paar dagen per week een café drijft en nog zelf achter de tap staat, is kortgeleden vol goede moed van start gegaan met levensjaar no. 101. Het werd niet zo'n geweldig feest als vorig jaar toen de hoogbejaarde bar- keepster haar eeuwfeest vierde maar toch heeft de oudste in woonster van Rijpweterxng haar verjaarsfeest niet zomaar voorbij laten gaan. Ik hoorde dat de paar vaste klanten die ze nog heeft op haar verjaardag een feestelijk borreltje met haar hebben gedronken. PAGINA 11 Veel bewoners van het Kaagei land zijn deze week op zolder gaan grasduinen op zoek naar wat spulletjes voor. de rom melmarkt van de hervormde gemeente, die morgen zal wor den gehouden op het pleintje ■y«j>or de hervormde kerk. Uit de 'inzamelingsactie is gebleken dat op menig zolder nog heel wat antiek lag opgeslagen, waarvan de eilandbewoners zelf niet wisten dat die spulle tjes momenteel zo in trek zijn en in een antiekzaak nog aardig wat geld zouden "moeten op brengen. Maar gegeven is gege ven, vinden de organisatoren van de rommelmarkt, die nu bijna een vrachtwagen vol mooie "afdankertjes" hebben.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11