Collectiviteit sterke punt waterpoloploeg Bert Pronk: „Toch zal ik me in de bergen nog wel laten zien" Olympische perikelen schuttersassociatie Horn blijft thuis Trambic: „Groep moet bij elkaar blijven rnontreai '76 J DONDERDAG 8 JULI 1976 DEN HAAG - Hans Hom, die met zijn paard Codex was aan gewezen voor de Olympische miterploeg.gaat.nu zijn paard is afgekeurd voor de Olympi sche Spelen, niet mee naar Mon treal als reserve. "Wat moet ik daar drie weken doen", aldus een zeer teleurgestelde Hom, "mijn collega's zijn allemaal kerngezond en als ik daar moet rondhangen terwijl ik toch niet mee kan doen, nee, dat lijkt me vreselijk. Maar ik begrijp ook niet waarom Codex is afge keurd. Die kleine operatie is nu al zo'n zes weken geleden ge beurd, ik zou niet weten, waarom het nu is afgekeurd Overigens merkwaardig dat de ruiters pas na een kleine twee weken de uitslag van de keuring van hun paarden te horen kre gen. Daardoor wist Hans Hom pas zes dagen voor het vertrek naar Montreal dat zijn paard was afgekeurd. Een trieste zaak. maar in de Tour de France wil het voorlopig nog niet lukken. Bert Pronk schitterde in het Door Ger Stolk MAASTRICHT - Weer smijt Ivo Trumbic woedend met kleddernatte vlaggetjes, weer bijten de omstanders van spanning op hun nagels. Theater. Welke Joegoslaaf is er vies van theater? Dus brult Ivo Trumbic daar aan de rand van een Maastrichts zwembassin zijn ongenoegen uit. Foe tert, scheldt, dreigt dat hij de training met zo'n stel lummels stopt. De poloploeg speelt in het water een angstige kleuterklas. Met Trumbic lijkt plezier zelfs vlak voor de spelen een uitgemaakte zaak. Spannend ook: wie weet, is Trumbic dit keer echt ziedend. Na twee minuten wordt er toch weer getraind. Hard, met ver trokken bekken, in weergaloos hoog tempo. De kreten van Trumbic roepen vaag vergelij kingen op met een voetbaltrain ing, zoals bijvoorbeeld Viyadin Boskov die kan geven. Het enige raakvlak overigens «net Neer- lands populairste sport. Trum- bic's one man-show ten spijt, doet de inzet van de waterpo- lo'ers professioneler aan dan alle trainingen van Ajax, Feyenoord en PSV bij elkaar. Voldaan Wat later een voldane grijns op het gezicht van Trumbic. "Hoe vond je de training?" En een in Fadrhonc-telegramstijl gegeven commentaar "Trainen is wer ken. Keihard werken. Wie niet werkt zal niet eten. In dit geval geen Montreal. Zo zijn de beste mensen geselecteerd. Een eerste vereiste om tot succes te komen. De rest moet blijken". De rest. Wat voor rest? Slaagt Ne derland er straks in om aan de enige (bronzen) waterpolo- medaille van Londen '48 einde lijk een nieuw eremetaal toe te voegen? Herinneringen. Aan Helsinki '52, Cor Braasem, Frits Smol, Van Feggelen. Aan een FIN A-besluit om een van Joegos lavië gewonnen wedstrijd ongel dig te verklaren nadat de Belgi sche scheidsrechter Delahave, die een vriend was van oud- KNZB-voorzitter Jan de Vries, partijdig zou zijn geweest. Woe de, ontgoocheling, misselijk ma kend onbegrip. Een periode, waarin de Oostbloklanden als gevolg van faciliteiten, die in Ne derland niet gegeven kunnen worden, internationaal gezien de dienst op alle fronten uitmaken. Is Nederland nü, zover om een hoofdrol aan te kunnen, om die hegemonie te doorbreken? De spierenmassa blijft, bijna twee meter hoog, roerloos. Begint met geoefend-trage bewegingen een pijp te stoppen om in hetzelfde ritme de schouders op te halen. Legt uit dat de mogelijkheden weliswaar verruimd zijn maar houdt het er vervolgens toch slechts op dat de prestaties van het waterpoloteam gedurende de driejaar dat hij in Holland werkt, steeds beter zijn geworden. Ten aanzien van prognoses is Ivo Trumbic duidelijk een minder onstuimig acteur dan als domp teur van reuzen van waterpolos- pelers. Nivellering Een poging. Trumbic: "De situatie is internationaal zo. datje van ni vellering kunt spreken. Dat wil zeggen dat andere landen qua sterkte dichter bij Hongarije, Rusland, Joegoslavië en toch ook wel bij Italië zijn gekomen. Ge volg van gerichte training. De nemarken. Zweden en Engeland zijn conditioneel op een vrij hoog peil aangeland. En die conditie is in het waterpolo belangrijker dan in welke andere sport ook. Met conditie voer je je techniek op, kan je serieuzer aan taktiek den ken. Daarbij komt de collectivi teit. Een geluk dat we een tijd met dezelfde groep hebben kunnen werken. Al met al voldoende ba sis om combinaties te kunnen in studeren. Met conditie maak je ook vrijwel zeker minder over tredingen tijdens de wedstrijd". Waterpolo, sport van mannetjes putters. Sinds Johnny Weismül- ler tijdens dezelfde Olympische Spelen èn drie gouden zwemme- dailles èn als lid van de Ameri kaanse poloploeg een bronzen plak verzamelde, hebben deze takken van sport niet meer paral lel gelopen. Het een sluit het an der uit. Alex Boegschoten en Piet de Zwart zijn in het water onzacht met elkaar in aanraking geko men. Beiden worden aan een open wenkbrauwwond behan deld. Een paljas merkt op dat hij Enith Brigitha en Annelies Maas zo snel niet met de hoofden tegen elkaar op ziet botsen. Maar Trumbic vliegt overeind. Als veelvoudig Joegoslavisch inter national die Nederland zo menig maal de das omdeed, kan hij van wenkbrauw-blessures meepra ten. Wat later keert hij gerustges teld weer. Hij: "de vechtersmen taliteit van jullie Hollanders is bewonderenswaardig. Die men taliteit is echter ook vaak niet- volwassen. Ik ben aan het begin van dit jaar met achttien man aan de centrale-polotraining begon nen en was er al na een paar we ken achter, wie ik zou nemen. Toch heb ik tot op het laatst ge wacht om de namen van die elf man bekend te maken. Ik ben er van overtuigd dat ik op die ma nier de motivatie van de hele groep op hoog peil heb gehou den. Als gevolg van dezelfde mentaliteit raakte het Neder landse zevental in het verleden te vaak over zijn toeren. Dat wil zeggen dat er te slordig werd ge speeld, te veel balverlies werd ge leden. Met name bij een nume rieke meerderheid moet je zo koel kunnen zijn om zuinig met de bal om te springen. Een essen tieel punt in waterpolo". Regelmatig Toch maar weer die vraag. De rest, hoe zit het met de rest? Hoeveel jaar heeft Ivo Trumbic nog no dig? Ontwijkend antwoord. Trumbic: "Bij iedere Olympische Spelen zijn er nieuwe dingen. Hoe kan ik weten wat er elders wordt uitgebroed? Het Neder lands zevental is dit jaar voor 't eerst regelmatig. Dat wil zeggen dat we aan vier toernooien deel namen, dat we evenzoveel keer tweede werden en dat de slechte wedstrijd die we voorheen tel kens hadden, uitbleef. Wat weten we internationaal nog meer? Joegoslavië heeft een oud team. Dat kan een voordeel zijn maar ook een nadeel. Verder schenken we er geen aandacht aan dat de Italianen in maart nergens waren. Want hoe is het in Montreal met hun vorm gesteld? En verder zijn de KNZB en ik overeen gekomen om tot na Moskou 1980 op de zelfde voet door te gaan". De poloploeg poseert in het water. Met eindeloos geduld. Tot drie, vier keer toe krijgt de fotograaf gelegenheid om de weggeworpen ballen te laten verzamelen en af te knippen. Er blijkt zelfs niemand op de gedachte te komen om snel een tas met reclame-opschriften aan te dragen. Trumbic zegt "En elk jaar gaat het beter. Als we de groep maar bij elkaar houden". Ivo Trumbic: een beter dompteur dan acteur. PORT BARC ARES - Zijn verwachtingen waren hoog gesteld, maar nu de realiteit is aangebroken, is de teleurstelling des te groter. Bert Pronk, 25 jaar oud en in z'n tweedejaar als beroepsrenner, had gedacht om in de Ronde van Frankrijk door te breken. Zijn glo rieuze start deed al het goeds vermoeden, maar in het hooggebergte, juist de specialiteit van de Schevenin- ger, kreeg Bert Pronk forse klappen te verwerken. oneffenheidjes in zijn equipe eerder had glad moeten strij ken, laadde Bert Pronk de accu weer enigszins op. "Het is jam mer dat het nu zo loopt. Vol gend jaar ga ik m'n hele seizoen afstemmen op de tour, omdat ik heb begrepen, dat een profes sional alleen in dit evenement als beroepsrenner kan slagen. De ronde van Zwitserland zal er dan niet bij zijn. Dat weet ik nu al heel zeker. Want die was dit jaar erg lastig met acht berge tappes. Als je zo eens terug re kent ben ik nu toch al bijna 3>/2 week achtereen bezig". OVERAL BERGEN 9JULI-13? ETAPPE_188km Zyn goede positie in het klas sement met de daarbij beho rende witte trui van de hoogst genoteerde jonge prof ging in de Alphen geheel verloren. De twee aankomsten bovenop een berg werden voor Bert Pronk een ramp. Op weg naar Alpe d'Huez, waar Joop Zoetemelk voor de eerste keer toesloeg, hield hij de schade beperkt tot zeven minuten, maar een dag la ter, toen Montgenevre het eind station was, noteerde hij zelfs veertien minuten achterstand. Op de rustdag in Port Barcares, vlak voordat de tourkaravaan de Pyreneeën ingaat voor waar schijnlijk het beslissende ge vecht tussen de kopstukken, piekert Bert Pronk nog steeds over de oorzaak van zijn falen, "Ik weet het niet", zegt hij na een korte overpeinzing. "Mis schien heb ik voordat de tour begon wel te veel gereden. De eerste berg gaat nog wel, maar de tweede breekt me op. Dat zou toch een teken kunnen zijn, dat ik ben leeggereden". In een ruim een uur durend ge sprek met Peter Post. die kleine IJSSELSTEIN - De 20-jarige kleiduivenschutter Cees van Ieperen uit IJsselstein voelt zich gegriefd dat hij niet in aanmerking is gekomen voor deelneming aan de Olympi sche Spelen van Montreal. Van Ieperen die aan zeven selec tiewedstrijden, waarvan er twee in Nederland zijn gehou den heeft deelgenomen, haalde in geen van die wedstrijden de door het NOC gestelde limiet van 195 punten. Hij behaalde 194 punten. Evenveel als Cees Swinkels, die wel door het NOC werd aangewezen om Neder land in Montreal te vertegenwoor digen. De vader van Cees van Iepe ren heeft in een brief aan de KNSA (Koninklijke Nederlandse Schut ters Associatie) hierover zijn ver wondering geuit en gevraagd op welke gronden zijn zoon niet is voorgesteld. Hij vindt dat er een on rechtvaardigheid in deze affaire schuilt. De heer Geerts, die lid is van de algemeen technische commissie van de KNSA kon zich de teleur stelling van Cees van Ieperen wel voorstellen. "Inderdaad hebben Van Ieperen en Swinkels de limiet niet gehaald. Zij hadden dezelfde top, maar het plaatsingscijfer was niet gelijk. Dat was de eis van het NOC, het NOC heeft toen, gezien dé wereld prestaties van Swinkels in 1975, hij evenaarde dinsdag het we reldrecord en plaatste zich bij de eerste drie ter wereld, aan Swinkels de voorkeur gegeven. In 1975 was Van Ieperen nog niet op dat ni- Het dringende beroep dat het be stuur van de KNAU schriftelijk op het Nederlands Olympische Co mité heeft gedaan om hoogspringer Ruud Wielart alsnog aan te wijzen voor Montreal heeft geen succes gehad. Gisteren is naar aanleiding van de brief aan de KN AU uitvoerig overleg geweest tussen de nog in Nederland verblijvende bestuurs leden van het NÖC en chef de mis sion Bram Leeuwenhoek. In dat overleg is geen reden gevonden om Wielart, die afgelopen maandag in Stockholm bij internationale wed strijden het hoogspringen won met 2.18 meter, alsnog aan te wijzen. KNAU-voorzitter Frans Jutte gis-; teravond op Papendal: "Het is jammer maar ik zou niet weten wat wij nu nog kunnen ondernemen. Het NOC stelt zich op het stand punt dat Wielart de gevraagde 2.20 meter maandagavond niet heeft gehaald en dat er dus geen reden aanwezig is om hem alsnog aan te wijzen. Een belangrijk punt was het feit dat Wielart met zijn 2.20 meter van enkele weken geleden slechts op de 20e plaats van de wereldrang lijst staat". Ruud Wielart was ook op Papendal. De lange Hoofddorper "Ik heb mij waar gemaakt. Voor het NOC was dat echter niet voldoende. Het lijkt mij wat naïef om een kort geding te beginnen. Ik wil op basis van pres tatie uitgezonden worden en ik heb laten zien dat ik echt by de top hoor". De keuze van zijn programma stemt Peter Post tevreden. De ploegleider "Het is onbegrijpe lijk, dat het nu ineens met Bert niet gaat. Maar ik heb hem vooraf ook gewaarschuwd, dat hij niet naar Zwitserland moest gaan. De ronde van Luxem bourg had als voorbereiding be ter voor hem geweest. Maar ik laat de jongens vrij. Ze krijgen bij mij een belangrijke in spraak". En verder "Het is voor de ploeg in z'n totaliteit natuurlijk niet goed, als je op een man rekent, die na ruim een week ineens wegvalt. Maar voor de coureur in kwestie is het wel eens goed. Als je geen tegenslag tegen komt zal je ook nooit een groot renner kunnen worden. Je moet je tegen zoiets harden. Vooral als jonge professional". Bert Pronk is dat met Peter Post eens. Weet, dat er heel veel komt kijken, voordat een wiel renner zich vedette mag noe men. "Maar", stelt hij, "in Zwit serland voelde ik me de beste klimmer van het peloton. Ook reed ik in de eerste tour-week op het vlakke als een raket. En nu niet. Dat moet toch een oor zaak hebben?" Peinzend: "Misschien geef ik wel te snel op, omdat ik denk dat ik kapot zit. Wantje moetje pijn doen. Dat is belangrijk. Ook het leren afzien onder de meest erbarmelijke omstan digheden. Het valt me op, dat vooral de ouderen het in zo'n tour maken. Maar hun lichaam en geest zal wel gewend zijn aan de moeilijkheden, die iedereen te overwinnen heeft. Als je er dan zo helemaal op ben inge steld, geef je niet meer zo snel af'. Bert Pronk heeft inmiddels al met zijn teleurstelling leren le ven. Weet ook, dat niet iedereen het in z'n eerste Ronde van S1GAIJDE\5 Mane VshGirons 1391" ^^.Crouzehe 12£Sm*lLAl- 191SmWmorens f'CUR' -X-ravitaillennq A berg Frankrijk kan maken, omdat daar de opgave te lastig voor is. "Bij zo'n debuut", bedenkt hij, "Weet je ook nauwelijks hoe je lichaam reageert op vitamines. Wat wel of niet een goede uit werking heeft. Ik geloof, dat als je de tour een paar maal hebt gereden, dat je dan weet, wat je wel en niet moet doen". Een veelvuldige medische controle is er voor Bert Pronk tijdens de ronde niet bij, omdat Raleigh niet beschikt over een ploeg- dokter. Door Hans Coolegeni "Dat vind ik echter geen pro bleem", zegt de Soheveninger. "Want welke Nederlandse arts is daar geschikt voor. Ik meen dat iedere dokter onderschat welke lichameiijke prestaties wij moeten leveren. Ik heb al heel wat sportartsen afgelopen, maar het valt me telkens tegen als ik bemerk dat ze niets van het wielrennen afweten. Ja, dokter Rolink, die zou het zijn. Maar die kun je onmogelijk in zo'n ronde krijgen". Nochtans is de Tour de France voor Bert Pronk niet afgelopen. Aan de vooravond van de Pyre- neëen, is hij zich bewust, dat zijn gehoopte klassering bij de eerste twintig niet zo gemakke lijk meer voor het grijpen ligt. "Toch zal ik me in de bergen nog een keer laten zien. Dat is nu iets gemakkelijker voor me. omdat ik toch niet belangrijk meer ben voor het klassement. Als dat lukt is de tour voor mij toch geslaagd. Want ik moet toch kunnen bewijzen, dat ik een goede klimmer ben".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9