Groot deel van Veluwe verwoest mmi URM Verzilting water heeft kritiek stadium bereikt Van der Stoel redt vakantie Nederlanders WANHOPIGE STRIJD TEGEN VERZENGENDE VUURZEE Cérard Philipe. Legendarisch filmacteur, vindt unlet in de bioscoop. Maar wei op tv. se vara zal het wel weer doen. I Fabriek leverde te snelle "pacemakers ...Want als de VARA je nog geen tientje waard is - waar blijven we dan? NOMMERN (SP) - Minister Max van der Stoel zelf is er aan te pas gekomen om de vakantie te red den van zo'n 40 Nederlandse ge zinnen die kamperen in het Luxemburgse gehucht Nom- mern. De minister van Buiten landse Zaken, deze dagen voor een Europese vergadering in het groothertogdom, heeft via de Nederlandse ambassade gedaan gekregen dat de ongeveer 150 Nederlanders, die hun tenten hebben opgeslagen op het kam peerterrein Eichelborn in Nom- mern, niet hoeven op te breken. Dinsdag had de burgemeester van het plaatsje aan de Nederlandse campingeigenaar Vincent Dam (42) laten weten dat alle tenten van zijn terrein moesten verdwij nen. Zonodig zou de gendarmerie daar een handje bij helpen. Vol gens de burgemeester staan de tenten in een beschermd natuur gebied, en ontbreekt het de heer Dam bovendien aan de nodige vergunningen. „Het heeft er dinsdag wel even om gespannen", vertelt Vincent Dam ons in zijn door de politie leegge haalde kampwinkel. „De mensen hier waren echt in paniek. Ineens stond daar 's middags de burge meester op het terrein, met vijf politiemannen en drie oprui mers. Door een megafoon lieten ze weten dat iedereen weg moest. De hele voorraad in de kamp- inkel hebben ze in beslag ge- Twaalfj vangen. Vincent Dam: „En van de acht caravans en de vijf huisjes die ik op mijn terrein heb staan kunnen mijn vrouw en ik en onze vier kinderen niet leven. Die mo gen nameüjk wel blijven staan. Er zijn allwn 1 tenten". bezwaren tegen de Ik ben wel geen Albert Heyn, maar alle benodigde le vensmiddelen had ik toch in huis. Ze hebben ook mijn antieke kassa met al het geld wegges leept. Zelfs het fooienpotje van de kinderen. Met een vrachtwa gen vol spullen gingen ze er van door". De kampeerders, van wie de mees ten elk jaar terugkwamen op Ei chelborn, kunnen nog enigszins bij) zijn omdat hun vakantie ge red is. Vincent Dam is dat niet. Hij is droef gestemd. Voor hem betekent het het einde van zijn bedrijf dat hij in twaalf jaar tijd heeft opgebouwd. Nieuwe kam peerders mag hij niet meer ont- geleden is Vincent Dam zijn camping in Luxemburg be gonnen. Hijzelf: „Met toestem ming van de toenmalige burge meester. Ik ben langzaam aan be gonnen de zaak uit te breiden. Eerst heb ik wat huisjes neerge zet, toen een paar caravans, daarna een wasgelegenheid enz. In de loop der jaren waren daar ook tenten bijgekomen. Medio 1967 kreeg ik een vergun ning voor een kampeerterrein, nadat ik had gezorgd dat het af valwater goed wegkon, en electra was aangelegd en er terrassen waren gemaakt kreeg ik van het ministerie van Gezondheid te ho ren dat alles in orde was. Maar begin 1969 werd alles weer inge trokken door het ministerie van Natuurbescherming, omdat ik in een beschermd gebied zat". De volgende jaren hoorde Vincent Dam er niets meer over. Pas vorig jaar ontstond er nieuwe deining. Dam: „Ze dreigden met bekeu ringen. Mijn advocaat vond dat ze dan maar proces-verbaal moes ten opmaken, dan zouden we wel zien wie er gelijk had. Daar heb ben ze sindsdien wel steeds mee gedreigd, maar bij mijn weten is er nu nog steeds geen proces verbaal opgemaakt. Ach, als het dinsdag nou nog in alle redelijk heid was gegaan, okay, maar ze gingen als bezetenen tekeer. Er was gewoon niet met ze te praten. Ik houd me nu maar aan wat er is afgesproken, en laat het verder over aan mijn advocaat. Iets datje in twaalf jaar hebt opgebouwd, met bloed, zweet en tranen, wil je tenslott toch graag behouden." Volgens Vincent Dam zyn alle moeilijkheden terug te voeren tot de persoon van Alouis Miny, de man die burgemeester is van de uit verschillende gehuchten sa mengestelde gemeente Nom- mern. Dam beweert dat de bur gemeester enige tijd geleden sa men met zijn broer de camping van hun vader heeft geërf. Dam: „Hij duldt geen concurrentie". Volgens een ander Nederlands echtpaar, de heer en mevrouw Schenk, dat op een paar honderd meter van Vincent Dam de cam ping Panchero drijft, discrimi neert de burgemeester de Neder landers. De heer Schenk: „Nommern heeft 750 inwoners, het grote La Ro- chette.een paar kilometer verder, zo'n 2000. In deze vakantietijd komen ^daar 6000 mensen bij, al lemaal Nederlanders. Zes kam peerterreinen hier en een restau rant worden door Nederlanders gedreven, dat wekt bij de eigen lijke bevolking jaloezie. Hoewel ze natuurlijk veel aan ons verdie nen ondervinden we veel tegen werking. Sommige Luxemburgers zeggen zelf: „Jullie Hollanders hier heb ben alleen maar plichten, geen rechten". k Campingeigenaar Vincent Dam: "Met een vrachtwagen vol spul len gingen ze er vandoor". ARNHEM (SP) - Een van de grootste branden van de afge lopenjaren heeft gisteren bij Arnhem ongeveer 400 hectare bos en heidegrond verwoest. Om kwart voor zes gisteravond gaf commandant ir. J. La- vèn van de Arnhemse brandweer, die de leiding van de omvangrijke blusoperatie had, het sein: "Brand meester". Maar in de loop van de avond en de nacht vlamde het smeulende vuur nog diverse malen op. De brand werd gistermorgen om kwart voor twaalf ontdekt op het Rozendaalse „Veld in het nationale park Veluwezoom, ten noorden van Arnhem. Al snel sloeg de brand over naar de westzijde van de A pel- doom se weg tussen Amhem en Apeldoorn. Paniektoestanden ontstonden toen de brand zich zo snel door de kurkdroge heide en bossen vrat, dat diverse campings bij Schaars- bergen en het grote kazerne- complex van de elektronische en technische school van de konin klijke luchtmacht werden be dreigd. Evacuatie Drieduizend militairen en honder den campingbewoners werden met de grootst mogelijke spoed geëva cueerd. De Rijnhal in Arnhem-zuid werd ingericht als opvangstcen- trum. Tegen de avond konden de militairen en kampeerders echter terugkeren naar hun kazernes en campings. De brand was op de grens ervan tot staan gebracht. Het hele gebied ten noorden van de weg Ut recht-Arnhem werd door de politie hermetisch afgesloten voor het verkeer. Drieduizend militairen bestreden de brand, bijgestaan door honderden vrijwilligers. Door gemeentebranddiensten uit de wijde omgeving werd met een vijf tigtal tankauto's bijstand verleend. Zelfs uit Duitsland arriveerden enige tientallen blusvoertuigen en later op de dag zelfs een hele ko- lonne brandbestrijdingsvoertuigen van de Wehrmacht. Troosteloos Wie gistermiddag door het bran dende gebied reed werd geconfron teerd met een troosteloze aanblik, die veel weg had van een oorlogssi tuatie. Zwartgeblakerde bossen en heidevelden, zo ver het ook reikte. Beroete militairen zaten uitgeput tegen de bomen gezakt. In de rook stond hier en daar nog een vrijwilli ger met takkenbossen op het smeu lende vuur in te slaan. Lange kolonnes melkwagens met bluswater reden af en aan. Bulldo zers van het leger groeven grom mend brandgangen door de kende vlakte. Enorme vrachtwagens reden heen met ladingen vol vrijwilligers en militairen. Niemand wist precies wat en waar het nu in brand stond. De wildste geruchten deden de ronde. Zo meenden talloze blussers de hele dag lang ten onrechte dat een groot deel van het elektronische militaire complex van de koninklijke luchtmacht voor een deel tot aan de grond was afgebrand. In feite bleek de sportzaal en de kantine van de kazerne slechts geschroeid te zijn door het vuur. Ook het Motel Arnhem langs de verkeersweg Utrecht naar de Duitse grens werd door het vuur bedreigd. Directeur G. J. van der Marei vertelde dat hij gisteren ge ruime tijd in grote angst had geze ten. Tegen het middaguur was het vuur zijn motel zo dient genaderd, dat hij met ontruiming begon.De militaire blusactiviteiten, die onder commando werden gesteld van de gemeente-brandweer, werden ge coördineerd vanuit de Saxen Weimar-kazerne van de landmacht in Arnhem-Noord, vlakbij het be dreigde gebied. Daar meldden zich spontaan honderden vrijwilligers. grote brand is voortgeko- Over de oorzaak van de brand, weten we nog niets met zekerheid, zo vertelde brand weercommandant ir. Lavèn. Maar voorde schade helemaal hersteld is zullen er zeker vele jaren overheen zijn gegaan. De materiële schade loopt in elk geval in de miljoenen. Gewonden zijn er bij het blus- singswerk niet gevallen. Slechts een overstekende nieuwsgierige werd door een brandweerauto aan- gereden. Ook elders Ook op andere plaatsen hebben bosbranden gisteren tientallen hec taren natuurgebied verschroeid. Twaalf brandweerkorpsen bestre den uit alle macht een grote bos brand die bij Elspeet ongeveer 40 hectare vernielde. De brandgasten kregen assistentie van 400 militai ren. Het vuur is waarschijnlijk aan gestoken. Een jongen uit Elspeet is gearresteerd; hij is vermoedelijk ook verantwoordelijk voor de 15 andere branden die eerder deze week op de Veluwe hebben ge woed. Verboden gebied In Limburg ging ongeveer 30 hec tare door het vuur verloren. De grootste schade (20 hectare) werd aangericht ten zuidoosten van Echt. Bij Maasbracht viel 6 hectare bos aan de vlammen ten prooi. Bij branden bij Venray ging 4 hectare verloren. De burgemeester van deze stad heeft alle natuurgebieden van Venray tot verboden gebied verklaard. De vrijwillige brandweer van het Zeeuwsvlaamse Hulst is gisteren de hele dag in touw geweest om 6 branden te blussen. In het Land van Saeftinghe ging 1 kilometer dijk verloren. Een gasstation kon ternauwernood uit de vuurzee worden gered. Brandweermannen en Neder landse en Belgische militairen wa ren gisteravond nog bezig een grote bosbrand in het Brabantse Putte te blussen die 160 hectare heeft ver nield. Veel vakantiegangers moes ten worden geëvacueerd. Bos en heide stonden over anderhalve ki- leger- lometer lengte in lichterlaaie, i weer In een bosperceel tussen Drieber gen en Austerlitz ging 2 hectare bos in vlammen op. Met een natte zakdoek voor het gezicht gebonden helpt een vrijwilliger mee bij het blussen van de Veluwe-brand. Verkoop van belasting vrije artikelen krijgsmacht aan banden DEN HAAG (SP) - Defensie gaat strakke regels opstellen voor de verkoop van belastingvrije goede ren aan in het buitenland gelegerde militairen. Een kaartsysteem moet de controle op wie-wat koopt in de zogenaamde tax-free-shops ver gemakkelijken. Dat is het gevolg van een al meer dan een jaar durend - en nog steeds niet afgesloten - onderzoek door de marechaussee naar belasting fraude in West-Duitsland, waarbij vooral luchtmachtmilitairen zijn betrokken. Het onderzoek dat minister Vrede- ling liet instellen heeft tot dusver uitgewezen dat door geknoei met btw-formulieren, in samenwerking met Westduitse zakenlieden, in en kele jaren zeker voor 2,5 mihoen gulden aan belasting is ontdoken. Belastingvrije goederen zouden ook naar Nederland zijn gesmok keld door in eigen land gelegerde militairen, die ze gewoon bestelden en dan op een vrije dag even de grens overwipten. Het ging meestal om dure luxe artikelen, zoals fototoestellen, ra dio's, stereo-apparatuur en drank en sigaretten. Aanvankelijk werd de fraude kwestie door de luchtmacht geba gatelliseerd, maar vooral door toe doen van een zekere adjudant- onderofficier S. kwam de bal aan het rollen. De adjudant werd met enige andere lagere militairen van fraude beschuldigd. Hij weigerde echter als "zondebok" te dienen en bracht de zaak in de publiciteit, waarbij hij de namen van volgens hem verantwoordelijke officieren noemde. Volgens het rapport van minister Vredeling wordt het onderzoek, dat dus nog steeds voortduurt, vooral bemoeilijkt door de onverwachte omvang van de zaak het feit dat het gaat om zaken die tussen de vier en negen jaar gele den zich hebben afgespeeld de niet uniforme en vaak onvol ledige administratie van de shops de geringe bereidheid van de on volledige administratie van de shops De geringe bereidheid van de Westduitse belastingdienst, doua ne, leveranciers en banken om deze oude zaken uit te spitten. DEN HAAG (SP) - Een ramp dreigt voor de land- en tuinbouw in Zuid-Holland; met name het West- land staat voor een catastrofe. De Hollandsche IJssel, waaruit het Hoogheemraadschap van Rynland te dringen. Bij westenwind wordt de situatie precair. Normaal komt bij Lobith 950 kubieke meter water per seconde in ons land. Door het uitblijven van regen, ook in de bo venstroomse gebieden, is die hoe- ïa de inlaat te Gouda zyn water veelheid gedaald tot 830 kubieke betrekt dreigt te verzilten. Het kri- meter per seconde. Het Hoogheem- bereikt. Dankzij de raadschap van Leiden kan de oostenwind wordt terbehoefte momenteel nét bijhou- r werkt toch koortsachtig ulling via noodaanvoer- wegen. Zo is er met het Hoogheem- tieke punt aanhoudend. het zeezout nog gedeeltelijk tegen- ^en gehouden. De geringe watertoe voer via de aan industriezouten zo rijke Rijn ziet vrijwel geen kans raadschap van Amstelland meer het oprukkende zeezout terug 6eling getroffen die voorziet Advertentie toevoer uit het Amsterdam- Rijnkanaal bij Tolhuissluis. Daar toe is een vijzel in een riviertje de Geer geplaatst. Het water stroomt via de Kromme Mijdrecht naar Rijnlands gebied. Deze aanvoer van zoet water bedraagt echter slechts 4.5 kubieke meter per se conde. dat is een kwart van de be hoefte. De directeur-ingenieur van Rynland, ir. De Groot, meent dan ook dat by het aanhouden van de droogte aan een toenemende verzil ting via Gouda niet valt te ontko men. Nu al daalt - onder meer door verdamping - het waterpeil met één centimeter per dag. Zoutgehalte kan worden gebracht, om vooral de verzilting van het Westland onge daan te maken. Op langere termijn is een zoetwaterkanaal van Maars- sen naar Bodegraven nodig. Hier door kan water uit het IJsselmeer via het Amsterdam-Rijnkanaal naar het eveneens door verzilting, bedreigde midden van de randstad worden gebracht. Ir. De Groot van Rynland durft geen voorspelling te doen over het tijdstip waarop dit kanaal gereed kan zijn. "Er zijn nog zoveel problemen, vooral van fi nanciële en planologische aard, dat het op geen jaren nauwkeurig te zeggen is. Misschien komt het er wel nooit". Flatneurose bestaat niet" AMSTERDAM (ANP) - Flat neurose bestaat niet. Vergele ken met laagbouwwoningen, wonen in flats eerder minder dah meer mensen met psychi sche problemen. Ook worden in flats relatief weinig kalmerende middelen en slaapmiddelen ge bruikt. Tot deze conclusies komt de arts Paul Knipschild uit Amsterdam na een te Uit hoorn uitgevoerd "huisartse- nonderzoek naar de invloed van wonen in hoogbouw op de psy chische gezondheid". Het on derzoek staat beschreven in het tijdschrift voor sociale genees kunde. Volgens dokter Knipschild schuiven flatbewoners hun problemen in veel gevallen op hun flat. Flatneurose is immers een algemeen geaccepteerd be grip. Vraag je echter naar de werkelijke reden van hun moei lijkheden, dan blijkt de flatwo ning daar veelal niets mee te maken te hebben, aldus dr. Knipschild: als deze mensen verhuizen, ervaren ze, dat hun problemen meeverhuisd zijn. Knipschild's onderzoek heeft betrekking op ruim achthon derd van de meer dan 17.000 inwoners, die Uithoorn twee jaar geleden telde. Eenvijfde deel der betrokkenen woonde in flats. Knipschild wenst de resultaten van zijn onderzoek overigens niet te beschouwen als een pleidooi voor meer flatbouw. "De meeste mensen wonen nu eenmaal lieer in een eengezins woning. Rookpluim r overigens al :n rookpluim gesignaleerd in het nationale park Veluwezoom. Het brandpiket, dat zomers voor dit doel dag en nacht wacht loopt, werd er op afgestuurd en keerde eerst de volgende mor gen om acht uur terug van het blus- singswerk. Men is er nog niet zeker van of uit deze brandhaard later de Gerard Philipe (Kan fan-la-lblif Inderdaad. Vanaf 8 juli we kelijks.YARA's'Itees Hazelhoff en Cees Fiaxleren hebben lang aehterde rechten aangejaagd. Yoila. De VARA presenteert nu in een reeks hoofdfilms alle facetten v an Gérard Philipe's acteertalent. Is dat nou eigenlijk een reden om lid van zo'n omroep te worden? Neen. I >e kwaliteitseisen voorzon filmserie zijn ook hierweer typerend voor VARA's kijk op de kijker, maar toch. U hebt ongetwijfeld andere redenen. Graag bellen 02150-16353. Of schrijven VARA. Antwoordnr. 3. Hilversum. Een tientje. En u bent lid van de VARA. Steunt u toch mooi ook meteen die filmkeuze. Het Hoogheemraadschap van Delf- land, dat verantwoordelijk is voor de waterhuishouding in het West- land, neemt elke dag monsters op bepaalde contactpunten om het zoutgehalte te meten. De hoeveel heid chloride (zout) bedroeg giste ren bij Leidschendam, waar het wa ter van Rijnland wordt betrokken, 247 milligram per liter. Het gemid delde over alle contactpunten lag nog aanzienlek hoger 255 milli gram. Begin dit jaar was het nog slechts 150 milligram. Plaatsver vangend directeur-ingenieur van Delfland, ir. Sinke wijt dat vooral aan het binnendringen van water uit de Nieuwe Waterweg, het zoge naamde Lek- en schutwater. Er is al opdracht gegeven het schutten via de Parksluizen in Rotterdam te be perken. ook in de vakantie! Oplossing De VARAdat ben je zelf. Een oplossing voor de verzilting van westelijk Nederland zal in eer ste instantie het nog te graven zoetwaterkanaal van Voorburg naar Waddinxveen bieden. Delf land heeft de plannen gereed, de fi nanciering is rond. Er zijn evenwel nog problemen rond de eigendom gronden. Ir. Sinke verwacht UTRECHT (SP) - Vitatron Medical bv, een fabriek van medische appa ratuur in Dieren, heeft in de tweede helft van 1973 pacemakers afgele verd die te snel werken. De fabriek heeft alle artsen die in de bewuste periode pacemakers voor hun pa tiënten hebben afgenomen ge waarschuwd, dat bij een aantal van de apparaatjes frequentieverander ingen kunnen optreden, die de hartslag op den duur te ver kunnen opvoeren. Van de 3000 pacemakers die in de tweede helft van 1973 werden ge- dat pas over minstens vy f jaar zoet produceerd, zijn er ongeveer 300 by water uit de Gouwe naar de Vliet patiënten in Nederland ingezet. Pacemakers of hartgangmakers worden in het lichaam aangebracht om de hartslag te regelen by patiën ten, wier hart daartoe zelf onvol doende in staat is. De normale fre quentie is 70 slagen per minuut. Bij twee van de in 1973 door Vitatron vervaardigde pacemakers bleek de frequentie tot boven de 130 te zijn opgelopen. Volgens directeur A. Eikmans van Vitatron heeft de afwijking in de hartgangmakers voor de patiënten geen fatale gevolgen gehad. Bij één sterfgeval in Engeland is de fre quentieverandering mogelijk van invloed geweest.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7