Yereniging wil coördinator in de Pieterswijk Klanten Praethuys breken straat open voor terras Voor rehabilitatie LET OP Altijd koele pils Lezers schrijven Leidse (50) thuis aangerand DONDERDAG 8 JULI 1976 JLEIDEN - "We hebben vier jaar geleden al een terras aange vraagd, maar het is er nog steeds niet. Ik weet hier niks van. Toen ik vanmorgen kwam zag ik het pas. De bezoekers worden het natuurlijk een beetje zat en hebben het zelf maar gedaan. Misschien is de warmte ze wel naar het hoofd gestegen, want zin heeft het na tuurlijk niet. Ze halen het toch weer weg". De straat voor Jan Boer's Prae thuys aan de Vrouwenkerk- koorsteeg is sinds gisteren ge deeltelijk opgebroken en van planten voorzien. Auto's kun nen er nog net langs. De bij elk café met dit weer naar buiten gesleepte meubels staan veilig achter de planten. Al onder het bewind van oud wethouder van stadsontwikke ling Kret werd het terras aan gevraagd. Veel respons kwam daar niet op, hoewel Jan Boer "minstens een keer per halfjaar op het stadhuis langs ging". Zo'n anderhalf jaar geleden kwam er echter een antwoord in de vorm van een reconstructie plan voor de Vrouwenkerkkoor- steeg. De stoep zou verbreed worden tot drie meter en het ge deelte voor het Praethuys en de daarnaast gelegen schoenma kerij zou nog meer de straat in springen. Auto's zouden defini tief moeten verdwijnen om plaats te maken voor bomen en bloembakken. Met de realise ring van dit project, waarin ook nog een aantal andere voorzié- ningen zijn opgenomen, is een bedrag van 22 mille gemoeid. Maar ook daar is het nog steeds niet van gekomen. Laatste toe zegging was dat Gemeentewer ken met het karwei zouden be ginnen, zodra de sierbestrating op de Haarlemmerstraat is aangelegd. Dat zou in augustus moeten zijn, maar zoals bekend doen zich bij de aanleg van de sierbestrating nogal wat pro blemen voor en wanneer het nu allemaal klaar komt, weet nog niemand. Intussen raakten de bezoekers pan het Praethuys uit hun hu meur. Auto's, die, behalve het bedienend verkeer, eigenlijk niet in de straat mogen komen, zijn er dagelijks in grote aantal len, terwijl geen enkele automo bilist zich iets van het aldaar geldende parkeerverbod aan trekt. Zelfs van het maken van een klein terras op de stoep, was in sommige gevallen geert sprake meer, omdat de vierwie lige voertuigen regelmatig op de stoep tot rust werden gebracht. Door de actie van de bezoekers is dat nu niet meer mogelijk. Op de afdeling Verkeerszaken ter gemeentesecretarie achtte t het overigens niet uitgeslo- ycrc dat de reconstructie van de traat, die ongeveer drie weken al duren, wellicht eerder wordt litgevoerd, als het werken aan le sierbestrating lang blijft stil LEIDEN - De wijkvereniging van de Pieterswijk wil voor de rehabilitatie de beschikking hebben over een coördina tor, net zoals het rehabilitatiegebied Maredorp een archi tect in dienst heeft om het uitwerken van de plannen te begeleiden. Aan de gemeente zal gevraagd worden of er een architect aangesteld kan worden voor halve dagen, waar alle wijkbewoners terecht kunnen met hun plannen en vra gen. Dit was een van de punten die gis teravond naar voren kwamen in een werkgroep van de wijkvereni ging die zich boog over het pas ge publiceerde rehabilitatieplan voor de Pieterswijk. Wat ook belangrijk geacht werd, en in een komend ge sprek met de gemeente te berde getóracht zal worden, is dat niet al het geld voor herstel van woningen naar personen of instanties moet gaan die het makkelijk zelf zouden kunnen betalen, maar nu eenmaal het eerste erbij waren. Er werd opgemerkt dat er al een wachtlijst met 'gegadigden voor subsidie is. In het oog moet worden gehouden dat ook de minder draagkrachtigen in de wijk aan de beurt kunnen komen als hun pandje om een opknapbeurt vraagt. Ook zouden mensen die in hun vrije tijd zelf het opknapwerk ter hand nemen subsidie moeten kun nen krijgen voor het materiaal dat ze gebruiken. In een brief aan de gemeente zullen deze punten aan de orde worden gesteld. De werkgroep besefte dat men ook zelf "de boer op" zou moeten gaan om te inventariseren wie in de wijk het hardst subsidie nodig heeft. Er werd opgemerkt dat je je niet op de eerste plaats moet richten op een mooi stadsbeeld maar op hulp aan wie dat nodig heeft. De Stichting Leidse Studentenhuisvesting werd genoemd als een instelling die niet op de eerste plaats in aanmerking zou moeten komen voor subsidie, omdat die Stichting over meer geld kan beschikken dan vele andere huiseigenaren in de wijk. Naar aanleiding van het "voor- schets bestemmingsplan" voor de wijk (een schets van hoe de wijk er in de verre toekomst tilt zóu moeten zien) ontstond er enige discussie over de combinatie van werken en wonen. De gemeentejegt er de nad ruk op dat de Pieterswijk een woonwijk is. De werkgroep zou WAAKHONDEN Op het eind van de avond slaakte wijkbewoner Hansen nog dehartekreet, dat hij van iedereen waakhonden zou wil len maken. En wél om er op toe te zien dat niet nog meer ruitjes van de Pieterskerk in gegooid worden. Hijzelf lette al geregeld op deze baldadig heid, maar vroeg aan zijn me debewoners van de wijk die tenslotte naar de kerk ge noemd is, om er voortdurend op te letten dat niet nog meer kostbaar glas van deze mo numentale kerk wordt inge gooid. meer ruimte willen zien voor het werken, in de vorm van kleine bu reau's, winkeltjes door de wijk ver spreid, en niet hinderlijke nijver heid. Op 25 augustus zal er door de ge meente eijn informatie-avond wor den georganiseerd over het rehabi litatieplan. AVBOEK nog slechts 6 dagen de tijd om je schoolboeken bij AV BOEK te bestellen. Pieterskerk choorsteeg 14, leiden, telefoon 071-142441. LEIDEN-Jacques de Groot doet er wat mysterieus over. Maar hij is ook trots op zijn nieuwste vinding, waarmee hij altijd een koel pilsje kan tappen. Bezoe kers van Jack's B.B.C. (een café in de Decimastraat; B.B.C. be tekent Bar Biljart Café) kijken wel eens vreemd op als De Groot achter de tap manoevreert met een merkwaardige, witte mas sa. "Normaal is het zo, dat als je tweehonderd pilsjes achter el kaar hebt getapt, dan is het wel gebeurd. Pils moet een tempera tuur van zeven graden hebben, als je de pomp stopzet bij vijf tien graden duurt het uren voordat het bier weer op het goede peil is". Normaal gespro ken dus, maar Jacques de Groot heeft er iets op gevonden. Het heeft met chemie te maken. "Morgeit ga ik naar Den Haag om patent aan te vragen", zei hij gisteren. "Ik heb mijn bier in één, hooguit twee minuten weer koel". Jacques de Groot (56) heeft in zijn leven meer vindingeti ge daan bij bedrijven waar hij heeft gewerkt (o.m. Rotogravu re). Dat heeft hem al honderden guldens opgebracht. Het zoeken naar betere en efficiëntere werkmethoden is een leven shobby voor hemDe Groot heeft daarnaast uiteenlopende be roepen bekleed: van beroeps wielrenner ("de ronde van de Kooi, dat was vroeger wat") tot beroepsfotograaf. Acht maan den geleden nam hij het café van Cees Schouten in de Deci- mastraat over. Een oud wielrenner; daarom de onver mijdelijke slotvraag: wie wint de Tour de France? Antwoord: "Thevenet". Milieudefensie: gemeente moet geveltuintjes stimuleren LEIDEN - In de stad moeten meer geveltuintjes komen, en de ge meente Leiden moet haar burgers daarmee helpen. De Vereniging Mi lieudefensie heeft daarop aange drongen in een brief aan B. en W. en de gemeenteraad. In Haarlem en Den Haag heeft het gemeentebes tuur folders uitgegeven over de aanleg van kleine tuintjes in de stoep bij het huis, en over het plaat sen van bloembakken op balkons en galerijen. Wellicht dat Leiden iets dergelijks kan doen, zo sugge reert de vereniging. Door het wegnemen van een aantal trottoirtegels of klinkers is het mo gelijk voor de deur een klein tuintje aan te leggen, maar officiéél is dat verboden. De stoep en straat zijn gemeente-eigendom waar je alleen gebruik van mag maken als je be lasting betaalt. Dat geldt bijvoor beeld voor café's die een terrasje aan willen leggen. Toen het Pie- terswijkcomité een aantal jaren ge leden een "plantactie" hield, werd daar door tussenkomst van de poli tie een eind aan gemaakt. Omdat groen en bloemen variatie, vrolijkheid en rust aan het straat beeld geven, spant de Vereniging Milieudefensie zich in voor de aan leg van geveltuintjes. De vereni ging wijst op de folder die de ge meente Haarlem in 1974 ver spreidde (Haarlemmer! Versier uw stad!!). De voorlichtingsdienst in die stad heeft in samenwerking met de plantsoenendienst alle moge lijke tips en aanwijzingen verza meld over de aanleg van geveltuin tjes en het plaatsen van bloembak ken op balkons en in trappenhui zen van flats. De grote vrijheid die men in Haarlem geniet bij de aanleg van groen heeft daar nog nooit moeilijkheden opgeleverd, aldus Milieudefensie. Ook Den Haag heeft een folder ver spreid met de aansporing om de stad te versieren met "straattegel- tuintjes". In de folder is een lijst opgenomen van geschikte planten. Een ander voorbeeld van een stad die de aanleg van het kleine groen voor en aan het huis stimuleert is Delft. Bij de herbestrating van wij ken, waarbij veelal woonerven worden aangelegd, legt de ge meente in overleg met de bewoners geveltuintjes aan. De kerngroep Leiden van de Ver eniging Milieudefensie hoopt dat ook de gemeente Leiden de aanleg van geveltuintjes zal legaliseren en stimuleren, en vraagt om een folder naar Haags en Haarlems voorbeeld. Promconcert(2) Naar aanleiding van het ingezon den stuk van de heer N. Langezaal in uw krant van dinsdag 6 juli jl. deel ik u namens wethouder M. van Aken het volgende mee: Op 23 juni jl. ontvingen Burge meester en Wethouders een uitno diging voor het bijwonen van het Promconcert ten bate van het Rode Kruis op 2 juli in de Stadsgehoor zaal. Deze uitnodiging vermeldde als aanvangstijd van het concert 20.30 uur 's-avonds. Aan deze uit nodiging werd gevolg gegeven door burgemeester Vis en de we thouders Van Aken en Waal. Zoals de heer Langezaal terecht consta teerde, kwam de afvaardiging van het Leidse college enkele minuten vóór die tijd de zaal binnen. Even als de heer Langezaal waren de ge meentelijke vertegenwoordigers een vijftal minuten voor de hen aangegeven aanvangstijd op hun plaatsen. Vanwaar dan het onge noegen van de heer Langezaal? Navraag bij de organisatoren van het concert leerde, dat er door een misverstand twee verschillende aanvangstijden gebruikt zijn. Het gevolg daarvn is geweest, dat de d aarvan Langezaal iets langer op de start van het concert heeft moeten wachten dan andere genodigden. Dat dit de heer Langezaal niet bij zonder heeft aangesproken, moge blijken uit de stijl van zijn brief, waarvan de inhoud uiteraard ge heel voor zijn rekening blijft. De heer Langezaal zal zijn opmer kingen over de wellevendheid van Leidse bestuurders tot een vol gende keer moeten bewaren. W. F. Volmer Buro Voorlichting Stadhuis. Leiden Straatverbetering Enige maanden geleden werd de van Oldenbarneveltstraat "ver blijd" met de planting van zestien boompjes waarvan de kosten per stuk - alleen aan arbeidsloon (div. ploegen gemeentearbeiders) - naar schatting 800.- hebben bedragen. De wijze van plaatsing in deze 7 me ter brede straat(van stoep tot stoep) heeft tot gevolg, dat nog slechts 2,7 5 m. rijweg van deze straat is overge bleven. Los van het omverrrijden van vele zware beschermpalen voor deze bomen veroorzaakt deze situatie bijna dagelijks "near misses" in het autoverkeer: het is nog slechts een kwestie van tijd voordat ernstige aanrijdingen zullen plaatsvinden. Speciaal in het gedeelte vanaf de J. de Witstr. richting Fagelstraat komt dit voor. De oplossing voor dit pro bleem is het instellen van een inrij- verbod vanuit de J. de Witstraat. Bovendien zou met een dergelijke maatregel ook de Fagelstraat ge diend zijn omdat vooral 's avonds, als gevolg van het aan beide zijden "vol" geparkeerd zijn, het onmoge lijk voor auto's is elkaar te passeren inrijverbod dus vanuit de Olden barneveltstraat. Tegelijk met het plaatsen van de boompjes werd de straatverlich ting drastisch verbeterd, hetgeen in feite het enige verzoek van het me rendeel van de bewoners van dit gedeelte van de Van Oldenbarne veltstraat betekende. Het plaatsen van de bomen wordt, gezien het bovenstaande, als een inbreuk op het normale straatge- bruik ondervonden, terwijl de straat als geheel aan het vervuilen is omdat de bezemwagen door de aanwezigheid van de bomen met omlijsting niet meer langs de stoe pranden kan vegen. L. W. Wakka Van Oldenbarneveltstraat 26 Leiden Artotheek Op de eerste zaterdag in september 1912 stapte ik "het Leidse Volks huis" aan de Apothekersdijk bin nen voor de jongenstekenclub. Na het ceremonieel voor Mej. E. C. Knappert n.l. beide handen laten zien, onder en boven, of ze schoon waren, kwam ik bij juffrouw Phi- lipse in kamer 1, de kunstkamer van het Volkshuis. Het was een "deftige" kamer met in 't rond bruin gebeitste kasten, ver schillend van grootte, doch van de zelfde makelij. Toen ik de kamer binnenkwam waren er al enige jon gens bezig de lange bruine tafels van schone, doch gebruikte kran ten te voorzien. Hier zou ik dus mijn "eerste" werkelijke tekenles krij gen! De omgeving noopte tot rustig werken, doch vele van mijn club genoten hadden veel te vragen aan de "Juf'. "Juf, is de kleur zo goed", Juf, ik heb de tekening af'. De "Juf' was de rust zelve en sleep on vermoeid de gebroken punten, van de kleurpotloden weer aan!!! Die kasten, wat zat daar allemaal in?. Langzamerhand kwam ik dit te weten. Tegenwoordig noemt men zo'n kunstverzameling een "arto theek", een verzameling kunst, welke men, evenals boeken kan le nen in een bibliotheek, een schilde rij, een tekening- of ets voor een be paalde tijd kan lenen en thuis op hangen. Zó was ook de inleiding in 't Volkshuis opgezet; alleen be stond deze kunstverzameling uit foto's, naar schilderkunst, architec tuur en grafische kunst! Daarnaast waren er portefeuilles met een 20- tal reproducties naar "toegepaste kunst", weven, kantklossen, goud en zilversmeedkunst, pottenbak kerskunst enz. enz. Iedere woensdagavond om de 14 dagen, had de "uitlening" plaats. Vanaf 1925 werd ik bij deze uitle ning betrokken. Met Mej. Weidung zochten we een onderwerp uit en, maakten daar een kleine expositie van. Veeltijds, Was het jaargetijde een vast punt in deze expositie. Uit deze exposities kozen dan de be langstellenden hun reproductie. Deze werd van een blank eikenhouten lijstje voorzien. Bo venstaand is wel een lange in- leiidng om instemming te betuigen met de vorming, in Leiden, van een "echte" artotheek. Jefvan Beek Kersenstraat 31 Leiden LEIDEN - Een 50-jarige vrouw is naar nu pas bekend is geworden dinsdagmiddag in haar woning in de Merenwijk aangerand door een onbekende man. De vrouw, die al leen thuis was, heeft zich na de aanranding onder behandeling van de huisarts moeten stellen. De aanrander is volgens de politie zeer ruw te werk gegaan. Nadat de vrouw op het aanbellen van de haar volslagen onbekende man had open gedaan, duwde deze de deur op forse wijze verder open, waarbij de vrouw haar evenwicht verloor en tegen de radiator viel. De man dwong de vrouw vervol gens met hem naar de huiskamer te gaan, waar hij haar met een ij zeren voorwerp bedreigde. Toen de vrouw begon te gillen zette haar belager de radio zo hard mo gelijk aan. Bij haar poging om zich tegen de aanranding te verzetten, liep de vrouw verwondingen op aan hals, armen en benen. De man verliet na zijn gewelddaad de (eengezins)woning even snel als hij was gekomen. Hij is er waar schijnlijk met een auto vandoor gegaan. Een onmiddellijk inge steld politie-onderzoek heeft tot dusver geen resultaat opgeleverd. De aanrander moet veertig a vijf tig jaar oud zijn en een lengte heb ben van ongeveer 1.80 meter. Hij heeft volgens het signalement dat de vrouw aan de politie heeft op gegeven, een normaal postuur en donkerblond haar. De man sprak met een licht Amsterdams accent. Zij die op welke wijze dan ook in lichtingen kunnen verstrekken worden verzocht zich in verbin ding te stellen met de zedenpolitie in Leiden, telefoon 071-149961. PROMOTIE LEIDEN - Mevrouw A. M. Stenz (39) uit Leiden is aan de Universi teit van Amsterdam gepromoveerd tot doctor in de letteren op een proefschrift over de toneelschrijver Edward Albee. Mevrouw Stenz, die in New York werd geboren en daar ook studeerde, is lerares Engels aan de American High School of the In ternational Schools of The Hague. BENOEMING LEIDEN - Dr. L. Stamenkovic (42) uit Oegstgeest is benoemd tot ge woon lector in de anaesthesiologie in de faculteit der geneeskunde van de Vrije Universiteit in Amster dam. Sinds 1970 was hij weten schappelijk 1 oofdmedewerker aan de Leidse universiteit. LEIDEN - PV de Reisduif hield een vlucht vanaf Chateauroux. In con cours waren 147 duiven. De uitslag was als volgt: 1. Tolboon, 2. Singe- ling, 3. Koster, 4. Van Duuren, 5. Bouwman, 6. Van Hoven, 7. De Roode, 8. De Kooy, 9. Scheurwater, 10. Mieremet. L 32 duiven waren in concours bij de vlucht vanaf Noyon: 1,2,3, 6, 8, 10. Van der Berg, 4, 5, 9. Van Oosten, 7. Mooten. Vanaf Eindhoven, 408 duiven in concours: 1, 2. Singeling, 3, 8. Kop, 4,7,9, Scheurwater, 5. Koster, 6,10. Pardon. De Leidse postduivenvereniging De Snelvlieger hield een wedvlucht uit Essen met 366 jonge duiven: Uitslag: 1. N. Bink, 2, 4, 7. Comb. Montanje, 3. A. Compier, 5. M. de Lange en zn„ 6. 8. W. Verver, 9. F. Jansen en 10 F. Compier. De Leiderdorpse postduivenvere niging De Rijnklievers hield een wedvlucht met 131 oude duiven vanaf Noyon. Uitslag: 1. P. van Griensven, 2,5,7,8 en 9. Gebr. Kok, 3 en 6. P. Veelenturf, 4. W. Jacobi en 10. M. Jongeleen. Een wedvlucht van dezelfde ver eniging met 280 jonge duiven resul teerde in de volgende uitslag: 1. Gebr. Goozen, 2. A. M. Pieterse, 3, 9 en 10. Gebr. Kok, 4. J. Pan, 5. Zwaan den Oude, 6. P. v.d. Wal, 7. A. Dub- belaar en 8. J. van Leyden. De postduivenvereniging Het Oos ten hield een wedvlucht vanaf Louvre, waarvan de uitslag: 1, 3 en 4. P. Juffermans, 2, 5, 6 en 7. D. Koet, 8 en 9. H. de Haas en 10. C. Gijsman. De uitslag van de wedvlucht van Het Oosten vanaf Essem was: 1. H. van Klaveren, 2. H. Gijsman, 3,5 en 10. P. Juffermans, 4. C. Gijsman, 6. en 7 H. de Haas, 8. J. de Wolf en 9. B. Singeling. De postduivenvereniging De Blauwkras hield een wedvlucht met 95 oude duiven vanaf Noyon. Uitslag: 1, 4, 8 en 10. J. Gijsman, 2. G. v.d. Tang, 3,6, en 9. F. v.d. Wete ring, 5. B. Diersman, 7. A. Ouwer- kerk. De uitslag van de jonge dui venvlucht vanaf Eindhoven was: 1, 2 en 7. A. Houweling, 3. G. v.d. Tang, 4,6,8 en 9. F. v.d. Wetering, 5. P. Sloos en 10. A. Ouwerkerk. ADVERTENTIE CASSETTES Ruime keuze in de beste I merken. Wij brengen U als I speciale aanbieding, 6-delig, 40 stuks, Messen Bol, heft Edelstaal (dus Zilverwit) voor 375.- Gratis er bij: 6 taartvorkjes 1 gebakschep 6 theelepels 1 suikerschep 2 vleesvorkjes 1 sla-couvert v. d. WATER Haarlemmerstraat 181

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3