LEIDSCH DAGBLAD KABINET DICTEERT LONEN Dit jaar al record aan bosbranden N vandaag ras Zaak aangehouden tegen artsen van Sarphatihuis FNV vindt deze „laatste voorstellen" van regering volstrekt niet acceptabel Het blijft nog wel zonnig maar met zeewind LEIDSCH DAGBLAD Naar eigen idee en budget. DONDERDAG 8 JULI 1976 OPGERICHT I MAART I860 34980 DASBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN V.\ BOERSMA (lonen) LUBBERS prijzen Zonnig weer. maar vooral in de kust provincies minder warm. Zwakke tot matige wind tussen noord en west. Minimum temperaturen omstreeks 14 graden, maxima tot 21 graden aan de kust en tot 30 graden in het zuidoos ten van het land. (Opgemaakt om 11.15 uur) De luchtdrukverschillen boven onze omgeving zijn geleidelijk kleiner geworden. Tussen IJsland en Noorwegen handhaaft zich een gebied met hoge barometerstan den. Het hogedrukgebied heeft een uitloper over de Noordzee, maar deze neemt langzaam in be tekenis af. Boven Midden- en Zuidoost-Europa blijft de lucht druk laag. Een zwakke rug van hoge luchtdruk boven de golf van Biscaje trekt naar het oosten. Door deze ontwikkeling zal de u ind bij ons naar noordwestelijke richtingen gaan draaien en wordt lucht 'over de Noordzee aange voerd. Het blijft droog en zonnig, maar vooral in de kustprovincies zullen de middagtemperaturen op een lager niveau komen te liggen. Scandinavië: wisselvallig (20-25 graden); Britse eilanden: vrij zonnig (22-30 graden); Duitsland: zonnig (25-30 graden); Zuidoost Europa: zonnig (25-30 graden); Italië: vrij zonnig (25-30 graden); Frankrijk, Spanje. Portugal: wegend zonnig (25-30 graden). (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl heeft besloten een loonmaatregel voor te bereiden. Het kabinet heeft deze be slissing genomen omdat iin het overleg tussien werkgevers en werknemers waarschijnlijk geen akkoord bereikbaar zal zijn. De ministers Boersma van Sociale Zaken en Lubbers van Economi sche Zaken hebben de plannen van de regering vanmorgen in een brief aan de Tweede Kamer toegelicht. Die plannen komen er op neer dat de gemiddelde werknemer een netto loonstijging van 40 a 41.50 gulden tegemoet kan zien. Dit betekent een vooruitgang van 0,4 tot 0,5 procent. De regering is op het bedrag van ruim 40 gulden gekomen door in de premiesfeer de volgende veranderingen aan te brengen: verlaging van de ziekenfondspremie voor de werkgever met 0,7 procent en voor de werknemer ook met 0,7 procent; verschuiving van de WAO-premie voor de werkgever 0,5 procent meer en voor de werknemer 0,5 procent minder; verlaging van de AWBZ: voor de werkgever 0.3 procent: verlaging van de KWL (Kinderbijslag Wet voor Loontrekkenden), voor de werkgever 0,2 procent. Loonstijging 9.3 procent Het uit deze premie-verlagingen voortkomende bedrag moet dan aan gevuld worden door de werkgevers met een loonsverhoging per 1 juli van bruto 30 gulden per maand. Dit voorstel leidt volgens minister Boersma tot een loonsomstijging voor dit jaar van 9,3 procent. Er is rekening ge houden met nadere loonaanpassingen in het najaar wanneer de prijs stijging mocht tegenvallen. Financiering van het voorstel (dat ruim een miljard gulden gaat kosten) wordt voor een belangrijk deel uit de premie-reserves betaald. Boven dien zal er 300 tot 350 miljoen extra bezuinigd moeten worden op de be groting. 16 PAGINA'S Reële veranderingen Minimumloon f 17.250 ROTTERDAM (SP) De Ame rikaanse ballonvaarder Karl Thomas (27) kan weer lachen om zijn avontuurlijke reis per luchtballon, die letterlijk en fi guurlijk in het water is geval len. Dat heeft hij te danken aan kapitein Wladimir Egoroiv en zijn bemanning van het Russi- f 20.000 f 23.000 f 24.750 f 46.000 f 92.000 plus 2,7%) (plus 1,2%) (plus 0,7%) (modaal) (plus 0,5%) (plus 0,4%) (min 1,3%) (min 1,9%) 36 gulden 36 gulden 37 gulden 40 gulden 41,50 gulden 30 gulden 16,50 gulden Tarieven ook aan banden Het voorstel van de regering houdt verder in: een verhoging van het minimumloon per 1 juli met 36 gulden schoon; dit komt volgens het kabinet overeen met de algemene loonsverhoging; de praktische gelijkheid tussen netto minimumloon en het netto AOW- __j pensioen zal gehandhaafd blijven; softe iMpDMafriCdat van- ?„„kln^'rfbiislag aaI "?et hetf.l!de Percentage als het bvuto minimum- rnnrnen óp Rotterdamse haven loon worden verhoogd, namelijk met 2,7%; 2™ tariefverhogingen door de rijksoverheid en de lagere overheid die waren voorgenomen voor de tweede helft van 1976 zullen niet worden door gevoerd maar worden opgeschort tot tenminste 1 januari 1977. oen zullen evenals over de eerste helft van dit jaar ook in de tweede helft i binnenliep. Toen het na vier dagen mis ging met de vlucht, hetgeen mede ,d« J&HSVS.' icerd veroorzaakt door zeer Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs f! Ik word abonnee per 23 juli 1976 en ontvang de krant reeds vanaf heden. n Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leldsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden, UTRECHT (ANP) Wat het aantal branden in bos en natuurge bied betreft is 1976 nu al een triest recordjaar. Tot op dit moment halverwege het Jaar ging by iets dan 400 branden al rond 2500 ha natuurgebied verloren. In 1968 tot nu toe recordjaar ging in to taal 1699 ha natuurgebied verforen, inclusief de grote bosbrand in •t Harde Vorig Jaar werd ook gekenmerkt door langdurige warmteperioden. Maai: desondanks ging er toen al met al slechts 196 ha in vlammen op. Het opmerkeiyke verschil tussen 1975 en 1976, in brandsohade zit hem volgens Staatsbosbeheer in het feit dat in 1975 de warmteperiode pas veel later in het jaar kwam, in augustus, en dan nog na een behoor lijke regenperiode. Dit Jaar daaren tegen heeft het al sinds februari nauwelijks meer geregend. Het hui dige weertype is catastrofaal, zo zegt men by Staatsbosbeheer. De combi natie van langdurige droogte en grote hitte maken van het bos een groot kruitvat, aldus een woordvoer der. Bovendien staat er dag in dag uit een vry sterke wind. Die wind hoe aangenaam ook in deze hitte voor de mensen is minder leuk voor het bos. De wind doet niet al leen de brand extra snel oplaaien, maar blaast bovendien het laatste duppeltje vocht uit bos en natuur gebied. In Denemarken heeft het staats bosbeheer besloten al zyn bosbezit tot verboden gebied te verklaren voor het publiek. Ook enkele ge meenten in Zuid-Limburg hebben hun bosgebied hermetisch afgeslo ten. 'Maar Staatsbosbeheer acht het op dit moment nog niet noodzakeiyk om voor het Nederlands natuurge bied in zyn geheel ook dergelijke krasse maatregelen te nemen. Wel licht dat men bepaalde, moeilyk te controleren gebieden zal afsluiten voor het publiek maar in de regel wil men daartoe niet overgaan. slecht weer, was het Russische vrachtschip de enige boot die de in nood verkerende Ameri kaan waarnaam en meteen te hulp schoot. Karl Thomas ver keerde toen al in doodsangst. Hij spuugde bloed, was gewond relatie tussen kabinet aan pols. vingers en aan een van zijn longen. Hij slaagde er nog in twee vuurraketten af te behandeling schieten, die zijn redding zijn geworden. 1976 geen tariefsverhogingen mogen doorvoeren. Keiharde afwijzing In een eerste reactie heeft de voorzitter van de Federatie Nederlands Vakverbond, Wim Kok, verklaard een loonmaatregel van het kabinet „kei hard" te zullen afwyzen. „Een loonmaatregel betekent een breuk in de vakbeweging", aldus Kok. Hy zei dat de regering met een dergelijke maatregel een „onvergeeflyke fout zou maken". Wellicht is die fout niet onherstelbaar maar dat zal afhangen van de parlementaire de plannen van de regering om een loonmaatregel in Het onderstel van de ballon, dat nu als vlot dienst deed, werd na De voorzitter van het Christelyk Nationaal Vakverbond, de heer Lanser, heeft gezegd dat de plannen van de regering „vry redelyk" in de richting van het CNV-voorstel (f44,— netto per maand voor de gemiddelde werk nemer) gaan. Mocht er in de havens van Rotterdam en Amsterdam actie 20 minuten door de bemanning gevoerd worden tegen een loonmaatregel van de regering, dan zal het van het Russische schip aan boord getrokken. Karl Thomas verdween in de ziekenboeg. De Amerikaan is zeer tevreden over de ontvangst op het schip. ,flet eten was prima, iedereen was erg aardig voor me en ze heb ben me het hele schip laten zien. Het enige, dat ik miste aan boord, waren sigaretten". Karl Thomas zegt dat hij nu geen zin heeft om te denken aan een volgende ballonvaartmaar hij is er zeker van dat hij het vol gend jaar het toch wel weer zal proberen. Intussen hebben zijn vrouio en enkele van de 27 teamgenoten die hem hebben geholpen met de voorbereidingen van de vlucht zich bij hem gevoegd. Over enkele dagen vertrekt het gezelschap per lijnvlucht naar Michigan. Thomas en kapitein Egorov zijn vanmorgen ontvan gen door het college van B. en W. in Rotterdam. Op de foto de ballonvaarder tus sen zijn vrouio en kapitein Ego- row en het rubber vlot, waar mee hij werd gered. CNV hier niet aan meedoen, zo werd van die zyde verklaard. j Met man en macht is gister middag strijd geleverd tegen een verzengende vuurzee, maar de enorme inzet van duizenden heeft niet kunnen verhinderen, dat een groot deel van de Veluwe verloren ging. Ongeveer vierhonderd hectare totaal verschroeid landschap is overgebleven. Het zal vele jaren duren eer deze schade is hersteld. PAGINA 7 Hans Bentz van der Berg tij dens vakantie overleden PAGINA 5 Bert Pronk wil zichzelf in Py- i waarmaken PAGINA 9 i Toenemende verdeeldheid Arabieren PAGINA 12 I Geslaagde koppeling in de ruimte PAGINA 14 Hoofdstad wil krediet voor muziektempel AMSTERDAM (ANP) B en W van Amsterdam hebben de gemeenteraad een krediet van rond f 100 miljoen gevraagd voor de bouw van het muziek theater aan de Ferdinand Bol straat. Als raad en Gedepu teerde Staten hun goedkeuring verlenen kan in theorie de eerste paal op korte termyn de grond in. Maar het wachten is op het .groene lacht" van het Ryk. En daarmee moet ook nog een exploitatieregeling worden getroffen. Voor de bouw van het theater is evenals voor het nieuwe stadhuis subsidie van het Ryk aangevraagd in het kader van de werkloosheidsbe strijding. AMSTERDAM (ANP) De recht- niek het Sarpal bank in Amsterdam heeft vandaag terugverwezen de zaak tegen de twee Amsterdamse missaris omdat artsen van de voormalige abortuskli- tuige is gevonden, die nieuw licht op de zaak zou kunnen werpen. In deze kliniek werd op 9 mei 1974 in iFim n i Am een 37-jarige Belgische vrow (moe- AKArAl l-»AAr der van vüf kinderen) uit Turnhout 4J71.X. -f~A A vT-Ta-Ta. i geaborteerd, die aan een daarby op- IV t a A TV -» ir riT/ -r- t setreden complicatie (bloeding) nog IVA AR OTT dezelfde dag overleed in het Wees- II rl_Tl.il. iTlUülVUU perpleinziekenhuis. Vandaag had de rechtbank uitspraak zullen doen. De Koop een persoonlijke keuken. kou terwyl er aanwyzingen zyn dat Tegen de artsen, de 47-Jarige L. P. de Sowjet-leiders pogingen in het N. en de 52-jarige P. H. N. M. D. had werk stellen de militaire confronts- de officier van Justitie respectie- tie tussen Syrië en de Palestynen in velyk drie maanden plus twee weken en drie maanden onvoorwaardelyke gevangenisstraf geëist. Deze straffen gevorderd ter zake van het de Libanese burgeroorlog te beëindi- jea. Radio Beiroet, het station De Schakel keukenorganisatie levert bekende merken voordeliger. hun linkse Libanese medeplegen als arts r Moskou te vertrek- geneeskunst. ken nadat de uitnodiging bezoek hem was overhandigd door ambassadeur Alexander Soldatow in Beiroet. Begin Juni van dit Jaar had het ïedisch tuchtcollege In Amsterdam beide artsen in verband met de do- delyke afgelopen abortus van de Bel- keukens HOME CENTRE HAAGSCHE SCHOUW Michel van Campen B.V., Voorachoterweg 45, Valkenburg (Z.H.) Israël te voorkomen. gerechtshof in Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1